Fout van college t.o.v. Goudsbloemgroep i Openbare toiletten verdwijnen Brand in borstel- fabriek Brand in kelder gesticht m m m Briefie van 100 weggegrist op de markt In gestolen auto tegen boom Schiedam Lichtvaardig Motivering Blijven zoeken SNELHEIDS CONTROLE Puinhoop Appel Aardbeien zijn nu spotgoedkoop DONDERDAG 16 JUNI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Het college van burgemeester en wet houders heeft een ernstige fout gemaakt door de Goudsbloemgroep maar wel een huurvergunning te verlenen voor het pand de Goudsbloem tegelijkertijd een bouwvergunning voor hetzelfde pand af te wijzen. De mensen die in de Goudsbloem een horecabedrijf willen starten kunnen door deze bestuurlijke blunder geen kant meer op met hun plannen. De Goudsbloem, onzekerheid voor de toekomst. Uit het prioriteitenprogramma blijkt dat restauratie van het Proveniershuis er voorlopig niet inzit. SCHIEDAM Vanmid dag is in het Stedelijk Museum op de Hoogstraat een kleine tentoonstelling geopend die nog geen dag duurt. De expositie van voornamelijk foto's, cata logi en kranteknipsels draag de naam: „Van timmerman-conciërge tot chef van de technische en huishoudelijke dienst De tentoonstelling is bestemd voor Henk van Beek (57) die als eerste personeels lid van het museum het 25-jarig jubileum viert. Henk van Beek in zijn domein, de werkplaats in de kelder van het museum. SCHIEDAM - Vele raadsleden maken be zwaar tegen het prioritei- Hunprogramma, dat bur- I ^gemeester en wethouders hebben opgesteld. Zij 2ÏJI» ontevreden over de wijze van behandeling en willen andere zaken dan voorge steld voorrang geven. Bij de PvdA is men er niet «ver te spreken dat de noodzakelijke uitbreiding van de afdeling voorlichting van de gemeente er voor Wel huur-, maar geen bouwvergunning der Wtlk, CDA-er Poot en CPN- er De Wolf PvdA-er Wiegman en CDA-er Lansbergen onthiel den zich van stemming omdat zij lid zijn van de Beroepscom missie. (bij die commissie kun nen mensen in beroep gaan als ze het met een bepaald gemeen- tebesluit niet eens zijn. red De WD-ers Verhulsdonk en Bak kers samen met CDA-er Bos man evenmin. „Ik ben met bereid om het college te adviseren de bouw vergunning te weigeren, maar ik kan ook met adviseren om in stnjd met het bestemmingsplan te handelen", aldus Rosmans motivering Namens het college heeft bur gemeester Lems begin mei al aan de Goudsbloemgroep laten weten, dat ze een vergunning knjgen om het pand van de ge meente te huren. Gisteravond werd tijdens een vergadering van de commissie voor ruimte lijke Ordening duidelijk, dat wethouder Zijdeveld geen kans ziet om daarnaast een bouwver gunning te verlenen aan de groep. Zonder die bouwvergun ning is de reeds verleende huurvergunning totaal waarde loos geworden „De gemeente is lichtvaardig geweest in het verlenen van de huurvergunning", meende com missielid Gerard Verhulsdonk gisteravond. Wethouder Chris Zijdeveld gaf ronduit toe dat er iets niet helemaal in de haak was. „Er is door ons minder elegant gehan deld. Maar als de betrokkenen door het weigeren van een bouwvergunning m de proble men komen, willen we de huur vergunning wel weer intrekken, meende Zijdeveld als zalfje op de wond te kunnen smeren. Een schadevergoeding zou de Gouds bloemgroep dan op z"n minst moeten worden uitgekeerd, meende de commissie. Vijf van de tien commissiele- en vonden dat er onvoldoende en aanwezig waren om een vergunning te weigeren, waren PvdA-ers Van Loc— en Brouwer, PPR-er Van Volgens dat bestemmingsplan heeft de Goudsbloem namelijk een industriële bestemming en een horecabedrijf valt daar niet onder Dat is dan ook de reden waarom de wethouder tegen het verlenen van de bouwvergun ning xs Hij is er echter ook niet voor om een industrie m De Goudsbloem te vestigen. We! zei Zijdeveld zelf voor te zijn, dat in de Goudsbloem tóch het bednjf komt dat de Gouds bloemgroep erin wil hebben- „We blijven zoeken naar een gaatje in de wet om uw plannen toch door te laten gaan. Dat kan echter lang duren", zei Zijde veld tot de aanwezige gouds bloemmensen op de publieke tnbune. Namens hen kon Hans de Ruiter enkel concluderen dat de gemeente kennelijk bang is om door Gedeputeerde Staten op de vingers getikt te worden. De Goudsbloemgroep had vo rige maand al de deuren van het pand (inmiddels door hun inspanning van gewoon pand tot monument geworden) willen openen. Door de gemeentelijke traagheid liepen die