Bijna heterdaad Werklozen niet naar Stadskantoor maar naar Schiedamse Gemeenschap EDDYS'AUTOSHOP Wethouder: Ahoy moet uitgebrei :DDYS°AUT@$H@IP Last van autogassen in speebtraten in Oost RTM: meer 65-plussers Bejaardenoord geopend Rijpapieren uit auto gestolen um.frrëH-TRSk.tiPixan'SatfiNcgisEN Diefstal bij bad Groenoord QokVlaardingen wil Invloed op GG en GD Rassenprobleem POPFESTIVAL DU£ 3Bk£NVe tlBRKEN Jongetje steekt onverwacht over VRIJDAG 1 JULI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 «tl rr. ~r SB Gustoweg 55 Rotterdam tel. 010-260092 Groenoord moet voor zichzelf opkomen en het niet aan de SSSN overlaten om opbouwwerk te bereiken. Peter Faber en Sacha Bulthuis in de Max Havelaar. iimiimiiüüimiitiiijiiiiimiiiiiiiimiiii In een DAGBLAD zit u goed met Uw ADVERTENTIE iinmiiHitiiiiiHiiiüiiiiiiiiiimimimiH! Gustoweg 55 Rotterdam tel. 010-260092 De auto's in de Buys Ballotsingel bezorgen de bewoners veel stankoverlast. echtpaar Lems vorstelijk ontvangen in Wands worth (Van onze verslaggever HANS LEYTE WANDSWORTH - „Een leuke en interessante ervaring." Met de ze woorden omschreef burgemeester Arie Leras de ontmoeting met koningin Elizabeth en prins Philip, kort nadat hij en zijn vrouw gistermiddag in de Engelse partnerstad aan de twee waren voorge steld. Dit gebeurde in de direkte omgeving van het stadhuis van Wandsworth waar duizenden kinderen en volwas'enen ai juichend en zwaaiend langs de kant van de weg stonden. Tijdens de korte ontmoeting vroeg de Britse vorstin o m. aan Lems hoelang de vriendschaps band tussen de beide steden al bestaat Prins Philip had de burgemeester belangstellend ge vraagd wat nu zijn eigenlijke beroep wel was. Hij was kenne lijk vergeten dat in Engeland het burgemeesterschap een ere baantje voor een jaar is, het geen m Nederland zeker niet het geval is Eerder deze week had Ane Lems de ontmoeting met het Engelse vorstenpaar ai omschre ven als- een funktionele de monstratie van het onderhouden van contacten met mensen van een ander land. Hij en zijn vrouw waren de enige buiten staanders die gistermiddag tij dens het koninklijk bezoek aan Wandsworth werden voorge steld Een bezoek dat overigens amper 15 minuten duurde en hetgeen een onderdeel vormde van een tocht door het zuidwes telijk deel van Groot-Londen. Naast het tekenen van het gastenboek (hetgeen het vor stenpaar voor de tweede keer deed) werd het paar in totaal aan elf personen voorgesteld waaronder het parlementslid voor Wandsworth en de vorige burgemeester. Na een korte wandeling langs hed pubhek was het wegwezen geblazen. Opvallend hierbij was dat de vorstin zich voornamelijk met met blanke inwoners van Wandsworth onderhield. Een van de grootste problemen van de Schiedamse partnerstad is het rassenprobleem Een groot aantal bewoners is afkomstig uit voormalige kolomen van Groot- Bnttannie. Het meest opvallende van hetgeen zich gistermiddag m Wandsworth afspeelde was de enorme belangstelling die er nog voor de Britse monarchie bestaat Volgens burgemeester Bill Ballantine heeft het koite bezoek enkele maanden voorbe- reidmgSgekost Op de vraag of het protocol nog voor grote moeilijkheden had gezorgd antwoordde hij, dat de komnklij'ke familie daar he lemaal met zo op io gesteld. Het is juist de hofhouding die al het mogelijke doet om het protocol toch vooral in ere te houden. Hoewel het koninklijk bezoek gistermiddag pas tegen drie uur plaatsvond stonden de eerste toeschouwers al or kwart over elf langs de route. Tegen twee uur gistermiddag stond er een enorme mensen massa in het centrum van Wandsworth. Bijna iedereen be schikte over een Engels vlagge tje waarmee driftig werd ge zwaaid. Daarbij werden luid keels liederen als Rule Britan nia en Land of Hope and Glory gebruld OP het moment dat het vorstenpaar uit de auto stapte was het „Leve de koningin" niet van de lucht. Het bezoek van de Engelse koningin aan Wandsworth stond m het teken van haar zilveren jubileum. Ook al is een groot aantal