Jaap en 1 ïjkel van der Merwe op 1 mei-feest 1 legende weer es Meer cultuur voor scholieren van Schiedam Moeiiio; erèeriiife, hue itiseil itj lier ai taw s v iïï dd kunt komen. Tenzij. 51% Obligatierente-rekening VEEL BELANGSTELLING ROOIE VROUWEN OP KOFFIE-UURTJE Op verkeerde pad in proeftijden -J Vervelende film over heb trio R. BankMees Hope nv Bestuurder van tram mishandeld Gewoon-Goed Gek-succes In de molen p Man oyerleden na ongeluk Vuilnisbrandje hogere rente en toch kontant geld. mmm* PSP en PPR Co-op houdt jaarvergadering Botten gevonden VRIJDAG 29 APRIL 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - De marktkooplieden laten iedere dinsdag honderden spijkertjes slingeren op het Back plein. AI enkele tientallen bewoners van het plein heb ben daardoor lekke banden opgelopen. De grote mag neet- en veegmachine waarmee de Vrom-dienst iedere keer het plein schoonveegt is onvoldoende om de spij kers te verwijderen. De auto's op het Bachplein; de ene na de andere lekke band door de spijkertjes van de weekmarkt. Politiebrigadier Van Raay als beschermer van wet en orde (en van burgemeestersvrouw Lems) op de publieke tribune van de gemeenteraad. SCHIEDAM - Negen Schiedammers hebben vanoch tend uit handen van burgemeester Lems een lintje en een bijbehorende oorkonde gekregen vanwege allerlei uiteenlopende verdiensten. Ook kregen nog twee ande re Schiedammers een Koninklijk Lintje, maar dat werd dan niet door Lems doch door andere hoogwaar digheidsbekleders uitgereikt. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Natuurlijk, op sommige spaarre keningen kunt u een imponerende rente krijgen. Maar het betekent wel dat u uw, spaargeld voor lange lijd kwijt bent. Mees I fopc heeft een rekening die u gelukkig heci wat meer vrijheid laat. En waarop u toch een forse rente ontvangt: de Obligatiercntc-rckening. Voordeel I: Ruime vrije opname. Elke maand kunt u tot een bedrag van f 1.000,- vrij opnemen. Overigens geldt een opzegtermijn van 3 maanden. Onbeperkte vrije opname voor aanschaf van cfïcklcn en onroerend goed. jeoo Voordeel 2: Toch een hoge rente. Het unieke van de Obligatiercnlc-rckcning is, dat de rente gekoppeld is aan het rendement van 3 langlopende staats leningen. Niet de bank bepaalt de rente, maar deze. volgt maahdelijks de kapitaalmarkt. In de praktijk ligt de rente altijd hoger dan bij langer lopende spaarrekeningen. Voor mei bedraagt de rente 5 Ook ais u (nog) geen dient bent van Mees& Hope kunt u een Obligatiercntc- rckening openen. U kunt crzelfs pcrgiro geld op laten storten. Wilt u meer weten? Vraag de speciale folder bij uw kantoor in de büurt. SCHIEDAM - Het tweede Politieke Kof- fieuurtje dat in het buurtcentrum De Kreek is gehouden, is gisteren een groot succes gewor den. Waren de organisa toren de eerste keer hevig teleurgesteld over het aantal bezoekers (10), deze keer bleek De Kreek bij na te klein om alle be langstellenden te herber gen. Clara Stroman en Jo Ouwens vonden een aandachtig gehoor. Spijkers op Bachplein; lekke banden voor he m»ners Bach pleinbewoner C. C, A. Verburgh heeft nu a! drie keer een lekke bank gehad als hij 's woensdags in z'n auto weg reed en telkens bleek een spijkertje de oorzaak van de ellende te zijn. Hij heeft nu maar de reke ning voor reparatie van zijn autoband naar de gemeente ge stuurd, want het wordt hem te gek. Die rekening heeft hij verge zeld doen gaan van een boze brief en van een zakje spijkers. „Op een ochtend vond ik maar liefst éénentwintig spijkers rond mijn auto; die heb ik allemaal