wmimmmêsW' ffctllfefel» RUZIE IN HART- ZORG Gered van reuzenrad Financiële chaos bij afdeling Sport en Recreatie ZWART SOWffl): 'LAAT ONZE LEIDERS VRU!' I I i I I I I 22 doden op congres van oudstrijders Dronken man smijt met 'juwelen' Poes leidt kinderen Vloeistof ontsnapt op Rozenburg ZIEKENHUIS KOST NU ƒ200 PER DAG naar rovershol 'Papa help' -Amin stuurt zijn leger jaar later - mm Fievet breekt met gezondheidsraad Overschrijding Gaten dichten Groenteprijzen scherp gecontroleerd BON IIIH INFORMATIE OVER BEZORGING: €-^m:MêÊé g '«ftAop^öga. Sexfilms huren?, H 6 voor 25 gld. Van der Pols Bel 010-147400 PHILADELPHIA Amerikaanse geleerden zoeken naar de geheimzinnige ziekteverwekker, die de dood van 22 deelnemers aan een congres van oud-strijders heeft ver oorzaakt, 115 anderen vertonen ook de ziekteverschijnselen. Aangezien de thuisgebleven familieleden van de congres leden niet.ziek zijn, trok.men de conclusie dat de ziekte niet be smettelijk is.-He bericht dat er nu ook in New Jersey enkele gevallen van een onbekende vi rusinfectie zijn geconstateerd, heeft echter grote ongerustheid veroorzaakt. Vooral omdat een van de zieken een vrachtwagen chauffeur is die kort na het congres levensmiddelen in een van de congreshotels heeft afge leverd. - De ziekte heeft dezelfde symp tomen als zware griep: hoge koorts, pijn in borst en hoofd, ademhalingsmoeilijkheden. Het ziekteverloop is kort maar he vig. Enkle patiënten stierven in een shocktoestand met 42 graden koorts. Biochemici en andere geleer den in Amerika en in het Ge-' neefse hoofdkwartier van de We reldgezondheidsorganisatie WHO onderzoeken bloedmonsters en weefsels van de patiënten. Bali, Broersvëld 42, S'dam tet 010 - 266339,'Geopend van 10 tot 18 uur 'o Pond, koopay Leg, vereist. - (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Lallend smeet een beschonken 32- 'Jarige kermisexploitant gisteren op een taxi standplaats bp het sta tion van Enschede han denvol sieraden naar ver baasde voorbijgangers. De sieraden zagen er zo kostbaar uit, dat de door een taxi-chauffeur ge waarschuwde politie on middellijk dacht, de 'da der te hebben van een grote juwelenroof bij een Enschede arts. Nader onderzoek bracht echter aan het licht, dat de sieraden nep waren. De doktersroof werd toch nog opgelost, toen in een café in de Enschede bin nenstad enkele aren latei- twee uit de Rekkense- in richtingen weggelopen jongens werden gegre pen. Ze hadden iurhet café geprobeerd dé gestolen juwelen aan .de man tc -brengen."1 1 (Van een-onzer verslaggevers) BOTTERDAM Zeker een miljoen gulden is de afge lopen jaren by de Rotterdamse stadhuisafdeling Sport en Recreatie uitgegeven zonder toestemming van de gemeen teraad. Dat heeft vólgens ingewijden op- het stadhuis een- onderzoek naar de 'financiële chaos' bij deze afdeling aan het licht-gebracht. Eerder deden zich grote moeilijkheden voor in de bestuurlijke top van Sport en Recreatie, die'resulteerden" in het uitrangeren van top ambtenaar Duchemdn en het met, ziekteverlof sturen van wethouder De Jong. Volgens dezelfde ingewijden werd aanvankelijk gedacht aan een bedrag dat vele malen hoger was. Uit een snelle speuractie in de boeken van Sport en Recrea tie zou zelfs zijn gebleken dat elf miljoen gulden zoek was waarvan vijf miljoen helemaal niet verantwoord kon wordem Wethouder "Van der Have, die De Jong vervangt, bevestigde dit bedrag onlangs tegenover ons. Hij tekende daarbij aam dat van de vijf miljoen er.vier miljoen door kredietoversehrijdingen was ontstaan en dat de resterende één miljoen niet door de raad goedgekeurde werken betrof. Wethouder Riczenkamp (Fi nanciën) vertelde later 'dat het allemaal wel meeviel'. Volgens hem gaat het nu om een bedrag dat 'ver onder de twee miljoen gulden' ligt. Hjj noemde dat 'een voorlopige indruk'. •De financiële chaos is zo'n drie jaar geleden ontstaan toen wet-, houder Van der Pols de porte feuille Sport en Recratie beheer de HU