winkels en woningen in Londen en omgeving momenteel vanwege dat feit versierd, is met iedereen gelukkg dat zoveel geld voor de viering van het ju bileum wordt uitgetrokken. Het zal niemand verbazen dat dit met name de Engelse werklozen zijn. Een aantal van hen stond gistermiddag met protestborden langs de route m Wandsworth. Opvallend hierbij was dat een groot aantal agenten het hand jevol protesterenden in de gaten hield. Enkele bewoners van Wands worth hadden een speciale uit nodiging ontvangen om het be zoek van hun koningin vanaf een ereplaatsje te aanschouwen. Dat waren voornamelijk bejaar den. Waaronder een vrouw van 75, die ondanks dat ze haar bei de benen mist rustig in het vhegtuig gaat om haar zoon in Australië een bezoek te brengen. Gisteravond hadden Arie en Anneke Lems een ontmoeting met prinses Ann. Dit gebeurde m het jeugdcentrum Fitzhugh in Wandsworth waar de laatste een aantal diploma's kwam uit reiken. Het burgemeestersecht paar was onder de indruk van hetgeen gebeurt m dit centrum dat voornamelijk door vrijwilli gers wordt gerund. Kinderen die veeial in flats wonen kunnen er in hun vnje tijd naar toe om zich met behulp van allerlei spelletjes uit te leven. Echter met alle kinderen uit de omgeving van het jeugdcen trum kunnen er terecht, Fitz hugh heeft een enorme wacht lijst. Vanmorgen vroeg was het echtpaar Lems op Liverpool Street Station in Londen aanwe zig om de ruim 80 Schiedam mers te verwelkomen die gister avond uit Hoek van Holland vertrokken. De groep Schiedam mers staat de komende dagen een uitgebreid programma in partnerstad Wandsworth te wachten. i i 80 ZIERIKZEE - De Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij (RTM) heeft vorig jaar 140 000 reizigers méér vervoerd dan m 1975 Maar de ontvangsten zijn m de afgelopen jaren duidelijk minder toegenomen De belang rijkste oorzaak hiervan is de in voering van de „Pas 65". waar mee gepensioneerden tegen half geld reizen. Het aantal 65-plus-reizigers is bij de RTM aanzienlijk, omdat de maatschappij hoofdzakelijk opereert in een gebied, waar zij de enige vorm van openbaar vervoer is. De RTM verwacht dat door het gereedkomen van de nieuwe Spijkenisserbrug in '78 vele rit ten van en naar Voome-Putten veel soepeler zullen verlopen. Als de metro is doorgetrokken tot Spijkenisse, zullen in het midden van de tachtiger jaren veel diensten m deze stad kun nen beginnen en eindigen. In het jaarverslag over 1976 wordt gemeld, dat de onderne men zeven nieuwe rijtuigen heeft aangeschaft Hiermee is tien procent van het wagenbe stand vervangen. De nieuw bouwwijk De Struyten m Helle- voetsluis zal halverwege dit jaar ook m de dienstregeling worden opgenomen. KRALINGEN - In het Verzor gingstehuis voor Alleenstaan den en Steunbehoevenden aan de Hoflaan werd gisteren een nieuwbouwgedeelte geopend. Een wat verlate gebeurtenis, want de nieuwbouw kwam al zeven jaar geleden gereed. Een medewerkster van het verzor gingstehuis aan de Hoflaan meldt dat de opening verband hield met het feit dat me vrouw de Douairière W.G. Elias-Vaes voornemens is in het nieuwe gedeelte haar in trek te nemen. Zij werd gisteren gehuldigd, "wegens haar persoonlijke in zet voor de verwezenlijking van een harer idealen, de fun datie van het bejaardenoord," aldus de uitnodigingskaart. De plechtigheid ging gepaard met de opening van een expositie, samengesteld uit "cultuurver- zameling" van mevrouw de Douairière, een fraaie verza meling van antiek en kunstn voorwerpen. SCHIEDAM - Na een inbraak in de Victonagarage aan de Stnckledeweg heeft de politie daar bijna op heterdaad de 29-jange Rotterdammer B. Z. aangehouden. De politie ver moedde dat hij de inbraak ge pleegd had, omdat hij zich om half drie in de nacht zonder re den ophield op het industrieter- rem. De man had de bij Victo ria gestolen spullen - een radio, een type- en een rekenmachine - echter met m zijn bezit Hij wordt op het bureau nog ver hoord lie dader kon in de gara ge komen door