Honderden bejaarden naar zang De Rooie Tulp verdwijnt langzaam 2A voogd's Schiedam G7 \MIEP VAN LEEUWEN C7 ZATERDAG 26 MAART 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 -;i« lix is» LTS-ers van de Schiedamse scholengemeenschap Nieuwelant. Doorstuderen of met 16 aan het werk? VLAARDINGEN - De bemanning van het schip Thoradle dat bij HVO ligt voor reparatie heeft ontslag genomen en is naa« Hamburg afgereisd. Dit is het gevolg van een conflict tussen de Duitse reder en de bemanning. Vorige week vrijdag ging de bemanning nadat ze al maanden hadden gewacht op geld. Dit wachten waren de 17 man beu en daarom gooiden ze de zaak plat. Uit solidariteit en om moeilijkheden te voorkomen, besloten de mannen van HVO vrijdag niet aan het schip te werken. Ongevallen met wandelaars Dichtbij Uitwisseling Naar België té. Bejaardenkoren zingen bezoekers van de Magnalia Deikerk toe. SCHIEDAM - Vijftig jaar vormt de naam „Krabbendam" al een begrip in de Schiedamse bloe men- en plantenwereld. Zaterdag 2 april bestaat het bloemenbedrijf vijftig jaar, een feest dat aan staande woensdag gevierd wordt. Dat er in vijftig jaar tijd heel wat kan veranderen in het bloemen en plantenvak heeft Jan Krabben dam - de huidige baas - wel ge merkt. Jan Krabben dam: „De rooie tu!p neemt niet zo'n grote plaats meer in." Él Overleggroep ■tussen LTS en bedrijven Donderdagmiddag vond in de Scholengemeenschap Nieuwelant aan de Schiedamse Burgemees ter HonnerJage Gretelaan een contactmiddag plaats tussen vijf LTS-directeuren en afgevaar digden van het bedrijfsleven. De heren T. Bos (Schiedamse Tech nische School). C. Bel (Scholen gemeenschap Schieland), D. J. Grootendorst (Galand LTS. Maassluis). A. Jongejan (Techni sche School Vlaardingen) en P. J. J. M. van Aalst (Scholenge meenschap Nieuwelant) lichtten 40 afgevaardigden van verschei dene bedrijven voor over de mogelijkheden van en metde LTS-leerling. Ruim tweehonderd bedrijven waren verzocht een afgevaar digde te sturen, maar de op komst viel enigszins tegen. In vergelijking met vorig jaar kon er volgens organisator Van Aalst echter van een succes worden gesproken, vooral gezien het resultaat van de middag: de oprichting van een overleggroep. „Ook heel belangrijk voor de ouders van de LTS-ers", meende hij, „want tot nog toe vindt er nauwelijks enige uitwisseling van gegevens plaats tussen be drijven en school. Uitvloeisel zal zijn dat ook die ouders beter voorgelicht worden over de.mo gelijkheden voor een LTS-er, hun kind." f A•*5'vt' jStïj1 U* <V. y W, SCHIEDAM - Om de leerlingen van de vijf Lagere Tech nische Scholen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis be ter voor te lichten over hun mogelijkheden voor als ze van school afkomen, wordt er een overleggroep opgericht, die de contacten tussen schooi en bedrijven in de drie betreffende steden moet verbeteren. Dat is het resultaat geweest van een deze week gehouden contactmiddag tussen de scholen en „het bedrijfsleven". Zowel de scholen als de be drijven zijn ongelukkig met de huidige situatie. De bedrijven klagen dat ze nauwelijks LTS- ers kunnen vinden om bij hen te komen werken, en de LTS- ers klagen dat ze moeilijk werk vmden. Groot meningsverschil tussen de bedrijven en de scholen is - zo werd op de contactmiddag duidelijk - de leeftijd waarop de LTS-ers beginnen te werken De scholen stimuleren de leer lingen om na hun zestiende nog eén of meerdere jaartjes door te leren, de bedrijven willen slechts zestienjarigen m dienst nemen omdat die goedkoper zijn dan 18-, 19-jangen. Vooral de heer D. J. Grooten dorst, directeur van de Caland- LTS in Maassluis, vond: „Ze kunnen hun hele leven nog werken. Als ze na afloop van hun vier jaar LTS nog een paar jaar door willen gaan, moet dat kunnen. Als ze eerst bij voor beeld elektro-techniek hebben gedaan en daarna ook nog iets