'MENSEN VAN PROJECT 'DE TRECHTER Oorzaak brand Lange Haven moeilijk te achterhalen Rijnmond: eerst lijn 1 naar Vlaardingen Eerste spade park dit jaar niet de grond in Directeur Spaarbank met pensioen BRAND OP SCHIP F eest verlichting nu al weg w m Onderzoek afgesloten Ontvangst installatie gestolen m schiedam Prikdag Subsidie Vloer weg féM&L' Brandstichters aangehouden Winkeldieven slimmer dan verkopers Reizen Beter X -nfe*"--5- jff &r WOENSDAG 29 DECEMBER 1976/HET VRUE VOLK/PAGINA 2 ■mwr Redactie 'editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 R SCHIEDAM - De eerste spade voor de aanleg van het park Kethel gaat dit jaar niet meer de grond in. Eerder dit jaar had het ministerie van CRM dit als voor waarde aan de gemeen te gesteld om in aan merking te komen voor een fikse "rijkssubsidie. Met de aanleg van het park dat direct ten noorden van de oude dorpskern van Kethel moet komen te liggen is ruim zes miljoen gulden Een winterse foto van de plaats waar het park Kethel moet komen te liggen. gemoeid. Dat de eerste spade dit jaar niet de grond in gaat wil niet zeggen dat de gemeente naast de rijkssubsidie grijpt. Vol gens wethouder Chris Zijdeveld van ruimtelij ke ordening zijn alle te keningen en bestekken voor het toekomstige park op tijd bij het mi nisterie ingediend. Ze zijn echter op één of andere manier op het ministerie blijven steken zodat het voor de ge meente onmogelijk was om de eerste spade te steken. De verwachting is nu dat begin volgend jaar met de aanleg van het park begonnen zal worden. i fes <:'v Bijna oud-directeur J. D. Holtkamp in het verbouwde hoofdkantoor wmm. Ay vil 'M Jf*K. v A S'j*: s ]De grote groep werklozen is bijna niet te bereiken' SCHIEDAM Je moet gewoon beginnen. De verbouwing van het pand is nu het voornaamste zodat we een eigen centraal punt krijgen. We hebben ideeën genoeg maar het is moeilijk om die nu ai kenbaar te maken. Je bent van zoveel dingen afhankelijk**, zeggen de mensen die zich met het werklozenproject „De Trechter" bezighouden. Onlangs besloot het college van b en w het project een éénmalige subsidie van 4500 gulden te verlenen. Het geld wordt gebruikt om het pandje op Broersvest 107 op te knappen. „Het is wel een leuk bedrag maar niet voldoen de om de boel draaiend te krij gen", zegt Hans Vertinde die zich met het project bezighoudt Hij voegt eraan toe dat het pandje zeker geen ontmoetings centrum wordt Het moet een informatiecentrum worden waar werklozen naar toe kunnen stappen om voorgelicht te wor den over zaken als uitkeringen, ontslagprocedures etc. De men sen van ,.De Trechter" durven nog geen datum te noemen waarop hun informatiecentrum van start gaat De mensen van „De Trechter" zijn zélf tot de conclusie geko men dat de dmgen die ze in het verleden ondernamen nou niet bepaald een succes waren Over de „Prikdag" die eerder dit jaar in St. Joris Doele werd gehou den zeggen ze- „Dat is een les voor ons geweest, we weten nu hoe we werklozen .niet 'moeten bereiken." De vraag is echter of ze dit nu we! weten. ';.Het is nog steeds moeilijk de mensen zover te krijgen dat-ze naar je toe ko men. Het grote probleem is toch. dat de grote groep werklozen bijna niet te bereiken is," aldus de leden van de projectgroep. Eén van de onderdelen van hun project is de bouw van een kinderspeelplaats bij het cen trum St Joris Doele Dit werk project is een beetje m het slop geraakt maar kan volgens de mensen van De Trechter op ieder moment weer worden voortgezet Ondanks alle tegenslagen heb ben ze. zij het op papier, wel een aantal stellingen over werk loosheid uitgedacht Deze zijn ontstaan na de mislukte „Prik dag" voor werklozen Die stel lingen vormen het uitgangspunt van het project Deze zijn. „Werklozen willen niet ais apar te uitzonderingsgroep gezien en behandeld worden Vanuit ons project moet duidelijk stelling genomen worden ten aanzien van het verschijnsel werkloos heid. We zijn opgevoed volgens het loon naar werken principe. Dit kunnen