m Oude nummers SG-maandblad te koop voor habbekrats Nog enkele dagen Massehemden voor ongekend lage prijzen. mm mm mm 19.95 29.95 j. vicomte mm Voorlopig alleen morele steun bonden '/M wmmmmmmm School raad bijeen Schiedamse Gemeenschap zwarte carnavals- schaap schiedam MO Halfstok Sympathie Bekendheid m Revue Archief Vrachtwagen opengebroken Kleuterschool bezocht door vandalen Bingo in Woudhoek en Nieuwland j f KERN AXEL ST. CLAIR If WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINAZ Met deze galg en pop symboliseren de bezetters de houding van de directie van Volvo-Nederland tegen over bet personeel van het autobedrijf. De galg is te gen de voorgevel van de Schiedamse vestiging gespij kerd. Volvo-Schiedam Is bezet. Praten en kaarten om de tijd te doden. tf stat Em week lang heeft SG - medewerkster Marty ïchuitman op de stoffige zolder doorgebracht, op zoek naar oude nummers won het eens verrr arde SG-maandblad. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (OIO) 265205 266546 fS U7 VfM |t Mode voor mannen Hoogstraat 8. Schiedam 6B Bezetting Volvo gaat door SCHIEDAM - De 21 per soneelsleden van Volvo- Schiedam blijven het bedrijf aan de Nieuw Mathenesser- straat voorlopig bezet hou den. Gisteravond laat waren er nog dertien personeelsle den in de kantine aanwezig die in opperbeste stemming de bedrijfsbezetting uitvoer- den. Vannacht hebben vier perso neelsleden in het bedrijf ge waakt. De bedrijfsbezetting wordt doorgezet om de raad van commissarissen van het Volvo- concem te laten zien dat het menens is met hun pogingen al les in het werk te stellen om te voorkomen dat Volvo-Schiedam gesloten wordt. De werknemers van het be drijf hadden de bezetting spe ciaal voor gisteren gepland. Gis teren werd in Eindhoven een vergadering gehouden van de voltallige raad van Commissa rissen van Volvo-Nederland Daarvoor waren zelfs enkele topmensen van het Zweedse moederbedrijf waaronder de voorzitter van de raad van com missarissen Perr Gyllenhammer naar Nederland overgekomen. Op de agenda stond onder meer de aangekondigde sluiting van de bedrijven in Schiedam en Eindhoven. De ruim veertig per soneelsleden van Volvo-Eindho ven hadden tevoren al besloten geen bezettingsactie te onderne men maar eerst de besprekineen van gisteren af te wachten Dit was ook min of meer toege zegd. Echter tot gisteravond laat had de top van Volvo-Nederland nog niets van zich laten horen. Zeker is wel dat er morgen in Eindhoven een bijeenkomst plaatsvindt tussen de bonden en vertegenwoordigers van de raad van commissarissen waarbij de gang van zaken in Schiedam besproken wordt. Wel zei men in Eindhoven bij monde van M. Thijssen sympa thiek tegenover de actie van hun Schiedamse collega's te staar». Ook werden er gistermid dag door het personeel van Vol- vo-Eindhoven telegrammen naar de vergaderende commissarissen gestuurd met het dringende ver zoek'om er voor te zorgen dat de beide vestigingen van het autoconcern niet gesloten hoe ven te worden. Niet alleen het personeel van de beide vestigingen maar ook leden van de centrale onder nemingsraad, van Volvo-Neder land en bestuurders van zowel het FNV als het CNV hadden verwacht dat er na vergadering van de raad van commissarissen een verklaring uitgegeven zou worden over de gang van zaken. De bedrijfsbezetting startte gistermorgen om half zeven met het aan een galg hangen van een pop, het halfstok hangen van verschillende vlaggen en het op de ruiten schilderen van leuren als; „Wij blijven door gaan**, „Winst toch sluiten dat kan niet". De bonden in de per soon van FNV-er Hil Peper kamp en CNV-er Dick Bijl kwamen zich vrij snel op de hoogte stellen van de gang van zaken. Aan het begin van de middag moesten zij meedelen dat de bonden de bezetters voorlopig alleen moreel kunnen steunen. Wel begrip voor de ac tie, maar het openen van de weerstandskas zit er voorlopig nog niet in. Dat gebeurt alleen wanneer de bezetting een kei harde actie wordt „We zijn als bonden aan een aantal regels gebonden. Je kunt niet zomaar