40.000 GULDEN VOOR WERKLOZEN i Geld weg uit woon wagen Partner Esslingenbestaat 1200jaar Honderd proef- inschrijvingen 'moedermavo' DAT WORDT EEN LEUK PLEINTJE *oianski-£üin iii Bio Ifilm en theater in De Tempel Regina lot op het bot gesloopt schiedanv Botsing op Nolenslaan m INBRAAK Vuil in brand PvdA: Alleen progressieven aan 't roer in Rijnmond Buffel: 300% meer kosten mmmm v VRIJDAG 10 JUNI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA H SCHIEDAM - Veertigduizend gulden zal er uitge trokken worden om de werklozen uit Schiedam de mogelijkheid te verschaffen aan allerlei cursussen mee te doen. Voor die cursussen hoeven ze dan zelf niets te betalen. Op 1 september aanstaande moet alles in kan nen en kruiken zijn en kunnen de werklozen die dat willen deelnemen aan de taal-, handenarbeid- en ont wikkelingscursussen. De commissieleden waren onder aanvoering van Ruurd van der Veer gisteren scheu tig met geld voor werklozen. SCHIEDAM - Van de zes Schiedammers die op de stembiljetten voor de Tweede Kamerverkiezingen van ruim twee weken geleden voorkwamen, heeft CPN- wethouder Eef Collé de meeste voorkeurstemmen be haald: 105. Zijn naam kwam op de stembiljetten in veertien van de achttien kieskringen voor. In de kies kring Dordrecht waar Schiedam onder valt kreeg Col- lé 77 voorkeurstemmen. De wethouder stond op de 21ste plaats van lijst vijf. SCHIEDAM - De Duitse partner van Schiedam, Esslingen am Neckar, viert feest. De stad bestaat dit jaar 1200 jaar en dat is een feit dat op Duitse „AGündliche" wijze ge vierd wordt. De hoogte punten van dit eeuw feest vinden het aan staande weekend plaats. De afgelopen twee maanden zijn trouwens al uitbundig gevierd in Esslingen. Feest in Esslingen De 1200-jaar sticker SCHIEDAM - Het aantal Schiedammers dat belang stelling heeft voor het tweede-kans-onderwijs voor volwassenen ofwel de „Moedermavo" bedraagt hon derd. Bijna uitsluitend vrouwen hebben zich bij wijze van proef laten inschrijven, aldus een woordvoerder van de Rotterdamse avondscholengemeenschap Mefcu- rius. SCHIEDAM - De reconstructie van de Lange Kerkstraat is nog steeds in volle gang. Met 'name het begin ervan bij de Broersvest ondergaat mo menteel een ge daanteverande ring. Van de twee stukken straat die er la gen is er één verdwenen. Daarvoor in de plaats komt een pleintje dat langzamerhand vorm begint te krijgen. Weldra zal blijken dat het een leuk pleintje wordt, dat het stads beeld zeker zal verfraaien. SSas SCHIEDAM - Het Passagetheater heeft een film van de fameuze regisseur Roman Polanski naar Schie dam gehaald. Het is „De Huurder" met in de hoofdrol len Polanski zelf, Isabelle Adjani, Shelley Winters en Melvyn Douglas. De film is te zien in het Bio. Gratis bij- en oms d i olen De in een extra vergadering bijeen zijnde Commissie voor Sociale zaken heelt gistermiddag besloten, dat de gemeente flink in de buidel moet tasten om het werkloosheidsprobleem te hel pen oplossen. Het op tafel lig gende voorstel om slechts 22jOO beschikbaar te stellen voor het project „Sociaal Cultu reel werk voor werklozen", werd op voorstel van PvdA-er Ruurd van der Veer omgebogen in een voorstel om ƒ40.000 uit te trekken. Met het plan om de deelnemer zelf aan het cursusgeld te laten SCHIEDAM "Uit een woon wagen in het woonwagencen- trum aan de Schiekade is een bedrag van drieduizend gulden gestolen. Het geld was het eigendom van de 18-jarige C.v.S. De politie vermoedt dat degene die het geld wegnam met be hulp van een valse sleutel de woonwagen is binnengekomen. Een inbraak in het magazijn van Vroom en Dreesmann aan de