De Gorzen krijgt voor fobie-patiënten Maria Taverne: wat is er met m'n motie gebeurd? 4000 HEESTERS EXTRA BIJ LIEFLANDSCHOOL Rommelmarkt in Woudhoek Beethoven in Muziekschool Kunstsneeuw na asfaltbrandje Accountants mild over 'lening' van Heezik bij AVR Overwerk voor agent Bowlingers teleurgesteld Maarten 't Hart komt Geen subsidie Riverside Jazz Club BEROVING Brommerdief DUBBELE BOEKINGEN SCHIEDAM „Er móet beslist een club voor fobie-pati- enten komen in De Gorzen. Er zijn tientallen mensen in deze wijk die hun huis niet uit durven en die vrij gemak kelijk geholpen kunnen worden. Met een praatgroep en een yogaclub zouden al deze mensen geholpen kunnen worden. En dat moet hoe dan ook georganiseerd worden." Touwtrekken 'Hoopvol' WOENSDAG 23 MAART 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Joop Monster: „Tientallen Gorzenaren durven hun huis niet uit. Ik was één van hen." Dat zegt Gorzenbewoner Joop Monster. Hijzelf heeft het initiatief genomen tot oprichting van die "fobie-club". Hij weet namelijk wat het is om je eigen huis niet uit te durven. Hij heeft er jaren last van gehad. Joop Monster heeft al een yogaleraar bereid gevon den om mee te doen aan de fobie-club. Een ruimte heeft hij ook al. De buurthuiswerkers van De Dukdalf hebben een zaaltje in hun centrum beschikbaar ge steld. Daar kan de fobie-club eens per week een avond - of éventueel een ochtend of middag - bijeen komen. Nu moeten de mensen nog bijeen getrommeld wor den. Bakkers, Taverne, (Van Tilborg) en Rosman: „Waar is onze motie gebleven ,A: Lieflandkinderen planten heesters. In het kijken Dienstencentrum De Woudhoek kwamen velen hoe het eraantoe ging op de fancy fair. Redactie editië Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Velen durven huis n et uit „Ik ken zo al zes, zeven men sen die een ziekelijke angst hebben. Die dus hun huis niet uit durven en ook niet alleen thuis durven zijn. Ikzelf heb er zes jaar mee te kampen gehad. Via een yogaleraar ben ik daar overheen gekoen. Nu heb ik gis teren mijn overbuurvrouw, die negen jaar niet buiten de deur is geweest, meegenomen naar de yogaclub; en zo zijn er veel meer die geholpen kunnen wor den. Geholpen moeten worden." Joop Monster is ettelijke jaren geleden volledig invalide ver klaard. Nadat hij bij het voet ballen een been had gebroken, takelde beide ledematen steeds heviger af. Nu loopt hij slechts met moeite. Joop had een flore rende hengelsportzaak in de Groenelaan. Die heeft hij van de hand moeten doen, toen zijn straatfobie (het zich niet durven vertonen op straat) doorbrak. Zijn vrouw stond namelijk in die zaak. maar sinds zijn ziekte wilde hij haar geen minuut uit het oog verliezen. „Als ze langer dan twee minuten wegbleef dan hield ik het niet meer uit." Het ging pias echt slecht met Joop toen zijn verzekerings maatschappij (de HAV-bank) weigerde te geloven dat Joop Monster invalide was. Hij kreeg geen vergoeding. „Ik kwam op krukken dat kantoor binnen, mijn benen in het gips, en nóg zeiden ze dat ik 100% valide was." Het touwtrekken met de HAV-bank duurde enkele jaren, en Joop ging voor duizenden guldens de mist in. ,Van het GAK mocht hij niet werken, en van de verzekering móest ie werken. Daaraan ging hij ten gronde. „Totdat ik bij yogaleraar Pan- dou in Vlaardingen terecht kwam. Daar krijg je ademha lingsoefeningen en leer je je ontspannen, zodat je je fobie kwijt kan raken. Er is een praatgroep aan vast gekoppeld en dat helpt ook," aldus Joop Monster. Momenteel mag Joop drie uur per dag werken. Hij