WERKLOZE HUUB KOCH Achterban PvdA is anti-PPR Wild in Vlaardingen wordt afgeschoten I Bewoners Straussplein klagen over kou ZOS brengt kerst in zieken huizen U bent natuurlijk wel zo verstandig, dat u altijd onze REISGIDSEN uitpluist. U HEEFT NOG GEEN GIDS - DAN SNEL 'EEN GRATIS' HALEN Weet u waarom "NECKERMANN zo groot is? ROTTERDAMSEDIJK 417 - SCHIEDAM - TEL. 264422 Boek Museum Jeugd Toekomst Activiteiten in weekend Inbraak Stokpaardje f -vwiJtt-.*'"® - [=i*F8 VRIJDAG 24 DECEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2'. (door Jeannet Rensema) SCHIEDAM - De vraag „wat wjl je later worden" heeft Huub Koch nog nooit erg kunnen boeien. Hij gaat ervanuit dat je steeds iets anders wordt, zelfs ouderen weten vaak nog lang niet wat of ze nu eigen lijk hadden wülen worden in hun leven en wat ze in het resterende deel daarvan nog willen worden. "Werkloze" Huub Koch, toch zeer druk met schrijven. Tiny Krikke-Hein: „De tijd van idealisme voor de par tij is kennelijk voorbij." 'De hele Broekpolder wordt uitgemoord.' Vlaardingse konijnen worden op een nare manier 't haagje. Vakantiereizen naar alle windstreken per vliegtuig en auto. Zóveel fantastische mogelijkheden voor zulke aantrekkelijke prijzen. Omdat wij zoveel TEVREDEN KLANTEN hebben, en houden! Doe dus zoals velen doen, boek vroegtijdig voor een zekere en fijne vakantie. Kom dus snel. Wij staan voor u klaar in ons gezellige boekings- en informatiekantoor van 09.00 tot 18.00 uur. Zaterdags van 09.00 tot 17.00 uur. 'X-'' F w'ri%[ 4* J -J „De wereld zit volmet mis- - verstanden. Werkloosheid is daar één van." Dat is de mening van.de'twintigjarige Schiedam- mer Iluu Koch. Hij is twee jaar werkloos, maar vind zelf dal hij niet zonder werk zit. Van 's^ ochtends vroeg tot *s avonds'laat schrijft en teker hij. Maar de heren van het a. - beidsbureau en van de sociale dienst vinden dat ie dat maar in z'n vrije tijd moet doen. „Dat is toch geen werk!", menen zij. Dat die heren dat vinden vindt Huub op zijn beurt weer geen werk. Huub Koch zit er niet mee dat hij werklozenuitkering krijgt. Hij zit ,er wel'mee dat „de maatschappij" zijn werkzaamhe den niet als „werk" kwalificeert. „Het moet maar eens uit zijn met dat gezanik over werken den en werklozen", zegt hij, „Als je ondanks alles werk hebt en je hebt het naar je zin is dat prima, cn heb je geen werk en je hebt daar vrede mee omdat je je tijd nuttig weet te beste den is dat ook prima." Een standpunt dat vele werk lozen met hem zouden moeten delen: accepteren dat je niet „werkt" als 2odanig. maar wel je tijd op een nuttige manier besteden. Vrijwilligerswerk ge noeg te doen. „De werkloze van de toekomst". Huub Koch had geen bezwaar om als zodanig geportretteerd te worden. Alleen de financiën vormen een belangrijk obstakel in deze nieuwe vorm van werk. Meneer Maatschappij erkent dus niet dat vrijwilligerswerk of iets dergelijks ook nuttig kan zijn. en geeft er daarom geen nor maal doorsnee-loon voor. Dus bl;jft iedereen knokken om die paar baantjes die er in Neder land nog zijn, want daarin ver dien je nét iets meer dan in de WW. Heel slim. „Laat de mensen doen waar ze zin in hebben. Wie dan liever werken wii kan werken, en wie iets voor zichzelf wil doen of iets anders kan dat ook doen. En overal verdien je precies hetzelfde voor," is het ideaal van Huub Koch. Hij is de derde Schiedamse werkloze die z'n licht Iaat schij nen op het werkiozenprobleem. De heren Krabbendam en Ver meulen gingen hem voor; de een als werkloze uit de crisisjaren, de ander ais huidige werkloze, cn Huub Koch ais „toekomst- werkloze". 