PSP WEKT AGRESSIE OP KOFFiE-UURTJE ,?2 6000 leden voor D'66 Martinit speelt voor zieken Eerherstel bepleit voor verdwenen molens Regen verstoort show van drumbands op Emmaplein Grappige thriller in Passage theater Broers bekennen inbraken Drie auto's betrokken bij botsing Brand door koffiezet apparaat INBRAAK BIJ MARTINIT Open dag COLLECTE VRIJDAG 6 MEI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - De plan nen om hier een tandart sengroepspraktijk te stichten beginnen vaste vorm te krijgen. Leden van de gemeenteraads fractie van de Partij van de Arbeid willen dat de raad uiterlijk in augustus een positieve beslissing over een dergelijke prak tijk neemt. De gemeente gaat de tandartsengroepspraktijk in samenwerking met het Algemeen Ziekenfonds Vlaardingen-Schiedam en het Ziekenfonds Water weg-Noord oprichten. Yvonne Hontelé en Christa Broeren van de PSP als politieke inleiders bij het koffieuurtje in de Kreek. De Vlaardingse tandartsengroepspraktijk in vol bedrijf. Schiedam krijgt er net zo een. Manda Kapil: 6000 voor D'66 Drumbands op het Emmaplein gisteravond. - Jchiedami krijgt groepspraktijk van tandartsen Dat de groepspraktijk zo snel mogelijk van de grond komt werd duidelijk tijdens de afge lopen woensdagmiddag gehou den informele maar besloten vergadering van de raadscom missie voor sociale zaken. Vol gens wethouder Eef Collé van sociale zaken wordt er de ko mende tijd aan gewerkt om de plannen voor een tandartsen groepspraktijk die al geruime tijd bestaan, concreet gestalte te geven. De praktijk zal worden opge zet naar het model van de Vlaardingse groepspraktijk. Dit betekent dat er een stichting zal komen waarin zowel de ge meente als de beide ziekenfond sen zitten. De partners in deze stichting zullen het oprichten van de praktijk voor hun reke ning nemen en garant staan voor de zogenaamde aanloopver liezen. Omdat men naar het Vlaardingse model te werk gaat, ligt het in de bedoeling dat de Schiedamse praktijk zich na verloop van tijd zelf zal kunnen bedruipen. Het plan is om de groepsprak tijk met drie.tandartsen te star- tea Zoals bekend kost het enorm veel moeite om afgestu deerde Nederlandse tandartsen te porren hier te komen werken. Pogingen om voor de Schiedam se groepspraktijk Nederlandse tandartsen te krijgen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Vandaar dat de parktijk bemand zal gaan worden door tandartsen afkomstig uit Groot-Brittannie. Daarvoor zijn al contacten ge legd met een bureau in Londen dat zich speciaal bezighoudt met het naar het buitenland zenden van Britse medici. Het is nog niet bekend waar de tandartsengroepspraktijk komt te zittea De ruimten waaruit waarschijnlijk een keu ze zal worden gemaakt zijn: het medisch centrum in de Burge meester Stulemeijerlaan, het ge bouw waarin tot voor kort het SCHIEDAM - Het derde van de vier politieke koffie-uurtjes die het buurtcentrum De Kreek op donderdagochtend organi seert heeft meer in het teken van de politiek, dan in het te ken van de koffie gestaan. De PSP was daarvan gisteren de oorzaak. In anderhalf uur tijd hebben vrijwel alle wereldpro blemen de revue gepasseerd in De Kreek, waar evenals vorige week weer een vrouw of veertig aanwezig was. PSP-sters Yvonne Hontelé en Christa B roe ren waren deze week aan de beurt om bij de koffie enige politieke informatie te verschaffen. De PSP kwam de rij nadat de PvdA al waren als derde in WD en de voorgegaan. Verzandde de discussie de bei de voorgaande keren vrij vlot in een rumoenge discussie waar aan weinig touw vast te knopen viel, deze keer had de PSP de zaak strak in de hand. De denkbeelden van deze Pa cifistisch Socialistische Partij bleken veel agressie op te roe pen bij de aanwezigen. Het te rugtrekken uit de Navo en het „gebroken geweertje" stuitten op veel tegenstand. Ook de vrouwenproblematiek kwam uitgebreid aan de orde. Yvonne Hontelé, de propagan diste van de partij in Schiedam, zei hierover: „We hebben geen tijd om te wachten totdat er een