T Schiedamse stelt gemeentelijk woningbeleid aan de kaak néê Klappen op Lorentzplein 'JULLIE VERTROUWEN DE ONTWIKKELINGSLANDEN NIET' A Nieuwe auto gestolen Nieuwlanders ommoeten Nieuwlanders Marco (3) in vijver, gered door passant GYMNASIASTEN KIEZEN VOOR DE VVD Zeebioloog krijgt prijs van Blijdorp Filmmiddag in de Yier Molens Vergadering van Expogé schiëdam DINSDAG 22 MAART 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Wanneer er iemand op het gebied van huisvesting werkelijk in nood verkeert, kan de gemeente niet op een behoorlijke wijze hulp bieden. Dat is de mening van de 35-jarige Schiedamse lerares Monika Metz die kortgeleden om zuiver persoonlijke redenen plotseling op straat kwam te staan. wmm MM De „keuken" in de ruimte op het Broersveld die de gemeente een woning noemt maar die volgens Monika Metz niet meer dan een krot is. Eruit Wielrijdster negeert klaar-over SCHIEDAM - Waar de ouderbrigadiers van het Lo rentzplein altijd al bang voor waren is nu gebeurd; een weggebruiker weigerde gehoor te geven aan het „bevel" van een brigadier om te .stoppen voor overste kende kinderen, en fietste rustig door. De klaar-over die volgens een langsrijdende automobilist irritant midden op de weg stond te discussiëren met de fiet- ster stapte uit z'n auto en gaf de brigadier tot over maat van ramp een stomp op zijn hoofd. Minister Pronk op Spieringshoek: Minister Jan Pronk spreekt 300 Spiering hoekers toe. PvdA bijeen Parkeren wordt duurder Het Schiedamse gymnasium Burgemeester zette mij uit zijn kamer9... Toen ze gistermorgen tijdens het wekelijkse spreekuur bij burgemeester Lems haar nood ging klagen, werd ze na verloop van tijd door hem uit zijn ka mer op de zesde etage van het Stadskantoor gezet Het was Monika Metz die eind februari noodgedwongen een ruimte in het Proveniershuis kraakte. Ze kreeg een dwangbe vel om de ruimte te verlaten, hetgeen op woensdag 2 maart na tussenkomst van de politie gebeurde. Dit ondanks een toe zegging die haar door SG-diree- teur Pillard gedaan was (de Schiedamse Gemeenschap huurt de betreffende ruimte van de gemeente-red.) dat ze mocht blijven zitten totdat ze woon ruimte gevonden had. Nadat ze uit het Proveniers huis was gezet werd Monika Metz verhuisd naar de woning boven snackbar Veronica op het Broersveld. Mensen van de ge meentelijke Womngdienst zeiden toen over deze woonruimte: „We hebben het eén en ander in orde gemaakt Wij weten ook wel dat de woning niet geschikt is om er vast m te wonen." Ze beloof den ieder gebrek terstond te verhelpen. De Schiedamse woonde een aantal dagen m de ruims e en kwam toen tot de ontdekking dat de gemeente haar m een krot had gestopt Ze ontdekte gebreken als lekkages en verrotte dakgoten. „Ik heb er echt m gewoond, ik vond het nu eenmaal niet fair om te gaan kankeren zonder er in gezeten te hebben", aldus de Schiedamse. Toen ze bij de gemeentelijk Womngdienst kwam met de vraag ot de verschillende gebre ken verholpen konden worden, kreeg ze nul op het rekest Ze kreeg te horen, dat de gemeente mets meer aan deze woning deed en dat de ruimte twee jaar geleden al uit het gemeentelijke woningbestand was gehaald. We! kon men haar een zoge naamd kraakcontract geven. Een dergelijk contract hebben ondermeer de bewoners van de gekraakte panden aan de Laan en omgeving. De inhoud daar van is dat gekraakte panden als bedrijfsruimte gebruikt mogen worden net zolang tot de ge meente er een andere bestem ming voor heeft. De gebruiker kan dan geen aanspraak op een andere ruimte maken. Een ambtenaar van de ge meentelijke Woningdienst be loofde de problemen van Moni ka Metz bij het gemeentelijke