CNVers boos: 'Geen overleg - geen schijn van kans luke- baan Vredestein: 3900 man redden -900 man eruit li, UW S huis O Amnestie voor deel politieke gevangenen Het IIIht ^^unintïlj gtmmglf r Tbc: toch nog 182 doden ZOETEMELK: VOOR DERDE KEER ÉÉN 26 vermiste kinderen terecht IN SPANJE: Begroting: slot na de vakantie I3NEORMATIE OYER BEZORGING: Amsterdamse op camping" doodgestoken mag eess c %-dmu kleien nis «ür nieuvse mhmm® rswsaskf* J -.V zie pagina Afrikaanse uittocht? II (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - De Vervoersfederatie NW/NKV •wil voor de werknemers in de havens ontheffing van de loonmaatregel vragen. Voorzitter Jan 'Schroër van de Vervoersfederatie ziet in een aanvraag voor onthef fing een mogelijkheid volledige prijscompensatie uit het vuur te slepen bij de werkgevers, zoals door de overgrote meerderheid van het havenpersoneel wordt geëist. UTRECHT 'Studenten zullen als proefkonijnen dienen bij een on derzoek naar de weerstand van de hoofdluis tegen bestaande bestrij dingsmiddelen. 'T&m. '"SSgr r», H M Plan van Lubbers (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG „Helaas valt er niet aan te ontkomen, dat wellicht ruim 900 werknemers van de in totaal. 480C, die nu nog bij Vredestein werken, zullen worden ontslagen." Bel 010-147400 (Van onze sportredactie) MONTREAL Taiwan zal niet .aan de Olympische Spelen deelne men. De veertig man sterke dele gatie, die Canada niet binnen mocht en daarom al geruime tijd in Amerika verbleef, gaat zo spoedig mogelijk weer naaf huis. Koeler SM ju» Grote prijsverlagingen op een belangrijk deel van onze kollektie oosterse tapijten exclusieve tapijten voor een schappelijke prijs Nwe Binnenweg 192 Rotterdam Tei. 010-769122*4 In onze showroom staan een aantal SHOWMODELLEN dieniet meer nabesteld zullen worden. Maak van de gelegenheid gebruik.U kunt ze nu kópen tegen sterk verlaagde prijzen.; iilauutcltr inruttclfti ar Regering Peru treedt af Maak eea vriend of kennis abonnee op Het Vrije Volk. U bewijst hem/haar er een goede dienst mee. U bewijst ook uzelf er een goede dienst mee. U krijgt namelijk een cadeau-keuzelijst thuis waaruit u vrij mag kiezen. Zet dus snel iemand op de bon. i Nieuwe abonnee cadeaubon," t t f Zaterdag 17 juli 1576 i 32e jaargang no. 8852 HOOFDREDACTEUR HERMAK WIGBOL» Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010—14.74.00 (Opgeven van TIPS (rubriekadvertcntics) tel. 010—13.63.8014.744J; -eerst nieuwe cijfers van Planbureau Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het kabi net is nog niet uit de begro ting voor volgend jaar ge komen, maar heeft besloten eerst met vakantie te gaan. Met name het loonbesluit heeft fogal wat onvoorziene gevolgen voor het over heidsbudget. He begrotingsvergaderin- gen zullen nu in de tweede "helft van augustus, als de ^nieuwe cijfers .van.het eco nomisch planbureau bekend- rijn, worden afgfcrond. 