i 1 Schiedams protest tegen wijziging in bouwbeeld Brandschade drie ton Warrige moord- fm in Passage Schiedam-West onderhouden Kinderen wachten uren op eerste paal Stalen H-bint treft man dodelijk Zinloze enquête van bewonersvereniging Bóuw in Noord van start, ondanks bezwaarschriften? Wethouder wordt tijdelijk voorzitter Culturele Raad i mm fcMOaS^iJU] i Woningnood VRIJDAG 17 JUNI 1977/HET VRIJE VOiJT' *AClNA 2 SCHIEDAM - De Rot terdamse huisbaas H. J. P. Fennis krijgt wanneer het om de aankoop van grond, de overname van erfpachtrechten en derge lijke gaat bij de gemeente geen poot aan de grond. Op het Stadskantoor wordt nadrukkelijk ge steld: "We hebben en ne men geen dossiers meer in behandeling waar de naam Fennis in voor komt" Het is Feonis die in Rot terdam de bijnaam "Krot- tenkoning" heeft gelukt om het erfpachtrecht van een stuk grond in het industrie gebied rond de 's-Grave- landseweg in handen te krijgen. Dat de Rotterdamse huisbaas hiermee bezig was, werd begin mei in HVV ont huld. We meldden toen te vens dat men bij de ge meente druk doende was de kredietwaardigheid van Fennis te onderzoeken. Dit omdat de ambtenaren op het Stadskantoor terdege ge schrokken waren van de be richten, dat hij voor meer dan een half miljoen gulden in het krijt zou staan bij de gemeentte Rotterdam. De straatuierkzaamheden in west zijn en blijven voorlopig in volle gang. SCHIEDAM - Het Ste delijk Huuroverleg Schie dam blijft de regering be stoken met brieven over het slechte woonbeleid, dat er volgens de groep in Nederland en in Schiedam gevoerd wordt. Aan de kilo's papier die de SHS al op het Binnenhof heeft laten bezorgen is begin deze week weer een brief toegevoegd, die betrek king heeft op het gewij zigd bouwbeleid. Voor de kinderen 1» er ten slotte op zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag de film "Het eiland aan het einde van de we reld" te zien. Het jongetje Do nald is na een ruzie met zijn vader matroos geworden en norit teruggekomen. Een noord- poriexpedibe gaat op zoek naar hem. De drie voorstellingen be ginnen telkens om twee uur. sa®: iV'- i SCHIEDAM - Een deel van Schiedam West gaat er aantrekkelijker uitzien. Dat komt omdat ook daar de inmiddels overbekende verkeersdrempels, bloembakken en speeltuigen een plaatsje in het straatbeeld zullen opeisen. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan het leefbaarder maken van de Nicolaas Beetsstraat. Daar na komt de Alberdingk Thijmstraat aan de beurt; de Jacob van Lennepstraat, de Tollensstraat en de Filips van Bourgondiëstraat volgen ook nog. De enquête is ondermeer gehouder onder bewoners van het Hermuspad in de Woudhoek. SCHIEDAM Een voorstel aan de adviescommissie voor Ruimtelijke Ordening om alvast een bouwver gunning aan te vragen voor 304 woningen in Woud- hoek Noord is volgens wethouder Zijdeveld onterecht op de vergaderagenda van genoemde commissie te rechtgekomen. Het werd in haar deze week gehouden vergadering dan ook niet behandeld. Het voorstel betrof een verzoek van de Gemeentelij ke Woningdienst om een bouwvergunning te krijgen voor 282 woningen in Woord en van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten voor een bouwvergunning voor 22 woningen. In totaal zou daarmee 119.553.999 gemoeid zijn. De commissieleden waren al hevig verontwaardigd dat een dergelijk voorstel op ta fel lag, terwijl er tegelijker- SCHIEDAM - Leden van de bewonersvereni ging Woudhoek-Zuidoost zijn een enquête begon nen onder de huurders van de ééngezinswoningen in hun werkgebied. Met het houden van de enquê te die slechts één vraag bevat wil de bewoners vereniging te weten ko men, hoeveel huurders hun gemeentewoning zou den willen kopen. Volgens wethouder Chris Zijde veld van ruimtelijke or dening is het