DE SCHEURMAKER AR-MINISTERS CONTRA KVI-MINISTERS Hoogste ambtenaren (ton of meer per jaar) willen niet matigen 'Verstoppertjeachter de koelkast hielp I BANKSTELLEN diepvrieskip toptopijteit Agee mag terug naar Amerika Songfestival toch? r 'Brug te ver' laat spoor van schulden na Man doodt zijn vrouw en komt zelf om Enorme drugs razzia in Frankrijk 'Fan Agt, nee...' Tanker (gelukkig leeg) in tweeën: 11 vermisten 8 PMNZESS j kom kijken... naar eiken I't Eikenhuys BBC zet alles op alles Verklaring SflNi S 1 I Aniin wil alles weten over mevr. Thatcher Spreekwoordelijk sterfgeval Bewolking ilnrii) Bekebrede-Barneveld INFORMATIE OVER BEZORGING: VLIEGENDE VOYEURS r Originele badhanddoek kado. Hef Vrije 8 Volk. Dinsdag 22 maart 1977 32e jaargang no. 9154 hoofdredacteur herman wigbold Wat er vandaag ook gaat gebeuren, één ding staat nu a! vast: minister Van AGt is niet alleen een scheurmaker in het kabinet maar ook in het CDA. De twee anti-revolutionaire mi nisters konden de vreemde bokkesprongen van de CDA-lijst- trekker ten aanzien van de grondpolitiek niet meemaken. Dat politieke feit blijft bestaan, ook als het CDA vandaag om de eenheid te redden alsnog met een mysterieuze oplossing op de proppen zou komen. Het kabinet heeft er na dit weekeind in ieder geval geen gras meer over laten groeien en de knoop doorgehakt. Al te lang heeft men, in de hoop een compromis te bereiken, Van Agt in staat gesteld zijn vreemde spelletjes te spelen. Tot het laatste moment. Vrijdag, de dag van het kabinetsberaad, had Van Agt weer eens last van zijn bekende vrijdagse ziekte het geen hem niet verhinderde 's avonds fris en vrolijk een CDA- vergadering toe te spreken (dat moet je als eenvoudig werk nemereens proberen). Zonder ook maar één minister gesproken te hebben, uitte hij zaterdag zijn dreigement hoewel hij donderdag nog had verklaard dat de politieke wil aanwezig was om uit de proble men ie komen. Dit alles stelt opnieuw de betrouwbaarheid van de KVP aan de orde. In de beruchte nacht van Schmelzer liet de KVP het kabinet-Cals struikelen, zogenaamd over een begrotings kwestie maar, naar later bleek, over de grondpolitiek. Hetzelf de gebeurt nü maar in nog bezwarender omstandigheden. Onder het wetsontwerp prijken de handtekeningen én van Van Agt én van Van der Stee. Zij zijn er niet alleen mee ak koord gegaan, ze he ben daarmee ook de verplichting op zich genomen het wetsontwerp te verdedigen. Nu stemmen zij tegen. Wat is de betrouwbaarheid van een partij, hoe kan er meteen dergelijke partij in goed fatsoen geregeerd.wo.- den als twee van haar vertegenwoordigers de door hen gete kende stukken als monsters zonder waarde beschouwen? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet Den Uyl is vanmiddag opnieuw bijeengekomen om te beslissen over zijn voortbestaan. Tot aan het begin van het Kabinetsbe raad vergaderde de top van het CDA met de zes con fessionele ministers om een dreigende breuk binnen het CDA te voorkomen. De verdeeldheid van het CDA was 's nachts al ge bleken bij de stemming in het kabinet over de voor stellen van de progressieve ministers om de wetsont werpen over de grondpolitiek te wijzigen. c «Sfc ..Jjjppr v - DEN HAAG - Hoge ambtenaren met een salaris van meer dan een ton per jaar zijn tegen matiging van hun salarissen. Dat bleek gisteren tijdens het overleg over de nieuwe ambtenarensalarissen. GRONINGEN - Met zijn pistool in de hand hield de 24-jarige J. E. zich schuil achter de koelkast toen de poli tie hem gisteren in Groningen samen met de 24-jarige P. S. en zijn 20-jarige echtge note E. S.-de J. kwam arresteren. L Alstublieft! 20% korting op uw nieuwe montuur. Tot een max. van f 20,-. Mooi mee genomen. Op vertoon van uw ziekenfondskaart. Applaus dus voor Rotterdam Kruiskade 73 tel. 010-112846 Zuidplein Hoog 783, tel. 010-806370 /rtANT^~*\ JLEKKenekip kout UIT BARNEVËLD! Bei 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonnee-service Van onze correspondent LONDEN - Philip Agee, ex-CIA-agent, is volkomen vrij terug te keren naar zijn vaderland, de Verenigde Staten. Van onze correspondent LONDEN - Er is toch nog een kans dat het Eurovi sie Songfestival doorgaat, zoals gepland in Engeland op 2 april in de Wembleyhailen. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorr en u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaat50 x lQOcm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HVV- 1 jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. De dikke vriend van Rotterdam. Nieuwe abonnee bon s, Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: f Adres: Plaats: 'Soortabonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als beloning bij Naam afzender: Adres: Plaats: I H 1 I I 1 I I I I 1 I I .1 jf 1 '„ai"-v» CPA-top bijeen over breuk in eigen rijen Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 -14.