plannen bij voorbaat al uit. De groep had daarna aan de gemeente het verzoek gericht om te beslissen over de verzoeken tot verbou wing. desnoods negatief. Dat ne gatieve besluit is gisteravond min of meer al gevallen, hoewel B en W het hoofd nogmaals over het probleem zal buigen. SCHIEDAM - De zestien openbare toiletten die op ver schillende plaatsen in de stad staan zullen binnen afzienbare tijd verdwijnen. Wethouder Rei- rüer Schee res heeft dit deze week tijdens de maandelijkse vergadering van de raadscom missie voor financien en econo mische zaken gezegd. Volgens hem hoeft de ge meente met voor de instandhou ding van openbare toiletten te zorgen. Daarbij heeft hij de in druk dat de toiletgelegenheden nauwelijks worden gebruikt De openbare toiletten zijn onder meer te vinden op de Westvest het Emmaplein en de Lange Haven. Eigen tentoonstelling voor Henk van Beek SCHIEDAM - Op de Burge meester Knappertlaan en op de Horvathweg zijn gistermiddag van een tot drie uur snelheids controles gehouden. Acht auto mobilisten reden harder dan de toegestane 50 kilometer per uur. Eentje reed zelfs 83 km/uur. Tijdens de receptie die van middag in de aula van het mu seum plaatsvond werd Van Beek ondermeer toegesproken door de twee mensen die voor de huidige directeur Hans Paal man de leiding van het museum hadden- de conservators Daan Schwagermann en Pierre Jans sen. De laatste deed dat via een bandje omdat hij niet zelf kon komen. Ook stond er een enorm doek met olieverf en kwasten in de aula. in plaats van het ge bruikelijke receptieboek. Vanuit de meubelindustrie kwam Henk van Beek een kwart eeuw geleden in het mu seum terecht „Dat was in de tijd van de jonge Schwager mann (de eerste Schwagermann die de leiding had werd de oude genoemd, red.), toen heette de directeur nog conservator. Maar een klem deel van het gebouw was in gebruik als museum, de rest was een puinhoop. De jonge Schwagermann is begonnen met de moderne trend. Hij begon met de aan koop van de Cobracollectie. Ik was de eerste vaste kracht in het museum, nu zijn er 22 men sen." Van Beek kan veel vertellen over de tijd dat Pierre Janssen conservator van het museum was: „Met Pierre heb ik een leuke tijd gehad Zijn voor drachten waren een verschrik king maar dat moet je niet ne gatief opvatten. Er ging altijd wet wat mis en dan raakte hij in paniek Hoe hij het versierde weet ik met maar bij zijn lezingen zat het altijd stampvol. Nu is er nauwelijks belangstelling meer voor openingen en zo. Er moet echt wel iets bijzonders zijn, wil Schiedam nog warm lopen voor het museum. De mensen zijn nu meer kassie gebonden." Ontevredenhei 1 over prioriteitslijstje 1981 niet in zit. Ook vindt deze partij bet samen met bet CDA niet zo leuk dat de bouw van een overdekt zwembad in Schiedam- voord en de restauratie van het Proveniershuis tot na 1981 is uitgesteld. Dit bleek duidelijk uit de woorden van de raadsleden van deze partijen die de vergadering van de raadscommissie voor financiën en economische zaken bijwoonden. Het commentaar van wethou der Rei nier Scheeres was toen dat wanneer de raad de voor keur aan andere winsen geeft, het hele prioriteitenprogramma veranderd moet worden. De fi nanciële situatie van de ge meente is nu f-enmaa! zo slecht dat met alle bestaande wensen en plannen tegehikertijd gerea liseerd kunnen worden Andere zaken waarvan de uit voering tot na 1961 is verscho ven zijn ondermeer de bouw van een leslokaal voor het schooituinenwerk. de aanleg van schooltuinencomplexen in zuid. Bijdorp. Nleuwland en de Woudhoek. de bouw van een voortichtingslokaal m het Bea- tnxpark en de uitbreiding van hei jaarlijkse aantal theater voorstellingen in het Passage theater Uit het prioriteitenprogramma bh ik* dat de eerstkomende ja- ri - ivel geld wordt uitgetrok- k> «ir de aanleg van school- tu m oost, de restauratie van -Kiicn „De Dne Korenbloe men en van de Lindenhof, de aanleg van schoolsportgelegen- heden in Nieuwland. het Volk spark en het Beatnxpark. een samenvoeging van het Juliana- park met het Volkspark, het or ganiseren van tentoonstellingen in de verschillende wijken, het opstellen van een subsidierege ling voor wijk- en bewonersor ganisaties er. de bouw van een nieuwe bibliotheek in noord SCHIEDAM - Vannacht omstreeks tien over drie is een uitslaande brand uitge broken in borstel- en kwas- tenfabriek KB aan de Helle- voetsestraat in de Genen, Het vuur werd door twintig