WENS VAN FEDERATIE: Naamloos bosje probleem rntewmm- V oorbereidingen Lokale Omroep afgerond Voor werkgroep Consumentenbond 25 gegadigden Schroom voor kankeronderzoek valt erg mee Bij Bali drie ruiten ingegooid Betrouwbaarheid Garantie Service Boekt U Wi cn «n #n c B Commissie opgeheven Politie wacht in bosjes ZJs VOOGD'S X schiedam Geen voorrang: gebroken been 71MIEP VAN LEEUWEN Bingo-avond Inbraak bouwkeet Dieven in café Happy carnaval n- Kans c "t1- ZATERDAG 12 FEBRUARI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Het is maar beroerd gesteld met de club- en buurthuizen" die deze stad rijk is, zo luidt de conclusie van alle instellingen die zich met buurt- en opbouwwerk bezighouden. Wil de situatie beter wor den, dan moeten er op zijn minst ettelijke dependan ces van de huidige clubhuizen gesticht worden, terwijl in de reeds bestaande veel vertimmerd moet worden. Sommige buurthuizen zouden zelfs totaal opnieuw op gebouwd moeten worden. yrwzm,.-,,., w"/'" ftW - Het Genoeglijke Bokkenbosje voor Officieren aan de Vlaardingerdijk. Jaap Va ndermost van de Consumenten bond. Een brug moet geslagen worden tussen "de rest van Schiedam" en het clubhuis Sint Joris Doele. De Schie houdt de twee nu tever uit elkaar. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 iSchiedam iTeiefoon (010) 265205 266646 MewouwE. Gerritsen, coör- dinator van het kankeron derzoek. VLAARDINGEN - Drie mensen van HVO hebben gisteren hun stakende collega's van ICI in Rozenburg alle steun toegezegd. De drie kwamen niet met lege handen. Ze hadden een dag ervoor- handtekeningen verzameld. Het resultaat was ongeveer 235 handteke ningen van Viaardingers en Schiedammers voor hun Rozenburgse collega's. Een delegatie van HVO onderstreepte de steun aan de stakers bij ICI dor zich in het Rozenburgse actiecentrum te laten zien. V Extra dependances voor clubhuizen Dat alles staat in de aerom- modatienota ,1977 die de Feder atie van Instellingen voor So ciaal-Cultureel werk en Samen levingsopbouw heeft opgesteld De situatie bij alle Schiedam se buurthuizen wordt daarin kri tisch onder de loep genomen. De nota - die eind december is gereedgekomen - is bn het college van burgemeester en wethouder» op tafel gekomen, met het verzoek "Doe er wat mee'. Dat doet het college voor lopig niet Op advies van de wethouders Col ie en* Posthoorn wordt het rapport voor kennis geving aangenomen en wordt er gewacht totdat de Federatie haar plannen wat nader heeft uitgewerkt In de accommodatienota komt de Federatie al lot een aantal opvallend^ voorstellen Zo wil men onder andere dat er voor Wtit een geheel nieuw buurt huis opgericht wordt Momenteel moeten de Westw ijkers nog naar De Kreek aan tie Lange Haven toe voor club- en buurt- acliviteiten. en dat is tamelijk ver weg De spilen en medewer- ker= van De Kreek zouden dan mgez"t worden voor West. en het lege gebouw dat achterblijft zou aan Sint Jon- Doele gege ven moeten worden Joris Doele zit op haar beurt weer in een belabberd pand op het Doeie- pkin De verschuivingen worden compleet met het voorstel van de Federatie om op het Doele- plein het project voor werklozen onder te brengen. Om de zaken scherp en over zichtelijk te houden heeft Sint Joris Doele meteen tegen dit voorstel geprotesteerd. Men wil bluven waar men zit en vindt dat de werklozen maar naar de Kreek moeten In Oost en Zuid is de accom modatie evenmin ideaal, maar daarover spreekt de Federatie zich minder expliciet uit. In die wijken wordt namelijk al aan verbetering van de situatie ge werkt Xieuwland zit met haar Jeugdhaven tamelijk gunstig, maar zou er volgens de Feder atie best enige dependances bij kunnen gebruiken Een van die