'v Premier Den Uyl vertrekt dit weekeinde naar Dene marken en Noorwegen. Toch maar-weer kamperen," zei hij gisteravond, op zijn we kelijkse persconferentie. Ook Lïesbcth den Uyl, die ernstig ziek is geweest, gaat mee. „We zoeken het daar om maar een beetje in de koelte van het noorden, al dus Den Uyl die 7 augustus weer terug hoop te zijn- Den Uyï: „Ik wilde eerste zondag vertrekken, maar m'n dochter van elf die ik net aan de telefoon had, heeft bars laten weten dat het vandaag moet zijn." .1 willen volle pond voor havens De federatie heeft bij de eerste CAO-onderhandelingen met de werkgevers in de havens afgelopen woensdag de eis van 102 bruto per maand voor alle werknemers op tafel gelegd, ondanks de loon maatregel van de regering die ƒ41 netto dwingend oplegt. Een woordvoerder van de SVZ, de werkgevers in de Rot terdamse haven„ gaf gisteren als commentaar dat de loonmaatre gel geen vragen openlaat. Of dat betekent dat de werkgevers ab soluut afwijzend staan tegen over het ontheffingsplan van de Vervoersfederatie, wilde de SVZ niet zeggen. Volgende week dinsdag zullen de CAO-onder- handelingen voor de tweede helft van dit jaar worden voort gezet Een andere bij het CAO-over- Ieg betrokken bond, de Ver- voersbond CNV, heeft inmiddels woedend gereageerd op het plan van-de Vervoersfederatie NVV/> NKV om ontheffing van de loonmaatregel voor de haven-- werknemers te vragen. De Vervoersfederatie heeft geen enkele overleg met ons ge pleegd, aldus voorzitter C. Zwij- nenburg van de Bedrijfsgroep Watervervoer van de CNV- bond. „Het gaat te ver om zon der vooroverleg met een derge lijk verhaal in de publiciteit te komen, temeer daar de onder handelingen nog aan de gang zijn. Dat is tegen alle afspraken in. Het heeft nog nauwelijks zin op deze manier CAO-overleg tê voeren" Ook inhoudelijk ziet hij wei nig brood in het aanvragen van een ontheffing. De aanvraag maakt volgens de CNV-bestuur- der geen schijn van kans. „Ver geleken met andere bedrijfstak ken staan de havenarbeiders er helemaal niet slecht voor. Als de4, havenarbeiders compensatie zouden krijgen dan zijn er nog iegio andere bedrijfstakken op te noemen die er met veel meer recht aanspraak op kunnen ma ken. En dan is het hek van de dam," aldus Zwijnenburg. Ze zullen zich als do nor enkele malen per week een doosje met( luizen op him arm of been laten binden. Die ren zijn in. dit geval onbruikbaar, omdat de luizen zich uitsluitend voeden met menselijk bloed. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door de kliniek voor huid- en geslachtsziek ten van de Leidse uni versiteit en begint nog dit jaar. Aanleiding is de ontdekking dat een bepaald bestrijdings middel niet helpt tegen volwassen luizen. 'ai s t. R»~5 f'J, A i Dat zei minister Lubbers van Economische Zaken gisteren na af loop van het gesprek met de top van het Amerikaanse rubbercon- cem Goodrich _de eigenaar van Vredestein, over het in moeilijkhe den verkerende bedrijf. De minister legde de Goodrich-top en de bonden een plan tot redding van het Vredestein-concem voor. Lubbers wil dat Neder landers het voor het zeggen krijgen bij Vredestein. Goodrich zou de meerderheid van zijn aandelen moeten prijsgeven. /"Nn (géén onder nummer) Vtosg naar de afd. abonoee-service maandag t/m wijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips De Amerikaanse rubbergigant mag 49% van de aandelen zelf houden, 49% zou in handen moe ten jkomen van de staat en 2% to die van een stichting van de staat ea Goodrich1', (waarin de staat een meerderheid heeft). Op lange termijn zou éten derde partij, het liefst een Nederlands bedrijf, gevonden moeten wor den die in Vredestein wil deel nemen, aldus de bewindsman. Hij vreest dat de vestiging te Loosduinen, waar 600 man wer ken, gesloten moet worden en dat de vestigingen in Heveadorp (425 man) en Maastricht (837' man) ingekrompen moeten wor den. De minister verwacht dat de Amerikanen volgende