Mensen en machines graven vijvers Huisvesting van bejaarden is probleem nummer één Jan Simons adviseur voor Rijnmond Dronken automobilist en fietser 8 SCHOOLTANDARTSEN GAAN FUSEREN ii i V BUREAU JKB VERZAMELT KLACHTEN OVER JUSTITIE Informatie avond VOS in Duedalf 3000 van Tailleur voor Ziekenomroep Op vakantie, strijkijzer nog aan Ruzie om te laat gerepareerde versterker scnieoam Hoge boete Stapel post Vergadering D'66 Zeildoeken opengesneden Bescheiden Boom gestolen uit tuin Brommer vernield Filmmiddag Opk DINSDAG 28 JUNI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SOnEDAM - Schiedamse politiemannen hebben de Engelse Scotland Fark geholpen met het oprollen van een pornobende. Deze bende regelde via een post busnummer in Schiedam de aanvragen en het verzen den van pornografisch werk voor Engelsen. In Enge land is pornografie ten strengste verboden. M SCHIEDAM - De werkzaamheden rond de aanleg van wijkpark Kethel en de uitlopers ervan die in de richting van het Beatrixpark en het toekomstige winkel centrum Kethel gaan, zijn in volle gang. Eén van die werkzaamheden is het graven van een aantal vijvers, zoals op de foto in de naaste omgeving van het Hermuspad gebeurt. Zo te zien zal het nog wel even duren voordat sportvissers zich aan de rand van deze vijver kunnen nestelen om urenlang naar een dobbertje te gaan staren. Bejaarde Schiedammers moeilijk aan woonruimte te heipen. SCHIEDAM/VLAAR DINGEN De school- tandartsstichtingen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaan met el kaar fuseren. Volgens wethouder Eef Collé van sociale zaken en volksge zondheid wordt er bin nenkort door vertegen woordigers van de drie stichtingen een-afrondend gesprek gehouden, waar na de fusie een feit moet zijn. Binnenkort nog meer aandacht voor de kindergebit jes. Het begint al op de kleuterschool. Bert Borst en John Giskes: „Voorbeelden genoeg' Eingelse porno-bende werkiie via Schiedam er varaelf een catalogus thuis op de mat rollen. Dat gmg enige jaren goed, totdat de 37-jarige leider W. H. uit Londen in 't gevang terecht kwam. Bestellingen werden niet meer uitgevoerd en de van te voren gestorte- geldbedragn wer den niet teruggestort. Pomolief- hebbers trokken daarop aan de bel. HL, die ooit bij een Schiedam se bedrijf als lasser in dienst is geweest, maakte er een gewoon te van eens per maand de zee over te steken, de Schiedamse De zaak rond het Schiedamse porno-postbusnummer kwam in september vorig jaar al aan het rollen, toen één van de leiders van de bende gesnapt werd door de Londense poiitie. Het gezamenlijke onderzoek heeft uitgewezen dat de pomo- bende al sinds twee jaar via Schiedam opereerde. In Engelse kranten verschenen regelmatig advertenties waann de "blue books" te koop werden aangebo den. Men moest dan naar een postbus 595 in Schiedam schrij ven, 1.25 storten en dan kwam postbus te legen en met een hoeveelheid porno naar Londen terug te keren. In Engeland staat een zeer hoge boete op het smokkelen van pornografisch werk. Politie woordvoerder Broeders weet: „A's je met een auto van een waarde van zeg 10.000 gulden Engeland in gaat en daarin smokkel je boekjes met een waarde van 100 000 gulden (één boekje is al gauw vijf gulden in Engeland), krijg je een boete van 10 maal de waarde van de auto en 10 maal de waarde van de porno. Dan zit je al gauw aan een boete van een dikke miljoen." Omdat de porno verboden is, floreert die bedrijfstak in Enge land als nergens anders. Via Schiedam werden vaak bestel lingen gedaan van een pond of 70-80 per maand (circa 3Q0). Het postbusnummer stond op naam van de volkomen fictieve firma "Export in Machine-on derdelen". Deze firma was op haar beurt weer bij de Kamer van Koophandel ingeschreven op naam van een gezin in het Brabantse OssendrechL Deze mensen wisten van geen export firma af, maar kregen toch re gelmatig girokaarten van de Kamer van Koophandel dat ze hun bijdrage moesten betalen. „Die kaarten werden steeds te- ruggestuurd. De mensen wisten" echt van geen pomozaak af," al dus Broeders. Bij het Schiedamse postkan toor ligt nog altijd een stapel post die op het postbusnummer bezorgd werd maar nooit afge