Marty in Passage theater ■SS® 29 straatnamen opgeheven Eerste complete jaargang is rond 'Vooral nu rond de feestdagen is het triest' rnrnm Meesterbloemsierkunstenaar Paul van Meurs: reait£r»'frT Ml Geen voorrang Vergadering PvdA in Irene IBS Inbraak in benedenhuis jj >r< DINSDAG.21 DECEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Schiedamse schoolkindertjes verzor gen hun gebit steeds slechter. Slechts zestig procent van alle schoolkinderen wordt jaarlijks onderzocht door de schooltandarts en de helft van hen heeft een goed gebit. Ruim 2.000 kinderen hebben een slecht ge bit en bijna 3.000 kinderen weten niet hoe de school tandarts eruit ziet. 'Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 motSI ..«N isSH ■vwliÉ !JtV HA «SSi «Mi «Stilt KindeTgebitjes, een steeds groter wordende zorg om ze goed te houden. Papieren bestaan 1-4 v-1 '6 De bewuste bnevenbus op PTT over brand in brievenbus: de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Stadhou derslaan. Rehobothkoor 150 man sterk bij kerstviering Het oude etitcet dat oeschreven wordt in nummer zes van „Scyedam". Turkije: 16 mille tRt 'X*'" I ,- Hi %c Steeds meer gaatjes in Schiedamse tandjes Deze aiarmererde conclusie komt uit het jaarverslag van de Stichting Schooltandverzorgmg Schiedam dat handelt over het schooljaar '75/76 Doordat er steeds minder kin deren naar de schooltandarts gaan, stijgt voor hen die wél gaan de prijs van zo'n bezoek aanmerkelijk. Vorig jaar moest per kind nog 52,50 betaald worden, in het afgelopen school jaar was dat al gestegen tot bij na ƒ60.-. SCHIEDAM - De jongste Ne derlandse trompettist Marty geeft morgenmiddag een tweetal optredens in de grote zaal van het Passagetheater. De bespeler van de gouden trompet treedt daar samen met het kinderthea ter "Hocus Pocus" op. Evenals de organisatie van deze jeugd voorstellingen is ook de organi satie van de show rond zangeres Vink op woensdagmiddag 29 de cember in handen van de Schie damse Gemeenschap. De jeugdvoorstellingen wer den in eerste instantie georgani seerd voor leerlingen van vier de. vijfde en zesde klassen van lagere scholen. In totaal nemen zo'n dertig scholen aan het pro ject deel. Er zijn echter nog ge noeg kaarten voor de vrije ver koop over. Ze kosten vier gul den per stuk en zijn verkrijg baar aan de kassa van het Pas sagetheater Het eerste optreden van Marty begint morgenmid dag om half twee, het tweede om half vier. jt??' i Door het dalend aantal kinde ren dat jaarlijks bij de school tandarts komt ontstaat er enig overschot aan werktijd, en dat zorgt er ook al weer voor dat het onderzoek meer geld gaat kosten De Stichting Schooltandver- zorging zou echter graag die tijd die vnjkomt door het teruggelo pen bezoek aan de schooltand arts gebruiken voor een goede voorlichting over gebitverzor- ging. Dat is volgens de stichting hard nodig, maar ze is daar zelf uiterst somber over gestemd „Het blijkt toch telkens weer dat het een bijna hopeloze strijd is om de schooljeugd tot regel matig tandenpoetsen te krijgen". Pogingen om de ouders in te schakelen bij het streven naar zo gaaf mogelijke kindergebit- jes, lopen ook nogal eens vast. Op een voorlichtingsbijeenkomst voor ouders kwamen er vorig jaar welgeteld 82 van de 295 uit genodigden Eén van de landartsen die meewerkt aan de Schoolland- verzorging houdt zich voorna melijk bezig met het aandacht besteden aan de "preventie", voorlichting geven over gebits verzorging. Alle ouders van de eersteklassers worden dan voor gelicht over "gebitsverzorgmg in het algemeen". Dat blijkt weinig te helpen, want bij 686-1 school kinderen moesten 4900 gaatjes gemaakt worden in 75/76. Een vergelijking tussen de ja ren 60/61 en 75/76 geeft bij voorbeeld aan dat toentertijd maar liefst 85% van alle kinde ren deelnam aan het school- tandartsenonderzoek, nu is dat 5,9%. Het gebruik van dentai-cars door de stichting wordt zolang- zamerhand ook erg