Abortusdebat wordt chaos eigen Industriebonden stellen hun leden voor de keus Vlieger vangt motorduivel Karwei geklaard Snoepjes voor vluchtelingen Ford-Carter: gelijk spel r Voor vier miljoen hasj in Hellevoetsluis Kies uil3 unieke cadeaus. UW 'Excuses voor Lockheed' In Engeland: Vaders baan voor de zoon BOEING BOTST BIJNA MET 'BLAUW DING' Jan Liber overleden Hond neemt de trein Trimmer dood INFORMATIE OVER BEZORGING: m zie pagina Buien n een sprankelende, Jicht mousserende, witte wijn GOLD EXTRA LICHT-FRIS-SPRANKELEND Vrijdag 24 september 1976 32ste jaargang no. 9011 lO.en 12 ,Vol verbazing kijken deze twee Vietname esjes naar het zakje snoep dat'ze juist op Schiphol hebben gekregen. Zij behoorden t ot de groep van'59 Vietnamese vluchtelingen die gisteren, na een vermoeiende tocht uit-Bangkok met vertraging onder meer door motorstoring bij een KLM-machine in ons land aankwamen. Gevlucht voor 'het communistische bewind in Saigon, willen ze in Nederland een nieu we toekomst opbouwen. De groep is voorlopig ondergebracht in het Friese dorp Ureterp. Zie verder pag. 3. W$f tom'ns voorde Kamt (Tgarust eens binnenwippen en bekijk, geherivpjblijvend.oraezeériritgebreiiie koüektie. Bel 010 -147400 - Nleuwe.abonnee bon. 6Min<der meer werkgelegenheid HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010—14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010—13.63.80—14.74.11 Van onze pariementsredactie DEN HAAG Het Tweede-Kamerdebat over de abortus is gis teravond om elf uur geschorst tot volgende week woensdag. De verwarring over de elkaar in hoog tempo opvolgende wijzigings voorstellen was toen zo compleet dat dé Kamervoorzitter Vonde ling een stemming, die pas tegen vier uur gehouden zou kunnen worden, niet meer verantwoord vond. Het waren met name de wij zigingen op' de wijzigingen die veien door de bomeit het bos niet meer deden zien. De verwarring spitste zich toe op het punt ,van de arts die gewetensbezwaren heeft tegen een abortus. De indieners van het VVD-PvdA-initiatiefont- werp hadden dit niet in de wei vastgelegd. Als een arts in ge wetensnood raakt, zou hij de vrouw die om een abortus ver zoekt wel wegwijs moeten ma ken verwijzen naar een an dere arts die niet beswaard is. De" PSF-er Van der Lek dien de een wijzigingsvoorstel in om nadrukkelijk in de wet vast te leggen dat een arts die op grond van bezwaren geen medewer king wil of kan verlenen aan behandeling, er voor moet zor gen dat de betrokken vrouw vol doende wordt voorgelicht om trent namen en adressen van andere geneeskundigen tot wie zij zich kan wenden voor behan deling. - KVP, AR ènCHU dienden een voorstel in dat zegt datrniemand- Is verplicht een vrouw, een be handeling te geven ën ook niet verplicht is inlichtingen te geven over wie het wei wil of kan, Zo'n arts zou ook niet vervolgd mogen worden. De WD kwam toen met een voorstel waarin de arts die prin cipieel afwijzend staat tegen over de abortus-ingreep wèl zorg moet dragen voor de con tinuïteit in de behandeling. Drie hoofdstromingen die nog enigszins te overzien waren. De ■verwarring begon toen de wijzi gingen op de wijzigingsvoorstel len kwamen. Zie verder pag. 7. yy-fT-y (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De Industriebonden NVV en NKV hebben aan bun oneeveer 349.000 leden gevraagd of zij bereid zijn om volgend jaar een deel van de prijscompensatie op te offeren voor de bestrijding van de werkloosheid. Met dat geld zou het mogelijk kunnen worden werktijdverkorting te betalen, zodat meer mensen aan het werk kunnen. De brieven van de ndustrie- bonden waarin dit wordt ge vraagd, gaan vooraf aan een groot aantal ledenvergaderingen in het land. Daar moeten de le den zich uitspreken over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor komend jaar. Tussen beide bonden bestaat nog geen volledige eensgezind heid over het te voeren beleid. Zo wil de Industriebond NVV dat eerst wordt aangetojnd dat via werktijdverkorting ook in derdaad werklozen aan het werk kunnen worden geholpen. Pas dan zal achteraf een deel van de prijscompensatie daarvoor kunnen worden gebruikt, zo stelt deze bond zich voor. Ove rigens mag aan de prijscom pensatie pas worden gekrabbeld als andere financieringsmidde len uitgeput blijkjfh, aldus de Industriebond NVV". Beide bonden zijn het er over eens dat de