Schiedamse Vrouwe a Planten ruilbeurs Bingoavond Het harde leven in 1600 Rioolwater niet voor 1980 gezuiverd Sill VOOGD'S Wandelaar aangereden Volksdansen in 4 Molens Stieren willen zwemmen Bebop-jazz in De Tempel schiedam Speels Brief Huishouding Complex c1 WIEP VAN LEEUWEN Overspel **#- t= - 1 vlaardingen tel, KORTE HOOGSTRAAT 27A 010-342310 C 'Zó DEALER: Husqvarna, Elna, Bernina, Lewenstein. Anker Vests INRUIL EN BETALINGSSERVICE REPARATIE AAN ALLE MERKEN ZATERDAG 16 APRIL 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 3 De mogelijkheid voor Schiedamse vrouwen om „iets bij te Ieren" is mo menteel nog erg beperkt. Om iets aan je algemene ontwikkeling te doen is er slechts één keus, de VOS- cursus. VOS staat voor Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving. Het wordt langzamerhand een begrip dat een eigen leven gaat leiden; zelfs het woordje „de" moet eigen lijk al met hoofdletters geschreven worden. DE VOS. „Ga jij al naar de VOS-cursus?" is een vraag die steeds vaker gesteld wordt. Voor veel vrouwen is DE VOS inderdaad de enige mogelijkheid om iets aan zichzelf, aan hun situatie en aan hun ontwikkeling te doen. Het volgen van de cursus kost niet al te veel geld (plusminus 33 voor twaalf bijeenkomsten) en hij wordt in Schiedam zelf gegeven. Een groot voor deel voor mensen met schoolgaande kinderen, zieke echtgenoten, kinde ren of andere omstandig heden die een langdurige afwezigheid van moeder of vrouw in de weg staan. Een Moedermavo is ook een uitkomst voor vrou wen die iets meer willen dan soppen en koken, maar die kent Schiedam nog niet. Nóg niet, maar volgens wethouder Pos thoorn van onderwijs zal het niet langvmeer duren of hij komt er. En da's maar goed ook want een reisje naar Rotterdam of Vlaardingen is voor vele Schiedamsen net iets te veel gevraagd. Openbaar vervoer en het ontbreken daarvan is er vaak de oor zaak van dat men driek wart Van de dag kwijt is met het bezoeken van de „buiten- steedse" Moedermavo. DE VOS dus. Sinds sep tember vorig jaar wordt deze cursus gegeven in het clubhuis Sint Joris Doele. De eerste cursus van twaalf weken is inmiddels afgesloten, de tweede cur sus is halverwege. De aan meldingen stroomden vooral in het begin bin nen. Er kunnen op één cursus maximaal twintig vrouwen geplaatst worden, meer niet want dan wordt de zaak onwerkbaar. De eerste VOS is zo'n suc ces geweest, dat de groep na zijn officiële ontbinding is blijven voortbestaan. Het centrum is hen gratis ter beschikking gesteld, maar de verdere onkosten betalen de vrouwen zelf. Ze komen nog iedere week bijeen en nodigen sprekers uit. Joke Sevink (27) van die eerste- en vervolgcur sus VOS vertelt deze keer haar wederwaardigheden als een van de „Schiedam se Vrouwen". Joke Sevink: „Laat die ramen maar mooi vuil blijven." Joke Sevinh: Maar ja, jij met je lagere school' „Het is wel een interview met hindemissen, hè?" vindt Joke Sevink, als ze na twee uur praten even weg moet oin het zoontje van de zieke buurvrouw van school te halen. Tij dens die twee uur heeft dochter Dunja (2'ï) voortdurend de aandacht opgeetst en zal dat later ook nog doen. Tot twee maal toe plast ze in de broek, eenmaal glijdt ze in de gang uit en komt dat brullend melden, ze gooit haar limonade tweemaal om. ze krijgt een keer honger en moet een boter ham eten. Tenslotte wordt ze het hele gedoe beu, wordt hangeng en huilerig en belandt in bed. JSoms denk ik wel