voor Sitton m Klant met hoge nood 111 broeken gestolen Gewonden bij drie aanrijdingen 25 JAAR KINDERAFDELING IN GZ ff, gp# Orgelspel in Passage Vrij Entree INBRAAK BÜSFC jïg VOOGD'S INI ÜfllS /jcp W0~t^IT" Is" schiedam Kleding Lelijk Plateauzolen Vérzoekplaten ;=7lMIEP VAN LEEUWEN Wm mm Kinderboerderij K m. f |5-'•& i< 4*% iv« M sN11® Het speciale trein kaartje. f ZATERDAG 8 JANUARI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Kees Sitton met zijn boxer. SCHIEDAM - „Eén. twee. en draai naar muur, drie, vier. tërug naar zaal; vijf. zes de lïnkerdraai: en zeven, acht en sluit nu aan. Jongens en meisjes, dit is de zogenaamde spin turn die we gebruiken in de Engelse- wals. Dan doen we dat nu even op muziek. En één, en twee. en draai naar muur; en drie en vierEnzo voorts, enzovoorts. - Het is even alsof de tijd heeft stilgestaan bij dansschool Sitton, want ook- grootmoeders en overgrootmoeders heb ben al op deze manier dansles gehad. Maar erf; - deze schijn bedriegt weer eens, er is heel wat veranderd in de danswe- reld tussen 1931 en 1977. Dat zijn de jaren waarin Sitton het dansbeeld in Schiedam bepaalde. Wil Sitton, ik de vooning de Lange Haven: „Het gaat de kleding." boven de dansschool aan om het dansen, niet om I I '4 yy ,4 4/ Hoofdzuster Hagendoorn, ook een 25-jarig jubileum. i k i T"f3 VLAARDINGEN TEL. KORTE HOOGSTRAAT 27A 1 010-342310 1 ..DEALER: Husqvarna, E'na. Bernina, Lewen^tein, Anker, Vesta. INRUIL EN BETALINGSSERVICE - REPARATIE AAN ALLE MERKEN SCHIEDAM - Op de kinderafdeling van het Gemeente Ziekenhuis is het gisteren de hele dag feest geweest. De afdeling bestond op de kop af 25 jaar. Tegelijkertijd werd het 25-jarige ambtsjubi leum van de hoofdzuster van deze afdeling, zuster Hagendoorn, gevierd. Verpleegkundigen van verschillende generaties bekijken verpleeg materiaal, dat in de jaren dertig werd. gebruikt, $3 5tf»j ""J" 3S V ÖTl* Er zijn wie manieren om een zilwren. gouden of diamanten jubileum te vieren, maar zo bruin als Kees en WH Sitton van de gelijknamige dans school bakt bijna niemand ze. *s Nachts om twee uur een. he le trein afhuren en die van Rottendam naar Hoek van Holland laten rijden om dron ken of aangeschoten gasten heelhuids thuis te brengen, is een onderdeel van hun jubi leum. Met dit feit is tevens een nieuw treintype geïntrodu ceerd; de Sitton-Sprinter. Kaartjes zijn eenmalig en kos ten drie gulden. De trein gaat zondagochtend 18 januari 02.00 uur en komt 0237 uur aan in Hoek van Holland. Onderweg stopt de Sitton-Sprinter vele malen om reizigers uit te ia den. Die reizigers zijn allemaal danslustigen. die mee hebben gedaan aan bet grote bal dat Sitton in de Doelen heeft geor ganiseerd. Vrijwel de heie Doelen zijn door Kees Sitton afgehuurd, om daar op IS januari met z'n 2380 teerlingen te gedenken dat de dansschool nu al weer 45 jaar bestaat Dat feest zal - hoe kan het ook anders - voornamelijk met dansen ge paaid gaan. Het twintig man sterke orkest van Jose Marcel lo, Nico Haak en de Paniek zaaiers. Imca Marina, Jimmy Wests disco show en een Zuid Amerikaanse dansdemonstra- tie. zijn enkele van de attrac ties die Sitton voor z'n leerlin- -*•" in pet'j heeft Gewoonujk hoeft het niet, maar voor deze speciale avond mogen alle tangoé'rs. foxtrot te rs en walsers sjieke kleren aan doen. De spijkerbroek die gewoonlijk hoogtij