prijzig, zo blijkt uit het jaarverslag. Door de hoge verplaatsingskosten, de stalling en het schoonmaken kosten dezet wagens nu al 80 per dag; m een heel jaar slok ken ze 30.000 op. Deze wagens komen altijd naar de scholen toe in het geval de. leedingen piet naar de vaste behandelplaats in het Medisch Centrum aan de Honnerlage Gretelaan kunnen komen. .V s, y s-J^ ,-.W- vXx^Vvï - SCHIEDAM - De 21-jarige Schiedammer A. Th. G. werd bij een botsing op de kruising Nieuwe Maasstraat-Klaaswaal- sestraat in zuid uit zijn auto ge slingerd. Dit kon gebeuren om dat hij geen veiligheidsgorde! droeg. Met een hersenschudding, een hoofdwond en rugklachten werd G. ter observatie opgeno men in het Gemeenteziekenhuis. Hij knalde met zij'n voertuig op dat van de 43-jarige Schiedam mer M. D. v.d B. omdat deze geen voorrang verleende. SCHIEDAM - De Schiedamse afdeling van de Partij van de Arbeid houdt morgenavond een ledenvergadering in gebouw Irene op de Nieuwe Haven. Op de agenda staal ondermeer het landelijke verkiezingscongres van de PvdA dat in januari wordt gehouden. Ook zal de ge meenteraadsfractie van deze partij verantwoording af moeten leggen voor het de afgelopen maanden gevoerde beleid. De le denvergadering begint morgen avond om acht uur. SCHIEDAM - Negenentwintig straatnamen zullen uit het Schiedamse archief verdwijnen. Onderzoek in het straatna- menTegister heeft geleerd dat er op papier nog vele namen bestaan, die in werkelijkheid al jaren aan de vergetelheid zijn prijsgegeven. Afbraak van woningen heeft deze straat namen doen verdwijnen. Een speciale Commissie voor Straatnamen heeft na enig be raadslagen besloten al die na men nu ook maar officieel uit het register te schrappen. De gemeenteraad is met dat voor stel akkoord gegaan. Wel zal bij iedere nieuwe straat die m Schiedam verschijnt bekeken moeten worden of er een nieu we naam bedacht moet worden, dan wel een oude van stal ge haald Stukjes historisch Schiedam als het Doelehofje, het Sint Janshofje, het Sterrebos en het Willemshofje bestaan al lang met meer in werkelijkheid. Het Nieuwsticht, de Achtersingel, de Gustostraat, Laan ons Genoegen en de Otterbuurt hebben ook nog enkel en alleen een papie ren bestaansrecht Aan de rij van 29 straatnamen die de gemeente nu heeft sa mengesteld, zal binnenkort weer een respectabel aantal straten toegevoegd kunnen worden. De Bakkershaven, Maasdijk en Eendrachtstraat zullen spoedig eveneens met de grond gelijk gemaakt worden en voor schrapping uit het register in aanmerking komen. Op het Schiedamse gemeente archief blijven alle oude stukjes Schiedam echter bekend. Archi varis Aart Voogd kent over al die 29 opgeheven straatjes nog vele bijzonderheden die zeker voor het nageslacht bewaard zullen blijven. Uit dat archief is ook bijgaande foto afkomstig. In 1949 kwam minister Witte, van Volkshuisvesting en Wederop bouw een bezoek aan Schiedam brengen, naast hem op de foto staat burgemeester Peek. Samen in het Sint Janshofje dat al niet meer bestaat. Tegelijk met de gemeente raadsvergadering waarin beslo ten werd de 29 namen af te voeren, kwam B en W met een voorstel om in de Slachthuis- buurt een extra straatnaam in te voeren; een totaal nieuwe. De A H. Veenbaaslaan Reconstructiewerkzaamheden aan de M. W. Beyerincklaan hebben deze straat in twee de len doen splitsen, waardoor er één stuk een nieuwe naam moest krijgen. De aanwezigheid van het Slachthuis in de Slacht- huisbuurt bracht de gemeente lijke knappe koppen op het idee om dat stuk de naam van een veearts te geven, en wel die van de Friese A. H. Veenbaas. SCHIEDAM - Uit de woning van die 27-jarige J. J. van der H op de Rotterdamsedijk is een radio-grammofooncombinatie met een waarde van 400 gulden gestolen In eerste instantie drukte de inbreker een ruitje naast de voordeur in, maar kwam niet verder omdat de deur op het nachtslot zat Daar na werd het slaapkamerraam vernield en kon men naar bin