I SIP mm KREDIET KRIJGEN WORDT MOEILIJKER 'Doodkistje past beter bij STER' uw s [eigen huis Hot II Vér Leeuw valt van derde etage 'Bomgrap' kost Udink f 2500.- Geuzenhier en raasdonders Invloed sterren? Vergeet 't maar Aruba kiest voor onafhankelijkheid Staatsgreep in Thailand? Gijzeling in New York 'Kom maar rustig hier voetballen' Originele badhanddoek iiittfe. X. 'ié bi «r 'Wijn maakte slaperig' INFORMATIE OVER BEZORGING: Kogel voor gewond dier Argentijnse guerrillero's: Wolk. I wam m SJWL zie pagina Zonnig HEROÏNE - ZAKJES GINGEN IN MAAG OPEN Ontruimen iet Yrife V t.r?. Zaterdag 26 maart 1977 32e jaargang no. 9158 (Van onze sociaal-econo mische redactie) ROTTERDAM - Geld lenen zal duurder en moeilijker worden. Kre diet, zowel voor persoon lijke leningen als voor hypotheken, zal minder makkelijk worden ver strekt, nu de Nederland- sche Bank met de banken en de PTT overleg heeft geopend over beperking van kredietverlening in de private sector. Reden is dat de kredietverlening volledig uit de hand loopt. /Ar sp' AAc Bet 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonnee-service 30 32 33 34 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - De politie van Vlissingen heeft gis termiddag een leeuw doodgeschoten, die van driehoog uit een flat op straat was gevallen. Een goedkope, en volgens de uitvinders effectieve, manier om van het roken af te komen* is de zojuist in Japan geïntroduceerde theekuur. De "Wereldfe deratie ter Bevordering van het Niet Roken" heeft gisteren in Tokio een spe ciale wonderthee op de markt gebracht, die vijf dagen achtereen op gezet te tijden moet worden ge dronken, waarna het ro ken geheel wordt gestaakt of op zijn minst aanzien lijk wordt verminderd. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN - Een overspannen Apeldoornse sportvlieger heeft gisteren in zijn woonplaats en in Loenen voor paniek ge zorgd door te dreigen zich tegen een huis te pletter te vliegen. De man zag er uiteindelijk vanaf en landde zonder ongelukken op het militaire vliegveld Deelen, bij Arnhem. T.'s café in Apeldoorn, dat door de politie werd ont ruimd. f Brielse Watergeuzen - hier met een stormram op het Binnenhof - hebben gisteren de poort van het perscentrum Nieuwpoort gerammeid, waarna ze het perscentrum binnentrok ken om daar vervolgens geuzenhier en raasdonders te nuttigen. Ze openden hiermee de Brielse week die in Nieuwpoort wordt gehou den ter gelegenheid van het 15-jarige bestaan van het perscentrum. De Geuzen, hadden vanaf de Groenmarkt een 'vrijge leide' gekregen van Twee de Kamervoorzitter Von deling, die Lumey en zijn mannen op het Binnen hof stond op te wachten. BUENOS AIRES - De guerrillastrijders van de linkse Montonero's in Ar gentinië zeggen „volledige garanties" toe aan alle spe lers, trainers, begeleiders, supporters en buitenlandse journalisten rond de finale wedstrijden van het Wereld kampioenschap voetballen die volgend jaar juni in Ar gentinië zullen plaatsvinden. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaatSOx lOOcm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HW- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: j Adres: öe dikke wjeml va» Rotters Plaats: jSoort abonnement: kwartaal j jaar ';Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst (*nog 2 weken gratis, f /Bezorg de mooie handdoek met I Het Vn je Volk jongetje als beloning bi j Ij Naam afzender: Ij Adres:_ y Plaats:. 1 B 1 S B I I B B H B B B _B -Ti v Ned erianders leu l<en te gemakk HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 - 14.74.11 Zowel de banken als de finan cieringsmaatschappijen constate ren dat de Nederlanders veel makkelijker geld lenen dan en kele jaren geleden. Onze spaar zame mentaliteit is verdwenen; ook onder druk van de inflatie leent de consument liever geld en spaart zo 'achteraf. De Amrobank zag de krediet verlening vorig jaar stijgen met maar liefst 22 procent. Die stij ging wil de Nederlandsche Bank nu beperken tot 12 procent in 1977, voor de banken en andere geld-lenende bedrijven. Probleem is dat de bank nau welijks greep heeft op al die andere bedrijven, van de verze keringsmaatschappij Delta- LLoyd, die nu begint met kre diet-verlening, tot aan alle klei ne geldschieters, die bijv. in de dagbladen adverteren. Vong jaar bedroeg, volgens de Rabobank, het totale consump tieve krediet in Nederland bijna zes miljard gulden, tegen 1,6 miljard in 1969. Vorig jaar leen de de consument 2,7 miljard, 1,6 miljard werd verstrekt voor af betalingen en 1,6 miljard komt voor