socialistische staat is waarin iedereen gelijk en vnj is. Dus zijn we maar vast begonnen met pogingen om de vrouw vrij te maken." Daaraan werd echter onmid dellijk de opmerking toege voegd, dat de PSP geen partij is met een speciale vrouwenafde- lmg, maar eentje die netzogoed aan de mannenbevrijding werkt Yvonne Hontelé: „Je moet man nen netzogoed voorbereiden op het vaderschap en op het huis manschap, als vrouwen op moe derschap en huisvrouwenschap." Hoe die partij dat dacht te doen vormde een van de hoofd onderwerpen van het koffieuur- tje. „Gratis crèches, wettelijke mogelijkheden voor part-time werk, verlof voor werknemers bij ziekte van de kinderen en abortus uit het strafrecht en in het ziekenfondspakket," waren een paar van de punten die Yvonne en Christa uit hun ver kiezingsprogramma citeerden. De PSP-sters waren zich er terdege van bewust, zo zeiden beiden, dat dat alles niet zomaar gerealiseerd kon worden, maar dat er een mentaliteitsverande ring moest plaatsvinden. Door de aanwezige dames werd onder andere nog de vraag in het midden gegooid, waarom de PSP niet samen met de an dere progressieve partijen m Nederland gaat samenwerken. Het eveneens aanwezige PvdA-raadshd Yvonne Siljee ging hierbij zelfs zover op te merken dat de PSP-ers maar lid moesten worden van de PvdA om die partij (haar eigen!) iets progressiever te maken. „Met het vertrek van de PPR zijn we al een stuk minder links gewor den. De PSP zou het rechtse deel van de PvdA een beetje in het gareel kunnen houden." Yvonne Hontelé smoorde deze flirt van PvdA naar PSP on middellijk in de kiem met de opmerking dat de PvdA zichzelf maar in het gareel moet houden en dat het wel treurig is dat de PvdA twee andere partijen no dig heeft om zelf ook een beetje links te blijven. Volgende week is de PPR aan de beurt voor het politieke kof fieuurtje. Dan komen de lande lijk lijsttrekker Ria Beckers en plaatselijke PPR-ers naar De Kreek om voorlichting te geven. Als afronding van de vier bij eenkomsten is voor woensdag 18 mei (de donderdag erna is het Hemelvaart dus kan het met) een politiek forum belegd, waaraan in elk geval de VVD, PvdA, CPN, CDA, PPR, PSP. KEN en SP meedoen. Dat zal 's ochtends om half tien beginnen. oude verpleeghuis Nieuwe Wa terweg-Noord was gevestigd, het oude zusterhuis van het Ge meenteziekenhuis of het wijk centrum op het Wibautplein. De tandartsengroepspraktijk in Vlaardingen draait al sinds jum 1975 op het terrein van het Holyziekenhuis. De artsen die er werken verdienen een jaarsala ris dat bruto rond de vijftigdui zend gulden ligt Een van de tandartsen. Paul van Vugt, zei in januari in HW over het werken in een groepspraktijk: „Je kunt economischer werken, je hoeft niets extra's te doen om toch maar zoveel mogelijk fi nancieel voordeel uit je werk te halen." Het PvdA-raadslid Ruurd van der Veer heeft deze week een aantal schriftelijke vragen ge steld over het inschakelen van zogenaamde kmdertandverzorg- sters bij de tandheelkundige verzorging. Dergelijke verzorg sters leren kinderen hoe ze hun gebit het beste kunnen verzor gen. Sinds kort bestaat er veel belangstelling voor deze manier van tandverzorging. Ruurd van der Veer heeft nu aan het colle ge van B. en W. gevraagd om te onderzoeken of er mogelijkhe den zijn om een opleidingsinsti tuut voor kindertandverzorg- sters in Schiedam te stichten. Volgens hem zou dit in het ka der van de Centrale School voor Verpleegkundigen kunnen ge beuren, die al hier is gevestigd. SCHIEDAM Door een bot sing op het kruispunt Rem- brandtlaan-Mesdaglaan is de 25-jange Schiedammer J. J. v. D. met een hersenschudding in het Gemeenteziekenhuis beland. Al rijdende in zijn auto kreeg hij op het kruispunt geen voor rang van de 30-jarige Haagse automobilist G. W. v. N. Na de klap draaide de auto van Van D. om zijn as en kwam tegen het voertuig van Schiedammer D. de K. terecht, dat bij het kruispunt geparkeerd stond. De schade was vrij fors. MAASSLUIS - In de Maas- sluise Vertowijk is