dependances moet dan in Bij dorp komen. In Schiedam-noord moet het hele club- en buurt huiswezen nog van de grond af worden opgebouwd De Feder atie geeft echter al wel als sug gestie om het ook hier niet op een centrum te houden, maar om verschillende dependances te maken. Een ander punt dat duidelijk' uit de accommodatienota '77 naar voren komt is het pro bleem, dat de meeste clubhuizen slecht bereikbaar zijn voor de brandweer. Met name Sint Joris Doele kampt daar erg mee. De Federatie doet dan ook het voorstel om een brug over de Schie te leggen vanaf de 's-Gra- velandseweg, opdat zowel bezoe kers als brandweer het pand beter kunnen bereiken. In de verschillende wijken zal nu - ter uitvoering van de plannen uit de nota - bekeken worden hoe de huidige situatie net beste veranderd kan wor den Dat zal dan met alleen een Federatie-aangelegenheid zijn, maar iets voor de hele wijk en voor iedereen die zich met buurt- en clubwerk bezighoudt SCHIEDAM - Gemeente raadsleden moeten zich weer eens het hoofd breken over de naam die aan een ge meente-eigendom gegeven moet worden. Deze keer is het bosje tussen de Nieuwe Damiaan en de Vlaardinger- dijk aan de beurt. Behalve dit bosje hebben straatnaamspeurders nog I drie gebieden tn Schiedam ontdekt die naamloos door het leven moeten gaan; ook daarvoor moet een aan spreektitel bedacht worden. De commissie voor Ruimtelij ke Ordening, gaat zich aanstaan de woensdagavond met het na menprobleem bezig houden Voor de vierkante meters aan de Vlaardïngerdijk liggen vijf voorstellen op tafel waar uit te kiezen valt: als er tenminste niet een raadslid met nummero zes op de proppen komt t Korte Bosje". „Ons Genoe gen" en „De Bokkenbürg" zijn de drie namen die de Advies- commissie voor-het Geven van Straatnamen uit historische ar chieven hebben opgediept. In vroegere jaren heeft het bewus te stukje grond ook nog een tijdje de naam „De Officieren- tuin" gedragen, maar die naam is momenteel niet meer in tel Om het voor de raadsleden nog een beetje moeilijker te ma ken om tot een aardige naamge ving te komen, hebben de bewo ners van de Emmaflat - gren zend aan het naamloze bosje - een voorstel geformuleerd om de naam „Emmapark" aan het terreintje te geven De naam ,.'t Korte Bosje" stamt uit het jaar 1710. toen -een groot herenhuis met uitgestrekte tuinen de plaats tussen Vlaar dïngerdijk en Nieuwe Damiaan in beslag nam. ,,'t Korte Bosje" wias de naam van de toenmalige buitenplaats Na verloop van tijd werd het terrein verscheidene malen ver kocht en kwam uiteindelijk m handen van de Schiedamse Of ficieren Vereniging, die de tuin „De Officierentuin" noemden Dat bleef tot 1917 zo, daarna kwam het complex m bezit van de stad. Daartussendoor werden de tuinen rond 1880 volgebouwd met woningen: de oprijlaan naar de huizen ging „Laan Ons Genoegen" heten, en de reste rende grond kreeg dezelfde „De Bokkenbürg" tenslotte is een historische naam voor het even verderop gelegen gebied aan de Vlaardingerdijk. Ter hoogte van de Rooms Katholie ke begraafplaats stond vroeger een buitenplaats met die naam Mocht de commissie voor Ruimtelijke Ordening woens dagavond niet uit de naampro- blemen komen, dan kan men al tijd nog overwegen de luttele vierkante meters de naam „Het Genoeglijke Bokkenbosje voor Officieren" te geven. De naam is dan wel niet in overeenstem ming met de grootte van het bos, maar dat mag de commis sieleden niet verhinderen toch een dergelijke beslissing te ne men. SCHIEDAM - De commissie die zich heeft beziggehouden met de voorbereidende werkzaamheden voor een Lokale Omroep in Schiedam heeft zichzelf opgeheven. Die voorbe reidende werkzaamheden zijn afgerond en de beslissing