SJEUGDLAND OPGEHEVEN band in Cannes PvdA actief tegen Berufsverbote in partnerstad Nuchtere - vrouwen te water In Passage wordt Bouw Musisbowling start Esslingen iiÉÉ Bingo in Bijdorp Begroting goedgekeurd Bingo bij Rietzeilers Nieuw bestuur Groenoord Bode hond inenting ORGEL KLANKEN fMi schiedam Concurrentie Schiedamse kunst V MIEP VAN LEEUWEN VOOGD'S Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - „Jeugdland" zoals dat al jaren ach tereen in de zomervakanties wordt georganiseerd voor de Schiedamse jeugd bestaat niet meer. Althans niet in de huidige vorm. De club- en buurthuiswerkers Willen hun eigen buurthuizen niet langer sluiten gedu rende de zomermaanden om dan vervolgens zelf in Jeugdland „te werk te worden gesteld". Vrijwilligers moeten de organisatie van Jeugdland nu overnemen. Het drietal dat nog eenmaal Jeugdland zal helpen organiseren. SCHIEDAM - De Duitse Berufsverbote hebben de Schiedamse Partij van de Arbeid tot daden aangezet. Bij Duitse actiegroepen tegen de Berufsverbote zal worden gevraagd of er misschien ook gevallen in de partnerstad Esslingen bekend zijn. Mocht dat zo zijn, dan zal het bestuur van de Schiedamse PvdA een pro testbrief naar haar Duitse partners sturen. i" Musis Sacrum van onder tot boven in de stellingen SCHIEDAM - De 58 leden van de Rijnmondband verblij ven dit weekend in de badplaats Cannes in Zuid-Frankrijk. De band luistert het Mimosafeest op, dat daar voor het. eerst sinds twee jaar weer gevierd wordt. De Rijnmondband is samen met de Fiesta-Girls uit Bergen op Zoom en de Euroband plus het muziekgezelschap Excelsior beide afkomstig uit Rotterdam naar Cannes afgereisd. Voor de ze trip is een speciaal charter vliegtuig gehuurd. Vandaag loopt de band in een corso mee. Het bezoek aan Zuid-Frankrijk wordt morgen afgesloten met een taptoe in het stadion van Cannes. Behalve in het buitenland heeft de .Rijnmondband dit jaar ook diverse optredens in ver schillende plaatsen in ons land op het programma staan. Daar onder een groot aantal taptoes, maar bovendien een bijdrage aan de opnamen van de film „Soldaat van Oranje". Deze fil mopnamen vinden komende maand in Den Haag plaats. In mei doet de Rijnmondband mee aan een opname van het Avro- lelevisieprogramma „Met mu ziek de wereld rond". Het is opvallend dat in de agenda van de Schiedamse band voor dit jaar nog maar weinig optredens in Schiedam zelf staan. Rijnmondbandvoorzilter Van Aalten zegt hierover: „Dit doen we niet bewust, er is tot nu toe nog maar weinig aanbod uit Schiedam, Maar Schiedam wordt heus niet door ons verge ten. Men is hier nu eenmaal laat met het organiseren van iets. Meestal komt een aanvraag om ergens in de stad op te tre den op het laatste nippertje." .'V mmxtm Buurt- en i Kern- en zonne-energie Stedelijk Museum SCHIEDAM - Kernenergie.' zonne- en windenergie zijn de thema's waarom de tentoonstel ling Energie Edukatief draait, die vanaf dinsdag 1 maart in het Stedelijk Museum te zien is. Milieuwethouder Zijdeveld zal de tentoonstelling dinsdagmid dag om vier uur openen. SCHIEDAM - Gister nacht zijn twee Schie- damse dames in het water van de Lange Haven terecht gekomen met hun auto. Toen zij linksaf een brug op wil den slaan, deden zij dat te vroeg en raakten daardoor van de wal in het water. Het waren de 24-jari- ge A. A'. G. en de 27-ja- rige IJ. H. S. S. De dames' raakten niet. in paniek en wachtten rustig tot hun auto helemaal met wa- ter volgelopen was, de- den vervolgens de deu- ren open en zwommen: "i naar de kant f Daar hebben omstan- - ders hen op de wal ge- V holpen en met een taxi zijn ze huiswaarts ge---, kcerd. a,-«: Duikersploegen zijn later in de nacht nog aan het duiken geweest op zoek naar andere passagiers in de auto; maar die bleken er niet i.' te zijn. Lijnen van Albert Verkade in danseressen