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 -14.74.11 SCHINNEN - Een 68-jarige oud-mijnwerker (H. v. H.) m het Limburgse Schinnen heeft gisteren zijn 64-jarige echtgeno te met een zwaar voorwerp de schedel ingeslagen. Daarna, zo veronderstelt de politie in Maas tricht, heeft hij zijn huisje in brand gestoken waarbij hij zeif ook om het leven kwam. De woning brandde af. Volgens buurtbewoners boter de het de laatste tijd niet tussen de twee echtelieden. De politie veronderstelt dat aan het drama een ruzie is vooraf gegaan. Van de man was bekend dat hij eni ge tijd overspannen was. (Van onze correspondente) PARIJS - De politie heeft 51 arrestaties verricht van grote en kleine handelaren in hasjiesj, heroïne en morfine, die opereer den in het departement Franche Comté en in Zwitserland. De hasjiejs werd verkocht aan ze ker 3000 leerlingen van Franse lycea. De enorme razzia heeft de po litie voldoende paperassen opge leverd om te kunnen verklaren dat zeker zes ton hasj zijn weg vond van Amsterdam naar Be- sancon. De vier KVP-n.inisiers (Van Agt, Lubbers, Van der Stee en Westerterp) stemden tegen, maar de twee Anti Revolutio naire ministers (Boersma en De Gaay Fortman) onthk.jen zich van stemming. Bovendien kondigde Van Agt aan dat hij aan dc uitslag con sequenties zou verbinden en verklaarden Boersma en De Gaay Fortman dal zij dat niet 'zouden doen. De KVP bleek dus van plan het kabinet te verla ten. de AR niet. De ministers handelden naar later bleek overeenkomstig de adviezen van hun fractieleiders. Andriessen en Aantjes, die er ook niet in waren geslaagd op één lijn te komen. Vannacht om half een, na een hele avond vergaderen gaf pre mier Den Uyl een verklaring uit waarin staat: „de minister van Justitie en de minister van Landbouw hebben als onderte kenaars hun ernstige bezwaren tegen het mmisterraadsbesluit doen blijken en beraden zich op de politieke implicaties van dit besluit Ook de overige christen democratische mm'sters hebben blijk geggeven op dit beraad prijs te stellen." Den Uyl was somber gestemd maar zei nog niet alle hoop ver loren te hebben. Hij zinspeelde op de verdeeldheid van het CDA door te spreken van nuzn- ee-verschiilend. Zie ook pagina 3. Eerste kolom DEN HAAG - PvdA-fractielei- der drs. £d van T?ujn unï CDA- lijsttrekker Van Agt liever met terug in een eventueel tweede kabinet Den Uyl. Hij zet dit vanmorgen voor de VARA-radio. „Als het kabinet over deze zaak valt, zullen wij daar onge twijfeld de consequenties uit trekken," zei hij Van Thijn wees er op dat het de eerste keer zou zijn dat een kabinet valt na een meerderhetdsbeslissing. K. —oet v 1 ''XvMaV itv' v Er is een akkoord bereikt over matiging van de salarissen boven de 112.000 gulden. De twee vakbonden voor de hogere functionaris sen waren daar echter tegen. Het voorschip van eet» Panamese tanker (42.000 ton) zwalkt stuur loos over de kalme Atlantische Oceaan, 140 mijl uit de kust voor de Amerikaanse staat Noord-Carolina. De schuit brak in tweeën na een explosie die optrad toen men in een leeg ruim aan het lassen was. Van het snel zinkende achterschip konden 28 opvarenden worden gered: enkelen liepen zware verwondingen op. zoals de man die hier met grote spoed uit de kustwachthelikopter naar het zieken huis van Camp Lejeune wordt gedragen. Met man en macht werd vanmorgen nog gezocht naar elf vermisten. Voor het milieu hoeft ditmaal niet te worden gevreesd - de tanker voer „in ballast" en vervoerde geen olie. De matiging is toch doorge voerd omdat de $ne andere centrales van overheidspersoneel er wel voor voelden. De rege ring zag haar matigingsvoorstel als een „incidentele en maat schappelijk aanvaardbare maat regel die los staat van het inko mensbeleid". De centraie van hogere functionarissen bij de overheid noemde het voorstel echter juist een „vooruitlopen op een samenhangend inko mensbeleid". De nieuwe ambtenarensalaris sen gaan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1977 omhoog met 3,5 procent, met een mini mum van 500 gulden. De vakan tietoeslag stijgt van 7,8 naar 8 procent. NAIROBI - Amin moet en zal dies weten over mevrouw That cher, leidster der Britse Conser vatieven. Amins speciale advi seur in Britse zaken, de Engelse oud-oorlogsvlieger Bob Astles, moet