Sobere herdenking VRACHTWAGEN IN SINGEL Eerste spade toot wijkpark deze maand de grond in Zes fanfarekorpsen in Stertocht Gewond bij botsingen mmsm Bral in Zoldertheater mmm mm. DONDERDAG 5 MEI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGIbiA SCHIEDAM Wethouder Herman Posthoorn van vorming en recreatie moet de voorzitter worden van de Culturele Raad, die wanneer alles meezit op 1 ja nuari van het volgend jaar gaat draaien. Dit blijkt uit de structuurnota „cultureel en sociaal-cultureel werk", die vandaag op beperkte schaal is verspreid. De nota is opgesteld door directeur Ruud Pillard van de Schie- damse Gemeenschap. Nog deze maand "wordt de nota behandeld door de stichtingsraad van de SG. De schrijver van de nota over de Culturele Raad SG- drecteur Ruud Pillard. SCHIEDAM Gisteravond zijn bij het monument op de Plantage de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog herdacht. De sobere plechtigheid waarbij geen woord werd gesproken, duurde nauwelijks langer dan een half uur. Om twee minuten over acht legde burge meester Lems als eerste een krans bij het monument. Daarna werden er ondermeer bloemen gelegd door fa milieleden van oorlogsslachtoffers, de bond van Oud strijders en de CPN. Orgelavond WÊSÊk 1 I SCHIEDAM Gistermiddag is een on bemande vrachtwagen de Noordvestsin- gel ingereden. Voordat het voertuig in het xoater terecht kwam, werden een boom en een hek geramd. De vrachtwa gen stond waarschijnlijk niet goed op de handrem. De wagen stond bovenaan een afrit van Schiekarton. Daar waren de chauf feur en een werknemer van de fabriek bezig het voertuig in te laden. Terwijl ze zich in de laadruimte ervan bevonden begon de vrachtwagen plotseling te rij den. Het tweetal kon niets anders doen dan eruit te springen en toezien hoe het voertuig de Noordvestsingel inreed. Pas om half zes gistermiddag kon met het uit het ivater takelen van de vrachtwa gen worden begonnen. Er moesten twee takelwagens aan te pas komen om het voertuig op het droge te krijgen. Met dit karwei was geruime tijd gemoeid. Val met brommer fiedaptier-r editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam-'4' Telefoon 1010) 265205 266646 SCHIEDAM - Een aan tal ondernemers uit de Schiedamse bouwwereld heeft kortgeleden de Be langengroep Schiedam opgericht. De groep heeft een aantal plannen ont wikkeld voor de nu nog grotendeels braakliggende binnenstad. Deze plannen zullen dinsdag 17 mei op grootscheepse wijze wor den gepresenteerd. Hoe de plannen er precies uit zien wordt op angstvallige wijze geheim gehouden. De Belangengroep Schiedam zegt blij te zijn met acti viteiten in de binnenstad zoals de reconstructie van de Lange Kerkstraat en de Grote Markt. Hoop op werk Op heterdaad Komische f ilm SCHIEDAM - Nog deze maand wordt met de aan leg van het wijkpark Ke- thel begonnen. In de tweede helft van deze meimaand gaat de eerste spade op officiële wijze de grond in. Het park komt te liggen tussen het Noordeinde en de Kerk- weg in de directe omge ving van de cade dorps kern van Kethel. Het weidegebiedje dat tussen het Hermuspad en het Noordeinde in de Woudhoek ligt. raad begint vorm te krijgen In de nota staat dat een cultu rele raad waarvan de voorzitter de cultuurwethouder is. vrij uniek is. Dit moet in Schiedam gebeuren omdat volgens de schrijver van de nota de cul-.. tuurwethouder de juist aange-t wezen persoon is, om welzijns bevordering op cultureel gebied tot zijn recht te laten komen Met de komst van de Culture le Raad moet het cultuurbeleid in de stad op z'n kop worden gezet en een geheel nieuwe structuur krijgen. Met name de inspraak van de bevolking over de cultuur in Schiedam moet enorm wo.