Geschil tussen SSSW en bewonersvereniging Raad voor Bejaardenwerk bestaat 10 jaar Morgenrood en Sater in h Theater Opknapbeurt Slachthuis- buurt begint I schiedam Werk aan Beursbrug Expogé praat DINSDAG 2 NOVEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 vervallener bij gaat liggen, veertien jaar willen ze ook wel SCHEED AM Het geschil tussen de bewonersver eniging van Schiedam Zuid en de Samenwerkende Woningbouwverenigingen over een complex renovatie woningen in de Gorzen is zó hoog opgelopen, dat de vereniging haar heil hogerop gezocht heeft. In brieven aan B&W, de raad, de frakties en aan staatssecretaris Schaefer doet de vereniging de zaak uit de doeken en vraagt indirekt om enige steun. Ook heeft de vereni ging zich tot de Provinciale directie voor Volkshuis vesting en het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieu wing gericht. Rechtszaak Leegstaande huizen in het hele complex dragen ertoe bij dat het wijkje er steeds Mevrouw Meijer, woont met haar dochter in de eetkamer annex slaapkamer. Na eens een beetje leefruimte. De naam "Dienstencen trum de 4 Molens" hangt al in alle glorie aan de geval. Op twee plaatsen maar liefstzowel in de Nieuwe Damlaan als in de Honnerlage Gretelaan is de naam te onderscheiden. SCHIEDAM - Na ja renlang vrijwel onvind baar te zijn geweest voor aspirant-bezoekers, zal het gebouw het Diensten centrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan van af vrijdag door v een naambord gesierd worden. Dit bord zal worden ont huld ter ere van het tien jarig bestaan van de Raad voor het Bejaarden- werk, die de verantwoor delijkheid voor het cen trum heeft. LUXE HERENKLEDING HOOGSTRAAT 8 Auto verdwenen Gemiddeld 300 bejaarden trekken dagelijks naar de 4 Molens, om te kaarten, te biljarten, te praten of om informatie te krijgen. Inbraak in tuinhuisje Vechtpartij in café Toekomst SCHIEDAM - De grote opknapbeurt van de Slacht- j huisbuurt is gisteren begonnen met de renovatie van 1 twee proefportieken. Het gaat om huizen aan de Geert j Reindersstraat. De huizen worden proefwoningen. Ze zijn bedoeld om de bewoners van de Slachthuisbuurt te laten zien wat er in hun woningen verbeterd kan worden. En wat belangrijker is: wat het gaat kosten. f 450 weg Te veel op 'Gekibbel houdt alleen maar op' Zoals bekend is de ruzie be gonnen om Blok L in Zuid, een blok huizen in d~ Lekstraat. Havendijk. Poortugaalsestraat en IJsselmondestraat dat gere noveerd moet worden. Deze re novatie zou al in maart door de SSSW (de stichting samenwer kende 'Schiedamse woningcorpo raties) ter hand genomen wor den. maar is door onderlinge onenigheid steeds uitgesteld. Vorige week bezorgde de SSSW alle betrokken bewoners een akkoordverklaring voor die renovatie thuis, die ondertekend moest worden. Toen de bewo nersvereniging daarvan hoorde zette ze meteen eer. tegenaktie op touw, volgens welke de men sen niét moesten tekenen. „Ik heb helemaal geen bezwa ren om die akkoordverklaring te tekenen. Ik heb het liefste dat ze maar zo snel mogelijk _met renoveren beginnen. Iedereen hier zit nu al jaren in de ellen de en niemand knapt z'n huis meer cp in afwachting van die renovatie. De meesten zien lie ver dat ze nog vandaag begin nen met renoveren dan morgen. Al die ruzies dat houdt alleen maar verschrikkelijk op," zegt mevrouw Meijer uit de IJssel mondestraat. Veel bewoners van het be trokken complex woningen is van mening, dat de bewoners- vereniging meer een privé-ruzie aan het uitvechten is dan dat ze echt vertegenwoordigt wat de bewoners zelf van de zaak vin den. „Begrijp me goed, ze heb ben uitstekend werk verricht voor ons, maar het lijkt er nu toch meer op dat ze tégen de SSSW knokken, in plaats van mét ons." zegt een der bewo ners. Mevrouw Meijer is één van de eerste bewoners die voor reno vatie in aanmerking komen. „Ik