Controle op alcohol Pink Floyd in QT Liselore Gerritsen tweemaal in Teerstooftheater m 4 Uniek behang Lindenhof gespaard F C Open huis i Ti schiedam m5# lï! M- M Rc 4%. s4a DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976/HET VRUE VOLK/PAgInA SCHIEDAM De vier kruisverenigingen die Schie dam nu nog 4elt bestaan op 1 januari 1977 niet meer. De stad kent dan één vereniging onder de naam Kruisvereniging Schiedam die 11.201 leden zal tellen. Voorzitter J. van Hattem van de nieuwe Kruis vereniging Schiedam. iiiiiiiimmiitiiiiiiiiiiiiiuiiijitiim SCHIEDAM - Laurens, Leo en Liselore zijn dit weekend iri het Teerstoof theater te bewonderen. Die drie ziin dan Liselore Gerritsen, Laurens van Rooyen en Leo Wijnkamp. Gedrieën dragen zij zorg voor het programma „Een klein concert 2, Heb je ons gezien". 4#; mm yr Vi Mieke van Tilborg en Piet van Steenoven; bezigheidstherapeuten van het Ge meente Ziekenhuis met één marionetpop. Z( SCHIEDAM - Patiën ten. van het Genieehte Ziekenhuis hebben óp 'de1 afdeling''Bezigheids therapie zoveel teit ontplooid, dat er momenteel een hele-sta pel handgemaakte arti kelen op verkoop ligt te wachten. Die verkoping zal aanstaande zaterdag plaatsvinden, nadat artikelen morgen eerst de hele dag tentoonge steld zullen worden. ss*V*' Bezig- creatief Patiënten leven heidsafdeling. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii!iiiiiifiiiiniiiiiuiiiiiiii]iiiiiiHiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiJiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiii!itiiiiiiiiiiiii!iiiiniiiiiiiiiitni!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiuitiiiiiiiiiiiiiiniiifiiiiiiiiuiii!i 'rt r" kruis verenigin g met 11.201 leden Door eisen van het ministerie van Sociale zaken en Volksgezond heid en de gemeente waren de vier kruisvereningen gedwongen inderhaast met elkaar te gaan fusioneren. De vier kruisverenigingen, de vereniging voor Gezondheids zorg Schiedam, de Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel en omstreken, de Hervormde stich ting voor Gezondheidszorg en Maatschappelijk werk en de Ge reformeerde vereniging voor ziekenzorg en Maatschappelijk Werk kennen al sinds 1972 een samenwerkingsverband onder de naam Stichting Kruisraad Schie dam. Die stichting werd opge richt met In het achterhoofd de gedachte om ooit eens tot een totale fusie te komen. De afge lopen weken hebben de vier kruisverenigingen zogenaamde ophefffingsvergadenngen ge houden. De Kruisvereniging Schiedam kent nu al een voorzitter in de persoon van J. van Hattem De ze vindt dat de fusie van de vier oude veenigmgen slechts een tussenstap is. Van Hattem is ervan overtuigd dat uiteindelijk gemeenten als Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis één geza menlijke kruisvereniging zullen hebben. Ook dit laatste moet ge beuren om aan de eisen van het rijk te voldoen zodat men voor subsidie in aanmerking kan blijven komen. Tot voor kort beschikten de kruisverenigingen over een 'drietal soorten hulpverleners onder wie de overbekende wijk verpleegsters en ziekenverzor gers. Door de fusie is men in staat drie hoofdwijkverpleeg- kundiggn aan te trekken die een stuk organisatie voor hun reke ning kunnen nemen en die con tacten kunnen leggen met onder meer de ziekenhuizen en het maatschappelijk werk. De kruisverenigingen zijn in dertijd vanuit een bepaalde ide- ele achtergrond ontstaan die al dan niet religieus was. Toch hebben de leden volgens voor zitter Van Hattem nauwelijks verzet geboden toen men met het opstellen van de fusieplan nen begon. Hij zegt dal in het nieuwe bestuur van de kruis vereniging zoveel mogelijk le vensbeschouwingen vertegen woordigd zullen zijn. Naast het bestuur komt er een vereni gingsraad die door de leden van de kruisvereniging wordt geko zen. Ook is men bezig een zestal werkgroepen van leden op te richten waaronder een werk groep die zich bezig houdt met de participatie van de Schie- darnse bevolking in het kruis werk. De meeste mensen kennen de kruisvereniging