een ruitje uit de achtermuur van het pand te ha len. ROTTERDAM - Een aantal popgroepen verzorgt morgen op het Schouwburgplein m Rotter dam een festival. Tussen de be drijven door is er een dnve-xn- show. Het popfestival duurt van tien uur 's morgens tot half tien 's avonds. Een van de optreden de artiestengroepen is The In ternationals, die nu met het nummer „Young and in love" een derde plaats innemen op de Top-40. Het evenement heeft plaats in het kader van het 75-jarig be staan van de Rotterdamse VVV. Een roischaatsshow tussen 10 en 12 uur op de Coolsmge! vormt ook een onderdeel van de fees telijkheden. De festiviteiten worden 's avonds om half 11 af gesloten met een vuurwerk op de kop van de Leuvehaven. Het vuurwerk wordt de jubilerende VW aangeboden door de Hei- neken-brouwerij. SCHIEDAM Terwijl hij door heel Schiedam spullen van zijn baas (de firma Wanders) aan het aflveren was, is de por tefeuille van de 21-jarige J. W. de S. uit de vrachtwagen gesto len. In de portefeuille bevonden zich alle autopapieren van De S. en vijftig gulden. De diefstal moet gebeurd zijn toen De S. ergens stond uit te laden. De kabme van de vrachtwagen ver toonde geen braakschade. SCHIEDAM - Werkloze Schiedammers die mee willen denken over een zinvolle tijds besteding op het Sociaal Cultu rele vlak moeten zich tot de Schiedamse Gemeenschap wen den en niet - zoals de voorlich tingsambtenaar eerder bekend maakte - tot de gemeente. Zoals wij al schreven starten er in september verschillende cursussen die speciaal bestemd zijn voor langdunge werkelozen. Er is een stuurgroep in oprich ting die de plannen voor deze cursussen gaat voorbereiden; in die stuurgroep kunnen ook werklozen zitting nemen. Mensen ie daarvoor belang stelling hebben kunnen zich bij de SG melden m het Prove niershuis, of via telefoonnum mer 266000. AUTOBANDEN dagelijks geopend zaterdag tot 1600 uur donderdag koopavond terrein Smtmaar!ensdijk| Max Havelaar en Muiterij op Bounty I SN wil niet tin liroisn- ooni e brieveimbuisiip SCHIEDAM - De Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (kortweg SSSN genaamd) heeft haar toekomstplannen op papier ge zet en toegestuurd aan allerlei betrokkenen op het gebied van het opbouwwerk. De SSSN hoopt op die manier een discussie over het opbouwwerk in Schiedam-Noord op gang te krijgen. SCHIEDAM - Een van de films die op de plank van bio scooptheaters blijven liggen tot dat de vakaniietijd weer aan breekt, is de „evergreen" Muite rij op de Bounty. Het Passage theater draait deze film in de eerste week van de zomerva- kant>e in de grote zaal. Niet de van 1935 bekende ver sie van de Mutiny on the Boun ty met daarin de legendarische Clark Gable, maar de versie die in '62 werd gemaakt met Marlon Brando m de hoofdrol wordt vertoond. Deze tweede versie van de be roemde film bracht uitgever Metro Goldwyn Mayer aan de rand van de afgrond, de film kostte namelijk veie malen meer dan gepland was. Brando heette de oorzaak te zijn van dit fi nancieel debacle, maar het getob met regisseurs was de eigenlijk verantwoordelijke factor. Naast Brando spelen Trevor Howard en Richard Harris hoofdrollen in Mutiny on the Bounty, een verhaal over muite rij op het schip The Bounty. In de Bio-zaal van het Passa ge draait deze week de Max Havelaar, de film naar het boek van Multatuli. In deze film van de Nederlandse cineast Fons Rademakers spelen Peter Faber en Sacha Bulthuis de rollen van Max en Tine Havelaar. Het in I860 gepubliceerde ver haal van Max Havelaar vertelt hoe deze jonge bestuursambte naar naar het armste deei van Java - Lebak - trekt om daar het kolonialisme in iets betere banen te leiden. Dat wordt hem door de Gouverneur-Generaal en door de Regent onmogelijk gemaakt Ook al omdat die be stuurders de Indonesische bevol king zo strak hebben geregeerd, dat niemand nog tegen de gang van zaken durft te protesteren. Voor de vakantievierende kin deren is er tenslotte dagelijks om twee uur een voorstelling van