Wachten op beslissing over rijkssteun Man weigert amputatie van vinger Eén hellingbaon vergeten Stijgende winst bij Hoek Loos 'ZAND WORDT NIET VAAK GENOEG VERVANGEN' Verslaafde vluchtte uit kliniek Silent Movie: pure kolder Ot en Sien-markt op het stadserf Autokrakers aangehouden Underground- jazz in De Tempel Schiedam Geen uitspraak Ah Biïigo Dukdalf VRUDAG 3 JUNI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Niet deze maand maar pas in augus tus neemt de gemeenteraad een beslissing over het be stemmingsplan Woudhoek-Noord. Oorzaak van de ver traging is een gesprek dat de wethouders Scheeres en Zijdeveld afgelopen woensdag hadden met minister Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning. Deze heeft toen gezegd dat gesprekken met an dere ministers over rijkssteun voor de uitbreiding van Schiedam-Noord pas in de loop van deze maand kun nen worden afgerond. z SCHIEDAM - Bij Bijker bv staan meer apparaten en baden met vloeistoffen als chroomzuur en cadmium dan volgens de verleende hinderwetvergunning is toe gestaan. Een onderzoek door ambtenaren van het Stadskantoor dat deze week bij het galvaniseerbedrijf aan de Bettoweg werd gehouden, heeft dit aangetoond. Éi V n ps) Ep< val sla ver ne. SCHIEDAM - De tientallen zandbakken die Schie dam rijk is moeten regelmatiger van nieuw, vers zand voorzien worden. Honden en katten dié de zandbakken bezoeken om er hun behoefte in te doen, zijn er de oorzaak van dat er in steeds groteren getale kinderen uit de speelbak komen met een besmetting. Door in een zandbak te gaan spelen kunnen kinderen allerlei ziektes oplopen. SCHIEDAM - Het invoeren van een gemeenschap pelijke gezondheidsdienst voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is door het Schiedamse CDA weer een eindje verder op de lange baan geschoven. Deze partij wil namelijk niet dat het bestuur van een dergelijke dienst gevormd wordt door de drie wethouders van volksgezondheid uit de drie steden. Er zou ook een aantal raadsleden in moeten. A SCHIEDAM - „Non" is het enige woord dat deze week te horen is in het Biozaaltje van het Passa ge Theater. Dat komt om dat daar de film Silent Movie vertoond wordt, een film waarin - de naam zegt het reeds - geen woord gesproken wordt. Feldinan'6 Silent Movie- In het midden zit Marty Nog geen besluit over within ei ding ••M 'hie< dam- f-o a rd Noord is door dit alles opnieuw flmk vertraagd. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat de gemeenteraad het al in april zou behandelen Dit alles blijkt uit een brief die gisteren aan de leden van de raadscommies voor financiën en ruimtelijke ordening werd ver zonden. Volgens de twee wet houders was het gesprek met Gruijters "bijzonder hoopvol". Itesgevraagd wilde wethouder Chns Zijdeveld verder mets kwijt over de inhoud van het gesprek met de minister. Wel gaf hij toe dat de inhoud van de brief aan dé commissieleden ex pres vaag was gehouden. De besluitvorming over het bestemmingsplan Woudhoek- De leden van de Schiedamse PvdA-afdeling hebben gister avond geen uitspraak over de uitbreiding van Schiedam-Noord gedaan. Daarmee wordt gewacht tot de ledenvergadering van augustus. Deze vindt plaats voor de gemeenteraadsvergadering waarbij het genoemde bestem mingsplan aan de orde komt. Toen Noord gisteravond in een volle zaal van gebouw Irene aan de orde kwam zei het oud- raadslid Tmy Krikke Hein on dermeer. „Ik kan het aantal vergaderingen waarbij over wo ningbouw werd gesproken niet meer tellen, maar gebouwd wordt er niet. Als je in