gistermiddag het zesduizendste lid ingeschre ven voor D'66. Bij deze voor die partij heugelijke gebeurtenis was onder meer oud -staatssecre taris Glastra van Loon aanwe zig De zesduizendste is me vrouw Manda Kapil, een over tuigd aanhangster van de begin selen van D'66. Al eerder is zij lid geweest van deze partij. Door omstan digheden heeft zij het partij- werk enige jaren op moeten ge ven. Maar nu voor de verkiezin gen heeft zij zich weer aange sloten bij de democraten van Jan Terlouw. „Het is vooral de d in de partij die mij zeer aan spreekt Daar heb ik beroeps halve het nodige mee van doen gehad", vertelt Manda Kapil. Zij is lerares opvoedkunde en oudervoorlichting „Dan werk je eigenlijk ook aan de basis van de democratisering Het helpen de mensen mondig te maken. Dat is erg belangrijk vind ik", aldus de Maassluise, die ook ze ven jaar als begeleidster heeft gewerkt van het peuterspeel- zaalwerk in haar woonplaats. „Met dat werk ben je ook met een stuk vermenselijking bezig. Dat soort dingen vind ik erg goed terug in D'66." Manda Kapil, moeder van drie kinderen en momenteel gedwon gen werkeloos, weet wat ze 25 mei gaat stemmen. Haar man mag niet naar de stembus. „Hij komt uit India, maar als hij mocht stemmen, was er voor hem ook maar één keuze: D'66." SCHIEDAM De Schiedamse voetbalvereniging Martmit voet balt aanstaande zaterdag om de kas van de Ziekenomroep van Schiedam te spekken. De ver eniging heeft het team van Ve ronica uitgenodigd als tegen stander. Ettelijke coryfeeen van deze omroep zullen in de korte voetbalbroek aantreden. De Ziekenomroep heeft Ruud ter Weyden uitgenodigd om in het radioprogramma ZOS-cp-za- terdag een rechtstreeks verslag te geven van de wedstrijd; Ter Weyden is voornamelijk door zijn werkzaamheden bij AVRO's Sportpanorama een „bekende Nederlander" geworden. Tussen elf uur en half een zal hij te horen zijn in Nolet- en Gemeenteziekenhuis; de uitzen ding zelf begint al om tien uur. Een andere Hilversum-coryfee die zaterdagochtend bij Martinit te vinden is, is Joop Daalmeijer (van de VARA) die de aftrap voor de wedstrijd zal verrichten. De toegangsprijzen en de op brengst van koffie- en broodjes verkoop zullen in z'n geheel aan de Ziekenomroep ten goede ko men. Vorig jaar heeft Martinit ook zo'n wedstrijd tegen Veroni ca georganiseerd; toen ging de opbrengst naar het dierenasiel. Martinit zetelt in het sport park Thurlede. SCHIEDAM Uit de kantine van de voetbalvereniging Marti nit in Thurlede zijn 25 pakken koffie, 60 pakjes sigaretten, 30 pakjes shag en snoepgoed gesto len. Men kwam de kantine bin nen nadat er een ruit was ver meld. De waarde van het gesto- lene schat de politie op 375 gul den. SCHIEDAM - De Schiedamse Historische Vereniging heeft bij burgemeester en wethouders be pleit om de verloren gegane Schiedamse molens weer in ere te herstellen. De vereniging wil op zeven plaatsen waar molens hebben gestaan een soort ge denkteken oprichten. Dit voorstel aan B en W is gedaan met het oog op de Na tionale Molendag die zaterdag gehouden wordt. De viereneen- halve molen die Schiedam nu nog kent, zullen zaterdag de he le dag feestelijk uitgedost wor den. De verdwenen molens De Eendracht, De Washington, De Batavier, De Oost eri De Witte (alle op de Broersvest) en De Meiboom aan de Koemarkt en De Hoop aan de Lange Nieuw- straat m de jaren her, zullen aan de vergetelheid ontrukt moeten worden, vindt de Histo rische Vereniging. Het voorstel is om die zeven plekken te markeren met een speciale bestrating ter groote van de afgebroken molen, of om de naam van de verdwenen mo len met een afwijkend steentje in de bestrating in te leggen. Een bord met de naam van de molen op de plaats waar hij eens gestaan heeft verdient ook aanbeveling, volgens de Vereni gmg. SCHIEDAM Het weer heeft gisteravond halverwege roet m het eten gegooid bij de Drum- bandshow op het Emmaplein. Toen drie van de zes deelne mende corpsen opgetreden had den. kreeg het grootste deel van de toeschouwers