AKTIEGIiOEP EN SPOORWEGEN DWARS Voetbal op radio en tv vrijwel als vanouds Terwijl de vulkaan gromt. Dader van fatale steek is bekend Baden in weelde... 'als je maar aanpakt' im n vo. KAMP BEUL BEKENT Kies uit 3 unieke cadeaus. Ooggetuige vertelt Het Vrije Volk: BANKSTELLEN Acht valse duizendjes op zak KLEIN MAATJE Waarschij nlij k gevlucht naar buitenland Via riool 191 brandkasten gekraakt DRONKEN BEMANNING. OVERVAART JACHTJE INFORMATIE OVER BEZORGING: Eerste luchthaven voor ruimte wezens Na zes uur Blij Dood na spuitje Trouiven over de grens gZonnig Nieuwe abonnee bon. i l' Dinsdag 17 augustus 1976 32ste jaargang no. 8878 "Van onze verslaggever JEN VLÏETSTRA AMSTERDAM Vanaf zondagmiddag weer ruim baan voor voetbalflitsen in het radioprogramma „Langs de lijn" en vanaf zondagavond weer volop voetbalreportages op de beeldbuis. Alsof daarover nooit moeilijkheden hebben bestaan tussen de KNVB en de NOS, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie weet wie anderhalve week geleden op de Sehiedamse kennis de 20-jarige John Gij- bels met een mes doodstak. Het is de 24-jarige Turkse fa brieksarbeider Aydin L uit Maassluis. De man is voort vluchtig. Bel 010 -147400 (Vap een onzer veèlaggevers) ROERMOND H. Loijen, de kampbeul van Bobroeisk heeft bekend in 1942 en 1943 een aantal Pools-jood- sedwangarbeiders te heb ben gedood. Eros-pl an I»-' XXX niet uitvoerbaar HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam teL 010—14,74.00 Opgeven van UPS (rubriekadvertenties) teL 010—13,63.80—14.74.11! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De prostitutieverhuizing van Katen- drecht naar het Wijnhavenkwartier is zo goed als zeker van de baan. Wethouder Van der Have (Wijkaangelegen- hetlen) is naarstig op zoek naar andere lokaties in Rotter dam om er een nieuwe rosse huurt te vestigen. Tegenover vertegenwoordigers van de Akttegroep Redt Katen drecht (Areka) heeft de wethouder laten, blijken dat het Wijnhaven- plan -onhaalbaar is. havenkwartier voor de aanleg van de spoortunnel. Van der Have heeft de Katendrechters begin vorig jaar beloofd dat hij t de wijk snel van prostitutie- overlast zou bevrijden* door de vestiging van een eroscentrum Belangrijkste struikelblokken zijn de onwil van de souteneurs en de tegenwerking van de Ne derlandse Spoorwegen, die nog steeds niet wil garanderen dat er de eerstkomende twintig jaren niet gesloopt wordt in het Wijn- aan de Wijnhaven. ,.Het is er allemaal niet een voudiger op geworden", aldus Van der Have, die nog ontkent dat de verhuizing definitief van de baan is. Hij wil niet zeggen waar hij nieuwe lokaties zoekt om de prostitutie naar over te plaatsen. Areka heeft Van der Have indertijd uitgenodigd zijn prosti- tutiebeleid op Katendrecht te komen toelichten. De wethouder wilde wel, zij het onder een aan tal voorwaarden. Zo eiste hij beslotenheid. Maar sinds Areka- vertegenwoordigers zakjes meel de raadszaal in gooiden als pro test tegen de vestiging van. een meelfabriek zijn de kontakten verbroken. De raadscommissie Wijkaan-^ gelegenheden gaat binnenkort' naar Katendrecht toe De Wijnhaven had volgens de aanvankelijke plannen omstreeks deze tijd Rotterdams prostitutie- kern nummer één moeten wor den. Behalve bordelen zouden bars, sauna's en bioscopen er naar toe verplaatst worden. Het Witte Huls dat aan de Wijnha ven gevestigd is, heeft in ver band met de prostitutieplannen een broodnodige restauratiebeurt steeds uitgesteld. NIJVERDAL De politie heeft handelaar in auto's en antiek gisteren de 22-jarige Almelose aangehouden, die onlangs in Nij- verdal bij een benzinestation met een vals biljet van duizend gul den heeft betaald.' Bij zijn aan houding had hij nog acht vake duizendjes bij zich, waarvan vier met hetzelfde nummer. Hij tri niet te kunnen vertellen hoe hij aan de biljetten kwam. NOS en KNVB zijn akkoord Alles voor de al eerder door i ding van 850.000 gulden aan de I uitdrukkelijk