Schiedams© Vrouwen 4- DIENSTJES TEGEN WIL EN DANK... I Kermis nr. één bij schooljeugd Volvo-Weber schendt gemaakte afspraken DIT JAAR START ROUW IJSBAAN WEENA Paaseieren Schiedam Wam Leren Oud !M l=£=7 VOOGD'S G7 \MIEP VAN LEEUWEN Brutaal Bussen 52 en 53 rijden andei's BINGO r ^V1 ZATERDAG 2 APRIL 1977/HET VRLJE VOLK/PAGINA 2,- - Omdat vrouwen ook in de politiek nog nauwe lijks voor vol worden aangezien, hebben de Schiedamse Vrouwen van de Partij van de Arbeid ruim twee jaar geleden de onderafdeling Rooie Vrouwen opgericht. Daar mee werd nieuw leven geblazen in de vrouwen beweging van die partij; een beweging die toch al tijd wel bestaan heeft. De "Rooie Vrouwen" bete kende dan ook meer het geven van een nieuwe naam aan die afdeling, dan dat er sprake was van een geheel nieuw idee. De PvdA-vrouwenbewe ging was gedurende een paar niet zo actief ge weest, want men had de idee dat het niet zo'n vaart liep met de achter stelling van vrouwen. Dat was een misrekening. Ze mochten dan wel lid wor den en zelfs stemmen bij verkiezingen, maar tot voor kort mochten ze nauwelijks de mond opep doen. En het klinkt onwaar schijnlijk, maar vandaag de dag wordt het nog steeds nauwelijks geac cepteerd als een vrouw haar mening geeft. En ze doen het ook weinig. Het is nit alleen dat ze bang zijn om uitgelachen te worden; ze wórden daad werkelijk uitgelachen. W'."I "Ik ben een vrouw die aan het huishouden alléén niet genoeg heeft. Ik moet er iets naast doen. Vrouwen die het een paar maai in hun Jioofd ge haald hebben hun mening te geven, zijn van een koude kermis ^thuisgeko men. Ze bleven daarna wel weg. Eén van die vrouwen die in het verleden slecht behandeld zijn op de "mannen-partijvergade ring" is Annie Smolders- Koers. Enkele jaren gele den probeerde ze een paar maal haar zegje te doen, maar ze werd uitgelachen en weigerde prompt nog langer naar' die vergade ringen te komen. Ze is te genwoordig wel altijd bij de Rooie Vrouwen-verga- deringen en roert zich er aardig. Maar ze is wel een beetje teleurgesteld in "haar" partij. Een partij waarvan ze vanaf het be gin lid is geweest, en die ze vanaf haar twaalfde jaar een warm hart toe draagt. Wel is Annie Smolders van mening dat het er de laatste jaren weer een beetje democratischer aan toe gaat in de partij Vrouwen mogen meer en worden niet meer per de finitie uitgelachen. Toch is zc er nooit toegekomen die vergaderingen weer te bezoeken; één keer met het hoofd tegen de muur was voldoende. Dit verhaal gaat nu (toevallig) over iemand uit de PvdA, maar het zou netzogoed kunnen gaan over een CDA- vrouw, een VVD-vrouw of een vrouw van wille keurig welke andere poli tieke partij. Ze kampen allemaal met hetzelfde probleem; niet bf nauwe lijks geaccepteerd worden vanwege hun vrouw-zijn. Daarom deze week Deel 2 uit de serie "Schiedamse Vrouwen"; een "gewone Schiedamse vrouw die aan politiek doet". Annie Koers werd in 1920 in Brabant geboren. Haar vader was sigarenmaker en dat maakte het financieel gezien voor haar onmogelijk om na haar twaalfde jaar door te leren. Maar ook al was dat geld er ge weest, dan nog had ze niet door kunnen leren, want ze was immers een meisje? Dan deed je zoiets niet. „Nou, dan maar naar de bloemenkwekerij," dacht Annie toen ze van school af moest. Dat leek haar wel mooi werk. Maar dat ging ook al niet door. Op de bloemenkwekerij werkten alleen maar mannen en jongens, daar paste meisje Annie niet tussen. Ze kon kiezen tussen "een dienstje", kapster worden of naais ter worden. Het werd het dienstje. Tegen wil en dank, want ze heeft een gloeiende hekel aan dat sóórt werk. Halverwege haar leven moest ze weer een