'Casino-reclame gewoon gênant' aemmmmm Arnhemmer Nog één Amsterdamse politieman in arrest Bewonerscommissie in bejaardenoord verplicht 'hertrouwt' door fout ambtenaren 'Waarom worden we gezocht?' myCADILLAC Ex-vandalen spelen tegen politie-elf WD AKTIEF voor iedereen Zaan krijgt oude stomer wig ïsitii© mmm Kamervoorzitter Vondeling: Illegale Chileen Hoogtepunt inde nieuwe showroom van Euro- Autosérvice zie pagina Hoea ontmoet prinselijk paar INFORMATIE OVER BEZORGING: v nj zonnig &S3 ROTTERDAM De prijsstijging over het jaar 1977 zal zeker boven de zes procent ko men te liggen. Deze stijging had het Centraal Plan Bureau verwacht. In de periode van half maart tot half april ?jtegen de prijzen met 1,7 procent, „een duidéiUfce tegenvaller," aldus premier Den Uyl. t7 Zaterdag 7 mei 1977 32e jaargang mr. 9187 hoofdredacteur herman wigbold ROTTERDAM - De kritische uitlatingen van hoofdinspecteur B. D. Kalma over de werkwijze van de herkenningsdienst van de Rotterdamse poli tie hebben geleid tot een fikse rel binnen het korps. Hoofdinspecteur Kalma: "Onfatsoenlijk van Van der Louw", Hoofdinspecteur Van Stra ten: "Kalma spuugzat". Chaviv Ka- sL-5.tLA~fi.-C-' naan: getuige 1 en verslagge ver HANS WIEGEL spreekt op 10 mei in Schouwburg Kunstmin te DORDRECHT aanvang 20.00 uur. U bent welkom 25 mei, stem Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaatSQx lOOcm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HVV- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. 14-16-17-36 Nieuwe abonnee bon, r>. Ikgeefhiermeeopalsnieuweabonnee: i; Naam: Ij Adres: I Plaats: s) Soort abonnement: kwartaal I; jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst j nog 2 weken gratis. II Bezorg de mooie handdoek met II Het V nje Volk jongetje als beloning bij Naamafzender;__ |j Adres: Plaats: Bel 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonneeservice 5e dikke vriend vors Rotterdam. de h&nc 1 (Van onze sociaal-economische redactie) De gestegen prijzen hebben geen directe gevolgen voor het besteedbare loon. Door de stakingen van februari is immers het systeem van de automatische prijscompensatie behouden. Voor 1 juli was een uitkering van 2,7 procent aan compensatie voor de prijsstijging over de periode oktober '76 tot april *77 gepland. Door de huidige tegenvaller wordt die uitkering nu 3,3 procent. maatregelen van de regering om het bedrijfsleven tegemoet te komen. Het VNO vindt dat de prijsstijgingen te wijten zijn aan oorzaken waar het bedrijfs leven geen invloed op heeft ge had. Daarom denken de christe lijke werkgevers er over om de prijsstijgingen die van buiten komen, volgend jaar niet meer in de lonen te compenseren. Hoofdkantoor: WtUe de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 -14.74.11 (Van een onzer verslaggevers) In een telegram aan burge meester A. van der Louw heeft de hoofdinspecteur J. M. van Straten gisteren "ernstig ge- zwaar" aangetekend tegen de "walgelijke wijze" waarop de heer Kalma volgens hem bij herhaling het Rotterdamse poli tiekorps in discrediet brengt. Ook hoofdinspecteur N. van Dorp heeft zich in die zin uitge-. laten. De heer Kalma zelf had zich tevoren al in een brief aan-de burgemeester beklaagd over e/n zijns inziens "leugenachtige me dedeling" van de politie. Dat sloeg, op de verklaring waarin de korpsleiding stelde dat Kal ma via zijn directe chef wel de gelijk antwoord gekregen had op zijn verzoek aan de hoofd commissaris de "discrimineren de" meldingsformulieren niet meer te gebruiken. Burgemeester Van der Louw Het daarop in een verklaring weten de discussietoon van de heer Kalma in strijd te achten met wat hij rekent onder be hoorlijk met elkaar omgaan. Volgens hem had Kalma zich tot de burgemeester kunnen wen den alvorens de top van het Rotterdamse politie-apparaat in het openbaar van leugenachtig heid te beschuldigen. 