we niet meer aan vaarden Ieder mens heeft recht op een zinvolle bijdrage in de samenleving. In onze maat schappij-orde waann het aan deel van de mankracht steeds kleiner wordt, worden groepen mensen uitgestoten als zijnde niet productief Dit leidt tot een miskende klasse." Wt",: Op de Broersvest 107 zijn de werkzaamheden voor de bouw van een informatiecentrum voor werklozen in volle gang Op de foto enkele mensen die deel uitmaken van het projectteam: Hans Crob, Ruud Boeke, Hans Verhnde en Ferry Zindel Ook al heeft „De Trechter" gemeentelijke subsidie ontvan gen en vindt men bij de ge meente dat het project moet dienen als aanzet voor onder meer het sociaal-cultureel werk voor werklozen, toch zijn er nog bepaalde instanties die wantrou wig tegenover het project staan. Zo heeft bijvoorbeeld directeur Harberts van het Gewestelijk Arbeidsbureau de mensen van het project laten weten, dat hij er geen brood in ziet om een gesprek met hen te voeren over het project. Voorlopig houden de mensen van „De Trechter" zich dus al leen bezig met de inrichting van hun informatiecentrum op de Broersvest. Eén ding willen ze wel kwijt over de werkzaamhe den die hen in de toekomst voor ogen staan. Dat is het opzetten van een voorlichtingsprogramma over werkloosheid voor scholie ren. omdat het probleem van de schoolverlaters die geen werk vinden ieder jaar groter wordt. SCHIEDAM - Zowel bij de politie als de brandweer wordt vermoed dat de brandhaard van de brand die een week geleden op de Lange Haven woedde lag bij een open haard, die zich op de eerste verdieping van het uitgebrande pand bevond. De juiste piek van de brandhaard zal men echter nooit vast kunnen stellen omdat alle sporen uitge wist zijn. Zoals bekend richtte de brand in het kantoor van het ingenieursbureau De Raaij en Datema een miljoenen- schade aan. Het onderzoek naar de oor zaak van de brand is inmiddels afgesloten. Dit onderzoek be stond uit het door de politie on dervragen van de verschillende personen, die zich dinsdagavond 21 december in het kantoor be vonden. „Vermoedelijk zal nooit ter tafel komen wat de juiste oorzaak was „De hele vloer van de eerste verdieping is weggebrand", zegt men bij de brandweer. De poli tie voegt daaraan toe: „We zul len het nooit keihard kunnen maken maar de brand is moge lijk het gevolg geweest van het gebruik van een open haard. „Zoals we in HVV van afgelo pen donderdag al schreven, werd op de avond voor de brand op de eerste verdieping een feestje gehouden voor het personeel van De Raaij en Da tema. waaibij de hele avond een open haard brandde. Bewoners .van de Lange Ha ven spuiden tegenover ons kri tiek over de manier waarop de brandweer te werk zou zijn ge gaan. Volgens hen werd de brandweer tegen twee uur dins dagnacht 21 december door hen gealarmeerd maar was men pas omstreeks tien voor half drie komen opdagen. Zowel door de politie als de brandweer wordt dit alles fel bestreden. Bij de brandweer heeft men de harde bewijzen (zodra de brandweer gealarmeerd wordt gaat auto matisch een bepaald registratie systeem in werking red.) dat nadat men door surveillerende politieagenten gealarmeerd was, om vier minuten over twee bij de brand was. De politie bij monde van hoofdinspecteur D. P. van der Veen voegt hieraan toe: „De mensen die dit zeggen hebben waarschijnlijk geen goeie klok of niet goed gekeken." Volgens bevelvoerder G. van Staalduinen van de brandweer voldeed' het uitgebrande monu ment op de Lange Haven zeker aan de brandveiligheidseisen van dit moment. „Maar dit geldt voor alle oude, bestaande ge bouwen in de binnenstad. Je kunt echter niet zeggen: Ze moeten aan die eisen voldoen, want dan zou de hele boel afge broken moeten worden. Dit alles moet zeker bij renovatie goed in de gaten worden gehouden", al dus G. van Staalduinen. Usf- i?' (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het open baar lichaam Rijnmond is voor doortrekking van de Rotterdam se metro/sneltram naar Schie dam. Vlaardingen