is een soort loopjongen bij een bedrijf in de buurt Vroeger was hij vioeren- legger. Maar hij is al lang blij dat hij weer iets kan doen. Meer dan drie uur per dag zal hij echter nooit meer mogen werken. Vandaar dat hij nu die Fobie- groep wil starten. Als vrijwilli ger. „Alle fobie-patienten moe ten al die pillen maar eens laten staan. Je slikt maar en je slikt maar en je schiet er mets mee op, je wordt er alleen maar suf fer van. En je gezin gaat er van naar de knoppen." Op den duur wil Joop Mon ster de fobie-club proberen bij het ziekenfonds onder te bren gen. Of zien dat er subsidie van de gemeente komt Want voor het Dukdalfzaaitje hoeft dan hoogstwaarschijnlijk niets be taald te worden, maar voor de yogaleraar en een fysiothera peut wél. Hoewel beiden het volgens eigen zeggen tegen een schappelijk prijsje willen doen. Fobie-patienten zullen maxi maal ƒ5 per „clubavond" kwijt zijn. Joop Monster ziet hoopvol re acties van andere Gorzenaren tegemoet. Hij is te .vinden in de Groenelaan 97b en'heeft het te lefoonnummer 73.13.47. SCHIEDAM CDA-aanvoerdster Rietje Taverne wil van het col lege van burgemeester en wethouders weten wsi ze met haar motie hebben gedaan, die ai op 17 december jl, in behandeling is geno men. Uiterlijk 17 maart'had deze motie - waarin de werkzaamhe den van de opbouwconsulent stadsvernieuwing centraal staan - door de gemeenteraad behandeld moeten worden. Vier dagen na het verstrijken van die datum heeft mevrouw Ta verne een brief aan datzelfde college geschreven waarin ze om op heldering vraagt Samen met haar partijgenoot Slem Rosman en met VVD'er Theo Bakkers heeft mevrouw Taverne - die niet langer met Rietje aangesproken wenst te worden, omdat ze Maria heet tijdens de decembervergadering van de Schiedamse gemeente raad een motie ingediend waar in staat dat de opbouwconsulent stadsvernieuwing ingepast moet worden in de welzijnssektor van het gemeentelijk apparaat De gemeenteraad besloot toen unaniem de motie aan het colle ge te geven om er een advies over op te stellen. Burgemeester Lems beloofde dat de motie bin nen drie maanden bij de raad terug zou komen. „Nu de dne maanden verstre ken zijn en wij tot op heden nog niets vernomen hebben over dit onderwerp, wilde ik mede namens de beide mede-mdieners van de motie uw college de vol gende vragen stellen: waarom is de motie vergezeld van het preadvies met binnen de afgesproken termijn in de raad teruggekomen? <§f wanneer kan de raad nu de behandeling van de motie ver wachten? •f welke wethouder is ad inte rim verantwoordelijk voor de werkzaamheden van de op bouwconsulent?" aldus Maria Taverne in haar brief aan B en W. De brief zal een dezer dagen door het college in behandeling genomen worden. SCHIEDAM - De leerlingen van de Lieflandschool aan de Schiedamseweg vieren deze week dubbel feest Gisteren mochten ongeveer honderd kleuters en lagere klassers hees ters planten op het schoolterrein en aanstaande zaterdag wordt op Liefland de jaarlijkse fancy fair gehouden. De Lieflandschool heeft een nieuwe ingang naar het Prinses Beatrixpark gekregen en die in gang moest deze week van enig fris groen voorzien worden. De circa honderd schoolkinderen zijn gistermiddag van half twee tot half vier bezig geweest In die tijd zetten zij maar. liefst 4.000 struiken in de bodem. Tevoren was de leerlingen in de les al het een en ander ge leerd over de planten die ze in de grond moesten zetten. Ieder kind wist dan ook nauwkeurig te vertellen of het een forsythia, een rozenstruik, een