viert bij Sitton is dan min of meer ver boden; décolleté's, naaldhak ken, jaquets, of gewoon mooie kleren, hebben voor die-ene avond de macht overgenomen. En dat alles voor vijftien gul den, plus dus drie als je met de trein mee wil. De kaarten vlogen bij Sitton aan de Lange Haven de deur uit en daarom heeft de dansbaas op het laat ste moment er nog een extra zaal bij gehuurd in De Doelen. In plaats van 2000 kunnen er nu 2300 mensen komen. Voor namelijk Schiedammers, Vlaardingers en Maassluizers, want in die drie steden geven Sitton en zijn assistenten dansles. AS 'Als je kan lopen en luisteren kan je ook dansen' sL-dt v\. SCHIEDAM - Een klant met hoge nood heeft een polstasje met inhoud van een verkoper bij radiozaak Modern weten te bemachtigen. Het toilet ligt na melijk op de eerste verdieping van de zaak, naast het kantoor. In dat kantoor stond het tasje met ƒ150 inhoud, en girokaarten plus pasje en Eurocheques plus pasje. Na de diefstal en ge bruikmaking van 'het toilet heeft de klant nog een plaat ge kocht, en verdween vervolgens. De diefstal werd ontdekt doordat een oplettende verkoper enig gedrup hoorde en ging kij ken of de w.c. aan het overstro men was. Dat was zo. want de dief had het tasje in de pot ge gooid, waardoor er verstopping optrad. v\5 b S Het kan met missen of heel SChiedam heeft dansen ge leerd bij Sitton, aan de Lange Haven. De fietsen staan er ai- tijd en eeuwig rijen dik voor de deur, of het nu zondagoch tend is of vrijdagavond. Maar Kees Sitton kan er nog wel een paar leerlingen bij gebrui ken. want nog geen vijftig procent der Schiedammers kan volgens hem dansen En als hij O- het voor het zeggen had. dan zou ie wel elke dag een bal willen geven. „Nu hebben we eens per week een bal Er zijn zóveel groepen en die moeten alle maal een paar keer per sei zoen bal hebben, dus het is hier altijd raak. Zelf hebben we nog lang met genoeg van al dat dansen hoor. we doen het nog graag." Dat laatste geldt dan meer voor Kees dan voor Wil Sitton te doen hoe al die ingewikkel de stappen nou eigenlijk in el kaar zitten, maar de negenja rige dochter des huizes is er wel Samen met de hond (een boxer) en een assistent maakt ze de dansvloer onveilig. Maar het moet gezegd: ze kan.alle dansen al prima De eerstejaarsleerlingen kij ken afgunstig toe hoe de doch ter ronddraait terwijl ze zelf met die „spin-tum" in de knoop komen. Het is op donderdag een groep van pakweg tachtig jon gelui die eens per Week trach ten het dansen machtig te worden. En dat is dan nog maar één groep. Dagelijks ko men er een man, of 180 in- de school om'het dansen te'leren. Op zondagjsrijn er zelfs zeven groepen die les krijgen. Tweehonderd gulden kost het tegenwoordig om in dertig keer de grondpassen met en kele variaties te leren. Wie een keer niet kan mag op za terdagmiddag naar de gratis „Sitton-Service" komen om het in te halen. Die service is pas onlangs ingesteld. Wat haar betreft mag het nu wel eens wat rustiger gaan. Wil Sitton is niet alleen voort durend m de danszaal als dans partner van haar man te vin den. maar heeft zelf ook nog een clubje kanslustigen onder haar hoede Dat is in De Rank in Groenoord Daar is donder dagsavonds les. Wil Sitton is op donderdag avond dan wel met aanwezig om de leerlingen perfect voor aan te trekken wat hij wil. Het gaat om het plezier dat je