Veel vraag, weinig aanbod m Foto Morgana Sint J acc bs Gasthuis wordt verbouwd. Ruimte in Proveniers' luis gekraakt Weer htuir- manifestatie op komst Verkoop expositie is succes Beursbrug afgesloten V Schiedam MAANDAG 28 FEBRUARI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 4< -LV. Marty Schuitman rechts op de foto -houdt zich samen met haar col lega van de WV ook bezig met het probleem van de kamemood. SCHIEDAM - De VVV start binnenkort met een campagne om een groot aantal adressen te werven van mensen die één of meerdere kamers willen verhu ren. A! geruime tijd is de kamernood in Schiedam bijzonder hoog. Men is nauwelijks in staat aan de I vraag naar kamers te voldoen. Tweede praatavond in Noord Gestolen vrachtwagen gevonden 1203 minder Schiedammers SCHIEDAM - Het Stedelijk Huuroverleg waarin vertegenwoordigers van de diverse bewoners - en wijkverenigingen zitten hebben in verband met de ko mende huurverhoging weer een zogenaamde huurma- nifestatie georganiseerd. Deze vindt op maandag 14 maart plaats in gebouw Irene op de Nieuwe Haven. Degenen die bereid zijn een toegangsprijs van vijftig cent te betalen, kunnen die avond met een aantal Tweede Kamerleden over de huurverhoging praten die zoals bekend op één april ingaat. lIKlIllllIf Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010} 265205 266646 Bingo- avond Geen onbekende Enigszins houterig Modem ballet Enorm veel belangstelling voor Amy Gale en haar groep. Modem ballet in de statige aula van het Stedelijk Museum. '"r- -V K amernood erg hoog in Schiedam v\? S- V' - >?8W t^WV ■■•y< Een dee! van de kamerver- huur in de stad loopt via de WV. een ander deel via het MAI-bureau dat op de Maurits- weg in Botterdam gevestigd is. Men zegt daar dat de vraag naar kamers in Schiedam het aanbod enorm overtreft. Geschat wordt dat men alleen al bij het MAI-Bureau jaarlijks ruim ze venhonderd mensen aan de ba lie krijgt die hier in de stad een kamer" zoeken Het jaarlijks aanbod van kamers wordt op rond de 250 geschat. „We adver teren regelmatig maar toch blijft het aanbod gering," zegt één van de medewerksters van het Rotterdamse bureau. Bij de Sehiedamse WV is dit beeld nog somberder. De lijst die men daar heeft van particu lieren die weieens een kamer willen verhuren bevat niet meer dan tien adressen. Met name bij de WV komen regelmatig bui tenlandse werknemers aar. de balie die hier een kamer zoeken. Volgens één van de mede-, werksters van de WV Marty Schuitman. zijn de meeste men sen die bij hen om een kamer komen, personen die voor enke le weken onderdak zoeken. „Het zijn meestal mensen die hier tij delijk te werk worden gesteld. De vraag naar een vaste kamer loopt enorm terug. Het echte op kamers gaan is er tegenwoordig niet meer zo bij Mensen gaan liever op zichzelf wonen en zoe ken een goedkoop huisje," aldus Marty Schuitman. Het aanbod van pensions is volgens haar noft slechter dan het aanbod van te verhuren ka mers. Gebleken is dat het aantal pensionhoudsters in Schiedam aan het uitsterven is. Met name de politie speelt dit parten. Daar is het gebruikelijk dat jonge agenten tn een pension worden ondergebracht. De laatste weken plaatst de politie regelmatig ad vertenties waann om „nette pensions" wordt gevraagd. Commissaris C. van der Haa- gen zei tijdens een onlangs ge houden bijeenkomst over dit on derwerp: „Het is een zorgelijke toestand ik krijg er grijze haren van. Het is onmogelijk om voor ons jonge personeel passende pensions te vinden. Het aantal vaste adressen wat we hebben loopt steeds verder terug. En wanneer we iemand vinden diex één van onze mensen onderdak wil geven dan is meestal de pensionprijs te hoog." Tot voor kort beschikte de po litie over een vast adres m de Fultonstraat waar jonge politie- s agenten onderdak konden vis-1 den. De bewoonster van huis waar volgens commissaris' Van der Haagen gedurendë twintig jaar hele regimente; zijn ondergebracht Is inmiddel: verhuisd naar de Beethovenfia in Groenoord. Deze bewoonste: de 75-jarige mevrouw D. C. Ber- nard-Torenvliet vond zich lang zamerhand te oud worden, o; nog