De ware reden Met aftreden niets bereiken Weer zo gezond als een vis eigen Kwestie van rapen Amnestie stelt Spanje teleur Hardhandige hoofdagent gestraft I LAATSTE DAGEN ZONDER MEDAILLES? Geen melk, geen ijs, geen finale Sterretjes Praten gaat tienkamper beter af Reclame? Borsov loopt Op doping Duik naar vrijheid betrapt Kissinger komt hier i MINISTER VAN AGT: Tandwieltje in lange vinger Ifpt llW'i* INFORMATIE OVER BEZORGING: I 1 I Zie ook achter pagina Poen Decent U mag een cadeau kiezen als u een nieuwe abusifiee maakt, i zie pagina t Het kabinet-Den Uvl is op zijn weg naar het einde van'de zittingsperiode het ravijn-Van Agt gepasseerd. De echte abortus-col moet weliswaar nog worden genomen, maar Van Agt wil niet voortijdig opgeven. Zijn beslissing, die een te lan ge adem had, is genomen omdat hij "door heen te gaan nu aanwezige mogelijkheden prijs zou geven invloed uit te oefe nen op de ontwikkeling van de wetgeving inzake abortus pro- vocatus." Het is ongebruikelijk dat een minister zijn gewetensconflict zó ten aanschouwen van iedereen wekenlang op tafel legt. Was dat nodig? Maar er is meer merkwaardig. Want de problemen rondom Bloemenhove zijn juist vergroot omdat Van Agt als minister zijn invloed niet kon laten gelden. Als het aan hem had gele gen was de kliniek dicht gegaan. Dat heeft hij niet bereikt en zal hij ook niet in deze kabinetsperiode kunnen bereiken. Zijn "nieuwe invloed" kan hoogstens bestaan uit het niet- tekënen van een door de Kamers aangenomen wetsontwerp van WD en PvdA. Een initiatief-abortus-wetsontwerp dat een redelijke kans van slagen heeft. De ware reden achter Van Agts beslissing kan daarom slechts zijn, dat alle ministers wel moeten blijven omdat het kabinet-Den Llyl deze rit mag uitfietsen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG- "Met aftreden zou ik geen enkel tast baar resultaat behalen," schrijft minister Van Agt (Justitie) aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Hij vindt, dat er wel gewichtige redenen voor zijn en "mijn hart volgend zou ik dan ook aftreden". 1 s« SC25 asae J'WO. 5.09 K.® Wt0 23 W Belfast: 3 doden Bel 010 -147400 (§Kt mdtt numowf) toog mxvétefi abenatt-ttnk* maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 18.00 uur Zie ook onder „adressen" onderdestrips (Van een onzer verslaggevers) TEEL De gifwolk die deze week in Tiel vrijkwam blijkt geen ammoniak te hebben bevat, zoals eerst werd aangenomen, maar het veel gevaarlijker na- trium-arsenïet. Het gif, dat in de landbouw wordt gebruikt bij het doodspuiten van aardappelloof, is bij een dosis van twaalf gram dodelijk. Als een volwassene drie tot vijf gram inademt kan een levensgevaarlijke niervergifti ging ontstaan. MevrouwWan'def.èn een hevig geïnteresseerde poes bij de geredde eenden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Een lofwaardig initiatief," zegt dr. L Haagsma van het Diergeneeskundig Instituut over de manier waarop de Rotterdammer H. Wander drie eenden van een wisse botulisme-dood heeft gered. Paling stropen: (Van onze redactie buitenland) MADRID - De amnestie, die koning Juan Carlos heeft afgekondigd is een teleurstelling geworden voor de Spanjaarden. Sinds de regering Suarez twee weken geleden tot de amnestie had besloten, had men er steeds op gegokt dat tenminste 490 van de naar schat ting 630 politieke gevangenen zouden worden vrijgela ten. Volgens minister Lavil- la van Justitie zullen ech ter maar 200 gevangenen van de maatregel profite ren. m, i fff Deze dreun op het kanvas trilt door in het hoofd van de Engelse ju doka Vaccinuf Morrison. Hij vocht gisteren tegen de Fransman Patrick Vial Toen de sterretjes geteld waren bleek Vial winnaar. Dit is" de Russische schoonsprxnger Sergei Nemtsanov, die gisteren poli tiek asiel in Canada aanvroeg. Maak een vriend ot kennis abonnee op Het Vrije Voik. II bewijst hem/haar er een goede dienst mee U bew ijst ook uzelf er een goede