loop iedere ochtend naar de brievenbus om te kijken of de post een brief van volkshuisves ting brengt waarin staat dat ze zullen beginnen. Veertien jaar zit ik nou al in een te klein huis," zegt ze. Haar huis - en dat van de meeste anderen - bestaat slechts uit een piepklein woon kamertje. een eetkamer dat te gelijk slaapkamer is, en een soort kamerkast dat de slaapka mer van de dochter is. „Voor dit huisje betalen we dan wel heel weinig huur, maar ik wil graag iets meer betalen ais ik ook meer ruimte krijg. We hebben jaren kunnen sparen door die lage huur dus nu kunnen we wel iets méér betalen." zegt me vrouw Meijer. Vlak naast het huis van de familie Meijer zijn enkele proefwoningen gerealiseerd. Iedereen uit Blok L. kan daar komen kijken hoe de huizen er na renovatie uit kunnen gaan zien. „Ik wil dat ook 7.0 graag, en joost mag weten wanneer wij eindelijk eens aan de beurt zijn."1 Niet alleen de ruzie tussen SSSW en bewonersvereniging houdt de zaak tegen, maar ook drie bewoners uit het complex, die pertinent weigeren naar een andere (kleine) woning in het zelfde blok te verhuizen bij re novatie. Deze drie zijn zelfs een rechtszaak tegen de SSSW aan het voorbereiden. „Behalve die drie is iedereen hier voor de voorgestelde renovatie. Door bun weigering moeten wij alle maal wachten," menen enkele bewoners. De woningen gaan ondertus sen steeds meer en meer ver krotten. De boel ziet er haveloos uit, veel mensen hebben het blok verlaten (al dan niet op verzoek van de SSSW omdat hun woning zou verdwijnen bij de renovatie) en de bewoners hebben hel steeds minder naar hun zin. Ook vrezen de bewoners dat door al het geruzie de renovatie vee! meer geld gaat kosten dan gepland; doordat het tijdstip steeds verschuift. Dat die prijs stijging dan weer op de huur prijs doorberekend wordt staat voor hen als een paal boven water. Eindelijk officiële naam voor 4 Molens SCHIEDAM - De Beursbrug moet worden gerepareerd. De kettingen van de bewegingsme chaniek functioneren niet zoals het moet. De gemeente gaat daar wat aan doen. De brug over de Lange Haven bij de Dam wordt dan ook in de nacht van donderdag op vrijdag voor alle verkeer afgesloten. Om negen uur. aan her einde van de koopavond, wordt begonnen. De verwachting is dat 's ochtends vroeg het werk geklaard zal zijn. Geldgebrek is er in alle jaren dat het dienstencentrum nu al bestaat de oorzaak van geweest dat er nooit een duidelijke aan wijzing op de gevel van het ge bouw is komen te staan. Ook nu nog heeft de Raad voor het Be jaardenwerk niet het nodige geld om dergelijke voorzienin gen te treffen. Het'is aan een gift van Pierre Janssen te danken dat De 4 Mo lens nu officieel „De 4 Molens" heet. Het geld dat Janssen kreeg SCHIEDAM - De auto van de 32-jarige direkteur J.C.B. is' ge stoten lerwijl hij bij kennissen in de Puccinistraat voor de deur geparkeerd stond. Het is een oranje Ford stationcar, kenteken 23-EH-80. Inlichtingen over deze auto kunnen op het politiebu reau gegeven worden (tel.. 260.760). SCHIEDAM - Een hor retje dat in een bovenlicht was geplaatst van het tuinhuisje van een Schie dammer op het Vijfslui- zencompléx. heeft inbre kers de toegang tot het huisje aanzienlijk vergè; makkelijkt. Eenmaal bin nen werden kasten door zocht en werd een hoe veelheid drank meege- nomen, évenals een radio en kledingstukken. De waarde van de gestolen artikelen bedraagt 200. SCHIEDAM - Doordat een van de bezoekers varf het café Het Fust aan de Buitenhavenwég is een knoklustige bui was, heeft de politie deze man uit het betrokken café ge haald en naar het bureau overgebracht. Er was een klein vechtpartijtje ont staan in dit café waarbij de 49-jarige J.H.H. aan de gang bieef met het uitde len van .klappen. Veel schade heeft hij overigens niet aangericht. SCHIEDAM - PvdA en NI- VON hebben voor