Bewoners laaiend over niet nakomen afspraken zweifkatten- aan ers van ratten weer actief ALLES HANGT VAN 90 MILLE AF Dronken echtpaar ramt twee auto s HUIS VOOR PADVINDERS 'i P 4000 vogels in Rivièrahal schiedam mPM tm IfW0% Laaiend Eerste paal «mi W: Mil MAANDAG 10 JANUARI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA'^; fc-STï SCHIEDAM Wethouder Eef Collé van sociale za ken is vanmiddag in Den Haag om op het ministerie van CRM, zoais hij zelf zegt, te praten over de proble matiek van het woonwagenwerk. De werkelijkheid is dat hij bij CRM-hoopt te horen in hoeverre het rijk zijnmedewerking wil verlenen aan de noodzakelijke verplaatsing .van het woonwagencentrum dat zich nu op de Schiekade bevindt. Door naar Den Haag te gaan ontkomt Collé aan een gesprek met de woonwagenbe woners dat hij vanmiddag had moeten voeren. mmi IJ* Wethouder Eef Collé van sociale, zaken en volksgezond heid: „Ook ik ben afhankelijk van andere instanties." t- SCHIEDAM - Voor ƒ24.000 gaat de gemeente het zwerf kattenprobleem aanpakken. Van dat geld wordt een aantal kooien aangeschaft om de katten te kunnen vangen. In totaal telt Schiedam circa 10.000 zwerf katten, die zich voornamelijk bij de werven, de glasfa briek, het industrieterrein en de pleinen in Groenoord ophouden. Ook zwerven er regelmatig katten door het Beatrixpark. - - SCHIEDAM- Brand weercommandant J. W. G. de Groot heeft bij de gemeente zijn ontslag in gediend. Dat ontslag zal hem met ingang van 1 fe- bruari worden verleend. Commandant De Groot heeft bijna een jaar lang ziekteverlof gehad, nadat hij begin vorig jaar met 'zijn personeel in conflict raakte. Oud-commandant J. W,* G.'de Grooten^ftóékornstig ?}^<De*Groot heeft noggeéntwee commandant A. Metaal 'li MM,"- iaar het opperbevel over de Affiches ter bestrijding van de ratten zullen déze week overal in Schiedam verschijnen. Redactie editie Schiedam; Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 SCHIEDAM - Het is vrijwel zeker dat er in Schie dam een distilleerderij komt waar op ouderwetse wij ze jenever gestookt gaat worden. Deze ambachtelijke stokerij moet op de Lange Haven in de panden van distilleerderij De Locomotief van P. Melchers komen. Momenteel berekent de bedrijfseconomische dienst van de gemeente of het zinnig is om een stichting in het leven te roepen die de ambachtelijke stokerij op poten gaat zetten en moet gaan beheren. Het gemeentelijk onderzoek moet binnen enkele weken afgerond zijn. Mill Het pand van De Locomotief óp de Lange Haven waarin de echte Schiedamse jenever geproduceerd moet gaan worden. - -"-'m m -j 4 5* M-Lvi ^7v jfos 'i1 problemen rond v/oc nwagencentru ij j tf ir- ~hj ïfe- j i s 3i*w iSnAj*. r4% 1 - Collé hoorde afgelopen vrijdag pas dat hij vanmiddag bij CRM verwacht werd. Omdat er maar twee mensen bij dit ministerie zijn die zich met het woonwa genwerk bemoeien, had het vol gens hem geruime tijd geduurd voordat zijn verzoek om een ge- sprek gehonoreerd werd. De wethouder wilde nog niet zeg gen in hoeverre de bewoners van het woonwagencentrum in gelicht zullen worden over de resultaten van het gesprek van vanmiddag. Gebleken is dat het gesprek dat Eef Collé anders vanmiddag mgt de woonwagenbewoners had moeten voeren niet meer dan het afleggen van een be leefdheidsbezoek zou zijn ge weest De wethouder was tot zijn bezoek aan Den Haag nog geen milimeter verder gekomen wat betreft zijn toezeggingen om naar een geschikte plaats te zoeken voor het inrichten van een nieuw woonwagencentrum. Zoals bekend legde