Buitenhavenweg leverde zes fototoestellen, een filmcamera en zeven paar sokken op. De to tale waarde van dit alles be draagt vijftienhonderd gulden. Men kon in het magazijn komen door een raam open te breken. Uit de woning van de 33-jari- ge Th.H.J. aan de Nieuwe Maas straat is een portemonnee met 385 gulden gestolen. De dief die de portemonnee wegnam kon zonder moeite de womng bin nenkomen, omdat de voordeur openstond. SCHIEDAM - Na een botsing op de Nolenslaan is de vier jaar oude John R. met vermoedelijk een hersenschudding ter obser vatie opgenomen in het Nolet- ziekenhuis. Hij zat achterop de brommer van zijn moeder de 29-jarige M.J.R.-H., die door de botsing een gekneusde elleboog opliep. De bromfiets kwam in botsing met de fiets van de 16-jange M.J.V., toen deze plot seling vanaf de stoep de rijweg op reed. meebetalen, had Van der Veer eerder tijdens de vergadering al de vloer aangeveegd. De werk groep die de cursusplannen heeft voorbereid had de ge meente namelijk geadviseerd om de werkloze cursist een percen tage van het cursusgeld te laten betalen. Dat ging onder het mom van „dan zijn ze tenminste gemotiveerd om door te gaan met de cursus en niet na twee lessen er al mee te stoppen". Dat nu vond Van der Veer {en met hem de overige commissie leden) een vreemd argument. „Werklozen hebben al zo weinig geld, dus iaat ze met voor zo'n cursus betalen. En er moeten toch betere wegen te vinden zijn om de werkloze te motive ren," aldus Van der Veer. Wethouder Collé die Sociale Zaken in zijn portefeuille heeft kon daarmee akkoord gaan, waarop de eigen bijdrage uit te regeling geschrapt werd. Het voorstel het begrote be drag verder op te schroeven tot ƒ40.000 was volgens Van der Veer noodzakelijk om het slagen Z< - w-> ,-y. xt'Avw -.v-v van het projekt te garanderen. Over dit bedrag zal tijdens de gemeenteraadsvergadering van' maandag 20 juni definitief be slist worden. Binnen enkele weken zal nu een stuurgroep opgericht wor den die nog voor september zorgt dat de mogelijkheden voor deelname van Werklozen aan al lerhande cursussen gerealiseerd worden. In die stuurgroep ko men vertegenwoordigers van de Gemeentelijk Sociale Dienst, van het Arbeidsbureau, een ge meentelijk secretaris, een vak bondsvertegenwoordiger, iemand van de Katholieke Stichting voor Sociaal Culturele arbeid en vijf werklozen. De maatschappelijke integra tie is de belangrijkste doelstel ling die aan het Sociaal Cultu rele werk voor Werklozen ten grondslag ligt. Degenen voor wie het Werklo- zenprojekt voornamelijk be stemd is worden in de gemeen telijke nota aangeduid als werk lozen die: O door milieu-achtergronden met of weinig zijn geschoold en daardoor zijn aangewezen op ongeschoolde beroepen, O vroeger niet wilden leren maar nu wel, Q zich willen omscholen. Een werkgroep Publiciteit zal - als de gemeenteraad positief beslist over de voorstellen - de ze zomer de hele zaak onder de aandacht brengen. Collé kreeg 105 voorkeur stemmen Na Eef Collé komt Martin van der Goes die op de achtste plaats van lijst twaalf de RKNP stond. Hij kreeg in totaal 82 voorkeurstemmen. Zijn naam kwam in alle achttien kieskrin gen op de stembiljetten voor. In zijn eigen kieskring haaide hij negen stemmen. Zijn partijge noot J. L. J. M. Meijer wiens naam eveneens m alle kieskrin gen voorkwam en die op de elf de plaats stond, kreeg 63 voor keurstemmen. Daarvan werden er vijf in de kieskring Dor drecht uitgebracht. Het PPR-raadslid Hans van der Wilk staat van de zes Schie dammers wat het aantal voor keurstemmen betreft op de vier de plaats. Hij behaalde 54 voor