11 De heer Kalma daar weer over: „Ik vind het een godver geten zaak dat ik door de bur gemeester niet in de gelegenheid ben gesteld mijn brief toe te lichten voordat hij met deze slechts een daling met 0,2 pro cent in totaal. Volgens loondeskundige Frans Drabbe van de FNV zijn de huurverhogingen aanzienlijk forser uitgevallen dan was voorzien. Hij constateert dat het prijsbeleid een zwakke schakel blijft in het totale economische beleid van de regering. Drabbe vindt 'het maar goed dat de prijscompensatie hu vast staat. „Anders hadden de werknemers nu al een eerste opduvel gekre gen. De (werkgeversorganisatie V.NO wil naar aanleiding van de stijging van de prijzen extra Niet de koffie, maar de huren hebben het meest bijgedragen aan de stijging van het prijsin dexcijfer van de gezinsconsump tie. Van de totale stijging van het prijsindexcijfer nam de huur verhoging van 1 april het be langrijkste aandeel in. namelijk 0,6 procent. De kledingprijzen waren verantwoordelijk voor een stijging van een half pro cent Verder de koffie en de zie- kenhuisverpleging met elk 0,2 procent. Er waren ook nog enkele arti kelen die in prijs daalden. Vooral aardappelen, verse groenten en eieren werden goedkoper. Toch betekende dit verklaring kwam. Dat gaat naar mijn idee alle fatsoen te bui ten." Inmiddels heeft zigeunerko ning Koka Petaio de hoofdoffi cieren van Justitie in Rotter dam, Amsterdam en Den Haag om strafvervolging verzocht van dienenen die aansprakelijk zijn voor het invoeren van het mel dingsformulier. Hij stelt dat de aanduiding "zigeuner" op deze formulieren discriminatie bevor dert en het misdrijf "opzettelij ke belediging van een groep mensen wegens hun ras" ople vert. ^ie verder pagina 3, 6de kolom -Van een onzer verslaggevers) "MAASTRICHT - De wijze waarop de Nationale Stichting Casinospelen public relations bedrijft, is gewoonweg gênant. Dat zei de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. A. Vonde ling. gisteravond óp een PvdA- vèrkiezingsbijeenkomst in Maas tricht; op het moment dat in Valkenburg het tweede Neder- landse.casino werd geopend. „Ik zal daar echt niet bij zijn." verklaarde dr. Vondeling. „Ik had een uitnodiging gekre gen om met mijn huisgenoten aanwezig te zijn. Men bood ons aan vliegreizen, duur weekeind- verbüjf in Zuid-Limburg en nog vijftig gulden per persoon aan fiches toe. Een zaak derhalve van honderden guldens. Die reclame staat te tegen, ze ker voor zo'n doel. Het spijt me dal de club waarvan' mijn voor ganger. mr. F. van Thiel. voor zitter is, .ditsportcampagnes voert, Eivdat alleen maar óm te kunnen pochen dat dr. Vonde ling er ook was." ZJc - - Bij de opening van het casino in Valkenburg werd buiten ge demonstreerd door leden van de Werkgroep Valkenburg Ge meenschap, die Mens-erger-je- niét speelden. Drs. L. van Son, president-commissaris van het Nationaal Bureau voor toerisme, zei in zijn openingstoespraak onder meer: „Kritiek zal wel al tijd blijven, gezien het ons bele rende en moraliserende volk. en een stok op de hond te slaan is gemakkelijk te vinden." (Van een onzer verslagge vers) ARNHEM - Ambten aren van de Arnhemse burgerlijke stand hebben bij vergissing de 27-jarige Philip Leeuwis uit die plaats met zijn schoonzus ter laten trouwen. De fout kwam aan het licht toen Leeuwis' werkelijke echt genote Elly haar verkie- zingsoproep in de bus kreeg. Daarop stond niet haar voornaam maar die van haar zus Annemarie. Vondeling A lïof het een verkiesingstoemee gold stapte de Amerikaanse pre sident Jimmy Carter gisteren in New Castle rond. Overal handen schuddend en minzaam de kre ten "We like our Jimmy" ontvan gend. Carter is op dit moment in Engeland om de grote economische top bij te wonen. De meer dan 100 met de Ameri