rekening voor de zoge naamde doorlopende kredieten (zoals bij de ABN en de RPS) en de mensen die geld lenen door in het 'rood' te staan. De ingreep nu is nodig omdat de explosieve groei van het geld lenen Uvee economische nadelen heeft. De inflatie wordt er door aangejaagd, zo heeft Amro-top- man dr. J. M. van den Brink verklaard. Daarnaast slokt het consumptief krediet zoveel geld op dat voor kredieten aan be drijven onvoldoende geld over blijft. En dat is weer nadelig voor de werkgelegenheid, omdat bij onvoldoende krediet voor be drijven niet geïnvesteerd wordt. Eén van de eerste maatregelen die verwacht kan worden is dat banken stoppen met adverten ties voor kredietverlening. (Van eeruonzer verslagge- vers) DEN HAAG - Het tan- denborsteltje bij de STER-reclame zou eigen lijk vervangen moeten worden door een dood kistje. Als we alles zouden nuttigen wat de STER ons voorhoudt, dan zouden we nog dezelfde levenskansen hebben als in 1840.' Dat zei gisteren dr. Frits Wafelbakker, ge neeskundig inspecteur voor de Volksgezondheid bij de opening van de zes de Wereldmanifestatie voor de Overleving in Scheveningen. Voor wat een aantal za ken betreft is volgens dr. Wafelbakker in Nederland ,de boot aan'. ,Wij eten slecht voedsel en dat nog wel met ons derde gebit. Roltrappen en liften lei den tot bewegingsarmoe de. Trilkussens helpen ons over onze vermoeidheid heen.' *-VvV vho A r4 S A VyX' i. MAINZ - De politie van het Westduitse Ravensburg heeft 23.000 liter Italiaanse wijn in beslag genomen. Er waren spo ten van chloroform en andere schadelijke chemicaliën in aan getroffen. .Bij een nader onder zoek bleek dat drie, Duitse ver voersbedrijven in dezelfde tanks gedurende lange tijd beurtelings wijn en chemicaliën hadden vervoerd. maandag t m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur Am 1 «Droog weer met opklaringen, «wakke tot matige wind uit uit pompende richtingen. Maxima Vin 11 tot 16 graden. e zon op onder «««t 06.2718 05 «mrt. 062419 06 maan op onder 1024 0147 1128 0221 Door de val had het dier een poot gebroken en was hij volgens de politie zo agressief dat een te hulp ge roepen dierenarts geen heil zag in een verdovende injec tie. De leeuw bivakkeerde al acht maanden in een kleine slaapka mer van een 23-jarige Vlissmgse zeeman. 'Gp den duur was er echter geen land meer mee te bezeilen, de baas durfde niet meer met hem de straat op. „Simba" kon de frisse lucht alleen nog opsnuiven door een gat in een ruit. Vorige week zou hij naar Burgers' dierenpark in Arnhem verhuizen, maar we gens vervoersproblemen werd die reis uitgesteld. Inspecteur G. Blijdorp van de Zeeuwse die renbescherming noemt het geval een 'in en in trieste vertoning' maar als dierenbescherming sta je machteloos, want er wordt geen enkele wet overtreden. BANGKOK - Artsen hebben 12 rubberzakjes vol heroïne gevonden m de maag van een Japanner die dood werd aangetroffen in zijn hotelkamer te Bangkok. Vermoed wordt dat de Japanner de hero ïne naar Tokio had willen smokkelen, maar dat hij is overleden toen twee van de zakjes in zijn maag open gingen. Sportvlieger, dreigt zich te pietter te vliegen De' vlieger, de 25-jarige café houder A. T., was gistermiddag weggelopen uit het Apeldoornse St. Lucasziekenhuis, waar hij verpleegd werd. Op het vlieg veld Teuge, bij Apeldoorn, huurde hij vervolgens een een- motorige Cessna, waarin hij om streeks kwart voor twee op steeg. - Kort daarna bleek uit ge sprekken met de havendienst van Teuge in welke toestand T. verkeerde. Hij kondigde aan dat hij zich met de Cessna op zijn cafe neer zou laten storten. Toen hij het toestel huurde had hij Lelystad als bestemming op gegeven, maar eenmaal in de lucht zei hij dat hij daar niet heen zou gaan. „Ik kom niet meer terug," was alles wat hij aanvankelijk kwijt wou. Later vroeg hij of zijn huisarts gebeid-kon worden. Hij kreeg zijn zin, maar verbrak na korte tijd het radiocontact zon der zijn positie te melden. Op herhaalde oproepen reageerde hij niet. De havendienst alarmeerde daarop de dienst luchtvaart van de rijkspolitie, de luchtmacht, de PTT, de Apeldoornse politie en de radarpost van het nabij gelegen vliegveld Nieuw-Milh- gen. De PTT stuurde een auto voor het opsporen van zenders in de hoop het vliegtuig zo te kunnen localiseren, rpaar de luchtmacht was sneller: twee helicopters vonden de Cessna en bleven daarna in de buurt. De Apeldoornse politie had intussen T's café en de omge ving ervan laten ontruimen. Het verkeer Sn de buurt werd omge leid. Uit de spaarzame contacten