Snelle prijsverlaging kan best, zegt Konsumenten Kontakt Totale staking in Baskenland, al vijf doden Vissers sluiten vrede Gegijzelde moeder gooit haar kinderen het raam uit Getuige in zaak- Meuten bedreigd De vlag halfstok Ramp bij luchtvaartshow Orïgiisefe hnêh'dêodx fcoéa Braziliaanse met 4 nieren biedt er 2 te koop aan ffctUWr Hil ss INFORMATIE OVER BEZORGING: Vechtpartijen Ook zon VROUW 37 JAAR DOOR BROERS OPGESLOTEN WANDMEUBÈLS é¥of?L 2 a Maandag 16 mei 1977 32e jaargang no. 9188 (Van onze redactie buitenland) MADRID - Met een algemene staking van 24 uur in Baskenland protesteren de Spaanse vakbonden van daag tegen het politie-optreden bij de betogingen voor algehele amnestie voor alle politieke gevangenen. Bij de demonstraties m Baskenland, die al vier dagen achtereen voortgaan, zijn tot nu toe al vijf doden ge vallen. •-Sssi'J RIJSWIJK - De koffie in ons land is op dit moment minstens één gulden per pak te duur, zegt Konsumen ten Kontakt. Dat komt vooral door een inconsequent, rammelend prijsbeleid van de overheid, aldus de con sumentenorganisatie van de vakbeweging. De grote Nederlandse koffiebranders hebben door dat beleid de afgelopen twee jaar sterkere prijsverhogingen mogen doorvoeren dan ze eigenlijk nodig hadden. Cel 010-147400 va ^Mevrouw Carla Blair gooit haar kinderen uit het raam van haar woning in Youngs- town, Ohio, in de armen van FBI-agenten op straat. De vrouw was gegijzeld door een bankrover. Toen deze even de kamer uit ging, liet ze eerst haar 4-jarig zoontje Isaac en toen haar dochtertje Danielle van 13 maanden naar beneden vallen. Even la ter kon ze ook zelf nog ontsnappen en gaf de bankrover zich over. Op de ene foto ziet men Isaac springen, op de andere mevrouw Blair met haar twee kinderen. Dat blijkt uit een on derzoek dat Konsumenten Kontakt vandaag naar buiten brengt over de achtergronden van de enorme koffieprijsstijgin- gen die zijn opgetreden sinds juli 1975. Door die goif van prijs stijgingen (dertien keer in nog geen twee jaar tijd) moet een gezin nu per jaar ƒ350 meer uitgeven aan koffiedrinken als twee jaar geleden. Bij minister Lubbers van Economische Zaken dringt de consumentenor ganisatie vandaag aan op een snelle verlaging van de koffieprijs. De minister wees die mogelijkheid vo rige week in een brief aan de Tweede Kamer pertinent af, maar Kon sumenten Kontakt vindt dat een lagere prijs nu best kan. De hoge prijs van nu is niet noodzakelijk omdat de grootste branders de laatste jaren grotere re serves hebben gekweekt en omdat de prijs op de wereldmarkt de laatste weken gekelderd is. Alleen op grond van die daling van ongeveer vijf entwintig procent, kan de Nederlandse prijs van een pak koffie ƒ1,30 omlaag. Zie verder pagina 3 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/HILVERSUM - Het personeel van het Amsterdamse politiebureau Warmoesstraat heeft de Amsterdamse officier van justitie gevraagd de VA RA te vervolgen wegens smaad of belediging. van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaat50x 100cm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HVV- jongetje er op u weet wel, iuwe abonnee bon 5&| 8^hiermee op als nieuwe abonnee ^2Naam: uit rt abonnement; kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vn je Volk jongetje als beloning bl j Naam afzender: Da dikke vfisjtd Adres:. mn Softer «fa m. jbjaata- i i 8 '1 B I 8 B S i ■I 1 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIG BOL» Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, teL 010 - 14,74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010 - 13.63,80 - 14.74.11 'Pak koffie is zeker een gulden te duur' vV VA -.i4 ,¥>'i 'T1 - rs vif (Van onze sociaal-economische