oplossing „korter Werken door meer mensen" niet automatisch een achteruitgang in koopkracht hoeft te beteke nen. -Door vermindering van het aantal werklozen kan immers een aantal sociale premies om laag, zo wordt verwacht. De Industriebond NW her innert er aan dat in april van dit jaar een soortgelijke keus werd voorgehouden in de NW- nota. Toen werd voor volledige prijscompensatie gekozen. Die eis wordt door de eventuele' keus' die 'nu is gevraagd, niet" aangetast, aldus, de Industrie bond NW. ARNHEM Een 22-ja- rige leerling-stoffeerder uit Bemmel. die „voor de lol" met een vaart van 200 kilo meter per uur op zyn mo tor over de rijksweg Arn hem-Utrecht raasde, wist gisteren met groot gemak alle achtervolgende politie wagens en. motoragenten van zich af te schudden. Er moest een vliegtuig van de rijkspolitie aan te pas komen om de motorduivel in te rekenen. Een autosurveïllanee uit Renkum kreeg de super snelle Bemmelaar het eerst in het vizier. De agenten zetten op volle,snelheid de achtervolging in, maar werden royaal geklopt. Motoragenten en leden van de Porsche-groep namen daarna de jacht oven Alleen het politie-vlieg- tiu'g Week de voortsnellen de stoffeerder te kunnen bijhouden. Op aamsüüng van de piloot wtsfen vier motoragenten hem bü Wijk bü "Duurstede tot stoppen te dwingen. TOKIO De Japanse premier Takeo Mild heeft zich vanmor gen tegenover zijn volk veront schuldigd voor het Lockheed- schandaal. Hij verzekerde dat niemand die bij deze zaak be trokken is, gespaard zal worden. Van onze speciale verslaggever LOUIS VELLEMAN WASHINGTON"— Een gelijk spel, zo is de eerste televisie slag tussen Gerald Ford en Jimmy Carter geëindigd. Daar-' over waren vannacht alle des kundigen in de Verenigde Sta ten poiiticologen, sociologen en zelfs een psychiater had zich over de zaak gebogen het eens. Aan het debat was een stevig touwtrekken vooraf gegaan om trent de'kleur blauw van het decor, waartegen de twee pre sidentskandidaten zouden op treden. De twee stoelen, die speciaal voor het gebeuren wa ren ontworpen, werden niet gebruikt. Waar niemandrekening mee had durven houden, gebeurde aan het einde van het debat: het geluid viel uit en 24 lange minuten stonden Ford en Car ter zwijgend achter hun lesse naartje. Carter, de kandidaat van de Democratische Partij bij de ver kiezingen op 2 november, begon het debat hakkelend en dood nerveus. Hij had, door de ma nier waarop hij gesehmnkt was, meer weg van een wassen beeld of een robot uit Star Trek dan van een mens. Tegen het einde herstelde hij zich echter enigs zins. De Republikein Ford, tegen wie Carter consequent „meneer" zei en niet „mister president", was aanzienlijk meer zichzelf. Zie pagina 5 LONDEN De Britse regering heeft ongeveer 450 miljoen gulden uitge trokken om jongeren aan werk te helpen door uodc- ren vervroegd met pen sioen te laten gaan. Dit scheeit komend jaar on geveer 80.000 werklozen, zo wordt verwacht; De maatregel betekxt dat mannen van 64 en vrouwen van 59 jaar tot hun pensioen (voor man nen 65, voor vrouwen 60) een belastingvrije uitke ring krijgen van ongeveer 110 gulden per week, als hun plaats door een gere gistreerde werkloze wordt ingenomen. LISSABON Een Boeing-707 van de Portu gese luchtvaartmaatschap pij TAP is nauwelijks ont snapt aan een botsing met een niet-geidentificeerd blauw vliegend voorwerp. De piloot kreeg de UFO in de gaten toen hij was opgestegen en richting Ajrika-koerste. Het ovale voorwerp, dat rode en witte lichten voerde', dreigde recht op het vliegtuig in te vliegen. Door een zwenking naar rechts wist de piloot het geheimzinnige voorwerp te ontwijken. Nadat de zijlichten ziek hadden losgemaakt van de UFO verdween het voorwerp pijlsnel, volgens een andere getuige met een snelheid vier keer zo hoog als die van een straaljager. De verkeerscontrole van de vlieghaven van Lissa bon heeft de UFO ook waargenomen, maar hij werd niet gesignaleerd op de radar. AMSTELVEEN In een ziekenhuis in zij" woonplaats Amstelveen is gisteravond na een slo pende ziekte oud-Vrye- Volkjaurnalist Jan Liber overleden. Hij werd 74 jaar.' Jan Liber was een all- roundjournalist, met als specialiteit sport. Hy was ruim 20 jaar chef van de sportredactie van Het Vrije Volk en had, toen hij augustus 1967 met pensioen ging, een journa listieke carrière van 48 jaar- achter zich. Jan