keurstemmen waarvan 38 in de eigen kieskring. Zijn naam stond in vijf kieskringen op de stembiljetten. Vervolgens komt A. B. A. M. Kools die op de vijfde plaats van lijst negentien de Kommunistische Eenheidsbe- weging stond. In alle achttien kieskringen behaalde hij w to taal vijftig voorkeurstemmen waarvan vier in de kieskrinz Dordrecht Tenslotte J. Kortland wiens naam slechts in drie kieskringen voorkwam. Hij stond daar voor de PSP (lijst 11) op de 27este plaats. Op hem werden 27 voor keurstemmen uitgebracht. Daar van waren er twintig afkomstig van kiezers uit de eigen kies kring en zeven van kiezers uit de kieskring Rotterdam. In de kieskring Middelburg werd er geen enkele voorkeurstem op de PSP-er uitgebracht. „Die grosze Festwoche" wordt echter zondagavond uit geluid met een groot wijn feest Eerder die dag wordt een partnermiddag gehouden op de beroemde Stadsburg waar ook andere partnerste den aanwezig zullen zijn. Het Esslinger gemeentebe stuur heeft daartoe delegaties van de gemeentebesturen uit genodigd om bij de festivitei ten aanwezig te zijn. Namens Schiedam zullen burgemeester Lems, wethouder Scheeres en secretaris Blok met echtgeno ten aanwezig zijn. Uit de partnersteden Vienne, Velenje. Norrkopmg en waarschijnlijk ook uit Udine zullen eveneens gemeentebestuurders aanwezig zijn. Vanmiddag is dit gezelschap in Stuttgart {20 kilometer ten noorden van Esslingen) ver welkomd door afgevaardigden van Esslingens Oberbur- germeister Eberhard Klap- proth. Een korte rondrit door de stad en een bezoek aan een feestschuit op de nvier de Neckar valt de Schiedammers deze eerste dag ten deel. Zaterdag breekt het eigen lijke stadsstoet los; dan trekt een grote historische feesttrein door de stad die 1200 jaar Es slingen in beeld brengt. Dit feestgedruis op straten en pleinen moet daarna uitmon den in het Blumenbal. In de maanden april en mei heeft het 12de eeuwfeest Es slingen ook al danig in de greep gehad. Zo werden begin apnl in deze stad de Europese kunstzwemwedsfrijden gehou den en vonden er vele zang festivals plaats waarbij alles wat Esslingen aan zang en muziek te bieden heeft kwam opdra ven. Ook werd een historische tentoonstelling geopend en met pinksteren voor de sport- jeugd uit alle partnersteden een toumooi gehouden. Hesslingen dat 500 jaar lan ger bestaat dan Schiedam, heeft stevig uitgepakt voor haar 1200-popgranjma. Het Schiedamse 7de» eeuWfeest van twee jaar geleden verbleekt enigszins bij dit Duitse ge weld. Overigens waren tijdens het Schiedamse eeuwfeest ook in Schiedam diverse vertegen woordigers van het Esslingse gemeentebestuur aanwezig bij de officiële feestviering. Het Esslingse gemeentebe stuur heeft behalve de ge meentebesturen, ook de jour nalisten uit de partnersteden uitgenodigd om aan dit groot se jubileum deel te nemen. De komende week zal Het Vrije Volk dan ook verslag doen van het Esslinger feest en de rol daarin van de Schiedamse delegatie. De scholengemeenschap gaat de „Moedermavo" opzetten die half augustus in het nu nog leegstaande gebouw van de voormalige Dr. Kuyperschool aan de Stadhouderslaan van start moet gaan Volgens de woordvoerder van Mercunus neust hij dagelijks m de post met de hoop dat er een bnef van het ministerie van Onderwijs bij zit. Die bnef moet de officiële machtiging zijn om in Schiedam een „Moe dermavo" te starten. Zodra de machtiging binnen, is kan pas worden begonnen met de defini tieve inschrijvingen. Dit gebeurt door het storten van het in schrijfgeld dat negentig gulden per persoon bedraagt Zoals het er nu naar uitziet kan in augustus met drie klas