kaanse president meegereisde jour nalisten doen ove rigens nogal iro nisch over Carters optreden in Enge land. Men vindt dat Carter iets te veel op de "hier- ben-ik-dan-toer" is gegaan en te veel verkiezings technieken ge bruikt om zijn populariteit in Europa te vergro ten. Zie ook pagi na 7. Bij navraag op het stadhuis bleek dat amb tenaren Elly in een slordi ge bui getrouwde vrouw af hadden -gemaakt en Annemarie aan Philip hadden gekoppeld. Volgens de burgerlijke stand kunnen de beide vrouwen ondanks de foute oproep toch gaan stem men. In de registers is de fout haastig maar met de nodige zorgvuldigheid hersteld. SCHIPHOL - De Israëlische journalist Chaviv Kanaan. één van de eerste getuigen in het Menten-proccs dat maandag be gint, is gisteravond in Neder land aangekomen. Op Schiphol was slechts een bevriend Neder lands echtpaar aanwezig om hem te begroeten. Kanaan, die alleen naar Nederland kwam, zei niet verrast te zijn, dat er geen vertegenwoordigers van Justitie op hem wachtten. Chaviv Kanaan is hoofdredac teur van het Israëlische dagblad Haaretz, dat in juni vorig jaar de zaak Menten opnieuw aan het rollen bracht met een ver haal naar aanleiding van de veiling van een dee! van de kunstschatten van de Blaricum- se miljonair. Op zijn eigen verzoek zal Ka naan als één van de eerste ge tuigen worden gehoord. „Op die manier kan ik de rest van het proces ais verslaggever voor mijn krant bijwonen", aldus Kanaan. Hij zei geen nieuwe feiten of documenten voor het proces te hebben meegebracht en geen persoonlijke wraakge voelens tegen Menten te koeste ren. Zie ook pagina 21. ROTTERDAM - Bij een vechtpartij in het café El Torro aan de Rotterdamse Eendrachts- straat heeft de politie gister avond een Chileen aangehouden. De man bleek illegaal in Neder land te zijn. DEN HAAG De indertijd rel-schoppende aanhangers van FC Den Haag spelen zondag op het hoofdveld van hun club een wedstrijd tegen het elftal van de Haagse politie. De voormalige vandaaltjes richtten na overleg met de poli tie en de bestaande supporters vereniging van FC Den Haag hun eigen club "Hague City" op. De contacten met de politie werden zo goed, dat men besloot tot de wedstrijd, die om 12.15 uur begint. Burgemeester Schols verricht de aftrap. ((Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Twee. door de politie "erg gevaarlijk" genoem de Haagse jongemannen, die ge zocht werden wegens hun aan deel in een roofoverval op een Haags postkantoor, zijn gearres teerd. Gisteren kwamen de mannen op het hoofdbureau van politie vragen waarom ze ge zocht werden. Ze werden ter stond ingesloten. AMSTERDAM - De studentenvakbond Mun- dus-Srvu aande Vrije Universiteit in Amster dam verdenkt de pas be noemde lector dr. J. van eter Kroef ervan, dat hij zich in het -verleden schuldig heeft gemaakt aan plagiaat en dat hij voor het Amerikaanse le ger heeft gewerkt. /De studenten zijn ervan overtuigd dat Van der Kroef, die per 1 juli is be noemd. minstens-één ge val van plagiaat heeft be gaan. Bovendien menen dj te weten dat hij heeft meegewerkt aan twee projecten van een tweetal Amerjkaanse instituten, dié nauwe banden hebben met het Pentagon en de Amerikaanse- inlichtingen dienst CIA. (Van onze redactie buitenland) ROME De 209 ton uraniu merts, die in 1968 tijdens een transport verdwenen, zijn des tijds besteld door een Italiaanse firma, die alleen op papier be stond. Dat heeft professor Enri co Jacehia gisteren in Rome meegedeeld. Het schip, waarmee het ura nium is vervoerd, was pas de dag voor vertrek uit Antwerpen onder Liberiaanse vlag geko men. Daarvoor had „De Scheer- burg" steeds onder Duitse vlag gevaren. Bovendien was men kort voor vertrek volledig van bemanning gewisseld. In Antwerpen meent men met steeds grotere zekerheid te we ten dat „De Scheerburg" naar