«1 Kliniek weer in gebruik Te koop: ets van Albert Verkade Diefstal uit auto's Min. Pronk op school Geen subsidie CRM verbouw Savornin Lohmanschooi m in Handige dief op pad BROMMER EN FIETS BOTSEN 55É Schiedam mx: Voorbarig Maatschappelijk werk WOENSDAG 16 MAART 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 s\ c ö3? De Vismarkt aan de Lange Haven moet haar oude funktie terugkrijgen, menen de be woners van de Haven. SCHIEDAM - De Lange Haven moet haar rustieke aantrekkelijkheid terug krijgen, menen de bewoners ervan, om dat te bereiken hebben ze duidelijke plan nen gemaakt. Die plannen zijn vanmiddag aan wet houder Chris Zijdeveld kenbaar gemaakt en met hem besproken. De wethouder voelt er wel voor om een stukje Schiedamse hir.torie aan de Lange Haven te doen herleven. Eén van de dertig afdruk ken van de ets van Albert Verkade. "Mi* Ar ƒ<•- P Mlf'y* 7 v - KSCA-coödinatc Leo Her- wich. site, ifX'A' fsflll De eerste maquette van Schiedam Noord is klaar, i en maakt vanavond deel j uit van de besprekingen. Ter oriëntatie: de gebou wen rechts onder zijn de scholen op het Faassen- plein. lam en voor Lange Haven met Zijdeveld besproken -V.J" iiv .2 ^VÏV^ wi.ïM.ïf'Sfïi'C De plannen van de bewoners en van leden van de Bewonersver eniging Schiedam houden onder meer in dat het grootste deei van de Haven tot "woonerf" wordt verklaard, en dat de auto's er slechts in beperkte mate toegang krijgen. Ook moet de Vismarkt te genover de Appelmarktbrug ge legen - zijn oude functie terug krijgen. Op voorstel van de man die binnenkort met een visres taurant start op de hoek van de Lange Haven en de Walvisstraat zal bekeken worden of de Vismarkt op vrijdag weer een echte vismarkt kan worden. Het wekelijks houden van een postzegelruilbeurs behoort te vens tot de mogelijkheden voor de Vismarkt. Tenslotte bestaat voor de Vismarkt nog de wens om er een soort terrasje te ma ken voor de zomermaanden, met bankjes en bomen. De omgeving van de Koren beurs moet in de gedachte van de samenstellers van de "Nota De Lange Haven" tot voetgan gersgebied verklaard worden, waar eveneens de bomen en bankjes c erheersen. Het belangrijkste van de voorstellen is echter de haven zelf, oftewel het bestrate gedeel te ervan. De Hoogstraatzijde van de Lange Haven moet de hele dag verkeersvrij blijven, met uitzondering van laders en lossers die tussen 7 en 11 uur 's ochtends welkom zijn. Fietsers zouden er echter wel mogen rij den. Men wil het autoverkeer mijden omdat er veelal veel te hard wordt gereden op de ha ven, en omdat al dat blik de mooie haven te veel ontsiert, al dus de opstellers van de nota. Op de andere kant van de Lange Haven zou verkeer tot op zekere hoogte wel toegestaan zijn, maar parkeren moet daar uit den boze verklaard worden. Voorts stellen de notamensen nog voor om in de hele stad een betere bewegwijzering te maken voor vrachtverkeer, opdat de zware vrachtwagens niet meer onverhoeds op de Lange Haven terecht komen. De oude huizen en bedrijven op de Haven zou den tegen al dat langsdreunende verkeer niet bestand zijn, aldus de bewoners en leden van de vereniging. Het gehele plan is vanmiddag uitgebreid met de wethouder besproken, en ook zijn hem 62 enquêteformulieren overhan digd, waaruit overduidelijk blijkt dat alle bewoners en ge bruikers van de Lange Haven met de plannen instemmen, op twee na. SCHIEDAM De kliniek voor verslavingsziekten op de Boer- baavelaan in oost is sinds giste ren weer in gebruik. Wegens een flinke opknapbeurt heeft de kliniek geruime tijd leeg ge staan. De kliniek wordt gerund door de Herman Boumanstich ting, Volgens stichtingsdirecteur W. den Baas biedt de kliniek sinds gisteren weer plaats aan 36 personen die aan alcohol ver slaafd zijn. Op 25 oktober van het vorig jaar schreven we in HW dat de Boumanstichting vaste plannen had om alsnog op de Nieuwe Haven een dependance van de stichting te beginnen. Zoals be kend