Fré Meis spreekt over scheepsbouw 40 kelders ppen- gebroken Scheeres over uitspraak Kroon OGB: Okkersteeg Inbraken opgelost samara Waarborg som klein verbruikers gas, licht en water afgeschaft Snelheidscontrole Diefstal uit V&D-auto's m HENGELS WEG Etalageprijzen WOENSDAG 6 JULI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Zo hoort het volgens de Consumentenbond; artikelen met duidelijke prijskaartjes er op. SCHIEDAM - De politieke partijen die mee gaan doen aan de gemeenteraadsverkiezingen van mei vol gend jaar zullen kritisch op de vingers gekeken wor den door de Schiedamse werkgroep van de Consumen tenbond. 'Met spoed aktie' Wethouder Renter Schee- res: "Ik kan het voor m'n goeie fatsoen er niet bij laten zitten." ff-w. Het taboe voor vrachtwagens in de Schiedamse binnenstad zal niet lang meer op zich laten wachten. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 SCHIEDAM - Wanneer de Kroon zal besluiten om Schiedam te verbieden onroerend goed belasting (OGB) op rijkswegen en spoorbanen te heffen, dan kan alleen maar als argument worden gebruikt dat een dergelijke heffing in strijd is met het algemeen belang. Dit is de conclusie van wethouder Rcjnier Scheeres van financiën en economische zaken. „Dat is het enige waar ze het op kunnen gooien," aldus de wethouder. e nri nei mi vei Con is nmentenbc n lc! wil. j» t raadsverkiezingen '71 v jrlitisdti beg ïleiden De werkgroep wil onderzoeken in hoeverre de politici het belang van de Schiedamse consument in het oog houden. Werkgroeplid Charl Hendriks stelde een dergelijke kritische begeleiding van de politiek deze week voor tijdens de vergade ring van de Consumentenbond. Dit voorstel borduurt voort op een initiatief van de landelijke Consumentenbond om de consu mentenbelangen bij de landelij ke politici meer ingang te doen vinden. Daartoe heeft de bond onlangs een brief geschreven aan kabinetsformateur Den Uyl, waarbij tevens voorstellen wor den gedaan over een te voeren beleid inzake consumentenbe- SCHIEDAM - CPN'-er Fré Meis zal volgende week naar Schiedam komen om over de problemen «n de scheepsbouw te praten Hij doet dat maandag avond 11 juli in zaal Irene on der het motto „Geen verlies van arbeidsplaatsen in de scheeps bouw". Deze bijeenkomst is door de CPN georganiseerd in verband met de ernstige situatie in de Schiedamse scheepsbouw, een situatie die vooral nijpend is ge worden sinds de aankondiging dat de werf Gusto gesloten zal worden. Ook de hulp van minis ter Lubbers bij het mogelijk maken van ontslagen in deze bedrijfstak zal onderwerp van bespreking zijn op de CPN-bij- eenkomst. De belangstellenden moeten een gulden dokken om Meis aan te kunnen horen SCHIEDAM - Onbekenden hebben afgelopen maandagnacht in het flatgebouw dat op de hoek van de Burgemeester Van Haarenlaan en de 's-Graveland- seweg staat veertig kelders opengebroken De politie heeft er nog geen idee van wat er al lemaal uit de kelders is gesto len. Aan de bewoners van het flatgebouw is gevraagd hun kel ders te controleren en zo moge lijk aangifte van diefstal te doen. Een vetegenwoordiger van Kok Beheer die het flatgebouw beheert heeft inmiddels de ver nieling van 37 kelderdeuren bij de politie gemeld De schade die hierbij is ontstaan wordt op vierduizend gulden geschat. ïrachta ii!ov erliod binnenstad in de maak SCHIEDAM - Een snelheids controle op de Horvathweg heeft deze week vijf bekeurin gen voor hardrijders opgeleverd. De controle duurde van acht tot .tien uur. De hoogste bekeuring ging naar een automobilist die met een snelheid van 84 km/uur over de Horvathweg reed. SCHIEDAM - Het zal vrachtwagens steeds moeilijker gemaakt worden om de Schiedamse binnenstad binnen te rijden. Op het Stadskantoor wordt gestudeerd op de mogelijkheid om wagens die boven een bepaald tonnage of boven een bepaalde lengte komen de toegang tot het centrum te verbieden. Vanuit opslagcentra buiten de binnenstad moeten de winkels in het centrum dan