en Capelle aan den IJsseL Maar het Rijn- mondbestuur beseft, dat het noodzakelijk kan zijn voor een lange reeks van jaren naar een interim-opiossing te zoeken. De oplossing van Rijnmond is: Schiedam en Vlaardingen te be dienen door het doortrekken van tramlijn 1 (eindpunt thans de Koemarkt). De sneltramlijn zou dan moeten stoppen op Rot terdams grondgebied. Overigens kan er ook nog worden gezocht naar een sys teem van buslijnen als tijdelijke oplossing, aldus het Rijnmond- bestuur- De mening van Rijnmond en de bezwaren van Schiedam en Vlaardingen tegen de sneltram (die te metro-achtig is voor de binnensteden) zijn vlak voor Kerstmis ter kennis gebracht van minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat). 'Van t spaarbusje kunnen we 't niet meer hebben' SCHIEDAM - De politie heeft tweë Schïedamse scholieren aangehouden die hebben bekend dat ze op zaterdag 18 december brand stichtten in de brievenbus die op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Stadhou derslaan staat. De twee zijn acht en twaalf jaar oud. Na een stevige uitbrander van dè politie zijn ze onder het ouderlijk gezag gesteld. Het is niet bekend of de PTT de ouders van het tweetal aan sprakelijk zal stellen voor de ontstane schade. SCHIEDAM -- Gladheid was .er de oorzaak van dat de 54-ja- rige Rotterdamse E.P.-D. gister- middag op de hoek van de Tol lensstraat en de Westfranke- .iandsestraat een, flinke smak - maakte. Ze. werd met een her senschudding naar hetNoletzie- kenhuis vervoerd.' SCHIEDAM - Uit de auto van de 35-jarige J. H. S. uit Ridder kerk is een ontvangstinstallatie met een waarde van duizend gulden verdwenen De diefstal werd gepleegd ter wijl de auto op de Maasboule vard geparkeerd stond. Om in het voertuig te komen werd een zijraam vernield. De politie schat de braakscha- de op vierhonderd gulden. Van het Emmaplem verdween de auto van de 26-jarige H. vd. M. Het voertuig van het merk Dodge heeft ais kenteken 85—04-NS. De waarde ervan is 4500 gul den. SCHIEDAM - Winkeldieven zijn zowel een winkelier aan de Hoogstraat als eentje aan de Broersvest te slim afgeweest. Bij een ijzerhandel op de Broersvest verdween ƒ105 uit het polstasje van een van de verkopers. Een onbekende man had een tijdje in de winkel rondgelopen, zeggend dat hij op zoek was naar het magazijn. Dat bleek achteraf dus niet waar te zijn. Bij een andere ijzerwinkel, nu op de Hoogstraat, kwamen twee mannen de zaak binnen en ver zochten de verkoper hen enige messen te laten zien. Terwijl de ene man de messen bekeek, ging de andere op zoek naar geld. En dat vond hij in de kassa. Ook hier verdween 100. SCHIEDAM - Laswerkzaam- heden waren er de oorzaak van dat er gistermorgen omstreeks kwart over elf brand ontstond aan boord van het Deense schip Stainless Shipper dat momenteel bij de werf Nieuwe Waterweg ligt. Door de hitte die bij het las sen vrij kwam was er verf gaan bladderen. Deze heet geworden verf viel naar beneden op een nylon tros die op zijn beurt be gon te smeulen. Dit smeulen ging met een hevige rookont wikkeling gepaard waardoor de gealarmeerde brandweer er moeite mee had het brandje te lokaliseren. Met behulp van en kele nevelstralen werd het zaakje geblust. De schade bleef beperkL SCHIEDAM - „Vooral de laatste tien jaar is er enorm veel veranderd. Ik vraag me' weieens af wat ik in *s he melsnaam in 1955 deed. Het .werk bij de spaarbank be stond toen alleen uit het in leggen en het terugbetalen van geld." Dit zegt J. D. Holtkamp die nog tot het eind van dit jaar directeur van de stichting Spaarbank Anno 1820 is. Morgenmiddag wordt hem in het Novotel een afscheidsreceptie aange boden omdat hij met pen sioen gaat. Toen de heer Holtkamp in 1955 directeur van de spaarbank werd was het hoofdkantoor nog op de Lange Haven gevestigd en kende de bank twee bijkanto ren. Het aantalrekeningen be droeg eind 1955 iets meer dan 41.000 en de spaarbank had toen een inleggerstegoed van ruim 17 miljoen gulden. Het hoofdkan toor