Bureau Huisvesting aan te kaarten. Toen ze daar na ver loop van tijd ging informeren, wist men nergens van. Een groot aantal dagen al zwerft de Schiedamse van de ene kennis naar de andere. Ten einde raad besloot ze om aan burgemeester Lems voor te leg gen welk onrecht haar was aan gedaan en om te vragen hoe het nu zat met de belofte dat ze een woning zou krijgen. Op het moment dat ze gister morgen bij Lems naar bmnen stapte deed deze de toezegging haar uit te iaten spreken. "Gelaten hoorde hij alles aan. Ik zei dat het zeldzaam grof van hem was om mijn persoonlijke problemen erbij te betrekken. Tenslotte informeerde ik toch ook niet naar zijn persoonlijke problemen Op dat moment kwam er ineens een uitbarsting, hij stond op en zei: Nu kunt u gaan," aldus Monika Metz. Na dit gebeuren zei ze tegen over ons: "Dit onderstreept dat dit soort spreekuren een farce is. Die man kan de problemen niet aan. Hij is met bereikbaar en als het hem niet zint wordt je eruit gesodemieterd." Ze voegt eraan toe: "De gemeente zou mij echt een woning aan moeten bieden, ze heeft 't me beloofd. Ik vind van mezelf dat ik een duidelijk urgentiegeval ban. Ik heb niets, ik weet niet wat ik verder moet doen. Ik heb het geld om een woning te hu ren als die maar niet te duur is." Toen we burgemeester Lems om commentaar over het gebeu ren wilden vragen, bleek hij niet aanwezig te zijn. Wel had hij bij zijn secretaresse een schriftelijk commentaar achter gelaten. Daarin staat ondermeer dat de Schiedamse uit zijn ka mer was gezet omdat ze hem onterechte verwijten had ge maakt. Wat de persoonlijke proble men van Monika Metz betreft schrijft Lems, dat hij haar had aangeraden hulp bij een instan tie m te roepen. Verder schrijft hij letterlijk in zijn commen taar: "Aan het begin van het gesprek stelde zij dat ik er was om alle problemen van alle mensen in deze gemeente op te lossen. Hetgeen wel of niet tot mijn competentie behoort wordt in ieder geval niet door me vrouw Metz bepaald." De burgemeester heeft de Schiedamse aangeraden de ge meenteraad van haar grieven op de hoogte te stellen. Het was de 32-jarige ouderbri- gadewacht Rob Brugman, vader van een leerlingetje op de lage re school op het Lorentzplein, die de klappen kreeg. Vorige week hielp hij een groepje kinderen bij het over steken, toen een dame op de fiets de zebra naderde. Omdat de fiets was beladen met drie volle vuilniszakken en een kind achterop, kon de vrouw moeilijk afstappen en reed op de briga dier m. Rob Brugman schrok zó van de fietser midden op het zebra pad dat hij haar vastgreep en staande hield om de verdiende uitfoetering te geven. Achter zijn rug was echter een auto blijven staan - dwars op de weg geparkeerd - en daaruit stapte de broer van de fietster. Hij sprong Brugman onverhoeds op de rug en bezorgde hem een bloeduitstorting op het hoofd. „Een krank jore me toestand dat dat zomaar kan. Alle ouders die in de oversteekwacht zitten waren er ondersteboven van. Sommigen durfden vandaag niet. weer gaan staan omdat ze bang zijn ook door een aggressieve weggebruiker te grazen geno men te worden," zegt Marina Hendriks over het geval. Marina heeft destijds de installatie van de.ouderwacht georganiseerd. Al eerder hadden leden van de ouderwacht in Oost zich be zorgd tot de politie gewend, met het verzoek eens poolshoogte te komen nemen op het Lorentz plein. Het gedrag van automobi listen en andere weggebruikers laat volgens hen steeds vaker te wensen over. Men let vaak nau welijks op de aanwijzingen van de brigadier, is hun klacht De politie zegt nauwelijks iets te kunnen doen aan het ver schijnsel dat de