sen worden gestart Het hangt van het aantal definitieve in schrijvingen af hoeveel vakken er in het vakkenpakket komen te zitten. Minimaal zijn dat de vakken: Nederlands, Engels, Duits, handelskennis en biologie. Blijft het aantal definitieve in schrijvingen gelijk aan het aan tal proef inschrijvingen, dan is de kans erg groot dat ook Frans erin wordt opgenomen. SCHIEDAM - Er is een in braak gepleegd in het huis van de familie P. aan de Louis Rae- maekerstraat die momenteel vakantie viert Men kwam de woning binnen via de terras deur. Binnen werd alles door zocht, maar het is nog. niet be kend wat er precies werd gesto len. Degene die de. planten van de familie verzorgt ontdekte de inbraak. SCHIEDAM - Onbekenden hebben m het Herenpad een hoop huisvuil in brand gestoken. De brandweer moest er aan te pas komen om het brandje te blussen. :- y -t*. ■A In „De Huurder" draait alles om de verlegen en onhandige archiefklerk Trelkovsky die er gens in Parijs een klein appar tement wil huren. Hij knjgt het appartementje, omdat de be woonster ervan komt te overlij den aan de verwondingen die ze opliep na een sprong uit het raam van haar woning. Het voornemen van Trelkovsky om in het appartementje zijn rusti ge en teruggetrokken leven voort te zetten mislukt volko men. Hij knjgt te kampen met achiervolgingswaanzin, waarbij hij ach voortdurend verbeeldt dat zijn buren hem nazitten om dat hij teveel lawaai maakt Dit alles leidt tot een aantal angst aanjagende gebeurtenissen. „De Huurder" ts voor filmkij kers van achttien jaar en ouder. De aanvangstijden zijn dagelijks om 14, 18 45 en 21.30 uur. In de grote zaal van het Pas sagetheater draait deze film- week de oorlogsfilm „Battle of Midway" van Jack Smight Deze film laat op spektakelachtige wijze zien wat er zich in 1942 na de Japanse aanval op Pearl Harbour rond het eiland Mid way in de Stille Oceaan afspeel de. De hoofdrollen in Battle of Midway worden ondermeer ver tolkt door de acteurs Charlton Heston, Henry Fonda en Glenn Ford De film is bestemd voor personen van veertien jaar en ouder. De aanvangstijden zijn dagelijks om twee en acht uur. De jeugd kan zaterdag-, zon dag- en woensdagmiddag in het Bio terecht om een groot aantal tekenfilms te zien. Daar draait dan „Met Walt Disney op avontuur" waarin striphelden als Donald Duck, Mickey Mouse en Pluto belangrijke rollen spe len Het jeugdmatmee begint 's middags om twee uur. ROTTERDAM In Rijn mond moet ook na de ver kiezingen van volgend jaar een progressief program- college komen. Daarvoor heeft het bestuur van de kieskring Rijnmond van de PvdA zich uitgesproken. Op basis van de onlangs gehouden algemene verkie zingen zou de PvdA 44 van de 811 zetels behaald' heb ben Momenteel regeert de PvdA met steun van de PPR (3 zetels) met een meerderheid van één zetel. Hoewel er op landelijk niveau gezocht wordt naar samenwerking met het CDA voelen de socialisten in Rijnmond daar niets voor. „Het ethisch reveil van het CDA, alsook de notoire politieke onbe trouwbaarheid van het CDA, levert voor samen werking een contra-indica tie op", aldus de PvdA- Rijnmond. SCHIEDAM Vanavond wordt in het jongerencentrum De Tempel aan de Overschiese- straat het filmseizoen afgesloten met een oorlogsfilm van regis seur David Lean, Bridge on the nver Kwai, met in de hoofdrol len William Holden, Alec Guin ness en Jack Hawkins. De film avond begint om half negen. Morgenavond speelt de Engel se theatergroep Ka boodle in De Tempel. De theatergroep is in Nederland om deel te nemen aan het zogenaamde Festival of Fools dat momenteel in een aantal steden