bevoorraad wor den. Behalve de tonnagebeperking voor de binnenstad wordt ook gedacht aan een laad- en losbe- perkmg. Een dergelijke beper king geldt momenteel alleen nog maar voor de Hoogstraat, waar tot elf uur 's ochtends gelost mag worden. Voor straten als Broersvest en Broersveld, Lange Haven, Lange en Korte Kerk straat en Achterweg wordt aan een soortgelijke laad- en losre- gehng gedacht. Hans van der Vlist, gemeente lijk verkeersdeskundige: "Zeker is in elk geval dat het niet zal blijven bij een regeling voor de Hoogstraat alleen, er zullen meerdere volgen." Mede op verzoek van de Be wonersvereniging Centrum wordt bekeken in hoeverre het vrachtverkeer uit de binnenstad geweerd kan worden. De bewo ners zouden graag zien dat wa gens die zwaarder zijn dan drie ton geweerd worden. Als derge lijke vrachtwagens langs rijden lopen namelijk allerlei monu menten in de binnenstad instor tingsgevaar. Bewoner van de Lange Haven en fid van de bewonersvereni ging J.A C. Hagendoorn is één van de actiefste anti-vrachtwa gen Schiedammers. Hij is al enige maanden bezig de ge meente aan het verstand te pra ten dat het de klauw uitloopt met het vrachtverkeer op de Lange Haven. Hagendoorn vindt echter dat zijn plannen met vlug genoeg uitgevoerd worden en daardoor wil hij spoedig tot aktie overgaan. "Ik zal binnenkort aktie gaan ontketenen over het vrachtver- keerprobleem. Ik wil de ge meente stadsplattegronden aan bieden die ze rond het centrum kan plaatsen. Dan weten de vrachtwagenbestuurders ten minste hoe ze rijden moeten om het centrum te vermijden. Die borden aanbieden is namelijk de V 'pp /Af' w s rA z A« <1fAS //sff/j. e /fors pMJpirA '■vjy* s-sfj PW™. '/•/V-Of* WW S/ V>\NV enige manier om onze wensen uitgevoerd te krijgen," aldus Hagendoorn. Dat de bewonersvereniging voor het centrum voornamelijk plannen voor het kwijtraken van het verkeer op de lange Haven heeft bedacht en het gro ter verband uit het oog is verlo ren, is met name bij enkele le den van de consumentenbond in het verkeerde keelgat terecht gekomen. De verkeersplannen van de vereniging voor de Lange Haven zijn door bondslid Rook zelfs betiteld als "puur eigenbelang". De ruzie die daarover was ge groeid tussen de bewonersver eniging en de Consumentenbond is deze week uitgevochten. Het resultaat daarvan is dat een lid van de Schiedamse Consumen tenbond bij de bewonersvereni ging voor het Schiedams cen trum komt om "de grote lijn" in de gaten te houden. Dat houdt m dat de gehele verkeerssituatie in de binnenstad bekeken wordt en met slechts de Lange Haven. SCHIEDAM De zogehe ten kleinverbruikers die aangesloten willen worden op het gas-, water- en elec- triciteitsnet hoeven daar in het vervolg geen waarborg som van dertig gulden meer voor te betalen. Dit besluit is gistermorgen door het college van b en w geno men. Het besluit houdt tevens in dat alle Schiedammers die in het verleden de waarborgsom van dertig gulden hebben moeten beta len, deze binnenkort terug krijgen De waarborgsom werd door de gemeentelijke Technische Bedrijven ge vraagd zodat men altijd iets achter de hand had wan neer er betalingsmoeilijkhe den waren. In het verleden bedroeg deze waarborg vijf gulden en is later tot het huidige bedrag van dertig gulden opgetrokken. Men is bij de gemeente tot de conclusie gekomen dat dit bedrag niet in over eenstemming is met de veel hogere rekeningenvan de GTB die in de meeste ge vallen tussen de honderd en tweehonderd gulden liggen. Daarbij vond men het ook niet nodig om de hoogte van de waarborgsom opnieuw op te trekken. Het bedrag dat aan de Schiedammers terugbetaald zal moeten worden is m to taal ongeveer acht ton. Op welke manier dit zal gaan gebeuren is nog niet be kend. Waarschijnlijk wordt het wijksgewijs gedaan. De waarborgsom die grootver bruikers van gas, water en electriciteit moeten betalen en die veel hoger is blijft gewoon gehandhaafd. SCHIEDAM - Een steeg tus sen de Korte Haven en de Dam moet