verkeersaanwij- zingen van ouderwachten gene geerd worden. „We kunnen hooguit een mentaliteitsverande ring bij het publiek proberen te- bewerkstelligen en betere voor lichting over de taken en rech ten van ouderbrigadiers geven", zo gaf een politiewoordvoerder enige maanden geleden al als commentaar toen de eerste klachten op het bureau binnen druppelden. Aan die mentali teitsverandering en betere voor lichting is tot op de dag van vandaag door de politie nog nog niets gedaan. SCHIEDAM - Morgen wordt in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan een filmmiddag gehouden. Op het programma staat de film Ir ma la Douce met in de hoofdrol Shirley McLaine. De filmmiddag begint om half twee, de' toe gangsprijs is twee gulden. SCHIEDAM Je vertrouwt de mensen in de ontwikkelings landen minder dan de mensen in eigen land. Iedereen vraagt altijd wél of het ontwikkelings geld wel op de juiste plaats te recht komt, maar ik heb nog nooit iemand horen vragen of het defensiegeld in Nederland wel ter bestemde plaats aan komt" Dat antwoordde minister Jan Pronk van ontwikkelingssamen werking op kritische vragen van leerlingen van de Scholenge meenschap Spieringshoek toen hij daar gisterochtend twee uur op bezoek was. Vele leerlingen uit de hoogste klassen wilden van hem weten of de controle op al het geld dat Nederland aan ontwikkelings hulp uitgeeft wel voldoende is. „Ze vragen altijd aan mij of het geld uit mijn mmistersporte- feuiile wel goed besteedt wordt en nooit of het geld uit een an dere ministersportefeuille goed besteed wordt," zei Pronk te leurgesteld. Daar waren de scholieren wel even stil van, maar de wijsneus van de school - Max Pieter Frenkel uit de hoogste klas van 't gym wist wel een volgende slimme vraag. Het bezoek van minister Pronk vond plaats op uitnodi ging van zo'n driehonderd leer lingen van het Spienngshoek, c*ie met het projekt Ontwikke lingshulp bezig zijn. Samen met leraren in de economie, geschie denis, maatschappijleer en gods dienst worden de ontwikkelings vraagstukken bestudeerd. In rijn inleiding zei minister Pronk al dat Nederland is te ruggekomen van het standpunt om geld aan de arme landen te sturen „De ontwikkelingslanden moeten zelf beslissen wat ze hebben willen, als dat land bouwmachines zijn dan steunen we de financiering daarvan. Ais er een school of een ziekenhuis moet komen dan financieren we dat projekt maar ais je geld stuurt weet je nooit of het bij de mensen voor wie het be stemd is terecht komt," aldus de minister Ook wees hij op het belang dat Nederland er zelf bij heeft om de armere landen op de we reld te steunen. „Op langere termijn hebben wij natuurlijk zelf belang bij steun aan de ar me landen. Denk maar eens aan de olie die die arme landen veelal hebben." De leerlingen van Spierings hoek vonden het maar niks dat Nederland geld geeft aan Cuba, een land dat er zelf een (duur) leger in Angola op na houdt. Pronk meldde dat hij met de steun aan Cuba hoopte te berei ken dat er een emd komt aan de situatie in Cuba waar nog altijd politieke gevangenen vast gehouden worden. „En ieder land heeft een leger, dus waar om een ontwikkelingsland niet?" zo vroeg hij zich af. „Het is hy pocriet als wij zeggen 'Jullie mogen geen leger hebben'." Na een cadeautje uit Bangla- desj in ontvangst genomen te hebben, smeerde Jan Pronk hem om klokslag twaalf uur als een assepoester. Hij werd veer in Den Haag verwacht SCHIEDAM - De Expoge (de Nederlandse vereniging van ex- -politieke gevangenen redhoudt vanavond de jaarlijkse algeme ne vergadering in gebouw Christelijke Sociale Belangen op de Lange Haven. Op de agenda staat ondermeer