heeft nu de sector Haven en Economische Zaken onder zijn beheer. De secretarie-afde ling opende in zijn tijd een reke ning-courant waarop alle te korten werden bijgeschreven. De bij Sport en Recreatie uit gerangeerde 'topambtenaar Du- chemin bevestigt dat het om miljoenen gaat, maar volgens hem zijn die aileen door krediet- overschrijdingen ontstaan. Hij 'ontkent -dat er geld is besteed san zaken waarvoor de raad nooit toestemming heeft gegeven. Volgens welingelichte bronnen worden op het ogenblik gaten gedicht met geld dat van andere projecten over is. Vreemd is in dit geval dat kredieten, waar aan de raad enkele jaren geleden goedkeuring gaf, nog steeds niet zijn uitgegeven. Zie Verder pagina 3, eerste kolom. MUIDEN De. rijkspolitie zoekt een man die misbruikt heeft gemaakt van zijn vertrouwenspositie in de telkamer van de supermarkt Maxis nabij Muiden. De man, die pas vier weken in dienst was, is er met ruim 203.000 gulden vandoor gegaan. Toen de vermissing van het geld -werd bemerkt dacht men aanvankelijk niet aan het per soneelslid, dat die morgen niet op zijn werk was verschenen. Toen men voor alle zekerheid zijn huisadres opbelde, bleek hij daar niet bekend te zijn. Men vermoedt dat de man, die in bezit was van de sleu tel, en de code van de kluis kende, na het tellen van de dagopbrengsten het geld heeft ontvreemd. DEN HAAG De hoge groen teprijzen worden scherp in de gaten gehouden. De Economische Controledienst (ECD) let op mis bruik van de situatie bij de tus sen- ij de detailhandel. Aan de hand van .de veilingprijzen wordt nagegaan of de door de overheid voorgeschreven winstmarges niet worden'overtredén. Tot nu toe zijn er geen over treders ontdekt Veei handelaars nemen in tegendeel genoegen met Iets lagere winstmarges omdat de dure groenten leiden tot boze klanten en een lagere omzet, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een agent, die dienst deed op het ker misterrein In Schiedam heeft gisteren de 14-jarige Atie Sla uit Schiedam, die buiten aan een hakje., van' het hoge reuzerad bengelde, gered. De agent hoorde hard gegil en waarschuwde de eigenaar van het rad dat er iets aan de hand was. De man had zelf niets gehoord. De jongen bleek op het hoogste punt van het rad aan de buitenkant van een bakje te hangen en kon een stalen buGs nauwelijks nog vasthouden. Dc. kermisbaas draaide zijn rad terug, waar na Atie weer Vaste grond onder de voeten kreeg. Hij vertelde dat een jon ge" hem op het platform van het rad een duw had gegeven, waardoor hii niet in, maar onder het bakje te recht was gekomen. Deze onbekend gebleven jongen had zich bijtijds uit de Voe ten gemaakt. oen In open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwoorder. 1579 Rotterdam Ja. sluur mij de keuzelijs! van cadeautjes. naam meuwe abonnee: ptaais: wenst- O kwartaalabonnement O maandabonnement 4 - en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. rr$n naam: •dnr. Donderdag 5 augustus 1976 32ste jaargang no. 8868 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte dé WithsJraat 25, Rotterdam tel. 010—14.74,00 Opgeven va:- TIPS (rubriekadvertenties) tel. 01013.63.8014,74.11 Met borden, waarop de vrij lating van de zwarte scho lierenleiders werd geëist, trokken jonge Afrikanen uit Soweto bij Johannesburg gisteren door de stad. Van morgen is het opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. Een grote groep zwarten werd met traangas bestookt, nadat in Soweto door de bewoners wegversperringen waren opgericht. Volgens de politie vielen er vanmorgen geen slachtoffers. Sinds gis teravond is Soweto volstrekt van de buitenwereld afge sloten. Zie pag. 5, zevende kolom (géén ander nummer). Vraag naar de efd. obonneè-senita maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen* onderdeStrips Droog met zonnige perioden: Zwakke tot matige westelijke wind. Minimumtemperaturen .omstreeks dertien graden. Maxi ma van ;19 graden aan zee tot 24 graden-in het-Zuidoosten van het land. ton- rnaan- op onder op onder «UB- 5.09 30.211 117,29.01.28 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Door een de fect aan een regelklep is gister avond bi) het chemische bedrijf Rijnmond op Rozenburg 10.000 liter tolueen ontsnapt. De vloei stof die niet giftig is en bij aan raking met de buitenlucht direct stolt, heeft volgens,de centrale meld- en regelkamér geen ge vaar voor de omgeving opgele verd. :'.r Door het defect stond een af sluiter. 