K K >R COLLE EN ZJJN AMBTENAREN I TWEEDE VAN NEDERLAND 'Zulke nota's stuur ik voortaan terug' Zaak Cambaz in der minne geschikt Sjef in de ring met catchers Bevolkingscijfer vrij constant I Kort geding afgelast Iwan onder brommer Inbraak in wassalon I schiedam Mv- President kwaad Sleutel terug S HIIEfS 't DONDERDAG 2 JUNI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Werkloze Schiedammers moeten vanaf september gratis deel kunnen nemen aan allerlei cursussen die de Schïedamse Gemeenscahp of de Vlaardingse Vrije Academie organiseert. En de gemeente moet ervoor zorgen dat die mogelijk heid binnen een week van de grond getild wordt. Dat althans heeft de raadscommissie voor So ciale Zaken gisteravond besloten. aan de genade van slechte nota's ujiiiiiiiiiiimiiiiuiiiaiuiimiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHt llinillliuiiiilinililllllliiiiflliiiiilllinilllliliiiiiiiillllllllliniiiiiniiiiniiin^ j Schiedamse kantongerechT mevrouw mr R* E' Andr»nga-Blok wordt geïnstalleerd in het ^fiiiiiiiiifiiiiiiiiiHtiiiiifiiiifiiiuiiiiiiiiiiiHnHiiiiiiiiiiiiifiifiifiHifiiiitiiiiiiiiimiiiiifiiiimiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiritiiiiiiiiiiiiiiHiiimiiiiiniiuinmHfiiiimimiirmiiiHiiininniimiinifiiiHiiiriiniiiiiifiiiniifi^ SCHIEDAM - Het geschil tussen de familie Cambaz en huiseigenaar de exploitatiemaatschappij De Winter is in der minne geschikt. Daardoor hoefde het kort geding, dat door de familie Cambaz was aangespan nen, gisterochtend niet door te gaan voor de Rotter damse rechtbank. Redactie; editié Schiedam: Hoogstraat 76 -Schiedam Telefoon (010)265205 266646 SCHIEDAM Het Schiedamse Kantongerecht wordt sinds gisteren geleid door een vrouw, mevrouw R. E. Andringa-Blok. Zij is de tweede vrouwelijke kanton rechter die in Nederland werkzaam is. In het ge rechtsgebouw aan de Lange Haven vond gistermiddag de plechtige installatie van mevrouw mr. Asdringa plaats. Qr De gymzaal tussen Broersveld en Broersvest wordt vanaf vandaag geboycot door de scholieren, SCHIEDAM Vanaf van daag gebruiken de leerlin gen van de Sint Jans/AIyo- slusschooi niet langer de bij de school behorende gymna stiekzaal aan het Broersvest. f Werklozenprojeet Vrouwelijke kanton slecht voorbereid reduer l" Schiedam Eén van de slecht voorbereide stukken die wethouder Collé ter sprake bracht tijdens deze ver gadering. had betrekking op de werkloosheid m Schiedam. Met name op de mogelijkheden die geboden moeten worden om die werklozen op een eenvoudige en goekope manier iets bij te laten Wethouder Eef Collé, die z'n commissieleden overleverde leren. - - Het voorstel dat Collé over dit belangrijke onderwerp echter ter tafel bracht, zat volgens de raadsleden zó krakkemikkig in elkaar dat het in de prullemand gegooid moest worden. Speciaal voor dit agendapunt werd later een extra vergadering van de commissie uitgeschreven voor donderdag 9 juni, 's middags om vier uur. Met het verschaffen van cur susmogelijkheden aan werklozen is een bedrag van ƒ22.500 ge moeid. Dat bedrag moet door de gemeenteraad goedgekeurd wor den. Dat zal echter in de raads vergadering van juni moeteri,* anders zijn de mogelijkheden om het nieuwe cursusjaar (sep-i tember) met het werklozenpro- jekt te starten nihil. Vandaar dat er in allerijl een extra ver gadering uitgeschreven moest worden. Van de kant van de PvdA be stonden grote bezwaren tegen een voorstel van Coom de werklozen 10 20 procent van de cursuskosten zelf te laten be talen. Nog een ander punt van dis cussie vormde de vraag of werklozen moeten worden opge nomen in een werkgroep, die de cursusactiviteiten organiseert. De wethouder meende van niet, de commissie vond van wél. De kwestie was echter volgens de commissieleden té belangrijk om een maand op te schorten, vandaar dat tot de extra verga dering besloten