een eerste produk- tie - het solo- en het groepsbal- let Kwadraat. Dit dansprogram- ma wordt zondagmiddag 6 maart herhaald. Van Albert Verkade. hangt er een tiental schilderijen in de benedenzaal die hij het laatste jaar gemaakt heeft. Lijnen, kleurschakeringen en contrasten vormden hierbij de leidraad et museum. Van Gerard van Soest zijn een aantal zwart-wit foto's ten toongesteld. dié vri iwel allemaal in het Rijnmondgebied gemaakt zijn. - Rita Hennen toont een zeven tal schilderijen op deze tentoon stelling, die officieel Schiedamse Ateliers 2 heet. Het naïeve dat veel zondagsschilders: kenmerkt voert in haar werk de boven toon. In de entreezaal van het mu seum zijn werken te zien van Schiedamse kunstenaars die in de laatste jaren in het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling door de gemeente zijn gekocht. Het museum is dage lijks vrij toegankelijk van 10 tot 17 uur. - SCHIEDAM De eerste paal voor het Bowlingcentrum Musis Sacrum aan de Lange Haven gaat aanstaande maandagmid dag de grond in. Wethouder Chris Zijdeveld zat er voor zor gen dat de paal inderdaad enke le tientallen meters in het zand wegzakt. ming mogt nog komen. Daarop is nu het wachten. Met het heien zat een dag of tien gemoeid zijn. meent Frans van Rijsbergen. Daarna zal al vast begonnen worden met de aanleg van de bowlingbaan.'met welk werk de voorgevel niet ge moeid is. De eerste paal gaat maandagmiddag om drie uur de grond in. Met het heien is eindelijk enig schot in het aanleggen van deze bowlingbaan gekomen. Traag heid bij Monumentenzorg en ook bij de gemeente hebben er voor gezorgd dat er een fikse vertraging in Frans van Rijs-, bergens plannen is gekomen. Aanvankelijk had de bowling baan al in het voorjaar open moeten gaan; nu zal echter be gin augustus worden. Het slaan van de eerste paal moest keer op keer uitgesteld worden omdat er veranderingen in het zogenaamde "palenplan" aangebracht moesten worden. Er moest namelijk veel rekening worden gehouden met de naast gelegen panden en musis' eigen voorgevel, opdat daarin door het heien geen scheuren zouden ont staan. Ook viel de bodemkwali teit bij nader onderzoek tegen. Twee verschillende zandlagen in de grond waren oorzaak dat het oorspronkelijke paienplan ge wijzigd moest worden. Monumentenzorg heeft van de bowlingbaas geèist dat er een precieze tekening werd gemaakt van de monumentale voorgevel. Daartoe hebben enkele architec ten de gevel millimeter voor mi- limeter op moeten meten en na moeten tekenen. Die tekening ligt nu bij Monumentenzorg ter goedkeuring Er ligt al wel'een principe- uitspraak dat Van Rijsbergen de voorgevel mag laten restaure ren. maar dc- feitelijke toestem- willen in zomer open op straat terecht, voor zover ze niet met de ouders op vakantie gaan. Ook zeiten de Jeugdlandmede werkers van vorig jaar vraagte kens bij het bezoek. De kinde ren kwamen voornamelijk ui! de omgeving van de Margriet hal. waar het gebeuren plaats vond. Nieuwlandse en Groenoordse kinderen wisten vrij eenvoudig de weg naar de sporthal te vin den. maar Gorzenaartjes of kin deren uit Oost. West en Cen trum kwamen in veel mindere mate naar Jeugdland. Ook al omdat voor hen geen enkele vervoersregeli* getroffen werd. Rob Hageman vermoedt niet dat de buurthuizen en Jeugd land Nieuwe Stijl elkaar zullen bijten in de komende zomerva kantie. „Vermoedelijk zal het aantal Jeugdlandgangers niet afnemen. We hebben in elk ge val bepaald dat de buurthuizen en de Jeugdlandmanifestatie el kaar geen concurrentie mogen aandoen." Hoewel de plannen voor het nieuwe Jeugdland riog helemaal in een beginstadium zijn wordt er toch al over gedacht om de manifestatie ook voor de wat oudere scholieren toegankelijk te maken. Gedacht wordt aan de leeftijdsgroep 4 tot 16 jaar (dat was 4-12 jaar). De plaats waar