vandaag nog gedetaiieerd antwoord kunnen geven op de volgende vragen: "Hoe oud is die Thatcher en hoe lang, is ze getrouwd en heeft ze kinderen, zoja hoeveel, is ze op school geweest, snapt ze ïers van polhiek en vooral - is ze intelligent genoeg om de Britse economie uit de huidige crisis te kunnen halen?" Bob Astles heeft de lijst gis teravond telefonische voorgelegd aan de voorlichtingsdienst van de Conservatieven. (Van onze filmredactie) DEVENTER Joe Levi- ne, de producent van de monsterfilm Een brug te ver", die vang jaar in en om Deventer werd opgeno men, staat bij verschillen de schuldeisers in Neder land nog voor een miljoen gulden m het krijt. Niet alleen middenstan ders zwaaien met kassa bonnen van formaat, ook de gemeente Deventer heeft nog anderhalve ton van Levme tegoed, evenals de schilder die de gehele brug nog even van een nieuw verfje voorzag voor dat de camera's gingen draaien. Pogingen het geld bin nen te knjgen lopen dood op een bereidwillige secre taresse m Lew nes kantoor in New York. „U knjgt het geld", zegt ze tegen de zo langzamerhand xoanho- pige crediteuren, maar ze zegt er niet bij wanneer. De drie worden ervan verdacht zondag drie gewa pende overvallen te hebben gepleegd. Toen de politie het beval liet E. het wapen vallen. Het team van tien recher cheurs dat was ingezet om bet drietal op te sporen slaagde daarin door getui genverklaringen en met hulp van het fotoarchief waar foto's in zaten van de twee mannen, die eerder ge arresteerd waren. Boven dien vermoedde de politie dat één van hen het pistool had, dat een tijdje geleden in Groningen gestolen was. De drie bekenden de overvallen, waarbij de be woners werden geslagen, gekneveld en bedreigd met het pistool. De buit was in totaal ni"t meer dan zo'n honderd gulden. NAIROBI - Doodgraver Dun can Macharia dolf gisteren een graf op de begraafplaats van JfdgiJ in Nairobi. Toen hij bijna Kjaar was stortte de kuil in. Machana werd bedolven en was öood voor men hem kon uitgra ven. Veel bewolking maar van het tuiden uit enkele opklaringen. Plaatselijk een bui. Matige wind uit noordoost tot zuidoost. Maxi mumtemperaturen in het noor den van het land 8 graden, in bet zuiden 11 graden. Ömt ion opomfef 06 361858 maan op ondar 07 56 23 W Applaus! ook in klassieke en massief eiken meubelen nergens zo'n keus! Fa- briekstoonzaten industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010 -126461. Mariniersweg 281, hk. Hoog straat R.dam maandag t m vrijdag tot 1900 uur. zaterdag tot 16.00 uur DURBAN - „Nou, ik lag dus naakt te zonnen op het dak van de garage. Toen kwam er een man over tn een zweefvliegtuig. En die maakte oscene gebaren en seksuele suggesties!" Men kan wel zeggen dat de getuigen verklaring van mevrouw Lo- ran Thompson voor de recht bank van het Zuidafrtkaanse Durban gisteren de nodige opzien baarde. Ze probeerde haar SS-jarige echtgenoot wij te pleiten, die terecht stond omdat hij twee zweefvliegers met een wind buks had willen neerhalen. De vrouw had al vaker bij de politie geklaagd, omdat zweefvliegers haar belaagden als zij onder de blote hemel lag. Toen een waaghals laag langs de ramen van het huis scheerde en opgewekt naar de /c—'lie wuifde, werd het haar man te veel. Hij nam zijn buks, „maar schoot met op de piloot", aldus de egaal gebruinde getuige. Hij heeft een brief ontvangen van de Amerikaanse minister van Justitie met de formele verklaring dat geen vervolging tegen hem zal worden ingesteld om de simpele reden dat, schrijft de minister namens de regering van Jimmy Carter, „op geen enkele wijze is gebleken dat een strafbaar feit is gepleegd." PHILIP AGEE niet strafbaar De brief van de Amerikaanse regering aan Agee maakt hem - weer - tot een Amerikaan als elke andere Amerikaan met een geldig paspoort Nog steeds zou de Nederlandse regering Agee de toegang kunnen weigeren als hij aan de grens komt Maar el ke motivering voor die weige ring, zo die er ooit was, schijnt zoek. Er is overigens grote kans dat nu ook de Britse regering, die Agee wil uitwijzen, haar standpunt zal herzien of zal moeten herzien. Agee heeft nu bijna twee we ken geieden een officieel ver zoek ingediend Nederland bin nengelaten te mogen worden. Er is nog geen antwoord. De BBC is. achter de schennen, in onderhandeling met de bond van omroeppersoneel, om toch nog te proberen de „buitenwerk-ca- merahedeu" zover te knjgen dat ze het uitzenden van het Songfes tival garanderen. De showbusiness houdt rekening met het door gaan van het festival.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1