voor TV- en rad'io- De nieuwe overeenkomst is vrijwel gelijk aan hei bemidde- hngsvoorstel, dat FBO-voorzit- p ter Guus Couwenberg en Ajax- vooizitter Jaap van Praag ver leden week aan Carel Enkelaar en Bob Spaak van de NOS heb ben gedaan. Voor de NOS mag men hem zelfs nog iets gunsti ger noemen. Hij houdt in, dat „Langs de lijn" om half drie mag starten met het uitzenden van voetbal- flitsen van wedstrijden, die om twee uur beginnen en om drie uur van wedstrijden, waarin de bal pas om half drie aan het rollen wordt gebracht. Na bijna zes uur vergaderen in het Amsterdamse Hilton Ho tel konden de onderhandelings- delegaties het glas heffen op de goede afloop. De overeenkomst geldt voor één jaar. Beide partijen waren het er overigens oven eens, dat een formeel recht op vrije nieuws garing" niet bestaat. Ze willen net daardoor ontstane probleem samen verder bestuderen en als het maar evén kan daarover voor het einde van het jaar tot een gezamenlijke conclusie ko men. de NOS voorgestelde jaarvergoe- elubs in 'het betaalde voetbal En ■uitzendingen samen. luisteraars en de kijkers weer als vanouds met voetbalrepor tages 'kunnen plezieren. Ik ge loof, dat vele voetballiefhebbers vooral de mensen, die door leeftijd of ziekte aan huis ge kluisterd zijn, of die door hun werk de wedstrijden niet kun nen bijwonen in deee vreug de zullen delen. De heer Van Marle voegde er aan toe, dat „de onderhandelin gen ook maandagavond in uit stekende sfeer zijn gevoerd, al 'hadden ze dan tot bijna midder nacht geduurd. Maar goed, het ging ook om een héél belang rijke zaak." NOS-onderhandelaar Bob Spaak: „Ik men vooral blij, dat we weer een contract hebben kunnen sluiten en niet behoef den te vluchten in de oplossing voorlopig maar alles bij het oude te laten om tijd te vinden voor het voortzetten van de on derhandelingen. Nóg liever zou het me zelfs geweest zijn als we onze hand tekeningen nu al onder een meerjarig contract hadden kun nen zetten. Hopelijk lukt dat de eerstvolgende keer." Vice-voorzitter Jo van Marle gvan de KNVB als nieuw lid van 1 de- onderhandelingsdelegatie op pat gedragen toon: „Het is ver- i'heugend, dat radio en TV de MIDDELBURG - Met naast zich een injectiespuit is in een woonhuis in Middelburg de 35- jarige R. J. S. dood gevonden. De politie vermoedt dat de man aan een te grote dosis heroïne is overleden. v Ondanks de gigantische chaos waarmee de evacuatie van het door de vulkaan "De Zwavelberg" bedreigde eiland Guadeloupe verloopt, ziet deze kleuter kans een dutje te doen op de kale houten vloer van een schooltje in Pointie-a-Pitre. Vannacht sloeg een zware explosie weer een stukje van de top van de vulkaan weg. „De grote klap moet nog komen/' zeggen deskundigen. Zie ook pagina 5. Vclgens de Sehiedamse hoofdinspecteur B- van der Veen is het "beslist niet zeker dat de Turk naar zijn vaderland is teruggegaan." Interpol in Parijs is ingeschakeld bij de opsporing. Direct na de steekpartij is de Turk vermoedelijk nog één keei in zijn woning in Maassluis geweest. Sindsdien is hij spoorloos. De dood van John Gij bels was aanleiding tot ernstige anti-Turkse reilen in Schiedam. «ïcr Keith Robinson (4) bracht gis teren de nodige problemen mee voor de fourier op de RAF- basis Brize Norton bij Oxford gisteren. Zo'n klein recruutje had hij nog nooit onder zijn klanten gehad. Zelfs in het aller kleinste maatje vluchtpak ver dronk dit allerkleinste maatje Toch mocht hij uitstekend ver pakt mee naar boren voor een trainingsvlucht. Hij werd op eigen verzaefc bij de RAF inge lijfd. „Het moet wel kort zijn," zo schreef hij, „want ik heb nop maar twee dagen vakantie DORDRECHT Omdat ze het IVestduitse Schillingen zo'n Jeuk plaatsje vinden met een mooie kerk gaan de Dordtse politieagent Will van Ree en de Haagse agente Corrie Oud Ammedsvcid daar trouwen. Het zal bij de trouwerij niet aan publiek ontbreken want de familie van beide kanten gaat mee evenals twee