'drie minutep open. Het chemische bedrijf heeft de cen trale meld- en regelkamer on middellijk op de hoogte gesteld. Tolueen thermex wordt als grondstof gebruikt bij> de berei ding van fenol. (Van onze soc.-econ. redactie). UTRECHT Een'dag in het ziekenhuis liggen kost dit jaar gemiddeld - 200,83. Dat is 16,6 procent meer dan vorig jaar. Dat heeft het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven berekend in zijn jaarverslag. Zie pagina 19 MEPPEL Een door kin deren opgejaagde poes die. zich in een afgedankte bouw vallige slachterij verstopte, heeft de politie van Meppel op het spoor gebracht van een jeugdbende. De twee kinderen die het dier achtervolgden, ontdek ten op de zolder van het pand grote hoeveelheden ge stolen goederen, variërend van boeken, casetté-bandjes en speelgoed tot radio's. De politie ging op de loer liggen en arresteerde giste- ren de bendeleden, vierjon-- gens van 12 tot 14 jaar. De goederen bleken afkomstig van winkeldiefstallen en in braken in scholen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Vereniging van Hartpatiënten, heeft gebro ken met de werkgroep van de Gezondheidsraad. Deze werk groep begeleidt de reizen van hartpatiënten naar buitenlandse kllniéken. Voorzitter Fievet van dc.vereniging wil, na een woeli ge vergadering met de werk groep-niets meer weten van de voorzitter daarvan, professor K. Mcjjler. „Wij hebben - geen" zin meer om in die werkgroep te zitten," zo verklaart de heer H, Fievet. „Wij willen als volwaardige le- y.den.ïn die .werkgroep zitten en .niet alleen als adviseurs waa? men wel mar iuistert, maar ver ader.- ook -niets meer. Daar kamt nog b«, dat professor Meijler héëtt laten weten dat hij niet gé lukkig is met onze aanwezigheid' in-de werkgroep. Zo kunnen we niét, werken. Maar wij 'gaan ge woon door met/ onze hartpatiën- tenluchtbrug naar Houston." - Het commentaar van profes sor Meijler: „Wat ons betreft is er geen "conflict. Het is wel zo dat het moeilijk werken is met Fievet. Hij heeft geen vertrou wen iri ons en Iaat dat ook voort durend weten.. Dat is voor mij geen basis voor samenwerking. Wij willen ook gewoon doorgaan met ons werk. Dan desnoods al leen maar via schriftelijk con tact met. Fievet;" Vijftien jaar geleden stuur de tex Kru.- ger uit de Hekboot straat 8a een ansichtkaart je naar zijn ouders in Rot terdam. Hij was in Saam, bij het Rot terdamse Va- kantiekin- derfeest. Deze week rolde de kaart in de brievenbus. Niet met ex cuses van de PTT voor de te late bezor ging, wél met 45 cent straf port „Vlotte jongen hoor", zegt Lex. NAIROBI Een'tele foontje van zijn zoon zou de Oegandese president Idï Amin ertoe hebben ge bracht om het leger naar de universiteit van Kam-, pa-la te sturen. Volgens de Keniase krant. Daily Nation belde zoon Amin zijn vader op met de klacht, -dat mede studenten hem links lieten liggen en dat men zijn lijf wacht had bedreigd. Amin zou daarop soldaten heb ben gesommeerd om naar de universiteit te gaan en zijn zoon te helpen. Studenten vluchtten, al dus de Daily Nation,'"in paniekweg. Militairen zouden ^vervolgens het vuur hebben geopend en tènminste vijf studenten hebben gedood..-Tientallen zouden gewond zijn en minstens 700 gepresteerd. Amins zoon zou'weinig ge liefd zijn aop de universi teit--omdat'hi) ^steeds de bloemetjes buiten kan zet ten, terwijl, het leven voor de overige studenten steeds 'zwaarder wordt.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2