Is de stichting al geruime tijd in het bezit van het leeg staande pand dat naast gebouw Irene staat. Met name op aan dringen van de gemeente Rot terdam is door de Boumanstich ting een plan ontwikkeld om op de Nieuwe Haven een tehuis voor ongeveer 22 oudere alcoho listen te maken. In oktober zei stichtingsdirec teur Den Baas in HVV over dit plan dat er in de samenleving altijd een aantal met name oudere alcoholisten overblijft, die nergens opgevangen kunnen worden. Op de Nieuwe Haven zou een soort leefgemeenschap voor deze personen moeten ont staan die niet in klinisch ver band maar in tehuisverband le ven. De verbouwing van het pand werd vorig jaar al op on geveer één miljoen gulden ge schat Inmiddels is dit plan bij de •gemeente Schiedam ingediend. Het uitvoeren ervan hangt vol gens Den Baas, af van de hou ding van de gemeente Rotter dam. Deze moet beslissen of men bereid is een bepaalde fi nancieringsgarantie te geven. Krijgt de Boumanstichting die niet dan gaat het hele plan niet door. „Wij hebben niet voldoen de middelen om de verbouwing van het pand te bekostigen," zei directeur Den Baas ons gisteren. Volgens hem is de stichting bezig binnenkort de gemeente Rotterdam voor te stellen om binnen een bepaalde termijn een beslissing te nemen over het financieringsvoorsteL Wanneer Rotterdam niet op bet financieringsvoorstei ingaat dan is de Boumanstichting van plan het pand op de Nieuwe Haven binnen de kortste keren te verkopen. Eén gegadigde beeft zich intussen al aange diend. Het is een stichting die in het pand een opvangcentrum wil maken voor mensen die in nood verkeren. SCHIEDAM - Op initiatief van de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum zal er eind deze week een dertigtal afdrukken van een ets van de Schiedamse kunstenaar Albert Verkade te koop zijn. De presentatie van deze prent vindt morgenavond plaats tijdens de algemene ledenvergadering van de vriendenvereniging. Deze wordt gehouden in de aula van het museum aan de Hoogstraat Met de verkoop van de prent van Albert Verkade hoopt de vriendenvereniging te bereiken dat Schiedamse kunstenaars wat meer in de belangstelling komen te staan. De prent die na mor genavond in het museum te koop zal zijn, kost honderd gul den voor leden van de vrien denvereniging. Niet-ieden moe ten een tientje extra betalen. Omdat de kunst van Albert Verkade momenteel in het mu seum te kijk hangt, is het moge lijk om bij de aankoop van de prent een rijkssubsidie van twintig procent te krijgen. De vriendenvereniging reser veert jaarlijks een deel van de contributie voor de aankoop van kunstwerken voor de collectie van het museum. Tijdens de le denvergadering krijgt museum directeur Hans Paalman een Delftsblauw wandbord aangebo den. Op het wandbord staat een voorstelling van de Grote Markt met het randschrift: „Gesigt van het Stadhuijs, met het Markt- velt, der Stadt Schiedam". Het wandbord is een copie van een prent van de Delftenaar Isaac van Haastert, die deze prent te gen het einde van de achttiende eeuw maakte. In de collectie van het Stedelijk Museum be vindt zich al een dergelijk wandbord met een voorstelling van Huis te Riviere. Aan het begin van de leden vergadering van Üe vrienden vereniging vindt er ondermeer een bestüursverkiezingplaats. Aan het eind ervan wordt een film over de techniek van het etsen vertoond. Deze film is op genomen in het atelier van de Haarlemse graficus Michel van Overbeeke. De ledenvergadering begint morgenavond om half acht. '-*,1 v' fu v' -y' w nmtummiévtm»*» ft" MM' m h m h w V' V - ijnamtttu SCHIEDAM Autokrakers aan de 's Gravelandseweg zijn in de kijker gelopen toen zij de ene na de andere geparkeerde auto open braken en er enige spulletjes uithaalden. Een bewo ner van de 's Gravelandseweg zag dat, en waarschuwde de po litie nadat het duo in een eigen auto wegreed. Het kenteken kon echter nog genoteerd worden. De Rotterdamse politie