er in hebt en niet om hoe je eruit ziet" y Volgens de twee is die kle ding dan ook de reden dat de dansles nog altijd een beetje slechte naam heeft Het lijkt hier en daar meer op een streng regiem, dan op vrije tijdsbesteding. „Dansen is plezier voor twee. Dat is een goeie uitvinding, die kreet Het is natuurlijk waar, althans het hoort waar te zijn. Je moet plezier heb ben, en je daarbij niet laten belemmeren door kleren waar in je je niet lekker voelt" Twaaifeneenhaif jaar geie- den heeft Kees Sitton de dans school van z'n vader overgeno men. „Het is een raar vak, waar je in moet rollen. Dat wordt je niet zómaar uit je zelf. Als ik had moeten kiezen had ik vroeger vast nooit dit gekozen, maar het kwam nou eenmaal zo uit" Toen hiij zelf twaalf was kreeg Kees belangstelling voor dansen. Zijn vader leerde het hem binnen de kortste keren. Bij de groep die de spintum aan het leren is valt het op dat er slechts drie meisjes in een rok zijn. Voor de rest zijn het spijkerbroeken, ook bij de jongens- Kees en Wil Sitton: „Wat is nou dansles dat je eisen aan de kleding kan stellen? Niks toch zeker. Iedereen is vrij om Jaren achtereen hield hij zich bezig met lesgeven en wedstrijddansen. Met die da mes in die enge paddestoel jur ken. „Vreselijke jurken", beaamt Wil Sitton. „Ik begrijp niet dat ze daar niet eens wat mooiers voor *men. Ze zijn niet alleen lehjk van model maar ook van kleur. Hardgeel, rose en viezig groen. Ze zou den een voorbeeld moeten ne men aan die japonnen 'die de danseressen bij het Nieuw jaarsconcert altijd dragen." Het wedstrijddansen hield voor Sitton en z'n partner op. 'toen pa-kenbaar maakte ermee te willen stoppen. Toen moest Kees de zaak eigenlijk overne men. Die zaak heeft zich flink uitgebreid in de loop der ja ren. Overal verrezen depen dances. In Groenoord, In Vlaardingen en in Maassluis. Schiedam bleef „hoofdkwar tier"! zoals de Sittons het zelf noemen. fi i Hoeveel ménsen hij en z'n vader nou al dansen hebben geleerd? Daar weet Kees Sit ton geen zinnig woord over te zeggen. Of misschien weet hij het wel, maar zegt ie het uit zakelijke overwegineen niet Een korte steekproef op straat leert echter dat vrijwel ieder een Sitton kent en er dansen heeft geleerd. Iedereen kan volgens Kees Sitton dansen leren, zelfs al heeft ie plateauzolen onder z'n schoenen. De kans op gebro ken enkels is dan wel in ver hevigde mate aanwezig, maar het kan toch. „Ais iemand normaal kan lo pen en goed kan luisteren, dan kan ie dansen leren. Het is slechts een kwestie van oefe- nen. En dat er mensen zijn zonder maatgevoel, dat is be slist niet waar. Ik moet de eerste nog tegen komen die geen maatgevoel heeft. Kijk, een paar jaar geleden was de muziek er de oorzaak van dat mensen dachten met te kun nen dansen. Nou. op de Beat les kun je ook nauwelijks dansen. Maar op die huidige muziek, soul enzo, kan je best bewegen. Er zijn nieuwe dan-' sen bedacht, en dan lukt het best Dat heeft ook met maat gevoel te maken." Souldansen en de „Bump" zijn momenteel erg in bij de jongere leerlingen van Sitton. f "i Als er tien minuten over zijn in de les mag op verzoekplaten gedanst worden. Donderdag werden dat 3 soulplaten. Soul dansen wordt eveneens onder wezen door Sitton en zijn me dewerkers. Kees en Wil Sitton gaan regelmatig een weekje naar het buitenland om „bij te