eens. potverdomme, door dat kind kan ik allerlei dingen niet doen. Ik moet veel laten staan enkel om haar. Als ze een beetje ziek is, koorts heeft of zo. dan zijn we allebei gedwongen om binnen te zitten. Daarvan kan ik, dan soms erg in de put raken. Andere keren zou ik echter willen dat ik zes kinderen had." De dochter heeft hoe dan ook een grote invloed op Joke's leven; zowel positief als negatief. Maar grotendeels positief. „Door haar ben ik me gaan interesseren voor opvoeding. Ik heb er veel boeken over gelezen. Het was het eerste sinds lange tijd dat me wezenlijk interesseerde. Ik interesseer me nu ook erg voor goede voeding, en voor het milieu. Een bewuste keus voor het soort wasmiddel dat je gebruikt bij voorbeeld. Die belangstelling vloeit regelrecht voort uit de geboorte van Dunja." Door haar dochter is Joke haar eigen moeder ook meer gaan waarderen Ze komt zelf uit een gezin met acht kin deren en zo v. het onontkoombaar dat er niet altijd vol doende aandacht was voor Joke en hoewel de verhouding met haar ouders wel altijd goed was, heeft ze toch lang de gevolgen van haar opvoeding en jeugd gemerkt. Met zelf één kind weet Joke nu wat het geweest moet zijn om er acht groot te brengen. De bloei en het bestaan van crèches is voor Joke een uitkomst. „Als er tijdens de VOS geen crèche zou zijn. was ik uil de boot gevallen. Dat is eeiukkig met gebeurd." j yjW. A •&k: -■ :i-*ïi.-v Voor Joke betekende VOS de verlossing «it het huishouden. Van irntt verslaggeefster Jeannet Rensema SCHIEDAM - Jk ben op een tamelijk vreemde manier bij die VOS te rechtgekomen, dat zou je wel kunnen zeggen, ja. Ik wist helmaal niets van dit soort vrouwen- aangelegenheden af. Ik las er nooit wat over, want ik las helemaal niks. Geen kranten, geen boeken, zelfs de Mix niet. Maar mijn vier zussen, een schoonzus en mijn broer lezen wel kranten en die kwamen daarin iets tegen over de VOS Er zou een oprichtings vergadering zijn in De Mo lens Daar zijn we toen heen gegaan. Ik was meteen en thousiast en heb me samen met twee zussen opgegeven We werden alle drie geplaatst voor de eerste cursus." Joke Sevink noemt de VOS „mijn eerste stap op het ge bied van de vrouwenaangele- genheden". „Ik had zelf nooit initiatie ven ontplooid om iets aan emancipatie en algemene ont wikkeling te doen Ik heb wel een broer die actief aan poli tiek doet en daar was ik wei eens jaloers op Ik luisterde dan vaak naar zijn verhalen en dacht dan „Goh. wat leuk Had ik ook maar zoiets" Maar ja, jij met je lagere school De VOS is ervoor om de al gemene kennis wat bij te spijkeren Vrouwen met en zonder schoolopleiding kunnen ernaar toe „Eerst dacht ik da' je er klaargestoomd werd voor de Moedermavo en dat trok ne met zozeer Ik zie mezelf met achter studieboe ken zitten Ik hoef niet zo no dig Engels ofzo Ieren, ik wil liever van allerlei gewone, da gelijkse dingen iets te weten komen." „Ik heb al veel geleerd m die paar maanden. Je kan je er speels ontwik kelen. Wij hebben bijvoor beeld tijdens de cursus veel aan politiek gedaan Maar ook aan voeding, kinderopvang, kernenergie In de vervolgcur sus hebben we iets aan onder wijs gedaan, het hoofd van de LOM-schooi is komen vertel len over het LOM-onderwijs. Binnenkort behandelen we «Se gemeenteraad, en we pro beren ftla Beckers uit te nodi gen om over de PPR en poli tiek te komen praten Er zijn nog heel veel onderwerpen waar ik niks vanaf weet en over leren wil