dienst mee. U krijgt namelijk een cadeau-keuzeiijst thuis waaruit u vrij mag kiezen. Zet dus snel iemand op de bon. f™ Nieuwe abonnee cadeaubon. I i t. Zaterdag 31 juli 1976 32ste jaargang no. 8864 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIG BOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 510—14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010—13.63.80—14.74J1 De abortuskliniek Bloemenho ve is de inzet "Het openbaar ministerie, dat onder mijn ver antwoordelijkheid functioneert" aldus de minister, "is in de uit oefening van wettelijke be voegdheden jegens Bloemenhove gedwarsboomd door samenscho lingen van personen die zich daarbij belanghebbend achtten." Eü verder: "Het heeft geen zin dat het openbaar ministerie het destijds verijdelde optreden» ge licht op zo spoedig mogelijke duiting van de kliniek door in beslagneming van de appara tuur, zou herhalen." Voor de AVRO-televisie zei de minister gisteravond echter: "Het is heel'denkbaar dat - en als het aan mij ligt zal het ook gebeuren - dat in de loop van SITTARD - Een tand wieltje in een lange vin ger heeft bijna de dood veroorzaakt van het een jarig dochtertje van de Sittardse familie Lei- brand. Mevrouw Leibrand zag gisteren dat haar dochter tje bij het eten van het koekje in ademnood kwam door een hard voorwerp dat er in zat. Ze- wist het voorwerp uit de keel van het kind te krij gen en redde haar zo van de verstikkingsdood. Ver moed wordt dat het tand wieltje is losgrtrild bij het mengen van het deeg in de fabriek. Piaatselijk enkele buien, maar later ook af en toe zon. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen west en noord. Minima omstreeks 12, maximumtemperaturen circa 19 graden. tor ma*» 08 or.óot op ontfOf kwart,»» 2 toguwic 23 CP uur <js strafvervolgingen alsnog de kliniek wordt gesloten door in beslagneming van de appara tuur." Van Agt vindt dat wat in Hoemenhove gebeurt ("hande lingen die beantwoorden aan de delictsomschrijving van een misdrijf en dus een ernstig strafbaar feit") "elke minister van Justitie, van ongeacht wel ke levensbeschouwing, een doom in het oog moet zijn." Hij zegt: "Mij is het zelfs een hor reur." WD-fractievoorzitter Wiegel is verbaasd en bezorgd. Hij vindt de minister, nu die aan» blijft, verantwoordelijk voor open blijven en doorwerken van Bloemenhove. De verklaring van Van Agt acht hij onbegrijpelijk. Ik constateer dat hij mogelijke politieke complicaties die zijn aftreden met zich mee zou heb ben gebracht, uiteindelijk het zwaarst heeft laten wegen." Wiegel wil met de minister in de Kamer debatteren. De minister besluit zijn brief met: "Bovendien zou ik door heen te gaan als minister nu aanwezige mogelijkheden prijs geven invloed uit te oefenen op :te ontwikkeling van de wetge ving inzake abortus provocatus." Mevr. mr. Anneke Goudsmit van Bloemehove verwacht geen nieuwe stappen van Justitie. "In onze rechtstaat is Justitie een boven de partijen zwevende macht, die niet gebonden is aan één persoon," zei zij. Terwille van het werk in Bloemenhove- dringt zij - los van de persoon Van Agt - aan op de nieuwe ■wetgeving. LONDEN - Drie cafébezoe kers zijn gisteravond in de Noordierse hoofdstad Belfast omgekomen bij een aanslag die werd uitgevoerd door gemasker de mannen met automatische wapens. Er vielen bovendien drie gewonden. Gifwolk in Tiel blijkt loofdoder Nu pas is gebleken dat een week lang een afsluiter op het Tielse chemische bedrijf Ver- dugt - onderdeel van Interna- tio-Müller - heeft opengestaan zonder dat iemand het heeft ge merkt. Er werd pas alarm ge slagen toen personeel van de plantsoenendienst ontdekte dat populieren langs de fabriek verdvrden. De Rijksdienst voor de Volks gezondheid heeft gisteravond bloedproeven genomen bij veer tig gezinnen van een flat in de nieuwbouwwijk Tiel-West die klaagden over hoofdpijn en mis selijkheid. Een vrouw met een baby van acht maanden is door gestuurd