over wat er nu moet gebeuren wordt bij andere instanties neergelegd. De commissie adviseert de ge meenteraad om een zendmachti ging bij de regering aan te vra gen en tevens om een nieuwe commissie in het leven te roe pen die de Lokale Omroep Schiedam (de LOS) daadwerke lijk opricht Op financieel en technisch gebied moeten dan evenwel nog de nodige onder zoekingen gedaan worden. Voordat die commissie haar werkzaamheden aan de gemeen teraad ter goedkeuring zal voor leggen, moet er nog een hoorzit ting gehouden worden waar een ieder commentaar kan leveren op het programmaaanbod en de onkosten. Het eindverslag van de com missie voor de voorbereiding is aan de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap aan geboden. Die moest in haar maartvergaderjng bekijken of ze nog langer doorvWil gaan met het -begeleiden van de Lokale Omroep. De financiële kant van de zaak zal daarbij een belang rijk punt van discussie worden; de SG heeft namelijk nauwe lijks geld over om extra activi teiten te ontplooien. De Kommissie Lokale Omroep heeft haar werk slechte met moeite kunnen doen, zo valt uit het .eindverslag te haien. Enige vergaderingen' konden domweg niet doorgaan omdat er geen - mensen waren. De commissie is we! tot een advies gekomen aangaande de toekomstige positie van de LOS, zo zit een samenwerking met de Regionale Omroep Rotterdam er niet in. Vrees dat Schiedam bij die berichtgeving in het nauw zou komen te zitten is daarbij de leidraad. Van samenwerking met de Ziekenomroep Schiedam worden betere resultaten ver wacht Er moet echter nog uit gebreid overlegd worden tussen tussen ZOS en LOS over die sa menwerking Als het er ooit van mocht ko- i men dat Schiedam een eigen ^■omroep krijgt, dan moet het gaan lijken op de Deventer om roep, is de commissie van me- ning. Daar is de inbreng van de bewoners bevredigend gereali seerd. De kosten van die omroep zijn,naar verhouding erg laag; 21 betaalde krachten en honder den vrijwilligers souperen jaar lijks slechts 250.00G - op ue nieuw op te richten com missie moet die financiële haal baarheid voor Schiedam bestu deren, een goed onderkomen zoeken, bekijken welke appara tuur gewenst is en een "bestuur plus programmaraad samenstel len. Een prognose over het jaar waarin de LOS van start gaat durft nog geen commissielid te geven. SCHIEDAM - Ongeveer 25 Viaardingers hebben po sitief gereageerd op een verzoek van de Consumen tenbond om mee te werken aan een plaatselijke werk groep van de bond. De Con sumentenbond bad daartoe baar 2SO0 Vlaardingse leden' aangeschreven. Volgens één van de initia tiefnemers, het Vlaardingse bondsraadsid P.A.A. van der Voort, is het aantal van 25 voldoende om aan de slag te gaan. Op korte termijn wordt een informatieavond belegd waarop onder andere een toelichting wordt gegeven op het functioneren van de Schiedamse werkgroep, die al een aantal jaren succes vol draait. Op de informa tie-avond aal dc Schiedamse voorzitter Jaap Vandermost toelichting geven. Er zijn in ons land nu tien van zulke werkgroepen actief. Zij besteden vooral aandacht aan plaatselijke consumentenproblemen, die op landelijk niveau niet aan bod komen. Zo heeft de Schiedamse werkgroep pro blemen aangepakt als bet openbaar vervoer, kinder dagverblijven,dienstverle ning van de PTT, lokadver tenties en stadsplanning. De Vlaardingere kunnen gebruik maken van de er varingen van de groep Schiedam. Ook kan blijken dat het nodig is nauw samen te werken met groepen uit andere plaatsen, omdat de problemen soms over de gemeentegrenzen rijken. Om die reden wordt er gedacht aan het formeren' van een consumentenwerk- groep voor het Rijnmondge bied. in later SCHIEDAM - Oplettend