PVDA-RAADSLID YVONNE SILJEE: Gaten in kademuur Politie zoekt getuigen Straks meer nieuwbouw dan renovatie? VORIGE MAAND 168 ONGELUKKEN Schiedamse Wereldwinkel op komst VERKEER MIST ROTTERDAMSEDÏJK 'Kampgeld moet geïnd' mmm; 'mm PSP praat over LOS THÉRÈSE IN TEERSTOOF Nieuwe vereniging ouders van gehandicapten Poging tot inbraak msm DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Binnen het college van b en w is een duidelijk verschil van ..mening over de vraag vrat autobezitters moeten betalen voor het parkeren van hun voertuig; Wet- houder Reinier Schee res van financiën vindt dat de parkeerkosten een kwartje per half uur moeten blijven bedragen. 1. Eén kwartje om een half uur te kunnen parkeren is dat nog wel verantwoord? 2. PvdA-raadslid Yvonne Siljee: „Parkeermeters op het Emmaplein en bij het Stadskantoor." SCHIEDAM - De gemeente heeft op korte termijn geen grootse plannen met de Schiedamse binnenstad, zo heeft wethouder Zijdeveld gisteren op een perscon ferentie naar aanleiding van de pas verschenen ge meentebegroting 1977 meegedeeld. In die gemeentebe groting wordt met geen woord gerept over de binnen stad. '"JJJ"t s' SCHIEDAM - Op de Maasboulevard zijn in de kade muur- van de Nieuwe Maas twee enorme gaten ont staan.' Tientalten basaltblokken zijn op onverklaarbare wijzeuit de kademuur verdwenen. Eén gat is zelfs zo groot dat vissers die proberen de schaarse vis uit het Maaswater te halen het tot stekkie hebben gebombar deerd: Bij de gemeentelijke overheid zijn al verschillende klachten over de gaten in de kademuur ingediend. Omdat de Maasboulevard geen deel uitmaakt van de waterkering bestaat er echter volgens wethouder Zijde veld geen enkel gevaar. „Al slaat het hele stuk kade muur weg, dan nog loopt de stad geen enkel gevaar", aldus de wethouder. SCHIEDAM - Schiedam moet binnenkort weer een Wereldwinkel krijgen. Het zal mogelijk zomedn wor den voordat een dergelijk winkeltje gerealiseerd zal zijn. De winkel moet in het centrum van de stad ko men, onderhandelingen daarover zijn gisteren gestart tussen de initiatiefnemers en de gemeente. LUXE HERENKLEDING SCHIEDAM - Het CDA bij monde van fractievoor zitster Rietje Taverne wil dat de bewoners van het woonwagencentrum verplicht worden al het achters tallig kampgeld te betalen. Sinds ongeveer een jaar weigeren de meeste kampbewoners kampgeld te beta len, zolang hun woonomgeving niet verbeterd wordt, de schuld die de bewoners bij de gemeente hebben bedraagt ongeveer elfduizend gulden. rs: vémim. :§IÉS f/ïM. SCHIEDAM Ook al is één helft van de Rotterdam- in enigszins redelijke banen te leiden, sedijk afgesloten voor het verkeer; de verkeersdeelne- De mensen die de Rotterdamsedijk hebben blootge- mers blijven het centrum gebruiken om hun weg te legd trekken zich) niets van de verkeersproblemen aan. vervolgen. Sinds enkele dagen zit het verkeer in de j buurt van de Koemarkt dan ook regelmatig vast en Zij werken gestaag door om de dijk zo snel mogelijk moet de politie extra mensen inzetten om het allemaal van een nieuw en verbeterd wegdek te voorzien. it? 'Parkeren auto moet duurder worden' i Wethouder Crhis Zijdeveld van stadsontwikkeling is echter van mening dat Schiedam het zelfde parkeertarief moet heffen als "in het centrum van Rotter dam gebeurt: een kwartje per kwartier. Tijdens de gemeenteraadsver gadering van maandag 22 no vember moet een besluit worden genomen over de verhoging van de zogenaamde precariorechten die op 1 januari van het vol gend jaar moet ingaan Daaron der valt ook het parkeertarief. De meerderheid van het college vindt dat daar geen verandering in moet worden gebracht Het PvdA-raadslid Yvonne Siljee stelde het parkeertarief aan de kaak tijdens de laatste vergadering van de raadscom missie voor financien en econo mische zaken. Ook zij is van mening dat voor - parkeren op een plaats waar