opgepakt en naar de gemeente gestuurd. Er liggen natuurlijk veel meer spijkers op het Bach- plein, maar ik kan moeilijk het hele plein afspeuren. Ik pak al leen op wat rond mijn eigen auto ligt." Tijdens het autowassen kan keren de Bachplembewoners volgens de heer Verburgh voort durend op de troep die achter blijft als de markt is afgelopen. „Ik heb als enige die brief ge schreven, ik ben geen handteke ningen gaan verzamelen want ik ben eigenlijk helemaal geen ak- tievoerder. Maar we zijn als be woners wel van plan om - mocht de markt met beter schoongemaakt worden - als te- genaktie een keer onze auto's te laten staan op dinsdagmorgen. Dan is er voor de markt geen plaats meer." Ter informatie van zijn mede bewoners heeft Verburgh zijn boze brief aan de gemeente een paar dagen op het prikbord in de flat gehangen. De Bachplembewoners hebben al vaker geklaagd over de troep na afloop van de markt. „Dan was het altijd een paar weken over. maar de aandacht van de Vrom verslapte toch weer," al dus één hunner. De zaak is in handen gegeven van Vrom-man Jongbloed. Hij reageert op de klachten met: „Wij doen er alles aan. We heb ben die klacht inderdaad al va ker gehoord, maar vreemd ge noeg alleen van de mensen van het Bachplein. Aan het Broers- veld blijven kennelijk nooit geen spijkers achter." Hierbij moet echter worden aangetekend dat het Broersveld onmiddellijk na afloop van de vrijdagmarkt schoongeveegd wordt (zowel met de magneet als met de veegmachine) en het Bachplein wordt na de dinsdag- ochtendmarkt pas in de loop van de woensdag schoonge maakt De klachten van de heer Ver burgh en van medebewoners van het Bachplein zijn bij de gemeente in behandeling. In de ambtelijke molen, zoals dat heet. Totdat de wethouder voor het marktwezen - Eef Collé - deze zaak uitgeplozen heeft, zullen de bewoners iedere woensdagoch tend spijkers moeten blijven zoeken. *0#*$ Bekende Schiedammers die met een Koninklijke Onder scheiding begiftigd werden, zijn bijvoorbeeld de heer J. J. van Haasteren die vooral in ama- teurtoneelknngen enige bekend heid geniet. Hij is voorzitter en regisseur bij de toneelvereniging Alberdingk Thijm. Ook brigadier J. J. van Raay van de Schiedamse gemeentepo litie is met een lintje onder scheiden. Deze brigadier is al jarenlang bij allerlei officiële gelegenheden te vinden als be schermer van de openbare orde en als beschermer van "belang rijke" personen Zo houdt hij onder meer de veiligheid gedu rende een gemeenteraadsverga dering in de gaten. Namens Hare Majesteit de ko ningin reikte burgemeester Lems vanochtend in de aula van het museum de lintjes uit aan de heer A. Kostense (preventie brandwacht bij de scheepswerf Nieuwe Waterweg), de heer NGJ de Wolff (administrateur bij de RDM), mevrouw Jongste- Quartel. de heer G. Mulder (hoofdcommies bij de politie), de heer C. Klootwijk (wachtchef bij de Shell), de heer AJ L. Uijtde- willigen (secretaris strafzaken bij het arrondissementsparket), en de heer W.F K. Verhoeff (di recteur Bednjfs Geneeskundige Dienst voor de haven). De Schiedammers L. Hooft- man en T. Kortnjk kregen respectievelijk uit handen van de Rotterdamse burgemeester en de minister van financien hun lintje De eerste is sous-chef in de dropkokerij van Gilda. de tweede commies bij het Rijksin- koopbureau. SCHIEDAM - Michel Piccoli en Romy Schneider zijn deze week in het Passage theater te aanschouwen in de film Le Trio Infernal, oftewel Hels Trio. Romy Schneider speelt in deze film een Duitse gouvernante die in Marseille werkt. Door het