8 28 GEZINNEN ZONDER WATER m Koffieforum in Kreek WAAKHONDEN KWAMEN TWEE UUR TE LAAT schiëdam Happening Onwaardig Margriethal Eerste spa en eerste paal Verkoper van verf bestolen Hond valt man aan Klaverjas contaetavond Onwel en overleden Laatste bingoavond DINSDAG 17 MEI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - „Een vorm van agressie die ik niet had verwacht", met deze woorden veegde CDA-voor- zitter Piet Steenkamp gisteravond in de grote zaal van het Passagetheater de vloer aan met het programma blad Studio van de KRO, waarin openlijk stelling wordt genomen tegen lijsttrekker Dries van Agf. In een strip die in het laatste nummer van Studio is te vinden, wordt de lijsttrekker van het CDA afgeschil derd als een rover en een bandiet. SJ CDA-voorzitter Piet Steenkamp sprak in Schiedam nummer veertig van zijn in totaal 52 verkiezingsredes uit. J&. De waterloze huizen aan de Louis Raemaekerstraat. tk De burgemeester spreekt het nieuwbakken raadslid Lou van der Stel toe. SCHIEDAM - Zo'n driehonderd kinderen hebben gisteravond de oren van de gebruikers van het Stadskantoor doen tuiten. Aangevoerd door ouders en leerkrach ten maakten ze de aan wezige gemeenteraadsle den attent op de belab berde gymnastiekzaal aan de Broersvest die zij moe ten gebruiken. Burgemeester" Lems en wethouder Posthoorn kwa men volgens afspraak om kwart voor zes naar buiten vliegen, toen de kinderscha re in het portaal van het- Stadskantoor gearriveerd was. Stapels handtekeningen voor Lems en Posthoorn. Steenkamp in aanval tegen 'Van Agt-hetze' Toer» Steenkamp dit in een halfvolle Passagetheaterzaal zei weerklonken kreten als: "Bah" en „Ik ga bedanken voor die rotzooi, dat moeten we eruit la zeren. „Volgens de voorzitter van het CDA kon de anti-Dries van Agtpassage in Studio ver schijnen omdat de tekst door een interne verhuizing bij de KRO niet onder ogen was geko men van de hoofdredactie van het omroeporgaan. Deze verklaring had Steen kamp eerder gisteravond gekre gen van KRO-voorzitter Loer akker. De voorzitter beloofde hem toen ook dat de omroep al les in het werk zal stellen jom zich nog deze week voor de te levisie {waarschijnlijk gebeurt dit in de Brandpunt uitzending van komende donderdag waarin V§n Agt de centrale figuur is, red.) openlijk te verontschuldi gen voor het gebeuren. Centraal tijdens de gister avond gehouden verkiezingsbij eenkomst van het CDA stond de stellingname tegen de zoge naamde Van Agt-hetze die hand over hand zou toenemen. Onder het voornamelijk oude re publiek een groot aantal WD'ers, zoals de meerderheid van de liberale gemeenteraads fractie. De WP-aanhangers vonden kennelijk een avondje Wiegel in rotterdam minder be langrijk. Op het eerste gezicht leek het gisteravond een onschuldige verkiezingsbijeenkomst te wor den. De kleur groen overheerste in het Passagetheater, groene ballonnen werden op speelse wijze door het grijze publiek de lucht in gestompt Opvallend was dat een aanhanger van de VVD een CDA-ballon uit de lucht plukte, er een kus op drukte en hem weer de lucht in slingerde. Ondanks dit en de gesproken bijbeltekst aan het begin van de verkiezingsbijeenkomst, bleek al snel dat het een keiharde hap pening zou worden. Er stonden twee rechercheurs in de zaal om eventuele moeilijkheden tegen te gaan; één ervan wist te ver tellen dat men nog een aantal agenten achter de hand had. Afdelingsvoorzitter Janssen sprak van een moordende en vaak onwaardige verkiezings strijd. Hij bedoelde daar niet al leen de gebeurtenissen in Rot terdam en Nijmegen mee toen de CDA-hjsttrekker daar moest spreken, maar ook een door de Schiedamse afdeling van de PvdA begonnen hetze tegen Van Agt Hij rakelde het januari-num- mer van het PvdA-orgaan Voor waarts nog eens op waarin on dermeer de tekst staat: „Mijn naam is Dries van Agt minister president Ik dnnk yoghurt met ongeboren vruchtjes. U ook?". „Ik heb er moeite mee dit te le zen, „verklaarde voorzitter Janssen onder applaus. Hoewel onderwerpen als de werkloosheid en de