bevindt zich al geruime tijd op de Lange Nieuwstraat terwijl het aantal bijkantoren in Schie dam tot zeven gestegen is. Op het moment dat directeur Holt kamp met pensioen gaat heeft de bank meer dan 80 000 reke ningen. Het inleggerstegoed zal op de laatste dag van dit jaar meer dan 170 miljoen gulden bedragen. spaarder met honderd gulden bij een gewone bank kwam. dan wezen ze je de weg naar een spaarbank. spaarbank en een gewone bank zegt hij: „We hebben elkaar le ren te verdragen Vroeger was het zo dat wanneer je als kleine De gewone banken hadden geen interesse in de kleine spaarder omdat ze daar geen geld aan verdienden. Uit oog punt van commercie is dat alle maal veranderd. Wij zijn toen ook de zaken van algemene banken gaan doen. we verkopen zelfs reizen. Het aanbieden van een zo volledig mogelijk pakket doen we om de mensen te belet ten ook maar één keer bij een gewone bank naar binnen te stappen Het spaarbusje houden we nog altijd in ere. Maar we we ten wel dat een spaarbank het daar niet meer van kan hebben We geven nu al spaarbusjes met een sleutel zodat de mensen zelf het kleine geld eruit kunnen halen. Die dingen legen kost te veel geld." Over de toekomst als gepen sioneerde zegt hij nog tenslotte dat hij het plan heeft om wat te gaan reizen. Op zijn wensen- lijstje staat ondermeer een reis door de Verenigde Staten en een bezoek aan het Kruger-wildpark in Zuid-Afnka. i „Het verschil m die cijfers geeft wel grote voldoening. Daar zit een stuk inflatie in maar ook een heel stuk gestegen welvaart We kunnen niet ontkennen dat de arbeidersklasse het een stuk' beter heeft dan in 1955. Wie had bijvoorbeeld in '55 kunnen den ken dat de helft van je perso neel nu in een eigen auto rijdt", aldus de heer Holtkamp Over toen hij als directeur bij de spaarbank begon zegt hij: „Je gewone werk was toen erg sim- ■pel De eerste jaren heb ik het vooral druk gehad met de op bouw van het kantorenpakket in Schiedam. De laatste jaren is het werk van de spaarbank enorm in be weging Het inkomende kasver- keer is bijna geheel weggeval len. Bijna iedereen heeft girale salarisbetalingen, de jeugdspaar- wet is erbij gekomen We zijn steeds meer op een gewone bank gaan lijken. We houden ons bezig niet vreemde valuta, het afsluiten van verzekeringen en het verstrekken van lenin gen. Dit alles heeft ons bedrijf veel boeiender gemaakt", zegt de bijna oud-directeur. De heer Holtkamp is ervan overtuigd dat de spaarbank in dp toekomst nog meer tot een algemene bank zal uitgroeien. Over de concurrentie tussen een ?- i >s i |V FERGUSON Kleuren T V. 51 cm van 1998.-NU 1290- FERGUSON radio/grammofoon 2 boxen 2 x 25 W van 1645.- NU 798- FERGUSON radio/grammofoon cass. 2 boxen 2 x 10 W. van 1378- NU 875- Alles met 1 jaar garantie RADIO HENFLf, Lange Kerkstraat 86, Schiedam, 010 - 262996 A SCHIEDAM - Hoewel we nog een goed deel van de totale de- cemberfestiviteiten moeten krij gen. worden overal in de stad de palen met feestgioeilampen al verwijderd. Begin deze week werd allereerst dé Rotterdamse- dijk van haar lampjes ontdaan, en daarna volgden gisteren in snel tempo de resterende straten in Schiedam. De Lange Kerkstraat kreeg eind november als een van de eerste de oranjebollen ter ver siering aangebracht, en moest ze na een maand al weer missen. Gemeentewerkers waren daar gisteren de hele dag aan het werk met het verwijderen van de palen en het verzamelen van de verlichting. De verwijdering vindt nu al plaats omdat men bang is dat baldadige (aangeschoten) olie bol- i eters de boe) op Oudejaarsavond zullen slopen. En de verlichting moet nog enkele jaartjes m*®- Het City Centrum heeft de spul len ooit aangeschaft, n»ar schonk ze vorig jaar aan de ge meente. Ook al omdat er in 18W zóveel vernield werd. dat bet bijna niet meer uitkon. Dit jaar is het erg meegeval len mëvSde stenengooier» otit feestlampjes. Slechts incidenteel sneuvelde er hier en daar eens wat sas

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1