de naam Okkersteeg krij gen. Dit voorstel van de advies commissie voor straatnamen is gistermorgen in het college van b en w besproken. Er is voor de naam Okker steeg gekozen, omdat deze in het verlengde van de Sint Pieter- steeg ligt, die in de volksmond altijd Okkersteeg werd ge noemd. SCHIEDAM - Vanaf het bal kon van de 39 -jarige bewoonster V. van de Dr. Zamenhofstraat zijn een werpnengel en twee in- steekhengels gestolen. Mevrouw V. woont op de eerste etage. SCHIEDAM - Zeven auto's die op het terrein van Vroom en Dreesmann Regio Rotterdam aan de Buitenhavenweg stonden zijn hun kostbare inhoud kwijt geraakt aan inbrekers. Door de achterruiten uit de bedrijfs auto's te halen kon men de spullen wegnemen. Vermist worden onder andere een kleur- generator ter waarde van 1150, een portable televisietoestel van 400, een zonnebril en een schroevedraaierset met een ge zamenlijke waarde van ƒ70. De schade aan de wagens bedraagt ongeveer 150. SCHIEDAM - Door het op heterdaad betrappen van de Schie dammers .1. F. K. (27) en F. B. (18) heeft de politie een groot aantal inbraken op kunnen lossen. De twee werden vorige week aangehou den nadat ze een inbraak in de kantine van tennispark van Vliet aan de Stadhouderslaan hadden gepleegd. K. heeft de afgelopen dagen het eerder genoemde tennispark, tegenover de politie een groot Daarbij werd in totaal voor aantal inbraken en diefstallen vijfduizend gulden aan goederen bekend en is gistermorgen voor gestolen. de Rotterdamse officier van jus titie geleid. B. werd na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Sinds december vorig jaar heeft J. F. K. inbraken gepleegd in de kantines van de sportver enigingen: SFC, Demos, Marti- nit, SVV en in de kantine van Ook brak K. een vrachtwagen open die op de 's-Gravelandse- weg geparkeerd stond. Tevens sta! hij drie bromfietsen en di verse bromfietsonderdelen. De laatste diefstallen werden voor namelijk in de buurt van de Parkweg gepleegd. langen en de consumptie in z'n totaliteit. Het plan van de Schiedamse afdeling van de bond moei nog met de opperhoofden in Den Haag - waar het hoofdkantoor van de Consumentenbond zetelt - doorgesproken worden, maar verwacht wordt dat reeds in september een begin gemaakt kan worden mei het onderzoek. Als één van de zaken die on derzocht moeten worden wordt gedacht aan de partijprogram ma's van de verschillende poli tieke partijen. Getoetst zal wor den in hoeverre de partijen be loven iets voor de consumenten te doen en op welke wijze ze daaraan uitvoering denken te geven. Hierbij zal ook het reeds gevoerde consumentenbeleid tn de afgelopen jaren (of juist het ontbfeken daarvan) van de par tij in kwestie onder de loep ge nomen worden. Vanuit de Schiedamse werk groep van de bond vallen regel matig geluiden te horen als zou het allemaal maar niks zijn wat de Schiedamse politici voor de consument doen. Met name voorzitter Jaap van der Most laat zich hierover met de regel maat van eens per maand bne- send uit. Ook opde deze week gehouden vergadering scham perde Van der Most weer: „Je kan aan de bel trekken wat je wil, niets helpt. Men luistert ge-., woon niet." Met, haar politieke onderzoek wil de werkgroep meer bereiken dan alleen het opstellen van een nota-tje dat in de een of andere la verdwijnt. Daarom zal er naast een dergelijke nota ook een forum over de consumen tenbelangen gehouden worden. Dat zal volgens initiatiefnemer Charl Hendriks veertien dagen voor de gemeenteraadsverkei- zmgen van 31 mei ghouden moeten worden. Tijdens dat fo rum kunnen de politieke par tijen in petto hebben. Andere onderzoeken die de Schiedamse Consumentenbond in het nieuwe seizoen 77/78 wd gaan houden hebben in directe re zin met de consument te ma ken. Zo zal er een onderzoek ko men naar het al dan niet ge prijsd zijn van artikelen die in een etalage uitgestald liggen. Diverse werkgroepleden ver klaarden de laatste tijd m Schiedam opgemerkt te hebben, datv steeds