dienstje accepteren, want haar twee kinderen moesten na de lagere school hoe dan ook wèl doorleren. Zoon zowel als dochter. Vader Smolders verdiende bij Wilton-Fije- noord te weinig om de studie te kunnen bekostigen, dus ging moeder uit werken. Huishoudelijk werk waar ze nou net zo'n hekel aan had. „Voor mij stonden slechts een emmer en dweil klaar. Ik had geen keus, ik kon niks anders", zegt ze. Annie is nu 56 jaar en haalt de schade een beetje in. Ze zit sinds augustus op de moeder Mavo in Rotter dam. En ze heeft het uitstekend naar de zin. „Ik kan eindelijk een beetje aan mezelf werken." Vanaf haar veertiende heeft Annie Smolders-Koers in "de beweging" gezeten, zoals dat zo mooi heet bij de oudere socialistische generatie. In het katholieke Bra bant ging ze naar de AJC (de Arbeiders Jeugd Cen trale) en deed vakbondswerk. Ze is een paar keer op straat komen te staan doordat haar (katholieke) werk gevers niet pruimden dat ze bij de bond zat. Ook heeft ze veel in de SDAP en later in de PvdA gedaan. Veelal in bestuursfunkties van de vrouwenaf delingen. „Gelukkig vergaderden we vaak achter hoge tafels. Dan kon niemand mijn knikkende knieën zien als ik het woord voerde", zegt ze nu. PM#V r. - "'%k-A.y' mÊSm. Ik was altijd ontzettend opstinaat als ik iets niet mocht enkel en alleen omdat ik een meisje was. M ■SBH""v Uil 33i IT7H r \/i AARDINGEN TEL. KORTE HOOGSTRAAT 27A 010-342310 DEALER: Husqvarna, Elna, Bernina, Lewenstein, Anker, Vesta: INRUIL EN BETALINGSSERVICE REPAR^tTjEAANALLEMERKEN T'- Kermis; zeer in trek bij Schiedamse jeugd. SCHIEDAM - Kermis, dit woordje werd de meeste keren ingevuld toen leerlingen van 27 lagere scholen de vraag kregen voorgelegd: „Ik wou, dat er in Schie dam was. SCHIEDAM - Tegen alle afspraken in wordt de verkoopafdeling van de Schiedamse Volvo-vestiging overgedaan aan garagebedrijf Weber. Het overhevelen van het verkoopapparaat zou pas over twee jaar een' feit zijn, maar gaat nu over twee weken al in. r- Doordat de „wachtkamer" overvol was kregen wij geen gelegenheid uit te spreken. Terug in de bloemenzee thuis, overladen met nog andere kostbare geschenken, is het ons een behoefte u ailen allerhartelijkst te bedanken voor uw blijken van waardering. Zo is een dag waar wij erg tegen hebben opgezien, omgetoverd tot een overgetelijke en dierbare her innering. Arts D. Houthuysen en C. J. N. Houthuysen-FeiJ fj ;V y t 5 Annie Smol d ers-Kc ere: 'Mij wachtten emmer en dweil' f' - Ws//////, - 'Vyy/s Van onze verslaggeefster JEANNET RENSEMA SCHIEDAM - „Uitgerekend voor het werk dat ik veraf schuw heb ik een diploma. Mijn enige diploma. In de cri sistijd heb ik een cursus voor dienstbode gevolgd en ben daarvoor geslaagd. Andere pa pieren dan die van dienstbode heb ik niet. Daardoor kon ik toen ik uit werken moest gaan om mijn kinderen naar school te kunnen laten gaan alleen maar werkster worden. Werkster! Terwijl ik een uit gesproken hekel heb aan huishoudelijk werk! Ik mag wel graag koken en naaien en zo, maar al met al doe ik toch liever handenarbeid "dan huis houdelijk werk." Annie Smolders vindt het maar vreselijk onrechtvaardig dat ze op grond 'van haar ge slacht veroordeeld is geweest tot het verrichten van huis houdelijk werk. „Ik ben al vanaf - mijn twaalfde aan het drammen voor vrouwenrechten. Er is in al die jaren gelukkig wel het een en ander veranderd. Vrouwen hebben tegenwoor dig een grotere keus wat werk en opleiding betreft Dat er vrouwelijke kraandrijvers zijn vind ik uitstekend. Ik kon vroeger amper kiezen." „Toen ik van de lagere school kwam en een dienstje kreeg heb ik me meteen voor genomen om, als ik er ooit de kans voor kreeg