Mr. i «ion legt verdediging Menten r eer HOTELBRAND IN MOSKOU: VEEL DODEN Nog een bedrijf inj staking Straks op Maasvlakte: gas winnen uit kolen Vóór krantenwijk op dievenpad v» Zelfmoordpoging Hess? r, uw s huis 0000 Helft van tekort op begroting opgeheven Zware metalen in koeie organen? HART Prijsrecord, voor koffie INFORMATIE OVER BEZORGING: Originele N&MNÜeek 1Mb. «Wk. Uitgaven lager s Overwegend droog Meer emigratie zie pagina CTflag26rebruari 1977 32e jaargang no. 9141 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Mr. B. F. J. Simon heeft gisteren zijn taak als advocaat van Menten neergelegd. Hij heeft dat zijn cliënt laten weten, maar zegt nog geen reactie van Menten of diens vrouw Meta te hebben vernomen. mr. l. van heynjngen tegenspraak (Van onze sociaal-econmr.tsche redactie) DEN HAAG - De regering heeft een enor me financiële meevaller in de schoot gewor pen gekregen. Liefst vier miljard gulden is het positieve resultaat van hogere inkomsten en lagere uitgaven. Het begrotingstekort over 1976, oorspronkelijk geraamd op 8 miljard, is hiermee tot de helft ingekrompen. Minister Duisenberg van Financiën heeft de meevaller een verrassende ontwikkeling genoemd. „Het maakt de uiterst moeilijke positie van het rijk bepaald makkelij ker," zei de minister. Hij zal over een paar weken vertellen wat hij met de gevonden miljarden denkt te gaan doen. MOSKOU - Zeker achttien mensen zijn om het le ven gekomen bij een brand in het Rossyia hotel in Moskou (5500 bedden). Volgens een Russische arts zal het dodental wellicht tot zestig stijgen. De brand is vermoedelijk ontstaan in een lift en breidde zich via de liftschacht razendsnel uit. In het hotel logeren veel buitenlanders tijdens hun" verblijf in de Russische hoofdstad. Op het moment van de brand waren er ook Nederlanders in het hoteL Vierhonderdduizend Belgen hebben vrijdag een etmaal gestaakt. Zij protesteerden tegen de prijsverhogingen waar de regering volgens hen te weinig tegen doet. Op de foto een demonstratie in het stadje Lalouvière. Broekpolder: Van onze correspondent LOUIS VELLEMaN LONDEN/WASHINGTON - Eenheden van de Ame rikaanse vloot stomen op naar de Oost-Afrikaanse kust, uit voorzorg tegen mogelijke wanhoopsdaden van Amin. De kruiser Enterprise met aan boord 450 mari niers is er al; de Enterprise bracht een beleefheidsbe- zoek aan Mombasa in Kenia en heeft bevel gekregen in de buurt te blijven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - In Den Haag zijn vijftien jongens van 13 tot 16 jaar aange houden die er volgens de politie een gewoonte van maakten om, voor ze 's morgens aan hun kranten wijk begonnen, op het dievenpad te gaan. Ze worden ervan ver dacht de afgelopen weken meer dan honderd inbra ken te hebben gepleegd in kelderboxen, clubhui zen en scholen. De meeste leden van de jeugdbende Sportpaleis Ahcy' pctterdam Reserveer zaterdagavond %9 maart voor de waren eind vorig jaar ook al aangehouden om dat ze toen eveneens tientallen inbraken op hun naam hadden staan. Net vrijgelaten, begonnen ze weer aan een nieuwe serie. De goederen die ze Bel 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonneerservlce maandag t m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur buitmaakten waren van weinig waarde: sigaret ten, bier en grote hoe veelheden snoep. Om bin nen te-komen hadden ze echter voor 15000 schade aangericht. Vorig jaar hadden ze voor 12000 vernield. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaatSO x 100 cm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HW- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: 8 Naam8 Adres: Plaats: De drkte vrimé vas Rotte* dam. 8 8 8 8 8 Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met I Het Vnje Volk jongetje als beloning bijg Naam afzender:n Adres: Plaats:B li 'Vi K HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14,74.11 "Onoverbrugbare tegenstellingen en verschil van inzicht tussen mij en Menten omtrent"omvang en taak van de verdediging hebben mij genoopt mijn taak neer te leggen," zei de heer Simon gister avond tegen ons. ■- HÜ voegt daar ter verduidelijking aan toe dat Menten voortdu rend juridische acties onderneemt en brieven schrijft aan justitie en pers, zonder dat hij, Simon, daarin gekend wordt, "en dat kan na tuurlijk niet," „Ik treed niet terug omdat ik de zaak als hopeloos beschouw. Ik heb daar niet voor niets twee maanden onafgebroken aan ge- werkt, en ik zal die zaak met belangstelling blijvenvoigen, m^ar