veiligheid in binnen- en buitenland centraal stonden in de rede van profes sor Steenkamp, bleken zijn woorden over de hetze tegen Van Agt de meeste indruk te maken op het CDA-publiek. „Alles is kennelijk geoorloofd in dit land, als het maar tegen Dries van Agt gaat" zei Steen kamp. Naast de strip in KRO's Stu dio noemde hij ondermeer ook artikelen van het hoofd voor lichting van het ministerie van Binnenlandse Zaken Dick Houwaart en het laatste num mer van het weekblad Vrij Ne derland. „Bij andere figuren als Den Uyl en Wiegel maar ook Marcus Bakker van de CPN was dit nooit gebeurd," aldus de voorzitter van het CDA. Het CDA-raadslid Jan de Ko ning vertelde dat twee Schie damse alleenstaande vrouwen zijn bedreigd omdat ze een affi che van het CDA hebben opge hangen. Eén ervan woont op de Broersvest Ze hebben van ano nieme bedreigers te horen ge kregen dat wanneer de'CDA-af- fiches niet verdwijnen, hun rui ten zullen worden ingegooid. Maar ook werd bekendge maakt dat een aantal jongeren bezig is met de oprichting van een christen-democratisch jon- gerenappèl. SCHIEDAM Achtentwintig gezinnen uit de Louis Raemae- kerstraat zitten al sinds vrijdag avond zonder -water. Dat komt omdat een apparaat dat de wa tertoevoer regelt het heeft bege ven en de huiseigenaar al een tijdje geleden is opgehouden met het noodzakelijk onderhoud van de woningen. De panden zijn het bezit van een investeringsbank, maar het makeiaarsbureau De Bruin en Tak in Voorburg beheert het zaakje. Deze makelaars zijn echter bezig de panden voor zo'n 80.000 per stuk van de hand te doen en heeft daarom volgens een van de bewoners een tijd geleden het onderhoud stopgezet Toen de hydro foor - het apparaat dat de waterdruk regelt - het vrijdagavond dan ook begaf, weigerde men om de zaak te repareren, GTB kon geen hulp bieden, werd een andere flatbewoner telefonisch meegedeeld, want men bemoeide zich niet met ru zies tussen bewoners en eige naar. De waterstop bleef. Bewoner H, de Bruin van de bewuste flat weet: „Al vier jaar geleden is de makelaar gewaar schuwd dat er onvoldoende druk op het water stond. Je kon soms nauwelijks douchen. In plaats van die ellende te verhel- •pen werd de huur verhoogd van 370 naar 550 per maand. Daarbij komt dan nog eens elk jaar een gulden of 300 voor ver- warmingskosten." Alle 28 bewoners raakten vrij dag in de problemen toen hun watervoorziening opeens weg viel. Zaterdag kwam dat water heel even terug, maar viel later definitief uit. „We lopen nu allemaal een aantal keren per dag naar het nabijgelegen benzinestation om daar enkele jerrycans vol water te halen. Ook gebruiken de meesten daar het toilet. Maar het is natuurlijk een onhoudba re situatie", aldus De Bruin. Maandagochtend is meteen weer alie kanten opgebeld om de verantwoordelijke heren te pakken te krijgen. Dat lukte pas iaat De ellende kon slechts ge- 'i/ïWv - :v VSN s vl <S.-> v O NM*5 deeltelijk verholpen worden. De bij het makelaarskantoor in dienst zijnde opzichter R. Mai vindt dat de bewoners een beetje te hard gillen. „Het is niet waar dat de hui zen verkocht worden en het is helemaal niet waar dat er geen onderhoud meer gepleegd wordt. De bewoners die dat zeggen lie gen. Overigens wordt het euvel vandaag nog verholpen." Waarom dan toch een aantal gezinnen ruim drie dagen zon der water zijn blijven zitten voordat de makelaar z'n handen uit de mouwen stak, weet hij echter ook niet te verklaren. Bewoner De Bruin meent dat echter wel te kunnen. „Ze wei geren- gewoon in het weekend van de camping af te komen om 28 gezinnen van hun overlast af te helpen. En helemaal ais het om panden gaat die binnen af zienbare tijd toch niet meer hun eigendom zijn." 1 f laad keurt groei Zes denhoven af SCHIEDAM - In een motie hebben alle Schiedamse ge- meenteraadsieden-op-één-na gisteravond als hun mening te kennen gegeven, dat een verde re uitbreiding van het vliegver keer op Zestienhoven onaan vaardbaar is. De reden voor dit uitspreken van onaanvaardbaar heid is, dat de bewoners van