van bouw-techmek willen op steken moet dat kunnen. En de bedrijven krijgen dan wel iets duurdere werkkrachten, maar ze krijgen ook jongens die van meerdere zaken een hoop afwe ten." Dat het toch tamelijk moeilijk is om een afgestudeerde LTS-er na zijn eindexamen nog op school te houden, is volgens Grootendorst een moeilijk oplos baar probleem. „Om een jongen de kans te geven na zijn exa men doorL te leren hebben we soms alleen maar de mogelijk heid hem te laten doubleren." De kleinere bedrijven in en rond Schiedam, Vlaardingen, Maassluis klagen jaar in jaar uit nauwelijks LTS-ers, hetzij van 16 hetzij van 19 jaar te kunnen krijgen. „De schoolleiding weet hele maal niet welke mogelijkheden die bedrijven bieden. Jullie ko men nooit eens kijken of op ex cursie met de hele klas," luidde het verwijt van het bedrijfsle ven. Die excursies zijn volgens de LTS-directeuren enigszins in het nauw gekomen omdat er keus is uit zo'n tweehonderd be drijven en het aantal uren dat aan een excursie besteed kan worden miniem is. Om nu toch beter te weten te komen welke de wensen van het bedrijfsleven zijn en wat de scholen het liefste willen, zal er een Overleggroep opgericht worden. De Kamer van Koop handel - ook op de middag in Nieuwelant aanwezig - zal die groep begeleiden. De K. v. K. heeft namelijk contacten met al le bedrijven in dit gebied en kan tussen beide partijen „be middelen". Bemanning neemt ontslag na conflict Nog dezelfde dag werd het geld vanuit Duitsland overge maakt. De bemanning was hier wel tevreden mee, maar besloot uiteindelijk ontslag te nemen omdat ze bang was dat er wei nig veranderd zou worden aan de houding van de reder. Woordvoerder Van der Meij- den van de'International Trans port Workers Federation in Rot terdam zegt: „De mensen had den intussen genoeg ervaring met De Vries Co uit Ham burg. De reder staat bekend als een weinig rappe betaler. Daar om zijn de mensen, op de kapi tein en de eerste machinist na naar Duitsland afgereisd. Ieder een is bang dat er opnieuw moeilijkheden komen. Zoiets maken we erg veel mee. Vooral schepen die onder goedkope vlag varen. De be manning had al maanden om geld gevraagd, maar er kwam helemaal niets. Daarom hebben ze zelf ontslag genomen." Intussen wordt het schip gere pareerd. Het wachten is nog op de nieuwe bemanning. De be manning die ontslag heeft geno men bestond uit enkele Duitsers en Indonesiërs. SCHIEDAM Door plotseling over Te steken is de vijfjarige Ayse Atalar in de Lekstraat door een auto - bestuurd door de 31-jarige A. A. van R. uit De Lier - aangereden. Zij moest met een hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Op het Broersveld is tijdens de weekmarkt een dame komen te vallen - de 66-jarige A. A. C. van K. - die met een hersen schudding en hoofdwonden in het ziekenhuis is opgenomen. Ook op het NS-station vond nog een ongeval plaats en wel doordat de 78-jarige dame E. H. G. uit Hoek van Holland door een hartinfarct getroffen werd. Ook zij is in het ziekenhuis op genomen. SCHIEDAM - Verschillende verenigingen zullen binnen kort contacten gaan leggen met de Belgische stad Wilrijk. Dit is het resultaat van het bezoek dat een Schiedamse delegatie kortgeleden aan deze stad bracht die ten zuiden van Antwerpen ligt. Deze delegatie bestond uit: Wethouder Her man Posthoorn van vorming en recreatie, de directeur en de stichtingsraadsvoorzitter van de Schiedamse Gemeen schap Ruud Pillard, Warner Meinen en de voorzitter van de SG-afdeling Internationale Uitwisselingen Joop Daal- meijer. In september vorig jaar bracht een delegatie uit Wilrijk een bezoek aan Schie dam. Tijdens de ontvangst in Wilrijk zei burgemeester Fa- bré dat men in de Belgische stad hoopt dat er met Schie dam nauwe vriendschapsbe trekkingen zullen worden aangeknoopt. De stad heeft nog geen contacten met ande re Europese