scholen". Vanwege die populariteit van dat souldansen is het ju bileumfeest in De Doelen dan ook uitgebreid met een soui- zaal. Daarin kunnen de jonge ren terecht Bij de Rowdies. Oud-leerlingen en bejaarden (die groep is pas onlangs opge richt) kunnen hun hart opha len bij het stijldansen, zoals dat nog steeds in trek is. SCHIEDAM Inbrekers heb-, ben bij de kledingzaak Miks op de Hoogstraat 111 spijkerbroe ken weggehaald. Tevens namen ze 100 uit de kas mee. De broeken hebben een waarde van 9.QOO. De inbrekers konden binnenkomen door een ruit op het platte dak te verwijderen. SCHIEDAM - De Britse orga nist Emest Broadbent geeft morgenvroeg een concert op het befaamde theaterorgel m de grote zaai van het Passagethea ter. Hij is sinds 1970 de vaste organist van de Tower Ballroom in Blackpool - Het orgelconcert wordt georganiseerd door de Nederlandse Orgel Federatie (NOF) De entree is 3,50. 65-plussers en kinderen tot en met twaalf jaar betalen twee gulden entree. .Toegangskaarten zijn vanaf half tien morgen vroeg verkrijgbaar aan de kassa van het Passagetheater, het or gelconcert begint om half elf. SCHIEDAM - Voor 'de eerste* maal in het nieuwe jaar wordt morgenmiddag het veertien daagse ontmoetingsgebeuren Vrij Entree georganiseerd. Ais vanouds wordt het gehouden in het- dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan. De Schiedamse tenor Aat van Steenoven brengt een solo zangprogramma en er wordt een kleine expositie van diverse mi neralen gehouden. Vrij Entree- begint morgenmiddag om twee uur en 'duurt tot half vijf. SCHIEDAM - Uit de kantine van de voetbalvereniging SFC in sportpark Thurlede is een hoeveelheid snoep verdwenen ter waarde van 136,50. Men kon de kantine binnenkomen door een ruit te vernielen. Een flipperkast die werd opengebro ken bleek geen geld te bevatten. De braakschade bedraagt 150 gulden. SCHIEDAM - Op drie ver schillende plaatsen m Schiedam hebben automobilisten achter eenvolgens een wandelaar, een fietser en een bromfietser aan gereden. die alie drie in het zie kenhuis terecht zijn gekomen Op de kruising Morsestraat/ Lorentzlaan verleende de 27-ja- nge automobilist geen voorrang aan de 60-jarige bromfietser M.R.V. Deze laatste werd ge schept en moest met been- en polsbreuken in het ziekenhuis opgenomen worden. Op de kruising Nieuwe Dam- laan'Honnerlage Gretelaan reed de 50-jange automiblïste J.J.M van A. door het rode licht en kwam daarbij in botsing met de 64-jarige fietster H L. en tegen Iemand die net op de zebra zou oversteken. Een hersenschud ding plus hoofdwonden waren de gevolgen "voor deze verkeers deelnemers Tenslotte vond op de kruising Talmalaan/Troelstrastraat een aanrijding plaats tussen de 19-jange automobilist L. M H en de 61-jarige voetganger J. K N. Nu was de voetgangster de schuldige door niet uit te kijken bij het oversteken. Bij de (jot- sing iiep devoetgangster een heupfractuur op Feest voor personeel en patiëntjes ypv r <- /v?a Vf,; |r fü uc\\ (03(0 HOOGSTRAAT 10 - SCHIEDAM - TELETHON 26S737 w y/Ka ■«sr Met de spelleidster en een verpleegkundige, voerden vijf patiëntjes van de kinderafdeling een toneelstukje op. Ingnd als verpleegster, Gerard. Jan en Si- go als zieke patientjes en Ro nald als oppersp reekmees ter. Het kostte ze ogenschijnlijk weinig moeite om een ziek kind te spelen, niet zo gek. want ze waren zelf