voetbalelftallen van de Dordtse en Haagse politie. Ze gaan in Schillingen onder andere spelen tegen de plaatselijke voetbalclub. (Van onze correspondent) PARIJS Opnieuw is er een monster-inbraak gepleegd m een bijkantoor van de Sociétè Géné- le: in het afgelopen weekeinde zijn in het filiaal op het lie St. Louis, middenin de Seine 191 kluizen opengebroken en leeg gehaald. De directie is nog bezig de schade vast "te stellen. Evenals een inbraak in het fiiiaal van dezelfde bank in Nice, enkele weken geleden (buit: 28 miljoen gulden), kwamen de in brekers ook nu vanuit het riool en een gat in de betonnen kel dermuur m de bank terecht. (Van een onzer verslaggevers) VLI&SïNGEN Met een vol gens de politie dronken beman ning aan boord heeft het W'est- duitse pleziervaartuig Petra gisteren voor paniek gezorgd in de Vtissingse vissershaven en op de Westerschelde. Het schip kraakte een klein zeiljacht en voer door zonder zich om de schade te bekomme ren. Nabij Westkapelle liep het jacht vast op een aantal paal. hoofden. Drie hoofden werden volledig vernield. Kennelijk toch wel geschrok ken zette de Petra na het los komen koers naar Vllssingen. Dp de terugtocht voer het jacht bijna tegen een Duitse vracht vaarder op. Nabij Vlissingen wist de Rijkspolitie te water de Petra te praaien. De bemanning bleek zo onder invloed te zijn dat ze niet of zeer moeilijk aanspreek baar waren. Het jacht is aan de ketting gelegd in de Vlissingse haven waar op de kade de schuldeisers al stonden te wachten. Het Wa terschap Walcheren wil een vergoeding voor de kapotte paalhoofden. De eigenaar van het overvaren zeiljacht heeft ook een schadeclaim ingediend. De Rijkspolitie te water heeft proces-verbaal opgemaakt. TAPLOW De Britse opperman Max Quarter- man rijdt tegenwoordig met een Rolls Royce van honderdduizend gulden naar zijn werk op de steigers. Hij deed' zichzelf deze auto cadeau voor zijn 35e verjaardag omdat hij goed paste in de garage van zijn huis van twee ton, waar hij het steengruis 's avonds afspoelt in een bad met gouden kranen. Quartermans leus is dat iedereen kan wonen en leven als een filmster als hij maar aanpakt Dat doet hij dan ook tijdens zijn zeventig-uiige werk week, waarin hij met een zelf 'ontworpen „super- bak" extra veel stenen omhoog sjouwt. Het ge heim van zijn weelde. Overwegend droog en zonnig. Matige, in de middag vrij prachtige wind uit noord tot noordoost. Minima omstreeks 13 graden, maxima van 21 graden gaan zee tot 25 in het binnenland. 2on moan op onder op onder -Jp. 5 25 J9 59 2327 .4-32 •natste kwartier 18 augustus 01v*Q our -VT {géén ondernummer). Vraag nsarde afd..ubonneé-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur CZie ook onder „adressen" onder de Strips SS-er Loijen trapte veel mensen dood Van onze verslaggever HANS HOFFMANN ROTTERDAM Shlomo Waksman uit Haifa, op een paar maanden na 50 jaar oud. en onderhoudsmonteur van beroep, was nog geen vijftien jaar toen hü met de andere overlevenden' uit het getto van Warschau naar een Duits concentratiekamp bjj de Witrussische stad Bobroeisk gebracht werd. Hij bleef daar acht maanden. Hjj werd vandaar naar nog zes andere kampen gebracht voor hij bevrijd werd, maar de tijd Bobroeisk was het ergste, zo vertelde hjj ons gister avond telefonisch. In datzelfde gesprek velde bjj een ongenadig oordeel over de 58-jarige Nederlandse oud-SS'er H. Loijen uit Horn. „Hü heeft mensen vermoord zonder daar toe bevel van boven gekregen te hebben. Unterscharführer Eickhoff was commandant ik ben in oktober 1975 in Hamburg bij diens proces getuige ge weest maar die heeft niet zo veel mensen gedood als Logen. Loijen was Sturmmann, gewoon soldaat is dat. Als een soldaat een bevel krjjft is het nog iets anders, maar Loijen heeft het alléén gedaan. Dat is veel erger. Het schokte me toen ik over de radio hoorde dat h(j uit Holland kwam-" Waksman zal op 19 augustus in Haifa aan Nederlandse politie