werd. ÖKS.1; SiK-f-S '"4 SCHIEDAM „Ais ik ooit nog eens zulke nota's krijg toegestuurd, dan stuur ik ze terug. Mijn fractie weigert nog langer dergelijke onlees bare rapporten te lezen. Ik heb toch geen vergrootglas ge kregen toen ik in de gemeen teraad kwam?" Die geïrriteerde opmerking was gisteravond tijdens de vergadering van de commissie voor Sociale Zaken te horen uit de mond van PvdA-raads- lid Arie Verlinde en was eveneens tekenend voor de hele sfeer van de vergadering. De uiterst slecht voorbereide vergadering onder voorzitter schap van wethouder Collé verliep zeer geïrriteerd. Verlinde en zijn commissie- genoten waren niet te spreken over de drukkwaliteit van de agendastukken, noch over het handschrift van de diverse aambtenaren. Die ambtenaren hebben in allerlei adviesnota's in de kantlijn een krabbeltje bij geschreven. Bij gebrek aan betere agendapunten kwam dat krabbeltje gisteravond ter discussie te staan. Diverse agendapunten konden namelijk niet behandeld wor den doordat er slechte, onbe spreekbare nota's op tafel la gen, of doordat de diverse commissieleden met elkaar «op de vuist" gingen over fu tiliteiten. Op een gegeven moment noemde het raadslid Els Heli- wig (CDA) Collé een toneel speler. Het toneelstuk waarin bij speelde, kon niet op baar meespelen rekenen. Dat was bij het agendapunt „subsidie regeling kruisvereniging Schiedam". Collé wilde de verhitte ge moederen van de commissiele den sussen en stelde voor die hele zaak eerst te bespreken met de Kruisvereniging voor er een beslissing vallen kon. Dat nu noemde Hellwig to neelspel, want die hele Kruis vereniging wist niets af van de subsidiebespreking. Het te rugverwijzen van het discus siestuk zou dus flauwekul zijn, meende zij. En zo modderde het gister avond maar door; niet één van de dertien agendapunten werd normaal behandeld. En dat terwijl iedereen er gister avond na de langdurige ziekte van voorzitter Coilé met frisse moed tegenaan had willen gaan. De slechte nota's die Collé echter afleverde smoorden dit edele plan in de kiem. De in de Toon Verheijstraat wonende familie Cambaz (echt paar met dne kinderen) werd 10 mei uit haar huis gezet. De fa milie nam dat met en sleepte de SCHIEDAM De zevenjarige Iwan Resa van Tessel uit de Voltastraat is gistermiddag in de Zamenhofstraat onder een brommer terecht gekomen toen hij plotseling vanaf het talud naast de Horvathweg het fiets pad opstormde. De daar rijden de 22-jarige Rotterdammer J. J. de G. kon Iwan niet meer ont wijken. Het jongetje is met rug klachten in het Gemeente zie kenhuis opgenomen. SCHIEDAM - Bij een in- faraakje in de wassalon aan de Mgr. Nolensïaan hebben de da ders zich meester gemaakt van ƒ450 die in een bureaula lagen. Men kon binnen komen via de achterzijde van het pand. De 33-jarige eigenares mevrouw P. A. H. heeft bij de politie aangif te gedaan van de diefstal. huiseigenaar voor de rechter. Door een misverstand was de flathuur niet bij de huiseigenaar terecht gekomen, vandaar dat De Winter aanleiding had ge zien om het gezin van de ene dag op de andere op straat te zetten. Toen de familie Cambaz begin vonge week de huur over de maand mei betaalde, weiger de De Winter nog altijd om de huissleutel terug te geven. Rechtbankpresident Reuder maakte zich vorige week vrijdag dan ook zeer kwaad over de houding van De Winter, te meer daar de familie Cambaz beloofd was dat ze vóór de Pinksterda gen weer in hun huis konden trekken. Het niet teruggeven van de huissleutel gaf de familie Cam baz inmiddels weer voldoende aanleiding om andermaal een kort geding tegen de exploitatie- maatschappij aan te spannen. Dat deed Ingrid Mulder van het Rotterdams' Advocatencollectief namens hen. Na de aankondiging van dit kort geding, heeft de advocaat van De Winter echter pijlsnel contact opgenomen met zijn cli