haald is. „We hebben nog geen toestemming om het te confisce- ren. Daarvoor moet de rechter commissaris eerst toestemming geven. Het is dan ook niet mo gelijk om de Engelse porno-be stellers hun geld terug te stu ren," aldus de politie. De bendeleider H. Is twee we ken geleden op borgtocht vrij gelaten, maar ligt intussen in een Londens ziekenhuis. Zijn mede-bendeleden hebben hem onmiddellijk na zijn vrijlating met amoniak bewerkt en met messen gestoken. Dat was ver moedelijk een wraakaktie omdat met H.'s arrestatie de hele ben de opgerold werd. Die bende be stond uit 5 mensen; twee vrou wen en drie mannen. SCHIEDAM - De huisvesting van bejaarden is het grootste probleem waarmee de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk Schiedam te kampen heeft. Van tijd tot tijd moet er gewerkt worden met een vrij lange wachtlijst, waarop zelfs regel matig noodgevallen voorkomen. Dat staat te lezen in het jaar verslag dat de Raad onlangs ge publiceerd heeft. Het bejaarden- werk in Schiedam gaat volgens de stichting met veel vallen en opstaan, hetgeen veroorzaakt wordt door de betrekkelijk kor te tijd waarin er sprake is van bejaardenwerk in Nederland. Het. ontbreekt de bejaardenwer kers nog aan voldoende erva ring. Door deze kinderziektes is het volgens het stichtingsbestuur ook nog nauwelijks mogelijk om lange-termijnplannen te maken. Dat wordt als een gemis erva ren. Het huisvestingsprobleem zal in de loop van dit jaar uitge breid onder de loep genomen worden. Dat onderzoek moet uitmonden in aanbevelingen aan de gemeente omtrent de bejaar denhuisvesting. Een onderdeel van het bejaar denwerk zijn de beide diensten centra die Schiedam njk is; de 4 Molens en de Woudhoek. Ook daar had men vorig jaar met heel wat problemen te kampen, blijft uit de jaarverslagen. Aan het eind van het jaar bleek de Nederlandse Vereniging van Dienstencentra ten dode opge schreven te zijn, want de brood nodige overheidssubsidie bleef uit De vereniging is inmiddels dan ook daadwerkelijk opgehe ven en thans worden er pogin gen gedaan om een provtnciaal platform op te richten. Daarbij moeten de 4 Molens en de Woudhoek onderdak vinden. Eén van de belangrijkste ta ken die de Raad voor het Be jaardenwerk zichzelf gesteld heeft voor dit jaar is de realisa tie van een wijkpost in Oost- Schiedam. In deze wijk leeft een grote behoefte aan een bejaar dencentrum of dienstencentrum. Ook moet bekeken worden wat de mogelijkheden voor een dienstencentrum in De Gorzen zijn. SCHIEDAM - De adviseur van de PvdA-fractie Jan Simons is tot adviseur van Rijnmond benoemd. Hij zal uitsluitend adviezen geven over de nv Afvalverwerking Rijnmond (AVR). Tevens wordt Si mons morgen voorgedragen om lid. van de raad van commissarissen van de AVR te worden. Hf Ho Op SCHIEDAM Een dronken automobilist uit Vlaardingen heeft geweigerd om mee te wer ken aan een adem- en bloed proef die de Schiedamse politie met hem wilde nemen nadat hij op de Overschieseweg een aan rijding had veroorzaakt. Behal ve alcohol had de man volgens eigen zeggen ook nog medicij nen gebruikt, welke twee mid delen niet samen gingen. De man - .kelner van beroep - werd enige uren op het bureau vastgehouden en vervolgens met een rijverbod op zak naar huis gestuurd. - Ook een dronken fietser heeft de politie moeilijkheden bezorgd bij de blaas- en bloedproef. De ze jongeman - de 25-jarige F. C. - werd slingerend op de Boer- haavelaan aangetroffen en naar het bureau gebracht. Na enige uren mocht ook hij weer naar huis. SCHIEDAM De 20-jarige Schiedammer C. B. M. heeft amok gemaakt met de eigenaar van de radiozaak op de Dam, toen die een versterker niet op de afgesproken tijd gerepareerd had. Het apparaat zou eind vo rige week klaar zijn, maar toen M. in de winkel kwam om z'n versterker weer mee te nemen bleek dat niet te kunnen. Hij ontstak daarover in dusdanige toom dat hij de «45-jarige eige naar R. W. S. enkele klappen in het gezicht toediende. M. werd door de politie afgevoerd en ter bekoeling van de gemoederen enkele uren m het arrestanten hok vastgehouden. De ruzie bleek gesust toen M. van S. een versterker in bruik leen kreeg aangeboden. Woordvoerders