nism Club en buurt huizen moeten leer doen voor zwakbegaafden Geparkeerde vrachtwagens irriteren Parkeren voor invaliden vereenvoudigd Op heter, daad Weg kwijt, Schie in Flora en fauna Italië ''rins Carnaval spreekt politici bestraffend toe 1 NIEUWE STICHTING MEENT: W-: TT MAANDAG 21 FEBRUARI 1977/HET VRIJE VOLkTpagINa] SCHIEDAM - De mensen van de jon- gerensociëteit De Tempel aan de Over- schiesestraat willen hun pand verruilen voor de oude brandweerkazerne naast het Stadskantoor. Deze wens vloeit voort uit het feit dat de omwonenden van hun huidige pand voortdurend kla gen over geluidsoverlast en soms zelfs aanklachten tegen hen indienen. De ka zerne ligt geisoleerd en is daardoor be ter geschikt voor het sooswerk. SCHIEDAM - Op tien plaatsen in Schiedam zal het voor invaliden gemakkelijker gemaakt worden om hun auto kwijt te kunnen, en wel op die plekken die het dichtst bij winkelgebieden en bij openbare gebou wen liggen. Op deze plaatsen zullen verkeersborden de overige verkeersdeelnemers er op wijzen dat bet par- keerplaatsje slechts voor invaliden bestemd is. Leo van der Hoeven van De Tempel: „Ons publiek pikt het niet als we al om half elf ophouden". De oude brandweerkazerne aan de Huis te Riviereweg die de Tempeliers weer in gebruik willen nemen. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010)265205 266646 V V-W-V,/. 'A\ - SCHIEDAM - Trainer/coach John Huilker van de in- validensportvereniging De Ooievaars is door de carna valsvereniging De Rietzeilers uitgeroepen tot Het Witte Schaap van Schiedam. Hij kreeg deze onderscheiding zaterdagavond tijdens het carnavalsfeest in De 4 Mo lens uitgereikt vanwege het vele mooie werk dat hij volgens de carnavalsvierders voor de invaliden ver richt. Lems geeft Prins Carnaval de sleutel van de stad. V 0 SCHIEDAM - De samenwerkende ouderverenigingen uit Schie dam hebben hun sinds enige jaren bestaande Federatie opgeheven en hebben een nieuwe stichting in het leven geroepen. Deze stich ting heeft zich ten doei gesteld geestelijk gehandicapte kinderen bezig te houden met sport en spel en hen te begeleiden bij aller hande werkzaamheden. Deze stichting - voluit Stich ting voor het Gespecialiseerde Jeugd- en Volwassenenwerk ge heten - is een landelijke organi satie die in verscheidene plaat sen onderafdelingen heeft. In Schiedam neemt ze het werk over van de protestant- christelijke oudervereniging Philadelphia, de rooms katholie ke en de algemen ouderverent- gingen, die met z'n dneen al als Federatie van Ouderverenigin gen werkten. De stichting draait voorname lijk op vrijwillige medewerkers "Ideaal is ais er voor iedere geestelijk gehandicapte één vrij williger is, die verhouding is het werkzaamst." aldus de voorzitter van de stichting Ch van Bom mel. Van Bommel zelf is de enige deskundige in het stichtings-be- stuur, als medewerker van het Sociaal-Pedagogisch Centrum in Botterdam werkt hij eveneens met gehandicapten. Leden van de voormalig ouderverenigingen en leden van de Ronde Tafel (een zogenaamde rijkeluisdub) vormen de andere bestuursle den. De Ronde Tafel-club heeft de ze stichting min of meer ge adopteerd. Tafelheer R de Heer zegt hierover:"De Ronde Tafel zoekt altijd projecten die ze fi nancieel en daadwerkelijk kun nen steunen. We willen niet al leen geld geven maar ook deel nemen in bestuurlijke functies. Als een pr'eet eenmaal draait stappen we er eventueel weer uit en steunen een volgende." Het eerste wat de nieuwe stichting ter hand gaat nemen is een beleidsplan opstellen, subsi die vragen en een onderkomen zoeken. Ondertussen gaan twee 1 activiteiten voor de geesthjk ge handicapten normaal door. Dat is het zwemmen op woensdag avond en het badmintonnen