brandweerlieden bestreden en was binnen het half uur gedoofd. Over de juiste oorzaak en schade was vanmorgen nog niets bekend. Tijdens de brand is in de fabriek een waterleiding geknapt, waardoor veel waterschade ontstond. Henk van Beek herinnert zich uit de tijd van Daan Schwager mann dat er een enorme band met de Schiedamse Gemeen schap bestond, die er nu met meer is. „Je had toen de grote zomertentoonstellingen, die wer den altijd geweldig goed be zocht Ik vind het ergens wel een gemis dat ze niet meer ge maakt worden want het waren prachtige tentoonstellingen," zegt hij. „Toevallig ben ik een modem getint mannetje. Ik ben met verzot op alles maar tn de col lectie zitten verschillende schil derijen die ik zo zou willen hebben. Wanneer tk de keus tussen een Appel en een Rem brandt had dan zou ik de laat ste wel willen hebben, maar dan alleen om te verkopen. Een Appel maar ook een Comeille zou ik thuis ophangen," aldus Henk van Beek. Hij begon 25 jaar geleden in het museum met het uitoefenen van zijn vak als meubelmaker. Nu behoort hij duidelijk tot de staf: „Ik geef aanwijzingen bij het inrichten van tentoonstellin gen en bij de openingen zorg ik voor bet lekkere eet- en drink- werk. Ook doe ik de indeling van de zalen voor de museum bedienden. Ik heb een rouleer systeem zodat ze niet iedere dag in dezelfde zaal hoeven te zit ten." Waar hij zeker mets in te zeggen heeft is het feitelijke museumbeleid: „Nee daar wordt ik met bij betrokken. Dat is er gens wel goed want Ik ben ook maar een leek. Ik heb altijd de stelregel van Pierre Janssen in m'n hoofd gehouden: Als je over kunst gaat praten dan kom je al meteen op wat is nu eigenlijk kunst en zelfs daar raak je nooit over uitgepraat Wat ik wel doe is met Paal man meegaan om ergens een tentoonstelling te bekijken die hier komt zodat ik de boel kan overzien. Kijk hè officieel is hij de directeur maar in feite is hij het met We hebben hier een fijn team inclusief de directeur. Tegenover ieder personeelslid is hij heel menselijk, dat heb in het particuliere bedrijfsleven weieens anders meegemaakt Onder Paalman zijn er stafveï- gadenn, ingevoerd. Op die manier -d je tevoren toch be trokken bij hetgeen er staat te gebeuren," aldus Henk van Beek. Als leukste ervaringen m zijn museumloopbaan noemt Van Beek het instellen van de Salon van de Maassteden en de kans die hij voortdurend heeft om kunstenaars in contact te ko men. „Ik ben in die 25 jaar nog nooit met tegenzin naar m'n werk gegaan. Er gebeurt hier elke dag rets anders, duidelijker kan ik het geloof ik niet verkla ren," zegt Henk van Beek. SCHIEDAM - Een onbekend gebleven persoon heeft in een onbewaakt ogenblik een bank biljet van honderd gulden uit de handen van de 46-jange HV. van K. gegnst Dit gebeurde tij dens de weekmarkt op het Bachplem m G roe noord. Van K. had het bankbiljet met te voor schijn gehaald om bij een marktkraam het één en ander af te rekenen, toen het uit zijn handen werd gerukt Doordat het erg druk was op het markt terrein, mislukte een poging ora de dief te achtervolgen. SCHIEDAM Op het Ru bensplein in West is een boom omver gereden door een auto bestuurd door een onbekende die het voertuig even te voren had gestolen. Na het ongeluk werd de beschadigde auto op het plein achtergelaten en ging de dief er te voet vandoor. Volgens de politie is de auto het eigendom van de familie De G. die in de Fabnstraat woont Toen familieleden de autodief stal ontdekten troffen ze voor hun woning een fiets aan, die eveneens door de onbekende autodief moet zijn gestolen Zo wel de auto als de fiets ajn in beslag genomen en overgebracht naar het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat Meneer De G. heeft inmiddels officieel aan gifte van de diefstal gedaan. SCHIEDAM - De politie ver moedt dat het een aantal jeug dige flatnewoners is, dat brat» heeft gesticht tn de kelder vas de familie De L. onder de fw* aan de Jozef Oreltosingel. Be kelder waann oude meubels to gen opgeslagen brandde hele maal uit De brandweer blust» de kelderbrand met behulp van een hoge- en een lagedrukstraat Daarbij ontstond er waterschade in een aantal andere kelders Volgens de politie nchten jeug dige flatbewoners regrtrW*jl g vernielingen aan in de kelder' ruimte van de flat Maak er zelf gezonde en overheerlijke f jam van. Met van Gilse geleisuiker. 'a Lukt iedereen altijd.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2