m Weer steekpenningen ineer macht Sigaren fnrarder Treinen vertraagd auto's vast 'Bedrij fs winsten vallen tegen' 'V oetgangertje platrijden' Scheffer niet te handhaven bij onderzoek? Stadion Feyenoord lijdt verlies 1 lies uit S iüieike endenssi Halve stad in donker Dollarbrieven Man blaast zichzelf op Verbod voor Zuidmolukse legertjes' In doofpot Ambassadeur I* 'i plaatselijk sneeuw Aan onze postabonnees INFORMATIE OVER BEZORGING: Loonsverhoging 3000 percent SLAAPKAMERS Nieuwe abonnee bon. Woensdag 29 december;1976«- -* 32e jaargang no. 9092 ,.(Yan onze verslaggevers FRED FOPPEN, '.GEERT-J AN LAAN en RIEN ROBIJNS) WASHINGTON/AMSTERDAM - Twee Nederlan ders, een KLM - functionaris en waarschijnlijk „een .hoge Nederlandse regeringsfunctionaris" zijn in de af gelopen vijf-jaar in het geheim betaald door de Boeing vliegtuigfabrieken. •^Het jaar 1976 was het jaar van de Lockheed-affaire. 1977 wórdt het jaar van de Boeing-affaire. -Er doet zich thans eenzelfde situatie voor ais aanvankelijk met Guit en Lockheed. In september 1975 meldden we dat drie Nederlanders geld hadden aangenomen van Gulf. In de cember twee maanden voor de onthullingen van Kotchian 'die leidden tot de instelling van de commissie-Donner meldden we dat de naam van prins Bernhard werd genoemd. ;De betrokkenen hielden zich koest, de regering wachtte, het parlement had het te druk met de fluor in het drinkwater. Thans staat vast dat twee Nederlanders geld hebben aange nomen in verband met de verkoop van de Boeiing 747 aan de KLM. %Wat nu? Wachtten we weer totdat de namen bekend zijn? Of hemen we nu reeds maatregelen? Een ambtelijk onderzoek? Te weinig. Een nieuwe commissie- tonner? Op zijn minst. De staat, dat wil zeggen het Neder- 'tandse.volk, heeft de helft van de aandelen van de KLM; de aankoop van de passagiersvliegtuigen wordt bovendien met 'mrerhfeidsgeld gefinancierd. On een justitieel onderzoek? jM zoü thans verre de voorkeur genieten. |sWe hebben van het begin af aan gepleit voor de instelling ran een parlementaire enquêtecommissie die niet alleen het jniiitaire aankoopbeleid maar ook het aankoopbeleid van de KLM zou onderzoeken. Er was geen enkele reden om aan te jiemên'dat -er voor de verkoop van passagiersvliegtuigen geèriïSteekpenningen zouden zijn betaald en de KLM neemt ienstottè in dë-Europese luchtvaart een leidende rol in. Het is. niétgebëur^l. Het parlement heeft zichzelf uitgeschakeld. f4 'hfk Een dik pak sneeuw is vervelend voor het verkeer, maar een uitkomst voor de schooljeugd, die kerstva kantie heeft. Fotograaf Tieleman van Rijnberk legde in de Beijerlandselaan in Rotterdam dit winterse tafe reel vast. if Bel «10 147400 op de varia-pagina (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Kan dr. Scheffer de opdracht om Menten's verleden sinds de tweede wereldoorlog uit te zoeken wel houden? Over die vraag gaat minister Van Agt enkele „verstandige mensen binnen en buiten de politiek" raadplegen. ROTTERDAM - Sta dion Feyenoord heeft voor het eerst sinds 22 jaar de boeken moeten afsluiten met een verlies. Werd vo rig jaar nog een winst geboekt van bijna 175.000 gulden, het boekjaar 1975-1976 kwam op een verlies te staan van ruim een ton: 107.720 gulden. Als betoning kies ik de badhanddoek met HW-jongetje de kleurrijke wandtegel met het sterrenbeeld (hier gewenst sterrenbeeld invullen) OdesetmeU2sterrenbeeldenkaarten. Gewenste cadeau aankruisen s.v.p. Naam alzender. f straat r ens een dat 40 met erd den »nt- litie 1'-'i i nse no- iro- lam 'oor een Ml- >er~ telt op- dag fn- "oe- per t de De j nse half f. •«St.