Een groot pluspunt van de VOS vindt ."oke dat ze er met alleen feitenkennis opdoet, maar ook leert praten, discus- sieren „Zelfkennis" noemt ze het En vanuit die verkregen zelfkennis wil ze nu iroberen andere vrouwen te bt eiken vrouwen die in dezr'Ue situa- •tie zitten als zijzelf een jaar geleden Circa zes uur na ons ge sprek belt Joke op. „Er was een brief bij de post, van de Cblturele Raad. Ik mag ko men'" Dat bericht betekent slat ze is aangenomen voor de Trainingscursus die de Cultu rele Raad organiseert; vrou wen die die cursus doorlopen hebben mogen VOS-groepen begeleiden Het is een bencht waar Joke Sevink lang op heeft zitten wachten. Meteen na de officiële af loop van haar eigen cursus heeft Joke ach aangemeld als begeleidster voor volgende cursussen „Om andere vrou wen hetzelfde bewustzijn te kunnen geven als ikzelf ge kregen heb" De Schiedamse werkgroep die met de VOS begonnen is heeft Joke toen onmiddellijk voorgedragen als deelneemster aan de trainingscursus Het loopt echter storm bij die cur sus. dus moest Joke een aan tal maanden wachten Eind apnl en begin mei wordt Joke nu m Delft verwacht voor het doorlopen van de cursus. „Dat wordt wel een hele be lasting. want het is zes heie dagen Daarna heb ik nog een aantal weken de tijd om alle dingen die ik daar geleerd heb te verwerken en dan zal ik In september wel ingezet worden als begeleidster. Ge- luekkig wordt de hele cursus die ik dan moet geven bespro ken met de werkgroep, dus dat is altijd een steuntje m de rug." Man noch dochter vormen een belemmering voor de uit voering van deze plannen, zegt Joke Sevink „Voor die dagen dat ik naar Delft moet. wordt Dunja opgevangen door mijn zus en m'n man Tijdens het geven van de cursus kan ze in de crèche. En mijn man juicht hef toe dat ik het doe; hij zit zelf op de Avondmavo en weet dus wat het voor een mens betekent om zich te ont wikkelen." Er zal echter wel een betere verdeling moeten komen in de huishoudelijke taken, meent Joke „Dat rollenpatroon moet je natuurlijk doorbreken, het is met zo dat de vrouw het huishouden doet en de man het geld verdient Ik verlang helemaal met naar werk bui tenshuis en ik hoef ook niet te verdienen, maar ik wil wel zinnig bezig zijn. Dat komt ook mijn man ten goede dus moet ie ook maar wat taken overnemen. Het zal echter wel moeilijk gaan, mannen zien namelijk volgens mij het huishoudelijk werk niet Ze willen wel hel pen, maar uit zichzelf begin nen ze met met een huishou delijk karweitje Dat komt natuurlijk door hun opvoeding ze moeten dat ook nog leren." Dat huishoudelijk werk heeft Joke - ondanks haar leeftijd - al te lang moeten doen. Lang genoeg in elk ge val om er op af te knappen. „Tegenwoordig zeg ik: Ja, die ruit is vuil, maar dan kijk jc er maar wat minder door". Dat soort kritiek vind ik met zo erg meer, het maakt me niet meer zoveel uit wat an deren van me denken. Vroe ger wel ja Joke zegt van zichzelf dat ze mm of meer gebukt is gegaan onder een minderwaardig heidscomplex. Dat werd ver oorzaakt doordat ze tweemaal bleef zitten op de lagere school. Het stempel "dom was dus gauw gegeven. „Nu weet ik dat ik typisch m'n kind was dat behoefte had aan individuele opvang, maar op school kon dat niet en thuis ook niet altijd. Maar dat wist ik toen met, ik vond me zelf óók dom." Na die lagere school was er voor Joke slechts éen keus, de Huishoudschool. Daarna werd ze winkelmeisje en vervolgens gezinshulp