nen klimmen. In de woonkamer werd 'eveneens de telefoonkabel "doorgesneden. De schade be draagt 75 gulden. SCHIEDAM - Nummer zes van .Scyedam", het blad van de Historische Vereniging Schie dam. is verschenen. Met dit nummer is de eerste complete jaargang van het blad rond. Het is voor twee gulden ondermeer te koop bij de balie van het Stedelijk Museum aan de Hoog straat. In nummer zes van „Scye dam" staat een artikel over de feest- en hoogtijdagen in het weeshuis op de Hoogstraat. De feestdagen die aan de orde ko men zijn Sinterklaas en Oud en Nieuw. Uit dit artikel blijkt dat er indertijd diep respect bestond voor de regenten van het wees huis. RW. Poels beschrijft in „Scyedam" de geschiedenis van de altaarstukken in de Johannes 'hSfe de Doperkerk ofwel de Haven- kerk op de Lange Haven. Voor de tweede keer wordt in het blad aandacht besteed aan de totstandkoming van het tele foonnet in Schiedam. Dit werd aangelegd door de Nederland- sche Bell Telephoon Maatschap pij Toen het op 1 juli 1890«offi- cieel in gebruik werd genomen, beschikten 51 Schiedammers over een telefoon. In -1896 was dit aantal opgelopen tot 102. Tenslotte is Chris de Roo, me dewerker van het Stedelijk Mu seum in „Scyedam" een serie begonnen over oude en histori sche jenevereiiketten uit de col lectie van het Nationaal Gedis tilleerd Museum. Het ligt in de bedoeling in de toekomst ook aandacht te besteden aan brandmerken en reclameplaten uit de jeneverindustrie. i -Ij, -"Ur i, Paul van meurs bezig met de eerste voorberei dingen voor de kerststukjes- avond. De organisato ren moesten dertig mensen teleurstellen, omdat de zaal in de Kreek niet meer dan 70 deelnemers kan herberg e. 'Kerststukjes in huis is een bepaalde traditie SCHIEDAM - „Ik geloof dat mensen het niet alleen vanwege het geld doen dat ze zelf kerststukjes willen ma ken. 't Geeft een bepaalde sfeer om met iets thuis te ko men en zelf een stukje te brouwen met het idee van: Ik heb het zelf gedaan." Dit zegt Paul van Meurs (29) die op het Fabripiein woont en werkzaam is bij de Vlaardiag- se gemeentekwekerij. Hij is één van de 170 Nederlanders die zich meesterbloemsier kunstenaar mogen noemen. Morgenavond maken 70 men sen onder zijn leiding kerst stukjes in de Kreek op de Lange Haven. De creatieve avond is georganiseerd door de Schiedamse afdeling van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de. Het bestuur van de afdeling vroeg hem vijf jaar geleden om ,les te gaan geven in bloemschikken. Nu geeft hij ieder voor- en. najaar een bloèmschikcursus voor zowel beginners als gevorderden. De meeste cursisten zijn vrou wen: „Of mannen er nu een bepaalde angst voor hebben om zoiets te doen of het iets typisch vrouwelijk vinden ik weet het niet", zegt Paul van Meurs. „Mensen zijn toch wel graag met bloemen' bezig. Er zijn er die er geen feeling voor heb ben en er toch mee willen spelen, en er zijn er die nooit zullen leren om een bloem- stukje te maken. Die hebben er dan ook totaal geen gevoel voor. Wat het maken van kerststukjes betreft zijn er we! amateurs, die met voor bloemisten hoeven onder te doen. Ik ken zelfs bloemisten die slechter zijn. Ook al mogen ze het niet. er zijn veel kerstboomverkopers die zelf stukjes maken. Die zijn over het algemeen erg slecht Het is massawerk; zo van twintig bakjes op een rij zetten en dan in ieder bakje een kaars stampen en zo doorgaan. Daar wordt veel kunst bij gebruikt en daar heb ik een godsgruwelijke he kel aan. Zelf gebruik ik nooit kunstbloemen, kunstpepertjes of kunstpaddestoeltjes. Ik'haat dat zelfs", aldus Paul. Hij voegt eraan toe: „Men sen denken dat in kerststukjes geen bloemen horen. Maar dat is uit den boze. het kan juist heel goed. Je ziet in winkels zelden kerststukjes waarin bloemen verwerkt zijn en .dat vind ik erg jammen Zelf maakt Paul van Meurs enkele kerststukjes thuis die komende woensdagavond in de Kreek worden verloot. Ook geeft hij die avond