Li ber was ook schrijver van feuilletons en van een aantal boeken. Hij wordt dinsdag 28 september om 14.45 uur gecremeerd op Westgaarde aan de Ook- meerweg in Amsterdam. Zie verder pag. 23. Spanning in FNV om boze ambtenaren (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Binnen de Federatie Nederlandse Vak beweging is einge spanning ontstaan over de felle ambtena- renprotesten tegen de overheidsplannen om op ambtenaren- pensioenen te gaan bezuinigen. Geprogeerd zal worden om hierover meer eensgezindheid te bereiken, voordat op 9 oktober in het Amsterdamse Concertgebouw massaal gedemonstreerd gaat worden. De spanning zou onder meer het gevolg zijn van redevoerin gen van de scheidende voorzit ter van de Algemene Bond van Ambtenaren, Van Dijck, en FNV - voorzitter Wim Kok, die gisteren op het Abva-congres werden uit gesproken. Hoewel FNV-voorzdt- ter Kok er in zijn rede geen twij fel over heeft laten bestaan ach ter de ambtenaren te staan, heeft hij ook gezegd dat ambtenaren niet over elke bezuining die hen treft het onaanvaardbaar moe ten uitspreken. Van Dijck zou gisteren verder met name de Industriebonden, Voedingsbonden en Vervoers- bonden binnen de FNV hebben verweten in het verleden noga) ees een weinig meewerkende houding te hebben aangenomen, waardoor de FNV-raad eens in haar werk werd belemmerd. METZ De driejarige chow chow van een hotelhouder in Metz verlangde zó naar de doch ter van zijn baas, dat hij gisteren de trein nam naar Parijs, waar het meisje studeert. Nadat de hond de voornaam van zijn bazin had horen vallen tijdens een telefoongesprek, haastte hij zich naar het station, dook onder het hekje van de controleur door en wierp zich in de sneltrein naar de hoofdstad. In Bar-le-Duc werd het dier uit de trein gehaald. Om hun veilige terugkeer op aarde te vieren zetten de twee Rus sische kosmonauten Bykcrwsky en Aksenow gisteren hun handteke ning op de landingscapsule. Met hun Sojoez 22 maakten ze een keu rige landing bij de stad Tselinograd in Kazakstan. De twee kosmo nauten hebben iets meer dan een week in de ruimte doorgebracht. pW-verhoqinn (Complet» advisering «n verzorging van (iitHisjlelreïntirietir Nwt HlMienwtj490 én 195 üolltrilim. Tel. 010-759122* Vrij veel bewolking met plaat selijk buien. In de nadht en och tend hier en daar mist. Zwakke tot'matige wind uit oost tot zuid oost Minima omstreeks 12 gra den, xnaxima ongeveer 20 graden. BS «ept. ÏOB op ondsr» 6,31 16311 maan op onder CB.-33 1»O0 ROTTERDAM De 31-jarige Rotterdammer S. Raar is giste ren tijdens het lopen van trai ningsrondjes -in het Zuiderpark 'onwel geworden. De man daag de er nog in het clubhuis aan de Paul Krugerstraat te bereiken. Daar werd hij later op het toilet door de trainer-verzorger aange troffen. Bij aankomst in 'het zie kenhuis bleek de man te zijn overleden. (gééiTopdsrnummer). Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 13.00 uur zaterdag tot 16.00 uur W Zie ook onder „adressen" onderdeStrips (Van een onzer verslaggevers) HELLEVOETSLUIS Enkele tonnenhasj met een waarde van meer dan vier miljoen gul den heeft de rijkspolitie van het district Dordrecht afgelopen nacht bij een bliksemaktie in Hellevoetsluis in beslag geno1- men. Een aantal mensen is aan gehouden. v Volgens politiekringen gaat hem' om een van de allergroot ste vangsten van het jaar In ons land. 1. Originele luxe badhanddoek mei 1. Originele het bekende HW-jongetje (U weel wel. van de altlchee). Formaat 50 x 10Q cm. 2. Decoratieve, hsndbewerktewand- legel met kleurig sterrenbeeld naar keuze. 3. Se» met 12 (eiicltatlekaarten waarop de sterrenbeelden In vele prachtige kleuren. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u het cadeau van uw keuze als beloning. Stuurde bon volledig Ingevuld op in een open envelop zonder post zegel aan Het Vrije Volk. Antwoord- nummer 1579, Rotterdam! Ik geef hiermee op op als nieuwe abonnee: naam straat plaats soort abonnement kwartaal Jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Voik eerst nog 2 waken gratis. Ais beloning kies ik* de badhanddoek met HW-jongetje O de kleurrijke wandtegel met het sterrenbeeld— (hier gewenst sterrenbeeld invullen) O de set met 12 sterrenbeeldenkaarten.' Gewenste cadeau aankruisen s.v.p. Naam afzender- straat plaats L

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2