'Men. vindt dat nriijn werk m ia hob ay he ar: lie zijn' Als kind wilde hij niet kiezen wat hij wilde uorden, en ook nu heeft hij geen vast toekomst beeld voor ogen. „Momenteel geeft schrijven mij de meeste bevrediging, en zie ik daar de meeste mogelijkheden m om geld mee te verdienen. Ik zou het natuurlijk ieuk vinden om mijn geld met dat werk te ver- dienen, en niet van de WW te krijgen." zegt Huub, Voelt hij zich een „uitbuiter van de sociale voorzieningen"? „Nee, absoluut niet Ik werk hard momenteel. Het wordt al leen niet als werk geaccepteerd. Bij het arbeidsbureau zeggen ze. „meneer doet u dat maar in uw vrije tijd". Ze zitten daar echt een beetje met mij in hun maag,'' aldus Huub Koch. Wat hij dan zoal doet heeft bijvoorbeeld onlangs zijn beslag gevonden in een dik manuscript van zijn nieuwste werk, het boek „Drink mijn bloed"..,Een aantal uitgevers in het land be kijkt momenteel of ze het de moeite van, het uitgeven waard vinden. Als"zê dat niét vinden, wil Huub het in eigen beheer uitgeven. Höe is nog de vraag, maar hij wü hoe dan ook spoe dig het bewijs laten zien dat ie inderdaad niet aan het parasite ren is met die WW. In dat bewuste manuscript komt een stukje voor waarin Huub z'n ideeen over werken beschrijft. „Het arbeidsproces had roe al sinds de schooljaren weinig kunnen boeien, het was allemaal even levenloos en on betekenend. Ééns heb ik vier maanden een administratieve baan gehad; elke dag sleurde ik me met de grootste inspanning naar dat kantoor, tenminste op de dagen dat ik me niet ziek meldde. Het nut of de zin van arbeid in produktieve zm ont gaat me totaal." Die vier maanden officieel werk sleet Huub op de Sociale Werkplaats, waar hij in het ad- mimstratief-documentair cen trum geplaatst werd. „Ze be loofden me dat ik creatief bezig kon zijn met bij voorbeeld al lerlei gemeentelijke stencils, fol ders enzo maken. Ik zou dan,do tekst schrijven en de tekeningen verzorgen. Na vier, maanden had ik echter nog steeds kantoor werk - wat ik met leuk vond - en ,toen ben ik maar weggaan." Na Mavo en Leao is Huub Koch naar de kunstacademie De Hazelhorst in Delft gegaan. Le raren en directeur kregen daar ruzie, waardoor een groot deel van het lerarencorps vertrok. Met een hoeveelheid leerlingen uit solidariteit achter zich aan Huub Koch was daar ook bij. t Zonder afstudeerpapiertje yan die academie kon hij,echter ruks beginnen. Pogingen' om ónt- werp-werk te gaan /doen diepen op nikS uit. Nu.js Huub met het Schiedamse museum in onder handeling of er voor hem niet iets te doen is op catalogus-ge bied. „Er komt volgend jaar weer een tentoonstelling van alleen maar Schiedamse kunstenaars-, en daar moet een beetje bijzon dere catalogus bij. met verhaal tjes en tekeningen ofzo over die mensen. Dat ga ik hoogstwaar schijnlijk uitvoeren." Huub wil proberen soortgelijk werk bij de Schiedamse Gemeenschap te krijgen. „Met een beetje creati viteit kun ja al die dingen die die SG uitgeeft een stuk aan trekkelijker maken. Dat vind ik nou ieuk werk." schuine wanden, veel balken om het hoofd tegen te stoten en weinig licht. Het grootste deel wordt in beslag genomen door een grote tafel, met daarop een stapel papieren en een oud bak beest van een typmachine. Daar slijt Huub een uur of acht per dag. Schrijvend, tekenend en denkend, zoals hij zelf zegt. Zo'n eerste literaire produkt dat op die manier tot stand is gekomen is de dichtbundel "In de ban van de liefde". Dat heeft hij in eigen beheer uitgegeven, en is er aardig het schip mee ingegaan. „Nu wil ik desnoods met een autootje alle