ook een beetje ziek. „Ze konden van opwinding niet slapen", deelde een" van de verpleegkundigen mee. Een op merking die hoofdzuster Hagen- doom als muziek in de oren klinkt, want zij is nou net dege ne die 25 jaar heeft geprobeerd het kind z'n aanwezigheid in het ziekenhuis zo'-eel mogelijk te doen vergeten. „De patiëntjes moeten zoveel mogelijk spelen en dingen doen waar ze zin in nebben. We wil len niet dat ze zielig zitten te zijn omdat ze ziek zijn en om dat ze hun moeder niet bij zich hebbea Ons principe is al die jaren geweest „een kind dat leuk kan spelen geneest beter dan eentje die het niet naar z'n zin heeft", zegt de hoofdzuster: Toen het Gemeente Ziekenhuis in 1952 een kinderafdeling kreeg, was de uitgebreide speel kamer een van de beste lokkert jes voor de kinderen. Er waren stapels speelgoed aanwezig, en het nieuwste van het nieuwste, dus geen kind had er volgens zuster Hagendoorn bezwaar te gen om ziek te zijn. De Speel goedwereld ging dan open. In die 25 jaar dat de kinderaf deling nu bestaat is er wel het een en ander veranderd, meent de hoofdzuster. „De afdeling is zeer zelfstandig geworden. Eerst zaten de kinderen een beetje in het verdomhoekje. Regelmatig moest de zaal ontruimd worden, want dan had iemand weer een kind besmet Of andersom. Nou, en daarnaast is het aantal kin derziektes natuurlijk afgenomen. Kinkhoest en mazelen komen nauwelijks nog voor". Het aantal personeelsleden heeft gelijke tred gehouden met die afname van ziektes, en de bevolkingsafname. In '52 toen de kinderafdeling startte, werkten er 16 dag- en 3 nachtverpleeg sters onder zuster Hagendoorn, nu zijn dat 5 dag- en 2 nacht- verpleegsters. Dat kleiner aantal personeelsleden heeft het echter vele malen drukker gekregen, „vooral toen in '56 het constante bezoek werd ingevoerd. Ouders mogen op vrijwel elk uur van de dag binnen komen wandelen, maar dat vergt natuurlijk wel enig improvisatievermogen van het personeel", aldus mevrouw Hagendoorn. Voor broertjes, zusjes en vriendjes is de kinderafdeling nog altijd verboden terrein. De „zwaaiere" worden ze genoemd HHT f rwzjfPi '*V\ in het ziekenhuis. Het gevaar op besmetting bij een kind is te groot, en daarom heeft het Ge meente Ziekenhuis {als een van de weinige in Nederland) deze regel staande gehouden. Voor de feestelijke dag was de hele kinderafdeling gisteren in de slingers gezet, en kregen alle bezoekers papieren corsages op. Gemaakt door de patiëntjes. In een tussenhalletje van de afdeling stonden ter vergelijking met vandaag-de-dag allerlei zie- kenhuisvoorwerpen opgesteld, die in *52 nog op de kinderafde ling gebruikt werden. Dat alles weid nog onder het stof in de kelder opgediept. Voor zuster Hagendoorn was. er tenslotte een cadeau in de vorm van een houten kinder boerderij, met alles d'r op en d'r an. Een geschenk dat hoogst waarschijnlijk een plaatsje op de speelkamer zal vinden. Tijdens de feestelijke bijeen komst gistermorgen lieten zelfs- nog enkele oud-patièntjes hun neus zien, echter niet Zuster Hagendoorns beroemdste patiën- te, de kieinste baby ter wereld, die in 1955 zeven ons wegend in Schiedam op de wereld kwam. Overigens is dit patiëntje nu zelf verpleegster, wist zuster «V Hagendoorn te vertellen. Zij zelf i!~. legt binnenkort haar functie j, neer.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2