overlijden van haar baas komt zij in contact met een slimme advocaat die allerlei mensen de dood in jaagt en zelf de verze keringsgelden opstrijkt. Die praktijken gaan goed tot dat het zusje van de gouvernan- te overlijdt. Het komt evenwel desondanks toch nog tot een hu welijk tussen de twee misdadi gers, want de gouvernante doet inmiddels aardig mee met moor den en geld opstrijken. Een uiterst vervelende film van Francis Girod, de regisseur. Je moet ook nog achttien jaar zijn om erheen te mogen. In de andere zaal het Passage draait voor de tweede week Spartacus. SCHIEDAM - Zowel de Partij van de Arbeid als de Commu nistische Partij van Nederland, alsook het jongerencafé De Qui- bus hebben en 1 mei feest geor ganiseerd. De eerste twee doen dat in een zaaltje van Irene aan de Nieuwe Haven, de derde in haar eigen pand aan de Lange Haven. De Schiedamse afdeling van de PvdA heeft de 1 meiviering samen met het Nivon georgani seerd. Dat feest zal zondagmid dag van één tot half vier gehou den worden. Jaap en Pijkei van der Merwe zullen het feest op luisteren. Jaap zal dat met liedjes doen en Pijkel - de voorzitter van de Rooie Vrouwen in de PvdA - zal een toespraak houden. Kaar ten voor dit 1 mei-feest zijn aan de zaal te verkrijgen en kosten twee gulden. In Irene is op zondagmiddag eveneens de CPN te vinden. Die heeft er dan een Propaganda Tentoonstelling ingericht met veel verkiezingsmateriaal. Deze tentoonstelling duurt van 2 tot 5 uur en is gratis toegankelijk. 's Avonds heeft de CPN de grote zaal van Irene afgehuurd om daar de twee leden Eef Col lé en Wim Nieuwenhuyse te la ten spreken. Het biaasensemble „De Onderste Steen" en het or kest van Slavenburg jr. zullen voor de muzikale noot zorgen Dit feest begint om half acht Toegang bedraagt een rijksdaal der en de kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. In De Quibus wordf zondag avond vanaf half tien weer eens zogenaamd ludiek feest gevierd door de „Dag van de Werkloos heid" te vieren. Dat zal gebeu ren met médewerking van de arbeider-dichter Wim de Vries, een vrouwenkoor en een man- nenkwartet - SCHIEDAM Voor het basis onderwijs zal aan het eind van dit schooljaar een boek verschij nen dat de schooljeugd allerlei mogelijkheden biedt om iets aan kunstzinnige vorming te doen. De leerlingen en leraren zullen uit een zeer uitgebreid pakket kunnen kiezen welke culturele activiteiten ze gedurende het volgende schooljaar willen gaan ontplooien, "Kuvoon" gaat dit boekwerkje heten, hetgeen staat voor Kunst zinnige Vorming Onderwijs. On derwijswethouder Posthoorn, onderwijsconsulent Tigges en SG-directeur Pillard zijn mo menteel druk doende dit boekje samen te stellen. Het boekje bevat.onder meer een volledige agenda van alle tentoonstellingen en jeugdvoor stellingen die in het seizoen "77/78 m Schiedam en Rotter dam gehouden worden. Aan de scholen zelf wordt dan overgela ten welke zaken ze er voor hun leerlingen uit willen pikken. Op deze manier is het aanbod voor de schooljeugd veel groter. Tot nu toe ging er eens in de zoveel tijd een klasje naar een museum of naar een voorstel ling van het kindertheater, maar daarbij is nooit sprake ge weest van enige keus; men kon slechts gaan of niet. Volgens Ruud Pillard wordt op deze manier de Kunstzinnige Vorming op de scholen eindelijk eens uit het ivoren torentje ge haald, waar het volgens hem al te lang in zit. Deze week hebben verschil lende schoolkinderen een hapje kunstzinnige vorming gekregen in het Teerstooftheater. Speciaal voor de vierde klassers van de