Collé in ok tober van het vorig jaar het plan op tafel om het bestaande woonwagencentrum op te split sen. Een deel zou in de toe komst naar een terrein op de Buitenhavenweg moeten verhui zen en de rest van de woonwa gens zouden naar de Eendracht- straat verplaatst moeten wor den. De bewoners zelf keerden zich fel tegen dit plan. Inmid dels is gebleken dat men ook binnen het college van b en w niet bepaald enthousiast over het opsphtsingsplan is, In november maakte wethou der Collé de afspraak met de woonwagenbewonrs dat hij naar verschillende alternatieven zou zoeken voor de verplaatsing van het centrum. Omdat de bewo ners zelf ook vonden dat een termijn van ee^maand om een dergelijk onderzoek af te ronden te kort zou zijn, werd besloten om vanmiddag een hernieuwd gesprek te houden. De leden van de raadscommis sie van sociale zaken en volks gezondheid kregen er begin vo rige week lucht van dat Collé zijn afspraken niet was nageko men. Hij kreeg dan ook de wind van voren tijdens een besloten bijeenkomst van de raadscom missie die afgelopen woensdag avond' werd gehouden. Aan het adres van de wethouder werden toen verwijten gemaakt dat .hij de woonwagenbewoners aan het lijntje wil houden en dat door zijn lakse houding het eindeloos lang gaat duren, voordat er een v v: 'h V v£*&* ,4 afdoende oplossing voor problemen gevonden is. alle De woonwagenbewoners wa ren afgelopen vrijdagmiddag laaiend toen ze te horen kregen dat bet gesprek van vandaag niet doorging. Ze zijn des te bo zer omdat Collé in het verleden de toezegging had gedaan dat wanneeer hij een bezoek aan CRM zou brengen, hij een depu tatie van het centrum mee zou nemen. Nu is gebleken dat bij bezoek aan Den Haag in zijn eentje aflegt zeggen ze: „We worden dus pas bij de hele zaak betrokken wanneer er beslissin gen genomen zijn. Dat heeft he- - letnaai niets met inspraak te maken die ons was toegezegd." Over het feit dat het geplande bezoek van Collé aan het woon wagencentrum niets meer dan een beleefdheidsbezoek zou zijn geweest zegt een woordvoerder van het centrum: „We hadden gehoopt dat Collé met iets nieuws zou komen. Nu dat niet zo is blijkt weer eens dat de ge meente gemaakte afspraken niet na komt. Dat is bijzonder lullig en teleurstellend." Wethouder Eef- Collé 'zegt zelf: „Ik zit er zelf ook mee dat alles zo lang duurt Maar ook ik "oen afhan kelijk van andere instanties." Brandweereo tm nandant vraagt ontslag aan 3 lx A i Schiedamse brandweer gevoerd; in '74 werd hij benoemd als commandant, maar in '76 kwam er alweer een (officieus) einde aan deze functie. Problemen tussen het personeel en hem waren er de oorzaak van dat De Groot het bijltje, erbij neerlegde, en ondercommandant A, Metaal de functie waarnam. Volgens alle partijen was het ten eenen male onmogelijk om De Groot weer als brandweer commandant in het corps op te nemen, en moest er een elegante afvloeiingsregeling gevonden ,worden. Die is nu gevonden in de vorm van De Groots eervol ontslag. In zijn nieuwe functie als inspecteur'bij de brandweer in Den Haag is De Groot welis waar enigszins in rang terugge gaan, maar de gemeente Schie dam blijft het verschil in salaris betalen totdat De Groot weer op z'n „Schiedamse salarispeil" is aangeland. „Dg kwaliteiten van De Groot zijn boven iedere verdenking verheven," aldus burgemeester Lems, de direkte baas van de brandweer. „Bij de treinramp vorig jaar bleek overduidelijk hoe hij de hulpverlening- perfekt coördineerde, en zijn organisa tietalent blijkt uit .de wijze' waarop hij