een de monstratie. Verder ieert hij de bezoekers vande speciale avond een eenvoudig kerst stukje maken. Paul 'gebruikt voor zo'n eenvoudig stukje: een stukje klei of mos-oasis, drie takjes groen, één plukje rendiermos, één takje pepers, twee takjes eucalyptus, één takje dadels, eén takje larix, een denneappel en wat hulst. Dit alles is volgens hem voor een luttel bedrag bij een bloe mist te koop. Paul van Meurs is niet al leen iemand die zoveel moge lijk af wil wijken van de tra ditionele kerstversieringen, hij houdt er ook van die versie ringen zo simpel mogelijk te houden. Zo wijst hij er op dat bijvoorbeeld een adventkrans alleen maar uit vier kaarsen, groen en wat gekleurd lint mag bestaam. Meers terbloemsierkunste- naar wil zeggen, dat hij alle takken van de bloemsierkunst beheerst; van bruids- tot cor so- en grafwerk. Tijdens de opleiding die hij volgde heeft hij ooit eens een lauwerkrans voor Ard Schenk gemaakt, die hem werd omgehangen nadat hij in het Noorse Oslo de we- reldkampienschappen schaat- "sen had gewonnen Over lauwerkransen zegt. Paul van Meuis nog; „Tegen woordig worden grafkransen mpt een toef van bloemen als_ lauwerkransen gebruikt. Dit" stuit mij en de meeste van "mijn collega's echt tegen de borst. De echte lauwerkransen bestaan- alleen uit laurierbla deren, de vorm en wijze van binden is heel anders dan die van grafkransen." De nieuwe cursus bloem schikken voor beginners die Paul geeft begint op 9 februa ri. Aanmeldingen kunnen ge daan worden bij mevrouw M. v.d. ^Vorle, Villastraat 67, tel. 264458. os 'f/r' P ,-y- J "4 WAZ SCHIEDAM - Honderdvijftig leerlingen van de Rehoboth- school zingen vanavond mee in de uitvoering die deze school ter ere van de Kerst heeft georga niseerd. De Kerstuitvoering zal plaatsvinden in de Magnalia Deikerk. Het koor wordt bijgestaan door de organist Jan van Wes- tenbrugge, de trompettisten Jan- nie Vrijland en Planqué, de vio liste Mary'Verhaggn en de diri gent René F- s. De aanvang is om acht uur en de toegang vrij. SCHIEDAM - De bliksemactie voor het door een aardbeving getroffen Oost-Turkije heeft in totaal 16.287,37 opgebracht. De ze actie werd de afgelopen week op initiatief van een aantal Scmeaammers genouaen. Hei bedrag is inmiddels overge maakt op giro 777 van het Rode Kruis. SCHIEDAM „Men realiseert zich niet half wat voor toestan den dit teweeg brengt. Gelukkig gebeurt het niet vaak maar wanneer het gebeurt is -het meestal in deze periode", zegt directeur A. C. van Broekhoven van het postkantoor op de Lan ge Nieuwstraat over de brand in de PTT-brievcnbus op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Stadhouderslaan. Vast is komen te staan dat de brand af gelopen weekend gesticht werd met behulp van een stukje vuurwerk. Degenen die de brand sticht ten kwalificeert directeur Van Broekhoven als idioten. Van de dertig kaarten en brieven die totaal in vlammen opgegaan zijn is ae afzender niet meer te ach terhalen. Datgene dat zwaar be- scnadigd werd is inmiddels te ruggestuurd naar de afzender. De rest van de poststukken is voor zover dat mogelijk was doorgestuurd naar de verschil lende geadresseerden. Bij de PTT is men van plan de mensen die in de buurt van de brievenbus wonen extra at tent te maken op de brand die afgelopen zaterdagmiddag ge sticht werd Doo. de brand raakte dé bnevenbus zo zwaar beschadigd dat deze nu nog wei gebruikt kan worden, maar bin nenkort vervangen zal moeten worden Niet alleen kerst- en nieuw- jaarspost is bij de brand verlo ren gegaan of raakte zwaar be schadigd, maar ook bank- en g|* roopdrachten en verschillende rapporten. Het is volgens de di recteur van het postkantoor ge bruikelijk dat mensen op zatef; dagmorgen hun ftnanciele zaken afwikkelen om daarna de ver schillende bank- en giro-op drachten op de post te doen. Van de brandstichters ont breekt nog steeds ieder spoor.' 'e

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1