Na vijf jaar trouwde ze. „Al vlug na mijn trouwen raakte ik helemaal ingedamd Ik vond niks leuk en had nergens plezier »n. Ik vond mezelf ook met leuk en had bovendien met de vereiste vrouwelijke eigen schappen. Ik was met mooi, had geer mooie nagels, was met slank, ik leek helemaal niet op die Libel le-dames. Pas een jaartje geleden kwam ik erachter dat dat niet belang rijk is. Nu wil ik het liefst meteen iedereen bewust ma ken dat het daar niet om gaat. Ik ben er zelf zo'n hoop mee opschoten; met die bewust wording! Dat gun ik anderen ook." SCHIEDAM - Maandsga'fönd wordt In gebouw Christelijke Sociale Belangen op de Lange Haven een ruilbeurs van plan ten en zaden gehouden. De beurs wordt georganiseerd door de Schiedam;* afdeling var d„» Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en pUn*V'<nde en de volkstutnders- enmig.ngen. Vijfsluizen en Thuriede Die avond is er ook een aan tak deskundigen aanwezig dat vragen kan beantwoorden over planten en tuinen. De ruilbeurs begint om acht uur, de toegang is gratis. ■ti t SCHIEDAM - De carnavals vereniging De Reitzellers orga niseert maandag een bingo avond in -aal Marijke op het Broersveld. Het eerste spelletje bingo wordt om acht uur ge speeld, personen onder de zes tien jaar worden niet toegelaten. ÜLXiV J* _X i i TV i Vï 4 vjf u ui) u HOOGSTRAAT10 - SCHIEDAM - TELEFOON 2H7JT - - •vnu.vsM - iiurvun wst Theo Poelstra aan de galg. VLAARDINGEN - „Het leven was hard. rauw, je kan haast wel zeggen bestiaaL" Vlaardings gemeente-archivaris Theo Poelstra praat over het leven in die stad in de zeven tiende eeuw. „De mensen leefden maar raak. Ze poepten soms gewoon op straat of lagen elkaar daar .te naaien. Er was toen eigenlijk sprake van een Vlaardingse matras in plaats van de Gooise", zegt hij. Hoe hard dat leven was tus sen 1600 en 1800 is tot het einde van deze maand te zien in de expositiezaal van Hef Weeshuis in het centrum van Vlaardingen. Er zijn natuurlijk geen foto's uit die tijd, maar wel eigenaardige teksten uit politieverordeningen. Bijvoorbeeld één waarin het breien en netten boeten op straat werd verboden, omdat dit een gevaar betekende voor het verkeer. Dat was in 1610. Er hangt ook eeninventa rislijst van de stedelijke brand- blusmiddelen die dateert uit 1686. Een aantal Vlaardingers moest de zorg dragen voor lad ders en emmers. Zo had Jan Ja- cobszoon Binnenaeyer één- emmer en een lantaarn in be heer. De tentoonstelling is onder verdeeld in drie delen; ten eer ste het stadsbeeld van toen, ten tweede de mentaliteit en ten slotte de dagelijkse zorgen. Over de mentaliteit van toen valt, veel te leren uit de ar chiefstukken. Bijvoorbeeld ie aanklacht tegen een vrouw. Zij heeft „overspel bedreven met eene Aalbregt van Catwijk, zijnde een getrouwt man en an dermaal met een Aalbregt Groen, meede een getrouwt man". Zij is toen „beswangert geworden, op den 29 octoober deeses jaars 1773 verlost van een dochter". „Eerloos en infaam" werd die vrouw bevonden en ze werd veroordeeld bt „twaalf jaaren tugthuys". De drank was toen" ook een probleem in de harde visserswe reld. Dat bewijst het verhaal van Frans Dekker, die op 19 augustus 1785 „'s avonds om tien uuren op een chais(sjees) gezee- ten met een verbazend en aan houdend geschreeuw door Vlaardingen heeft geroepen ORANJE BOVEN' Dekker was zich dat niet zo bewust. Hij werd over deze ern stige verstoring van de nach trust verhoord door de