'n thriller Aanslag op linkse advocaten BANKSTELLEN Sneltrein plotseling zonder bestuurder 'Pijnstillers doen wel kwaad' Wie zit achter arrestaties in Benthuizen? X- pmbleem LEVENSMIDDELEN DUURDER GEWORDEN Originele badhanddoek kado. 'tEikenhuys INFORMATIE OVER BEZORGING: Dure marktdag Het Vrije «elk. Veel wind Mispelblom dicht Dinsdag 25 januari 1977 32ejaargangno.9114 (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM - De eerste officiële stakings-ultima- tums gaan deze week de deur uit. De federatieraad van de FNV heeft gisteren het definitieve actieplan voor de slag om de prijscompensatie vastgesteld. Wel ke bedrijven met staking .worden bedreigd en om hoe veel mensen het daarbij gaat wil FNV-voorzitter Wim Kok nog niet zeggen. DUSTIN HOFFMAN LAURENCE OLIVIER day crucincp WILLIAM DEVANE MARTHE KELLER. "MARATHON MAN" Bel 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonneeservice •k ie ie (Van onze redactie buitenland) MADRID - Spanje is ten prooi gevallen aan een onverwachte nieuwe golf van politiek geweld, die gis teren aan vijf mensen het leven kostte. Vannacht vond een van de zwaarste aanslagen van het afgelopen jaar plaats. Extremisten drongen een vergadering van link se advocaten In Madrid binnen en openden het vuur met hun machinepistolen. Vier advocaten vonden de dood, zes raakten gewond, van wie twee zeer ernstig. Amy Carter, het negenjarige dochtertje van de nieuwe Amerikaanse president, hoeft zich niet eenzaam te voelen in de grote, hoge kamers van het Witte Huis. De leraar op haar nieuwe school in Washington heeft haart Grits cadeau gedaan, een hond van een gezellig soort, die Amy gezelschap zal houden in de nieuwe woning van het gezin Carter. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - De werkgevers willen dat premier Den Uyl zijn beschuldiging terugneemt dat zij vorig jaar de wet hebben overtreden door in totaal één a anderhalf procent méér loon te betalen dan de loon maatregel toestond. Zie verder pagina 3 Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaat50 x 100cm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HW- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. De dikke vriend van Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als beloning bij Naam afzender: Adres: "Al 1 I Plaats:. I I I I I I 1 I -■ #fï A HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel, 010 -14.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 - 14.74.11 de deur uit Mariniersweg 281 Polter dam hoek Hoogstraat Tet OIO-133744 DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteravond in een uren lange vergadering zijn laatste interne meningsverschillen over het wetsontwerp VAD, de Ver- mogensaanwasdeling, uitgevoch ten. Het ging vooral om een laatste vergeefse poging van minister Lubbers (KVP) om de indivi duele werknemers een groter deel van de vermogensaanwas contantte platen uitbetalen. Het merendeel van de VAD-op brengst is zoals bekend bestemd voor. gezamenlijke werknemers- belangen, zoals verbetering van pensioenen. HetVAD-percenta- ge, dat in het oorspronkelijke wetsontwerp kon meeschomme- ien met de ontwikkeling van de loonkosten, zou nu onafhanke lijk daarvan worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal dé eerste staking overigens nog wel an derhalve- week op zich laten wachten. Eerst moeten de leden vergaderingen worden«belegd, iwaarna de.;FNV-bonden aanzeg- gingsbrièvén voor stakingen kunnen versturen aan dé werk- gevers van de bedrijven, die uitgekozen zijn. Om juridische redenen moeten die brieven on geveer een week bij de werkge ver zijn, voordat een actie kan beginnen. Tijdens de komende acties zullen vrijwel alie vakbondsver tegenwoordigers in overlegorga nen met werkgevers hun werk zaamheden opschorten. Op be drijfsniveau begint dat met on dernemingsraden. Daarnaast wordt gedacht aan de Sociaal Economische Raad, de Stichting van de Arbeid en de bedrijfs- schappen. Vakbondsmensen in organen waar directe belangen worden behartigd (bijv. de so ciale verzekeringsorganen) gaan wel door met hun werk. De meevaller van 1,6 miljard, in de sociale verzekeringen mag volgens de federatieraad niet in de eerste plaats gebruikt wor den in het loonoverleg. Meeval lers moeten 'allereerst helpen voorkomen, dat WAO-uitkerin- gen en bijstandsuitkeringen voor mensen die geen kostwin ner zijn worden verlaagd. Daar na kan gedacht worden aan •aanvullende werken om de werkloosheid te' bestrijden