ais een organi satie die een wijkzuster heeft die bij de leden aan huis komt om kleine medische ingrepen te verrichten, of de organisatie waar men een po of een paar krukken kan huren. Toch doet de kruisvereniging veel meer werk. Bekend in Schiedam is de jaarlijkse massale griepvaccina tie waarvan de organisatie in handen is bij de kruisvereni ging. Andere activiteiten zijn: de preventieve gezondheidszorg, het mondig maken van patiën ten, het houden van gehoortes- ten en motoriek-onderzoekingen. Ook probeert men momenteel contacten aan te kopen met pa tiëntenverenigingen zoals die ondermeer door rheumapatiën- ten en epileptici zijn opgericht Het kruisgebouw op het Bach- plein in Groenoord werd door de samenwerkende kruisvereni gingen tot stand gebracht Kort geleden had voorzitter Van Hat tem een gesprek met wethouder Eef Collé waarbij gepraat werd over al jaren bestaande plan nen: het bouwen van nieuwe kruisgebouwen op verschillende plaatsen in de stad. In Schie- dam-oost moet een wijkcentrum komen waarin een ruimte aan wezig is voor de kruisverenigin gen. De bestaande wijkgebouw- tjes op het Wibautplein en de Westerkade zijn hoognodig aan vervanging toe. Tijdens ons gesprek met J. van Hattem bleek overduidelijk dat de meeste organisatorische werkzaamheden verricht worden door leden van de nu opgeheven Vereniging voor Gezondheids zorg Kethel en omstreken. Vol gens hem heeft men dringend behoefte aan bestuursleden en leden voor één van de werk groepen die wonen in het Schie dam dat ten zuiden van de spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland ligt ïn dit gebied wo nen wel een hoop betalende le den van de kruisvereniging maar animo om iets op basis van vrijwilligheid in die vereni ging ie doen t is er nauwelijks. Het eigenlijke* lidmaatschap van de Kruisvereniging Schiedam kost nu nog 27 gulden per jaar. Op 1 januari zal dit rond de 30 gulden komen te liggen. SCHIEDAM - Tijdens een al coholcontrole die op verschillen de plaatsen in de stad werd ge houden heeft de politie in totaal 166 automobilisten en één mo torrijder^ aangehouden. Decon trole vond plaats van dinsdag avond elf uur tot woensdagmor gen twee uur. Eén van de plaat sen waar door de poiitie werd gepost was op de Rotterdamse- dijk. De politie hoefde geen pro cessen-verbaal uit te delen. Wel kregen vij'f weggebruikers een tijdelijk rijverbod opgelegd. Vrijwilligers knapt De Karseboom on SCHIEDAM - Pink' Floyd at Pompei is de film die morgen avond in sociëteit QT aan de Nieuwstraat vertoond wordt Een muzikale uitbarsting van de Vesuvius, is de ondertitel van de film/ De film begint om half- tien, de soos is om negen" uur at open. De voorstelling is gratis. SCHIEDAM Zaterdagmor gen 27 november om tien uur opent burgemeester Arie Lems op de Broersvest het nieuwe on derkomen van de stichting Len tefeest. Enkele maanden geleden kreeg de stichting van de ge meente het pand toegewezen waarin het voormalige café de Karseboom gevestigd was. Een groot aantal vrijwilligers heeft de laatste weken menig uurtje beschikbaar gesteld om het pand grondig op te knappen. De eigenlijke caféruimte is veranderd in een soort ontmoe tingsruimte. Op de plaats van de tap is een nieuwe houten bar gebouwd. De bestaande toiletten worden door de^ stichting Lente feest in het vervolg voor andere doeleinden gebruikt. Bij de her inrichting van de oude café ruimte is vooral rekening ge houden met de toekomstige in valide bezoekers van het pand. Rolstoelgebruikers kunnen zon der moeite het pand binnen ko men Omdat de tuin achter het pand direct grenst aan het zoge naamde Gat van Bolmers, wil men ook daar een ingang ma ken. In de tuin wordt een afdak gebouwd waar men rolstoelen kan parkeren. Gisteren werd er nog hard in het pand gewerkt om alles op tijd klaar te krijgen voor de opening van aanstaande zater dag. Vrijwilligers voorzagen de muren van een nieuw behange tje, terwijl de laatste hand werd gelegd aan een tweetal aange paste toiletten. De eerste verdieping van het