-V-v H HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 - 14.74.11 M Twee Nederlanders op Boeing-looniliist Boeings 747 in dienst. De gemid delde prijs hiervoor was onge veer 20 miljoen dollar, al heeft de KLM en aantal toestellen in „huur" van derden. missie is de 18 namen tegenge komen bij het onderzoeken van betalingen via buitenlandse agenten van totaal 70 miljoen dollar in de afgelopen vijf jaar. Boeing zelf benadrukt dat de betalingen „volkomen passend en onberisneliik" zijn geweest. Zij staan op een lijst van in totaal 18 buitenlandse regenngs- of luchtvaartfunctionarissen, die in handen is van de Amerikaan se commissie voor toezicht op het beurswezen. (SEC.). Ingewijden in de VS willen „bevestigen noch ontkennen" dat de functionaris van de Ne derlandse luchtvaartmaatschap pij ir. F. Besanpon is, de oud- KLM-directeur wiens naam ook genoemd is in verband met het Lockheed-schandaal. In ieder geval zou de betrok ken functionaris een bedrag van ,500.000 dollar hebben gekregen voor „adviezen" betreffende de aankoop van de Boeing 747. De KLM heeft op het ogenblik 9 Evenals vorig jaar bij Lock heed stelt het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken pogingen in het werk om de zaak in de doofpot te houden. Maar de kans is groot dat een federale rechter in Washington nog vóór 15 januari van volgend jaar zal beslissen dat de namen bekend gemaakt mogen worden. De Amerikaanse beurscom- Naast de twee Nederlanders komen ook nog op de lijst voor vijf Italianen, een Engelsman en een Arabier. De laatste zou am bassadeur zijn geweest van de Verenigde Arabische Emiraten in Londen. Hij zou 1,8 miljoen dollar hebben ontvangen. gere iben op de i la- Lênd men e2et ta- ZiJ /en- Niet be- jsje. oes- de hie- gen >ur- ?er- ler- titie teit len in ten sefi en de dag s - or de ijd- >as- taal ue- aan tien nen 310 en p *ST, SIMONS EILAND (GE ORGIA) - Walter Mondale krijgt onder Carter een belang rijker rol te vervullen dan per traditie voor Amerikaanse vice- presidenten was weggelegd. In eèn eerste zitting met de leden van zijn toekomstige kabinet, in een vakantieverblijf op St. Si mons Eiland voor de kust van Georgia, heeft Carter gisteren rijn ministers te verstaan gege ven dat zij Mondale als „hun baas" moeten beschouwen. sDaarmee wordt Mondale op diverse terreinen vrijwel de ge lijke van de president. Carter heeft echter (na aanvankelijke misverstanden hierover) bena drukt dat de functie van Mon dale nfét dezelfde zal zijn als die van chef-staf. Wel wordt hij de voornaamste adviseur van de staf van het Witte Huis, een taak die nog nimmer voor een vice-president was weggelegd. Verder heelt Carter gisteren de garantie gegeven dat zijn re gering de stad New York niet failliet zal laten gaan. Burge meester Beame en gouverneur Carey van New York toonden zich ronduit optimistisch over de beloften van Carter, maar waarschuwden dat er nog geen specifieke toezeggingen zijn ge daan omtrent de vorm van de hulp die de noodlijdende metro pool zal krijgen. Si ..AC 'M',A s- ->-Wvj? y <5. v Politie verdwaal in bos (Van een onzer verslaggevers) "ERMELO - Een groep van 45 Amsterdamse politiemannen - het zogenaamde Parate Peloton •jis tijdens een nachtelijke ori- ëntatietocht op de Veluwe het spoor bijster geraakt. Het Parate Peloton, een groep manschappen die na het vol tooien van de politieschool vier „maanden bij elkaar blijft en in die tijd diverse oefeningen doet, werd dinsdagnacht bij Epe ge- dropt en moést de twintig kilo meter verder liggende mare chaussee-kazerne in Harderwijk zien te bereiken. Om die opdracht wat minder eenvoudig te maken zorgde een aantal leden van de marechaus see voor wat onverwachte ge weerschoten en lichtflitsen. De verraste Amsterdammers raak ten inderdaad de weg kwijt en kwamen in de dichte bossen bij Vierhouten, Nunspeet en Ermelo terecht. Zij doorkruisten daarbij wild- gebieden. Dat leidde tot klach ten van de boswachterijen. Niet zo zeer tegen de met het terrein onbekende Amsterdammers, maar tegen de herrie makende marechaussees. De Amsterdamse politie heeft excuses aan Staats bosbeheer aangeboden. Er zullen maatregelen genomen worden om moeilijkheden bij deze - overigens ai vaak gehouden - oefeningen te voorkomen. ,3 DEN HAAG - Sigaren wor den duurder. De grote gaan met .ingang van tien januari twee \;fent meer kosten. De andere .'.worden één cent in prijs ver- „hoogd. J Volgens de Nederlandse Ver eniging voor de Sigarenmdustrie is de prijsverhoging nodig in .verband met de sterk gestegen (.Prijzen voor grondstoffen en '..verpakkingsmaterialen. - ^Heldere nacht en overwegend matige vorst met minimumtem- .