rondkijken heeft een Schiedam se bromfietsbezitster haar recht matig eigendom doen terugvin den. De brofnmer was deze week bij'haar voor de deur weg gestolen (aan de Singel), waarna de eigenaresse de hele stad is afgesjouwd op zoek naar het ding. Donderdagavond 'vond ze hem om kwart over elf terug bij de Amstelbron voor de deur. De politie was gauw gewaar schuwd, en als echte speurhon den ging men in de bosjes lig gen wachten tot de brommerbe- rijder zich meldde. Dat gebeur de een uur later. Toen hij - de 16-jarige leerlingkelner C. F. - er op de brommer vandoor zou gaan, greep de politie hem in de kraag. Op het bureau gaf de jongen toe de brommer inder daad gestolen te hebben. SCHIEDAM - Een botsing op het kruispunt Nieuwe Damlaan- Noiens had tot gevolg dat de 50-jarige Schiedammer Th. H.O. gistermiddag met een gebroken been en een gekneusde hand in het Gemeenteziekenhuis beland de. Terwijl hij in zijn auto over het kruispunt reed kreeg hij geen voorrang van de 24-jarige Rotterdammer L.S. die eveneens in een auto reed. Door de bot sing kwam de auto van de Schiedammer op de linkerweg helft terecht en stond" pas stil nadat het voertuig twee andere auto's had geramd. De materiele schade was vrij groot. .V v. SCHIEDAM - Na'drie da gen onderzoeken leeft bij de GG GD al het gevoel dat het wel meevalt met de ver wachte schroom van vrou wen om aan het baarmoe- derhalskankeronderzoek mee te doen. Van het verwachte grote aantal afzeggingen is nog niets gebleken. „Van de 500 mensen die we de afgelopen drie dagen onderzocht hebben, is er slechts eentje enigszins angstig het onderzoek- kamertje "binnengegaan", weet de coördinatrice van het kan keronderzoek mevrouw Gerrit sen. Voordat met het bevolkings onderzoek gestart werd had men het vermoeden dat de meeste vrouwen het 'onderzoek „maar een beetje eng" zouden vinden, en daarom liever thuis zouden blijven' „We merken dat de mensen die we nu gehad hebben uit de zelfde buurt kwamen, en we hebben zo het idee dat het on derzoek daar in de wijk bespro ken wordt tussen buurvrouwen in de trant van „Meid, ben je al geweest?" Nou, d'r is niks an de hand hoor, 't is zo gebeurd". Er zijn echt veel minder wegblij vers dan we gedacht hadden", aldus mevrouw E. Gerritsen. Precieze gegevens over de op komst kan ze nog niet geven. „Als we een week met het on derzoek bezig zijn, kunnen we ongeveer eed opkomstpercentage geven". Het baarmoederhalskankeron- derzoek loopt nog ruim drie we ken in Schiedam. Daarna gaat het. onderzoekteam naar Vlaar- dingen en Maassluis Schiedam se vrouwen die om de een of andere reden niet naar het on derzoek toe konden, hebben nog de gelegenheid om in Vlaardin- gen te gaan. Iedere vrouw die in aanmerking komt voor het onderzoek wordt door de ge meente opgeroepen, men kan niet op de bonnefooi naar het onderzoekcentrum toestappen. Het gratis zijn van het bevol kingsonderzoek was deze week voor vele Schiedamsen een ver rassing. Het Tuberiva-borston- derzoek dat momenteel eveneens in Schiedam loopt kost wel geld (3,50) en dat bevreemdde de vrouwen nogal. Vlaardingse vrouwen zullen daar geen last- van heötet, die moeten name lijk we! betalen 1 VLAARDINGEN TEL*. KORTE HOOGSTRAAT 27A IEL*. 