om bij te le ren, ik dat niet met twee han den zou aangrijpen, maar met vijf. Bij wijze van spreken." Die kans kwam vorig jaar augustus. Via via hoorde An nie Smolders dat ze in Rotter dam zouden beginnen met een Moeder-Mavo. Ze greep het inderdaad onmiddellijk aan met haar „vijf" hemden. Twee ochtenden per week is ze nu op de school in Kralingen te vinden, waar pakweg 800 vrouwen aan het bijleren zijn. Doordeweeks zit Annie thuis achter haar Engelse en Neder landse leerboeken en gebogen over de geschiedenis- en staathuishoudkunde-boeken. Tussen dat dienstje in Bra bant en de Moeder Mavo in Rotterdam heeft Annie echter ook wel het een en ander ge leerd, voornamelijk zaken op het bestuurlijke en politieke vlak. „Ik ben twee jaar naar de avondschool van het NVV ge weest. die organiseerde dat samen met het Nivon. Voor die tijd deed ik veel in de AJC en in de SDAP. Vooral in de AJC heb ik vee! geleerd. We gingen vaak op kamp of op excursie naar musea en theaters. Bij de AJC heb ik ook goeie boeken leren lezen. Ik hou nu nog van lezen, ik heb echt een kast vol. Dat is mijn trots." In '46 - Annie heette inmid dels Smolders in plaats van Koers en woonde in Schiedam werd ze lid van de PvdA en bekleedde achtereenvolgens functies als bestuurslid in Schiedam, voorzitter voor het district Delft van de vrouwen- afdeling (dat deed ze 10 jaar), voorzitter van de vrouwen van het Gewest en nu dan in de Rooie Vrouwen (bestuurs lid). Ze heeft ook een keer op de verkiezingslijst voor de ge meenteraad gestaan. Achter aan weliswaar, maar te stond er op. „Ze lieten me in die tijd wei merken dat ik onvoldoende HOOGSTRAAT 10 - SCHIEDAM - TELEFOON 26S737 onderwijs genoten had. Dat was de tijd dat er alleen nog maar dokterandussen in aan merking kwamen voor een plaats in de gemeenteraad. Ik heb wel eens gevraagd waar om er geen gewone mensen in de raad kwamen, ze maakten mij niet wijs dat gewone mensen geen capaciteiten zou den hebben voor politiek werk." Antwoord op die vraag heeft Annie Smolders nooit gekregen. De dokterandussen bestieren ook nu het hele po litieke zaakje, de gewone mensen zijn weggegaan en weggebleven. Annie ook. „Ik zeg altijd tegen iedere vrouw die iets wil gaan doen m de politiek; „Vroeg of laat knjg je een klap op je kop", ik heb hem ook gehad. Nu zou ik niet meer m de gemeenteraad willen, nee. Daar ben ik te oud voor geworden." „De helft van de mensheid bestaat uit vrouwen, maar niet de helft van de politici bestaat uit vrouwen. Als er al eens een partij een vrouw naar voren schuift, gaat dat onder het motto; „kijk eens hoe goed wij zijn'. Dat vind ik geen democratie. Dat ongeemancipeerde ge drag van haar partijgenoten heeft Annie Smolders veel te leurstellingen bezorgd.„Ze hebben me vaak laten voelen dat je hard moet knokken om als vrouw aan bod te komen. Harder dan mannen moeten knokken". Dat is volgens Annie dan ook de reden dat veel vrou wen zich terugtrekken in een „vrouwenclubje". Bij de Rooie Vrouwen, in een Vrouwen huis, op een VOS-cursus, op de Moeder-Mavo kunnen ze het „ei" wel kwijt dat ze el ders niet kwijt kunnen. *i Annie Smolders: „Ik durf mijn mond daar wel open te doen, ik ben altijd al een van de bru taaisten geweest en door al dat partijwerk heb ik natuurlijk wel geleerd mijn mening te geven en naar an deren te luisteren. Dat heb ik op die andere vrouwen voor, maar die hebben in sommige gevallen op mij dan weer voor dat ze een paar jaar En gels gehad hebben bijvoor beeld". Annie is samen met twee andere vrouwen de oudste van de klas. Dat vind ze niet erg. „Je bent nooit te oud om te leren" is haar huidige lijf spreuk. „Mijn man wordt bin