gemeenten. In Wilrijk hoopt men dan ook dat de stad zich binnen af zienbare tijd partnerstad van Schiedam kan gaan noemen. Schiedams nieuwe vrindje heet Wilrijk Volgens SG-directeur Ruud Pillard is het voordeel van Wilrijk dat het in vergelijking met andere partnersteden zoals het Westduitse Esslin- gen, het Italiaanse Udine en het Franse Vienne betrekke lijk dicht bij Schiedam ligt.' Een bezoek aan de Belgische stad kan in één dag plaatsvin den. Een onderzoek heeft uitge wezen dat ongeveer twintig Schiedamse verenigingen contacten met Wilrijkse ver enigingen willen gaan leggen om tot uitwisselingen te ko men. Dit zijn voornamelijk muziek-, zang- en toneelver enigingen. Het aantal Wilrijk- se verenigingen dat contacten wil leggen bedraagt vijftien. Deze laatste verenigingen houden zich met de meest uit eenlopende activiteiten bezig: van wandelsport tot zang en toneel. Tijdens het bezoek aan Wil rijk heeft de Schiedamse dele gatie vergaderd met ambtelij ke vertegenwoordigers van deze stad. Er is toen afgespro ken dat de verschillende ver enigingen zelf de contacten moeten liggen. In Schiedam wil de SG daarbij bemiddelen, in Wilrijk de gemeentelijke Culturele Raad. De verenigin gen zullen zelf de kosten van een uitwisseling moeten dra gen. De Culturele Raad van de Belgische stad heeft er he lemaal geen geld voor, volgens Pillard is er in de SG-begro- ting nauwelijks ruimte om dit soort uitwisselinged te subsi diëren. De afspraak is gemaakt dat er wellicht dit jaar nog een enkele uitwisseling zal kun nen plaatsvinden. Vanaf begin volgend jaar zullen er zeker in de beide steden regelmatig uitwisselingsactiviteiten wor den ontplooid. Aan Wilrijk is gevraagd of men zich dit jaar al in Schiedam kan presente ren. Hierbij wordt gedacht aan het korenfestival en het jaarlijkse drumbandfestival die beide in het najaar plaats vinden. Zeker is dat Schiedam zich dit jaar in de Belgische stad gaat presenteren. Eind dit jaar wordt er in Wilrijk een nieuw cultureel centrum ge opend waarin een zaal is die voor de verschillende vormen van theater geschikt gemaakt kan worden. Aan de delegatie is ge vraagd of één van de Schie damse verenigingen aan de openingsfestiviteiten kan deel nemen. Ook heeft men ge vraagd om deel te nemen aan de zogenaamde culturele veer tiendaagse die in november in de Belgische stad plaatsvindt. SCHIEDAM - Circa driehon derd bejaarde Schiedammers zijn gistermiddag naar de Mag nalia Deikerk aan de Alberda- straat getrokken om er te luiste ren naar andere bejaarden die met hun koor een uitvoering ga ven. De opkomst viel de organi satoren enigszins tegen; men had gerekend op 6 a 700 gasten. Desondanks hadden de 65-plussers het toch uitstekend naar de zm. Helemaal toen ze. nadat de vier koren tweemaal opgetreden waren, zelf "Het Be- jaardenlied" in mochten zetten. Dit lied benadrukt de saamho righeid die bejaarden zouden behoren te hebben ten opzichte van elkaar. De opzet van de korenmiddag - alleenstaande bejaarden in contact brengen met andere al leenstaanden - is door de gerin ge opkomst niet geheel uit de verf gekomen. De meeste bezoe kers kwamen al m eigen soos- verband met groepjes. Hoewei fraai uitgevoerd, was het repertoire toch met hele maal wat de bezoekers van de zangmiddag verwacht hadden. Slechts het koor "Zingend le ven" bracht on-religieuze liede ren "Onder Ons", "Samen Zin gen" en "Goede Haven" hielden hun liederen allemaal op het evangelische vlak. De zangmiddag is georgani seerd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Sektie Sociëteiten, een onderafdeling van de Schiedamse Raad voor het Bejaardenwerk. i 50 jaar veranderde veel in bloemistenvak Vele planten uit de jaren 30 zijn tot ouderwets verklaard en hebben plaatsgemaakt voor Yuka's, Mimosaplanten en ande re uitheemse planten. Gera- niumsj Kaapsviooltje en azalea maken steeds