Philips zal tenigslaan hij prifeaGties Egypte: 43 doden m n Dorp in Noordzee Relax geeft 4 vakanties voor de prijs van 1 vakantie. Mierensoep jen gebraden Valse etiketten moeten slechte wijn verkopen LELY b.v. Wenen-Salzburg I REIZEN van ierland. Leo! Originele badhanddoek kade. Maagpijn? Nee een baby INFORMATIE OVER BEZORGING: Droog: ZIGEUNERS NOG IN DUITSLAND Ponderdag 20 januari 1977 32e jaargang no. 9110 hoofdredacteur herman wicbold (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - Het Philips-concern gaat zich bik kelhard opstellen als het bedrijf door prikacties wordt getroffen. Werknemers diè door prikacties van ande ren niet kunnen werken, krijgen van Philips geen loon uitbetaald en worden naar buis gestuurd, zo heeft het concern zelf laten uitlekken. Philips heeft intern nage gaan welkè bedrijfsonderdelen in aanmerking komen voor selectieve stakingen en bereidt zich op tegenactie voor. CAIRO - Zwaarbewapende eenheden van het Egyp tische leger patrouilleerden vanmorgen door Cairo, waar de rust leek te zijn weergekeerd na twee dagen van oproer tegen verhoogde prijzen. Het openbaar vervoer functioneerde weer en arbeiders werden inge zet bij het opruimen van het vele puin en gebroken glas. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Een oplossing voor de vastgelopen c.a.o.-onderhandelingen lijkt vandaag verder weg dan ooit. De nieuwe gegevens van de regering, die werkge vers cn de vakbeweging weer aan tafel zouden moeten brengen, werken averechts. De vakbeweging is woedend nu gebleken is dat de werkgevers vorig jaar onder de loonmaatregel voor twee miljard meer aan extra loonsverhogingen (pro moties e.<L) hebben betaald dan zij zelf hadden gezegd te kunnen. 'De ondernemers hebben nu aangetoond dat ze liegen als ze zeggen: We willen wel, maar kun nen niet,' zegt Wim Kok. Honderden mensen deden Jimmy Carter, uitgeleide, toen hij met de „Peanut-Special-trein" zijn geboorteplaats Plain in de staat Georgia verliet om zich. in Washington als de nieuwe Amerikaanse president te gaan vestigen. Jimmy Carter zal vanavond om zes uur onze tijd de ambtseed afleggen in een ijskoude Amerikaanse hoofdstad. Zie ook pagina4 en 5. Sexfilms huren? 6 voor 25 gld; WENEN - Oostenrijkse explosievenèxperts hebben gisteren een zware bom onschadelijk gemaakt onder het drukke internationale spoorwegtraject Wenen- Salzburg. De bom werd toevallig ontdekt door een spoorwegman, nadat er een trein overheen was geda verd, zonder dat het helse mechanisme afging. Éi» Maar Relax biedt meer. Bijzondere vakanties voor weinig geld. Bel 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonneerservice In'fötmlam zijhwcT twee juweliers, die alles hebben. Eén (laarvan heet Lijnbaan - Zuidpiein (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Tienduizenden liters wijn zijn uit de handel gehaald, nadat zwendel is geconstateerd bij een Nederlandse importeur. Het grootste deel van de voorraad van 80.000 liter is bij de importeur of bij wijnhandelaren in beslag genomen, maar een gedeelte heeft naar alle waarschijnlijkheid de consument al be reikt De wijn wordt aangeboden als Duitse kwali teitswijn, onder bekende namen, terwijl de drank dat predikaat niet verdient De HONDA specialist heeft een nieuwe showroom. Alle HONDA CIVIC modellen en de nieuwe HONDA ACCORD staan voor u klaar. Adm.deRuyterweg hoekVbndelweg Rotterdam Tel.010-120546 -141004 Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaat50 x lOOcm. uitgevoerd in vrolijk rood'en wit, met het bekende HW- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. jjtoam afzender: van Rotterdam. A®*»: PI Nieuwe abonnee bon. geef hiermee op als nieuwe abonnee: aam: dres; 'laats: >oort abonnement: kwartaal jaar 3ij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst log 2 weken gratis, jezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als beloning bij: 'laats:. I B I I I I I I 6 I I -I *9 Hoofdkantoor: Witte de Withslraal 25, Rotterdam, tel. 010 - 1174.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentics) tel. 010 -13.63.80 - 117111 Bij het chemische bedrijf Cyanamid is gisteren opnieuw een spontane prikstaking gehou den. Tussen kwart voor één en kwart voor twee in de middag lag. het bedrijf stil. De actie be pleit snelle cao.-onderhandelin- gen. vf 'Cyanamid wil >pas begin fe bruari., praten-mét; de vakbonden omdat., 'pp.ïvdie manier..(andere - 'chemische^bedrijven in „.