nenkort gepensioneerd en ik zeg wel eens tegen hem „Adrie, realiseer je je dat je met een schoolmeisje ge trouwd bent?". Hij vindt het niet erg. Hij zorgt op z'n tijd net zo goed voor het huishou den. Met name voor de jongere •vrouwen juigt Annie Smolders het bestaan van een Moeder- Mavo erg toe. „Er zijn een paar vrouwen die met een paar kleine kinderen zitten, maar toch de moed opbrengen om naar de school te komen, die moeite willen doen om die kinderen ergens onder te brengen en zelf iets bij te gaan leren". „Het zou dan ook geweldig zijn als er in Schiedam zelf een Moeder-Mavo zou komen. Nu zijn de vrouwen aangewe zen op Rotterdam en Vlaar- dingen. Dat is te ver weg. Ik zelf moet, een uur reizen voor dat ik in Kralingen ben, maar ik heb het er wel graag voor over". Toch valt het volgens haar een beetje tegen om naar school te gaan als je er al zo lang uit bent. „Je moet echt weer leren om te leren. In het begin gaat dat moeilijk en soms wil je er dan mee op houden. >Het is ook moeilijk om na een tegenslag toch de moed op te brengen door te gaan. Ik blijf echter van me ning dat vrouwen alle kansen aan moeten grijpen om zich te ontwikkelen". Het belang van de Mavo voor Annie Smolders zelf? Ze zegt: „Mezelf te'kunnen ver rijken door middel van ken nis. Ik doe iets enkel en al leen voor mezelf: Wat ik daar leer is voor mij alleen. En ik ontmoet er andere vrouwen van wie ik leer en die ik iets kan leren. Ik heb jaren zitten wachten op deze mogelijkheid en ik ben dolgelukkig dat die er nu is". Eén van de dingen op de Mavo waarover-Annie Smol ders zich hevig zit te ver kneuteren is het feit dat nie mand haar schoolrapport moet ondertekenen. Vader of echt genoot hoeven „.dat niet te doen. Mogen het zelfs niet doen. j Deze vraag is er één van de vier in een enquête over vakan tiebesteding van de Schiedamse jeugd, die onlangs werd gehou- den. Uit de eerste resultaten van de enquête blijkt dat 10 van de in totaal 37 Schiedamse lage re scholen er niet aan mee heb ben gedaan. Degenen die de antwoorden op de vier vragen uitwerken hebben niet kunnen achterhalen hoeveel scholieren er in totaal aan de enquête meededen. Men heeft wel kunnen vaststellen waarom een kermis nummer één staat op de vakantiehitpara de van de schooljeugd. Op het vragenformulier stond een klei ne tekening van een kermis en daar zijn de jeugdige invullers zo goed als zeker door beïn vloed. Nummer twee. drie, vier en vijf op de vakantiehitparade- een speeltuin, een park een' pretpark als de Efteling en éen" circus. Wensen die sporadiscH door de scholieren werden ge noemd waren: een rolschaats-- baan, een strand, een skelteN baan, een staand vliegtuig, een sneeuwbaan om te skiën,' een fietsvereniging en een fietsbaan. Het overgrote deel van de re sultaten van de enquête vakan- tiebesteding is nog niet uitge werkt. Dat zijn de antwoorden op de drie vragen: Wat heb je vorig jaar in de zomervakantie gedaan. Heb je iets waar je naar toe kunt gaan als je vrij, bent en de vraag: „Wat doe je 1 het liefst in de vakantie". - - Het personeel van Volvo- Schiedam is hevig verontwaar digd over deze schending van de afspraak die tussen personeel en directie_gemaakt is. Dé.reparatie vanwagens blijft nog wel in handen van de Schiedamse Vol- vo-afdeling. De mensen van Volvo zijn on middellijk tot actie over gegaan toen hen meegedeeld werd dat de verkoop naar Weber overge heveld wordt Na een gesprek met de bonden gevoerd te heb ben, is gisterochtend de Onder nemingsraad ingelicht over de beslissing van de directie. Dins dagochtend wordt met de bon den verder gepraat over de wij ze waarop het personeel de be slissing van de