het komen de winterseizoen vier geza menlijke bijeenkomsten be legd. De verste is al aanstaan de zondag. Dan speelt het vormingstheater Sater in het Passagetheater het stak „We gens reorganisatie gesloten". Het begint zondagochtend om half elf. Het zangkoor Mor genrood treedt dan ook op. Het is de eerste gezamenlij ke bijeenkomst en wordt ge opend door wethouder Her man Posthoorn, ook PvdA. Deze bijeenkomsten vormen de aanzet om de gezamenlijke achterban een wat meer geën gageerd kultureel activiteiten programma aan te bieden. Sater valt o-ader die catego rie. „Wegens reorganisatie ge sloten" is een stuk dat handelt over de problematiek var de multinationale ondernemin gen. Een klein bedrijf wordt opgekocht door een Groot Be drijf. Aan de arbeiders schenkt het bedrijf te weinig aandacht. Solidariteit tussen de werknemers komt in dit stuk nadrukkelijk aan de or de. Het stuk is mede geïnspi reerd op de gebeurtenissen vij DAF, ENKA, Crosland Filters en andere bedrijven. Kaarten voor zondag zijn verkrijgbaar bij JTannie Schmidt, Nieuwe Damlaan 242, tel, 708486, meneer Kuppens. Zamenhvfstraat 19c, het PvdA-sekretariaat. Lange Ha ven 106 en Van der Stel. Faassenplein 89, tel. 710018. Jongeren tot zestien jaar beta len een rijksdaalder, anderen vier gulden. Op het gezamenlijk pro gramma staan verder een nieuwjaarsbijeenkomst. een lezing over de Europese ver- Weringen en een 1-meiviering met zanger/cabaretier Jaap van der Merwe. De samen werking tussen PvdA en NI- VOS moet ook na deze bij eenkomsten blijven voortbe staan. zo vinden de initiatief nemers. Zij willen ook de VA RA en de vakbonden bij hun aktiviteitcn betrekken. voor een lezing in het Schie damse Stedelijk Museum heeft hij beschikbaar gesteld voor - twee goede doelen; het schip- persinternaat op deHoogstraat en de Raad voor het Bejaarden - werk. Vijf november is de dag waarop deze raad haar tweede lustrum officieel gaat vieren. Eigenlijk is 1 september de fei telijke feestdag maar door een aantal omstandigheden kon het feest nietop die dag gevierd worden. De Raad voor het Bejaarden- werk houdt zich vooral bezig met het organiseren van aktivi- teiten voor de bejaarden en met het verschaffen van informatie over allerhande zaken voor oudere en bejaarde Schiedam mers. Het lijkt wel eens alsof wij er alleen maar zijn om koffieuur- tjes te organiseren, en dat er in de centra alleen maar gebiljart engekaart wordt,maa'r ons eigenlijke doei is dienstverlenen aan bejaarden. Dat schiet er nog wel eens bij in. en bovendien weet niet iedereen dat je voor velerlei informatie in de diens tencentra terecht kan," zegt me vrouw J. Poll-Schut, voorzitter van de raad. Behalve het Dienstencentrum De 4 Molens heeft de Raad voor het Bejaardenwerk ook nog een dienstencentrum in De Woud- hoek. Er zijn voorbereidingen gaande om ook in Schiedam Oost iets van de grond te krij gen,. In deze wijk zijn echter nog vele bejaardensosen geves tigd. zodat er waarschijnlijk geen groot centrum gecreëerd gaat worden. s 1 „We denken erover om alle instellingen die zich in Oost be zig houden met maatschappelijk werk in één centrumpje onder te brengen, zodat men daar voor alle informatie terecht kan. Mis schien dat we op de lange duur daar dan nog wel een diensten centrum als De 4 Molens begin nen. maar dat is nog erg ver weg," aldus de bestuursleden van de Raad. Samen met de ruim 300 vrij willigers die bij de een of ande re onderafdeling van de Raad werkzaam zijn (zo 'zijn ér de sekties Warme Maaltijden, Friendly Visiting, Huisvesting en Maatschappelijke dienstver lening) wordt aanstaande vrij dag het tienjarig .bestaan ge vierd. Ook zullen hierbij de ge bruikers van de dienstencentra aanwezig kunnen zijn. .Het ge beuren gaat plaatsvinden in Dei 4 Molens, „omdat daar de mees te ruimte is. Mensen van De Woudhoek kunnen daar