010-342310 H006STRAA710-SCHIEDAM-TE1EFB0N 269737 DEALER: Husqvama, Elna, Bernina, Lewenstein, Anker, Vesta. INRUIL EN BË-TALINGSSERVICE - REPARATIE AAN ALLE MERKEN HVO-ers popelen om te staken SCHIEDAM - De carnavals vereniging De Rietzeiiers houdt maandag 14 februari een bingo avond die in het teken van het komende carnavalsfeest staat. Deze wordt gehouden in zaal Marijke op het Broersveld en is bestemd voor personen die ouder dan zestien jaar zijn. Iedereen die deze camavales- ke-bingo-avond mee wil maken wordt verzocht een boerekie! aan te trekken. De feestavond begint om acht uur. het gebeu ren zal tworden opgeluisterd door prins Geraldo de Tw.eede en zijn adjudant. SCHIEDAM - Uit een bouw keet die op de Parallelweg staat is een waterpasinstrument ge stolen, dat een waarde heeft van twaalfhonderd gulden. Om in de bouwkeet te kunnen ko men werden ruiten en de toe gangsdeur vernield. SCHIEDAM De kassa en een gokautomaat uit café Het Anker zijn respectievelijk 110 en 700 lichter gemaakt door in- brekers. Door over een muun achter het café te klimmen en vervolgens een deurruit in te slaan kon men binnen komen. De kassa en de automaat waren gauw gevonden, en geplunderd. Eigenlijk hadden het er meer moeten zijn, maar de tijd voor het ophalen van de handteke ningen was erg kort Vlaardinger Piet Boogaart zegt: „We hadden er nog meer kunnen hebben als we langer de tijd hadden genomen. Bij deze handtekeningen zitten met die van de nachtploegen. In totaal werken er bij ons m Vlaardin- gen zo'n 400 man in de produc- -A';: tie., Ook zijn er nog *00 kantoor mensen. Die hebber natuurlijk geen handtekeningeil willen zet ten," Tussen telefoontjes en andere berichten door kregen de Viaar dingers gistermiddag in het ac tiecentrum in Rozenburg de kans om hun collega's succes te wensen. Verhalen van de acties bij ICI doen de ronde. Foto's van het doorknippen van hek ken door werkwilligen en por tiers gaan rond en smalende op merkingen worden gemaakt, „Het moest gebeuren, niemand had het verwacht Alles liep perfect. Maar de directie pro beert nu bepaalde zaken in onze schoenen te schuiven. Dat zal ze niet lukken. Anders gaan er nog meer mensen van ons in het be drijf staken," zegt een van hen. Volgens Piet Boogaart staan bij HVO in Vlaardlngen de mensen te popelen om te staken. Sommigen wilden zelfs geen handtekening zetten, omdat die bijdrage te klein zoo zijn. Een van de Viaardingers zegt: „Voor velen is het staken ook geen fi nancieel punt Met die uitkering van de vakbonden (50 gulden per dag) gaan ze niet zoveel achteruit. Sommigen verdienen voor een maand hard ploeteren ook maar zo'n 1150 gulden. Over de vraag,of er bij HVO gestaakt moet, worden, gaan de leden van de bonden woensdag middag praten. SCHIEDAM - de Happy Heart Club viert vanavond car naval met al haar leden en be langstellenden in het Rijnmond hotel op het Nieuwlandpiem. Prins Carnaval, zijn Raad van Elf en de bijbehorende dames zullen dit carnavalsfeest opluis teren. Het showorkest The Ca- lands zal de feestmuziek verzor gen. Carnavalskleding is gewenst echter niet verplicht meldt de Happy Heartclub nog. Het feest begint om half acht; de toegang voor leden bedraagt ƒ4, voor niet-leden ƒ6. SCHIEDAM Onbekenden hebben afgelopen donderdag nacht van het sextheater Bali op de Dam drie grote spiegel ruiten ingegooid. Bedrijfsleider F. J. Sfwert werd diezelfde nacht nog door de politie uit zijn bed gehaald om de ramen van het theater dicht te timme ren. Uit het sextheater en de daar bij behorende winkel is mets verdwenen, de schade in de eta lages bieef gering. Het vernieu wen van de vernielde ruiten gaat ruim twaalfhonderd gulden kosten, I Bedrijfsleider Siwers zegt: „Ik houd het op baldadigheid. Er zijn klinkers uit de straat ge trokken en door de ruiten heen gegooid. Kijk hè er is een heel zootje kroegen op de Hoogstraat. Donderdagnacht zijn er vast een paar blauw uitgekomen en die 7ijn rare dingen gaan doen." noHwtenaa<A|K«n ScMwhm AHstooniaBDOeO* J In het n Blaar overij 'f*kr kans "Ust matige i zuidoost tot Peraturen noordoosten zuidwesten. 'Sletw c

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2