Haifa in Israël is gevaren en daar het uranium heeft gelost. Overigens zijn officieel nog steeds niet de naam van de af zender en die van de ontvanger bekendgemaakt. De geschiedenis van het ver dwenen uraniumerts werd begin deze week door enkele Ameri kaanse kranten onthuld. In Ro me heeft professor Jacchia gis teren verklaard dat deze onthul lingen zijn gedaan „om presi dent Carters pleidooi voor een betere controle op de kernener gie te ondersteunen." Volgens Jacchia heeft de Europese Gemeenschap in de afgelopen jaren getracht de zaak zo diep mogelijk in de doofpot weg te stoppen. 's-Gravelandseweg 408, Schiedam. Tel. 010-378444, buiten kantooruren 010-205591 J De buit van de overval op het postagentschap anderhalve week geleden was 230.000 gulden. Van dat geld is nog niets terugge vonden. Twee dagen na de overval werd al één van de drie over vallers gepakt bij een inval in een bar. Door zijn bekentenis leidde het spoor naar de 21-jari- ge metaalbewerker F.I.K. en de 19-jarige F.K., zonder beroep. WD-vrijwilligers vervoeren U graag naar onze bijenkomst Bel: 078 - 61937 ZAANSTAD Op de rivier de Zaan in Zaanstad zal bin nenkort een 38 jaar oude, nog met kolen gestookte, stoomboot rondvaren. Het schip, dat eind deze maand onder eigen stoom naar Zaanstad komt. werd door de firma S.C. Heise uit die plaats gekocht in West-Duits- ïand. De „Nixe" is, wat zeldzaam is voor dergelijke betrekkelijk kleine schepen, een zgn. „dub- beischroever". Elke schroef wordt aangedreven door een driecilindermachine van 55 pk. Het schip bevoer tot voor kort de Elbe, als directievaartuig van de scheepvaartinspectie in Hit- zacker. Van der Kroéf is aange trokken als lector in de ker der internationale be trekkingen. J De subfaculteit der so ciaal-culturele weten schappen aan de VU heeft inmiddels besloten geen onderzoek in te stellen en achter Van der Kroefs be- "oeming te staan. (31) nog in voor arrest. Hij was de eerste politieman, die werd gearres teerd. De tweede die werd aange houden, brigadier A. B., is nu ook in AMSTERDAM - Van de acht Amsterdamse po litiemannen die zijn gearresteerd, verdacht van cor ruptie, zit alleen hoofdagent T.V. vrijheid gesteld. De anderen wa ren al eerder vrij gelaten. Tegen al le acht loopt een gerechtelijk voor onderzoek. PEKING - Prinses Beatrix en prins Claus hebben gistermiddag in Peking kennis gemaakt met de Chinese partij-voorzitter en premier Hoea Kwo-Feng, de op volger van wijlen Mao Tse- Toeng. In de vergaderzaal van de Grote VolkshaJ praate hij enige tijd met de Nederlandse gasten. Waarnemers in Peking wijzen erop dat de Volksrepubliek veei waarde hecht aan goede betrek kingen met Nederland. Vrij zonnig, maar ook een loka- fetbui.'Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Maximum tem peraturen van 12 graden aan zee tot 16 graden plaatselijk in het binnenlandN. '••Vi ton >■- m"" 109 onóér «P<w4« 0549*1.1» 01.271047 0547 21.17 02.061145 ontslag in de leiding van het te huis. Bovendien zullen de bewoners moeten deelnemen aan de werk zaamheden van een bestuur via een bestuursorgaan waarvan de bewoners de helft van de leden mogen kiezen. De andere helft zai bestaan uit maatschappij vertegenwoordigers. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Binnenkort zullen alle bejaardenoorden een bewonerscommissie moeten in stellen om te kunnen meepraten over het beleid in hun tehuis. Staatssecretaris Meyer van CRM heeft dat meegedeeld aan de centrale commissie voor de bejaardenoorden. De maatregel zal omstreeks het eind van dit j3ar ingaan. De bejaardenoorden kunnen alleen op strikte voorwaarden ontheffing krijgen van die ver plichting. De commissies van bewoners moeten kunnen mee beslissen over benoemingen en maandag t m vrijdag tot 18.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1