houden van een dergelijke enquête een zinloze bezigheid. SCHIEDAM - Zodra Schiedam een culturele raad heeft dan zal de wethouder van worming en recreatie tijdelijk voorzitter hiervan zijn. Dit is nadrukkelijk ge steld tijdens de laatste vergadering van de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap, waarbij het on derwerp Culturele Raad centraal stond. Ito- Feiinis krijgt geen voet aan de grond Het ging hierbij om een stuk je grond waarvan het erf pachtrecht in handen was van de Rotterdamse onderneming Bisam bv. Voor de overname van dit recht gebruikte Fennis één van de namen waaronder hij opereert: de Handels- en In vesteringsmaatschappij bv (HIM) Door tussenkomst van de gemeente is voorkomen dat de overname van het erfpacht' doorging. Vanuit het Stadskan toor zijn diverse pogingen ge daan om te bewerkstelligen dat de bedrijfsleiding van Bisam bv de contacten met Fennis ver brak, hetgeen uiteindelijk ge lukte. "Bij de firma Bisam zag men zelf wel m dat er proble men zouden ontstaan. De be drijfsleiding heeft eieren voor zijn geld gekozen en gebroken met Fennis Het erfpachtrecht wordt nu door een ander bedrijf overgenomen. Voor ons is de boel afgedaan en van de baan, het zal hem met lukken om hier grond in erfpacht te krijgen, wordt op het Stadskantoor ge zegd. Wethouder Remier Sehee- res van financien die grondza ken m zijn portefeuille heeft, weigert tot nu toe steeds om zelf iets over dit onderwerp te zeggen. Bij dc gemeente wordt na drukkelijk gezegd dat men zich alleen tegen Fennis kan verwe ren wanneer het om zaken als de overname van erfpachtrech ten gaat. Tegen de aankoop van panden die de "Krottenkoning" regelmatig in Schiedam doet, kan de gemeente niets onderne men. Dit omdat het dan zuiver om het doen van zaken tussen alleen particulieren gaat. Inmiddels is gebleken dat H. J P. Fennis in Vlaardingen opereert onder de Naam Ge meenschappelijk Administratie Bureau (GAB). Hij heeft daar in de Fultonstraat vier loodsen overgenomen om zijn onder houdsdienst in onder te brengen. 'S>» -f 't XI SCHIEDAM De schade ont staan door de brand die afgelo pen woensdagnacht in de bor stel- en kwastenfabriek KB aan de Hellevoetsestraat in de Gor zen woedde, wordt op rond de driehonderdduizend gulden ge schat De hele eerste verdieping van bet pand waar de fabnka- geafdeiing was gevestigd is uit gebrand. Tevens ging een groot aantal machines verloren. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting in één van de elektrische installaties die in de kwastenfabriek ston den. -Iets anders kunnen we niet vinden," aldus een woord voerder van de brandweer. Hij voegt eraan toe dat de brand weer tenauwemood heeft weten te voorkomen dat de vlammen oversloegen naar de naastlig gende houthandel. De eigenaar van de kwastenfabriek, de 64-jarige Vlaardmger N, O. Kra- mer-Freher, is tegen brand ver zekerd. SCHIEDAM - Dean Martin is de enige bekende filmster die voorkomt in de wam gr moord en doodslag film "Mr. Ricco" die deze week in de Bio zaal van het Passage theater draait Mr. Riceo is de advocaat die pro beert de moordenaar van een politieman uit handen van de justitie te houden. Deze pogin gen worden hem door onbeken den (de politie zelf?) met ui dank afgenomen en herhaalde malen vliegen Riceo de moor dende kogels om het hoofd. Hij belandt verscheidene keren in het ziekenhuis, maar uiteinde lijk gaat het toch fout In de grote zaal van het Pas sage draait voor de tweede week de fil "Battle of Midway" waarin de aanval op Pearl Har bour centraal staat Henri Fonda is eeft van de hoofdrolspelers Uit deze film. „Met verbijstering hebben wij kennis genomen van de wijzi ging van het bouwbeleid in Ne derland daags na de verkiezin gen van 25 mei jlaldus de huurgroep in haar brief. Deze