Walt Disney's Assepoester. Deze tekenfilm is in het Neder lands ingesproken. In de nota wordt vooral het meest gewenste beleid en de or ganisatie daarvan uit de doeken gedaan. Het tot nog toe enigs zins vaag gebleven beleid van de stichting is daarmee een stapje dichter bij de mensen om wie het allemaal gaat gekomen. De SSSN blijkt voornamelijk aan te hikken tegen een aantal verwachtingen die buurtbewo ners koesteren over de stichting, maar die niet vervuld kunnen worden. Zo wordt er nog vrij vaak vanuit gegaan dat de SSSN of de daarbij in dienst zijnde opbouwwerker Jos van der Lugt er wel even voor kan zorgen dat een bepaald pro bleem dat in de wijk speelt op gelost wordt. „De SSSN is niet de gespreks tafel van de wijk en de SSSN is evenmin de brievenbus van de wijk," zo schrijft het stichtings bestuur in de nota. De stichting weigert om nog langer ais re presentatief voor de wijk zijnde aangesproken te worden door bij voorbeeld de gemeente. Het opbouwwerk in Noord kan cont acten tussen gemeente en belan gengroeperingen bij voorbeeld wel steunen, aldus de nota- schrijvers, maar hoeft daarbij niet per definitie de leidingge vende instantie te zijn. De contacten tussen gemeente en bewonersgroepen moeten - wat het stichtingsbestuur betreft - niet via de SSSN lopen, zo schrijft men verder in de nota. Deze "bnevenbusfunctie" vindt weinig waardering in de ogen vj£n de stichtingsleden. De ge meente- moet zich maar recht streeks met haar bewoners in verbinding stellen. De SSSN vindt zichzelf in de eerste plaats een serviceverle nend opbouworgaan, een orgaan dat bij voorbeeld vergaderruim te, geld, informatie en de kennis van de beroepskracht (de op bouwwerker) te bieden heeft. In haar beleidsnota meïdt de stichting ook dat de bij haar aangesloten groepen en organi satie volkomen zelfstandig zijn in het uitstippelen en uitvoeren van hun beleid. De SSSN is niet gerechtigd daarop toezicht te houden. Die aangesloten groepen zijn onder meer bewonersgroep jes waarin ettelijke straten ver tegenwoordigd zijn, of de groep die op het wijkontmoetmgscen- trum studeert. Aan dergelijke groepen die de hulp van de opbouwwerker in roepen wordt ook de eerste ver antwoordelijkheid voor de werkzaamheden toegeschoven voor die opbouwwerker. Pas in tweede instantie bemoeit de SSSN zich met de "opdrachten" aan de opbouwwerker. Het bestuur van de stichting moet grotendeels (zo niet geheel) bestaan uit wijkbewoners die zich actief wensen in te zetten voor het wei en wee in Schie dams noordelijke stadsdeel. Daartoe kunnen geïnteresseer den zich steeds wenden tot de SSSN, die te vinden is in de Heijermansflat. Twee zaken die de SSSN op korte termijn uit de weg ge ruimd wil zien zijn de huidige (onmogelijke) naam en de huis vesting. De organisatie kampt voornamelijk met het probleem dat de groep voor wie ze be stemd is, de verantwoordelijken met eens kan vinden als ze de stichting nodig hebben Met de komst van het nieuwe wijkont- moetingscentrum zal dat tweede probleem in elk geval opgelost zijn; hoe men het eerste denkt op te lossen is nog totaal onbe kend. AUTORADIO dagelijks geopend zaterdag tot 1600 uur donderdag koopavond terrein Sintmaartensdijk ROTTERDAM - Het Ahoy' complex moet worden uitge breid Dat vindt de Rotterdamse wethouder drs. R. den Dunnen (sport en recreatie). Hij wil 120 000 gulden uittrekken om voorbereidend werk hiervoor te kunnen iaten uitvoeren. In een schrijven aan de raadscommissie Sport en Re creatie zegt de wethouder dat de nadelen van uitstel de voordelen wel eens zouden kunnen over treffen. Verwezen wordt naar de handels- en overslagfunctie van Rotterdam die door contac ten en informatie op gang ge houden moeten worden Dit zou onder andere via tentoonstellin gen en beurzen moeten gebeu ren. Volgens het schrijven gaan er nu beurzen voor Rotterdam ver loren omdat Ahoy' te weinig mogelijkheden biedt. SCHIEDAM De 18-jarige scholier Frans Heinsbroek van het Bachpnem kan de hele zo mer met meer