het gaat gewoon zo niet meer. Ik heb ook nog enig zelf respect" "'Mr. Simon nam zijn beslissing een dag nadat mr. L. van Heij- ningen uit Den Haag zich offi cieel als twede raadsman ter griffie van de Amsterdamse rechtbank had aangemeld. "Mr. Simon zou eerste raads man zijn, zo waren beiden over een gekomen, en mr. van Heij- ningen zou hem daarbij bijvoor beeld met het onderzoek naar de getuigenverklaringen in Po len en Rusland, assisteren. „De heer Simon zou de hoofd moot doen en ik het bijwerk. Dat blijft -zop óók nu Simon is teruggetreden," aldus mr. van Heijnïngen. "Ik heb een drukke praktijk en daarom kan ik maar beperkte tijd aan deze zaak be steden. Ik betreur het dat mr. Simon de verdediging heeft neergelegd, temeer omdat wij al enige tijd samen in gesprek wa ren over de te voeren verdedi ging, maar dat is een zaak tus sen hem en Menten. Ik hoop alleen dat Menten er nu spoedig in slaagt één of twee nieuwe advocaten aan te trek ken. Mr. van Heijningen verklaar de tegenover ons dat hij aan zienlijke tegenspraak meent te "bespeuren in de verklaringen van de hoofdgetuigen, zoals die uit de kranten, tijdschriften en Tweede-Kamerstukken tot hem zijn gekomen. Zie verder pag. 3 Mr. B. F. J. Simon tegenstellingen'... 3Ë ffistiimgme van vier miljard Ook premier Den Uyl is uiter aard verheugd over de beper king van het tekort. Hij bena drukte dat de regering er goed aan gedaan heeft niet onmiddel lijk méér te gaan uitgeven toen de hogere inkomsten zich aan dienden. Een van de belangrijkste oor zaken van de onverwachte geld- toevloed is de hogere opbrengst van de loonbelastingen. Zoais bekend hebben de werkgevers vorig "jaar ondanks de loonstop op alle mogelijke manieren veel lonen toch verhoogd. Dat was door de regering niet voorzien. De onverwacht gestegen lonen betekenden dat er ruim een miljard meer loonbelasting werd betaald dan was verwacht. Ook de uitgaven zijn lager ge weest dan geraamd was. Oorza ken: O de bijdrage aan de EG mocht 307 miljoen gulden lager zijn in verband methogere landbouwheffingen; O als gevolg van lager kaste kort was de rente die over de staatsschuld betaald moest wor den 506 miljoen gulden lager. Tenslotte brachten de loonstij gingen een toeneming van de particuliere uitgaven met zich mee, wat weer bijna 200 miljoen aan hogere Inkomsten uit de omzet-belasting opleverde. Minister Duisenberg zei gis teravond te verwachten dat de hogere ontvangsten"" zich ook de komende jaren zuilen voortzet ten. „Dit alles leidt tot grote verbetering van de financiële vooruitzichten," aldus de minis ter. Direct na het uitbreken van de brand - rond 21.00 uur - legde de politie een cordon rond het brandende gebouw om nieuwsgierigen op een afstand te houden. Boven het geloei van de vlammen hoorde men kreten van hulp. Hoewel er volgens ooggetuigen paniek uitbrak, wisten brandweer, politie en militairen honderden mensen in veiligheid te brengen. Maar reddingsploegen lieten weten dat veel mensen in het gebouw bleven opgesloten. Te gen een uur was de brand on der controle. v, v ROTTERDAM - Alle stakin gen zijn nu voorbij, op één na. Dat is de staking bij DSM-doch- ier Synres-Almoco in Hoek van Holland, een chemisch bedrijf. De staking begon daar afgelo pen woensdag. De directie van dit bedrijf wil beslist niet verder gaan dan een loonsverhoging van een procent. Zowel de industriebonden als de stakers zelf vinden dat te wei nig om nu al de staking op te schorten, zo hebben ze meege deeld. Bestuurder W. F. Thijssen van de Industriebond NW vindt dat de Synres-directie (440 perso neelsleden) met haar standpunt afwijkt van het standpunt zoals alle andere werkgevers dat uit eindelijk in de cao-onderhande lingen hebben ingenomen. In alle andere sectoren is het werk gisteren hervat of heeft men besloten maandag te begin nen. De „Europic Ferry" was gisteren het eerste schip dat de Rotterdamse haven kon veriaten op weg naar Engeland. Ook de Amsterdamse haven is gister middag hier en daar al weer gaan draaien. Maandag zal het werk overal volledig hervat worden. VLAARDINGEN - Het Centraal Dierge neeskundig Instituut onderzoekt momenteel een koe, die een heel seizoen in de Broekpol der heeft gegraasd. Dit onderzoek is van groot belang. Van de door het in stituut onderzochte ko nijnen, hazen, eenden en fazanten staat dan weliswaar vast dat zij in de Broekpolder zijn afgeschoten, maar het is lang niet zeker of zij daar a! iang hebben rondgezworven. Het is heel goed mogelijk dat met name