ribes, lijs terbes, liguster, meidoom dan wel een hazelaar was die ze in de grond zetten. Ook moesten er enkele boom pjes gepoot worden. Dat had echter meerdere handjes nodig dan het planten van een enkele heester, dus was minder popu lair bij de leerlingetjes. Toch was het de hele dinsdag middag lang feest want ze moesten niet alleen de heesters en bomen poten, maar het hele terrein was met vlaggen ver sierd ter verhoging van de feestvreugde. Bovendien lagen er op de kinderen enkele ver snaperingen te wachten als be loning voor het werk. Zaterdag wordt Groenoord op initiatief van de leerlingen en onderwijzers van de Liefland school omgedoopt in „Lief oord". Dat gebeurt ter gelegen heid van de jaarlijks terugke rende fancy fair. Een musical, sjoelen, een film, een planten- kraam, een rommelmarkt en meer van dergelijke gezellig heidszaken maken onderdeel uit van deze fancy fair. Dit feest duurt zaterdag van 10 tot 4 uur en is voor iedereen toegankelijk. V 4 f "'j „X' A SCHIEDAM - In het dienstencentrum De Woud- hoek hebben gisteren talloze Woudhoekers de daar gehou den fancy fair bestormd en er iets van hun gading ge vonden. De rommelmarkt was een van de grootste aan- trekkingspunten in deze buurtontmoetingsruimte. Ook de demonstratie van gymna- stiekdames trok veel belang stelling van de wijkbewo ners. De fancy fair in Woudhoek duurt twee dagen. Men kon aile activiteiten niet in één' dag af, zoveel zaken werden er aangeboden en zoveel groepen hadden hun vrijwil lige medewerking toegezegd. Vandaag geven de toneel club en de volksdansgroep nog demonstraties. Ook is er nog genoeg rommel overge bleven op de rommelmarkt zodat een bezoek aan het dienstencentrum op het Heyermansplein nog alleszins de moeite waard i& SCHIEDAM - Pianiste Frieda van Straaten geeft morgen avond in de gehoorzaal van de Schiedamse Muziekschool aan de Lange Nieuwstraat een pianorecital. Frieda is onder meer docent aan de muziekschool. Beethoven zal centraal staan bij deze recital. Van hem worden de Sonate opus 22, de Zes Bagatellen en de Appassio nato ten gehore gebracht. De toegang is vrij, en de gehoor zaal gaat om half acht open. SCHIEDAM - Kinderen uit het centrum hadden gisteren onverwachts een lading kunst sneeuw om in te spelen. Van hartelust dabberden zij door de witte massa, die- was achterge bleven op het terrein van het in aanbouw zijnde fiatgebouw Over de Vesten aan de Nieuwe Haven na een asfaltbrandje. Een asfaltketel was daar in brand geraakt. Oververhitting was de oorzaak. De thermostaat was doorgesmolten, waarna plotseling vlammen, grote rook ontwikkeling en stank het ter rein markeerden. De brandweer moest eraan te pas komen. Met enkele stralen schuim werd de vuurhaard gedoofd. De schade wordt begroot op 12.000 gulden. SCHIEDAM Dertien brom mers heeft de 16-jarige Schie damse scholier J. W. J. de afge lopen maanden op een of andere plek in Schiedam gestolen. Tel kens als hij langs een gepar keerde brommer liep, probeerde J. hem mee te nemen. Hij liet het apparaat dan gewoonlijk enkele kilometers verderop weer staan. De jongen heeft tegen over de politie ook bekend in de kantine van handbalvereniging DWS te hebben ingebroken. Hij deed dat alles in de periode tus sen oktober en heden. SCHIEDAM - Vanuit de hut van de kapitein van het Griekse zeeschip de Agamemnon is 2200 gestolen. Men kon ver moedelijk met een valse sleutel in de hut komen. De la waarin het geld lag was onafgesloten. De Agamemnon ligt momen teel bij de scheepswerf De Nieuwe Waterweg. BOTTERDAM - Het accoun tantsrapport over de lening dit president-commissaris Fred van Heezik heeft gesloten bij de N'.V. Afvalverwerking Rijnmond (AVR) is mild uitgevallen. Het onderzoek is uitgevoerd door de vaste accountant van de AVR, het verificatiebureau van dé Vereniging Nederlandse Ge- meenten. Het rapport stelt vast, dat de vorig najaar plotseling gesloten lening van 30.000 gulden geen fi nancieel nadeel van de AVR be. rokkend heeft. Het voordeel voor Van Heezik wordt gerinr geacht. De accountants menen, dat schijnbaar - maar niet aan toonbaar - Van Heezik in een afhankelijkheidspositie is komen te verkeren ten opzichte van AVR-directeur Stolk. Dat wordt betreurd. De Raad van Commissarissen van de AVR, onder de tijdelijke leiding van de Rotterdamse wethouder Van der Have, heeft zich bij de conclusie van het ac- countantsonderzoek aangesloten. De handelwijze van Van Heezik en Rijnmondbestuurder De Rui- ter, die de transactie met zijn handtekening dekte, wordt dan ook niet hard veroordeeld. Voor wat betreft de AVR lijkt hiermee de zaak afgedaan. Poli- tiek liggen de problemen nog wat gevoeliger. De PvdA-fractic in de Rijnmondraad, waar zowei Van Heezik als de Ruiter behoren, heeft gisteravond een extra vergadering beraad slaagd. Eerder al vroeg de frac tie het aftreden van Van Heezik als president-commissaris van de AVR. toe in Van Heezik liet ook gisteren zijn fractie in onzekerheid over zijn handelswijze. Hij zal op zijn vroegst daarover op 28 maart, als de Rijnmondraad over de affaire debatteert, uit sluitsel geven. Vandaag stelt het dagelijks bestuur van Rijnmond een ver klaring vast over de affaire. Ze-, ker is, dat gecommitteerde De Ruiter daarin zijn spijt zal be tuigen over het gebeurde. Zijn fractie neemt daarmee, zo is vastgesteld, genoegen. Alleen het PvdA-Rijnmondraadslid Jan Stoof uit Geervliet wilde zich op dit punt nog niet binden. Ingewijden nemen aan, dat de hele zaak politiek niettemin vrijwel gesust is. Zij vertrou wen erop dat Van Heezik, na uitleg gegeven te hebben aan commissarissen en aandeelhou ders, zijn portefeuille bij de AVR „vrijwillig" zal neerleggen. SCHIEDAM - Een politie agent heeft zich gisteren in zijn vrije tijd toch van zijn burger plicht gekweten door twee jon getjes die aan het rotzooien wa ren in de buurt van het DWS sportterrein bij zijn dienstdoen de collega's aan de Lange Nieuwstraat af te leveren. De agent liep juist van zijn volks tuintje naar huis, toen hij de jongetjes - een dertienjarige Schiedammer en zijn elf jaar oude vriendje uit het Oude Westen in Rotterdam - aan het werk zag. Ze zetten het op een hollen, maar de agent zette de achtervolging in en won. Het duo bekende in de kantine van DWS vernielingen aangericht te hebben. Na een reprimande mochten ze weer naar huis. SCHIEDAM Vele Schiedammers zijn de laatste weken van een koude kermis thuisgekomen, nadat ze een bezoekje wilden brengen aan de Bowling De Walvis aan de Nieuwe Haven. Dubbele boekin gen waren er enkele weken achtereen de oorzaak van, dat velen teleurgesteld weer naar huis gestuurd moesten worden. Een boekhouder van de bow lingbaan boekte voor één bow linguurtje vaak Uwee teams. Mensen die zich bij de Walvis meldden voor een gezellig avondje bowlen, kregen te ho ren dat "hun" baan al in ge bruik was en dat men over een week of wat maar terug moest komen. De boekhouder is inmiddels de laan uitgestuurd. Om commentaar gevraagd zegt de bedrijfsleider van de bowling: "Het is geen schering en inslag hoor, dat de banen dubbel geboekt worden. In het verleden is het wel eens voorge komen dat we iemand "weer naar huis moesten sturen, maar dat was echt maar een paar keer. Het komt momenteel in elk geval met meer voor". De vraag of de verantwoorde lijke boekhouder om die dubbe le boekingen naar huis gestuurd is, wil hij ontkennend noch be- vestigend beantwoorden. "Ik ben nu de boekhouder en het gaat nu goed," meldt de be drijfsleider van Bowling Kalfs- beek. 