op zaterdagmiddag" De subsidie za! van de ge meente moeten komen. Van schenkingen en contributiebij- dragen hoopt de stichting het resterende kapitaal bijeen te krijgen. De ruimte voor het or ganiseren van activiteiten voor de gehandicapten is nog een probleem voor de stichting. Men kon in de Liedewyde huishoud school de beschikking krijgen over een kantine, een gymzaal, een handvaardigheidslokaal en een kooklokaal. Maar de vergoe ding die daarvoor aan het rijk betaald moet worden was te hoog. dus dat ging niet door. Integratie 1 Over een integratie tussen normaal-begaafden en zwakbe- gaafden heeft de stichting nog geen duidelijke ideeën "We zijn pas twee keer bijeen geweest, dus alles is nog m een beginsta dium Maar we willen bijvoor beeld aan sportverenigingen vragen of ze niet iets voor gees telijk gehandicapten kunnen doen En in het club- en buurt huiswerk valt deze bevolkings groep ook vaak buiten de boot. Misschien dat de Schiedamse clubhuizen activiteiten kunnen organiseren voor zwakbegaaf der^ aldus de voorzitter Momenteel zijn 200 ouders aangesloten bij de nieuwe stich ting; dat zijn degenen die ook al bij de nu opgedoekte Federatie zaten. De stichtingsleden ver moeden echter dat dat nog maar het topje van de ijsberg is." Vee! ouders met zwakbegaafde kinderen schromen veelal om kenbaar te maken dat ze zo'n kind hebben," aldus Van Bom mel Wil men zich toch aanslui ten bij de stichting dan kan dat onder postbus 242. SCHIEDAM - Het weren van geparkeerde vrachtwagens uit de binnenstad leidt ertoe dat bewoners en bedrijven uit om ringende wijken steeds vaker geconfronteerd worden met uit zicht belemmer rende vrachtwa gens. Het taxibedrijf Eurotax heeft in een brief aan de Schie damse gemeenteraad gevraagd iets te doen aan de chauffeurs die steeds vaker de 's-Grave- landseweg uitkiezen om bun bakbeest neer te zetten. De klachten van Eurotax stammen overigens niet van de laatste tijd. Al in '74 deed het bedrijf een beroep op het ge meentebestuur om ervoor te zorgen dat er een vrachtwagen- parkeerterrein kwam. Beloofd werd de zaak in studie te ne men. Herhaald aandringen van de Eurotax heeft tot nog toe geen resultaat gehad. Directeur P. van der Endt heeft nu zijn zo veelste brief naar de gemeente gestuurd en die brief staat voor vanavond opgevoerd op de raadsagenda. Ook vanuit de wijken Scbie- dam-Oost en West zijn al her haalde malen klachten gekomen over geparkeerd staande wa gens, die het uizicht belemme ren en de verkeersveiligheid verkleinen. De vrachtwagens aan de 's-Gravelandseweg zorgen er volgens de heer Van der Endt voor dat andere automobilisten overdag hun wagens helemaal niet meer kwijt kunnen. „Dat geldt dan zowel voor mijn bedrijf, als voor de ande ren hier. Sandvik heeft bijvoor beeld ook al geklaagd. Etalages worden afgedekt door die grote bakbeesten voor de deur. Aan de ene kant is het heel leuk dat de gemeente zegt 'dc 's-Gravc- landsewcg is geen industriewijk, er moet meer groen komen.'. En dat de schoonheidscommissie strenge eisen aan onze geveis stelt, maar dat die mooie gevels en dat groen vervolgens achter de geparkeerde vrachtwagens verdwijnen mag zeker wél! Dat is heel inconsequent en daar moet iets aan gedaan worden," aldus de directeur van Eurotax. Al twee jaar geleden heeft de gemeente in een brief toegege ven dat er inderdaad sprake is van een chaotische verkcerstoe- stand aan de 's-Gravelandseweg, maar er is sindsdien nog niets veranderd. Tempeliers: Geef ons oude brandweerkazerne In een brief aan de gemeenteraad vraagt De Tempel om deze pandenruil. De brief staat voor vanavond op de raadsagenda. In de Lange Nieuwstraat zai een plaatsje ingeruimd worden voor invaliden die naar het