baljuw. Dekker zei toen over zijr; ge- schreeuw „dat hij zulks kon be kennen noch ontkennen, ais zijnde op de voorsegde tijd ge weest zeer beschonken". Op de tentoonstelling is ook een gaig te zien. Daar heeft geen enkele maal een Vlaardm- ger aan gehangen. Slechts mis dadigers uit andere steden wer den daaraan opgeknoopt In 1749 is een matroos in /laardingen ter dood gebracht Hij had een maat bij een ruzie een dodelijke messteek toegebracht Theo Poelstra: „Ik hoop dat er veel scholieren op deze tentoon stelling af zulten komen". Hij betitelt de expositie, die is opge zet naar een idee van het ge meente-archief. als een geschre ven uitzending van de tv-serie 58 miljoen Nederlanders. De in teressante tentoonstelling is op werkdagen te zien vat twaalf tot vijf uur. Op de vrijdagavond ook nog van zeven tot negen en op zaterdagen tussen tien en vijf uur. Koninginnedag is de laatste dag van de tentoonstel ling. De toegang is gratis. SCHIEDAM - De 76-jarige Schiedammer F. v. d. H. is ern stig gewond geraakt toen .uj op het Rubensplein onvoorzichtig overstak en door een motor werd aangereden. Bij het nade ren van de motorrijder - Vlaardinger L. S. ging V. d. H. twijfelen, deed een paar stappen vooruit en achteruit en belandde zo onder de motor. Met hersenletsel en in coma is de man opgenomen in het Ge meenteziekenhuis, maar wegens de ernst van zijn toestand is hij later overgebracht naar het Rot- erdamse Dijkzigt Gisteren avond werd nog voor zijn leven gevreesd. SCHIEDAM De oudere be- Mekers van het dienstencentrum De 4 Molens treden morgenmid dag tn hun eigen centrum op als Volksdansgroep. De afgelopen weken zijn de bejaarden voor namelijk bezig geweest met het vervaardigen van de costuums voor deze volksdansen. Vanaf twee uur is dit optre den te aanschouwen. Diezelfde middag worden ook nog wand kleden in het centrum tentoon gesteld. SCHIEDAM - De brandweer heeft twee stieren u;t de sloot langs de Polderweg moeten ta kelen die daar m het nachtelij ke uur regelrecht in gelopen waren. Veehouder A. P. was op dat moment in de Rotterdam» schouwburg. Buren van hem hebben de politie gealarmeerd toen de beesten gingen zwem men. SCHIEDAM - De band van Tony Viola treedt morgenavond op m jongeren sociëteit De Tempel aan de Overschiese- straat Tijdens het optreden wordt bebop-jazz ten gehore ge bracht; een jazzvoxm die zo'n twintig jaar geleden enorm po pulair was. De groep is een zogenaamde •gelegenheidsband. Alle leden spelen in een andere groep. Zo zit Tony Viola in de groe die zanger Robert Long begeleidt Het optreden begint om half negen, de entree bedraagt 3,50. SCHIEDAM De ingebruik name van eer, in Vlaardingen te bouwen installatie voor rioolwa terzuivering is gepland in 1980. De installatie gaat afvalwater- afkomstig uit Schiedam. Vlaar dingen sn Maassluis zuiveren. Mogelijk worden ook de riolen van De Lier en Maasland er op aangesloten. Het Hoogheemraadschap van Delfland heeft deze week een besluit genomen over het toe te passen systeem. Uit 12 mogelijk heden is gekozen voor een oxy- datiebed-actlef slib-lnstallatif Dat is een beproefd systeem met afbraak op biologische basis- Het wordt ondermeer in Am- hem toegepast. Onderzocht wordt nog of me? de Installatie ook energie kan worden opgewekt. Met de bouw, op een terrein naast Windmill langs de Nieuwe Waterweg, zal naar verwachting in 1978 worden begonnen

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2