^peraturen van min vier tot min graden. Overdag van het n U'1 moer bewolking en plaatselijk sneeuw. co e1 30dec zon op onder 0548 37 maan op onder 1302 0244' Omdat de P.T.T. op zaterdag 1 januari 1977 (Nieuwjaarsdag) geen bestelling uitvoert, ontvan gen onze postabonnees de krant van vrijdag 31 december eerst op maandag 3 januari 1977. Wij moeten ons beroepen op overmacht en danken u bij voorbaat voor uw begrip. De Direktie. (géin o«4«r nummtr) Vroog naar 4» aid, übonnM-ïtnfif. maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur. zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" ROTTERDAM - Tijdens de spits, gisteravond, heeft de helft van de Rotterdamse straatver lichting een uur lang niet ge brand. De automatische schake laar weigerde dienst Het GEB werd hierdoor genoodzaakt de verlichting op de Rechter Maasoever met de hand te ont steken. Het verkeer heeft in de don kere straten weinig hinder on dervonden omdat de verkeers lichten wel brandden. WARSCHAU - Uit tweedui zend brieven van Poolse immi granten in de Verenigde Staten naar familie in het vaderland is waarschijnlijk een enorm be drag aan dollarbiljetten gesto len. De brieven waren via Frank fort waar ze beschadigd aan kwamen, onderweg naar Polen. In Polen brengen dollars op de zwarte markt een veelvoud van hun koerswaarde op. ArVfCfi—«U -| MONTREAL - Vlak na dat hij in een restaurant twee hotdogs en een glas bier had verorberd, heeft een 49-jarige bouwvakker uit Montreal zichzelf opge blazen. Terwijl hij rustig zijn eten even liet zakken haalde hij - volgens oog getuigen een kleine bat terij uit zijn zak en ver bond hiermee twee draad jes die uit zijn hemd sta ken. Onmiddellijk daarop explodeerde de man. Hij ivas enige weken daarvoor doorzijn vrouw verlaten. DJAKARTA - Ambte naren en militairen :n In donesië hebben op de val reep van '76 te horen ge kregen dat ze komend jaar mogen rekenen op salaris verhogingen tot maxi maal3000 percent. Boven dien zullen ze minder hard door de belastingen ■worden aangepakt. De maatregel is hoofdza kelijk bedoeld voor lager- betaalden en zal tegen mei volgend jaar, wanneer al gemene verkiezingen moe ten worden gehouden, van kracht worden. De laagst betaalde ambtenaar in In donesië' kreeg totnuloe per maand 4000 roepia (onge veer 25 gulden). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - In heel Nederland heeft de zware sneeuwval het verkeer ver rast. Vooral op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden zijn enorme hoeveelheden gevallen. Vanmorgen liep het treinverkeer fikse vertragin gen op omdat wissels waren vastgevroren. Op Rozenburg lag gister avond ai vijftien centimeter sneeuw. De meeste sneeuw viel op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland, waar vannacht een pak lag van dertig tot veertig centi meter. Op de rondweg om Oud- dorp, de weg naar de Brou- wersdam, liepen vannacht tien auto's vast in veertig centimeter sneeuw. De rijks politie kon vijf wagens los trekken, vijf andere moesten in de sneeuw achterblijven. De inzittenden werden met politieauto's verder vervoerd. Op het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht zijn gisteravond drie mensen om het leven gekomen toen hun auto van de weg raakte. De wagen slipte, reed tegen de vangrail en kwam op de kop in een sloot terecht. Duikers van de brandweer bevrijdden uit het wrak vier inzittenden, van wie er drie waren over leden. De slachtoffers, allen af komstig uit IJsselstein, zijn Johan de Bruin <30), zijn 27-jarige vrouw en de 21-ja- rige Bert van der Linde. De enige overlevende is Yvonne de Bruin (19). Zie verder pagina 3. DEN HAAG Bij 47 procent van de kleine en 58 procent van de grootste bedrijven is men van mening dat de winsten dit jaar niet hoog genoeg zijn om van een rendabele bedrijfsvoe ring te kunnen spreken, Bij 28 •nocent van de kleine en 40 pro cent van de grotere Nederlandse bedrijven namen de geldomzet- ten met meer dan het inflatie