postkantoor of naar het belas tingkantoor moeten Aan de Broers vest komen op twee plaatsen speciale parkeervakken, en wel op de hoek van de Korte Singelstraat en bij het pand van de stichting Lentefeest voor de deur. Aan de Rotterdamsedijk, op de Koemarkt en bij de Appel markt komen eveneens vakken voor diegenen die het centrum in moeten. Ook aan de Groene- iaan (het winkelcentrum voor de Gorzen) en de Nolenslaan (voor Nieuwland) zullen vakken inge ruimd worden. Tenslotte komt er ook nog aan het Oude Kerkhof een invali denparkeerplaats voor diegenen die naar de Sociale Dienst moe ten en aan de Brede Marktsteeg voor een bezoek aan het Stad huis. Bij enkele van deze parkeervak ken staan parkeermeters, de in valide autobestuurder dient daar eveneens geld in te wer pen. Mensen die van deze invali denparkeerplaatsen gebruik wensen te maken dienen daar toe een vergunning aan te vra gen bij het gemeentebestuur. Die vergunning hoort achter de voorruit geplaatst te worden bij het parkeren. Aanvragen voor deze vergunning kunnen bij het Stadskantoor, Emmastraat 1 ge daan worden, telefonisch kan dat onder nummer 26.05.00, toe stel 372. De Federatie van Instellingen voor Sociaal Cultureel Werk die de werkzaamheden in de ver scheidene buurthuizen in Schie dam coördineert, is het eens met het verzoek van de Tempeliers. Het gaat al maanden moeilijk tussen de bezoekers van De Tempel en de bewoners van de Overschiesestraat en de Singel. Zes mensen hebben al een offi ciële aanklacht tegen De Tempel ingediend. Allen zeggen last van de muziek te hebben. Eenmaal heeft De Tempel ai ƒ50 boete moeten betalen. Die aanklachten hebben er al in geresulteerd dat de muziek- vergunning voor De Tempel tot half elf vervroegd is. Dan moet men ophouden met het produce ren van muziek. „Dan begint het meestal pas", zegt Leo van der Hoeven, de coordinator van De Tempel. Volgens hem is het onmogelijk om rond die tijd al te stoppen met de soosactivitei- ten. Het Tempel-bezoek bestaat volgens Van der Hoeven voor namelijk uit scholieren en werkloze jongeren. En die pik ken het niet als ze in hun buurthuis slechts tot half elf te recht kunnen. „Ons publiek wil tot een uur of twee, drie door gaan, dat past beter bij hun dagpatroon". De medewerkers van De Tem pel (zo'n vijftien) hebben de he le stad afgestruind naar een be ter onderkomen. Alles wat in het centrum leeg staat voldeed niet aan de eisen, want telkens bleken er mensen in de buurt te wonen. Uiteindelijk kwam men op de oude brandweerkazerne. Die is al jaren in onbruik en staat niet in de buurt van wo ningen. Het is de bedoeling om (mocht De Tempel naar. de kazerne ver huizen) voorlopig alleen maar de eerste etage in gebruik te nemen. Die etage is volledig ge blindeerd en dichtgemetseld; uitermate geschikt voor het late optreden van muziekgroepen, aldus Leo' van der Hoeven. Na verloop van tijd wil men dan bekijken of er genoeg geld en belangstelling is om de tweede etage op te knappen voor activi teiten overdag. Een toneelgroep, een muziekgroep en dergelijke kunnen daar dan gebruik van maken. Wat er precies voor komt kij ken om de oude kazerne op te knappen is nog niet bekend. Ze ker is dat er vele duizenden guldens tegenaan gegooid moe ten worden om de reeds jaren leegstaande kazerne weer bruik baar te maken. September 1978 is de datum dat De Tempel hoopt verhuisd te zijn. ■■•wkZ SCHIEDAM Zaterdagoch. tend om drie uur heeft de 26-ja- rige Schiedammer J. F. K. os onplezierige wijze kennis ge. maakt met de waakzaamheid van de politie. Hij had aan de zijkant van het Hema-pand aan de Lange Kerkstraat een ruit uit het kozijn gehaald, om ver- volgens de perfecte misdaad té plegen Dat lukte echter niet want