Rotterdam en omliggende steden steeds meer geluidsoverlast on dervinden. De motie is toegestuurd aan het Rotterdamse gemeentebe stuur en aan de minister voor Verkeer en Waterstaat Yvonne Siljee van de PvdA heeft het initiatief tot deze mo tie genomen. Zij vond zowel de PPR, de CPN als het CDA en het grootste deel van de WD aan haar zijde. Slechts WD-er A. Lauwaars stemde als enige tegen de motie. Nog een reden om het uitbrei den van Zestienhoven tegen te houden is volgens de raadsleden de eerder gemaakte afspraak om met het terrein van het vliegveid Zestienhoven iets heel anders te doen. Die andere be stemming staat in het Streek plan Rijnmond. De Schiedamse raad verzoekt zijn Rotterdamse collega's om zich eveneens krachtig te ver zetten tegen een verdere uit breiding van het bewuste vlieg veld. PPR-er Hans van der Wilk stemde weliswaar voor de mo tie, maar voegde daaraantoe dat zij wat hem betrof nog met ver genoeg ging. „Uitbreiding is so wieso onaanvaardbaar, maar Zestienhoven zou eigenlijk met onmiddellijke ingang moeten verdwijnen." Dat was notabene wethouder Chns Zijdeveld helemaal met hem eens; een historische op merking gezien de eeuwigduren de ruzie tussen dit duo. De raad boog zich verder gis teravond ook nog over de uit breiding van de Sporthal Mar griet, welke uitbreiding werd goedgekeurd. Raadslid Arie SCHIEDAM - De gemeen teraadsleden hebben gister avond aan grote gevaren blootgestaan, hoewel zij zelf nauwelijks op de hoogte wa ren van dat dreigend gevaar. De twee beschermengelen die namelijk altijd over des- raadsledens-veiligheid waken, ontbraken gisteren tijdens de vergadering. Deze twee heren van de binnenlandse veiligheidsdienst zitten altijd op het puntje van hun stoel (die het dichtst bij de ingang van de raadszaal staan), gespitst op ieder kwaadwillend wezen dat zich binnen de vergadermuren waagt. Hun taak is dergelijke individuen bij de minste of geringste verdachte beweging de zaal uit te knikkeren. Deze twee waakhonden nu waren niet op de hoogte ge steld van het feit, dat de ver gadering om zes uur begon in plaats van op het normale tijdstip van acht uur. Dus, toen de vergadering a) een half uuj- was afgelopen kwam het duo relaxed binnenwande len. zich verheugend op een lekker avondje raad. Maar die was tot hun schrik al geweest. En was nog wel zonder kleer scheuren verlopen ook. Is er nu alweer een vak overbodig geworden? Vertinde (PvdA) vroeg zich hierbij nog af of er nu eens niet een andere bestuursvorm voor die sporthal gevonden moet worden; de stichtingsvorm kan wat hem betreft beter ingeruild worden. De hele vergadering verliep uiterst gemoedelijk. Dat werd enerzijds veroorzaakt doordat er op het vroege en ongewone ver gaderuur (6 uur) broodjes wer den verstrekt. Weinig raadsle den deden daarom hun mond open. Hoewel, open ging ie wel, maar meer om te happen dan om iets te zeggen. De broodjes gingen erin als waren ze warm, maar het was toch gewoon king-com. Anderzijds toonden zowel Lems als mevrouw Taverne (CDA) weinig lust om hun maandelijkse boksring op te stellen Mevrouw Taverne was kennelijk bij voorbaat al verge vingsgezind omdat de vergade ring op haar verzoek twee uur eerder begon en zij na afloop naar CDA-spreker Steenkamp in het Passage kon (zie elders op deze pagina) en Lems was zoals hijzelf achteraf zei gemoe delijk gestemd omdat het zo vlug afgelopen was. Al met al vormde deze raads vergadering een aardige binnen komer voor het nieuwe lid Lou van der Stel. Lou heeft de plaats ingenomen van PvdA- raadslid Clara Stroman. Tijdens de vergadering werd ook nog afscheid genomen van weer een PvdA-er. Ditmaal is het Jacob de Visser die het raadsbijltje erbij neergooit Voor hem komt volgende maand Huub de Ruiter in de plaats. SCHIEDAM - Omdat de Poli tieke Koffieuurtjes m het buurtcentrum De Kreek een groot succes zijn geworden en er nog verschillende partijen niet gehoord zijn. is voor morgen ochtend een politiek koffieforum georganiseerd. Daarin zullen vertegenwoordigers van mini