mensen vertellen welke misdaden hü Loijen in het Russische kamp heeft zien begaan. Chaim Sperling, ook uit Haifa, en Mosje Manne uit1 Rehowoth z.jjn "be steld" voor 24 augustus, zoals zij ons gisteren telefonisch mee deelden. In verhand met de verhoren wilden deze oud-kamp bewoners van Bobroeisk ons geen mededelingen over Loijen doen. Waksman had daar geen be zwaar tegen. s* v. „Loijen was een massamoor denaar," zei hij ons gisteravond. „Hij heeft veie mensen gedood. IVIet zjjn laars trapte hij hun in de hals tot ze dood waren. Hü doodde met zijn voeten. Waar schijnlijk was hjj vroeger voet baller. Ik beef soms bij de her innering. Alles wat ik gezien heb, alle namen die me te binnen schoten, heb ik al verschillende keren aan de politie verteld, ook de naam van Loijen. Met mjjn eigen ogen heb ik hem veel mensen zien doden. Als hij tegen iemand zei: je bent mijn vriend!, dan wisten alle anderen dat die man vandaag nog in de andere wereld zou zijn. Hoeveel mensen hij gedood heeft, kan ik niet zeggen. Ik heb ze niet geteld, maar het waren er veel- Toen we in Bobroeisk kwamen, waren we met 1500 mensen. Toen we weg gingen, waren het er nog maar 41." Loijen heeft tijdens de ver horen door de rijksrecherche verklaard zich pas na de oor log te hebben gerealiseerd wat hij had gedaan. Hij had zijn arrestatie niet als -een verras sing ervaren. De 58-jarige fabrieksarbeider uit Hom, die zeer geëmotio neerd is tijdens de verhoren, heeft nog geen meer gedetail leerde bekentenissen gedaan. Wel heeft hij toegegeven van het begin af aan in het kamp Bobroeisk te zijn geweest. De 1500 kampbewoners werden op enkele tientallen na ver moord toen Bobroeisk in de zo mer van 1943 ontruimd werd. Zie verder pagina 3, zesde kolom ook in klassieke en massief eiken meubelen nergens zo'n keus! Fa- brieksloonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66. R'dam. Tel. 010 -126461. (Van onze correspondent) PARIJS Het dorpje Arèsvlakbij de prachtige baai van Arcanchon, waar nooit wat gebeurde, is nu in het wereldnieuws. Daarvoor heeft de man gezorgd die aagelijks de radar-installaüe bedient van het vliegveld, Bor- deaux-Metignac. i Meneer Gotten namelijk verdroot het dat Arès nooit van zich deed spre ken en kreeg de gemeen teraad van het dorpje zo gek om hem een stuk land te verkopen, waar hij nu 'de eerste luchthaven voor planeetbewoners die op onze aarde willen lan den' heeft geopend. Wel iswaar heeft het experi ment-Viking bewezen dat op Mars geen groene man netjes wonen, maar me neer Cotten hoopt op de landing van de rode man netjes van Saturnus, de blauwe van Pluto en de zwart-geel gestreepte van Neptunus. Bij de opening waren ver schillende burgemeesters en raadsleden aanwezig, de fanfare blies er lustig op los en meneer Cotten verklaarde ernstig „dat on ze kinderen ons later dankbaar zullen zijn voor dit initiatief." Niet ieder een durfde te lachen: er was zelfs een meneer in rvMïiozm. die salueerde. 1. Originele luxe badhanddoek met het bekende HVV-jongetje (U weet wel, van de affiches). Formaat 50x100 cm. 2. Decoratieve, handbewerkte wand- tegel met kleurig sterrenbeeld naar keuze. 3. Set met 12 felicitaüekaarten waarop de sterrenbeelden in vela prachtige kleuren. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u het cadeau van uw keuze ais beloning. Stuur de bon volledig ingevuld op In een open envelop zonder post zegel aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam, Ik geef hiermee op els nieuwe abonnee: naam straat plaats soort abonnement kwartaal O jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 wekervgratls. AIS beloning kies ik* 'debadhanddoek met HVV-jongetje de kleurrijke wandtegei met het sterrenbeeld. (hier gewenst sterrenbeeld invullen) n de set met 12 sterrenbeeldenkaarten. ^Gewenste cadeau aankruisen s.v.p. Naam afzender- straat "c-pitot.v.'' -, tra. Tig.rar. .«sa- U. X

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2