zwemmen als niet iemand hem zijn zwem abonnement terug komt bren gen. Die kaart werd met een portefeuille met twintig gulden en een rood t-shirt uit de he rengarderobe bij het zwembad gestolen. Frans wil z'n spullen graag terugbezorgd zien. SCHIEDAht - Het zesjarig jongetje Bayram Altinsoy uit dë Manastraat is door een Rotter damse automobilist op de Nieu we Haven aangereden, toen hij daar plotseling over stak. De automobilist kon Bayram niet meer ontwijken en kreeg hem op de motorkap De jongen is met een linkerdij been fractuur en een nbfractuur in het ge meenteziekenhuis opgenomen. Hij heeft vermoedelijk ook een hersenschudding. SCHIEDAM - De Wijkvereniglng Het Singelkwartier is niet on verdeeld gelukkig met de wijze waarop enkele straten in de Oost- wijk gereconstrueerd zijn. Met name de Buys Bailotsingel is enkele leden van die vereniging een doorn in het oog. „In plaats van dat het er voor de bewoners veiliger op is ge worden is het er onveiliger op geworden nadat de hele straat opnieuw ingericht is", is men binnen de wijkvereniglng van memng. Met name de heer M. van der Sloot maakt zich er een beetje nijdig over dat zowel verkeers technisch als milieutechnisch de Buys Ballotsingel nou niet be paald ideaal is geworden. „Zoals de auto's nu gepar keerd staan geeft dat ten eerste te weinig ruimte tussen huizen en auto's en ten tweede bezor gen ze de mensen last als ze weer wegrijden", aldus van der Sloot. Volgens hem worden dan de schadelijke uitlaatgassen rechtstreeks de huizen binnen- geblazen. „Dat betekent dat men geen raam of deur meer open kan hebben", aldus Van der Sloot in het blad van Het Sin gelkwartier. Deze buurtbewoner stelt dan ook voor dat de gemeente beter oplet als ze aan de slag gaat met het rehabiliteren van de Voltastraat, de Ampèrestraat en de Snelliusmgel in Oost. Van der Sloot stelt voor om bij voorbeeld langs de singels in Oost slechts parkeren toe te staan langs de singels en om aan de huizenkant een breed trottoir met speelvoorzienmgen te maken. Als laatste suggestie vindt de heer Van der Sloot nog dat de trottoirs hun oude welvertrouw de stoeprand terug moeten krij gen. Spelende kinderen zien vol gens hem het verschil met tus sen de stoep .en de rijweg zolang die op hetzelfde niveau liggen, De veelal gele klmkerband wel ke in het straatprofiel is ver werkt is meestal te onopvallend zodat kinderen al spelend al ras op de rijweg terechtkomen. Wlv.'yl' Lï VLAARDINGEN - De ge meenschappelijke GG en GD van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zal drie maal per jaar gecontroleerd worden dc^r de drie commissies voor volksge zondheid van die plaatsen. Dit heeft de gemeenteraad van Vlaardingen besloten, in navol ging van buurgemeente Schie dam. De Schiedamse raad drong er vonge week door middel van een motie op aan dat de com missies voor volksgezondheid enkele malen per jaar vergade ren over de regionale GG en GD. Wethouder Jo Vermeule hierover; "Ik geloof dat wij daar in Vlaardingen geen motie voor nodig hebben. Ik wil best toezeggen dat die commissies er over gaan vergaderen. Dat vind ik doodnormaal." Nu ook de Vlaardingse ge meenteraad haar toestemming heeft gegeven aan de regionale gezondheidsdienst, kan die er snel komen want eerder gaven de gemeenteraden van Schiedam en Maassluis goedkeuring. Zowel in Vlaardingen als Schiedam, maakten raadsleden zich bezorgd over de informatie die verstrekt wordt over het reilen en zeilen van de dienst Daarom werd in Schiedam de motie ingediend en later aange nomen. De instelling van een regionale GG en GD betekent voor de gemeenten Vlaardingen en Schiedam financieel voordeel Dit voordeel wordt voor Vlaar dingen geschat op ruim 130® gulden en voor Schiedam 160.000 gulden. Voor Maassluis betekent een en ander een financiële aderlating van 226 000 gulden. De gemeente had tot voor kort echter een enkele voorziening op het gebied van de gezondheids dienst.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2