maal acht partijen het woord voeren, met natuurlijk als be langrijkste onderwerp van ge sprek de komende verkiezingen. De partijen die nog met eer der aan het woord zijn geweest op het donderdagse koffieuurtje in de Kreek zijn de SP, het KEN, de CPN en het CDA. daamaa hebben ook PvdA. WD, P„ en PPR positief ge-. reageerd op de forumuitnodi- ging Enkele partijen zullen geen plaatselijke vertegenwoordigers zenden maar landelijke kop stukken (of kopstukjes). Dat wordt met name gedaan omdat sommigen zich op de tenen ge trapt voelden, doordat de PPR vonge week met lijsttrekker Ria Beckers kwam opdraven en de andere partijen het daarvoor met plaatselijke politici hadden gedaan Omdat de Hemelvaart deze week op de donderdag valt, is het koffieuurtje verse oven naar dei woensdagochtend Er wordt om half tien begonnen. De toegang voor "De Kreek is vnj. Kar vol handtekeningen voor Lens en Posthoorn Eén van de leden van het oudercomité verzocht de twee stadsbestuurders om de nodige aandacht aan de situatie te schenken. Drie kinderen moch ten de 4300 handtekeningen aan bieden. die afgelopen zaterdag in de stad verzameld zijn. Die handtekeningen moesten op een karretje aangevoerd worden, want het grote aantal maakte eigenhandig vervoer onmogelijk. (Overigens deed de stapel hand tekeningen nog geen kwartier later dienst als voetenbankje voor de bodes, die bij de ge meenteraadsvergadering aanwe zig waren.) Wethouder Posthoorn en bur gemeester Lems zegden toe gro- te spoed achter de zaak te zet ten en er z» spoedig mogelijk over te praten in de daartoe be voegde raadscommissie. Het comitélid kon daarop nog de 300 brieven overhandigen die de leerlingen van de laagste klassen van de Sint Jans-Sint Alyosiusschool over de gymzaal geschreven hebben en daarna ging het hele gezelschap tame lijk tevreden gesteld huiswaarts. SCHIEDAM - De aanleg van een nieuw park en de bouw van een nieuw winkelcentrum, dat staat de bewoners van G roen oord de komende maanden te wachten. Morgenmiddag wordt op feestelijke wijze begonnen met de aanleg van park Kethel. Dit gebeurt in de buurt van de boerderij van het CDA-raadslid Gees Lansbergen. Volgende week vrijdag 27 mei wordt dan eindelijk de eerste paal van het winkelcentrum Ke thel geslagen. Zoals bekend moet dit centrum verrijzen op het braakliggende terrein aan de Zwaluwlaan. De eerste paal wordt door wethouder Chns Zijdeveld de grond in geramd. SCHIEDAM - De portefeuille van de 27-jarige winkelbediende P.J. is gestolen toen hij aan het werk was in het schildersbedrijf op de Dam. Hij hielp juist enke le klanten toen drie mannen binnenkwamen, waarvan een zich na verloop van tijd in de nchting van het magazijn be woog. J. stuurde het drietal daarop de winkel uit, maar ont dekte later dat zijn zwartlede ren portefeuille met giropas en girokaarten, alsmede zijn rijbe wijs ontvreemd, waren. De ver koper heeft bij' de politie aan gifte gedaan van de diefstal. SCHIEDAM Terwijl hij be gin deze week nietsvermoedend in het Volkspark liep te wande len werd de 78-jarige H. de R. plotseling aangevallen door een hond. In een poging het beest te ontwijken viel de bejaarde man en bezeerde zijn knie dusdanig, dat een operatie noodzakelijk beek. De hond liep los De eige naar meldde zich later bij het slachtoffer. SCHIEDAM - Klaverjasver- eruging Hel Singelkwartier' houdt vandaag een contactavond in zaal Marijke op het Broers- veld. Deze bijeenkomst begint om acht uur SCHIEDAM - Naar nu pas bekend is geworden is vrijdag ochtend een bejaarde Schiedam mer tijdens een wandeling aan de Honnerlage Gretelaan onwel geworden. De man werd getrof fen door een hartaanval en per GG&GD naar het Gemeentezie kenhuis vervoerd. Artsen kon den daar slechts de dood van de 81-jarige L. van V. constateren. SCHIEDAM - Vandaag orga niseert het dienstencentrum De Woudhoek op het Heijermans- plein de laatste bingo-avond van dit seizoen. Het eerste spel letje bingo wordt daarom half acht gespeeld.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2