de vakantie bezigheid gehouden zal worden is nog dubieus. De Margriethal wordt namelijk in de zomer verbouwd. „We denken aan een groot leegstaand pand, of mis schien openlucht-activiteiten," aldus Rob Hageman. Met wet houder Posthoorn en allerlei vrijwilligersorganisaties wordt binnenkort verder gepraat over de realisering van Jeugdland 1977. SCHIEDAM Het is maar goed dat de middenstanders die hun zaak in de Passage hebben over een eigen horloge beschik ken. De enorme klok die in het overdekte winkelcentrutnpje hangt geeft al geruime tijd niet meer aan welk uur van de dag het is. Iemand beeft er nu iets op gevonden waardoor voorkomen Op een eerste vergadering hebben vrijwilligers vanuit de padvinderij in Schiedam en de Christelijke Jongeren Vereni ging (CJVj zich bereid verklaard in de nabije toekomst Jeugdland te organiseren. Allerlei andere groepen kunnen zich nog aan sluiten bij deze nieuwe vrijwil ligersorganisatie. De reden dat de buurt- en ci jbhuiswerkers niet meer mee willen doen aan Jeugdland, is dat ze de hele zomer hun eigen clubhuis dicht moeten gooien. De jeugd uit hun wijk is dan min of meer aan de wolven overgeleverd. In hun wekenlan ge vakantie kunnen ze slechts De stichting Milieu Edukatie in Utrecht heeft de tentoonstel ling georganiseerd Op verschei dene plaatsen in Nederland is hij al te zien geweest. In Schie dam blijft de tentoonstelling in totaal tien dagen De reden voor de tentoonstel ling is dat de energievoorziening op het ogenblik bijzonder >n de belangstelling staat, netgeen de stichting wol aangrijpen om met vee! informatie over dit onder werp te komen. Naast de discus sie over de bouw van kerncen trales en alle daarmee samen hangende zaken vinden momen teel ook experimenten plaats met energiewinning uit zon en wind. Een deskundige begeleidt de tentoonstelling, terwijl een dia klankbeeld ook de nodige ach tergrondinformatie biedt. Voor scholen en andere groepen wor den speciale rondleidingen ge houden Thans hangt er nog in het museum werk van dt' Schie damse kunstenaars Albert Ver kade. Gerard van Soest en Rita Hennen. Van danseres Amy Ga le hangen er werktekeningen en foto's in de aula van het mu seum. Op de openingsavond brachten Amy Gale en andere wordt dat mensen die 's mid dags een bezoek aan de Passage brengen nog langer de schrik van hun leven kunnen krijgen. Kennelijk kwam het te vaak voor dat mensen zich vertwij feld gingen staan afvragen of het nu kwart over negen 's morgens, kwart over negen *s avonds of een heel ander uur van de dag was. In keurige let ters is op de klok de tekst "Er komt geen tijd" aangebracht. Het blijft voorlopig een raad sel wie deze tekst op de kiok heeft geplakt. Het vermoeden bestaat dat een personeelslid van het Passagetheater meer van dit alles afweet. Wie nu denkt dat de klok al tijden kapot is heeft bet mis. De elektriciteitsleiding van de klok loopt naar de kunstnijverheids-. winkel van A. Keyzer. Volgens insiders heeft deze al geruime 4 tijd geleden de stekker van de klok uit het stopcontact.getrok ken. De reden hiervan zou zijn. dat hij niet lahger meer wil op draaien voor het betalen van dé stroom die de publieke klok verbruikt SCHIEDAM - Voor dé bewo ners van Bijdorp is voor van avond een bingo-avond georga niseerd in gebouw Het Trefpunt. Het gebouw gaat a' om half acht open. maar het bingoën be gint pas om acht uur. Introducés zijn welkom. SCHIEDAM - Morgenvroeg vindt in de grote zaal van het Passagetheater weer hel maan delijkse concert op "net befaam de theaterorge! plaats. Degene die ditmaal honderden klanken uit het orgel tovert is de Britse organist Stanley Whittington. De maandelijkse concerten worden georganiseerd door de Nederlandse Orgel Federatie. Toegangskaarten zijn verkrijg baar aan de kassa van het Pas sagetheater. 