Schie dam wat wilt komt er wel weer een actiegroep of een bezwaar schrift en zit je weer op je kont. Schiedam moet naar MAassluis en Vlaardmgen kijken daar wordt wel gebouwd. Bouwen is liet enige wat we moeten doen Wethouder Chris Zijdeveld ant woordde dat hij het volkomen eens was met deze opmerkingen. Van verschillende kanten werd de wethouder aangevallen over het feit dat bij het opstel len van de uitbreidingsplannen voor Schiedam-Noord geen in spraakprocedure waren opgeno men. Zo zei opbouwwerker Jos van der Lugt die in Noord werkzaam, is: „Van PvdA ver wacht je op z'n minst dat ze in houd aan het woojd inspraak geven." Het antwoord van Zijdeveld was dat de uitbreidingsplannen zijn opgesteld aan de hand van het streekplan voor Rijnmond. Volgens hem is bij het opstellen van dit streekplan al een in spraakprocedure gehanteerd. Hij voegde er gisteravond aan toe dat inspraak alleen zin heeft, wanneer er mensen bij betrok ken zijn die werkelijk belang hebben bij het eindresultqat van een bepaald plan. Inmiddels is bekend geworden dat tegen het bestemmingsplan Woudhoek-Noord al ruim dertig bezwaarschriften zijn ingediend. SCHIEDAM De 29-jarige uit Hamburg in West-Duitsland afkomstige H. A. heeft gister morgen geweigerd om zijn rech ter middelvinger in het Ge meenteziekenhuis te laten am puteren. Hij verliet hef zieken huis met de mededeling dat art sen in Hamburg beter in staat waren om dit te doen. Tijdens het uitladen van een vrachtwagen bij het handelsen trepot aan de Lange Nieuw- straat was de man met zijn vin ger blijven haken. Een gealar meerde surveillancewagen die zich compleet met zwaailicht en sirene naar de plaats van het ongeval spoedde, moest het kruispunt Lange Nieuwstraat/ Gernt Verboonstraat oversteken terwijl het verkeerslicht op rood stond. Het gevolg was een bot sing met een andere auto die middenop het kruispunt plaats vond. De schade was enorm. SCHIEDAM - De politie heeff gistermorgen in alle vroegte op de Broersvest twee Rotterdam mers aangehouden, die even te voren op de hoek van de Singel en de Lange Singelstraat een auto hadden open gebroken. De twee zijn de 20-jarige F.A.S. en de 18-jarige D.V. Ze zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Een bewoner zag dat het tweetal bezig was een auto open te breken en waarschuwde de politie. De auto waaruit niets werd meegenomen bleek van de 42-jarige Th. J. Z. te zijn. SCHIEDAM - Bij de reconstructie van de Laan van Bol'Es in Groenoord heeft de gemeente kennelijk één fout gemaakt. De gevolgen hiervan zijn dat zowel mensen die in een rolstoel zitten als degenen die achter een kinderwagen lopen niet zon der moeite de rijbaan kunnen oversteken. Zo op-het oog lijkt de oversteek'in de buurt van de Eduard van Beinumlaan op alle plaatsen voorzien te zijn van zoge naamde heliingbanen die ondermeer het niveauverschil tussen trottoir en rijbaan moeten overbruggen. Men is echter één heiiingbaan vergeten aan te leggen, zodat het niveauverschil tussen een stuk trottoir en het fietspad dat in de richting Vlaardingen loopt is.blijven bestaan. SCHIEDAM In vier jaar tijd is de netto winst van Hoek Loos bijna verdubbeld. Het aan tal werknemers van de machi ne- en zuurstoffabriek is sinds 1972 echter met zestig teruggelo pen. Dit blijkt uit het deze week verschenen jaarverslag over 1976. Het hoofdkantoor van Hoek Loos is gevestigd aan de Havenstraat. De netto winst bedroeg in 1973 ruim 49 miljoen gulden en steeg het afgelopen jaar tot ruim 94 miljoen gulden. Volgens hét jaarverslag