lagere scholen trad daar het ge zelschap Augustus op met het stuk Dromen. In totaal geeft Augustus tien voorstellingen in Schiedam; vier zijn reeds ge weest (maandag en gisteren). Op 2 en 5 mei volgen er nog twee en voor de vijfde klassers komt op 16 en 17 mei het gezel schap van Wim Zomer naar het passage theater om daar voor stellingen te geven van het spel "Egozijns Sterrendroom". Al de ze voorstellingen vallen even eens onder het gemeentelijke projekt kunstzinnige vorming. SCHIEDAM - De 77-jarige Schiedammer F. v.d.H. die vori ge week op het Rubensplein werd aangereden door een mo torrijder uit Vlaardingen ts deze week in het Rotterdamse Dijk- zigt aan zijn verwondingen be zweken. De man had hersenlet sel opgelopen bij het ongeval. SCHIEDAM - Op de zevende etage van een flatgebouw op het Griegplein zijn gisteren vele zakken met huisvuil in de brand geraakt en door de brandweer met een nevelstraal geblust. Hoe de zakken - die in de hal nabij het trapgat stonden - m brand konden raken ss nog onbekend. Gedacht wordt aan „fikkie stoken". Schiedam. Nieuwe Haven I W/hoek B.K laan lel. 010-34 02 22. Vlaardingen.Schicdamseweg 53. ld. 010-34 02 22. w~w-.w*v.- SCHIEDAM Een trambe stuurder van Lijn 8 is door twee jonge Schiedammers ernstig mishandeld toen hij weigerde het duo in de tram te laten. Ze wilden namelijk elk een zakje patat mee de tram in nemen en da( is verboden. De jongens werden zo boos over deze weigering dat ze op de man - de 25-jarige Rotter dammer A.J.D. - in begonnen te slaan. Omstanders schoten de rean te hulp. Eén van de twee jmigens - de 17-jarige scholier M.EB. - werd aan de politie overgeleverd, de andere- is er vandoor gegaan. Bijna veertig vrouwen kwa men opdagen om te praten over „Politiek en PvdA". Jo Ouwens en Clara Stroman van deze partij waren aanwezig om de Schiedamse vrouwen voor te lichten over de politiek. Zij deden dat aan de hand van het PvdA-verkiezingsprogram, dat in tegenstelling tot het pro gram van de gastspreeksters van de vorige week (VVD) wél al gereed was. Met name de inkomensnivelle ring die de PvdA voorstaat nep bij de bezoeksters veel vragen op. Allereerst al de vraag hoe PvdA-ers het kunnen maken om voor hun raadslidmaatschap 15.000 vergoeding te accepteren, terwijl het in feite een soort "erebaantje" is, meenden enkele aanwezigen. „Dat die gemeenteraadsleden voor het bezoeken van enkele vergaderingen evenveel betaald krijgen als een minimumloner is nou niet bepaald een voorbeeld van eerlijk delen," luidde de tendens van de kritiek. De eveneens aanwezige PvdA-ge- meenteraadslid Yvonne Siijee gaf echter als haar mening, dat het raadswerk gezien moet wor- ROTTERDAM „Justitie heeft deze man nu wel voldoen de kansen gegeven, 't Is thans tijd hem wat straffer aan te pakken." Officier van Justitie mr. D. J. Copper zei dit gisteren bij de Rotterdamse rechtbank over bijrijder Cor K. (23) uit Schiedam, die voor een reeks inbraken terecht stond. De Schiedammer was na zijn ontslag als drukker eind vorig jaar weer het verkeerde pad op gegaan. Hij pleegde kort na el kaar vijf inbraken, onder meer bij de stichting Schiedamse Ge meenschap en in een pakhuis met geld, klokken en een casset terecorder als buit Cor K. bleek bij z'n arrestatie nog in drie proeftijden met voorwaardelijke 'straffen, onder meer wegens diefstallen en joy riding, te lopen. Dé officier vond het nu welletjes. Hij eiste acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger beklemtoonde, dat de zwak begaafde Schie dammer in de maatschappij nooit echte