-Rijn- 'mond 'de' kastanjes uiilhet vüiir kunnen halen. Omdat officiële (stakingsacties niet mogelijk zijn'j.voor het af breken van de onderhandelingen heeft het bedrijf er alle belang bij het begin van de onderhan delingen uit te stellen. Ook van daag en de komende dagen wil het personeel prikacties. In de vleesindustrie, het bankbedrijf, bij de schildersbe drijven en in de suikerverwer kende industrie zijn de c.ao.- onderhandelingen gisteren offi cieel vastgelopen. Rij „een klein ..dochterbedrijf. van de Frans-Amerikaanse mul- tinationai 'JSchlumberger in Utrecht is gisteren een nieuwe cr.a.o. afgesloten met volledige prijscompensatie. Bij het be drijfje zijn twintig mensen in dienst Bij de bloedige onlusten die; dé afgelopen twee dagen over sloegen naar alle grote Egypti sche steden, zouden volgens het dagblad Ai Achram zeker 43 do- dèn en honderden gewonden ge vallen zijn. De schade loopt in de miljoenen. Zelfs nadat Sadat gisteren de prijsverhogingen ongedaan had gemaakt, een avondklok had in gesteld en de oproerpolitie toe stemming had gegeven om zon der pardon op oproerkraaiers te schieten, gingen de rellen door. Zie'verder pagina 5. Meevallers verharden geschil op loonfront Ook als gevolg van die extra incidentele loonsverhogingen is een nieuwe meevaller bij de so ciale premies ontstaan. Naast het overschot van vorig jaar van 700 miljoen is zoveel extra binnengekomen dat de premie-opbrengsten dit jaar 1,6 miljard gulden meer bedragen dan voor uitkeringen nodig is. Met dat geld zouden de pre mies nu zo verlaagd kunnen worden dat loonsverhoging voor behoud van de koopkracht min der nodig wordt Minister Boer- sma koppelt aan de mededeling over de meevaller dan ook de verkapte uitnodiging aan vakbe weging en werkgevers het cen trale overleg over de lonen nu te heropenen met de regering erbij. Wim Kok gisteravond laat daarover: 'De enige kans op heropening van het overleg is er pas weer als de werkgevers be reid zijn akkoord te gaan met het systeem van de prijscom pensatie cn wilien praten over de vele belangrijke niet-geld- kostende zaken." De FNV gaat, zegt Kok, ge woon door met het op touw zet ten van acties. De werkgevers hebben de meevaller gelijk aan gegrepen om te proberen het centraal overleg weer op gang te brengen. Met telegrammen zijn de regering en de vakbewe ging daarvoor uitgenodigd. Wim Kok vindt dat de mee vallers-miljoenen gebruikt moe ten worden om afbraak van uit keringen, zoals verlaging van de WAO van 80 tot 75%, tegen te gaan. Kok wil met Boersma een gesprek over die onverwachte loonstijging en premie-meeval lers. Het is ontstellend dat de rege ring aan het eind van de rit la- koniek zo'n mededeling doet,' zegt Kok. Ook de PVDA-fractie in de Tweede Kamer wil van Boersma weten hoe dat alksnaal kan. De WD gaat vragen om spoedberaad over deze zaken in de Kamer. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Koopman E. 't H. (29) uit Vlaardingen is van nacht op de West Kruiskade in Rotterdam met geweld beroofd van zijn portefeuille met ƒ215. Bij zijn auto werd hij door drie mannen tegen de grond geslagen en op het hoofd getrapt. Eén van hen bestal. Toen de koop man op onderzoek uitging in ca fé Incognito aan de 's Graven- dijkwal, werd hij daar volgens de politie, hardhandig verwij derd. De koopman raakte bij de beroving aan het hoofd en aan een vinger gewond. In het café heeft de politie gisteravond buf fetjuffrouw T. K. (34) aangehou den. Zij zou op de Nieuwe Bin nenweg W. van D. (39) uit Bleis- wijk van 150 hebben beroofd. 8alL Gam 5a. Schiedam. Tel 010 '267126 Geopend van 10 tol 18 u. Oond knopav tég. vereist. DEN HAAG - Het dorp dat de Rotterdamse ont wikkelingsmaatschappij Polyzathe -'even voor de Scheveningse kust in de Noordzee wil laten verrij zen ml zo'n 600 tot 800 miljoen gulden gaan kos ten. Op het kunstmatige eiland dat met een'paar honderd meter lange dam aan het Scheveningse vas teland verbonden zou zijn, komen dan vierduizend woningen. De jachthaven bij het dorp zou plaats bieden aan 3200 jachten. Om het plan financieel haalbaar te maken moeten 600 van de woningen dure, exclusieve huizen worden. 