en aan verlaging, van dé pensioen- gerechtigdé'leeftijd. Pas daarna komt het loonoverleg aan de beurt. Zie ook pag. 17. Pjr»moiml Film pi«**nte«n •en ROBERT EVANS-SIDNEY BECKERMAN producfi# een JOHN SCHLESINCER film Veel bewolking en perioden met regen. Krachtige tot harde wind. In de kustgebieden harde wind tot storm uit zuidwest Tempe raturen rond 9 gradea 58 tan. maan op cmJar 1058 OC.25 maandag t m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur r^Iif doden bij van geweld in Spanje Regeringskringen noemden liet vanmorgen waarschijnlijk, dat deze aanslag een wraakactie is geweest voor de ontvoering, gistermorgen, van de 64-jarige president van het Spaanse mili taire hooggerechtshof, generaal Emilio Villaescusa. In een anoniem telefoonge sprek met het dagblad Diario 16 heeft de „antifascistischever zetsgroep van de eerste okto ber", de GRAPO, de verant woordelijkheid voor de ontvoe ring voor zich opgeëist De ont voering moet aldus de opbeller, worden gezien ais een represail le voor de dood van een 19-jari- ge student Arturo Ruiz Garcia, die zondag tijdens een demon stratie voor amnestie door ver moedelijk extreem-rechtse ele menten is doodgeschoten. Bij een nieuwe demonstratie gisteren uit protest tegen de dood van Ruiz Garcia, is op nieuw een slachtoffer gevallen. Een 20-jarige studente, Maria Luz Julian, werd in het gezicht getroffen door een rookbom van de politie. Ze stierf enkele uren later in een ziekenhuis. De uni versiteit in Madrid is vandaag in verband met de protestacties van de studenten gesloten. De politie is vanmorgen be gonnen met het ondervragen van ultrarechtse figuren in ver band met de gruwelijke aanslag op de advocaten. In oppositie kringen is men ervan overtuigd, dat de rechtse acties bedoeld zijn om de voortgang naar de mocratie in Spanje tegen te houden en de toestand in het land onstabiel te maken. Men was in linkse kringen vannacht bijzonder ongerust Vele opposi tieleiders en vakbondsmensen durfden niet in hun eigen hui zen te slapen. In Barcelona zijn vanmorgen 30.000 arbeiders van de SEAT- autofabrieken in staking gegaan uit protest tegen de aanslag. Vermoedelijk zal de oppositie morgen oproepen tot een alge mene proteststaking. Zie ook pagina 5. look in klassieke en massiel eiken I meubelen nergens zo'n keus! Fa- Ibrlekstoonzalen Industriegebouw, [Goudseslngel 66, R'dam. Tel. OtO 1-126461. ZUTPHEN - De 200 jaar oude brandewijnstokerij Mispelblom in Zutphen moet dicht Het 21 man tellend personeel zal voor het merendeel ontslag krijgen. Mispelblom werd in 1970 door Henkes Verenigde distilleerderij in H. L Ambacht overgenomen. LOCKERBIE (SCHOT LAND) - Scotland Yard. andere politiemannen en de Britse spoorwegrecher che gaan na hoe het mo gelijk is geweest dat de bestuurder van de snel trein Londen-Glasgow (de fameuze „Flying Scots man") zomaar uit de trein kon vallen. Het raadsel achtig gebeuren vond plaats in de buurt van het Schotse Lockerbie. Een conducteur, onge rust geworden door de sterk verminderde snel heid van de trein, die 160 kilometer per uur had moeten zijn, zette de noodrem in werking. Hij begaf zich naar de electri- sche locomotief, maar wat hij ook zag, géén bestuur der. Die werd pas veel tater gevonden, kilometers te rug. waar hij gehavend en versuft ronddoolde in de buurt van de spoorlijn. De treinbestuurder is han gende het onderzoek ge schorst. De beschuldiging: „Overtreding van de spoorwegreglementen." Werkgevers eisen Hond in Witte Huis (Van onze sociaal- economische redactie) RIJSWUK - Eenvoudige pijnstillers en griepmid- deltjes zijn minder on schuldig dan ze lijken, zo blijkt uit een. onderzoek van de Consumentenbond. In de meeste middelen zit volgens de bond als werkzame stof acetosal dat de maagwand kan aantasten en tot maag klachten aanleiding kan geven. Maaglijders, gebrui kers van anti-stollings- middelen en van medicij nen tegen suikerziekte mo gen geen acetosal slikken, aldus de Consumenten bond. Ook middeltjes waarin fenacetine- en py- razolonverbindingen voor komen kunnen schadelijk zijn. Volgens de bond eten we in Nederland jaarlijks ongeveer 260 miljoen ta bletten, 'en dat is veel te veel' De Nefarma, waarin de farmaceutische indus trie is verenigd, zegt in een reactie echter dat het gebruik sinds *68 met een derde is verminderd en dat de Nederlander nu minder tabletten gebruikt dan welke i andere Euro peaan ook excuus In een brief aan Den Uyl eisen de werkgeversorganisaties