een parkeerme- ter of een automaat staat een kwartje per kwartier betaald moet worden. Het antwoord van wethouder Reinier Scheeres hierop was: „Dat is niet ver standig want dan snij je jezelf in de vingers. Dan neemt het zoeken naar vrije plaatsen toe." Hij voegde eraan toe dat het duurder maken van het parke ren ook met zich mee zal bren gen, dat parkeermeters omge bouwd moeten worden en dat de gemeente een vierde par keerwachter aan moet trekken hetgeen extra geld kost PvdA-ster Yvonne Siljee vindt verder dat er .parkeermeters moeten Lorren bij de vrije par keerplaatsen op het Emmaplein en bij het Stadskantoor. „Dan dwing je ambtenaren ook het openbaar vervoer te gebruiken," aldus het raadslid. Wethouder Chns Zijdeveld is het helemaal eens met de ideeen van Yvonne Siljee. Het is hem een doom in het oog dat er nog op vnj veel plaatsen in het stadscentrum gratis geparkeerd kan worden. Hij vindt dat autobezitters best mogen betalen voor parkeer plaatsen waarvoor de overheid allerlei investeringen heeft ge daan om die aan te kunnen leg gen. Over zijn idee dat het parke ren best een kwartje per kwar tier mag kosten zegt de wethou der, dat het nu nog .herhaalde lijk voorkomt dat mensen voor een half uur parkeertijd kopen, maar dat dit vaak nooit hele-1 maal gebruikt wordt Hij doelt ondermeer op de vrije parkeerplaatsen op het Emmaplein wanneer hij zegt: ,;Mensen mogen er best voor be talen om hier hun auto de hele dag neer te kunnen zetten. De actie is toch blij dat ik rij en niet blij dat ik parkeer?" SCHIEDAM - De politie is op zoek naar getuigen die twee verkeersongelukken zagen ge beuren die afgelopen dinsdag middag plaatsvonden. Omstreeks twee uur reed de 55-jarige Vlaariingse J.v.Th-W. op haar fiets over de Nieuwe Damlaan in de buurt van de Margnethal. Plotseling reed een jongen van ongeveer twaalf jaar naast haar die met zijn fiets in aanraking kwam waardoor de Vlaariingse met fiets en al kwam te vallen. Na het ongeluk is de jongen doorgereden. De vrouw kon op eigen kracht thuiskomen maar heeft aan het ongeluk een kaak- fractuur overgehouden. Omstreeks tien over vijf dins dagmiddag reed de 40-jarige Vlaardinger G.P.v.W. op de Burgemeester Van Haarenlaan met bromfiets en al over de 27-jarige Schiedamse W.F.M.G. heen. De vrouw werd met schaafwonden en een gebroken .linker bovenarm naar het Nolet- ziekenhuis vervoerd waar ze is opgenomen. Terwijl de Schiedamse op haar fiets over de Van Haaren laan reed, werd ze plotseling in gehaald door een onbekend ge bleven bromfietser. De vrouw schrok hier zo van, dat ze kwam te vallen. SCHIEDAM - De „Vereniging van Ouders van Geestelijk Ge handicapten" zal vanavond defi nitief worden opgericht. Dat zal gebeuren in de kantine van de Prof. Casimirschool aan de Hon- nerlage Gretelaan. Deze nieuwe vereniging komt voort uit de Interlevensbeschouwelijke ver eniging „Helpt elkander" en de Katholieke oudervereniging „Voor het Zorgenkind". De agenda voor deze vergadering omvat onder andere de verkie zing van een nieuw bestuur. De aanvang is om acht uur. De oorzaak daarvan is volgens Zijdeveld, dat er geen verande ring in het (stilstaande) bmnen- stadsbeleid zitten. En een begro ting is er alleen maar voor om veranderingen in de plannen kenbaar te maken. Het wachten is nog steeds op de Kroon, die een uitspraak over de Schiedamse binnenstad moet doen. Het verzoek van de bewonersvereniging van het centrum om nu eindelijk eens op een inspraakavond te horen wat er met de binnenstad aan de hand is, is om die reden dan ook tot nu toe altijd afgewezen. Over de begroting zelf zei wethouder Zijdeveld gisteren: „Eigenlijk is die hele begro tingsbehandeling een opgeblazen' toestand. Een merkwaardig stukje folklore dat te veel aan dacht krijgt." Het enige aardige dat volgens hem aan de jaar lijkse begrotingsbehandeling in de gemeenteraad kleeft, is de