redactie) De politie tracht uit alle macht verdere betogingen te voorkomen. Zo werden gisteren alle toegangswegen naar Bilbao afgezet om te verhinderen dat betogers van buiten de stad naar een massabijeenkomst zou den gaan. Desalniettemin werd er in Bilbao op grote schaal ge demonstreerd. Daarbij wierpen jongeren barricaden op in de straten, met auto's en bussen. Overal zwaaide men met de Baskische vlag. Op verscheidene plaatsen kwam het tot hevige vechtpar tijen tussen politie en betogers. Demonstranten wisten het trein verkeer tussen de stad en de voorsteden ilam te leggen. De potitie schoot met rubberkogels op betogers en op de balkons waarover de Baskische vlag was gehangen of waar spandoeken voor amnestie waren vastge maakt In verschillende stadhuizen en kerken in Baskenland werden gisteren „sit-down-acties" ge houden uit protest tegen het po litie-optreden. Er namen meer dan 4.000 mensen aan deze ac ties deel. De botsingen tussen politie en betogers begonnen vorige week donderdag, toen in San Sebasian duizenden mensen de straat op gingen om te betogen voor alge hele amnestie. De meeste van de nog zittende politieke gevange nen in Spanje zijn Basken. SAO PAULO - De 21-ja- rige Braziliaanse Odete Lo pes de Oliveira die (een unicum in de medische a- nalen) vier nieren heeft, biedt er twee voor 400.000 cruzeiros per stuk te koop aan. De extra nieren wer den ontdekt toen het meisje een urologische behandeling moest ondergaan. Volgens de doktoren zal Odette geen nadelige gevolgen onder vinden van het wegnemen van een of beide extra or ganen. Odete Lopes de Oli veira wil met het verdiende geld haar vijf broertjes uit een weeshuis halen om ze zelf op te voeden. HANSTHOLM, DENE MARKEN Nederlandse en Deense vissers hebben zondag tijdens een bijeen komst in de Deense ha venstad Hanstholm een „visserijbestand" afgekon digd. Al enkele jaren heb ben zich incidenten (voor gedaan tussen Noordzee vissers van de beide lan den. Tijdens het jongste inci dent voeren Nederlandse treilers bij Jutland dwars door de netten van Deen se vissers, die toen bege leiding kregen van een marineschip en een heli copter. De Nederlandse schip pers zeiden zondag dat ze niet met opzet door de netten waren gevaren en dat ze voortaan voortdu rend radiocontact met hun Deense collega's zouden -onderhouden. tel. 010-35 33 39 vlaardingen-holy irpb.v. kreatieve reklamegroep Aanvankelijk plaatselijk een bui maar ook perioden met zon. Matige, aan de kust harde wind uit noord-oost tot oost. Maxi mumtemperatuur van 12 graden op de Wadden tot 16 graden in het zuidoosten. 17 mei zon op onder 05 44 2140 maan op onder 05 30 20 4? (géén ander nummer) Vroeg naar de aid. abonne«-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips SASSARI - In het dorpje Bultei op Sardinië heeft de poli tie zaterdag na een anoniem te lefoontje een 73-jarige vrouw bevrijd uit een kelder, waarin twee broers haar 37 jaar gele den hadden opgesloten, „omdat ze van deduivel bezeten was". Lucia Tiana, is zeer verzwakt (ze woog nog maar 35 kilo) overgebracht naar een psychia trische inrichting in Sassari. Haar broers zijn gearresteerd. „Om de duivel te straffen die in baar gevaren was", hadden zij hun zuster die op haar 36ste te kenen van geestelijke oneven wichtigheid had getoond, opge sloten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De 60-jarige Poolse getuige Michael Haupt- man, die vanochtend als getuige a charge moest voorkomen in het proces-Menten. verklaarde, dat hij afgelopen vrijdag in zijn woning te Stockholm vanaf 6 uur 's avonds meerdere malen telefonisch is bedreigd. De anonieme spreker had hem aangeraden niet naar Amster dam te gaan, omdat dit