lekker aanrotzooien", aldus CNV-bestuurder Dick Bijl. In eerste instantie waren de personeelsleden van Volvo- Schiedam teleurgesteld over de i.ouding van hun vakorganisa ties. Besloten werd dan ook om het bij één dag bedrijfsbezetting te laten waarvoor alle 21 perso neelsleden een snipperdag zou den opnemen. Later kwam men overeen om de bedrijfsbezetting met zoveel mogelijk steun van de bonden toch voort te zetten. De tijd werd gisteren zoveel mogelijk met kaarten gedood. Hil Peperkamp zei dat hij ge noeg spellen kaarten voor de bezetters in zijn auto had lig- gen. De bezetters werden giste ren voorzien van koffie, gebak, broodjes en 'erwtensoep. Ook hadden re er vrij snel voor gezorgd dat hun bezet tingsactie publieke bekendheid kreeg Naast de verschillende dagbladen hadden de bezetters contact met VARA's Dingen van de Dag en de KRO-rubriek Echo. Ze werden zelfs een beet je boos toen bleek dat de radio- nieuwsdienst van het ANP niet snel genoeg aandacht aan hun actie besteedde. De directeur van Volvo-Schie- darn P. Berghout is sinds enkele weken met ziekteverlof. Het di rectieschap wordt nu formeel waargenomen door Volvo-Am sterdam. De directeur van deze onderneming, J. van der Lucht, kwam gisteren omstreeks het middaguur samen roet de perso neelschef van Volvo-Nederland F. van Druten een kijkje nemen in het bedrijf. Ze wilden geen enkel commentaar geven en vertrokken na amper een kwar tier weer. Tegen het eind van de middag kwam een tweetal leden van de centrale onderne mingsraad van Volvo-Nederland zich op de hoogte stellen van de gang van zaken in Schiedam. De enige verklaring van de directie van het autoconcern kwam gistermiddag laat uit de mond van A Korsten. Deze zei via de telefoon dat de directie de bezettingsactie betreurde. Hij voegde eraan toe dat de directie bij het standpunt blijft dat de Schiedamse vestiging dan wel gesloten moet worden, maar dat de 21 personeelsleden voorlopig bij Volvo in dienst blijven. Ge ruime tijd geleden rei de top van het concern al dat er een begeleidingscommissie wordt in gesteld die de herplaatsing van de personeelsleden moet regelen. Zoals bekend bestadh er plan nen om de Schiedam» Volvo- dealer garage A J. Weber en zn. het overgrote deel van de personeelsleden te laten overne men. Uit verslagen van een spe ciaal door Volvo-Nederland in gestelde studiecommissie blijkt echter dat de gesprekken met Weber over de overname kort geleden vastgelopen zijn. De bezetters kregen gister avond iaat bezoek van enkele CPN-ers waaronder wethouder Eef Collé van sociale zaken. Dit bezoek werd door de bezetters echter niet zo op prijs gesteld. „Wij gaan liever niet met hen in zee. Op dit moment hebben we hun hulp zeker niet nodig," aldus één van de bezetters gis teravond laat De 21 bezetters hebben gisteren de hele dag niet gewerkt Vandaag zijn ze ge start om het bedrijf in eigen be heer voort te zetten. SCHIEDAM -'.In een openbare vergadering zal morgenavond het dagelijks bestuur voor de Schiedamse Schoolraad gekozen worden. Deze schoolraad is op 5 januari JL officieel in werking getreden. De raad bestaat uit gekozen onderleden, en door on derwijzend personeel en vakver enigingen aangewezen en be noemde ondernrijsleden. De schoolraad heeft als taak het geven van richtlijnen voor ouderparticipatie, het leerplan, verkeer en ouderavonden. Daar naast zal ze het college van bur gemeester en wethouders advi seren over kwesties als de per leerling beschikbaar te stellen bedragen, de benoeming van schoolhoofden en de organisatie van het openbaar onderwijs. Om het functioner t van de Schoolraad mogelijk te maken moeten er nog enige organisato rische zaken geregeld worden. Daartoe behoort ook de samen stelling van een dagelijks be stuur voor die raad. Op 3 maart zal dan nog een laatste vergade ring worden gehouden over de organisatorische kwesties, waar na de Schoolraad op volle kracht kan gaan draaien. De vergadering van morgen avond vindt plaats in het Stads kantoor en begint om half acht. SCHIEDAM - De Schie