boekwin kels in heel Nederland langs om m'n nieuwe boek te slijten." Of hij bij de gemeente in dienst zou moeten, of op een andere maner aan z'n geld moet zien te komen maakt hem m principe weinig uit. Ais hij zich maar mag bezighouden met za ken die hemzelf interesseren. Het geld komt dan wel. Huub woont in een kraakhuis in de Lange Achterweg, dus dat scheelt hem al een hoop geld. „Als ik in een huurhuis woonde, dan betaalde de Sociale Dienst wel een deel van de huur, maar nu bespaar ik ze toch weer zo'n 100 per maand. "Mijn paleisje" noemt Huub Koch z'n huis. Zelf bewoont hij er twee kleine zolderkamertjes in; die bekende hokjes met Volgens Huub is zijn huidige kijk op werken al vroeg ont wikkeld. Hij woonde als kind aan De Meent in Rotterdam, hij was enig kind en kon wegens het drukke verkeer nooit op straat spelen. Op zichzelf aange wezen dus, en in huis. „Toen ben ik maar gaan schrijven en tekenen, en dat heeft later doorgezet. Als ik nou altijd buiten had gespeeld met veel andere kinderen, was ik waarschijnlijk een heel andere kant opgegaan. Vandaar ook dat de vraag "wat wil je worden" niet reeel is. Het zijn meestal de omstandigheden die" je 'in een bepaalde .richting dwingen." .„Het onderwijs is ook een grote boosdoener. Het niet af gestemd op de behoeften van de mens, maar op de behoeften van de maatschappij en de arbeid splaatsen, en in perioden van crisis zoals nu, valt ze mooi door de mand omdat het de leegte in de opvoeding van een mens blootlegt." Alle bezigheden die je leuk vindt kun je je beroep noemen, is Huub Koch van mening. „Is huisvrouw bijvoorbeeld geen beroep? En alles wat niet be taald wordt, liefdewerk of uit idealistisch standpunt iets doen is ook "werk". Een nieuw be roep is volgens mij "iedereen een eigen plaats in de samenle ving". Dat is zinnig. SCHIEDAM - De bewoners van de flats op het Johan Straussplein in Groenoord zijn in opstand gekomen tegen de slechte manier waarop hun wo ningen geïsoleerd zijn. De slech te isolatie is cr de oorzaak van dat de woningen nauwelij'ks be haaglijk warm te stoken zijn. Het gevolg hiervan is dat de be woners meer stookkosten moe ten betalen dan de bewoners van goed geïsoleerde woningen. Epkele bewoners hebben kort geleden op het Stadskantoor ge protesteerd tegen de slechte iso latie. Ze deden dit met behulp van een lijst met tachtig hand tekeningen van bewoners die op de bovenste etage van de Strausspleinflats wonen. Bewo ners die op lager gelegen etages wonen vinden het vreemd dat de handtekeningenactie niet bij hen gehouden is. Ook zij klagen erover dat hun woningen slecht geïsoleerd zijn. Uit proeven is gebleken dat de verwarmingsinstallatie in de verschillende flats goed zijn en er voor' kunnen zorgen dat de bewoners hun woningen be haaglijk warm kunnen stoken. Echter door de slechte isolatie kan men het in de winter in huis nooit warmer krijgen dan 19 graden. Volgens bewoners zou het een enorme verbetering zijn wanneer de enkele ramen in de woning door dubbele ver vangen zouden worden. Bij de gemeentelijke woning- dienst heeft men de toezegging gedaan dat de klachten onder zocht zullen worden. Een woordvoerder van dewoning- dienst kon nog niet zeggen wan neer dit onderzoek afgerond zal zijn. Met de bewoners is de af spraak gemaakt dat ze begin volgend jaar opnieuw contact op zullen nemen met de woning- dienst. SCHIEDAM - Het merendeel van de PvdA-ers d?t deze week de ledenvergadering van de Schiedamse afdeling be zocht Is er fel op tegen, dat de partij voor de volgend jaar te houden Tweede Kamerverkiezingen in zee gaat met