koppeling van de Algemene Be schouwingen eraan vast. Tijdens die Algemene Beschouwingen geven alle gemeenteraadsfracties hun kritiek op het gevoerde be leid. De populaire begroting die be gin december bij iedere Schie dammer in de brievenbus zal rollen, is volgens Zijdeveld dan ook een overbodige zaak. „Als mensen hun mening wilen ge ven over het beleid moeten ze dat op andere bijeenkomsten dan de begrotingsbehandeling maar doeri', meent hij. Of er op het Stadskantoor niet langzaam maar zeker stukjes van de hele inspraak worden afgeknabbeld (het afschaffen van wethoudersspreekuren, het ■te laat uitbrengen van de popu laire begroting, het geruzie rond de opbouwconsulent Stadsver nieuwing, en de voortdurende kritiek van bewonersverenigm- gen op het gebrek aan voldoen de inspraak, om maar een paar punten van kritiek te „noemen) wordt door Zijdeveld ontkend. Eén van de toekomstplannen van Zijdeveld - die zich met stadsvernieuwing, verkeer en gemeentewerken bezighoudt - is het terugdringen van stads vernieuwing. „In januan zal er een nota verschijnen waarin de gedachte ligt opgesloten om ons te herbezinnen op de stadsver nieuwing. Het opknappen van oude huen wordt in veel geval len te duur, in sommige geval len is nieuwbouw beter danre- novatie." In verband met de be grotingsbehandeling door de ge meenteraad in december'zal de ze- nota pas in januari bespro ken kunnen worden. SCHIEDAM - De afgelopen maand hebben zich in totaal 168 verkeersongevallen voorgedaan. Dit is 31 meer dan vorig jaar toen dezelfde maand 137 onge vallen telde. Bij al die ver keersongevallen raakten er in de maand oktober 8 personen zwaar- en 22 lichtgewond. In 20 gevallen ontstond zware schade in 143 lichte schade. De belangr- rijkste oorzaken van de ver keersongevallen waren: geen voorrang verlenen, te dicht vol gen, onoplettendheid, onvoor zichtig achteruit rijden en slip pen. Tot twee keer toe gebeurde er op een oversteekplaats een ongeval waarbij een voetganger lichtgewond raakte. i ~r.'V j y i Het initiatief is vanuit allerlei Schiedamse vrouwenverenigin gen gekomen. Momenteel is het Centraal Vrouwencomitee plan nen over een wereldwinkel aan het uitdenken. Mevrouw Taat-Kreft hierover: „Het is niet de bedoeling dat al leen vrouwen mee gaan doen aan die wereldwinkel, maar de ze groep heeft voorlopig wel wat vrije tijd om de voorberei dingen te doen. We zullen het voornamelijk van vrijwilligers moeten hebben voor het runnen van die wereldwinkel." De wereldwinkehers zijn van plan voornamelijk kunstnijver- heidsartikelen te gaan verkopen in hun winkeltje. „Op de Welzijnsmarkt is ge bleken dat er erg veel belang stelling bestond voor de stoffen die wij uit de Derde Wereld hadden geïmporteerd. En de Guatemalese koffie vloog ook weg. Als we op deze manier de derde wereld kunnen steunen moet dat zeker gebeuren aldus mevrouw Taat 9 Momenteel is het zo dat een groepje vrijwilligers we! eens zo nu en dan met een kraampje een zaterdagmiddag op de Koe markt gaat staan of op het mu seumplein, maar dat zien de wereldwinkelmensen niet langer zitten. „Je bent dan te afhanke lijk van het weer. We willen een vast onderkomen." Behalve de buitenlandse stof fen, houtsnijwerken, handwer ken en dergelijke, moet er in de wereldwinkel echter ook voedsel verkocht worden. Gedacht wordt aan rietsuiker, rijst en granen. Voor het starten van de We reldwinkel zal de gemeente met subsidie over de brug moeten komen. SCHIEDAM - Onbekenden hebben geprobeerd op illegale wijze de kantoren van de ge meentelijke sociale dienst aan de Nieuwstraat binnen te ko- mea In eerste instantie werd een deur opengebroken waarna men op een binnenplaats kwam. Daarna werd een deur gefor ceerd die toegang tot de kan toorruimte verschafte. De inbre kers zijn echter niet binnen ge weest en zijn er na het open- -x —'hreken vn de tweede deur van door gegaan. 