bedroeg de omzet het afgelopen jaar ruim 152 mil joen gulden en werd er voor ruim elf miljoen gulden geïn vesteerd. Hoek Loos telde op dé laatste dag van 1976 1.089 werk nemers. SCHIEDAM - In de jon- gerensociéteit De Tempel aan de Overschiesestraat vindt morgenavond een op treden plaats van de groep Waves From Hiatus. Deze groep werd vorig jaar zomer opgericht en kon in de regio Rotterdam al gauw geen kwaad meer doen. De soort muziek die de groep brengt betitelt ze zelf als „under- groundjazz". Het optreden begint om acht uur, de toe gangsprijs is 3,50. H H Oi Bijker houdt ach niet aan regels hinderwet Bijker bv is in opspraak getto-- men door een onderzoek dat werd verricht door de twee mi lieu-actiegroepen Voorkomen is Beter en het Milieu Aksiecen- trum Nederland (MAN). De di rectie van het bedrijf heeft nu van de gemeente te horen ge kregen dat binnen vier weken 1 een nieuwe hinderwetvergun ning moet worden aangevraagd. Gebeurt dit niet dan is men constant in overtreding. De uiterste consequentie kan dan zijn dat het galvaniseerbedrijf op last van de gemeente wordt gesloten. Bij de gemeente zegt men dat een onderzoek naar de situatie bij het galvaniseerbedrijf meer een zaak is voor de Arbeidsin- -spectie. Deze is gisteren begon nen met het verrichten van me tingen op het terrein aan de Bettoweg. Volgens districtshoofd F. J. Janssen zullen daar ruim twee weken mee gemoeid zijn. Dan moet blijken of de omstan digheden waarin de arbeiders bij Bijker bv moeten werken inderdaad levensgevaarlijk zijn. De twee genoemde milieu-actie groepen hebben als eindconclu sie van hun onderzoek dat dit wel degelijk het geval is. Districtshoofd Janssen van de Arbeidsinspectie zei gisteren nog eens: "Wat daar gebeurt is niet aanvaardbaar. Er moet een hoop aan de interne orgamsatie ver anderen. Alles wordt maar aan gevoerd en neergezet, de weg binnen het bedrijf is niet meer te vinden." De Arbeidsinspectie begon vo- nge week een vooronderzoek naar de situatie bij het galva niseerbedrijf. Volgens de" heer Janssen is het resultaat hiervan geweest, dat Bijker bv ai gestart is orde op zaken te stellen. 'ónderen mi n i ziek door zandbaken' s<y/'V' 1 ma nic eet vai spi I zen Ep< mei Hu ook Zie wei Raadslid Els Hellwig maakte de wethouder van volksgezond heid Eef Col lé eerder deze week attent op dit probleem. Volgens haar komt het steeds vaker voor dat kinderen een virusziekte op lopen tijdens het zandbakspei. "Hoe hoog is de 'verversings graad' van de zandbakken?" vroeg mevrouw Hellwig aan Cbilé. De introductie van dit nieuwe Nederlandse woord bracht Collé weliswaar even van zijn stuk, maar hij had zijn antwoord toch al gauw klaar. "Dat weet ik niet," zei Colié. Gemeentewerkers weten ech ter te melden dat het regelmatig voorkomt dat een zandbak in geen jaren schoon zand ziet hoewel een verversing van tweemaal per jaar als minimum geldt Op verzoek van mevrouw Hellwig zal nu een onderzoek naar de zandbaksituatie gehou den worden en worden er plan nen opgesteld om tot een "hoge re verversingsgraad" te komen Eb kosten die het vaker verver sen van zandbakzand met zich mee kan brengen, kunnen ech ter volgens de heer Collé wel eens zeer hoog uitvallen. Zand is namelijk duur. Eén commissielid wist echter j onmiddellijk een oplossing voor dit probleem. "Graaf het zandli- chaam van Rijksweg 19 dan af, die weg gaat toch niet door en dan heb je een hoop zand dat toch al betaald is," meende hij, De oplossing zal waarschijnlijk met in Collé's onderzoek worden betrokken. Dat