5'Bewonersvereniging Centrum is dogmatisch bezig Vissen met vader 9 Cm GROTE, STERKE PvdA afdeling: [3 PvdA. Militair ongedeerd uit wrak i k C mc Op heterdaad 5)00 Schiedam Voorzitter It I Kosten Agendapunten WOENSDAG 1 JUNI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 4& - t i£aS£fej#;MÖ 6^75'H SCHIEDAM De Con sumentenbond noemt de plannen die de Bewoners vereniging Centrum heeft met de Lange Haven niet realistisch. Het plan van de bewonersvereniging voor het autovrij maken van de Lange Haven noemt de Schiedamse af deling van de Consumen tenbond „dogmatisch be schuldigend wijzen naar die zogeheten alles ver vuilende auto". De vereni ging wil die auto verban nen maar vertelt er on dertussen niet bij waar naar die verbanning plaatsvindt. Dat vindt de Consumentenbond een groot bezwaar. De Lange Haven; moet ie al dan niet weer net als vroeger worden? W1 m Het is pinkstervakantie dus wat kunnen de vrije scholieren beter doen dan vissen, nu het weer mag? Met een beetje geluk neemt pa speciaal ter ere txxn die vakantie van zoonlief een snipperdag op, om er zo gezamenlijk op uit te kunnen trekken. Twee hengels achterop de fiets gebonden, de sprei uitgespreid bij het eerste het beste viswatertje en de pret kan beginnen; in dit geval in Ket hel-Tuin dorp bij het gebouw De Rank. Het vissen was zo te zien echter' bij dit drie tal eerder een wens van pa dan van de zonen, die zitten er althans heel wat minder geïnteresseerd bij dan hun pa. Maar ja, wie zou zfn belangstelling niet verliezen als je na een half uur nog geen beet hebt? Slechts de visser in hart en nieren blijft doorgaan. SCHIEDAM De gemeenschappelijke gezondheids dienst voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis lijkt na jaren van voorbereiding eindelijk van de grond te komen. In september zal die dienst van start gaan onder de naam "Coördinatieorgaan gezondheidszorg Nieuwe Waterweg-Noord". De oprichting van dit Cordinatieorgaan komt van avond ter sprake in de vergadering van de adviescom missie voor Sociale Zaken, die in de kantine van het Stadskantoor gehouden wordt. met alie redelijke, progressieve mensen in Schiedam, 't is juist nu (na de ver kiezingen) meer noodzakelijk dan ooit OKÉ ik word iid van de PvdA Mijn naam is Adres Stuur de bon in een enveloppe aan Secretaris PvdA Hans van der Vlist, Lan'gehaven 106, Schiedam of bel 262040. I I Nog wel niet zo'n weelderig balcon in Groenoord, maar als de gerania maar genoeg water krijgen, kan het nog best wat worden. Do D mat en 1 om het D derl in b SCHIEDAM - De man die eind vorige week op het Stationsplein door de politie werd opgepakt in verband met een diefstal, blijkt bij nader inzien circa honderd inbraken op zijn kerfstok te hebben. De man is na zijn arrestatie vorige week vrijdag op de Schiedamse politiebureau doorgezaagd, waarna hij de tientallen inbraken bekend heeft. 1 Consumentenbond tegen woonerf op Lange Haven Het onderwerp Lange Haven komt vanavond uitgebreid aan bod bij de Schiedamse Werk groep Consumentenbond. De grootste onderafdeling van de landelijke bond houdt zijn maandelijkse openbare vergade ring in Irene, aanvang 20 uur. Medio maart heeft de Bewo nersvereniging Centrum haar Lange Haven-plannen gelan ceerd. Die plannen houden on der meer in dat de Haven het rustieke karakter van vroeger terugkrijgt Ook zou de Vis markt - nabij de Appelmarkt- brug - weer visverkoopplaats moeten worden. Het weren van vrachtwagens en personenauto's is ook een grote wens van de bewonersvereniging, voor zover het om de Lange Haven gaat „Uit het rapport spreekt een stukje particulier belang en is vermoedelijk geschreven door bewoners van de Lange Haven," veronderstelt de Consumenten bond in zijn commentaar op het Lange Haven rapport. De Consumentenbond veron derstelt verder nog dat die be woners „..het liefst vanuit hun woning nostalgisch dromend zouden willen staren over een Lange Haven die zijn bedrijvig heid ontleent aan dampende paarden die koetsjes trekken en jenevervaten rollende mannen. Het zonlicht dat deze taferelen beschijnt zou moeten worden gefilterd door de bladerkroon van machtige bomen langs de havenkant". Zo poëtisch wordt het commentaar. De Bond stelt in haar com mentaar op de