ent, waarop De Winter door de kraeen is gegaan; de kans om dat geding te winnen werd té gering geacht. Afgelopen dinsdagmiddag leeft de familie Cambaz haar huissleutel weer teruggekregen en heeft de flat aan de Toon Verheystraat weer betrokken. Er ajn echter door De Winter twee voorwaarden gesteld aan de bewoning door de Cambaz- familie van zijn fiat. Die voorwaarden zijn dat de huursubsidie die op het huis ge geven wordt rechtstreeks naar De Winter toevloeit, maar ook dat in een volgend geval van achterstallige huur pas na vijf werkdagen tot huisuitzetting overgegaan kan worden. Beide partijen zijn daarmee akkoord gegaan. VLAARDINGEN - Sport, spanning, spektakel en sensatie. Dat is morgen avond allemaal te beleven in de Oude Lijnbaanhai in Vlaardingen waar een groots catch-festijn wordt gehouden, gepresenteerd door Sjef van Oekel („dat ben ik dus"). Catch is een bonte mengeling van wor stelen en vooral show. In de ring verschijnen on der meer Lewis „Gentle man" Jim uit Engeland, die het moet opnemen tegen de Belg Guss „Drop Out" Stanley. Zij stoeien maxi maal een half uur. Het zijn heide lichtgewichten. De wedstrijden worden af gewisseld met optredens van The Crocksons, de ver maarde Vlaardingse acro baten, tevens de clowns Bassie en Adriaan en als klap op de vuurpijl de zanger Rob de Nijs. Andere catchers die in de ring ko men zijn Tom Jenkins (En geland) en Eddy Charles uit België. De slotpartij wordt gehou den tussen de tempera mentvolle Spanjaard Juan Coulon en de sympathieke Italiaan Marcello Tagglia- ferry, die er om bekend staat zijn tegenstanders tot spaghetti te draaien. Vol gens de organisatoren wordt het „een grandioos stuk volksvermaak". Sjef van Oekel is daar me de voor verantwoordelijk, ondanks het feit dat hij ongetwijfeld bij het zien van het vele quasi-geweld niet goed zal worden en lijn bekende „Heren, he ren, zo is het wel genoeg" zal uitbraken. Kaarten voor het avondje catch zijn verkrijgbaar in Vlaardingen bij de Stads gehoorzaal en het VVV in de Visbank. De kaarten kosten tien en vijftien gul den per stuk. Het spekta kel begint om acht uur. Haar voorganger mr. W. E. van Vloten heeft eind vorige week in alle stilte zijn ambt neergelegd. ^Meester Van Vloten had de pensioengerechtigde leef tijd bereikt. Een van de in totaal zes Schiedamse plaatsvervangende- kantonrechters, mr. A. F. A. van Velzen, verrichtte de installatie van de rueuwe kantonrechter. Dat geschiedde in de vorm van een normale zitting; met dien verstande dat de voorzitter van het gerecht alsook de officier van justitie het woord voerden ("de dagvaarding" en "het re quisitoir" heten dergelijke toe spraken in rechterlijke taal.) Mevrouw Andringa-Blok be weegt zich al 27 jaar in de rech terlijke wereld. In 1950 als ad vocaat begonnen, werd zij in '63 benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter in Delft. Die zelf de functie bekleedde ze ook nog in Den Haag en Wageningen, waarna ze vier jaar geleden tot rechter bij de Rotterdams recht bank werd benoemd. De voorkeur van mr. Andrin- ga is echter altijd meer uitge gaan naar het kantongerecht dan naar de rechtbank (die fei telijk een stapje "hoger" is). Daarom ook gaf zij die Rotter damse functie al vrij spoedig op om naar het Schiedamse kan tongerecht over te stappen. Dit kantongerecht behandelt de kleinere zaken; vergrijpen die in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland gepleegd worden. In zijn toespraak tot de nieu we kantonrechter zei de officier van justitie dat één kantonrech ter eigenlijk te weinig is voor het Schiedamse gerecht. Er moe ten zóveel zaken behandeld worden, dat de benoeming van een tweede kantonrechter in Schiedam erg welkom zou zijn. n Namens de Raad van Toezicht en de Kring van Kantonrechters spraken ook mr. Remmeling >en mr. Gerritsen de nieuwbakken