naar een specialist om te laten nagaan of zich bij het kind schadelijke gevolgen heb ben voorgedaan. De flatbewoners hebben de raad gekregen hun handen voor het eten extra goed te wassen en honden en kin'Wen zoveel mogelijk thuis te houden. De Arnhemse officier van Justitie mr. F. Th. Boerwinkel gaat een onderzoek naar de gif lozing instellen nadat flatbewo ners bij hem een klacht hadden ingediend. zie verder pagina 3" rrussingel aan. Hij dacht dat ze Den dode opgeschreven waren, maar was zo met ze begaan dat hij ze toch mee naar huis nam. In zijn tuin zette hij ze in een badje met leidingwater. Het wa ter werd elke dag ververst en in etkele dagen kwamen de dieren er weer redelijk bovenop. De De heer Wander trof de een den met duidelijk verlammings verschijnselen langs de Eras- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Palingstro pers. die op hun buik door de modder kruipen waarin de pa lingen door de lage waterstand zo voor het grijpen liggen, vor men een nieuwe bedreiging voor de visstand. De palingen worden niet zoals normaal in een net gestoken maar krijgen een klap op de kop met een stuk hout. Zo kan een stroper in een paar uur tijd honderden palingen 'vangen'. De heer H. Ceelen, voorzitter van de Delta Federatie waarbij eefi half miljoen sportvissers uit Zeeland en Brabant zijn aange sloten, is erg boos over deze vorm van stropen die volgens hem ook erg gevaarlijk is. „De modderige bodem kan soms gevaarlijke diepe putten bevatten en bovendien volgen kinderen nogal eens het voor beeld van de volwassen stro pers, Daardoor treden extra ge vaarlijke situaties op." Rotterdamse Plantsoenendienst heeft ze gisteren uitgezet in een vijver in het Kralingse Bos, die iedere dag wordt „doorge spoeld". Dr. Haagsma zegt dat vogels ais ze eenmaal een dodelijk do sis binnen hebben geen 24 uur meer te leven hebben. Andere zijn te redden. Dat is te berei ken met de methode die de heer Wander gevolgd heeft De vo gels moeten dan wel, zoals met „zijn" eenden is gebeurd, ergens worden uitgezet waar ze niet opnieuw besmet kunnen wor den. ROTTERDAM - Een Rotter damse hoofdagent van politie, die op 18 januari op de Nieuwe Binnenweg een Amerikaanse zeeman bewusteloos sloeg is - aldus hoofdcommissaris Vcrmey - streng disciplinair gestraft De officier "van Justitie heeft de Rotterdamse politieleiding hiertoe geadviseerd, nadat uit een onderzoek van de Rijksre cherche is gebleken, dat de hoofdagent te hardhandig is op getreden. De rijksrecherche gaat verder met het onderzoek naar twee andere klachten over het optre den van leden van het Rotter damse politiekorps. Het was gisteravond de twee de maal, dat koning Juan Carlos amnestie verleende. De eerste maal was vorig jaar, onmiddel lijk nadat hij de troon had be stegen. Die gedeeltelijke amnes tie kon de democratische opposi tie niet bevredigen. Ook de nu afgekondigde maatregel zal ve len, naar verwacht, niet ver ge noeg gaan. Van de amnestie zijn alle ge vangenen uitgesloten, die poli tiek geweld hebben gebruikt. Wie er wél van zuilen profite ren zijn de ruim 100 dienstwei geraars, die Spanje telt. en de negen officieren, die wegens het lidmaatschap van de illegale Democratische Militaire Urne zijn veroordeeld. Daarnaast zal de maatregel zich 'Hik uitstrekken naar de ongeveer 300 mensen, the niet in gevangenissen verblijven maar wegens hun politieke overtui ging uit openbare functies zijn ontslagen Onder hen bevindt zich een aantal professoren, on der wie Enrique Tierno Galvan, leider van de socialistische Volkspartij, die in 1900 zijn leerstoel verloor m verband met zijn politieke activiteiten. Minister l^ivdla van Justitie heeft de reikwijdte van de am nestie als „ruim" betiteld, llrj wilde gisteravond echter nog geen bijzonderheden bekendma ken over de maatregel. Hockeyelftal naast 't brons MONTREAL - Het Nederlands hoc keyelftal heeft alle metaal gemist. Zelfs geen brons zat erin tegen