plannen van de Bewonersvereniging, dat we niet in vroeger tijden maar in '77 le ven, hetgeen betekent dat een stad vol zit met auto's en be- dnjven, „die ...een behoorlijke hoeveelheid moeite moeten doen om zich het hoofd boven - al dan niet stinkend - Lange Ha venwater te houden," aldus de Bond. De problemen die dat met zich meebrengt kunnen niet zonder meer worden afgedaan door de auto's domweg te ver bieden, meent de Eond. De Schiedamse werkgroep van de Consumentenbond stelt dan ook voor om een diepgravend onder- ,zoek in te stellen naar de moge lijkheden om van het stadscen trum een woon- en werkgebied te maken dat voor iedereen aanvaarbaar is. De manier waarop de bewo nersvereniging het probleem Lange Haven heeft geïsoleerd van de resterende binnenstads- problematiek, verdient dan oook weinig waardering in de ogen van de Consumentenbond, die de zaken in wat groter verband wil bekijken. „Ongecoördineerde aanpakken kunnen de doodsteek betekenen voor een aan bloed armoede lijdend centrum", zo meent de Consumentenbond nog. Deze herfst start gezondheids» dienst van drie gemeenten SCHIEDAM bij het doorzoe ken van de auto van de 36-jari- gp R. L. P. uit Oud Beijerland is de 19-jarige Rotterdammer M. C. op heterdaadbetrapt De auto stond in de Van Couwen- hovestraat C. was net een in de wagen staande tas aan het door snuffelen, toen de eigenaar er aan kwam. Die heeft de Rotter dammer aan de politie overge dragen. Het heeft jaren geduurd voor dat de drie gemeenten met el kaar tot overeenstemming kwa men omtrent een aanvaardbare manier van samenwerking op dit gezondheidsvlak. De ene ge meente bepleitte telkens een zo genaamde "zware regeling", ter wijl de andere meer voor een "lichte regeling" was.Om het geheel overzichtelijk te houden stemde de derde gemeente ten slotte voor een "half-zware re geling". Dit gekibbel werd voorname lijk veroorzaakt doordat geen van de drie gemeentes iets wist te beginnen met de eveneens op stapel staande "Gezondheids dienst voor Rijnmond". Die dui delijkheid is er inmiddels nog niet helemaal, maar toch wordt er nu maar vast begonnen met een gemeenschappelijke dienst. Plaats Contributie (vanaf 4,65 per kwartaal) bepaal ik zelf aan de hand van mijn inkomen. Weer gevel- wedstrijd SCHIEDAM - Schiedam mers die niet hoger dan vier verdiepingen vronen en hun gevel of balcon met bloemen versierd hebben, doen of ze ■willen of niet - mee aan de wedstrijd „Gevelversiering" die de Schiedamse afdeling van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde georganiseerd heeft. Voor deze wedstrijd trek-' ken leden van de maatschap pij samen met vertegenwoor digers van bewonersvereni- gingen in deze maand een keer door alle wijken en ook m augustus nog een keer. Alle baleons en gevels zullen dan beoordeeld worden om hun bloemrijke aankleding. De wedstrijd is georgani seerd in samenwerking met alle bewoners- en wijkver- enigingen die Schiedam heeft. Mensen die hoger dan de vierde etage wonen kunnen niet meedoen aan de wed- strijd, tenzij ze van tevoren hun bewonersvereniging in lichten over het feit dat ze mee willen doen. Die rege ling is getroffen omdat de balcons boven de vierde eta ge veelal niet te zien zijn vanaf de grond. Ter voorbereiding van deze balcon wedstrijd heeft de Maatschappij enkele lezingen gegeten in het voorseizoen, waarin de heer De Bruyn van de gemeentekwekerij uiteen zette hoe je je balcon of voorgevel kunt versieren Het is de tweede maal dat een dergelijke gevelwedstrijd in Schiedam gehouden wordt. Met name in de Gorzen is vorig jaar veel werk ge maakt van de gevelversie ring. Volgens een lid van de KMTP is het in die wijk. ook dit jaar weer raak. Aan het begin en aan het eind van de zomervakantie zullen vertegenwoordigers van de eigen wijk vereniging, van de maatschappij en var, een vereniging uit een ande re wijk rondtrekken ter beoordeling. Eind augustus ■worden dan de drie prijs winnaars bekend gemaakt. Een wisselbeker is de hoofd prijs. XXV.