Wij dachten: Dat zijn gastarbeiders Stembus- triomf voor Makarios i Li Geheime overeenkomst Israël met Libanon Koor komt om bij vliegramp Kies ui? 3 unieke cadeaus* AMERIKAANS WEEKBLAD TIME: Benzine voor nog één rondje INFORMATIE OVER BEZORGING: Bibliotheek leeggeroofd Zonnige perioden 'Onschuldigen' Keerpunt WANDMEUBELS Sportvliegtuig I Nieuwe abonnee bon. 4 ♦flsfï*" Kreuz kopt vallend het winnende Feyenoorddoél punt langs Jongbloed Keetie van Oosten-Hage tweede wereldtitel Maandag G september 1976 32ste jaargang no. 8895 Het gekaapte toestel, de verlengde DC-9 City of ïï.adrid. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De kaping van de KLM DC-9 „City of Madrid", die gistermiddag na achttien uur hoogspan ning op het vliegveld van Lamaca op Cyprus tot een einde kwam, is voor de Nederlandse autoriteiten niet he lemaal onverwacht gekomen. "Vorige week dinsdag was In het stationsgebouw van het vlieg veld van Lamaka slapen gestrande passagiers temidden van hun bagage. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Twee jeugdige ^passagiers van Tiet gekaapte toestel worden op het vliegveld van Lamaka uit een bus ge holpen. Daarmee zijn ze van de plek waar het vliegtuig geparkeerd stond, naar het stationsgebouw gébracht. Gewoon, elke week schone ze dat bedrijfskleding bij jullie? van Nico Nijman. Mitztr Mijn aLrt Bel 010 -147400 •(tl W' r v - -T Feyenoord is cr dit week einde in geslaagd om alleen bovenaan de ranglijst te blij ven met bet maximale aantal puiuen uit vijf wedstrijden. Het was tegen FC Amster dam, dat met 2l verloor van de Rotterdammers, ech ter op het kantje af. De meest verrassende uit slag van het weekeinde was de 39 winst van AZ'67 op FC Twente dat dit jaar een zwakke start heeft. Nederland heeft dit week einde één weg-wieiertïtel veroverd. Zeeuwse Keetie van Oosten-Hage sloot haar loopbaan in het Italiaanse Ostuni af met een wereld titel. Bij de profs verloor Hcnnie Kuiper zijn wereld titel aan de Belg Freddy Maertens. Joop Zoetemelk werd vierde. De Rotterdamse dienst Sport en Recreatie heeft, door vrijdag al de velden als niet bespeelbaar te kwalifi ceren, de woede opgewekt van voetballers, handballers en korfballers. Vertegen woordigers van de laatste twee takken van sport zijn bijzonder kwaad omdat ze te voren niet van de afkeuring op de hoogte zijn gebracht. De voetballers waren wel in gelicht. Arie van Bokkum, hoofd competitielerder zondagama- teurvoetbal over de beslis sing: „Dit is belachelijk, voorbarig en schandalig". HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 01014.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010-l3.63.SO~-14.74.il (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - De passagiers van de DC-9 van de KLM zijn vóór het instapppen in Malaga niet gecontroleerd op wapens. De Spaanse politie vindt dkt bij vakantie- vluchten niet nodig. Volgens de luchhavenautoriteiten van Malaga waren de drie Palestijnen wel opgemerkt, maar had men ze aangezien voor gastarbeiders uit Turkije of Marokko. Volgens een van de passagiers, de Nederlander Sam Bloembergen, werd het KLM-toestel direct na het opstijgen van het vliegveld van Nice, waar een tussen landing was gemaakt, gekaapt „De twee mannen die naast me zaten sprengen als duveltjes uit een doosje overeind, met pistolen en handgranaten in hun vuisten. Ze schreeuwden ons toe dat het toestel was gekaapt. Een derde kaper, die zich later als leider ontpopte, zat verder naar voren in het vliegtuig", aldus Bloembergen. In de DC-9 zaten volgens de KLM geen veiligheids mannen, omdat ook dat niet gebruikelijk is bij vluchten met vakantiegangers. NICOSIA President Maka rios heeft zondag een grote over winning behaald bij de parle mentsverkiezingen op het Grieks- Cypriotische deel van Cyprus. Toen ongeveer jéénderde van de hemmen was geteld leek de uit communisten, socialisten en het rechtse Democratische Front ge- vojmde pro-Makartos-coalitïe «en ruime meerderheid te heb ben gekregen. Glafkos Clerides. die door Ma karios" aanhangers als „agent van de -imperialisten" was betiteld omdat 'hij had gepleit voor on derhandelingen met de Turken, kreeg zó weinig stemmen, dat hij waarschijnlijk niet eens in het Parlement zal terugkeren. In de hoofdstad Nicosia kreeg Clerides 2320 stemmen, de vroe gere minister van Buitenlandse Zaken Kyprianou, leider van het Democratische Front, tweemaal zoveel. Vanavond wordt de offi ciële uitslag verwacht. Droog weer met vooral aanvan kelijk flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige westelijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks- 20 graden, minima circa 10 graden.