langer als pensionhoudster», te fungeren. SCHIEDAM - Morgen vindt de tweede praatavond plaats over het toekomstige wijkcen trum voor Schiedam-noord. Dit keer wordt de praatavond in De Ark op het Hargplein gehouden. Van acht tot half negen is er gelegenheid om een kleine ten toonstelling te bekijken waarna de heer Vrielink van de stich ting Ruimte een toelichting geeft, op de onlangs verschenen discussienota over het wijkcen trum. Na negen uur wordt er gediscussieerd over bet toekom stige centrum en kan men vra gen stellen. SCHIEDAM - Afgelopen za terdagmorgen is in Rotterdam een vrachtwagen van de 37-jari- ge De W'. gestolen. Deze werd. diezelfde dag nog tegen de avond teruggevonden op de Schiekade. De vrachtwagen bleek vast te zitten in de mod der, tevens was de accu eruit gestolen. Een takelwagen moest eraan te pas komen om de vrachtwagen weg te slepen. In een hoekje van het Lijn baancentrum vindt de tentoon stelling Foto Morgana plaats. De bedoeling was deze expositie te houden in de nieuwe mobiele tentoonstellingsruimte Dc Kijk- kist, maar door de havenstaking kon deze „container" niet gelost worden. In het Lïjnbaancentrum is het interieur van De Kijkkist nage bouwd zonder schade te doen aan de tentoonstelling,Kuif je in Rotterdam. Wethouder Riezen- kamp (kunstzaken) was uitgeno digd voor dc opening, die giste ren in een ontspannen sfeer plaatsvond. Vanaf 15 maart is Foto Morgana in diverse Rotterdamse wijken te zien. -te <At <2&8>S3%i •v* - v,ooHi>f r;psNHvC.VrWfbfrroassTCt.u^" vr 33 «c 9 Ctt< 30 uur, <zw - Ar# v var. küf :.h t isv A <$i VS vod ie.vs.wg" V •wvi: 3>?teg«dcn rwuw* h *n is «togwis» ven *1- li«t op U^itttctA,<CV'CRDAM SCHIEDAM Iedere maand verlaten gemiddeld honderd Schiedammers deze stad om bun heil elders te zoeken, zo blijkt uit de cijfers die de gemeente lijke bevolkingsadministrateurs over 1976 hebben samengesteld. In dat jaar raakte Schiedam na melijk welgeteld 1301 bewoners kwijt. Hoewel nog altijd 3069 Neder landers Schiedam de moeite waard vonden om als nieuwe woonplaats uit te kiezen, keer den 4370 inwoners deze stad de rug fcje. Het waren vooraf Rot terdammers, Vlaardingers, Bra banders en buitenlanders die Schiedam tot nieuwe woonplaats kozen; de vertrekkenden gingen veelal naar Vlaardingen, Gel derland en Brabant De loop der bevoking werd in 1976 eveneens beïnvloed door het aantal geboorten en overlij- densgevallen. 797 babies zagen in Schiedam het levenslicht (het jaar daarvoor waren dat er nog 71 meer), en stierven er 699 mensen. 661 huwelijken werden vorig jaar in deze stad gesloten, dat waren er 76 minder dan in '75. Het totale inwonertal van Schiedam lag eind december IS76 op 76.865. iTcgen de üjd dat de babies die dit jaar geboren worden 65 jaar zijn, zal de stad Schiedam van de aardbodem verdwenen zijn als tenminste de huidige snelle daling in hetzelfde tempo door blijft gaan. SCHIEDAM - Binnenkort wordt het Sint Jacobs Gasthuis op de Burgemeester Knappertlaan verbouwd en gemoderniseerd. De werkzaamheden zuilen ongeveer twee jaar duren. Met de verbou wing van het bejaardenthuis is ongeveer 2.4 miljoen gutden ge moeid. .Vanwege de komende veran deringen is de leiding van het Sint Jacobs Gasthuis inmiddels al gestopt met het opnemen van nieuwe bejaarden. Momenteel telt het bejaardentehuis onge veer 110 kamers. Tijdens de ver bouwing wordt dit aantal terug gebracht tot 75. Het ligt in de bedoeling om van elke dne ka mers er twee te maken. Tevens wordt iedere kamer van een douche en een toilet voorzien. Volgens de voorzitter van het bestuur van het Sint Jacobs Gasthuis, burgemeester Arie Lems, heeft het terugbrengen van het aantal kamers geen na delig effect op het totale aantal wooneenheden voor bejaarden m Schiedam. Hij zegt dat er momenteel voldoende woon plaatsen voor deze bevolkings groep in de stad zijn. Tijdens de verbouwing hoeft geen van de bewoners elders in Schiedam ondergebracht te wor den. De verbouwing van het be jaardentehuis vindt in fases plaats. Zodra er een deel van het huis verbouwd moet worden brengt men de bejaarde bewo ners onder in een semiperma