<^ "-ly De regeling die is ontworpen door enkele ambtenaren van de drie gemeenten staat vanavond ter discussie bij/ de Schiedamse adviescommissie. Één van de voorstellen in deze ontwerp-re- geling is om de Vlaardmgse wethouder voor Volksgezond heid (mevrouw Vermeule) voor zitter te maken van het "Coor- dinatieorgaan Gezondheidszorg Nieuwe Waterweg-Noord". Ze zou dat per september worden voor de periode van een jaar; september '78 zouden de wet houders Collé en Van Eek moe ten uitmaken wie van hen bei den daarna voorzitter zal wor den. Behalve de drie. wethouders van volksgezondheid zal het Co- ordinatieorgaan 'bestaan uit een secretaris, die door één der drie gemeentes wordt aangewezen De precieze taak van het Coör dinatie-orgaan zal zijn a) bevor deren dat de gemeenten samen voor een zo goed mogelijke openbare' gezondheidszorg zor gen, b) het bevorderen van een op elkaar afgestemde inrichting en functionering vari de gezond heidsdiensten, c) het bevorderen van de coördinatie tussen de drie gemeenten. Voornamelijk tuinhuisjes had den de voorkeur van de 26-jari- ge man J. H., Oostenrijker van nationaliteit maar in Nederland wonend zonder vaste woon- of verblijfplaats. Zo bekende H. in oktober vorig jaar in 18 tuin huisjes op Thurlede ingebroken te hebben, in diezelfde periode brak hij eveneens in in dertig tuinhuisjes in het Rotterdamse Blijdorp en in vijftien tuinhuis jes in Vlaardingen Oost. Kanti nes van Schiedamse sportver enigingen en bouwketen oefen den eveneens een grote aantrek kingskracht uit op H. De man werd vrijdag gepakt nadat hij die nacht bij Unigro aan de 's Gravelandseweg een hoeveelheid goederen had weg genomen en zich te goed had gedaan aan de aanwezige drank. Bij eerdere inbraken bij Unigro had H. ook al een hoeveelheid goéderen gestolen. Omdat J. H. op zijn pad wei nig andere spullen tegen kwam dan voedsel, drank en kleine spullen (uit de tuinhuisjes) is de totale waarde van alle verdwe nen goederen slechts gering 3000). De schade die hij bij al zijn inbraken veroorzaakte ligt echter rond de 15.000 SCHIEDAM - Wonder boven wonder is de 23-jarige militair R L. R. van L. uit Vlaardingen heelhuids uit zijn totaal verniel de auto tevoorschijn gekropen, nadat hij daarmee een ernstige aanrijding had gehad op Rijks weg 20. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het spoorwegvia- dukt bij de 's Gravelandseweg. De militair was bezig een op de. middenste rijstrook rijdende' autobomiiist in te halen., toen deze opeens naar links uitweek om zelf ook te gaan inhalen. Van L. verloor de macht over zijn stuur en reed op volle kracht tegen een tunnelpilaar aan, daarop schoof hij drie rij banen naar links en kwam in de berm tot stilstand. Bij deze schuiver schampte hij ook nog een andere auto. Van L.'s auto raakte total loss. De automobi list die plots uitweek is onbe kend gebleven. HO Hoo De directie van de gemeen schappelijke gezondheidsdienst zal gevormd worden door de di recteur en de adjunct-directeur van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst in Vlaardingen. De directeur daarvan - de heer E.H.E. Wolfs - is nu ook al plaatsvervangend directeur voor de Schiedamse GG&GD. Opg I De kosten die bij deze nieuwe gezondheidsdienst om de hoek komen kijken moeten volgens de ontwerp-regeling evenredig worden verdeeld over de drie gemeenten; in die zin dat het inwonertal bepalend is voor de verdeelsleutel. Het is bedoeling dat de nieu we regeling voor de gezondheid van Schiedammers, Vlaardingers en Maassluizers voor ten minste twee jaar wordt ingevoerd; in de ontwerp-regeling staat name lijk dat de dienst pas twee jaar na' inwerkingtreding weer opge heven kan worden. Hiervap kan echter afgeweken worden ais de Distriktsgezondheidsdienst Rijn mond binnen die twee jaar haar beslag vindt. Dat is echter niet waarschijnlijk. Als zich m de loop van de tijd meer gemeenten bij het ge meenschappelijk orgaan willen aansluiten moet dat kunnen, zo staat in de ontwerpregeling te lezen. Op de lange agendalijst voor de vergadering van de commis sie staat ook nog de op te rich ten groepspraktijk voor tandart sen en het inpassen van werklo zen in het Sociaal Culturele werk. Hiertoe zouden mogelijk heden geschapen moeten worden om die werklozen deel te laten nemen aan. allerlei cursussen. De vergadering is openbaar. Man bekent 100 inbraken Overw opklarin, Noordeii i{ rond 8, graden. 3jum

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2