een bestuurs verkiezing en een toelichting op de activiteiten die de Expoge dit jaar wil ondernemen. Na afloop van het officiële geddelte vindt er een gezellig samenzijn plaats. De jaarvergadering begint van avond om acht uur. SCHIEDAM - De Schiedamse afdeling van de Partij van de Arbeid houdt morgenavond om 8 uur een ledenvergadering in gebouw Irene op de Nieuwe Ha ven. Tijdens deze bijeenkomst houden Herman Drenth, Tweede Kamerlid voor de PvdA en het PvdA-raadslid Ruurd van der Veer een inleiding over de ge zondheidszorg in Nederland. SCHIEDAM - Uit het pand van het autobedrijf Victoria aan de Stnckledeweg is een gloed nieuwe auto met een waarde van ruim 35.000 gulden gestolen. %pe donkerrode auto is een Mer cedes 240-diesel en heeft het kenteken 06-HV-12. Om de auto uit de zogenaamde occasionhal te kunnen rijden moest er eerst een aantal andere voertuigen verplaatst worden. Deze werden opengebroken; de schade aan de auro's wordt op ruim 2500 gul den geschat Uit de auto van de 27-jarige Schiedamse A. v. B. zijn een ra diocassetterecorder en twee luidsprekers verdwenen. De auto stond geparkeerd op de 's-Gravelandseweg. Van het voertuig werd een tochtraampje opengebroken. De waarde van het gestolene bedraagt evenals de schade, driehonderd gulden. SCHIEDAM - De driejarige Marco van Loenen uit de Fah- renheitstraat is door een onbe kende man uit een vijver van het Beatrixpark gevist, toen hij daar in gevallen was. Marco was samen met zijn broertjes en zusjes in het park aan het spe len, toen hij plotseling de vijver in liep. De andere kinderen be gonnen te schreeuwen en maak ten een voorbijganger attent op het kind m het water. Toen Marco weer op het droge was gebracht, werd hij door een sur veillancewagen van de politie weer naar huis gebracht. SCHIEDAM - „Er js op 23 maart geen voetbal op de televi sie, dus we rekenen op een goe de opkomst!" Dit staat te iezen in een folder die bij 487 gezin nen die tn Nieuwland -wonen in de bus is gerold. Deze bewoners rijn uitgenodigd voor de con tactavond die morgen in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan wordt gehouden. Het houden van de contactavond is een experiment. Een aantal welzijnswerkers is tot de ontdekking gekomen dat er tussen de verschillende Nieuwlandbewoners een enorm gebrek aan communicatie be staat. Zij hebben het gevoel dat er heel wat bewoners rijn die het één of ander over een be paald onderwerp willen weten. Om hierover meer duidelijkheid te krijgen is de contactbijeen komst van morgenavond georga niseerd. De bewoners die rijn uitgeno digd wonen in: de Van Houten laan, de professor Aalberselaan, de Schaperlaan, de Talmalaan, de Visserlaan, de Troelstralaan en op de Schaepmansingel. Een groot aantal organisaties en in stellingen zal zich morgenavond in De Vier Molens presenteren: de gemeente in de persoon van wethouder Herman Posthoorn, de wijkvereniging Nieuwland, de Jeugdhaven Nieuwland, de stichting Gezinsverzorging, de Kruisraad Schiedam, de Raad voor het Bejaardenwerk, de po litie. de Telefonische Hulpdienst, de Werkgroep wonen en leven in Nieuwland. de Sociaal Raads man, de Liedewijdeschool voor nijverheidsonderwijs en de stichting Maatschappelijk Werk. De verschillende vertegen woordigers van al deze organi saties en instellingen zullen iets vertellen over hun werk in de wijk Nieuwland, waarna de be zoekers vragen kunnen stellen. De contactavond begint om acht uur en is omstreeks half elf af gelopen. Slaagt het experiment dan wordt voor andere delen Van de wijk Nieuwland ook een contactavond georganiseerd. ROTTERDAM Per 1 april worden de parkeertarieven voor de „slagboomterreinen" rond de Rotterdamse binnenstad verdub beld. De prijs gaat van 1.