wijziging m het bouwbeleid houdt m dat 408» van alle meuwbouwplannen m de wo- mngwetsector uitgevoerd kun nen worden. Dat percentage vindt de SHS te laag Genoemd besluit van het mi nisterie voor Ruimtelijke Orde ning is volgens Armand van PuyveH? van de huurgroep rampzalig voor een stad als Schiedam, waar het gemiddelde inkomen per hoofd van het ge zin zeer laag is. In Schiedam is - aldus nog steeds Van Puyvelde - een grootscheepse aanpak van nieuwbouw en renovatie nood zakelijk om de verslechtering van bet woningbestand tegen te gaan. „Wij rekenen er dan ook op, dat u deze maatregel van het Mimstene van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ten spoedigste m gunstige nn zult wijzigen. Zo niet, dan konklude- ren we dat hier sprake is van je reinste kiezersbedrog," schrijft de Schiedamse huurgroep in de bnef aar, de leden van de Tweede Kamer. De brief is ook bij het Schiedamse gemeentebe stuur bezorgd. W V A-1 "V A -w .o. xft Jfra Begin februari hebben de be woners uit de bewuste straten kenbaar mogen maken op welke wijze ze hun straat veranderd wensten te zien. De meeste bewoners plaatsten daarbij een grotere hoeveelheid groen in de straat bovenaan het wensenlijstje, terwijl er ook meer speeigelegenheden voor de kinderen moesten komen en een betere verdeling van het aantal parkeerplaatsen. SCHIEDAM - Kinderen en ouders hebben gistermiddag en kele uren moeten wachten voor dat de eerste paal voor de bouw van de nieuwe Kiveva-kleuter- school kon worden geslagen Oorspronkelijk, zou dit om kwart over twee gebeuren, maar omdat de hei-apparatuur met vertra ging bij het stuk grond op de hoek van de Aleidastraat en de Westfrankelandscstraat arriveer de, ging de paal pas na half vier de grond in Kleuters met vlaggetjes en mutsen droegen toen de symboli sche eerste paal van de oude kleuterschool aan de Van Beve renstraat naar het toekomstige schoolgebouw. Daar werd de eer ste paal door hoofdteidster C. Soeters in de grond geslagen. De merklassige kleuterschool die omstreeks apnl volgend jaar klaar moet zijn, wordt gebouwd door de Vereniging voor Christe lijk Onderwijs. Op de foto een paar kinderen die op een stapel houten heipa len een plaatsje hadden gevon den, om de gebeurtenissen rond het heien van de eerste paal af te imchten. SCHIEDAM De 20-jarige J. J. W. Scbeffers uit Rotterdam is gistermorgen bij Wilton Fije- noord dodelijk getroffen door een zogenaamde H-bint met een gewicht van 1500 kilo. De man was op slag dood. Het ongeluk gebeurde aan boord van het on der Liberiaanse vlag varende schip „Sirië", dat momenteel voor reparatie bij de werl ligt. Op het moment dat de H-bint uit het schip werd gehesen brak plotseling de strop waann het gevaarte zat De bint sloeg door een stelling waaronder de dode lijk getroffen Rotterdammer De bewonersvereniging schrijft m het vragenformulier 'dat het realiseren van de wens om eengezinshuizen te kunnen kopen op grote moeilijkheden zal stuiten. Deze zullen komen van de kant van de gemeente, die de woningen waarvoor maandelijks een huur van 440 gulden betaald moet worden m beheer heeft Al eerder kregen leden van de bewonersvereniging nul op het request toen aan de gemeente de vraag over verkoop werd ge steld Vandaar ook dat men nu maar ren enquête onder alle be woners van eengezinshuizen in Woud-zuidoost is gestart De re sultaten ervan worden bekend gemaakt tijdens een vergadering die op dinsdag 21 juni m de Hijermansflat wordt gehouden Volgens het bestuur van de be wonersvereniging zal dan ook worden besproken welke vol lende stappen men moet nemen om de mogelijkheid tot aankoop van de huurwoning gerealiseerd te krijgen W*th™irW Chns Zijdeveld gaf desgevraagd als commentaar dat de gemeente zeker niet van plan is om de huurwoningen aan de