'Ze kosten 3,50 per stuk. kinderen tol en met twaalf jaar en houders van een CJP betalen twee guldén entree. Het orgelconcert begint morgenvroeg om half elf. SCHIEDAM - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de begroting van deze gemeente voor het jaar 1977 goedgekeurd. SCHIEDAM - Het carnaval is dan wel Voorbij, maar toch gaat de carnavalsvereniging De Riet zeilers door met het organiseren van allerlei activiteiten. Komen de maandag houdt' de vereni ging een bingo-avond in zaal Marijke op het Broersveld. Aan vang acht uur. Leo Herwig van de Federatie voor Sociaal Cultureel werk in Schiedam heeft een brief ge stuurd aan het college van bur gemeester en wethouders, waar in aangekondigd wordt dat men een punt zet achter de organisa tie van Jeugdland. Hij doet hel voorstel om een vrijwilligersor ganisatie op te bouwen die voor dit jaar en voor de toekomst de vakanlieactiviteiten voor de Schiedamse jeugd regelt.- Om die organisatoren niet al te veel in de problemen te stor ten willen drie beroepskrachten uit het clubhuiswerk helpen bij de organisatie van Jeugdland '77. Dat zijn Annemiek van de Rijt. Hugo Koole en Rob Hage man. die met z'n drieën in '76 Jeugdland organiseerden. SCHIEDAM - De wijkvereni- ging Groenoord heeft deze week een deels nieuw bestuur gekre gen. De bestuursverkiezing was noodzakelijk omdat 2e penning meester De Jager en secretaris Van Schaverbeke hun functie neer wilden leggen. .Het nieuwe bestuur heeft nu als voorzitter S. Ph. Louis.se cretaresse is Hanny van Gelo- ,.ven en H.F.W. Haan is penning- 'roeester. Het bestuur telt nog acht leden. .7; 7 SCHIEDAM - Alle Schiedamse meisjes van 11 jaar zullen aanstaande dinsdag tegen rode hond ingeënt worden. 's Ochtends zal dat van half negen tot twaalf uur in het gebouw van de GG en GD aan de Tuinlaxn plaatsvinden, en 's middags van twee tol half vier in het Kruisgebouw op het Bachplein. Alle hiervoor in aanmer king komende Schiedamscn hebben via de gemeente een oproep ontvangen. L? Of die brief naar het stadsbe stuur dpn wel naar de Socialis tische Partei in Esslingen gaat. is nog niet bekend. Of de Schiedamse Partij van de Arbeid daarentegen veel zin zal hebben om bij het Esslmgse gemeentebestuur te protesteren, is ook nog onduidelijk. Het ver zoek om iets te doen liet het ook al een maand liggen. In Alk maar heeft men zich voorts deze week heel wat ellende op de hals gehaald door het te wagen de Duitse partnerstad te kritise ren inzake de Berufsverbote. PvdA-lid Van Ruiven vond dat de partij maar af moest zien van enige activiteit tegen de Be rufsverbote in Esslingen. Hij kwam tot de onsterfelijke op merking: „Denk erom. dan moe ten we actief gaanworden, hoor!" Dat dreigement bleek niet voldoende om ook de ande re partijleden van enige actie af te houden. Van Ruiven doelde met zijn opmerking erop dat Schiedam dan ook protest moet gaan aantekenen tegen toestan den in Chili. Spanje en achter het IJzeren Gordijn. Bij de organisatie die zich be zig houdt met de contacten tus sen Schiedam en de partnerste den is één geval van bote in Esslingen bekend. Dat betreft een onderwijzer die een baan werd geweigerd op grond van het feit dat hij lid is van de communistische partij. De activiteit van de Schie damse afdeling van de PvdA volgt nadat de landelijke partij vorige week ai een congres tield over de praktijken in auurland Duitsland. Op dat con- »res iielen de collega-socialisten -lit Duitsland het al afweten jmdat er in het forum een com munist zat. Men wilde niet met iem (Peter Weiss) aan één tafel ritten. J VLAARD1NGEN TEL. KORTE HOOGSTRAAT 27A 010-342310 HOOGSTRAAT 10 - SCHIEDAM TEUfOON 26S737 DEALER. Husqvarna. Elna. Bernina. Lewenstein. Anker. Vesta. INRUIL EN BETALINGSSERVICE - REPARATIE AAN ALLE MERKEN

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2