-den uitgebreid. In de structuurnota besteedt Ruud Pillard veel aandacht aan het onderwerp inspraak van de be volking. Hij komt daarbij tot de conclusie dat inspraak niet van de ene op de andere dag kan worden geregeld maar dat het een proces is waarmee geruime tijd is gemoeid. Alle instanties en commissies die zich met de cultuur in Schiedam bezig hou den zullen zonder uitzondering op moeten gaan in de Culturele Raad. Gebeurt dit niet dan kan het nooit tot één cultureel beleid komen Uit de nota blijkt dat de Cul turele Raad een zogenaamde functionele commissie volgens artikel 61 van de gemeentewet moet worden. Het belang daar van is dat zowel het college van b en w als de gemeenteraad een aantal bevoegdheden aan de raad kunnen overdragen. De instanties die in de Cultu rele Raad zullen moeten opgaan zijn: de stichting Schiedamse Gemeenschap, het museum, de muziekschool, de bibliotheken, het archief, het Passagetheater en het Zoldertheater. Opvallend hierbij is dat mensen die een betaalde baan bij deze instanties hebben geen lid mogen zijn van de raad. Het aantal leden ervan zal vijftien moeten zijn en de zittingsperiode van de Culturele Raad zal parallel moeten lopen aan die van de gemeenteraad. Het bureau dat nu de dagelijkse werkzaamheden voor de SG verricht en waarvan Ruud Pil lard directeur is, zal vanaf 1 ja nuari 1978 in dienst moeten staan van het nieuwe culturele orgaan. Naast de voorzitter en een tweetal raadsleden zullen de overige dertien leden van de raad afkomstig moeten zijn uit de verschillende culturele secto ren. Ze worden benoemd door de gemeenteraad. In de structuurnota is een mo del te vinden van het aantal ar tikelen die samen de verorde ning voor de Culturele Raad Schiedam vormen. Voor het op stellen van de nota is schrijver Buud Pillard te rade gegaan bij de Culturele Raad Dordrecht en de Culturele Gemeenschap Delft tm SCHIEDAM - De 28-jarige Rotterdammer K. T. die als pas sagier m een auto zat, is na een botsing op cte Nieuwe Haven met een hersenschudding naar het Gemeenteziekenhuis ver voerd. Terwijl de auto voor een rood verkeerslicht stond, werd het voertuig geramd door een auto waarvan de bestuurder de 29-jarige Schiedammer T. B was. T. kwam door de klap met zijn hoofd terecht tegen het dashbord van de auto waarin hij zat. De 29-jarige Schiedammer H M. T. kwam op de burgemeester van Haarenlaan met zijn hoofd tegen de voorruit van zijn auto terecht. Ook hij moest met een hersenschudding naar het GZ worden vervoerd. Hij stond op de Van Haarenlaan in een file toen zijn voertuig plotseling van achteren werd aangereden door de auto van M. v.d. B. uit Hoek van Holland, SCHIEDAM - Morgen wordt de tweede orgel- en zangavond gehouden m de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat. Een vijftal koren en de harmonievereniging Harpe Davids zullen daar dan optreden. Het orgel wordt be speeld door organist J.P, Bek kers. De muzikale avond begint om acht uur, de toegang is gra tis. Aan het eind van de avond wordt er een collecte gehouden. De opbrengst daarvan is be stemd voor het aflossen van de schuld die is ontstaan door de restauratie van het orgel van de Grote Kerk, die twee jaar gele den plaatsvond. K 'v. SCHIEDAM - De Vlaamse troubadour Luk Bral treedt zo wel morgenavond als zaterdag avond op in het Zoldertheater in gebouw de Teerstoof aan de Nieuwstraat Hij brengt dan zijn programma Het Tedere Geweid. In dat programma, dat een soort mini-musical is, tovert Luk Bral in zijn eentje uit het niets een aantal verschillende personages te voorschijn. Hij wordt daarbij ondermeer terzij de gestaan door een