nent gebouw dat in de tuin ach ter het Sint Jacobs Gasthuis komt te staan. De gemeente heeft inmiddels toestemming ge geven dit semipeqnanente ge bouw maximaal vijf jaar daar te laten staan. SCHIEDAM - Twee tot nu tee onbekende personen, een man en een vrouw, hebben de voormalige SRJJ-ruimte in het Provenierehuis gekraakt. Het gekraakte deel wordt officieel door de Sehiedamse Gemeen schap gebruikt als opslagruimte. SG-directeur Ruud Pillard heeft afgelopen vrijdagmiddag bij de politie een aanklacht wegens huisvredebreuk ingediend. De gekraakte ruimte ligt op de eerste verdieping van het Proveniershuis direct naast de werkkamer van de SG-direc- teur. Er liggen onder meer kan toormeubelen en Papieren van de WVopgeslagen. Het SG- personeel heeft- de kraakactie afgelopen donderdag pas ont dekt Het vermoeden bestaat dat de ruimte een week geleden al gekraakt is. De krakers hebben onder meer een bed en een kachel in de gekraakte ruimte geplaatst en kunnen ongestoord gebruik maken van het electriciteitsnet. Zodra men bij de SG de kraakactie had ontdekt is deze zowei bij de politie als bij het college van burgemeester en wethouders gemeld. „Wat ik vervelend vind is dat onze spul len erin staan. Het is gewoon een ernstige situatie. Het pand was met leeg, het was gewoon bij ons in gebruik. Je kunt vol gens mij dan ook niet meer pra ten van kraken. Voor mij is het gewoon puur huisvredebreuk. Ik neem dan ook aan dat de politie maandag proces-verbaal tegen de mensen gaat opmaken," ver klaarde Ruud Piliaard gisteren desgevraagd. Hij voegde eraan toe dat hij de politie vrijdag middag al had laten weten dat men wat hem betreft tot van- daag kon wachten met ingrij pen. Ateliers 2 op bijzondere Nog deze week krijgen al le Schiedammers een door het Stedelijk huuroverleg samengestelde brochure in de bus die de titel zal dra gen „Huurverhoging maar niet altijd". Het is de men sen van het Stedelijk Huur overleg ook dit jaar weer SCHIEDAM - De Beursbrug wordt morgenavond om negen uur afgesloten voor al het ver keer. Deze brug ligt over 'de lange Haven en verbindt de Korte Dam met de Dam. De af sluiting duurt tot woensdagmor-, gen res uur. De Beursbrug wordt afgesloten omdat er her stelwerkzaamheden aan het be wegingsmechaniek t verricht moeten worden. '.SCHIEDAM - In het dienst encentrum De Woud hoek op het Heijermansplein wordt morgen avond een bingo-avond gehou- iden. Deze begint om half zeven. alies aan gelegen om de Schiedammers zoveel moge lijk informatie over de huurverhoging te verschaf fen. Voor het houden van de huur- mamfestatie heeft men een lijst van vijf actiepunten opgesteld. Deze zijn. Geen huurverhoging zonder reele loonsverbetering; een versnelde en zorgvuldige aanpak van de stadsvernieu wing; betaalbare nieuwboud; optrekken van de huursubsidie en verhoging van de opknap- subsidie voor die bewoners die eigenaar van hun huis zijn In eerste instantie had men aan de hand van deze vijf pun ten een handtekeningenactie on der de Schiedammers willen houden. Echter bij de wijkver- eniging Groenoord bleken daar principiële bezwaren tegen te bestaan terwijl zowei de bewo nersvereniging Centrum als de bewonersvereniging Oost niet genoeg mensen konden leveren om de actie te houden. Inmid dels heeft de CPN het Stedelijk Huuroverleg laten weten dat men van plan is onder de bewo ners van Groenoord wel een dergelijke handtekeningenactie te houden. Gebleken is dat men binnen het Stedelijk Huurover leg laaiend is over deze houding van de CPN Men beschouwt dit als een politiek stuntje in het zicht van de komende Tweede Kamerverkiezingen Vorig jaar werd een huurma- nifestaue gehouden met in het forum mensen die lid zijn van de gemeenteraad. De organisato ren kregen toen te horen dat plaatselijke politici eigenlijk niet m een dergelijk forum thuishoren omdat de huurverho ging vanuit Den Haag wordt opgelegd. Vandaar ook dat dit jaar leden van de Tweede Ka mer zijn gevraagd om zitting te nemen in het forum. Tot nu toe heeft echter alleen het PvdA- kamerlid Hans Kombrink toege zegd dat hij op 14 maart naar Schiedam komt (Door HANS LEYTE) SCHIEDAM - Zelden heeft een opening van een tentoon stelling in het Stedelijk Museum zoveel publiek getrokken als afgelopen vrijdagavond de opening van Sehiedamse Ate liers 2. In een barstensvolle entree-zaal sprak museumdirec teur Hans Paalman een onverstaanbaar openingswoord, laaarna er een dansshow werd gegeven die voorbereid ivas in de dance-workshop van Amy Gale in de ateliersschool aan de Westmolenstraat. Een jaar geleden is men m het museum begonnen jaarlijks een groepstentoonstelling te or ganiseren van werk van Sehie damse kunstenaars. Tijdens der gelijke tentoonstellingen is het pas mogelijk om een goed en afgerond beeld te krijgen van het voortreffelijke werk dat de verschillende kunstenaars die Schiedam rijk is leveren. Voor Sehiedamse Ateliers 2 geldt dan ook eigenlijk maar één woord: Geweldig. Als eerste Albert Verkade die /.o langzamerhand voor Schie dam geen onbekende meer is. Hij heeft voor deze tentoonstel ling een aantal grote schilde rijen geleverd. Uit die schilde rijen blijkt weer eens waar Al- bert zich al jaren voor interes seert: Het spel van de lijnen. Op imposante en kleurige wijze laat hij zien wat je allemaal met een simpele lijn kunt doen. Soms lijkt zijn werk heel even op computerkunst, maar dat beeld vervaagt gelukkig direct wan neer men de schilderijen van Albert Verkade nauwkeuriger bekijkt. De uit Belgie afkomstige schilderes Rita Hennen voltooide vorig jaar haar opleiding aan de Rotterdamse academie voor beeldende kunsten. Met haar schilderijen laat ze op een in dringende manier zien wat ze in haar leven allemaal beleefd heeft Niet alleen jeugdherinne ringen maar ook het ondergaan van een miskraam schildert zij op haar eigen enigszins houteri ge wijze. Met name haar laatste schilderij over haar onlangs ge boren dochtertje wekt de indruk dat we in de toekomst nog veel van Rita Hennen kunnen ver wachten. Net ais Albert Verkade heeft fotograaf Gerard van Soest al vaker in het museum geëxpo seerd. Hij fotografeert niet al- wijze geopend SCHIEDAM - De ver kooptentoonstelling van het werk van de begin 1976 overleden Sehiedamse kun stenares Cor Joppe, is een groot succes geworden. Tij dens twee verkcopmiddagen in de foyer van het Zolder theater is voor ongeveer ze venduizend gulden aan aquarellen en tekeningen verkocht. De helft van de opbrengst gaat naar het Koningin Wilhelminafonds, de andere helft naar de vereniging "Tot Heil des Volks" die hulp aan jongeren verleent die aan drugs verslaafd zijn. In totaal zijn er 48 aquarel len en tekeningen van Cor Joppe verkocht. Volgens In- grid Joppe die de verkoop tentoonstelling van het werk van haar tante orga niseerde had men verwacht dat de tentoonstelling niet meer dan tweeduizend gul den op zou leveren. Er is nog vrij veel van het door Cor Joppe vervaar digde werk over. Ingrid Joppe zegt nog niet te we ten welke bestemming ze moet geven aan de ongeveer honderd aquarellen en teke ningen die onverkocht zijn gebleven. leen de angstaanjagende Maas vlakte en de verkrotting in Schiedam maar ook mensen die hij tijdens reizen naar het bui tenland tegenkomt. Terecht zei museumdirecteur Hans Paalman afgelopen vrijdagavond over ge- rard van Soest: „Hij fotogra feert dingen die anderen verge ten en er voorbij lopen. Zijn fo to's spreken een beeldende taal." De foto's van Gerard van Soest benadrukken nog eens dat de wereld om Schiedam er hele maal niet zo mooi uitziet. Tenslotte de in New York ge boren danseres Amy Gale. Haar bijdrage aan Sehiedamse Ate liers 2 is niet zo bijzonder groot in de aula van het museum hangen enkele foto's van haar werk als danseres en een serie werktekeningen van het door haar gemaakte ballet "Cross roads". Tijdens de opening van de tentoonstelling liet Amy Gale samen met Bianca van billen, Pauline Daniels, Patrice Kenne dy, Mane L. van Laarschot en Toska ten Kate een voortreffe- lijk stuk modem ballet zien. Deze dansshow wordt zondag 6 maart om twee uur in de aula van het museum herhaald. Sehiedamse Ateliers 2 duurt nog tot 20 maart.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2