week ja of nee zullen zeggen tegen het voorstel van de regering. Hij zei dat de regering er niets voor voelt alle aandelen van Good rich over te nemen, een eis die de Amerikanen aanvankelijk op tafel legden. „Goodrich is in eerste instantie verantwoorde lijk voor wat het zelf heeft aan gericht," aldus Lubbers. Zeggen de Amerikanen „ja", en Lubbers liet doorschemeren'' dat hij dat wel verwacht, dan zal het nog enkele weken duren voor de zaak in kannen en kruiken is en de besprekingen met de Nederlandse vakbonden zijn afgerond. De vakbonden'stelden zich in een eerste reactie nogal gereser veerd'" op tegenover de plannen van Economische Zaken, Zij waren wel ingenomen met de plannen van Lubbers de Ameri kanen de zeggenschap in Vrede- - stein te ontnemen." Als de Amerikanen en de Ne derlandse vakbonden het voor stel van de regering afwijzen,' dan zullen zij het zelf maar moeten uitzoeken, aldus minis ter Lubbers. Alsof het kroonjuvxlen zijn, zo tonen-drie kramp achtig glimlachende hostesses de Olympische plak-, ken. Een mcmnty in vol ornaat en een agente weten veiligheidshalve kennelijk ook hier niet van wij ken. 'f>W V-. - v; MADRID - De regering van premier Adolfo Sua- rez van Spanje heeft van daag meegedeeld dat zij koning Juan Carlos zal vragen amnestie te verle nen aan de (naar schat ting 600) politieke gevan genen, met uitzondering van degenen wier daden mensenlevens in gevaar* 'brachten. Verwacht wordt dat de koning üc ai».*—s.per 25 juli zal afkondigen. De regering beloofde voorts de politieke her vorming te zullen versnel len. Het regeringsprogram, dat vanochtend is bekend gemaakt, was de meest li berale verklaring die sinds het eind van de burgeroorlog door een Spaanse regering is afge legd. avav •vfe.j: Taiwans ploeg IIHIHilllllIHIHlIHIIlllllHIIIHIIlirilHiillIHlinillllHHlIUlllllIHllIlHIHlIlIIll JF iniilllHiHililillHHHlUlillllltC, ^7 gaat naar huh Valerie Egoto, een atlete uit Kameroen, showt tii* het Olympisch dorp de haute coiffure uit Afrika. Het Internationale Olympische Comité besloot gisteren met tweederde meerder heid dat de nationalistische Chinezen van Taiwan wèl aan de Spelen mochten deel nemen. Voorwaarde was, dat zij de naam Chinese Repubiiek in geen enkele vorm, zouden gebruiken. Voor de Taiwanese delegatie was dit be sluit echter onaanvaardbaar. Zij kondigde direct aan zich van de Olympische 'Speles te zullen terugtrekken. Het zeer late besluit van het IOC vloei de in feite voort uit een beslissing van de Algemene Vergadering van de Verenigda- Naties van oktober 1971. Op voorstel van Albanië werd de Volksrepubliek China toen tot de Verenigde Naties toegelaten en Nationalistisch China er uit gestoten. Met dit besluit werd Rood China door de VN erkend als de wettige vertegenwoordiger van het gehele Chinese volk. Canada heeft vóór het begin van de Olympische 'Spelen in Montreal aan dit besluit vastgehouden. Het weigerde Tai- wanezen, die zich aandienden als onderda nen van de Chinese Republiek, binnen zijn grenzen toe te laten. De Afrikaanse staten, die to 1964, 1968 en 1972 Zuid-Afrika vanwege z'n apart heidspolitiek van de Spelen uitgesloten kregen, slaagden er deze keer niet in ook Nieuw Zeeland uit te bannen. Dit omdat het nog sportieve betrekkingen met Zuid- Afrika onderhoudt Wat betreft bet dreigement van zestien Afrikaanse landen wacht bet Internationaal -Olympisch Comité gelaten af, a! worden met het uur de