2800 andere komen dan~ in de prijsklasse van de „ge wone" vrije sector. Daar naast is er dan nog de mogelijkheid voor de bouw van 600 goedkopere premiewoningen. Voordat de ontwikke- limgsmaatschappij samen met de gemeente plannen verder gaat uitwerken, wordt eerst aan de ge meenteraad gevraagd zich in principe uit te spreken voor het bouwen van een dorp in de Noordzee. Trein davert over „Was de zware lading ont ploft, dan hadden we te maken gehad met een treinkatastrofe van ongekende omvang," aldus een woordvoerder. De Oosten rijkse Spoorwegen staakten het spoorwegverkeer onmiddellijk; twee uur later werd de lijn weer vrijgegeven. Bij onderzoek bleek dat een ramp werd voorkomen, omdat het ontstekingsmechanisme niet goed functioneerde. De woord voerder zei dat in Oostenrijk nog nooit zo'n zware aanslag op een spoorlijn werd gepleegd. Men tast in het duister over het wie en waarom van de bom. CANBERRA - "Waarschijn lijk maag- en darmcatarre" oor deelde een arts in het Australi sche Canberra over de hevige maagpijnen van mevrouw Jaca- lyn Preston (29). Vier uur later bleek de ware oorzaak, Jacalyn schonk het leven aan een wel geschapen dochter. Paardrij-vakantie Bruin-bakken-vakantie Zei!*gs vakantie Tennis-vakantie Relax heeft weer I iets bijzonders. Va kanties waar u zich I kunt ontspannen door te luieren en door sportief bezig te zijn. Sport en spelmogeiijkheden waar u vrij aan kunt deelnemen. Kijk naar deze voorbeelden waar u o.a. gratis kunt tennissen, zeilen, paardrijden, windsurfing en meestal nog meer. Corsica Bungalows 8 dagen v.a. 637 Costa del Sol Luxe bungalows 8 dagen v.a. 469,- Inklusief 35,- aan waardecoupons. Mallorca Bungalowpark 8 dagen v.a. 364,- Ink lusief 30,- aan waardecoupons. B.v. de uitgebreide autoreisgids met vakantiewo ningen, boerderijvakanties, hotels, pensions etc., In geheel Europa. Haal snel die gratis reisgidsen bij uw ANVR reisbureau of Wj Refax, Meent 75, Rotterdam; ROTTERDAM In het algemeen veel bewol- ,n8. maar tot de avond op de •teeste plaatsen dróóg. Matige vrij krachtige wind uit zuid zuidoost - Maximumtempera- rrf" van nul graden in het ™°Psten tot plus vijf graden •n het zuidwesten. 'Slim - zon op onder 0036 17.08 maan op onder 0901 19.50 maandag tm vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur MEXICO CITY - Mieren soep, dat is volgens de bio loge Julieta Elardury de oplossing t>oor het chroni sche tekort aan vlees in miljoenen Mexicaanse ge zinnen. Naar aanleiding van een regeringsrapport, waarin werd vermeld, dat tien miljoen Mexicanen nog nooit in hun leven vlees hebben gegeten, heeft dr. Elordury aangeraden weer insekten te gaan eten, zoals de Azteken de den. Daarbij beveelt de biolo ge met name mierensoep en gebraden sprinkhanen aan. Ze wijst erop, dat een gebraden sprinkhaan 75 procent zuivere proteïne bevat, driemaal zoveel ais in een flinke biefstuk zit. De insekten, aldus de biologe, maken niet alleen het grootste deel uit van de dierenbevolking, ze zijn daarenboven bijzonder vruchtbaar en gemakkelijk en snel te fokken. Niet alleen de Azteken gebruikten in vroeger ja- rv7i insekten in hun keu ken. Ook in Afrika wor den nog regelmatig krekels en mieren opgediend als lekkernij. In Zavra kan men in bars specialiteiten eten als gebraden of ge roosterde palmboomwor men of goed gespekte vleeswormlarven. „Insekten kosten niet veel en vormen goed toebereid een lekkere schotel" aldus dr. Elordu ry i De importeur 'had de wijn, een eenvoudige tafelwijn, in tanks vanuit Italië ingoroerd en in Nederland in flessen gedaan. De flessen werden hier voorzien van valse etiketten, waarop Staat dat het om een Duitse kwaliteitswijn gaat De etiketten vermeldden verder de naam van een bekend Duits wijnhuis (dat van niets bleek te weten), ver schillende officiële merknamen en een vals ambtelijk keurings nummer. De zwendel werd ontdekt door de Algemene Inspectie Dienst, een controledienst van het mi nisterie van Landbouw. Die dienst moet onder meer toezien op naleving van een verorde ning binnen de Europese Ge meenschap, waarbij strenge eisen worden gesteld aan de eti ketten op wijnflessen. De AID heeft bij de importeur 37000 liter -wijn in beslag geno men. Door diverse Keurings diensten van Waren overal in het land zijn inmiddels nog eens duizenden flessen van de be trokken partij wijn achterhaald. Een woordvoerder van de Keu ringsdienst van Waren in Am sterdam spreekt in dit verband van een "geslaagde actie." KEULEN - De groep van ruim honderd zigeuners in Keu len heeft vanmorgen geweigerd Duitsland te verlaten. Vlak voor het vertrek hebben de zigeuners plotseling beroep aangetekend tegen de gedwongen verwijde ring uit Duitsland. Aanvankelijk hadden de zi geuners gezegd vrijwillig naar Nederland te zullen vertrekken. Het was vanmorgen niet bekend of hun weigering verband houdt met het feit dat Nederland tot nu toe geen standplaats voor de groep zigeuners heeft kunnen vinden. De gemeenteraad van het Brabantse dorp Nistelrode heeft gisteren geweigerd de zigeuners op le nemen.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1