het corps technisch gezien reorganiseerde." I w De gemeenteraadsagenda voor maandag 17 januari heeft De Groots ontslagbrief als agenda punt. De raad moet dan beslis sen of de ontslagaanvrage inge willigd wordt Over een definitieve opvolger van De Groot wordt pas volgen de maand gesproken^ Het is -de bedoeling dat die nieuwe man in maart benoemd zal worden. Burgemeester Lems heeft al la ten weten deze keer een heel zorgvuldige selectieprocedure aan die benoeming vooraf te la ten gaan. In ingewijde kringen wordt echter al gefluisterd dat die functie naar waarnemend commandant A. Metaal zal gaan.- SCHIEDAM - In alle openbare gebouwen in Schiedam en in centra waar veel - mensen komen, zuilen "de komende dagen affiches tegen ratten - opgehangen worden. Het gebeurt de laatste tijd weer herhaalde- lijk dat ergens ratten gesig- naieerd worden en daarom is het ministerie van Volks- gezondheid een aktie voor de bestrijding van deze die ren begonnen. "De-Bruine-Rat-Aktie" - is de titel waaronder de ak- tie gevoerd zal worden. De broodkorsten en over gebleven aardappelen van het middagmaal zijn de voornaamste veroorzakers van de aanwezigheid van ratten. Het eten dat voor hongerige vogels bestemd is, wordt veelal opgegeten door ratten. 3 Beschermers van de volksgezondheid raden Schiedammers dan ook aan 1 om slechts 'f in vogelhuisjes J brood neer te leggen, of in elk geval op 4 zó'n grote hoogte dat er geen ratten bij -kunnen komen. Daar- ,-4 haast" moet -er. niet meer /Leien' 'gegeven worden, dan E*- M V de vogels op kunnen. Over tollig voer moet meteen weer weggehaald worden. Kapotte riolen, ventila tieopeningen in de spouw muren en kapotte kelder- raampjes zijn de aangewe zen plaatsen waardoor de ratten naar binnen kunnen komen. De bruine rat is een beest dat zich met nog grotere snelheid dan het konijn vermenigvuldigt. Zes keer per jaar krijgen de. ratten 8 alO jongen, die "zelf na 2'i maand ook alweer jongen krijgen. Één rattenpaar krijgt op die manier zo'n 200 tot ,300 nakomelingen per jaar. Door zijn aanwezigheid in riolen loopt de rat allerlei enge ziektes op (paratyfus, varkenspest, Weil) die hij dan op zijn beurt aan de mensen overdraagt. Als ergens ratten gesigna leerd worden, moet de ge meentelijke ongediertebe- strijder gewaarschuwd wor den (via 260500), geeft het -ministerie van Volksgezond heid tenslotte als advies mee. s€Ji ■r iMf* ja Met haar aktie wil de ge- - meente in één keer een defini tief einde maken aan het kat tenprobleem. De zwerfkatten vormen met name da'arom een probleem, omdat ze gemakkelijk aangestoken worden .door hondsdolheid en dan mensen aanvallen. Volgens dierenbe schermers is het ook zo, dat als er eenmaal één kat hondsdol is, de andere 9.999 het ook binnen een mum van tijd zijn. Momenteel kunnen noch die renbescherming noch de politie veel uitrichten tegen het zwerf- kattenprobleem. Er zijn slechts enkele kooien'om de dieren in te vangen, én zelfs die welke nog bruikbaar zijn laten ook veel te wensen over. Er zijn nog altijd „dierenliefhebbers"- die het zielig vinden dat zo'n straat katje gevangen wordt, en ver nielen dan de kooi om te voor komen dat ie gevangen wordt. Mensen van de dierenbescher ming zijner echter unaniem van overtuigd, dat een straatkat nooit een huiskat wordt. Als een kat eenmaal een zwervend be staan heeft geleid, is hij nauwe lijks meer aan mensen te wen nen en blijft erg aggressief. Binnenkort zal de gemeente een uitgebreide voorlichtings campagne beginnen over de be strijding van zwerfkatten. Maar