onderzoek moet overigens binnen een week of twee voltooid zijn. ROTTERDAM;- „Ik zag het er niet meer zitten," zei Rens M. (21) uit Rotterdam gisteren bij de rechtbank over z'n besluit een ontwenningskliniek voor drugverslaafden te ontvluchten. En dat terwijl hij er slechts zes dagen had doorgebracht De jongeman had „onder in vloed van heroine" in Rotter dam en Schiedam zo'n vijftien inbraken gepleegd. Hij maakte daarbij onder meer geld, betaal cheques, gouden sieraden en een elektronische rekenmachine buit De spullen werden ver patst om heroine te kunnen ko pen. De rechtbank had de jon geman in raadkamer schorsing van voorarrest verleend om op name in een kliniek mogelijk te maken. Van die behandeling was echter niets terecht geko men. Niettemin verklaarde Rens M, dat hij nu geheel van de he roine af was. Officier van Justitie mr. W. A. de Saint Aulaire memoreerde, dat er al vele jaren aan de Rot terdammer is gesleuteld. Ver geefs echter, vooral omdat de heroïneverslaving te ver was doorgewoekerd. De officier eiste voor de reeks vergrijpen, waar onder ook het bezit van een pistool met zeven patronen, veertien maanden gevangenis straf. Raadsvrouwe mr. K. Siem be pleitte met name opname in een strafinrichting, waar Rens M. intensief kan worden begeleid. De rechtbank, die onmiddellijk uitspraak deed, veroordeelde de jongeman tot elf maanden ge vangenisstraf, Zij drong er bij de officier op aan te bewerk stelligen, dat de Rotterdammer in een op een goede begeleiding afgestemde inrchting wordt ge plaatst. LEI ling c is zo rnogel huisvi worde al on gadigc duizet CDA wil gro tere invloed op nieuwe gezondheidsdienst Dat liet het CDA woensdag avond horen op een vergade ring. Daarmee is de realisatie van de gemeenschappelijke dienst weer moeilijker gewor- SCHIEDAM - De Dukdalf wil meer avonden voor de bewoners van De Gorzen organiseren in het komende seizoen. Daarmee wordt vanavond alvast begon nen en wel met een bingo avond. Daarbij zijn omdat het ijie eerste keer is - schitterende prijzen te winnen. De bingo avond is gratis toegankelijk en begint om acht uur. den, omdat iedere opmerking die één van de drie gemeentes, crver de zaak gemaakt wordt weer met de twee anderen uit en te na besproken moet wor den. Voordat Schiedam nu in haar gemeenteraad de reorganisatie van de gezondheidszorg kan goedkeuren, met Collé weer uit gebreid in discussie treden met zijn ambtsgenoten de dames Vermeule en Van Eek, in Vlaar dingen en Maassluis. Ook de PvdA-fractie zette enige kanttekeningen bij de voorstellen van de drie gemeen tes. Zo diende Ruurd van der Veer van de PvdA alvast een motie in, waarin geeist wordt dat het functioneren van de ge meenschappelijke GG&GD minstens driemaal per jaar be sproken wordt in de drie ad-' viescommissies voor volksge zondheid uit Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. Ook eiste Van der Veer nog dat de dne wethouders ai hun besluiten kenbaar zouden ma ken aan de commissies, terwijl als derde punt in de motie op genomen was dat de gemeen schappelijke dienst niet verloren mag gaan als er een Distnctsge- zondheidsdienst Rijnmond wordt opgericht. Die drie eisen wilde Collé wel inwilligen, zodat de PvdA zich alvast akkoord verklaarden met de plannen. Bij het CDA lag dat wat moeilijker. Die wil de hele kwestie nogmaals in zijn fractie bespreken. Op de gemeenteraadsvergade ring vap 20 juni - waar de hele kwestie ter sprake moet komen) - zal daardoor uitgebreid ver der gediscussieerd worden over deze gemeenschappelijke ge