damse Gemeenschap heeft titel Het Zwarte Schaap vanl Schiedam toegezwaaid gekre gen van de carnavalsvereni ging De Rietzeilera. Deze titel it aan de SG gegeven, omdat ze het vorige jaar dusdanig beknot werd ia al haar (cultu rele) mogelijkheden dat het; nauwelijks nog mogelijk was om enig initiatief te out- - plooien in deze stad. De Rietzeilers zijn nog op zoek naar een Schiedamse in stantie of een persoon dat de titel „Het Witte Schaap van Schiedam" toebedeeld kan krijgen. Die titel is bestemd voor degene die zich zeer ver dienstelijk voor Schiedam heeft gemaakt In 1976. „Daarover vergaderen we donderdag nog. Bovendien; moeten we eerst de persoon in kwestie vragen of hij wel als wit schaap wil fungeren", al- dus Joop Wolthuis, de secreta- ris van de carnavalsvereni ging. De onderscheiding voor het Witte Schaap moet op het Prinsenbal 'op 12 februari uit gereikt worden- die voor het Zwarte Schaap op het Boeren- bal op 5 februari. Ruud Piltard. de directeur van de Schiedamse Gemeen schap. zegt over de onder scheiding voor zijn club: „Ik voet me helemaal geen zwart schaap. Maar de Rie treilen gebruiken die titel ook foutief, ze bedoelen het positief, ter wijl de feitelijke betekenis is dat je alles fout doek" Dat de SG vorig jaar min der subsidie kreeg dan se; eigenlijk nodig had, het feit. dat de sport uit het SG-pak-: ket werd gehaald en dat re weinig armslag hadden op theatergebied. heeft er volgens; prins carnaval Gé Krommen- hoek voor gezorgd dat de on derscheiding de SG ten deel is gevallen. SCHIEDAM - Op de satder van het SG-pandje in bet Proveniershui» ia een hoeveel heid oude jaargangen van bet eens vermaarde SG-maand blad gevonden. Het zijn aowei bete jaargangen (ingebonden en wel) ais losse nummers 4ir Mj een opruim actie kwamen boven drijven. Alle exempla ren «dien nu voor een prikje van de baad worden gedaan. Ds maart )9tS is de Sdkie- dhmae Gomcer**rhap begwusem met de Uitgifte van een maandblad, dat la bet begin meestaf eens ia de twee verscheen, la no vember 1971 werd de uitgave van het Mad wegen* geldge brek gestaakt Het Mad was op de eerwie plaats bestemd voor alle do nateurs va» de SG: die kregen het gratis toegestuurd. Daar naast telde het Mad veie abonaees en Mae kopen. Er h tevens een eataiogas opgedoken vssaf de zolder bi bet Mi-paadje, waarin precies is Mjgefenadea wat er alle- trie sasefcrevea ie Die is sok ter Het SG-hatosr, Overschie- sestraat 1 is dagelijk van ne pen tot een en van twee tot half zes geopend. Iedereen die beUngxtetUag heeft snor de onde tijdschrif ten kan btj de SC terecht voor verdere informatie. Het Hgt ia de bedoeling om het hele archief la bet SG-kas- teortjr ter insoge te leggen, en als bcsaefcer* dan een stakje vinden dat se Interesseert kunnen se een aanvraag doen vaor bet betreffende blad af de hele betreffende jaargang. Vooral uit de laatste vijf, nes jaar van bet SG-maand blad zijn nog vrij veel exem plaren over: uit de beginpe riode zijn in de meeste geval len nog een of twee aanwezig. De leoae bladen rijn voor SO «ent te koop, de tape botulen jaargangen kosten ƒ2Aan- ▼razen voar de Maden «roeden lo volgorde van binnenkomst behandeld. Organisator vaa de "antiquarische" verkoop, Mar ty Schuitmaa-Kerpel» Uebt toe: JEens in de veertien da gen duiken we dan de zalder op en aoeken af de gevraagde ezenzplarm nog aanwezig zijn. Mensen krijgen j*. richt thuis dat ze het al dan niet kunnen komen balen." Alleen op bet SG-kanteor self en op bet Gemeente Ar chief zulten de voltallige jaar gangen van bet maandblad bewaard blijven. Ook het Passage theater beeft een zolder die opge- ruiaad zou moeten warden. In een brief aan de gemeente raad verzoekt Schiedammer Hans Heaseben om die oprui ming. Er liggen uameiij- nog enige bonderen exemplaren van de langspeelplaat van de gelijknamige revue "Krijgb de Oaete" Van die plaat zijn destijds veie exemplaren gemaakt, maar weinig Schiedammers hadden een dikke tien gulden voor die plast over. Slechts de speler» uit de revne (opge voerd ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van deze stad in "75) kochten een exem plaar. Hans Henehen was een van de revuespelers en het gaat hem volgens eigen zeggen aan het hart dat die hoeveelheid zwarte schijven daar op die, mider stoffig ligt te worden. In een brief aan de gemeente doet hij dan ook het voorstel die platen maar uit te delen ander de bejaarden In Schie dam. opdat er tod» nog enige mensen plezier aan kunnen De brief zal vermoedelijk op de agenda voor de volgende raadsvergadering staan. SCHIEDAM Door vernieling van een tochtraampjc rijn in brekers erin geslaagd een grote hoeveelheid goederen uit de vrachtwagen van de Viaardin- ger A. de G. te halen. De wagen stond geparkeerd in de Neher- straat op: het industrieterrein. Twee cassette recorders, een autoradio, vier luidspreker boxen, een slaapzak en een por temonnee met geld werden weg genomen; het geheel heeft een waarde van ƒ000. f* Uit de kleedkamer van Ursus werd uit de jaszak van Schie dammer J.J.H. een portefeuille met inhoud gehaald. Een kente kenbewijs, 13 betaalkaarten en 200 vormden hier de buit SCHIEDAM Negentig kiln lood, vijfentwintig kilo zink en enkele losse platen rijn van het dak van de kleuterschool Fati- ma aan de Foortugaalsestraat afgesloopt De schade die daar door aan het gebouw is toege bracht loopt tegen de 1500. Ook de kleuterschool Oliebol - leke aan de Thcwheckezingel heeft vandalen op bezoek gehad. Hier bleef de schade beperkt tot ƒ49. Dat verdween uit een van de laatjes in een klaslokaal. Wel werd het hele gebouw doorzocht en op z'n keg» gezet Karakter Bijdorp bedreigd door MTS en sportvelden SCHIEDAM De nieuwe Rijnmond SUS en vier sport velden bedreigen de Schiedamse wijk Bijdorp- Door de bouw van de schooi zijn de hulzen in Bijdorp nogal gaan verzakken en scheuren, terwijl de Ingebrnikname van de sportvelden het leefklimaat In de wijk dreigt te gaan ver pesten. De bewoners vrezen dat vele mensen zich per auto en brommer naar de sportvelden zullen begeven en vervol gens de hele wijk vol I douwen. „Bijdorp is Bijdorp niet men zegt Eis© Biaauw, de voorzitter van de wijkvereniging. De hele -wijk is volgens hem aangetast door de komst van de MTS en de sportvelden., „Toen we de tekeningen zagen leek het nog wel wat, maar het is allemaal heel anders uit de verf gekomen. De huizen in de Schietbaanstraat rijn veel erger gaan zakken dan verwacht, en hier en daar komen al wat scheuren tevoorschijn." De dag dat de MTS in'gebruik genomen zal worden, zal voor Bijdorp bepaald geen feestdag rijn. meent Biaauw. In., het wijkblad Bijdorp Nieuws zegt hij: „De rust in onze wijk zal door bromfietslawaai worden verstoord. Afgezien nog van de gemeente aan de weet komt met welke problemen wij ritten, en dat ze er iets tegen zal gaan on dernemen. Aktievoeren rijn we voorlopig nog niet van plan," aldus Eiso Biaauw tenslotte. onoxyde en geparkeerd blik drukte tijdens pauzes in de school. En dan vergeten we nog maar even de luchtverontreini ging die hiervan het gevolg zal zijn." Aan de andere kant wordt Bijdorp bedreigd door de sport velden, meent Biaauw. Bezoe kers van de velden zullen veelal hun auto's in de smalle Bijdotp- se straatjes neerpoten, daarmee de doorgang voor de bewoners belemmerend. „Het is al eens gebeurd dat alle straten volge- parkeerd stonden en dat er een ambulance langs moest die er niet doorkon. Dat willen we na tuurlijk niet weer hebben." Of de wijkvereniging nog. meer zal doen dan alleen maar klagen is bij Biaauw nog niet bekend. „Wel hopen we dat de SCHIEDAM - In het diens tencentrum De Woudhoek en in het wijkcentrum Nieuwland valt de- komende twee dagen weer-" het een en ander te halen voor fervente bingospelers. Donder dagavond kunnen de bezoekers van De Woudhoek in hun cen trum terecht vanaf zeven uur. Om half acht begint het bingo- en. De Wijkvereniging Nieuw land heeft voor vrijdag even eens een bingo-avond georgani seerd, die om acht uur in het wijkcentrum op het Wibautplein. begint iy

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2