directie terug kan draaien. Voorlopig is het personeel al druk alle klanten die zich bij de Volvo-vestiging melden door te verwijzen naar garage Hoog land, om er zo voor te zorgen dat potentiële kopers zich in elk geval niet tot Weber zullen wenden. Het garagepersoneel heeft unaniem besloten om hoe dan ook niet in dienst te treden bij Weber, hoewel Weber volgens hen alle mogelijke pogingen doet om het personeel weg te krijgen. Verkoopleiders zouden zelfs Volvo-personeel thuis be zoeken om ze enthousiast te ma ken voor een functie bij Weber. „Daar trappen we niet in want de verstandhouding met Weber is vee! te slecht," aldus een per soneelslid. Ondertussen hebben de bon den het Sociaal Plan dat Volvo- Schiedam had opgesteld voor de afvloeiing van haar personeel afgekeurd. Hi! Peperkamp van' de bond motiveert die afwijzing: „Het plan is te a-sociaal om' goed te keuren". SCHIEDAM De bussen van de RET 1 zullen aanstaande maandag, dinsdag en woensdag anders door Groenoord rijden dan gewoonlijk. In verband met asfaltenngswerkzaamheden aan de Laan van Bol'es zullen de bussen 52 en 53 gedurende die drie dagen van een andere route gebruik moeten maken. Lijn 52 zal niet over de Laan van Bol'es en niet over de Eduard van Beinumlaan rijden, maar over de Churchill weg, Mo- zartlaan en Vivaldilaan. Daar zullen vervangende bushaltes gepjaatst worden. Lijn 53 zal ter vermijding van de Laan van Bol'es over de Churchillweg en de Zwaluwlaan rijden. SCHIEDAM - Kinderen uit de wijk Het Singelkwartier kunnen zondagmiddag in zaal Marijke op het Broersveld terecht voor een gezellig spelletje bingo dat is "georganiseerd door de wijk- vereniging. Het bingoën begint om twee uur. ROTTERDAM - Het enorme parkeerterrein langs het Weena ten westen van het Groothan delsgebouw, moet plaats maken: voor een ambitieus bouwplan van regionale betekenis, waarin zijn opgenomen: een recreatie— ijsbaan van ca. 300 meter, eèn> hotel met 150 kamers van Holi,- day-Inn, 80 premiewoningen, een sauna, een zwembad en, winkels. Eind dit jaar moet de" eerste paal de grond in. 3 Tussen het Groothandelsge bouw en de spoorbaan komt een parkeergarage waarvoor even eens dit jaar de eerste paal ge heid moet worden. De parkeer garage zou klaar moeten zijn voor het 25-jarig bestaan dat het Groothandelsgebouw vol gend jaar viert. De schaatsers op de ijsbaan zijn, volgens een ontwerp van, het Rotterdamse Architectenbu reau Landers, vanaf het Weena.- te- zien, omdat de baan aan één zijde een glaswand krijgt Ver- der wordt de baan ombouwd"' door de winkels en het hotel. De ingang van de ijsbaan is' dezelfde als die voor het hoteL- In het plan komen verder wat. perkeerplaatsen voor de wonin gen en het hotel. „Elke vierkan te centimeter op dit stuk grond wordt gebruikt", aldus de Rot terdamse wethouder Mentink. De firma Menken, die de ijs baan gaat realiseren, heeft be dongen dat er de eerste jaren geen tweede ijsbaan komt in de buurt van het Ahoy Sportpaleis., Deze plek werd eerder genoemd als locatie voor een ijsbaan. B en W van Rotterdam heeft kortgeleden ingestemd met de plannen, die nu naar de ge; meenteraad gaan. s, - y SCHIEDAM - Eierschflders zijn zondagmiddag welkom in het dienstencentrum De 4 Mo lens aan de Nieuwe Damlaan. De leiding van het dienstencen trum heeft voor die middag een wedstrijd uitgeschreven onde? het motto „Wie brengt het mooiste paasei mee". Voor de' makers van de drie mooiste eieren is er een aardige paas- verrassing. Diezelfde middag treedt het jeugdorkest van OBK op in De 4 Molens. De open middag duurt van twee uur tot half vijf. V&" -1' Tv

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2