drietal mu sici. Kaarten voor Het Tedere Ge weld kosten 8 50 per stuk, hou ders van een CJP en 65-plussers betalen ƒ6.75. Ze kunnen gere serveerd worden bij de VW (tel. 266000) en vanaf morgen avond in het Zoldertheater zelf (tel. 2ffiH55). Beide voorstellingen van Luk Bral beginnen om ne gen uur. SCHIEDAM - De 42-jarige Schiedamse P.J.C. is gistermid dag met bromfiets en al geval len op het fietspad van de Broersvest De valpartij ont stond toen ze plotseling remde. De Schiedamse werd"' door de GG en GD naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd waar ze ter observatie is opgenomen. v*-'-•* - Plannen voor ontwikkeling van binnenstad op komst De Belangengroep Schiedam bestaat uit de verenigde Schie damse aannemingsbedrijven, het architectenbureau Lantink bv en Amfas Bouwontwikkeling bv. Wat de laatste onderneming be treft, daar heeft ondermeer de verzekeringsmaatschappij RVS een grote vinger in de pap. Met name de Schiedamse aannemers hebben er steeds op gehamerd om bij de ontwikkeling van de binnenstad te worden betrok ken. Dit werd ondermeer geuit in een aantal brieven aan het adres van de gemeente. Omdat op deze brieven nooit een antwoord kwam besloten Schiedamse aannemers om maar zelf iets te gaan ontwikkelen. Op 17 mei zal men onder de ti tel „Schiedam: Woon-Werk- Leefstad" te horen en te zien krijgen hoe de belangengroep denkt over het toekomstige aan- zicht van de binnenstad. Dit zal dan gaan aan de hand van een diashow, tekeningen, plattegron den en foto's. Zeker is dat het hier om uitgewerkte plannen voor een nieuwe binnenstad gaat De achtergedachte bij die plannen is dat de binnenstad stap voor stap ontwikkeld zal moeten worden. Daarbij is de nadruK op de woningbouw ge legd. „We laten zien hoe je als Schiedammers plannen moet ontwikkelen voor de vernieu wing van de binnenstad," aldus één van de leden van de Belan gengroep Schiedam die niet met- name genoemd wil worden. Naar buiten toe heet het dat de Belangengroep Schiedam is begaan met het lot van de Schiedamse binnenstad. Men zegt dat het ook verschillende aannemers een doorn in het oog is dat het stadscentrum er al ja ren braak bij ligt. Hier wordt aan toegevoegd dat werkzaam heden zoals het vernieuwen van de Lange Kerkstraat en de Gro te Markt door de belangengroep van harte wordt toegejuicht. Er zit echter meer achter dan: „Begaan zijn met het lot van". De hele manier van werken van de belanengroep heeft erg veel weg van het opstellen van een commercieel plan met de hoop dat men er bij de gemeente zo van onderste boven is, dat er een contract met de gemeente uitrolt om de binnenstad te mo gen ontwikkelen. Dit is ook de reden dat Amfas Bouwontwik keling bv deel van de belangen groep uitmaakt. Deze onderne ming is namelijk bereid gevon den om het ontwikkelen van ge noemde plannen te financieren. Zoals bekend heeft de ge meente een contract met de pro jectontwikkelingsmaatschappij Empeo voor de vernieuwing van de binnenstad. Waar de belan gengroep zichmee bezig houdt, is concurrentie bedrijven tegen over Empeo. Binnen de belan gengroep heeft men dan ook een beetje angst dat Empeo binnen dej> kortste keren een tegenzet zal doen. Toegegeven wordt dat de le den van de groep door plannen voor de binnenstad te ontwikke- Ien bewust bezig zijn op te ko men voor hun eigen belang. Er wordt dan ook niet ontkend dat „Schiedam-Woon-Werk-Leef- stad" is opgezet met het doel een aantal orders van de ge meente te krijgen. Met name de Schiedamse aannemers zijn er van overtuigd dat ze, wat het leveren van werk in de stad zelf betreft, tot nu toe altijd in het verdomhoekje hebben gezeten. Begin deze week