de eenden en fazanten uit andere delen van Nederland komen en eerst sinds kort in de polder leef den of gewoon op doortocht waren. Van de koe staat vast dat zij bet hele seizoen op dezelfde plek heeft geleefd. In Vlaardingen wordt ge spannen gewacht op de resultaten van dit on derzoek naar de gehal tes cadmium, lood, kwik, koper en zink in de lever en nieren van de koe. (Van onze sociaal-' economische redactie) ROTTERDAM - Op de Maasvlakte komt mogelijk een installatie die steenkolen kan vergassen. Het zo verkregen gas kan worden gebruikt voor het stoken van elektriciteits centrales en voor levering aan de chemische industrie. De plannen voor dergeijke kolenvergassingsinstallaties leven bij de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maat schappij (NEOM). Deze wil tientallen van deze fabrieken in Nederland bouwen omdat kolen in de toekomst veel be langrijker worden voor de energievoorziening dan nu. De NEOM denkt aan kolen- vergassingsinstallaties op de Maasvlakte, bij de Eemsha- ven, bij Amsterdam en Ter- neuzen en op vele andere plaatsen. Het kolengas zal niet bruik baar zijn om er een huis mee te verwarmen of om er op te koken. Dat is ook niet erg, want aardgas voor huishoude lijke doeleinden is er nog ge noeg tot ver na het jaar 2000. VS en Engeland voorbereid c p 1 [>eganda-cjfiisis President Carter heeft de ak- tie bevolen uit "voorzorg", werd Overwegend droog, maar in de kustgebieden kans op een lo kale regenbui of natte sneeuw bui en, voornamelijk in het noorden van het iand, enkele opklaringen. Matige noordelijke wind. Maxima van 3 graden in het noorden tot 6 graden in het zuiden van het land. JBStór zon op ooöw <77.3118.15 07.2918.17 maan op onder 11,510327 12X3 035S gisteravond laat in Londen be kend. Niet alleen de Ameri kaanse regering, maar ook de Britse is in hoge mate veront rust door de allernieuwste ont wikkelingen in Oeganda. President Idï Amin heeft alle Amerikanen in Oeganda bevolen zich maandag in de hoofdstad Kampala te melden. Wie niet komt moet "daaruit de conse quenties trekken." Amin wil de Amerikanen, zegt hij, persoon lijk toespreken. Tot maandag is het alle Amerikanen verboden Oeganda te verlaten. Het Penta gon bevestigde ons vannacht "op alles voorbereid" te zijn. De Duitse diplomatieke ver tegenwoordiging in Kampala, die de belangen van de Verenig de Staten behartigt (Amerika verbrak de betrekkingen met Amin) heeft de Amerikanen aangeraden 's avonds en 's nachts thuis te blijven achter gesloten deuren. Zondag pas moeten ze naar Kampala reizen, zoveeL mogelijk in .konvooi. Op geen enkele manier soldaten van het Oegandese leger provo ceren of irriteren, luidt het pa rool. Volgens de Duitsers is het le ven van de 250 Amerikanen niet direct in gevaar. Maar wel noe men ook de Duitsers de jongste orders van president Amin "re den tot zorg". DEN HAAG - De belangstel ling voor emigratie neemt de laatste tijd sterk toe. Uit een onderzoek is gebieken dat de mensen niet weg willen vanwe ge de werkloosheid of andere negatieve factoren, maar van wege de ruimte, het schone mi lieu, en familie of vrienden in het emigratieland. BERLIJN - De voormalige plaatsvervanger van Hitler, de 82-jarige Rudolf Hess, zou dezer dagen in de geallieerde gevan genis van Spandau geprobeerd hebben zelfmoord te plegen. Volgens geruchten zou hij in zijn cel (waar hij levenslang uitzit wegens "het voorbereiden en voeren van een agressie-oor log") zijn polsslagaders- hebben doorgesneden. Dit zou echter op tijd door de bewaking zijn ont dekt: zijn toestand zou nu geen zorgen meer baren. Hess zit al gevangen sinds hij op 10 mei 1941 per parachute in Schotland landde In een poging om Engeland te bewegen vrede te sluiten met Duitsland. Na de oorlog werd hij in Neurenberg tot levenslang veroordeeld en met zes andere top-Nazi's in Spandau opgesloten. Hij is nu al jaren de enige ge vangene in het complex, dat be rekend is op 600 mensen. (Van onze sociaal- economische redactie) LONDEN - De koffie prijs is gisteren tot record hoogte gestegen. Op de ter- mijnmarkt voor koffie in Londen steeg gisteren de prijs voor 1000 kilo koffie, die afgeleverd moet wor den in mei, voor het eerst tot 4000 pond sterling. Een dag eerder was die prijs nog 3550 pond sterling. Op de wereldmarkt is op het ogenblik een zeer krap aanbod van koffie. Boven dien spelen de nog steeds stijgende prijzen in de kof- fieproducerende landen mede een rol. 7 -Tv

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1