naar toe komen, maar er wordt ook in hun eigen centrum iets geor ganiseerd" zegt mevrouw PolL; In De 4 Molens wordt vrijdag- tochtend om tien uur de naam „onthuld" in een door de be jaarden bedachte vorm en wordt »de film „Ouder Worden" ver toond. Vanaf vijf tot zeven uur is er receptie en treedt een koor op. Een van de'zaken waarop de Raad zich in de toekomst wil richten is het voorbereiden van de oudere mensen op hun pen sionering. „Het lijkt dat er opeens hele verschuivingen bin nen een gezin plaatsvinden als de man hele dagen thuis zit, Daaarop moeten mensen voor bereid worden." aldus het be stuur. Hiertoe is samen met de Schiedamse Gemeenschap een projekt gestart. SCHIEDAM' - Vijfendertig zuurverdiende, medailles en zil veren bekers- zijn ontvreemd uil de prijzenkast van de technische schooi aan de Nolenslaan. Deze prijzen zijn in de loop van het bestaan van de school door leer-, lingen veroverd bij diverse sportwedstrijden. Een inbreker heeft zich mees- ter gemaakt van de prijzen," waarvan de waarde niet .tè. schatten is. Hij kon binnenkom men door. een ruit aan de ach; terzijde van het schoolgebouw- te'vernielen. 0e wijkbewoners kunnen na het zien van de proefwoningen beter beslissen of zij hun huis willen laten verbeteren en zo ja, hoe dat moet gebeuren. Voor de proefwoningen, waar het werk nu begonnen is. zijn twee ver schillende .maximumpakketten en één minimumpakket opge steld en duielijk te maken wat de mogelijkheden bij de renova tie zijn. De bewoner kan zelf zijn eigen renovatiepakket samen stellen, ai moet daarbij rekening worden gehouden met de wen sen van boven- en benedenbu ren. Dit omdat voor bepaalde verbeteringen de leidingen van gas, water en" elektriciteit niet kunnen worden verlegd. Uit een onderzoek is gebleken dat de meeste Slachthuizers de maxi male verbetering willen aan hun huis. De gemiddelde prijs van de renovatie bedragen voor de zo genaamde witte woningen tus sen de ruim 45 duizend gulden en de 57 duizend gulden. De kosten voor het verbeteren van de bruine huizen varieren Van 46 tot 55 duizend gulden. De prijzen zijn echter gemiddelden. Dat betekent dat de prijs voor een kleinere woning lager. De verbeteringen hebben de nodige konsekwenties voor de hoogte van de huur. Afhankelijk van de grootte van de wvoning zal de huurverhoging tussen de 95 en 120 gulden bedragen. Be woners met een - inkomen onder de 33 duizend gulden kunnen aanspraak maken op de zoge naamde huurgewenningsbijtlra- ge en/of huursubsidie. Eén van de grootste operaties is wel de verhuizing naar een tijdelijke woning Om enigszins tegemoet te komen aan de extra kosten die zo'n verhuizing met zich meebrengen kan men een eenmalige tegemoetkoming krij gen ter hoogte van 3000 gulden. SCHIEDAM - De Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen (Expogé) vergadert vanavond. De leden wordt een overzicht gegeven van de stand van zaken over het congres van de Expogé dat volgend jaar door de afdeling Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis wordt georga- ntseerd; Na de korte vergadering in de benedenzaal van het gebouw Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven volgt een con tactavond. SCHIEDAM - Met be hulp van een schroeve- draaier hebben inbrekers de woning van de familie K. in de Lor'entzlaan open kunnen breken. Laden en kasten werden enigszins overhoop gehaald. Tijdens deze speurtocht kwamen de inbrekers 450 en een zilveren kettinkje tegen, die werden meegenomen. SCHIEDAM - Bij een drie uur durende alkohoi- kontrole op verscheidene plaatsen in de stad is welgeteld één automobilist gegrepen die een teveel aan alkohol in zijn bloed had. Het was de 23-jarige J.C.B. die op de Burg. Knappertlaan aangehou den werd. In totaal zijn 128 automobilisten aange houden.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1