heeft de daders later opgespeurd en naar Schiedam overgebracht Het bleken de 20-jarige R.W.S. en het 13-jarige meisje C.T.R. te zijn. Het meisje is weer naar huis gestuurd, de jongen zit nog vast. Vier bewoners van de 's Gra velandseweg hebben aangifte van diefstal uit hun auto ge daan. Dat zijn de heer B.P. die een diplomatenkoffertje ƒ300 mist, de heer J.S. die een auto radio ƒ750 mist, de heer R.O. van wie een cassetterecorder a 150 gestolen is maar in de wa gen van de dader werd terugge vonden, en de heer J.P.R. wiens gestolen radio, 2 huiden, 2 spea kers en 7 cassettes gestolen en teruggevonden zijn. Wel bedroeg de schade aan zijn wagen 1000. SCHIEDAM - Minister Jan Pronk van Ontwikkelingssa menwerking brengt maandag morgen 21 maart een bezoek aan de scholengemeenschap Spieringshoek. Hij praat dan met driehonderd leerlingen uit de hoogste klassen van HAVO en VWO over ontwikkelings hulp. Deze leerlingen houden zich al geruime tijd bezig met een pro ject over hulp aan de Derde Wereld. Ze hebben ondermeer nagedacht over hoe ontwikke lingshulp opgezet moet worden en over het functioneren van de huidige ontwikkelingshulp. Vol gende week maandagmorgen houdt minister Pronk eerst een inleiding, daarna discussieert hij met de leerlingen van Spie ringshoek. SCHIEDAM Het ministerie van CRM is niet van plan de ver bouwing van de Savornin Lohmanschooi aan de Galileistraat te subsidiëren. Het schoolgebouw dat al geruime tijd leeg staat moet het nieuwe buurtcentrum vor GcLicdam-oost worden. De verbou wing ervan gaat ongeveer 540.000 gulden aerten Dat CRM niet bereic' is om de verbouwing van het schoolge bouw te bekostigen, sreeg wet houder Herman Posthoorn te horen toen hij kortgeleden een bezoek aan staatssecretaris Wim Meijer van CRM bracht. De wethouder bezocht samen met twee vertegenwoordigers van de katholieke stichting voor Sociaal Culturele Arbeid (KSCA), stich tingsvoorzitter Bert Kaptein en coördinator Leo Herwig het mi nisterie. Wethouder Posthoorn ging in de plaats voor wethou der Eef Collé die zoals bekend al geruime tijd ziek is. De drie kregen in Den Haag van de staatssecretaris te horen dat er binnen de begroting van CRM geen ruimte is om de ver bouwing van de Savornin Loh manschooi te subsidiëren. Vol gens Herman Posthoorn moet er nu onderzocht worden, in hoe verre er ruimte is in de subsidie die de gemeente nu al jaarlijks van CRM ontvangt om de ver bouwing te bekostigen. Dit on derzoek zal plaatsvinden in sa menspraak met de KSCA. KSCA-coördinator Leo Herwig zei ons desgevraagd wel een aantal mogelijkheden te weten om de verbouwing van het schoolgebouw te financieren. „Ik heb daar wel een aantal ge dachten over maar op dit mo ment vind ik het wat .voorbarig om die openbaar te maken. Ik zou er een groot aantal mensen door kunnen frustreren," aldus Leo Herwig. Na enig aandringen wilde hij één van die suggesties toch kwijt Het verloop van weizijns- en buurtwerkers is in Schiedam vrij groot Het duurt meestal geruime tijd voordat dergelijke vacatures weer vervuld zijn. Zo lang er een vacature bestaat hoeft er geen salaris betaald te worden. Dit niet uitbetaalde sa laris moet weer terugvloeien naar CRM. Leo Herwig schat dit bedrag grofweg gezien op een ton. Hij heeft nu het plan om CRM te verzoeken de niet uit betaalde salarissen te gebruiken voor het verbouwen van de Savornin Lohmanschooi. Bepaald positief was een toe zegging van staatssecretaris Meijer over een personeelsuit breiding bij de stichting Maat schappelijk Werk. Deze is sinds eind vorig jaar gevestigd op het Broersveld. Bij d.