minder winkeliers hun artikelen prijzen. Dat ge beurt dan voornamelijk in de branches waar geen duidelijke concurrentieslag aan de gang is. Meubelzaken en groentezaken noemden de werkgroepleden als voorbeelden van winkels waar de consument vaak niet weet wat iets hem gaat kosten. „Het gebeurt steeds vaker dat je ergens naar binnen moet om te vragen wat het in de etalage uitgestalde artikel kost. Met alle vervelende gevolgen van dien," zo verwoordde voorzitter Van der Most de mening van de werkgroep. Datumaanduidingen op zuivel- produkten en het fenomeen „ad viesprijzen" zullen eveneens on derwerp worden van de nijvere naspeuringen van de Consumen tenbond. Het is ja of neeik duif geen voorspelling te doen Scheeres zei dit gistermiddag tijdens een persconferentie over het bezoek dat hij afgelopen donderdag aan een door de Raad van State georganiseerde besloten hoorzitting bracht. De wthouder moest daar het begin 1978 genomen besluit van de ge meenteraad verdedigen! om het Rijk een OGB-aaiislag te sturen voor de rijkswegen en spoorba nen die op Schiedams grondge bied liggen. Zowel Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland als de staatssecretaris van Binnenland se Zaken hebben zich tegen dit besluit verzet. Vandaar ook dat de Kroon nu een uitspraak over deze slepende kwestie moet doen. Valt de uitspraak van de Kroon negatief uit voor Schie dam, dan is er iets onmogelijk geworden wat wettelijk wel kan, aldus Scheeres. Daarbij komt dat de OGB destijds door de rijksoverheid is ingesteld om gemeenten aan meer financiële middelen te helpen. Het be vreemdt wethouder dat het rijk nu zelf een uitzonderingspositie inneemt door te weigeren OGB te betalen. Ook vindt hij dat gemeenten waar geen rijkswegen of spoor banen doorheen lopen in het voordeel zijn. Op Schiedams grondgebied liggen de rijkswe gen 19 en 20 en de spoorbanen Rotterdam-Hoek van Holland en Rotterdam-Delft. De grootte van het gebied waarop de twee rijkswegen liggen is ongeveer 109 hectare. Hadden er wonin gen op deze grond gestaan dan had de gemeente jaarlijks onge veer een ton aan OGB ontvan gen. Nu ontvangt men niets. Reinier Scheeres moest' gister middag toegeven dat het hele gedoe rond de OGB in feite een prestigekwestie is geworden. In het begin was dit zeker niet zó. Volgens hem is het nu een pres tigekwestie. omdat zowel GS als Binnenlandse Zaken te zwakke argumenten hadden gebruikt om het besluit van de gemeenteraad af te keuren. Eën van de zwak ke argumenten die de toenmali ge staatssecretaris Polak van Binnenlandse zaken hanteerde was, dat onroerende goederen zoals rijkswegen niet door het njk worden gebruikt maar door het publiek. Hadden zowel GS als Binnen landse Zaken sterke argumenten gehanteerd dan had Scheeres net erbij laten zitten. „Ik kan het voor m'n goede fantsoen er niet bij laten zitten," aidus de wethouder gistermiddag. Tijdens de afgelopen donder- ci g 1< p a ei di k n le C di zi te to VI si éi ni s[ ds m st w V, ai st dag gehouden hoorzitting is Scheeres niet veel wijzer gewor den over de uitspraak die de Raad van State uiteindelijk zal gaan doen. Ook is nog niet be kend wanneer het hoogste ad viesorgaan dat ons land kent de uitspraak zal gaan doen. Een advies van de Raad van State weegt altijd zwaar en wordt - hoewei het formeel niet hoeft - bijna altijd opgevolgd. Stelt de Raad van State Schiedam in het gelijk dan is nog niet bekend hoe de OGB- aanslag zal zijn die het rijk van de gemeente krijgt. Dan is de gemeente er echter nog niet want het rijk kan tegen een dergelijke aanslag in beroep gaan bij de rechter. „Het bedrag wat je vraagt hangt af van de waarde die wordt toegekend aan rijkswegen en dergelijke. Een taxateur moet die .waarde bepalen. H durf daar geen harde uitspraken over te doen, anders zou me aangewreven kunnen worden dat ik de taxateur zou beïnvloe den," aldus wethouder Scheeres gistermiddag. i 0 en mf

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2