42 rf-p) :'X< A i v y.- '-( f h I*-i, I T i - HOOGSTRAAT 8 SCHIEDAM Rietje Taverne maakte haar opmerkingen tijdens de deze week gehouden vergadering van de raadscommissie voor financi en en economische zaken. Ze zei over de houding van de woon wagenbewoners: „Ze willen niet gediscrimineerd worden en be handeld' worden als gewone burgers, die ze in mijn ogen ook zijn. Men is verplicht ondanks de onderhandelingen de huur voor de standplaats te betalen. „De fractievoorzitster van het CDA voegde daar aan toe dat er maar een deurwaarder inge schakeld moet worden om het- f :,f< y geld van de woonwagenbewo ners te innen. Hierop antwoordde wethouder Reinier Scheeres van financiën: „Geen enkele deurwaarder is bereid dit te doen tenzij er twintig man politie meegaat „Een juiste methode om aan het achterstallige kampgeld te ko men zou volgens Rietje Taverne zijn de kampbewoners voor de keus stellen: Of er wordt aan de verplichtingen voldaan of de ge meente praat niet verder over de vernieuwing van het woon wagencentrum. Wethouder Scheeres vindt dat de schuld die de woonwagenbe-, woners bij de gemeente hebben zondermeer betaald moet wor den. Volgens de wethouder ma ken de bewoners gebuik van een ongeoorloofd machtsmiddel door geen huur te betalen. Aan wethouder Eef Collé van sociale zaken is opgedragen het huurschuld-probleem te betrek ken bij zijn onderhandelingen over de vernieuwing van het woonwagencentrum. Zo moet hij de bewoners het voorstel doen de huurschuld vari elfduizend gulden te storten op een aparte rekening die beheerd zal wor den door een onafhankelijke in stantie. Zodra het centrum ver nieuwd is zou het dan in de ge meentekas moeten worden ge stort Bij de gemeente bestaat de angst dat de woonwagenbe woners de niet betaalde huur ook niet gereserveerd hebben. J*#:,, <y'o n jJvP. SCHIEDAM - De organisatie vorm van de Lokale Omroep Schiedam is een van de zaken die vanavond ter sprake zullen komen op de vergadering van de PSP, welke zal worden ge houden ten huize van secretaris Eiso Blaauw. De vervanging van afdelingsvoorzitter Jetske van den Burger zal eveneens ter sprake komen. De vergadering begint om acht uur in de Schietbaanstraat 2. SCHIEDAM - De zangeres Therese Steinmetz komt vrij dag- en zaterdagavond in het zoldertheater in de Teerstoof met een voorstelling van haar pas in première gegahe pro gramma „Opus een plus drie". Het.trio van Nico van der Lin den zorgt voor de muzikale on dersteuning. In dit programma brengt The rese Steinmetz werk van allerlei overbekende liedjesschrijvers, zoals Jules de Corte, Ernst van Altena, Ramses Shaffy, Gerrit den Braber, Boudewijn de Groot, Joop Stokkermans, Len- naert Nijgh en Harry Bannink. Ook heeft dame Steinmetz in-1 temationaïe liederen in bijvoor beeld het Roemeens, Hebreeuws, Frans, Spaans en Latijn-Ameri kaans op het repertoire staan. In de meeste gevallen zijn de liedjes (speciaal de Nederlandse) speciaal voor haar geschreven. Het trio Nico van der Linden bestaat uit (jawel) drie jonge rriusici die de vleugel, drums er) bas bespelen. Daarnaast be schikt het trio over een uitge breid instrumentarium en mo derne apparatuur. Behalve hun eigen instrumenten bespelen zij nog bongo's, orgel, Fenderpiano, fluit en gitaar. De voorstellingen beginnen beide keren om negen uur, de kaartjes zijn via d VW te be stellen of vrijdagavond en za terdagmiddag aan het theater in de Nieuwstraat. t Het poppentheater De Schel lenboom komt zaterdagmiddag op bezoek in De Teerstof met een voorstelling van „Nikkeltje de Muis". Kien Timmermans verzorgt dit programma. Een vakantievierende muis en een vervelende rat zijn de hoofdin grediënten van dit poppenspel. Een geest in een fles maakt de zaken nog ingewikkelder. De voorstelling begint o-n half drie en is geschikt voor kinderen vanaf vier jaar.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1