danig last van koude voeten en van een nat hoofd. Ambrosius, de Schiedam se Politiekapel en OBK moesten toen echter nog volgen; zij moesten hoe dan ook genoegen nemen met minder publiek. Dat publiek was tegen acht uur in grote hoeveelheden op komen dagen op het Emmaplein. In ettelijke rijen dik hadden de paar duizend zich rond het showterreintje geschaard om de verrichtingen van de bands te aanschouwen. Behalve de drie reeds genoemde deden ook St. Radboud. Juliana en de Rijn mondband mee. Met haar professionele optre den stal de Rijnmondband we derom de show. Het optreden van deze groep vormt meestal wel een aanleiding tot enige hi lariteit onder het publiek (opge wekt door Indianekreten en malle danspasjes), maar deson danks staat datgene wat de band doet op hoog niveau. De Schiedamse drumbands en majorettecorpsen die gisteren met hebben meegedaan, komen zaterdag 24 september aan de beurt als er weer een dergelijke drumshow gegeven wordt. SCHIEDAM - Deze filmweek draait m de Bio-zaal van het Passagetheater Murder by Death van regisseur Robert Moore. De hoofdrollen in deze komische film worden onder meer gespeeld door Peter Falk, Peter Sellers, Alec Guinness, David Ntven en Eileen Brennan. De film is bestemd voor kijkers van veertien jaar en ouder. In Murder by Death die ook wel een giller-thriller wordt ge noemd, wordt de draak gestoken met alles dat ook maar enigs zins met spanning te maken heeft. De hele film speelt zich af in een afgelegen kasteel. Vijf wereldberoemde detectives krij gen van de kasteelheer een uit nodiging om een diner bij te wonen waarbij er iemand ver moord zal worden. Hoewel de vijf detectives de uitnodiging accepteren, zullen ze nooit een diner opgediend krijgen. We! beleven ze andere doldwaze avonturen. In de grote zaal van het Pas sagetheater draait deze film- week de 26-ste speelfilm van Clint Eastwood The Outlaw jo- sey Wales. Eastwood speelt in deze western niet alleen de hoofdrol, maar heeft de film daarbij ook geregisseerd. De film die eveneens bestemd is voor filmkijkers van veertien jaar en Njuder, speelt in het Amerika van kort na de Bur geroorlog. Voor de jeugd draait op zater dag-, zondag- en woensdagmid dag de film Ali Baba en de Veertig rovers in de Bio-zaal. De hoofdrol daarin wordt ge speeld door de legendarische Fernandel. Het heet één van zijn beste films te zijn. SCHIEDAM Het verpleeg huis Nieuwe Waterweg Noord aan de Voorberghlaan in de Woudhoek houdt morgen een open dag. Mensen die willen zien hoe het gloednieuwe ver pleeghuis van binnen is inge richt, kunnen er morgenvroeg terecht van ben tot twaalf uur en morgenmiddag van half twee tot vier uur. SCHIEDAM Twee Rotter damse broers hebuen bekend drie inbraken in Schiedam te hebben gepleegd. Afgelopen dinsdag hield de politie de 17-jarige P. N. van der M. aan, een dag later zijn 18-jarige broer J. c. van der M. Ze be kenden inbraken te hebben ge pleegd bij de Hema in .de Lange 'n de kantine van GSS in sportpark Hapga en m de LTS aan de Nolenslaan. De twee laatste inbraken werden in december van het vorig jaar ge pleegd. Uit de LTS verdween toen apparatuur met een waar de van 1800 gulden. Na verhoor zijn de twee broers in de loop van gisteren weer op vrije voe ten gesteld. SCHIEDAM - Een oververhit koffiezetapparaat was er de oor zaak van dat er gistermorgen brand ontstond in de keuken van de familie B. uit de Dr. Kuyperiaan. Eén van de fami lieleden was woensdagavond vergeten het apparaat uit te schakelen. De brandweer moest er aan te pas komen om het brandje te blussen. De schade wordt op zesduizend gulden ge schat SCHIEDAM - In HW van afgelopen woensdag stond dat de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid een bepaald bedrag had geschonken voor de aan schaf van een invalidenlift in Bad Zuid. Daar had bij moeten staan dat de gift kon worden gedaan doordat de bewonerever eniging in 1974 een collecte on der de bewoners van de Gorzen hield.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2