geruchten sterker dat een uittocht op handen is. Zonnige perioden en op de meeste Plaatsen droog. Overwegend ma tige wind tussen west en noord. (Maximumtemperaturen rond 23 graden. *on rp onder A.41 20.33 4J43 20,49 mpen op onder 22-22 12-40 23.47 13.45 Komplete verzorging en advisering van het klassieke interieur Nwe Binnenweg 190 en 195 Rotterdam.Tel. 010-769122* UTRECHT - De misvatting dat tuberculose in Nederland tot de zeldzame ziektes is gaan be horen, heeft ernstige gevolgen: to 1973 stierver. nog 182 Neder landers aan tbc. Dat schrijft de geneesheer-di recteur van het consultatiebu reau voor tbc-bestrijding ln Rotterdam, dr. H. A. Geuns, in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. (Van onze sportredactie) PUY DE DOME - In de laat ste echte étappe van de Ronde van Frankrijk - vandaag en morgen resten nog slechts twee formaliteiten, waarbij de tijdrit Parijs - heeft Joop Zoetemelk nog één keer revanche genomen op zijn Belgische rivaal en gele- trui(jrpger Lucien van tmpe. Op de top van de machtige Euy de Dome in het Centrale Massief niü hij in de laatste halve kilometer zo maar bij Van Impe vandaan om hem op magistrale wijze te verslaan. Het was Zoetemelks derde etappe-zegge in deze Tour. Niet voldoende om nog uitzicht op de eindoverwinning te krijgen. Maar wèl genoeg om als eerste Nederlandse coureur in één en 'dezelfde Tour driemaal als eer ste over de finish te gaan. Peter Ouwerkerk vertelt het hele verhaal op 'Sport L UVERMORE - De 26 schoolkinderen van 5 tot 15 jaar die donderdagmiddag op geheimzinnige wijze ver dwenen toen zij per bus van een zwemtocht naar hun woonplaats Chowchilia te rugkeerden, zijn terecht. De kinderen en hun chauffeur zijn gisteravond gezond en wel aangetroffen in een steengroeve bij Livermore, 48 km. ten noor den van ChowAilla. De kus was al eerder, haastig met takken gecamoufleerd, in een droge sloot teruggevonden. Ouders, politiemensen en vrij willigers hebben lange tijd naar de kinderen gezocht. Op de ontvoerders, die naar de polttie aanneemt nog steeds in de omgeving zijn, wordt jacht gemaakt. AMSTERDAM Voor de ogen van haar verloofde is de 33-jari- ge Hendrika de Jong uit Am sterdam gistermorgen op een camping bij Jesolo Lido in Italië door een 17-jarige jongeman, uit West-Duitsland doodgestoken. De. jongeman liep na terug keer van een kroegentocht naar de damestoiletten op de camping en ging luid op de deuren bon zen. Hij stortte zich onverwacht op de Amsterdamse, die net van het toilet kwam en bij het aan schouwen van de Duitser begon te schreeuwen. De jongen stak met een zakmes zo diep in de hals van de vrouw, dat zij in korte tijd doodbloedde. UMA De regering van pre mier Jorge Fernandez Matdona- d© van Peru is gisteravond af getreden. Een reden is niet op gegeven. Tot nieuwe premier en minis ter van Oorlog is benoemd ge neraal Arbulu. Ook zijn drie andere ministers benoemd. Op één na waren alle afgetre den 17 ministers militairen. Pre sident Morales Bermudez zal spoedig de gehele nieuwe rege ringsploeg bekendmaken. Ja, stuurt u mij die cadeau-keuzelijst maar want ik geef hierbij opals abonnee: Naam nieuwe abonnee:. Adres: Plaats: De/e abonnee wenst een kwartaalabonnement/maandabonnement. (Doorhalen a.u.b.) Hij/zij knjgt de krant eerst 2 weken gratis. Mijn naam: Adres: Plaats:. In'nopen envelop zonder postzegel opsturen aan i y^Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2