kansen-had gekre gen. Het gevaar van over de schreef gaan .was daardoor la tent aanwezig. De raadsman be pleitte de uiterste clementie. Vonnis op 12 mei. den als gewoon werk waarvoor normaal geld betaald wordt Ook kregen de Rooie Vrouwen veel aandacht tijdens de ander half uur durende discussie Die term wordt door veel mensen ais een soort scheldwoord ge hanteerd. zo ervaarden de aan wezigen het veelal, PvdA-ster Clara Stroman merkte daarover op bepaald geen voorstander van het Rooie Vrouwendom te zijn, hoewel ze er de noodzaak we! van in ziet „Het is jammer dat zo'n orga nisatie nodig is, het zou normaal moeten zijn dat vrouwen zich ook met politiek willen be moeien. Dat zouden ze in de ge wone partij moeten kunnen: het blijkt echter onmogelijk," Clara Stroman koppelde daar het voorstel aan vast om in De Kreek te komen tot de oprich ting van een praat groep voor mannen en vrouwen waarin over dergelijke problemen ge praat zou kunnen worden. Die oproep werd onmiddelijk ge steund door acht enthousiaste bezoeksters, zodat de praatgroep al een feit is geworden. De twee volgende donderdag ochtenden zuilen vrouwelijke le den van de PSP en van de PPR het woord voeren op het Politie ke Koffieuurtje in De Kreek. Van het CDA is inmiddels de reactie gekomen dat ook deze partij graag woord voerdsters naar De Kreek had willen zen den, maar dat het briefje waar in dat gemeld werd kennelijk is kwijtgeraakt De organisatoren van de Politieke Koffiebijeen- komsten hadden wel alle poli tieke partijen in Schiedam uit genodigd, maar slechts de pro gressieven reageerden positief. Het CDA zal nu nog wel mee kunnen doen aan het politieke forum dat na afloop van de vier sessies in De Kreek gehouden wordt. Het is, de bedoeling dat daarin van allé partijen één vrouw het pértijbelang komt verklaren. Dat zal op 19 mei ge beuren. SCHIEDAM De Co-op Nieu we Waterweg houdt vanavond haar jaarvergadering in het ge bouw van de Christelijke Socia le Belangen aan de Lange Ha ven. Alle klanten en personeels leden kunnen vanaf half acht in de zaal terecht. Er moet onder meer een aan tal leden voor de ledenraad ge kozen worden, terwijl er ook nieuwe leden voor de districts commissie moeten komen. Het jaarverslag zal eveneens bespro ken moeten worden. Na aflaop van het officiële ge deelte kan er bingo gespeeld worden. SCHIEDAM Bij de recon- structiewerkzaamheden aan de Grote Markt zijn twee schedels, een kaak en een armbot tevoor schijn gekomen. De botten date ren nog uit de tijd dat er rond de Grote Kerk een kerkhof be stond. Ze zijn op de Algemene Begraafplaats herbegraven. VLAARDINGEN- - Het is morgen de laatste dag van de tentoonstelling „Vlaardingen 1600-1800 Gewoon Goed Gek". Tot nu toe is Vlaardings ge meente-archivaris Theo Poelstra dik tevreden over het bezoe kersaantal. In de voorgaande twee weken hebben reeds zes honderd bezoekers een kijkje genomen in het Weeshuis, waar de expositie wordt gehouden. Veel bezoekers - blijven vaak langer dan een uur in de kleine ruimte hangen, om zodoende al le teksten die er te lezen z.ijn goed door te kunnen nemen. De tentoonstelling is eigenlijk een soort muurkrant Bizarre en eigenaardige teksten uit het' Vlaardingse leven tijdens de ze ventiende en achttiende eeuw zijn er te lezen, verluchtigd met een sappige tekst, gemaakt door het gemeente-archief. Het Weeshuis, aan het Wees huisplein naast V en D. is op koninginnedag van tien tot vijf uur geopend. De tentoonstelling is gratis te bezoeken. j -o»

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2