de PPR. Tijdens het komende landelijke congres van de PvdA wordt definitief besloten oj! men al dan niet blijft samen werken met de PPR. Van de veertig PvdA-ers die de ledenvergadering bezochten stemden er 31 voor het voorstel om niet langer meer met de PPR in zee te gaan. De voor waarden die de Schiedamse af deling aan een na de verkiezin gen te vormen kabinet stelt zijn: Joop den Uyl minister-pre sident, minstens de helft van het aantal ministers moet van PvdA-huize komen en het nieu we regeerprogramma moet een goede regeling van voor links belangrijke zaken bevatten zoals: grondpolitiek, wet op de Ondernemingsraden, de vermo gens aamvasdeling (VAD) en de abortus. t stal toen het beleid dat de PvdA-gemeenteraadsfractie de afgelopen maanden heeft ge voerd, ter sprake kwam. Door de jaren heen heeft het oud- raadslid er steeds fel voor ge pleit dat Schiedam een eigen crematorium krijgt. Niet alleen daar kwam ze tij--.' dens de ledenvergadering op te- rug, ze stipt ook aan dat het Rotterdamse crematorium niet bereikbaar is met het openbaar vervoer. „Vanaf het Zuidplein gaat er geen openbaar vervoer - naar het crematorium. Daar moet vanuit Schiedam actie te-' gen ondernomen worden. Iemand zonder eigen vervoer kan daar met komen," aldus Ti ny Krikke-Hein. SCHIEDAM Vanavond speelt het Totaaltheater in jon- gerencentrum De Tempel aan de Overschiesestraat Deze van oor sprong Engelse theaterwerk- groep heeft al verschillende to neelexperimenten in Vlaardin- gen gedaan. De theateravond begint om acht uur, de entree is gratis. De activiteiten die De Tempel op beide kerstdagen organiseert zijn gratis toegankelijk. Morgen" wordt om acht uur een disco theekavond gehouden, op twee de kerstdag wordt om acht uur 's avonds de film Little Big Man gedraaid. 5 Sociëteit QT? in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat is morgenavond vanaf half elf ge opend. Zondag gaat de sociëteit al'om twee;uur 'smiddags open en; wordt om half drie de be faamde tekenfilm Fritz the-Cat gedraaid. Op tweede kerstdag organi seert'de Riverside Jazzclub een jazzavond in Maison Tivoli op de Nieuwe Haven. Vanaf negen uur treedt dan The Keyhole Jazzmen op. De entree voor jazzclubleden bedraagt vier gul den, niet-leden moeten zes gul den neertellen. SCHIEDAM - Uit een slagerij op het Wibautplein is zes kilo pekelvlees, twee kilo Gelderse worst, twee kilo gekookte worst en een slagersmes gestolen. De waarde van dit alles bedraagt J50 gulden. De inbreker kon de slagerij via een niet goed afge sloten klapraam binnenkomen. Duidelijk was tijdens de le denvergadering te merken dat de anti-PPR houding ook terug te draaien is naar de plaatselij ke situatie. Het aantal PvdA-ers dat pessimistisch is over de toe komst van de plaatselijke sa menwerkingsovereenkomst tus sen beide partijen wordt steeds groter. Begin volgende maand vindt er opnieuw eén vergade ring plaats van het zogenaamde Permanent Overlegorgaan over de mogelijkheden van verdere samenwerking. '.-.Binnenkort moeten er echt spijkers met koppen geslagen worden. We moeten eindelijk eens weten waar we aan toe zijn," zei afde- linsgvoorzitter Lou van der Stel tijdens de ledenvergadering over dit onderwerp. Daar kwam ook de inzameling ter sprake voor de komende verkiezingscampagne. Zoals" be kend heeft het landèlijk bestuur van de PvdA een plan- bedacht om spaarpotten te "verspreiden waarop het hoofd van Joop den Uyl staat afgebee!d.i Hoewelciit plan-op^aardig wat*verzet bij^de Schiedamse PvdA-ers stuitte, wist het bestuur toch voor el kaar te krijgen dat de spaarpot ten ook in