- stichting werken nu vijf maatschappelijk werkers, maar gezien de proble men die er in Schiedam op dit gebied zijn, zouden er eigenlijk twaalf maatschappelijk werkers op het Broersveld moeten zitten. Nog steeds bestaat er op het gebied van maatschappelijk werk in heel Nederland een personeelsstop. Tijdens het ge sprek met de drie Schiedammers het de staatssecretaris weten dat die personeelsstop binnenkort wordt opgeheven. Bij toewijzing kunnen er dan in verschillende plaatsen in ons land meer maat schappelijk werkers worden aangesteld. Meijer heeft de toezegging ge daan dat Schiedam bij de eerste groep van gemeenten zal zitten die meer maatschappelijk wer kers krijgen toegewezen. Gezien deze uitspraak hoopt wethouder Herman Posthoorn dat de Stich ting Maatschappelijk Werk bin nenkort met drie of vier perso nen kan worden uitgebreid. J «-sit Touwtrekken om aantal woningwet woningen Noord SCHIEDAM - Binnen de raadsfraktie van de Partij van de Ar beid heerst onenigheid over de vraag welk percentage vaij het aan tal te bouwen woningen in Noord woningwetwoning moet worden. Een deel van die onenigheid zal vanavond tijdens de vergadering van de Commissie voor Ruimtelijke Ordening uitgevochten worden. Met name PvdA-er Nicolai Die- gestapelde Dielemans. laagbouw," aldus lemans heeft zich er in de frak- tie sterk voor gemaakt om minstens 45 a 50 procent van het totaal aantal nieuwe woningen tot woningwetwoning te maken. Wethouder Chris Zijdeveld houdt vast aan een percentage van 35%. De fraktie is verdeeld over het gewenste aantal woningwet woningen. Het eigenlijke ge touwtrek omtrent het percenta ge zal pas in de gemeenteraads vergadering van april plaatsvin den, als daar over Schiedam- Noord beslist wordt. Dielemans heeft echter al wel de eis op tafel gelegd, dat de wethouder met een héél gedegen plan moet komen, wil de pro gressieve fraktie het accepteren. Tot op vandaag is er nog altijd gïen goede exploitatie-opzet over het bouwen in Noord ge maakt, en het ziet er niet naar uit dat de wethouders daar spoedig mee op de proppen ko men. „Het is natuurlijk raar dat de financiële consequenties van de bouwplannen nog niet bekend zijn. Als het weer zo gaat als met de binnenstadsplannen - toen de exploitatie-opzet op de laatste dag van de ter visie leg ging bekend werd - dan zal er' zeker geen groen licht komen voor het uitvoeren van de bouwplannen," aldus raadslid Dielemans. Hij vindt het met name voor de progressieve Schiedamse po litici een aanfluiting als ze er niet voor zouden zorgen dat er méér woningwetwoningen dan koopwoningen in Noord zouden verrijzen. „En in de huidige plannen is het ook nog zo dat een heel beperkt aantal van die 35% woningwet die Zijdeveld voorstelt eengezinswoningen zijn. Veel vallen nota bene m de In de vergadering van van avond zal Dielemans zeker WD-raadslid Cor van Tilborg tegenover zich vinden, die er voor pleit om juist meer koop woningen in plaats van woning wetwoningen in Noord neer te zetten. Het definitieve plan - zoals dat vanavond opgesteld zal wor den - zal onmiddellijk een maand ter visie gelegd worden en dan al in de april-raadsver- gadering vastgesteld worden. De eerste paal gaat dan in de zo mer de grond in. De vergade ring van vanavond begint om acht uur in het Stadskantoor. SCHIEDAM - Een fietser en bromfietser zijn op de Vlaardin- gerdijk ter hoogte van de Vijt- sluizenflat met elkaar in botsinS gekomen op het fietspad, het geen de fietser een hoofdwona en een hersenschudding bezorg de. Hij - de bejaarde Vlaardm- ger G. van T. - ligt nu m het gemeenteziekenhuis. De brom mer - de 17-jarige Maaslandef C.L. kwam er met de schri» vanaf. SCHIEDAM Een bejaarde dame die haar naam niet be kend wil hebben heeft bij de politie aangifte gedaan dat zij bedrogen is door een mansper soon. Zij had gisteren op het postkantoor enige briefjes van 1.000 geïnd en was er mee naar huis gegaan. Net thuis werd er gebeld en daar stond een man aan de deur die zich als PTT-er voordeed. Hij meldde haar dat er per ongeluk 1 vals duisendjt tussen de biljetten zat en dat htl wel even voor baar wilde ral len. Daar trapte ze in en tot nof toe beeft de dame nog niets te ruggezien van het geld.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2