wordt gehouden. Ka boodle bestaat uit een drie tal leden die iedere avond al improviserend theater maken rond een bepaald thema. Het thema van morgenavond is „Cellmade": in een tjokvolle ge vangenis krijgt een groepje nieuwe gevangenen de kans om vrij te komen, wanneer één van hen zich opoffert en zich laat executeren. Het publiek datj morgenavond een bezoek aant De Tempel brengt zal door del theatergroep zeker voor verras-f singen worden gesteld. Het optreden van Kaboodlel begint om half tien, de en tree g bedraagt vijf gulden. RO RDAM - Noodged-, wongen heeft de Rotterdams" gemeenteraad zich gisteren ak koord verklaard met de extra- kosten die nodig zijn om het; voormalige ramtorenschip dei Buffel om te bouwen tot eenj museumschip. De kosten blijken, uiteindelijk 3,1 miljoen guide-», te bedragen. was acht ton' voor uitgetrokken. i ROTTERDAM - Een badka mer voor een tientje. Twaalf piek voor een éénpersoonsledi kant met patent matras en kus sen. Vijfentwintig gulden voor een natblusser, brandslang en toiletmstallatie. Genadeloos tikte gisteren de hamer van veiling meester H. van der Wolf het Rotterdamse hotel Regina leeg. Het ouderwetse, eens gezellige hotel heeft nog hoogstens drie dagen De veihngcondities bepa len: Iedere koper is verplicht het door hem gekochte tot zich te nemen en binnen drie werk dagen af te halen of te doen af halen. Een trieste bijeenkomst giste ren tn het restaurant van Regi na achter het Centraal Station. Geen gasten te bekennen In de goedgevulde zaal. Opkopers, huisvrouwen, kunstliefhebbers maar vooral koopjesjagers voe len zich als vissen in het water. Veilingmeester Wolf keer op keer: „Menneer, denk eraan. Als u uw hand opsteekt, bent u de sigaar. Werkelijk alles is te koop. De sigarenautomaat, waarover de kataiogus eerlijk meldt dat het apparaat defect is. Een vluchtige blik in het bijna vijftig pagina's tellende boekje leert aanwezigen hotel Regina op de valreep - goed kennen. Neem bijvoorbeeld de majolica bierzuil met meta len beeld, of de doos met kerst versiering. De 23 flessen Grans Vin la Rose, pauillac-Medoc 1964 mogen we niet vergeten. Of de zes zil veren soeplouches, de plafonniè res, de 120 grote platte borden Mosa, de diverse vlaggen, en de 32 nieuwe damasten dineriakens. Een heel ander publiek hangt's avonds aan de lippen van de veilingmeester. De anti quiteiten en kunstvoorwerpen gaan van de hand. Tientallen door Pego gesigneerde aquarel len. Vissen, vogels. Parijs met Eifeltoren, een Arabische vrouw en een spmneweb. Verder: twee Chinese blauwe wandbordjes een Friese steeltjesklok, een schilderij op paneel, gesigneerd door T. Roukens (1860) met de voorstelling: toren en zeilschip. Enkele koopjesjagers hebben drie kijkdagen lang hun wensen genoteerd. De één koopt bedden, de ander brandblusapparatuur. Gevarieerder is de lijst waar mee 's ochtends een echtpaar het strijdperk intrekt. De elee-1 trische schrijfmachine, maar,j»j vooral de champagnekoeler.f; gooit, wat deze ras-Rotterdam-,^; mere betreft, hoge ogen. 1 Nieuwsgierige moeders met af en toe brullende kinderen kan"J veilingmeester Van der Wolf —f mede dankzij zijn microfoon -«'if goed de baas. Zijn hamer tikt ƒ65. De koper levert zijn kaart in bij de veilingadministraüe.„ Zijn koop? Een driezitsbank, twee fauteuils met crème-kleu- nge skai-bekleding en één sa lontafeltje. Hotel Regina achter het Cen?-' traal staat misschien zo op het:,: eerste gezicht nog overeind,^ maar in werkelijkheid is heL hotel in één dag door gretige kopers tot óp het bot gesloopt wm.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2