percentage toe. Dat blijkt uit een enquête die de Kamers van Koophandel in Nederland onder het bedrijfsleven hielden. Bij de vijfenveertigduizend geènquêt- teerde werken 1,3 miljoen men- CHICAGO - Wie de meeste voetgangers weet dood te rijden heeft ge wonnen in het nieuwste spel dat op het moment in de Amerikaanse amuse mentshallen opgang doet. "Death race" (wedren des doods) staat er op de elek tronische spel-kast. Op een scherm verschij nen de figuurtjes van hard rennende voetgangers. De speler heeft een autostuur en een gaspedaal ter be schikking om de auto op het scherm te besturen waarmee hij zo veel moge lijk voetgangers moet pro beren te raken. Elke keer als hij er een schept, slaakt de kast een bloeds tollende gil en verschijnt er een nieuw grafzerk-je op het scorebord. Het spel is een grote ra ge aan het worden. Het nationale veiligheidsbu- reeu in de Verenigde Sta ten is met erg gelukkig met die ontwikkeling. Een verkeersdeskundtge schrijft in het familieblad van het bureau: „Terwijl wij de automo bilisten proberen op te voeden in hun gedrag je gens voetgangers, komt ineens dat zieke spel op de markt ivaann de deelne mers het omgekeerde wordt bijgebracht men sen zo effectief mogelijk dood rijden." Het was een rechtstreeks ge volg van de daling van het be zoekersaantal bij wedstrijden van Feyenoord. De 17 thuiswed strijden voor de competitie wer den bezocht door 503.643 toe schouwers. tegen 630.655 in het seizoen 1974-1975 Het gemiddelde competitiebe- zoek liep daardoor terug van 37.097 naar 29.626 toeschouwers per wedstrijd. Overigens noemt de Stadion-directie de liquidi teitspositie van de NV gunstig. Verschillende politici menen dat Van Agt op zoek moet gaan naar een nieuwe kandidaat. PvdA-kamerlid mr. A. Kosto meent dat het „schadelijk" zou zijn als Scheffer gehandhaafd wordt. „Aan de wetenschappe lijke betrouwbaarheid van de man hoeven we niet te twijfe len, maar ik ben bang dat er door sommigen misbruik ge maakt zal worden van zijn ver leden, zo van: moet je zien wat ze zelf deden." Hij noemde de gang van zaken rond het benoe men van een kandidaat voor het onderzoek een „pechverhaai". WD-fractie voorzitter Wiegel zou het liefst willen dat Van Agt uitkijkt naar iemand „die op geen enkele wijze een verle den heeft". In dat verlangen wordt hij gesteund door Wolff, het kamerlid voor de CPN. Hij denkt aan „een jonge professor", iemand die vrij staat ten op zichte van het hele regeringsap paraat. Zie verder pag. 3. WAHDMEUBHS, JMHKSTEÜH. EKZ. Nergens zo'n keus. FafcrfekstoorizaJen Industriegebouw Goudseeingel 66, R'dam, teL 010 -12.64.81 I DEN HAAG - Het ministerie van Justitie bereidt een verboa op de Zuidmolukse para-militai re organisaties en ordedienster», voor. Volgens een woordvoerder van het ministerie kan zo'n ver bod begin volgend jaar worden uitgevaardigd. Volgens de woordvoerder het verbieden van de ordediens ten een direct gevolg van de voornemens die na de gijzelin gen van december vorig jaar Wijster en Amsterdam zijn ge formuleerd. Omdat nog overlega gaat worden met de gemengde Nederlands-Zuidmolukse com missie wist de woordvoerde- van het ministerie nog niet te meiden in welke vorm het ver bod wordt gegoten en wannee het precies van kracht zal wor den. Het ministerie acht het be staan van de ordediensten "r ieder geval in strijd met de wel op de weerkorpsen. 1. Originele luxe badhanddoek met het bekende HW-jonge- tje (U weet wel, van de affi ches). Formaat 50 x 100 cm. 12. Decoratieve, handbewerkte wandtegel met keurig ster- renbeeld naar keuze, f 3. Set met 12 feiicitatiekaarten waarop de sterrenbeelden in vele prachtige kleuren. Ik geef hiermee op ais nieuwe abonnee: naam: straat plaats: Bezorg ons een nieuwe abon-| nee en wij bezorgen u het ca-| deau van uw keuze als beloning Stuur de bon volledig ingevuld op In een open envelop zonderl postzegel aan Het Vrije VdlkJ Antwoordnummer 1579, Rotter-f dam. soort abonnement kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. \plaals: v.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2