die er intussen weer af en toe met T. waren bleek dat de man steeds meer van de kook raakte. Hij vloog enkele malen laag over zijn huis, en riep een keer: „Ik ga me laten vallen." T. zette uiteindelijk koers naar Loenen, een dorp bij Apel doorn, en kondigde aan dat hij de machine daar op een huis zou laten duiken. Hij voerde zijn dreigement echter weer niet uit. Hij vloog naar Deelen, en landde daar zelfs enkele malen, maar steeg telkens weer op voor de marechaussee bij zijn kist was. T.'s vroegere vlieginstruc- teur, die intussen naar Teuge was gedirigeerd, wist zijn ex- leerling tenslotte te overreden zijn kamikaze-plan op te geven. Om vier uur streek de Cessna weer Deelen neer. T's brandstof was op maar het kostte de instructeur en de huisarts van de man nog drie uur voor hij zich bereid ver klaarde zich aan de marechaus see over te geven. Hij werd naar het politiebureau gebracht, en vandaar naar een ziekenhuis. Over het waarom van zijn ge drag kon de politie gisteren geen uitsluitsel geven. NEW YORK - De 'grap' die oud-CHU minister drs. B. J. Udink op het vliegveld van New York uithaalde, heeft hem een boete van ƒ2500.- gekost. Udink (51), vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van Ogem was, zoals gemeld, met een pakje onder de arm een vliegtuig binnengegaan, waarin ook de vrouw van de Amerikaanse president zat. Toen de stewardess hem met het pakje wilde helpen, zei Udink: 'Wees voorzichtig, het is een bom.' De stewardess had meteen groot alarm gegeven. Udmk werd opgepakt en pas enkele uren later door tussenkomst van de Nederlandse ambas sade weer vrijgelaten. t (Van een onzer verslagge vers) UTRECHT - JBet is ab surd en bovenal aanmati gend te willen denken dat de ver-verwijderde ster ren, die de mens in speel se fantasie al duizenden jaren geleden tot sterre-, beelden heeft gegroepeerd, enige invloed zouden kun nen hebben op het lot van wezens die het pla- de neetje aarde bevolken.' Dat zei de bekende Utrechtse hoogleraar en sterrenkundige prof. dr. C. de Jager gisteren op een bijeenkomst van de Rijks- universiteit in Utrecht. De hoogleraar zei 'niet zo'n hoge pet op te heb ben van het waarheidsge halte van hetgeen de as trologen ons willen doen geloven in de horoscopen die zij samenstellen.' .Weliswaar "is er een on afwendbare en onomkeer bare gang In de loop van de kosmische geschiedenis en vanuit dat standpunt, zou men dus kunnen zeg gen dat de mens en zijn techniek en beschaving kosmisch bepaald zijn, maar niet in de zin zoals astrologen dat bedoelen, aldus prof. De Jager. V' ORANJESTAD - De bevolking van Aruba heeft zich vrijdag uitgesproken voor onafhankelijkheid van het eiland op een door het bestuurscollege uitgeschreven opiniepeiling in de vorm van en referendum lieten 21.419 van de in totaal 37.346 kiesgerechtigden weten dat zij voor onafhankelijkheid zijn. Dat komt neer op 57,4 procent van het aantal stemge rechtigden. 1085 Arubanen (3 procent) kozen voor de andere mogelijkheid die net stembiljet bood: Aruba deelstaat van een toekomstige onafhan- 'ra'le van Antillen. Tien procent van de stembiljetten )3617) was ongeldig gemaakt. In totaal hebben 26.120 mensen aan het referendum deelgenomen. Dat betekent een opkomst van 70 procent. De 21.419 stemmers voor een onafhankelijk Aruba vertegenwoordigen 82 procent vari de per sonen die aan de verkiezingen hebben meegedaan. BANGKOK Volgens radio Bangkok is de Thailandse rege ring vanmorgen via een geweld loze staatsgreep vervangen door een militaire 'revolutionaire raad* onder leiding van de plaatsvervangend opperbevel hebber van het leger, generaal Prasert Thammasin. In een staatstelevisie-uitzen ding werd de machtswisseling later tegengesproken. NEW YORK - Omdat hij met zijn gezin uit zijn huis was ge zet heeft een lid van een mo- slimsecte in New York vier mannen in gijzeling genomen m het kantoor van een makelaars firma. Hij eiste een goede flat voor zijn gezin en bepaalde voorrech ten voor moslims, zoals onthef fing van parkeerverboden en naamsverandering zonder for maliteiten. In een aan het persbureau UPI toegestuurd communiqué verklaren de Montonero's geen acties te zullen ondernemen te gen deelnemers aan het WK. Maar ze geven wel een duide lijke wenk dat er acties zullen worden gevoerd tegen de Ar gentijnse regering, gebruik ma kend van hpt feit dat duizenden supporters en journalisten ge tuigen, zullen zijn van dergelijke acties. 38!»» „El EB EB BI BS Ggl B3 83! ES B3 Z3 IB 8 f.* - lü 5

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1