waaronder die van de gemeente en van Rijn mond zeggen dat het adviseur schap van Simons niets te ma ken heeft met zijn activiteiten als lid van de Partij van de Ar beid. Het zou hier niet om een politieke benoeming gaan. „We hebben hem gevraagd adviseur van de AVR te worden vanwege zijn deskundigheid op econo misch gebied", aldus een woord voerder van Rijnmond. Jan Si mons is economisch directeur bij het Pakhoedconcem. Bij Rijnmond zegt men een adviseur voor AVR-zaken nodig te hebben omdat het Openbaar Lichaam smds kort 51 procent van de aandelen van het afval verwerkingsbedrijf bezit. Voor zijn adviezen zal Jan Simons maandelijks een bepaald hono rarium ontvangen. Bij Rijnmond wordt gesteld dat het om een „luttel bedrag" gaat. Zowel Si mons ais woordvoerders van Rijnmond willen vooralsnog niet zeggen hoeveel het honorarium bedraagt SCHIEDAM - De afdeling Schiedam/Vlaardingen van D'66 belegt vanavond een ledenver gadering in gebouw Irene op de Nieuwe Haven. Op de agenda staat ondermeer een verslag van de activiteiten van de verschil lende werkgroepen die deze partij heeft. Smds de heroprich ting van de afdeling in april van dit jaar, is er een aantal werkgroepen gevormd. Dat zijn ondermeer de werkgroepen: Werkgelegenheid, De leefbare stad en Milieuzaken. De leden vergadering begint vanavond om acht uur. SCHIEDAM - De huiven van twee vrachtwagens van het be drijf GECO aan de Nieuwe Ma- thenesserstraat zijn vernield door vermoedelijk dieven die hoopten een kostbare lading m de vrachtwagens aan te treffen. Daartoe werden de doeken van voren naar achteren opengesne den; de doeken zelf waren al door de douane verzegeld van daar dat opensnijden de enige methode was om te kijken wat er in de wagens zat. Volgens de eigenaar wordt er echter niets vermist Eén van de consequenties vatl de fusie zal zijn dat de drie schooltandartsstichtingen meer met het geld kunnen doen, dat voor hen beschikbaar is. Zo kan er binnenkort aan schooltand- verzorging op kleuterscholen worden gedacht. Dit is één van de punten die in het „regerings programma" van het Schiedam se programcollege staan en dat grotendeels voor de gemeenter aadsverkiezingen van volgend jaar moet zijn uitgevoerd. „Schooltandverzorging op de kleuterscholen wil niet zeggen dat die kindergebitjes meteen gesaneerd moeten worden", al dus wethouder Collé. Hij denkt in dit verband meer aan voor lichting op het gebied van de verzorging van het eigen gebit. Zo zal de kleuters door deskun digen worden bijgebracht wat goed tanden poetsen en wat goed snoepen is. Gebleken is dat er een vrij grote belangstelling-interesse bestaat voor schooltandverzor ging die al bij het kleuteronder wijs begint. Dit heeft ondermeer een enquête uitgewezen die on langs door de Schiedamse schpolraad werd gehouden. De verdere gevolgen van de fusie liggen voornamelijk op het organisatorische—viak. Zo be schikken de drie stichtingen momenteel ieder nog over een eigen administrateur. In Schie dam bijvoorbeeld werkt deze op parttimebasis. Na de fusie .zal, de dan ontstane stichting over één eigen administrateur be schikken. Tevens is het dan mo gelijk om een zogenaamde diri gerende tandarts aan te stellen, die de leiding krijgt 'over de tandheelkundige verzorging op de scholen in de drie gemeenten. Tot nu toe waren de drie stich tingen afzonderlijk te klein voor een dergelijke functionaris. ROTTERDAM Rijnmonders met klachten over politie en justitie, kunnen smds kort te recht op het JKB, het Justitieel klachtenbureau* Klachten over de behandeling in het huis van bewaring, over de gang van za ken bij rechtsvervolging, klach ten over politieoptreden, het wordt allemaal door het JKB onderzocht „We zijn er zeker niet op uit bijvoorbeeld een bepaalde agent die zich misdraagt aan te pak ken. De diensten zijn erg geslo ten. Je kunt een klacht wel kwijt, maar wat da verder mee gebeurt is erg oimuidelijk. Daar wil het JKB iets aan ver anderen," aldus Bert Borst. Het JKB is een initiatief van de Coomhertliga en de belangen groepering van Wetsovertreders (BWO) In Groningen draait sinds enige tijd een soortgelijk bureau. Hoe zijn de ervaringen daar? „In het begin