zondheidsdienst Pure kolder valt er te genie ten in Silent Movie, kolder waarvoor voornamelijk Mei Brooks en Marty Feldman zor gen. De beroemde filmregisseur Mel Funn (Mel Brooks dus) is geheel aan de grond geraakt door de drank. Hij wil daar weer bovenop komen door een nieuwe film te maken, dat moet Silent Movie worden. Hij biedt het script voor Silent Movie aan aan z'n baas. maar die ziet er mets in. Er komen geen sterren in voor. Die sterren zijn door Funn vlug gevonden: Burt Reynolds, James Caan. Anne Bancroft, Li za Minelli en Paul Newman willen Funn wel uit de zorgen helpen. Zodra de film echter een succes dreigt te worden stelt de concurrerende filmmaatschappij alles in het werk om de film in haar bezit te krijgen. Op de première blijkt de enige kopie gestolen te zijn. Tussen dat alles door valt er uitgebreid te genieten van de meest waanzinnige scènes, de grappen volgen elkaar zelfs zó snel op dat de kijker het nau welijks kan bijbenen. In de grote zaal van het Pas sage wordt een „moderne grie zelfilm" gedraaid, die doorbor duurt op het thema van Earth quake, Towering Inferno en Jaws. Deze keer is de mensene- tende beer Grissly. die in een rustig parkje de boel op stelten komt zetten en vele zonaanbid- dere "opeet, In deze film worden de hoofdrollen gespeeld door Christopher George en Andrew Fine. En door beer Grizzly na tuurlijk. Voor de kinderen die van film houden is er tenslotte op zater dag-, zondag- en woensdagmid dag een voorstelling van Walt Disneys levensechte avonturen. Tjgers, buffels en wat er ver der allemaal nog rondloopt in de Amerikaanse wildernis komt in deze film voor. SCHIEDAM -De doch ter van de bekende Ot- en Sien-tekenaar Jetses, mevrouw Dien Kalsbeek- Jeises zal zaterdagochtend de jaarmarkt op het Stadserf openen. Zij Is voor deze taak uitgeno digd, omdat de hele jaar-' markt in het teken van Ot en Sien staat. Het is de derde keer dat ren dergelijke jaarmarkt georganiseerd wordt; de eerste keer werd de markt ter ere van het TO-jarig bestaan van Schiedam gehouden. De jaarmarkt zal mor gen om elf uur geopend worden bij de oude brandweerkazerne. Me vrouw Kalsbeek-Jetses zal die openingsplechtigheid amen met wethouder Posthoorn verrichten. Mevrouw Dien Jetses was de enige dochter van de tekenaar Jetses (van de leesplank) en heeft model S»taan voor de Sien van Ot Op de jaarmarkt zul len voor de jeugdige be zoekers spelletjes uit de tijd van Ot en Sien ge speeld worden; ook zullen er bijpassende kleder drachten getoond worden. De opening van de jaar markt wordt voorafgegaan door een rondrit door de stad waaraan onder meer de Jeugdrijnmondband rreedoet. Ook het Haagse majorettencorps Cinderel la en zeeverkenners van de Huis te Rivieregroep lopen mee. Op de markt zelf zal tot rond zes uur een viertal soorten vermaakt geboden worden; een kermis, een markt, een fancy fair en variété. Eén van de spe cialiteiten op de markt is de kraam van de makers van Doesbergse Boeren- .mosterd. Ook staat het Fbedelparadijs op de markt, ter plekke kunnen poedels geschoren worden. Als oude ambachters heb ben de organisatoren van de markt de hand kunnen leggen op een hoepelma ker, een touwslager, rnan- demaker, sigarenmaker en een doedelzakmaker. Het onderdeel variété wordt voornamelijk ver zorgd door het Asoosjaale Orkest, dat tot driemaal toe een half uur zal op treden. Clown Jojo en goochelaar Robert Rom- day komen ook. y Vrij ve< Boordwi Tot vrij noordwc Stopera den. Siuni 'Juni

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2