hem duur zou komen te staan. Tot diep m de nacht werden derge lijke bedreigingen herhaald. De Zweedse politie heeft toen een bijzondere bewaking inge steld bij het huis van deze ge tuige, die" desondanks dit week einde naar Amsterdam is geko men. Hij legde een getuigenis af over het gebeuren in Urycz, waar Menten. volgens de dag vaarding, meer dan honderd mensen zou hebben gedood. i Ook jong Feyenoord zag het niet meer zitten... Politie acht zich zwaar beledigd in VAl U-sketch Elles Berger ..'politiebericht'.. Het bureau is woedend naar aanleiding van een sketch in het satirisch VARA-programma 'Hoe bestaat het', die zaterdagavond is uitgezonden. Ook het hoofdbestuur van de marechaussee vereniging heeft bij de VARA geprotesteerd over het programma. In de sketch was een tassendief te zien, die, na op een Amster damse gracht te zijn ingerekend, in de meest vriendelijke verstand houding de buit deelde met een agent. Bovendien werd de indruk ge wekt, dat de sketch helemaal los stond van het satirisch pro gramma, door het als extra-po litiebericht - gelezen door Elles Berger - aan te kondigen nadat de aftiteling van 'Hoe bestaat het' al te zien was geweest. De Vereniging van Hogere Politie-ambtenaren steunt de klacht, die het personeel van de Warmoesstraat bij de officier heeft ingediend en stuurde zelf een telegram naar de VARA uit protest tegen de 'beledigende in houd van de sketch'. Burgemeester Samkalden van Amsterdam - hij zag de uitzen ding zelf niet maar werd door commissaris Van Steenbergen ingeseind - belde onmiddellijk de VARA en kreeg de toezeg ging, dat nog tijdens de uitzen ding excuses zouden worden aangeboden. Door tijdgebrek - volgens de VARA - gebeurde dat tenslotte toch niet Samkal- denkreeg daarna de toezegging, dat het vanavond tijdens de VARA-uitzending zal gebeuren. Niet alleen in de Warmoes straat. bij het hele Amsterdamse korps en veel andere korpsen m het land - zo bleek uit de vele adhesiebetuigingen - heeft de VARA-uitzending veel kwaad bloed gezet. Zie verder pagina 3, zevende kolom. slaapkamers, bankstellen enz. Nergen» za'n keus Fabrtekstodfuakfv industriegebouw Goudseslngef 66, R'dam. lel. 010 - 42 84 61. Feyenoord druipt af; toch nog kans op EC-voetbal? Sport I. Van Hanegem leidt AZ naar Europees spektakel- werk. Sport 3. Spelers en trainers gaan meeregeren in voetbal land. Sport 1. Neptunus verliest maar stapt toch de hoofdklasse binnen. Sport 5. Vlaardingen kan de na- competitie wel vergeten. Sport 1 en 4. Gerrie Knetemann: triom fator ondanks val in Duinkerken. Sport achter op. Roemenen lopen kwaad het turnkampioenschap uit Sport achterop. Late wraak van Arena's Edith Brigitha op Spee- do's Ada Kok. Sport ach terop. BIGGIN HILL - Tot afgrijzen van duizenden toeschouwers die op de Engelse luchthaven Biggin Hill een drukbezochte lucht vaartshow bijwoonden, kwamen gisteren een helicopter en een Tiger Moth tweedekkertje met elkaar in botsing. De helikopter, die een rondvlucht maakte bo ven het vliegveld, stortte neer op een Cessna. Alle vijf inzittenden van de helikopter (onder wie twee broertjes) kwamen om het le- vea De inzittenden van de- Cessna raakten gewond. De Ti ger Moth wist een geslaagde noodlanding te maken, hoewel het onderstel er door de heli kopter afgeslagen was. De auto riteiten hebben de zaak in on derzoek; de show Eine eewoon door. Nabij de luchthaven van Loe- saka (Zambia) is zaterdag een Engels vrachtvliegtuig neerge stort, waarbij de vijf beman ningsleden om het leven kwa men. Toen de machine, een Boemg-707, de landing inzette, dook hij plotseling steil naar beneden. Er waren geen passa giers aan boord, *4

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1