het stil alarm ging bij de politie over en voordat K. er ere m had, hadden enkele agenten hem gevonden achter een stapel dozen Bovendien werd buiten de Hema op straat een stereo' cassetterecorder plus twee bo xen gevonden, die K. even tevoi ren uit een auto had gestolen De man werd voor verboot meegenomen naar het bureau. SCHIEDAM - Doordat hij <j» weg kwijt raakte ter hoogte van de opgebroken Lange Kerkstraat is de Rotterdammer R. K. in het water van de Schie terecht ge- komen. In de nacht van zater- dag op zondag raakte hij rond half vijf verdwaald in de buurt vn de Grote markt en eindigde op het nabijgelegen Doeleplein. Daar kwam hij voordat hij et zelf erg in had in het water te- recht. De te hulp gesnelde poli- ut °n twee duikers hebben nog een tijdje naar de man gezocht maar hij bleek zichzelf ai zwemmend gered te hebben Zijn auto is later op de dag uit het water gevist. SCHIEDAM - De flora es fauna van de eilanden Sardinië en Corsica staa v vanavond cen traal in een lezing die de Dordt- se plantkundige L, Bosloper is het gebouw van de Christelijke Sociale Belangen zal houden voor de leden van de maat schappij voor Tuinbouw es Plantkunde en de Volkstuin- dersverenigingen. Hij zal zijn lezing ondersteunen met licht beelden. Ook met-leden zijn welkom. De toegang is gratis. De lezing begint om acht uur. Y.V/J' &M!TT '/y v v Aé-/X j X4,viKff' De Rietzeilers strooiden het gehele carnavalsweekend met speciale onderscheidingen. Eer der die zaterdag werd burge meester Arie Lems uitgeroepen tot Opperdrager van de Stenen Kruik, een stenen kruik die hem overigens (op eigen verzoek) niet werd overhandigd. Zelf mocht Lems wel iets uit handen geven, en dat was de sleutel van deze stad. Hij deed dat zaterdagmiddag op de Grote markt Tot dinsdagavond houdt de carnavalsvereniging deze sleutel m bezit ten teken dat Prins Carnaval de heerschappij over Schiedam voor een aantal dagen heeft overgenomen. Dat Prins Carnaval wel voor enige politieke macht voelt liet hij meteen zaterdagmiddag al blijken. Nauwelijks had hij de stadssleutel enige seconden in z'n bezit of hij trok van leer te gen alles wat goed en slecht is in deze nederzetting. In navolging van Sint Nico- laas meende ook Prins Carnaval zich te moeten bemoeien met wethouderscrisissen en bouw- projekten in deze stad. En zoals Sint-Nicolaas de Schiedamse middenstand roemde m zijn toe spraak (toen hij in november in Schiedam aankwam), zo roemde deze leutprins de aanwezigheid van een feestartikelenzaak in Schiedam. Prins Geraldo II wordt nu niet net als de Sint naar Spanje uitgewezen, maar naar Limburg. In het Noletziekenhuis heeft de prins samen met zijn raad van elf zondagmiddag ettelijke onderscheidingen uitgedeeld- Meneer Go van de civiele dienst werd een Wit Schaap en Ridder van de Stenen Kruik en meneer Labaar van de technische dienst werd Zwart Schaap en eveneens Ridder. Één van de meest in het oog vallende activiteiten van de car- navalvierders was zaterdagmid dag de optocht door de hele stad heen, resulterend in de overhan diging van de sleuteL Meer dan vijftig bedrijven hadden er ette lijke tientjes (of zelfs vijfent- wintigjes) voor over om m de stoet reclame te maken voor zichzelf. Schiedamse kunstenaars Harr Wiegman en Frits Henderickx mochten als juryleden de mooi ste wagens aanwijzen. De eerste prijs ging naar de padvinders van de Burgemeester Van Haar- engroep, die op een meterslange wagen gekke fratsen uithaalden. Het carnavalsgedruis duurt nog tot morgenavond. Dan zal om half elf de Prins Carnaval op de brandstapel gegooid wor den (zijn afbeelding wel te ver staan). Dat zal plaatsvinden op het Broersveld.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2