Hoewel de naam De Karseboom nog duidelijk op de gevel te zien is. zal deze naam spoedig «ei verdwijnen. De stichting Lente feest heeft nog geen naam voor het nieuwe onderkomen be dacht Omdat voorzitster Wetje Konings zich al jaren met hart en nieren voor haar stichting in zet is het onze suggestie het pand de naam De Koningshof te geven. ■'vmyy/'yM pand wordt als kantoor en ver gaderruimte van Lentefeest ge bruikt, de zolder als opslag plaats. Volgens voorzitster Riet je Konings heeft men bij het opknappen van de voormalige Karseboom - zo weinig mogelijk geld uitgegeven. De stichting heeft nog steeds als einddoel een eigen stukje grond waar een. eigen onderkomen van Lente feest kan worden gebouwd. De hele zaterdag is het open huis op de Broersvest. Voorlopig is de ontmoetingsruimte van Lentefeest dagelijks van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds geopend. De donderdagse soosmiddagen van de stichting worden naar het nieuwe onder komen verplaatst. Ook gaat men daar de artikelen verkopen die de bezoekers van de soosmidda gen vervaardigen. frl'ttV Zoals de titel reeds doet ver moeden is dit programma een vervolg op Klein concert 1. Een programma waarin' gitarist Har ry Sacksioni nog meedeed. He laas doet hij niet meer mee aan Liselores tweede programma. In 1974 is Liselore Gerritsen begonnen met het vervaardigen van een eigen kleinkunstpro- gramma. Tot die tijd zong zij voornamelijk in de show van Paul van Vliet, en door hem ge maakte liedjes. De behoefte om nu ook eens eigen gevoelens en gedachten in liedvorm tot uit drukking te brengen, hebben geresulteerd in het Klein Con- oert-programma. Medekunstenaar Herman van Veen heeft de regie van Liselo res nieuwste programma onder zijn hoede genomen, met uitste kend resultaat Laurens van Rooyen (pianist) en Jan Holle- stelle (gitaar) hebben de teksten van muziek voorzien. Ook heeft Laurens enige, losse composities en muzikale ideeen aan het pro gramma toegevoegd. Het is de eerste keer dat Lise lore Gerritsen en haar musici Schiedam bezoeken. Vrijdag- en zaterdagavond begint de voor stelling om negen uur, de toe gangsprijs bedraagt ƒ10 en ƒ7.50. De VW verkoopt de kaartjes. Zaterdagmiddag is een Vrese lijk Verlegen Vogelverschrikker in het Teerstooftheater en wel m de vorm van een marionet van het theater van Otto van der Mieden. Het spel is een be werking van het gèlijknamige boek van Karei Eijkman. Er wordt gebruik gemaakt van zeer grote hand- en stokpoppen, die soms als marionetten bewogen worden. Dat alles zaterdagmid dag om half drie voor zes- tot achtjarigen. SCHIEDAM - Het diensten centrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan heeft vrijdag avond haar deuren weer open gezet voor de organisatoren van Het Open Huis. Dansen, bingoën en praten behoort dan weer tot de mogelijkheden. Open Huis is bestemd en toegankelijk voor alle Schiedammers, ongeacht hun leeftijd. Om kwart voor acht gaan de deuren van het dienstencentrum open, de bij eenkomst duurt tot halftwaalf. /'v- xv .NYt 5 .y Hf Ho Op Tentoonstelling en verkoop van GZ- bezigheidstherap Mieke van Tilborg, en Piet van Steenover werken beiden sinds mei van dit jaar als be zigheidstherapeuten in Gemeentè Ziekenhuis. Deze afdeling heeft daarvóór enige maanden stilgelegen wegens allerlei organisatorische om standigheden. Pas in mei is de afdeling weer enigszins gaan draaien. 's Ochtends komen er middeld een man of 10, 15 op de bezigheidstherapie, 's mid dags ligt dat aantal aanmer kelijk hoger, en wel rond de 30. „De patiënten komen van alle afdelingen, iedereen' die niet aan z'n bed gekluisterd is kan hier naartoe komen. Het is voor hen een aardige bezig heid om hun ellende van ziek zijn bij te Vergeten, Mieke van Tilborg. De bedpatienten schieten er echter i nogal eens bij in. Het is niet mogelijk om uitgebreid bij hen langs te gaan met verf, klei, naaimachines, pa- piermachéwerk enzovoorts. Daar wordt spoedig iets aan gedaan. Mieke en Piet hebben plannen in voorbereiding waarbij de