hebben ver tegenwoordigers van de Belan gengroep Schiedam een gesprek met wethouder Chris Zijdeveld gehad. Deze heeft hen toen toe gezegd dat hij op 17 mei de plannen in ontvangst zal nemen. Hij heeft verder geen enkele garantie willen geven over wat hij met de voorstellen zal gaan doen. SCHIEDAM - De 22-jarige Av.d.N is op heterdaad betrapt tijdens een inbraak in de school van het woonwagencentrum aan de Schiekade. Terwijl hij in de school aan het rommelen was, raakte hij per ongeluk een toets op een telefoontoestel aan. Hier door ging een belletje bij de be heerder van het centrum rinke len. Deze rook onraad en waar schuwde de politie die op haar beurt N. insloot Hij is voor een nader onderzoek overgebracht naar het politiebureau. SCHIEDAM Morgenavond wordt m jongerensocieteit De Tempel aan de Overschiese- •straat de film Met de Franse Slag gedraaid. In deze film van Claude Zidi staat het komische kwartet Les Chariots centraal. De film begint om negen uur, de entree bedraagt 2.50. SCHIEDAM - Zes Schiedamse harmonie- en fanfareorkesten zullen vanavond deelnemen aan een Stertocht, die uiteindelijk op het Emmaplein uitmondt in het' geven van een massaal concert Vanuit verschillende wijken zullen de korpsen al spelend naar het Emmaplein toetrekken. Dit is een van de twee Ster- tochten die de Schiedamse Ge meenschap voor dit jaar georga niseerd heeft; op zaterdag 24 september zal de tweede tocht gehouden worden Daaraan doen dan de overige Schiedamse tam- bourcorpsen mee. Vanavond zullen de corpsen van Sint Radboud, Juliana, Rijnmondband, Ambrosius, Schiedams Politie Muziek Gezel schap en OBK meelopen in de Stertocht Radboud begint rond half acht op het Wibautplein, Juliana in de Loeffstraat Rijnmondband op de Nieuwe Haven bij zaal Irene, Ambrosius start op het Rozenburgerplein, de Politieka- pel start bij het politiebureau en OBK op het Stationsplein. Rond acht uur arriveren alle corpsen op- het Emmaplein en geven daar dan een non-stop show van circa een uur. Het he le Emmaplein zal worden afge zet terwijl ook de grootste ver keersaders eromheen voor het verkeer zullen worden afgeslo ten. Met de aanleg van het park is ongeveer zes miljoen gulden ge moeid. Een groot deel van de kosten zijn voor rekening van het ministerie van CRM, Het ministerie heeft voor de aanleg van het wijkpark een fikse sub sidie gegeven. Tussen het wijk park en het Beatrixpark komt een speciale groenstrook com pleet met fiets- en wandelpaden te liggen, die beide parken met elkaar verbindt In de naaste omgeving van het toekomstige wijkpark tussen het Hermuspad en het Noord einde ligt een weide. Bewoners 'van het Hermuspad en omge ving zijn niet zo gelukkig met de plannen die de gemeente voor dit weidegebiedje heeft In de weide moet een zestien meter brede vijver komen te liggen. Tevens is er een fietspad ge pland Volgens mevrouw Kijlstra van het Hermuspad-hebben verschil lende bewoners bij de gemeente protest aangetekend tegen deze plannen. „Het is een erg leuk landelijk plekje met een paar bomen waar schapen, ganzen en Sen geit lopen. Uit oogpunt van landsschapsschoon zou de ge meente dit gebiedje zo moeten laten als het nu is en er niets aan moeten veranderen. Wat de gemeente nu wil is verstoring inplaats van verfraaiing van het gebied. Mochten de plannen ge woon doorgaan dan zal ik het jammer vinden maar het is niet iets om een halszaak van te n. ken," aldus mevrouw Kijlstra. Op de vraag of de gemeente nog gereageerd heeft op haar bezwaarschrift antwoordde ze: „We hebben zoals gewoonlijk j hier niets op gehoord van de I gemeente."

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2