'v y,i;ftX"vv Y.' SCHIEDAM - De Maassluise schrijver en columnist Maarten 't Hart zal vrijdag 1 april de Boekenweek in Schiedam op luisteren door in het Stedelijk Museum te komen praten over zijn werk. Dat doet hij onder het motto "Over ratten en ande re mensen". Maarten 't Hart heeft zich de laatste maanden ontwikkeld tot het enfant-terrible van de Ne derlandse literatuur. In zijn co lumns in het NRC-Handelsblad slaagt hij er telkens weer in he le groepen uit de bevolking te gen zich in het harnas te jagen. Met zijn deelname aan het liter aire verkeer is de reeds enige jaren ingeslapen "pennestrijd" r de Nederlandse polemiek - weer wakker geschud. 't Hart werd in 1944 in Maas sluis geboren en werkt thans in Leiden. Sinds 1971 heeft hij twee romans gepubliceerd, te weten "Stenen voor een ransuil" en "Ik had een wapenbroeder". Zijn verhalenbundel "Het Vro me Volk" is bekroond met de Multatuliprijs. De essaybundel "De kritische afstand" en de studie "Ratten" zijn latere wer ken van 't Hart Deze maand nog verschijnt zijn nieuwe bun- dei verhalen "Mammoet op zon dag". Over deze werken en zijn an dere publicaties zal Maarten ko men vertellen en met het pu bliek discussiëren De avond ts georganiseerd in het kader van de Boekenweek, die van 24 maart tot en met 2 april duurt De Vereniging Vnenden van het Museum, de museumdirectie en de boekhan delaars Van Leeuwen, Nie- mantsverdriet, Rebers en Rood- bol hebben de avond georgani seerd. Bij het museum en bij de vier boekhandels zijn dan ook de kaarten voor deze avond te verkrijgen. Ze kosten f 5, en voor CJP-ers f 3. SCHIEDAM De Schiedamse Gemeenschap is niet van plan om subsidie te verlenen aan de Riverside Jazz Club. Deze club heeft de SG om f 2.000 financiële steun gevraagdmaar de SG is van mening dat de Riverside Jazz Club te weinig levensvatbaarheid heeft De bestuursleden van de club hebben berekend dat ze jaar lijks een begrotingstekort van 2Vt duizend gulden zullen heb ben. Daarbij wordt uitgegaan van een ledental van 200. Mo menteel heeft de club slechts 12 leden. De begroting van de Riverside Jazz Club is daarnaast geba seerd op een bezoekerstal van 180 per avond. Berekeningen van de SG hebben echter uitge wezen dat er - althans in no vember, december en januari - slechts gemiddeld 50 bezoekers kwamen. Op die gronden heeft de SG het verzoek om subsidie dan ook afgewezen. Het bestuur van de SG vermoedt dat het begro tingstekort van de Riverside Jazz Club niet ƒ2.500 gaat be dragen, maar minstens ƒ7.000. Dat is men niet van plan te gaan betalen. Bovendien meent het bestuur van de SG dat Rotterdam vol doende mogelijkheden biedt voor - jazzliefhebbers, zodat Schiedam niet ook nog eens po gingen in de jazz-richting moet gaan doen. Het voorstel van het SG-bestuur om de subsidie niet te verlenen zal vanavond tijdens de stichtingsraadvergadering besproken worden. In 'deze vergadering wordt eveneens het eindrapport van de kommissie Lokale Omroep Schiedam besproken. De verga dering begint om acht uur in Irene aan de Nieuwe Haven. bleef

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2