- ïeept. zon* oocter -48M- maen op onder 1&2S 0482 SCHIPHOL De gekaapte KLM-DC 9 had gisteren b(j de tweede landing op de Cyprische luchthaven Lamaca, nog brand stof voor één rondje boven de landings baan. Dat heeft ge zagvoerder Janssen, gistermiddag ver klaard. De kapers weiger den te geloven dat de tanks büna droog stonden. Een Franse journalist kon hen vanuit de verkeersto ren op het laatste nip pertje van de brand stofproblemen over tuigen. -- - NICOSIA Het prive- vliegtuig, dat president Idi Amin kort nadat hjj aan de macht was. geko men, van Israël cadeau had gekregen is gisteren gekaapt. Twee Amerikaanse pilo ten, in dienst van Amin, moesten een proefvlucht maken met de maehine, een tweemotorige „Falcon Jet", die b(j de Israëlische overval op Entebbe licht beschadigd werd. In plaats van boven Oeganda rond te cirkelen zette het twee tal met volle tanks koers naar Cyprus. Terwijl op de luchtha ven Lamaca de onder handelingen over de vrij lating van de passagiers van de gekaapte KLM- machine „City of Madrid" in volle gang waren, vroe gen de piloten van Amin's Falcon Jet toestemming te" landen. De Amerikanen zeiden het vliegtuig aan de Israëlische autoriteiten te willen teruggeven. er al een kaping,saiarm voor. de KLM-vlucht New Yórk- Amsterdam-Tei Aviv. Op Kennedy Airport, bij New York, werd tóen na een in tensieve controle een Ara bier uit het toestel gehaald. Ook op Schiphol werden de passagiers extra zwaar ge- check Tfjdens de vlucht naar Tel Aviv, die daar woens dagmiddag eindigde, deden zich echter geen problemen voor. De 79 passagiers van het ge kaapte toestel en de vijf beman ningsleden zijn vanmiddag om half twee op Schiphol terugge keerd. Vanwege de heersende vakantiedrukte op Cyprus moes ten ze gisteravond verspreid over 25 hotels worden onderge bracht. Ze arriveerden in Ne derland met een extra toestel dat de KLM gisteren al naar Cy prus had gestuurd. Hét gekaap te toestel, de City of Madrid, ge vlogen door een extra beman ning, kwam vanmiddag een kwartier later op Schiphol terug. Tijdens de kaping van het af gelopen weekeinde heeft minis ter Van der Stoel, die tot zon dagmiddag de leiding had in het Haagse crisis-centrum, veel moeite gehad om de Israëli's van harde akties af te houden. Veel telefonades waren nodig om de Israëlische gevechtsvlieg tuigen op een behoorlijke af stand van het KLM-vliegtuig te krijgen. Volgens Van der Stoel, die vandaag voor EEG-beraad naar Turkije is vertrokken, is er de nadruk op gelegd „dat er on schuldige burgers door het Is raëlische luchtruim cirkelden en dat het KLM-toestel zeker geen gevaar voor Israël betekende". Minister-president Den Uyl zei het gisteren te betreuren dat de Cypriotische regering de Pa lestijnse kapers een vrijgeleide, vermoedelijk naar Libië, heeft gegeven. Er waren volgens hem geen toezeggingeh aan de kapers gedaan. De vrij plotselinge af loop van het drama is volgens de KLM vooral te danken ge weest aan de doortastende wijze van onderhandelen van de ver tegenwoordiger van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO op Cyprus en een diplomaat van de Lybische ambassade. De Ly- bische diplomaat had onder meer gezegd dat de DC-9, van wege de Mohammedaanse vas tenmaand Ramadan, op geen enkel Lybisch vliegveld, zou kunnen landen. Voor veel passagiers kwam het angstige moment van de kaping toen "gezagvoerder Jansen zijn toestel zaterdagnacht in het pik kedonker op de Iandigsbaan van Tunis moest neerzetten. Bij de landing bleek dat de baan versperd was met benzineblik- ken. Ook waren de landingslich- ten gedoofd. Met veel stuur manskunst wist de captain de machine toch aan de grond te krijgen. De DC-9 werd hierbij licht beschadigd. Van de ver- sperrïngsmastregelen hadden de Tunesiërs de gezagvoerder niet op de hoogte gebracht. Grote spanning was er ook tij dens de onderhandelingen tus sen de kapers en de verkeers toren van Lamaca. De passa giers konden deze gesprekken na de luidsprekers in d« cabine volgen.' De gordijntjes voor de ramen moesten dicht, omdat'de kapers beducht waren voor een Israëlische actie