VNO en NCW dat hij „onge gronde verwijten" hierover in trekt of met bewijzen onder steunt Premier Den Uyl uitte zijn misnoegen over de werkge vers vrijdagavond in zijn weke lijkse televisie-interview. De werkgevers geven wel toe dat er vorig jaar 1.7 procent BENNEKOM Een dure marktdag was het gisteren voor een 63-jarige inwoonster van het Veluwse plaatsje Bennekom De vrouw verloor op de markt haar handtas, met daarin bijna 20.000 gulden. Zonder dat haar man het wist had zij dat in acht jaar bij elkaar gespaard. meer is betaald dan de 0,5 pro cent aan incidenteel loon, waar op was gerekend. „Incidenteel" is de stijging van de loonsom in een bedrijf als gevolg van pro moties, nieuwe functies, enz. De werkgevers vinden dat het niet aangaat hen hierover een ver wijt te maken, omdat het vol gens hen gaat over een „natuur lijk verschijnsel waarvoor zij vaker hebben gewaarschuwd. Vooral het sterker optrekken van de minumumlonen dan de cao-lonen veroorzaakte kleinere verschillen in de onderste inko mensgroepen en spanningen. Via promoties of verandering van baan wordt dan veelal gepro beerd de oorspronkelijke inko mensverschillen weer tot stand te brengen. Als een van de an dere oorzaken noemen de werk gevers de gemiddeld hoger op leiding van de jonge werkne mers. Premier Den Uyl ..ongegronde verwijten?... (Van onze sociaal- economische redactie) RIJSWIJK - Levensmiddelen zijn op het ogenblik gemiddeld 7 a 8 procent duurder dan een jaar geleden. De prijsverlagin gen van een aantal grootwinkel bedrijven per 1 januari hebben we! gezorgd voor iets lagere prijzen ten opzichte van decem ber. Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt, komt tot die conclusie aan de hand van een bepaald, statistisch ge zien belangrijk boodschappen- pakket Heel wat prijsverhogingen in het afgelopen jaar lagen buiten de directe invloedssfeer van de winkels zeU, zoals de hogere minimumprijzen voor brood, suiker en volle melk, en de ex treme prijsstijgingen van koffie. Koopkracht heeft berekend dat van de grootwinkelbedrijven die per 1 januari de prijzen hebben verlaagd Edah momen teel het goedkoopst is. Simon is bijna 4H duurder, Albert Heljn 5* en De Gruyter bijna 12*. fa vergelijking met een jaar gele den zijn echter de prijzen bij Albert Heijn het minst gestegen, nog geen 3*. (Van een onzer verslaggevers) BENTHUIZEN - De Benthui- zer gemeenteraad probeert van daag van de Haagse hoofdoffi cier van Justitie mr. A W. Ros- ingh te weten te komen wie de aanstichter is van het politieon derzoek dat gisteren leidde tot de aanhouding van de twee wethouders en van vijf ambte naren van het dorp Benthuizen. De raad heeft een sterke ver denking tegen burgemeester L Keijzer. Deze beriep zich gister avond in een zeer emotionele extra raadsvergadering op een zwijgplicht. Hij zou deze opge- legd hebben gekregen van mr. J. J. H. Suyver, de officier die het politieonderzoek leidt Volgens mr. Suyver is het on derzoek al enkele weken gaan de. Het zou gaan om verduiste ring en heling van geheime cor respondentie. Van de verden king dat er ook gemeentegelden zouden zijn verduisterd, is tot nu toe niets gebleken, zei mr. Suyver vanmorgen. De afgelo pen weken zijn over deze zaak al vele personen verhoord, aldus de officier. De vijf ambtenaren en de twee wethouders van Benthui zen zijn gistermiddag na hun vernoren weer vrijgelaten. PvdA-wethouder René Seijbel, die alle beschuldigingen ontkent, was in het geheel niet te spre- kep over zijn behandeling door de recherche. „Ik mocht mijn advocaat niet bellen om juridische bijstand. Bovendien werd me alles afge nomen, alsof ik een gevaarlijke misdadiger was. Ik heb de hele dag mijn broek lopen ophouden, omdat ze me zelfs mijn broekriem hadden afgepakt," ai- dus SeijbeL Raadsleden van Benthuizen houden rekening met de moge lijkheid dat er uiteindelijk een regeringscommissaris in Dent il uien wordt aangesteld. In het verleden is dat in Nederland vijf keer gebeurd Dat was steeds in Friesland Zes van de zeven raadsleden beschuldigen burgemeester Keijzer van verre gaande nalatigheid en dictato riaal optreden. Minister van justitie Van Agt is een goede vriend van burge meester Keijzer. Tot gisteren was Van Agt niet op de hoogte van het politieonderzoek in Benthuizen. Toen minister Van Agt enkele weken geleden een preek hield in Zoetermeer, is hij na afloop bij de heer Keijzer thuis gaan lunchen.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1