eerst moeten gemeenteraadsle den die aktie en de uitgave van die 24.000 gulden goedkeuren. Dat gebeurt in eerste instantie aanstaande woensdagavond in de commissievergadering voor Ruimtelijke Ordening, en daar na in de "gemeenteraad op 17 ja nuari. ROTTERDAM - Meer dan 4000 vogels van aller- lei pluimage worden van 14 tot en met 16 januari tentoongesteld in de RL vièrahal van Diergaarde BUjdorp. Verwacht wor den: Meurkanaries In u meer dan tweehonderd verschillende kleuren, postuurkanaries met hun vaak vreemde vormen en exotische vogels als schit terend gekleurde parkie-- ten en papegaaien. Het meest opvallend - is - de groep vruchten- en insec tenetende vogels. Er- tco- men veertig centimeter grote gaaien en vijf centi meter kleine kolibries. - De grootste vogelshow van Nederland met de„ naam Vogel '77 zal laten zien dat het houden en vooral fokken van vogels zich de laatste jaren stormachtig heeft ontwik- kcld. De Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers (meer' dan 40.000 le den)'levert zo een bijdra ge aan de instandhouding van de meest 'zeldzame vogelsoorten." Voor het eerst dit jaar zal een zestal soorten Europese, vogels mogen" worden tentoongesteld." Voor deze vogels, die wel gehouden maar niet ver-J vocrd mogen worden, heeft CRM, speciale ver- gunningen verleend. - De toegangsprijs van de ex positie is 5,50 voor voor volwassenen, ƒ2,75 voor - 'kinderen tot 12 jaar en één gulden voor bezoekers boven de 65 jaar. i x vi "Ï48; A "f -sr JS stokerij op Lange iSi -Ü, De Schiedamse publicist Hans van der Sloot loopt al jaren met het plan rond een distilleerderij te beginnen waar de oorspron kelijke Schiedamse jenever op kleine schaal gestookt wordt. Door hiermee te beginnen zou voorkomen worden dat het aloude brandersvak voorgoed gaat verdwijnen. ..Zou je het hele brandersambacht afstoten dan blijft de kwaliteit van de jenever zoais ie nu is omdat domweg niemand het ambacht meer kent", aldus Hans van der Stoot Toen hij zijn plannen open baar maakte was men bij de ge meente vrijwel direct enthou siast Onderzoeken om te kijken of een dergelijk jeneverproject uitvoerbaar zou zijn hebben vrij veel tijd in beslag genomen. Eerst nu begint er schot te ko men in het afronden van deze onderzoeken. Wanneer de plan nen inderdaad uitgevoerd wor den-en alles zit mee, dan is men volgens wethouder Herman Posthoorn tegen de zomer al een heel eind met het op poten zet ten van de ambachtelijke stoke rij. Eén van de voorwaarden is dat de distilleerderij zichzelf zonder tekorten moet kunnen bedruipen. De bedrijfseconomi sche dienst zit nog met een gat in de exploitatie van 90.000 gul den waarvoor nog een oplossing gevonden moet worden. Momumentenzorg heeft inmid- dels het pand van De Loco motief op de Lange Haven on derzocht en vastgesteld dat het geschikt is om een oude distil leerderij in te beginnen. Bij dit onderzoek bleek dat er oor spronkelijk aan de voorkant van het pand twee zogenaamde klokgevels hebben gezeten. Mo numentenzorg heeft nu al de toezegging gedaan dat wanneer de ambachtelijke stokerij wordt opgezet, men wil mee betalen- aan het herplaatsen van de kop- gevels. Wethouder Herman Posthoorn van vorming en recreatie zegt dat de ambachtelijke stokerij open moet staan voor iedereen die wil zien op welke wijze de echte Schiedamse jenever -ooit geproduceerd werd. Hetgeen er aan jenever geproduceerd wordt mag alleen op de Lange Haven verkocht worden. De wethouder denkt wat de verkoop betreft aan kruikjes die voorzien zijn van het