vaker plaats voor bloemloze groene bladplanten. En men zou het niet vermoe den, maar ook de simpele Rooie Tulp is niet meer wat ie ge weest is, volgens Krabbahdem. „Vroeger moest ik tegen de tijd dat het 1 mei werd echt naar de veiling om een vrachtwagen rooie tulpen op te halen. Ieder een liep die dag met een rulp in z'n knoopsgat, en als er een 1-mei bijeenkomst was in het Passage Theater moest ik de zaai van onder tot boven met rooie tulpen aankleden. Dat is er nu niet meer bij. Ik hoef zelfs geen extra bosje tulpen meer in te kopen, want die ge woonte is volledig verdwenen." Helaas is dus wat die bloem betreft de Partij van de Arbeid met de hele plantenontwikkeling van de laatste jaren meegegaan door haar „proletarische tulp in te ruilen voor de sjiekere roos. Ook wat het bloemenkopende publiek betreft is er volgens de heer en mevrouw Krabbendam - die samen met vier gezinsle den de zaak runnen - wel het een en ander veranderd. „Vroe- .ger zou de man nooit zelf een plantje uitzoeken of voor zich zelf een bosje bloemen kopen. Mannen die lopen niet graag met een bossie bloemen, maar tegenwoordig krijgen ze er zelf veel meer lol in. Dat is in de winkel echt te merken." Ook weet het plantenkopende publiek zelf veel meer van de planten af dan vroeger. „Ze we ten allemaal vrij goed hoe ze die moeilijke buitenlandse plan ten moeten verzorgen. Er komen dan ook steeds meer goede boe ken over plantenverzorging. We hebben er wel eens over ge dacht om ook plantenboeken te gaan verkopen, maar dat neemt teveel ruimte in en bovendien is een plantenwinkel te vochtig voor boeken." Zestien jaar geleden heeft Krabbendam de zaak van zijn vader op de Hoogstraat (num mer 75) overgenomen. De Krab- bendams zijn allemaal bloemen- rnerisen, want de hele familie heeft ooit wel eens een zaak ge had of een bloemenstal. Momenteel hebben ze behalve de zaak aan de Hoogstraat, een kiosk aan de Laan van Bol*es en staan ze op de markten op Bachplein en Broersveld. De zo nen helpen daarbij, Eén zoon moet dagelijks naar de veiling in Honselersdijk om vers spul te halen. Mevrouw Krabbendam staat hele dagen in de zaak en me neer maakt de trouwboeketten, rouwkransen en bloemstukjes op. Andere zoons bestieren de kiosk, de marktkramen en de winkel van tijd tot tijd. „Het is arbeidsintensief werk. Je kan niet een plantje in de winkel zetten en wachten totdat iemand het komt kopen. Je moet het voortdurend verzorgen. Wij hebben dan ook nooit niks te doen. Er is altijd wel wat schoon te maken, of te verzor gen. En om steeds met iets nieuws te kunnen komen moet je nieuwe bloemstukken en der gelijke uitproberen," aldus baas Krabbendam. De laatste tijd is de vraag om Biedermeier en Millefleur stuk jes erg toegenomen. „Je moet aftasten wat het publiek mooi vind. Vroeger was het al goed als het rood en groot was, maar nu is een klein maar fijn stukje geliefder." Handige tips om bioemen en planten mooi te houden zijn volgens Krabbendam nauwelijks te leveren. Alleen de grondregel dat iedere bloem die uit de win kel mee naar huis genomen wordt, afgesneden moet worden. „Het snijwondje sterft af als de bloem uit de vaas bij ons komt, onderweg naar huis droogt het een beetje uit. Daarom moet je eigenlijk altijd een stukje van de steel afsnijden. En voedsel m het water doen," zijn de tips van mevrouw Krabbendam. Maandag en dinsdag gaat Co rona dicht. Dan moet de winkel versierd worden voor het feest op woensdag. Die versiering zal ongetwijfeld met bloemen en planten uitgevoerd worden. Krabbendam is er al druk voor in de weer. f— J VLAARDINGEN TEL. VLAARDINGEN KORTE HOOGSTRAAT 27A TEL. 010-342310 HOOGSTRAAT 10 - SCHIE0AM - TELEFOON 269737 DEALER: Husqvarna, EIna, Berntna, Lewenstein, Anker, Vesta. INRUIL EN BETALINGSSERVICE - REPARATIE AAN ALLE MERKEN

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2