Pakistan (3—2). Paul Litjens scoorde tweemaal uit een strafcorner en werd daarmee onbetwist Olympisch topscorer, maar het was niet genoeg. Twee minu ten voor het einde maakte een technisch beter Pakistan het derde en winnende doelpunt. Het heette: eervol ten onder gaan. maar de teleurstelling was groot bij de Neder landers. „Dit hoopte ik nooit meer mee te maken," aldus doel man Maarten Sik- king. Hij doelde op de Olympische hoc key prestatie in Mün- chen, toen Nederland ook vierde werd. De kanoers Bloem en Jacobs haalden de K-2-500 meter - finale gisteren niel. Ze wa ren er ontgoocheld door. „Hebben we het hele seizoen serieus geleefd en dan gaat het alle maal niet door." aldus Bloem. „Je hebt je niet waargemaakt en dat is het meest verve lende." Jacobs: „We dronken zelfs geen melk en ijs meer de laatste vijf weken om in vorm te blijven. Het heeft niets geholpen." De Russen weten ook van wanten. Ze hebben 55 miljoen dollar (125 miljoen gulden) aan de Ame rikanen gevraagd voor de televisiebeel den van de Otympi- scne Spelen m 1980 in Moskou. Dat is viermaal zoveel als de Amerikanen nu betalen voor de uit zendingen uit Mont real. „We denken er over en zuilen nog wel onderhandelen." aldus een vertegen woordiger van de tv- maatsehappij ABC. Tienkamper Kltjo Schutter is er giste ren na de eerste schermutselingen op Olympia's zwaarste nummer mee opge houden. Een dijbeen blessure velde de at leet Ogenblikkelijk daarna manifesteerde hij zich als deskun dig radioreporter. „Leuk om te zien. wat er nu precies «p het veld get »t. maar het liefste was ik t'i h zelf bezig ge weest.' aldus Schut ter. Laste Viren, die de 19.965 meter deze week won, is ge hoord door het IOC. Niet over eventuele doping, zoals verlie zer Jos Hermens zo graag had gewild, maar over zijn spi kes. Die toonde hij namelijk zeer de monstratief. toen hij ais eerste over de streep was gegaan. Vier jaar geleden deed hij in München hetzelfde. Reclame? Hij mag bet in ieder geval van het IOC niet meer doen. maar verdere maatregelen werden niet geno men. Doorschijnende badpakken zullen op de Spelen worden verboden, als het congres van de inter nationale zwem bond (FJNA) akkoord gaat. De zwemsters zullen dan alleen nog mo gen aantreden in eendei ige badpakken, die aan de achter kant opengewerkt mogen zijn. De Russiche hard loper Valeri Borzov. over wiens eventuele verdwijning uit het Olympisch dorp zo veel te doen was be gin deze week. rent hier lustig over de Olympische sintel- baan. Hij was de laatste loper tijdens de 4 x 100 meter es tafette voor heren. Rusland kwalificeer de zich voor de halve finales. Drie atleten zijn op de Spelen betrapt op doping. Op anabole stormden om precies te zijn. Het zijn de Tsjechische gewicht- lief f er Peter Pavla- sek, zijn Amerikaan se collega Mark Ca meron en de Poolse discuswerper Danuta Rosani, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Henry Kissin ger. de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, komt op II augustus naar Nederland voor een werkbezoek. Er zuilen volgens het ministe rie van Buitenlandse Zaken in f>en Haag „onderwerpen van wederzijdse interesse" bespro ken worden. Aangenomen wordt dat de onderwerpen vooral ver- ièüïrti ZvUlvn liUuU^'ïi tildl tlfi VS*?- dertandse voorzitterschap van de Europese gemeenschappen. Het bezoek van minister Kis singer is een onderdeel van zijn reis naar Engeland. Pakistan, Afghanistan en Iran Op de te rugweg van Teheran tiaar Washington doet hij ons land ja. stuurt u mij die cadeau-keuzelijst maar want ik geef hierbij op als abonnee: Naam nieuwe abonnee: Adres: Plaats Deze abonnee wenst een kwartaalabonnement/maandabonnement. (Doorhalen a u.h) Hij/zij krijgt de krant eerst 2 weken gratis. Mijn naam:- Adres Plaats: I in opvn envelop reit der |H.»;/e-:eI opsturen aan x_i'e' o.'c Volk. nrwiwirdnummcr 15721 Rotterdam, f S*i KJ h t

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2