kwamen er niet veel klachten binnen. Het JKB in Groningen besloot daarop een actiever beleid te gaan voeren. Er werden bezoeken gebracht aan scholen, club- en buurthui zen en dergelijke. Daarna is er erg vee! losgekomen," aldus een tweede woordvoerder van het JKB Rotterdam, John Giskes. „Het ligt in de bedoeling door heel Nederland een net van Jus titiële klachtenbureau's op te zetten. Over een paar weken wordt in Amsterdam een derde bureau geopend." De openingstijden van het JKB, dat onderdak heeft gevon den bij het Jongeren Advies Centrum aan de Eendrachtsweg 69 in Rotterdam, zijn voorlopig nog bescheiden. „Erst moet bln- ken hoeveel behoefte er aan het JKB bestaat," zegt Bert Borst. Het bureau staat open voor alle klachten, zolang zij met de justitie te maken hebben. „Ik kan als voorbeeld noemen: Iemand zit in de gevangenis en wil examen doen. Hij heeft maanden lang gestudeerd en krijgt dan te horen dat hij met aan dat examen deel mag ne men. Zo'n man zelf kan weinig doen. Wij kunnen echter contact opnemen met, bijvoorbeeld, de minister. We kunnen dan snel proberen het examen alsnog mogelijk te maken," aldus Bert Borst. Het JKB is elke maandag en donderdag van 18 tot 20 uur ge opend. Tijdens die uren is het bureau ook telefonisch te berei ken; 138428. U SCHIEDAM Uit de tuin van de 35-jange scheepsbouwer P. J. uit de Burgemeester Stoelen- meesterstraat is een goudenre gen-boompje gestolen. Toen de man 's morgens een blik in zijn tuin wierp miste hij zijn boom ineens. De waarde van de plant bedroeg volgens hem circa ƒ25. „Kennelijk was ie al uitge bloeid", is het commentaar dat politievoorlichter Broeders aan deze boomdiefstal wijdt SCHIEDAM - Morgenavond wordt er in buurtcentrum de Dukdalf aan de Rijnstraat een informatie-avond gehouden over de komende VOS-cursus die in september van start moet gaan. i VOS staat voor: vrouwen oriën teren zich in de samenleving. De cursus is speciaal bestemd voor huisvrouwen die eens wat meer willen weten over hetgeen er rondom hen gebeurt. Tijdens de VOS-cursus worden onder werpen aan de orde gesteld als; vrouwen en opvoeding, vrouw en partner, vrouwen en politiek en vrouwen en milieu. Morgenavond wordt er over dit alles informatie verstrekt door cursusleidsters en oud-cur sisten. De VOS-bijeenkomst be gint om acht uur. SCHIEDAM De Ziekenom roep is drieduizend gulden rij ker geworden. Dat bedrag heeft Max Tailleur in Schiedam opge haald met zijn aktie „Geef Max de zak". Het bedrag is vanmid dag door burgemeester Lems aan de Ziekenomroep overhan digd. De luisteraars van de ZOS kunnen vanavond via hun radio horen hoe een en ander m z'n werk is gegaan. De reportage die medewerkers van de Zieke nomroep Schiedam vanmiddag op het Stadskantoor maakten wordt vanavond in het verzoek- platenprogramma (tussen acht en tien uur) uitgezonden. SCHIEDAM - De vakantie van de familie Nijman van de Warande was afgelopen week end nauwelijks begonnen, of mevrouw Nijman herinnerde zich op .^ie camping in Vugt plotsklaps dat ze een strijkijzer in de keuken had laten branden Ze belde daarop de politie met het verzoek de achterdeur van de woning te forceren en het apparaat uit te schakelen. Dat gebeurde, waarna de deur door de politie weer dichtgemaakt werd. De Schiedamse familie kon-daarna aan een rustige va kantie beginnen. SCHIEDAM Drie jongens van respectievelijk 13, 16 en 16 jaar zijn door de politie ernstig gereprimandeerd omdat zij de brommer van een van de drie - R. R. - in de brand hadden ge stoken. Overigens met instem ming en hulp van de eigenaar zelf. Ze deden dat op het cross- terreintje aan de Vlaardinger- dijk. De brommer kwam totaal vernield uit de strijd. SCHIEDAM - Doornroosje is de titel van de kinderfilm die morgenmiddag in Jeugdhaven Nieuwland aan de Alberdastraat wordt gedraaid. De filmmiddag, bestemd voor kinderen, van vier_ tot en met zeven jaar, is de vierde activiteit die de staf van de Jeugdhaven met het oog op de naderende zomervakantie heeft georganiseerd. De voor- stelling begint om twee uur, de toegangsprijs is 1.50., Opkla daar eei ge wes tempera den, ma den. aOjum

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2