a la Entebbe. Toen de Israëlische vliegtui gen naast de KLM-machine ver schenen brak even paniek- uit. Mevrouw G. Spanjer uit Vlis- singea kon desondanks toch de moed opbrengen om naar de pi loten te zwaaien. „Ik kon, ze goed zien. Eén van de Israëli's een erg jonge man, zwaaide nog terug". Zie verder pag. 6 en T NEW YORK In het diepste geheim heeft Israël een bondgenootschap gesloten met de christelijke en gematigde Moslim-leiders in Libanon om de macht van de Palestijnen dn dat land te breken. Dit opzienbarende nieuws wordt van daag gepubliceerd door het Amerikaanse weekblad Time. Volgens het blad hebben premier Rabin en zijn minis ter van Defensie, Peres, daarover persoonlijk bespre kingen in Libanon gevoerd.. Het geheime akkoord houdt volgens „Time" in, dat Libanese militairen voortaan door Israëli sche instructeurs worden ge traind. Ook zou Israël zijn ge vraagd de Libanese havens in de gaten te houden, opdat er geen nieuwe wapens voor de Pales tijnse guerrilla's kunnen worden aangevoerd. Israël zou ook heb ben beloofd wapens te leveren aan de bewoners van christelijke dorpen in Zuid-Libanon. Op het ogenblik zou er al een bataljon soldaten van rechtse Libanese strijdkrachten chris tenen zowel als moslims m lisraël worden opgeleid voor de strijd tegen de Palestijnen. Zuid- Libanon staat volgens „Time" nu al in feite onder Israëlische con trole. Dit als Fatah-land bekend staande gebied was tot enkele maanden geleden de uitvalsbasis voor Palestijnse guerrilla's die acties tegen Israël ondernamen. „Time" wijst erop, dat het ge heime akkoord tussen Israël en de Libanese leiders niet alleen een tegen de Palestijnen gericht bondgenootschap is, maar tege lijkertijd een keerpunt betekent in de betrekkingen tussen Israël en zijn Arabische buren. De con troverse met Syrië, dat wat de strijd tegen de Palestijnen be treft nu aan dezelfde kant staat als Israël, zou daardoor ook veel van zijn scherpte hebben verlo ren. Damasc'us zou om die reden al een groot deel van zijn troe pen van de Golan-hoogvlakte teruggetrokken hebben. b«drijf®kJedifigv«f hüuri.Nteów* kav»n W -Schiedam; Tel. 010-284105 (géénondernummer), Vraag naar de ofd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur I Zie ook onder „adressen" onderdeStrips slaapkamers, bankstellsn «nx.| Mtrgsns ze'n keur rrtKHtortoowetee leWWieiliouw Goudsetkigsl66,R'ölffl,0I0-12.M.S1, ANGRA DE HEROISME/BADEN-BADEN Alle 60 leden van een koor uit de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn zaterdag om gekomen b() een vliegramp op het Azorcn-eiland Tcrceira. Ze za ten in een toestel dat, met 68 mensen aan boord, in een noodweer landde en in brand vloog. Ook de overige inzittenden kwamen om. Het militaire vliegtuig, een Hercules C-130, was van Caracas op weg naar Spanje, waar het koor zou deelnemen aan een internationaal festival in Barcelona. In de buurt van Baden-Ba- den in Zuid-Duitsland is zon dag een Belgisch sportvliegtuig neergestort. Een van de vier inzittenden werd uit de machi ne geslingerd en stierf, de drie overigen kwamen" ln de vlam men om. AIX £N PROVENCE Weetgierige dieven hebben de complete bibliotheek 30.000 boeken van de economische faculteit van de Franse stad Aix en Provence gestolen. Volgens de politie moet de bende de boeken met vracht auto's hebben weggehaald. Za terdag bij de heropening van de universiteit ontdekte men de in braak, <Me .n de vakantie moet zijn gepleegd. 1. Originele luxe badhanddoek met het bekende HW-jongetje (U weet wel, van de affiches). Formaat 50x100 cm. 2. Decoratieve, handbewerktewand- tegei met kleurig sterrenbeeld naar keuze. 3. Set met 12 feiicltatiekaarten waarop de sterrenbeelden ln vale prachtige kleuren. Bezorg ona een nieuwe abonnee en wij bezorgen u het cadeau van uw keuze als beloning. Stuurde bon volledig Ingevuld op in een open envelop zonder post zegel aarfftot Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam; Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: j naam - straat plaats soort abonnement O kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning kiesik* de badhanddoek met HW-jongetje de kleurrijke wandtegei met het sterrenbeeld. (hier gewenst sterrenbeeld invullen) de set met 12 sterrenbeeldenkaarten.' Gewenste cadeau aankruisen s.v.p. Naam afzender straat plaats

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2