huurders te verkopen Hij zegt dat men daar twee re denen voor heeft Verkoop zou beb kenen dat het percentage huurwoningen te klem zou wor den „De tweede reden is dat wanneer we daar toe overgaan dan knjgen we een volstrekt versnipperd geheel van huurwo ningen en koopwoningen," aldus de wethouder. Uit de woorden van wethou der Herman Posthoorn bleek toen duidelijk dat hij er zelf ook met veel voor voelt om voorgoed als voorzitter van een dergelijke raad te funge ren. Hij sprak dan ook wat het voorzitterschap betreft van een overgangsmaatregel De wethouder aan het hoofd van een culturele raad zou een te grote concentratie van macht zijn. De SG-stichtingsraad deed er deze week dne uur over om zich door de structuurnota over dc Culturele Raad ëfi de ontwerpverordening heen te worstelen Dit alles wordt nu naar de diverse afdelingen van de Schiedamse Gemeenschap gestuurd die er commentaar op kunnen geven. In september moet de definitieve versie van de verordening Culturele Raad Schiedam gereed zijn om bij de gemeenteraad te kunnen worden ingediend. Op de vraag in hoeverre nu toekom stige partners van de culturele raad zoals het museum, het archief en de muziekschool bij de totstandkoming betrokken Worden, antwoordt men bij de SG dat de gemeente daar maar voor moet zorgen. Tijdens de vergadering van de SG-stichtingsraad bleek dat het verloop binnen deze club enorm is. Onlangs hebben de leden Vincent Broeke en Olhe Olde Monnikhof hun ontslag ingediend. Eén van de twee wordt hoogstwaarschijnlijk op gevolgd door het oud-raadslid Clara Stroman. tijd een immense stapel be zwaarschriften tegen het bouwplan in Noord op het Stadskantoor ligt Volgens de wethouder zullen de twee verzoeken om een bouwvergunning in augustus weer op de agenda geplaatst worden. Dan moet het ontwerp- bestemmingsptan voor Schiedam Noord namelijk door de ge meenteraad zijn goedgekeurd en op dit plan zijn de bouwaanvra- gen gebaseerd. „De aanvragen mochten nog met op de agenda staan. Intern zijn we wel klaar om met de bouw te starten als dat nodig is, maar het is niet elegant om een bouwvergunning te vragen als het bestemmingsplan nog roet rond is", aldus Zijdeveld. Ondanks de vele bezwaar schriften tegen de bouwplannen zou toch alvast begonnen kun nen worden met het bouwen. Dat kan dan via een zogenaam de .Artikel 19 procedure". Die procedure is speciaal in de Wet op de Ruimtelijke Ordening ge zet om m geval van bezwaar schriften tóch alvast te beginnen met het projekt waar zoveel be zwaar tegen is. „De woningnood kan door be zwaarschriften namelijk zo hoog oplopen dat je met je rug te*80 de muur komt te staan. Dan moet je wel iets bouwen meent Zijdeveld. Op die Artikel 19 procedure werd nu met be trekking tot die 304 woningen een beroep gedaan. Gedeputeer de Staten moet voor ao'n proce dure toestemming verlenen. Als speelvoorziemngen zullen - verdeeld over de verschillende straten - onder meer even- wichtsbalken, ronde poefs, hob beleenden, duikelrekken en hin kelspelen aangelegd worden. Al deze plannen zullen echter niet nog voor de zomervakantie ge realiseerd kunnen zijn, maar de opengebroken straten zullen ook zeer aantrekkelijk zijn voor de vakantievierende schooljeugd uit West werkzaam was. Een andere Rot terdammer, de 42-jange W. A van Loon kon tenauwemood door een collega opzij worden getrokken. Hij werd licht ge wond aan een voet De 34-jange Schiedammer die op de stelling zelf werkzaam was, voorkwam dat hij tien meter naar beneden viel doordat hij zich aan de rand van het tussendek van het schip kon vastklampen. De recherche stelt in samen werking met de Arbeidsinspectie een onderzoek in. De strop waann de bint hmg was bere kend op een gewicht van 2300 kilo.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2