Zeepaard? Kegels voor shops ]?eyenoord wil niet buiten de Ru ip spelen Weer 3 doden in Soweto Buiten zijn (spaarbank) boekje kloot jd Massie: Iken Meubelfabriek 11, Oisterwijk Menten wil 10 miljoen van TROS Vergiftigd kind gered dank zij Agatha Christie De Kort, na kritiek, uit Ziekenfondsraad Olievondst in'mooi stukje' PToordzee BAKKERS WILLEN 12 CENT MEER Ssës- Originele teÉfan jéggfc We, mmmmmê 'tEikenhuys tflTfiW*#* komkijken... naar ëikéh Nog geen subsidie profclubs INFORMATIE OVER BEZORGING: n a a a ^kmMmiü»s; Belasting Aan onze kwartaalabonnees Zonnig :er de Meubelmakers uit het zuiden des lands Da diitfc* vrteod ussstaae I TA 2 Vrijdag 24 juni 1977 32e jaargang no. 9214 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Vervroegde pensionering op grotere schaal, korter werken met méér ploegendiensten, ver kleining van de schoolklassen - die maatregelen ma ken een goede kans om al binnen één a twee jaar op gang te worden gebracht teneinde het aantal werklo zen te verminderen. Een fanatiek zwemster is Mock Frost geworden, een vijfjarige wedstrijd- merrie. Ze kwam er zelf achter dat haar prestaties op de baan in galop voor uit gingen na een stimu lerende duik. Nu trekt ze iedere dag haar baantjes in 's werelds enige zwem bad voor dieren in het Hollywoodpark in Ingle- wood, Califomië, VS. 9 Bel 010-147400 N» 3r AMSTELVEEN - Dr. W. L. P. M. de Kort heeft besloten zijn functie als voorzitter van de Zieken fondsraad uiterlijk op 1 januari 1978 ter beschikking te stellen. Deze beslissing komt kort nadat de commis sie Belinfante dr. De Kort in een rapport heeft be schuldigd van onaanvaardbare handelingen. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaat50 x 100cm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende H W- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne k&do met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. rats Relt Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam 'i Adres: <t Plaats iSoort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst i nog 2 weken gratis. I Bezorg de mooie handdoek met I Het Vnje Volk jongetje als beloningbij: Naam afzender: Adres: Plaats: 1 i 1 1 i 1 9 -8 Vroeger pensioen en korter werken nabij HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentics) tel. 010 -13.63.80 -14.74.11 matigingsvoorstellen om de werkloosheid te bestrijden. Dat is gebleken na het offici ële verschijnen van het rapport van de economische topambten aren (CEC) voor formateur Den Uyl. Met name Den Uyl zelf en een beleidsgroep binnen de PvdA-fractie tilien zwaar aan de koppeling van loonmatiging aan korter werken. Binnen de Tweede-Kamer fracties van zowel PvdA als CDA, de twee grote partijen die een regering moeten gaan vor men, zijn grote groepen leden voorstander van dergelijke maatregelen op korte termijn. Die maatregelen zijn voor de economische deskundigen in die fracties onmisbarre aanvullin gen op allerlei eveneens nodige De enorme kosten die verbon den zijn aan korter werken kunnen voor een groot deel be taald worden uit de WIR-pot. de miljarden die de regenng- Den Uyl reserveerde voor pre mies op investeringen in werk gelegenheid. Omdat het er naar uit ziet dat de investeringen nog met aantrekken blijft er geld in die pot over. De kosten voor eerlijk delen van het werk be staan vooral uit de verschillen tussen wat we nu aan sociale uitkeringen betalen en wat mensen die weer werk kunnen vinden straks aan loon moeten krijgen. Grove berekeningen hebben aangetoond dat die kosten min der zwaar zullen zijn dan altijd werd aangenomen. Omdat de PvdA, Den Uyl en ook anderen er van uit gaan dat de meeste mensen wel korter willen web ken, maar voorlopig met tegen aanzienlijk minder loon, zouden de kosten op de begroting druk ken als 'maatschappelijke kos ten.' Nadeel bij het spreiden van de werkgelegenheid wordt het probleem dat er voor de nieuwe vacatures die ontstaan door kor ter werken, niet direct mensen kiaar staan die dat werk kun nen verrichten. Het effect van zo'n gigantische operatie kan daardoor op korte termijn met veel meer bedragen dan 'enkele tienduizenden ar beidsplaatsen." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Feyenoord weigert pertinent om thuis wedstrijden buiten De Kuip te gaan speien. Wekelijkse be speling van het Feyenoord-terrein is eveneens uitgesloten. De Rotterdamse gemeenteraad, die gisteravond besloot voorlopig geen subsidie te geven aan het betaalde voetbal in Rotterdam, kreeg dat kort voor de raadsdebatten te ho ren. Feyenoord is daarmee de eer ste van de drie betalende clubs die duidelijk maakt dat niet alle aan subsidiering verbonden voorwaarden zomaar geslikt worden. Sparta en Excelsior hebben ook hun bedenkingen, maar hebben laten weten nog verder op de sanering te willen studeren. De raad wilde gisteravond geen enkele toezegging doen voor financiële steun aan Feyenoord, Sparta en Excelsior. De WD en het CDA waren daartoe wel bereid, maar de PvdA - gesteund door PPR en CPN - wilden eerst een uitge werkt plan op tafel hebben, waarin wordt aangegeven hoe het Rotterdamse betaalde voet bal gesaneerd kan worden en wat dit de gemeente kost De socialisten vonden dat er teveel verwachtingen zouden worden gewekt als ze zich nu al in pnncipe bereid toonden tot financiële steun. Gesproken werd ook over het idee van het CDA-raadshd prof. dr J. Christiaanse om winst van het Havenbedrijf naar de drie clubs over te hevelen. Het idee verdween onder tafel, na tegen werpingen van het college. Een motie van de CDA-er drs. P.L.M. Pex om te bekijken of de vermakelijkheidsbelasting voor de clubs gewijzigd kan worden, werd met een kleine meerder heid verworpen. De tegenstem- mms struikelden over de zin snede in de motie dat tevens positief op financiële steun ge reageerd moest worden. Een tweede motie van de CDA-er om de clubs eerst een onderzoek te laten doen, alvorens een uit spraak uit te lokken over de toekomst vari de voetbalaccom- modaties op de Rechter Maasoe ver. haalde het evenmin. Volgens een aangenomen mo tie van PvdA-er F. Moor moe ten de clubs binnenkort aange ven wat ze vinden van een eventuele invloed van de ge meente op het management. .Zie ook pag. 4 en 19 i# Mariniersweg 281,hk.Hoogstfsat R,d3m jïMMndjqsgesloteoT^loiO-133744 Kwartaalabonnees wordt ver zocht met het gireren van het abonnementsgeld voor het 3e kwartaal 1977 te wachten tot zij ome stortingskaart hebben ontvangen.'1 Wij verzoeken u vriendelijk uitsluitend ome kaart te gebruiken en dus geen vooruit betalingen zonder deze kaart te doen. Ook indien u per bank betaalt gelieve u de kaart onder tekend naar uw bankier te zenden. Date mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro-in- kasso (automatische afschrij ving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Ten slotte wijzen wij alle kwartaalabon nees erop, dat de giro-inkasso- machtiging nog altijd de een voudigste betalingswijze is. Vraag een machtigings formulier aan Het Vrije Volk, abonnementenafdeling. Antwoordnummer 1579 te Rotterdam. De direktie. Droog met wolkenvelden, waar geleidelijk zonniger. Mati ge wmd uit uiteenlopende nch- ungen, m de middag aan de kust wind van zee. Maximum temperaturen 16 graden, oplo pend tot 23 graden plaatselijk in het binnenland. asiod onder 1 ZUB maan op onder 01.23 DEN HAAG - Defensie minister Stemerdink heeft een uniforme regeling ge maakt voor de verkoop van belastingvrije goederen in de militaire taxfree-shops in West-Duitsland. De militairen die m de Bonds republiek gestationeerd zijn, krijgen aanschaffmgskaarten en worden beter geregistreerd dan in het verleden het geval was. Bovendien worden