- per keer en per dag naar ƒ2,-. De abonnementen gaan van 15.- naar 30.- per maand. B. en W. van Rotterdam heb ben de raad van hun besluit op de hoogte gebracht De verho ging geidt voor de terreinen achter het Groothandelsgebouw en aan de Hoogstraat, Smt Ja- cobsplaats. Hofdijk, Rochussen- straat en Schiedamse Vest SCHIEDAM Als het Schiedamse Stedelijk Gymnasium een reële afspiegeling vormt van de Nederlandse samenleving, dan wordt VVD-Ieider Hans Wiegel met ingang van 25 mei aanstaande de nieuwe premier van dit land. Verkiezingen op deze school zijn met grote meerderheid gewonnen door deze Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Volledig onverwachts heeft de wiskunde- en maatschappijleer- leraar L. H. Koster onlangs de hele school aan een zogenaamde verkiezing onderworpen. Hij deed dit om de scholieren meer belangstelling voor de komende Kamerverkiezingsstnjd bij te brengen en hen aan het denken te zetten over het onderwerp „Politiek". Na deze onverwachte verkie zing zuilen de 247 leerlingen die het gymnasium telt in hun les sen maatschappijleer met de aanstaande verkiezingen gecon fronteerd worden. Daarna zullen ze tegelijk met de echte verkie zing op 25 mei wederom een stembiljet moeten invullen. 15,5% Van de gymnasiumleer lingen had geen mening over de Nederlandse politiek; zij stem den op de partij „Blanco" (36 maal). Blanco kwam met de PvdA als tweede uit de bus. De VVD zegevierde met 43% van het totaal aantal uitgebrachte stemmen (hetgeen neerkomt op 101 stemmen) Op de vierde plaats kwam D'66 met 23 stemmen. Het CDA en de PSP eindigden samen met eik 9 stemmen De PPR werd zevende met 8 stemmen, CPN en DS'70 kregen elk 4 stemmen, de Boerenpartij vond 2 gymnasias ten aan zijn zijde en de SGP en het GPV eindigden met elk 1 stem op de laatste plaats. Docent Koster meent dat het voornamelijk door „thuis" komt (Jat het aóóUi WD-siemraers zo hoog ligt op het Stedelijk Gymnasium Het waren name lijk vooral de lagere klassers die in grote meerderheid WD stemden (in de eerste klas 40%, in de tweede 50%, daarna loopt het percentage VVD-stemmers sterk terug). De hogere klassers doen al meer aan maatschappij leer, economie, geschiedenis en dergelijke en kunnen dus zelf standiger kiezen, meent Koster. ROTTERDAM - De Comelis van Doorn-prijs, genoemd naar de man die o.m. als dierenin- specteur Diergaarde Blijdorp 52 jaar diende, zal dit jaar worden uitgereikt aan W. F. J. Morzer Bruyns, oud-gezagvoerder van de „Oranje" endestijds commo dore van de Mij-Nederland. De plechtigheid heeft op 25 maart in het Rivièrahalcornpiex plaats. De heer Mörzer Bruyns krijgt deze prijs voor rijn verdiensten op het gebied van de maritieme biologie waarbij hij vooral zee vogels, walvissen en dolfijnen observeerde. Zo maakte hij meer dan 5000 kaarten waarop werd aangetekend welke soorten hij zag, hun aantallen en de plaatsen waar hij ze had waar genomen- De oud-kapitein, die zeer veel tijd besteedt aan natuurbescher ming, schreef o.m. een boek over walvissen getiteld „Field Guide of Whales and Dolphins" waarbij hij zelf voor de illustra ties zorgde. Hij bekleedt ver scheidene functies op martitiem- en natuurt' wed en is lid van de Amerikaanse Explorer Club waartoe ook beroemdheden als Hillary (bergbeklimmer), Thor Heyerdahl (ontdekkingsreiziger) en de diepzeeduiker Cousteau behoren. De Cornells van Doorn-prijs is eerder uitgereikt aan A. Hoog- erwerf (natuurbescherming In donesië) en de entomoloog (m- sektenkenner) E. J. Nieuwen- huis.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2