kantonrechter toe. Met name de heer Gerritsen toonde zich uiterst verheugd dat in zijn Kring van Kantonrechters een tweede vrouwelijk lid zou toe treden. Het heeft elf jaar moe ten duren voordat de eerste vrouwelijke Nederlandse kan tonrechter een vrouwelijke col lega kreeg. "Hopelijk zijn we nu op het goede spoor en komen er meer," aldus mr. Gerritsen Mevrouw Andringa-Blok noemde zichzelf een gematigd feministe, maar wilde zich met verder uitlaten over de nood zaak tot uitbreiding van vrou welijke kantonrechters of rech ters. Wel zei ze te hopen dat de tijd waarin vrouween er niet aan hoefden te denken om zich .in de advocatuur te begeven, nooit meer terugkomt. Na de plechtige installatie werd er in het kantongerecht een receptie gegeven ter ere van de nieuwbakken kantonrechter. Leerlingen .boycotten gymzaal Manni *sMaa De ouders van de leerlingen hebben dat gebruik massaal verboden. Door de gemeente op deze manier onder druk te zetten willen de ouders ervoor zorgen dat de scho lieren een betere gymzaal dan de huidige krakkemik kige krijgen. Meteen na de Pinkstervakan tie hebben de leden van het Oudercomité aan de leerlingen een briefje mee naar huis gege ven, waarin de ouders wordt gevraagd hun kind het gebruik van de gymzaal te verbieden. Aan die oproep is in grote geta le voldaan. „Met ingang van heden 2 junk verbied ik u mijn kind deel te laten nemen aan de gymlessen m de zaai gelegen aan de Broersvest Ik eis echter wel dat de lessen in lichamelijke opvoe- SCHIEDAM In de maand april is het inwonertal van Schiedam minder sterk terugge lopen dan sinds lang maande lijks de tendens was. Het totaal aantal daalde met 21 personen van 76.570 naar 76.549. Het man nelijk inwonertal bleef vreemd genoeg gelijk aan dat van de maand maart, de 21 zijn derhal ve allemaal vrouwen. In april werden In deze stad 71 kinderen geboren. 52 mensen stierven in die maand. 250 mensen vestigden zich in april in Schiedam, daar staan echter 290 tegenover die de stad verlieten. De meesten deden dat om zich in Rotterdam, Vlaardingen of in het buitenland te vestigen. De genen die zich in april in Schie dam vestigden kwamen voor het «vergrote deel uit buurstad Rot terdam. ding normaal doorgaan," 'zo hebben de ouders de schoollei ding laten weten. Met deze ondertekende brief jes stappen de ouders en de leerkrachten naar het bestuur van de Sint Willebrordusstich- ting, die de school bestuurt De ze stichting moet er dan op haar beurt voor zorgen dat de protes ten bij de gemeente terecht ko men. Het alternatief dat de ouders aandragen is om hun kinderen, per busje dagelijks naar een be tere gymzaal te vervoeren. Wel ke zaal dat zal moeten worden is echter onbekend; alle gymza len in Schiedam zijn overvol. De huidige handtekeningenak- tie volgt op een andere aktie die vorige week heeft plaatsgevon den. Aan burgemeester Lems werd een brief gestuurd met het verzoek op zeer korte termijn iets aan de ellendige gymsitua- tie te doen. Toen daarop niet snel genoeg antwoord kwam, zijn de leden van het ouderco mité tot deze nieuwe aktie over gegaan. Begin mei werd ook ai in en rond de gymzaal zelf aktie gevoerd. Ook zijn al eens ruim 4300 handtekeningen aan onder wijswethouder Posthoorn en aan Lems aangeboden. Voor de komende weken heeft het oudercomité van de Sint Jans/Alyosiusschool nog enkele akties in petto, zo wordt onder meer de eerstvolgende vergade ring van de Schiedamse Sportraad alsmede die van de Commissie voor Vorming en Re creatie bezocht „We moeten die nieuwe gym zaal voor onze kinderen in elk geval vóór de zomervakantie doorgedrukt hebben, anders moeten we in september weer helemaal van voren af aan be-, ginnen," verklaart oudercomité- lid mevrouw Friederich. Vrij wc tot krac westelijk turen nii «juni

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2