Schiedamse garantieze gel dat al jaren niet meer ge bruikt wordt Het is zeker - niet zo dat de ambachtelijke stokerij een soort concurrentiepositie moet gaan innemen in de wereld van jene verproducenten. „Dat zou de sfeer niet ten goede komen en daarbij komt dat je de capaci teit van de grote fabrieken niet aan kunt". aldus Herman Posthoorn. Hij denkt dat de dis tilleerderij door drie personen bemand zal gaan worden. Dege nen die op de Lange Haven ko men te werken, zullen daar vrijwel zeker in WSW-verband te werk worden gesteld. Volgens Posthoorn werkt er momenteel een aantal mensen in WSW- verband dat uit de jeneverin dustrie afkomstig is en er zin in heeft om het oude vak weer te gaan uitoefenen. Een leuke bijkomstigheid is dat zodra de distilleerderij gaat draaien, de enorme flessen- en etikettencollectie van Melchers meer bekendheid zal krijgen Nu is deze collectie van duizen den flessen en jeneveretiketten alleen op aanyraag te bekijken Echter zodra de distilleerderij in bedrijf is, zal dit dagelijks kun nen gebeuren. 3K X VLAARD1NGEN Twee ge parkeerde auto's hebben fikse schade opgelopen toen een dron ken echtpaar uit Maassluis te gen de. voertuigen' aanreed. De eigenaar van één van de gepar keerde wagens moet zich wel zeer ongelukkig voelen. Het is. voor de derde achtereenvolgende maal dat zijn auto op .dezelfde plek is aangereden. t Hetechtpaar kwam van de Ary Koplaan en reed de Wiardi" Beckmansingel op, waar de twee auto's in een parkeerkom ston den. Na de aanrijding is "het echtpaar doorgereden. De politie heeft de .twee korte tijd later aangehouden. De 25-jarige man verklaarde dat op het moment van de aan rijding zijn vrouw achter hei stuur, zat. De 23-jarige echtgeno te beschikte niet over een rijbe wijs. Na het ongeval zou de man ,het stuurwiel "hebben over genomen. De politie besloot bei den een bloedproef te laten on dergaan. Tegen het echtpaar is proces-verbaal opgemaakt a VLAARD1NGEN - Eindelijk was 1 het zover.' Vrijdagmiddag om 2 uur is in Holy de eerste paal geslagen door wethouder ,Rien Bovenberg en verkenner, Olav Admiraal voor de bouw van'een eigen onderkomen voor de scoutinggroep Allart van Heemstede. Op dit moment heb ben de leden van groep lang moeten wachten en nog niet zo lang geleden zag het er naar uit dat er nooit een eerste"paal ge slagen zou worden. Lang bestonden er plannen om te bouwen aan de Zwa- nensingel in Holy. Iedereen .schrok toen de verwachte bouw vergunning niet verleend werd omdat gasleidingen onder de grond lopen. Hiermee werd een provinciale subsidie van 10.000 gulden onzeker. In september werd een boze brief aan het college vanv b. en w.geschreven met daarin de vraag of er niet snel iets kon gebeuren. De leden van de J - groep waren het wachten zat Ook werden in diebrief amb-. tenaren beschuldigd. Uiteindelijk is alles nog goed, gekomen. De eerste paal giste-., ren maakte een eind aan" de on zekerheid. Verwacht wordti "dit het gebouw in april van dit jaar opgeleverd wordt Het vloerop-i pervlak is 500 m2. In het .ges bouw zijn vier speellokalen voor de padvinders, welpen en ver kenners. A De stichting Allart van Heemstede is ondergebracht in de scouting Rijnmond en telt nu 100 'leden, zowel jongens „als, meisjes. Het bestuur verwacm dat wanneer de nieuwe behing zing eenmaal klaar is, het aan-, tal leden snel toe zal nemen." Nu al moeten nieuwelingen afgewe-; zen worden gezien de beperkt!, capaciteit van de oude behuizing* aan de Beatrixlaan.-

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2