er voor al le grotere artikelen maxima vastgesteld die de soldaten en officieren mogen kopen. Het recht om in taxfree-shops te ko pen voor militairen die op dienstreis zijn blijft gehand haafd, maar ook zij worden ge bonden aan maxima. Belastingvrije rook- en drink waren mogen alleen nog door de CADI verkocht worden (de mili taire kantmedienst). Stemerdink heeft zijn rege ling, die erg veel lijkt op de re gels die al gelden voor de land macht, voorgelegd aan het cen traal georganiseerd overleg Mi litairen. De verandering van de regeis is een uitvloeisel van de fraude praktijken m de taxfreeshops van de Luchtmacht waarvan Het Vrije Volk uitgebreid mel ding heeft gemaakt. (gétn ondtf nummer) Vraag naar de afd. abonneo-itrrke maandag (/ra vrijdag tol 19.00 aar zolardog lot 16.00 uur Zie ook onder ^sdreiien" onder da Strips MÜNCHEN Zwaaiend met een dienst revolver beroofde gisteren in München een zenu wachtige man een filiaal van de Dresdener Bank. Achtduizend mark slechts bedroeg de buit, want toen een mevrouw de bank tijdens de beroving betrad, werd de man ner veus en nam de benen. De politie had hem nog geen half uur later te pakken. Hij liep wat ver ward over een plein in de buurt, de buit achteloos meevoerend in een open hangende actentas. Op het bureau werd de verbazing compleet: de zenuwachtige bankrover bleek een col lega te zijn, die overdui delijk zijn boekje te bui ten was gegaan. 15 SOWETO - In het zwarte getto Soweto bij Johannesburg zijn gisteren tenminste drie mensen om het teven gekomen bij zware botsingen tussen beto gers en politie. De politie schoot van korte afstand op de menig te: een zwarte jongen werd ge dood, een tweede zeer zwaar ge wond. Twee kinderen werden onder een huis bedolven, dat in stortte toen een vrachtwagen, met stenen bekogeld, van de weg afreed en het huis ramde. In Johannesburg zelf gingen zwarte studenten massaal de straat op. Er werden er 130 ge arresteerd bij heftige botsingen (zie foto). -Al geruime tijd worden voor bereidingen getroffen voor een gewapende strijd tegen het blanke bewind in Pretoria," zo heeft de zwarte Zuidafrikaanse oppositieleider Oliver Tarnt» in Rome verklaard. Een zwarte Zuidafrikaanse bisschop, Donald Ming, heeft gisteren in de VS gezegd dat jonge Zuidafrikanen bereid zijn te vechten voor hun idealen. (Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN LONDEN - Shell en ESSO hebben opnieuw olie gevonden in de Noordzee. Twee geweldige vlammen (van de afval) spuiten uit de buizen van het boorplat- form. Op dit moment, tot de vondst voorlopig weer wordt af gesloten, komen al zo'n 4900 barrels olie per dag uit het nieuwe olieproduktieveld (een barrel is ptm. 160 liter). Het nieuwe olieveld heeft de naam Fulmar gekregen. Het ligt ongeveer 260 km ten oosten van Dundee in Schotland en is daar mee een van de zuidelijkste vel den op de Noordzee en dus met zo blootgesteld aan de elemen ten als de velden die honderden mijlen meer naar het noorden liggen. Maar dat is nog niet al les. Shell en Esso juichen ook omdat de olie is gevonden in voor de Noordzee zeer ondiep water. En... in een "ongebruike lijke laag grond". Hetgeen vol gens de experts wil zeggen dat het nieuwe Fulmarveld een on afhankelijk veld is, het aanbo ren dus van een potentieel ge heel nieuwe laag, met verbon den met andere olielagen in de Noordzee. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar 12 jaar garantie Expositie m toonzaal Berke) (Z.H.), rHoordeindse- weg I 16 (langs het water) tel 01891 4670 Ma t/m za 9 i 8 uur. vrijdagavond tot 21 uur eerste kwaliteit eikehout O goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen O verkoop uitsluitend in eigen toonzalen O 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland AMSTERDAM Pieter Men ten heeft nu weer een proces aangespannen tegen de TROS. Hij eist tien miljoen gulden schadevergoeding van de om roep zoals hij al eerder deed van Accent-hoofdredacteur Hans Knoop. Met name Wibo van der Lin de, Ed van Kan en Ad Horvers beschuldigt hij van valse be richtgeving over rijn aandeel in oorlogsmisdaden in Oost-Polen In de zomer van 1941. LONDEN - Een ander half jaar oude peuter uit het oliestaatje Qatar aan de Perzische Goif dankt haar leven aan wijlen de tective-schrijfster Agatha Christie. Het meisje werd vrijwel bewusteloos bin nengebracht in het hospi taal van Hammersmith in Londen. Artsen konden niet ontdekken wat het kind scheelde en de toe stand verergerde snel. De verpleegster die het kind verzorgde, meende de verschijnselen echter te herkennen aan de band van een uitvoerige be schrijving van een thai- liumvergiftiging in „The Pale Horse", een boek van Agatha Christie waarin ze toevallig aan het lezen was. Scotland Yard werd te hulp geroepen. Daar be schikte men over een .deskundige" in de per soon van Graham Young, een man die wegens een '"<5/ Agatha Cnstie, dood sinds december - zij redde kind het leven. reeks thallium-moorden in de gevangenis zit en die nauwkeurig aantekenin gen had bijgehouden over de werking van het gif. Laboratoriumproeven toonden de juistheid van de literaire diagnose aan. Het meisje kon vervolgens snel worden gered. Dr. De Kort (68) heeft in een bnef aan staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gezegd „dat de ervaringen van de laatste weken bij hem het verlangen hebben opgeroepen naar meer persoon lijke vrijheid dan het bekleden van een hoge publieke functie toestaat". Zijn gevorderde leef tijd en „de zich wijzigende maatschappelijke gedragsregels" hebben dit verlangen bij hem gesterkt, zegt hij verder. Deze maand hebben zowel de eommissie-Belinfante als de Verzekeringskamer kritiek uit geoefend op de rol die dr. De Kort heeft gespeeld in het Pen sioenfonds Gezondheid en Gees telijke en Maatschappelijke Be langen (PGGM). De commissie verweet hem in haar rapport onder meer dat hij verschillende in feite onverenigbare functies heeft vervuld, dat hij door het inschakelen van zijn zoons Jan en Jaques de schijn van een „familieregering" heeft gewekt en dat hij grond in Frankrijk aan een familielid en een kennis heeft verkocht voor een lagere prijs dan de PGGM ervoor had betaald. Overigens heeft de commissie geen bewijzen van kwade trouw gevonden. Nergens is uit geble ken dat dr. De Kort persoonlijk financieel voordeel heeft gehad van zijn optreden. Na de openbaarmaking van het rapport verklaarde dr. De Kort vorige week, dat hij zijn aanblijven als voorzitter van de Ziekenfondsraad zou laten af hangen van de vraag, of het vertrouwen van een of meer le den van de Ziekenfondsraad in hem zou blijken te rijn aange tast door de PGGM-affaire. Hij deed de mededeling van zijn af treden gisteren in een besloten vergadering van de Zieken fondsraad. ROTTERDAM - De Neder landse bakkers willen een broodprijsverhoging van 12 cent. Zes cent per aanstaande maan dag en zes cent extra per brood rond de 15e juli. De Nederlandse Bakkenjstich- ting voert woensdag echter pas overleg met minister Lubbers van Economische Zaken. De eer ste verhoging per maandag kun nen de bakkers dus wel verge ten. De bakkers zeggen dat ze per half juli 9 cent per brood verlie zen. Minister Lubbers heeft eer der gezegd pas te willen praten over een verhoging van de pnjs als de bakkenj-ooriog zou rijn beëindigd. De Bakkerijstichting, waarin alle grote broodbedrijven ritten, hebben Lubbers nu per tele gram laten weten dat ze overleg over een vehoging van de broodprijs willen. De broodfa brieken Meneba, Saba en Vol- raa, die de prijsafspraken ontdo ken, hebben de stichting schrif telijk beloofd de broodoorlog te stoppen.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1