Schiedam verspreid gaan worden. Over het verspreiden van de spaarpotten zei iemand tijdens de ledenvergadering: „Ik ga geen koppen van Den Uyl opha len sorry hoor." De hele discus sie over de inzamelingsactie ontlokte bij het oud-raadsiid Ti ny Krikke-Hein de reactie: „De tijd van idealisme voor de partij is kennelijk voorbij. De jonge generatie heeft de tijd niet ge kend dat je voor de partij op je knieen ging om dubbeltjes en centen te tellen." Dezelfde Tiny Krikke-Hein haalde haar stokpaardje van SCHIEDAM - Op beide Kerstdagen zal in de ziekenhui zen een speciaal Kerst-program ma te beluisteren zijn, dat de ziekenomroep zal uitzenden. Een achttal bekende Nederlanders en Schiedammers lezen hun liefste kerstverhaal voor, welk gepraat afgewisseld zal worden met mu ziek. In het drie uur durende pro gramma komen onder mee* Sonja Barend, Bart Wilton, de directeuren van Gemeentezie kenhuis en Noletziekenhuis en een dienstdoende verpleegste- aan het woord. Een tram be-' stuurder die met kerst moe, werken en een moeder van een groot gezin zullen de zieken eveneens vergasten op allerhan de kerstvertellingen. Het programma zal op eerste kerstdag in de middaguren wor den uitgezonden, en op de twee de dag worden herhaald. Daar naast verzorgt de ziekenomroep nog de uitzending van kerk diensten op beide dagen. Die zullen in de ochtenduren ove- de radio het ziekenhuis inge stuurd worden. Het geheel is via kanaal 4 te beluisteren. 4-W VLAARDINGEN - AI weken lang wordt intensief in de Vlaardingse Broekpolder op ko nijnen en ander wild gejaagd. -Het met giftige baggerspecie op gespoten terrein wordt nauw keurig onderzocht op levend wild. „Als een stofzuiger trek ken ze cr doorheen", zegt de 72-jarige Vlaardinger Dirk Hof man, zelf ook jager en trouw bezoeker van de polder. Met afschuw kijkt hij lijd zaam toe hoe de hele wildstand van het natuurarme Vlaardin gen, zoals hij zegt „compleet wordt uitgemoord." Drie mensen hebben vergunning om in de polder te jagen. Eén van hen, de 59-jarige Kees van den Berg, zegt: „Het doet me pijn als ik zie dat er zoveel wordt stukgemaakt." Hij is een voorstander van het zoge naamde weidelijk jagen. „Daar mee houd je de wildstand op peil. Daar kan je opbouwend mee werken; dat gaat niet mef" moorden." Vroeger heeft Van den Berg gejaagd met Vlaardinger H. J. Knoester. „Die tijd is nu voor bij. die man is mijn partner niet meer. In september heeft hij ge zegd: ik krijg je wel. Nu begrijp ik wat hij ermee bedoeld. Hij moordt de hele boel uit. Volgend jaar is bij waarschijnlijk te oud om nog te jagen. Hij wil blijk baar niets overlaten", Knoester is niet bereid commentaar te le veren. - Van den Berg jaagt zelf niet in de polder. Bij de politie zijn herhaalde malen klachten bin- "nengekomen van argeloze wan delaars, die door jager Knoester werden weggestuurd van het s '-openbare terrein.op een vrij ru- ,%~j we'.wïjze. Het jachtseizoen sluit V ,'op:31 december. De drie-vergun- t nwu' -V -C, l 9 h ninghouders zullen bij de ge meente aan moeten kloppen voor een nieuw papiertje. Het ziet er naar uit dat de ge meente volgend jaar niet zo soe pel zal zijn met het verstrekken van de vergunning. Zij wil be perkende voorwaarden stellen aan het jagen. Tweede voorzit ter van de Federatie Dierenbe schermingorganisaties Nederland F. Boer gaat dat nog niet ver genoeg. Hij wil een absoluut verbod van het jagen. „Vlaar dingen heeft toch al zo weinig natuurgebied. Dat hoeft niet te worden uitgemoord door een klein groepje. Vliegreizen 55 1, N i 1

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1