bedpatienten meer aandacht krijgen, en vooral meer mogelijkheden om óók creatief bezig te zijn. Vrijwillige medewerkers is echter iets waaraan het de be zigheidstherapeuten momen teel ontbreekt. Om met wa gentjes langs de bedden in het ziekenhuis te kunnen gaan, zijn medewerkers nodig want ondertussen moet de afdeling zelf ook blijven draaien. Ge dacht wordt om een organisa tie als de Unie Van Vrijwilli gers (de UW) in te schakelen. De vrijwilligers die hierbij zitten, zijn momenteel al veel- "S vuldig ingeschakeld bij werk zaamheden in het Noletzie- kenhuis voor het verrichten van allerlei hand- en span diensten. In de zeseneenhalve maand dat de afdeling Bezigheidsthe rapie nu functioneert, hebben de bezoekers heel wat hand nijverheid bedreven. Veel pa- tienten laten de door hen ver vaardigde spullen in het zie kenhuis achter. Die stapel is zo uitgegroeid dat er nu dus een tentoonstelling en verko ping van gehouden kan wor den. „Niet in de laatste plaats 'om een beetje geld te verdie nen. De materialen die we ge bruiken zijn zó duur, dat het nodig is om daar een beetje voor terug te verdienen om weer nieuw materiaal aan te kunnen schaffen. Maar de ar tikelen zijn met duur - het is maar een beetje boven de kostprijs gekomen," zegt Mie ke.- Zowel patiënten, hun bezoe kers als "loslopende" Schie dammers kunnen vrijdag en zaterdag in het GZ terecht voor de tentoonstelling en de verkoop. Er zitten uitstekende Sinterklaascadeautjes bij, voor wie al druk bezig is met de Smtinkopen. De tentoonstelling duurt van' vrijdag 10 uur tot na het laat ste bezoekuur. Zaterdagoch tend begint de verkoop van de spulletjes eveneens om 10 uur Die verkoop gaat door totdat alles op is, dat zal echter met vroeg zijn want er-zijn hon derden artikelen: alles tussen de één en pakweg vijftien gulden. j beroemde tand des tijds eet steeds verder in - «ms bcoemdste monumenten. De Lindenhof en Het de zoveel tijd staat er een verontruste Schie- ,op d,e roePt. dat er wat moet gebeuren om beide monu- Verenièine Ï£h£!ien' -V*1.8?11? van het b,ad van de Historische s?b,.*dam 8<x>'t 7'ch in het laatste nummer van het blad raken monumentale panden die steeds verder in verval Het beroemde goudieerbehang' uit de Regentenkamer van De Lindenhof heeft de redaktie van Scyedam in de pen doen klim men. Dit behang is uiterst uniek bevonden door oudheidkundigen uit Den Haag, maar hangt wel weg te rotten. A; op 16 oktober heeft het Centraal Laboratorium voor On derzoek van Kunst en Weten schap een bnef aan het college van B en W gestuurd, waarin er op aangedrongen wordt het be hang vlug van de muur te ha len, voordat het helemaal van ellende uitelkaar valt. Ook heeft dit laboratorium het tot nog toe vrij onbekende goudleer.in de consistoriekamer van de Grote Kerk onderzocht. Hierover is eveneens het advies gegeven "te redden wat er te redden vait". In- zijn deze week gehouden vergadering heeft het college besloten het goudieerbehang uit De Lindenhof in ieder geval van de ondergang te redden. Er zal ƒ8200 uitgetrokken worden om het behang van de muur te ha len en om het te restaureren. De hele procedure van restau ratie en verwijdering zal door ieden van het Laboratorium ge filmd worden. Men is namelijk bezig met een insstruktiefilm over Hollands Goudleer, en heeft daarvoor ht oog onder meer laten vallen op Schiedam Na restauratie moet het be stuur van De Lindenhof beslis sen wat er uiteindelijk met het behang moet gebeuren. Dat be stuur is namelijk nog altijd de eigenaar De gemeente heeft daarin geen zéggenschap'' Om de gemeente te activeren wat meer spoed achter allerlei broodnodige monumentenrestau raties te zetten, adviseert de redaktie van Scyedam om een Schiedams Monumentenfonds tn het leven te roepen dat de ont wikkelingen met bij voorbeeld het Proveniershuis en De Lin denhof op de voet volgt. ------ - W|J u„„L„niii ueiuiui up ue VUt't VUlgt. Hi D bru bru voo Pit. .lijk Vi loop kan kra< of s wes pen 27 n

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1