'Aug. '78 in Ylaar- dingen muziek school' Circus, zwem men en z ak- College twijfelt aan noodzaak Gusto- sluiting lopen om de warmte te vergeten Kind onder auto, man rijdt door gelei- Zomersluiting Onderwijs- winkel Schiedam Andere conclusie Met van G Ilse geleisuiker maakt u in'n mum gezonde en overheerlijke jam. Lukt iedereen altijd. Spreekuur DONDERDAG 7 JULI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA T*\ SCHIEDAM De omstandigheden waaronder arbei ders van het galvaniseerbedrijf Bijker BV aan de Bet- toweg moeten werken» zijn niet levensgevaarlijk. Deze conclusie trekt het districtshoofd van de Arbeidsin spectie FJ. Janssen aan de hand van de resultaten van metingen die de afgelopen weken bij het bedrijf zijn verricht Het gaat hierbij om een eerste conclusie. Over enkele weken moet er een uitgebreid rapport verschijnen over het onderzoek dat de Arbeidsinspectie bij Bijker heeft gedaan. VL AARDINGEN - In Vlaardingen zou op 1 augustus 1978 een mu ziekschool moeten draaien. Tot deze conclu sie is de werkgroep geko men die een studie ge maakt heeft van de mo gelijkheden voor een re gionale muziekschool voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Het Galvaniseerbedrijf Bijker bv aan de Bettoweg. SCHIEDAM - De nood zaak tot sluiting van de scheepswerf Gusto staat voor het Schiedamse col lege van burgemeester en wethouders niet ais een paal boven water. Ze wil len er dan ook bij de mi nister van Economische Zaken op aandringen om maatregelen te nemen ter bescherming van de werknemersbelangen. O Nü is zelf jam maken doodeenvoudig tVZ'Si 1 Vck/-zitter E. van Asperen van de bewonersvereni ging: „Wij hebben ome plicht gedaan verder kun nen we niet gaan." {-•> ^jsg If Redactie editieSchiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 r; 266646 -4 Werkomstandigheden arbeiders Bijker bv zijn nie t gevaarlijk SCHIEDAM - De aan de Hoogstraat gevestigde On- derwijswinl" i is in de va kantiemaanden slechts be perkt geopend. De woens dagmiddag en zaterdagmid dag rijn vervallen, de don derdagavondopening is de enige overgeblevene. Tijdens de koopavonden van donderdag 7, 14, 21 en 28 juli en op 4 en 11 augus tus zal de Onderwijswinkel belangstellenden van advies kunnen dienen inzake aller lei onderwijsaangelegenhe- dea Het onderzoek was het gevolg van een klein rapport van twee milieu-actiegroepen Voorkomen is Beter en het Milieu Aksiecen- trum Nederland (MAN) dat op achttien mei verscheen. Daarin wer den de arbeidsomstandigheden bij bet galvaniseerbedrijf aan de kaak gesteld. Volgens de twee milieu-actie groepen had een deels in het - Wat betreft het muziekonder wijs loopt Vlaardingen in verge lijking met Schiedam en Maas sluis wat achter- In Schiedam bestaat al jaren een particuliere muziekschool, die door de ge meente gesubsidieerd wordt en onder toezicht staat van het rijk. De werkgroep komt echter tot de conclusie dat schaalver groting m het voordeel van het functioneren van de Schiedamse muziekschool kan worden ge zien. In Maassluis is nu nog geen enkele vorm van muziekonder wijs te vinden, maar de plannen ervoor zijn al verder ontwik keld. In deze gemeente zal op 1 september van dit jaar al een stedelijke muziekschool starten, tegen 1 augustus 1978 in Vlaar dingen. De werkgroep schrijft in een rapport over de problematiek van het regionale muziekonder wijs dat een goede samenwer king met het basisonderwijs noodzakelijk is. Dit omdat daar bijna alle kinderen op een mak kelijke manier kunnen worden bereikt Maar daarbij wordt aangete kend dat minstens even belang rijk is een goede verhouding met de muziekverenigingen die in de plaatsen waar gewerkt wordt, actief zijn. De opzet van de muziekscho len is dat de verschillen in les geld in de drie betrokken ge meenten zo klem mogelijk zijn. De ideale toestand zou zijn dat overal hetzelfde lesgeld betaald moet worden door de leerlingen. Als voordeel van een regionale muziekschool wordt gezien dat het kostenbesparend werkt Een regionale muziekschool wil niet zeggen dat er maar één gebouw komt Het ligt m de bedoeling in alle dne de gemeenten een eigen ruimte te vinden. Voor Vlaardingen betekent een en ander volgens het rap port van de werkgroep dat de gemeenteraad in september een uitspraak zal moeten doen. Dan zal er nog veel werk verzet moeten worden wil volgend jaar september de school kunnen gaan draaien in Vlaardingen. Uiterlijk januari 1978 zullen de dne betrokken gemeenteraden goedkeuring moeten geven aan een gemeenschappelijke rege ling. Dit in verband met de toe stemming die nodig is van de overheden. Zoals gezegd, Maassluis is al vergevorderd. Onlangs is een oproep geplaatst voor muziekdo centen. Hierop hebben tal van mensen gereageerd. Opgeroepen werden krachten voor een voor lopig bescheiden instrumenta rium van de muziekschool, zoals klannet, blokfluit, koperen blaasinstrumenten, slagwerk, gi taar en accordeon. De Maassluise muziekschool valt onder de stichting Stede lijke Muziekschool. Hienn heb ben zitting de dames Coenen- Vaessen, Huizmga-van Rijn en Den Hond-van 't Wout en de heren Lucardie, Van der Knaap, Duimelaar en Pieterman Het doel van de stichting is oin later op te gaan in de ge meenschappelijke regeling met Vlaardingen en Schiedam. De bestaande stichting kan daarom gezien worden als tussentijdse maatregel om in Maassluis in ieder geval al een vorm van muziekonderwijs te hebben. geheim verricht onderzoek uit gewezen dat de arbeiders bij Bijker onder levensgevaarlijke omstandigheden moesten wer ken. De werknemers die voor het overgrote deel afkomstig zijn van de Kaap Verdische eilanden zouden vergiftigings verschijnselen vertonen en voortdurend last hebben van hoofdpijn, kortademigheid, suf heid en een enorme dorst. Ook werd in het rapportje gewezen op de manier waarop gevaarlij ke stoffen als natriumcyanide en chroomzuur waren opgesla gen. Wat de arbeidsomstandighe den bij Bijker betreft is de Ar beidsinspectie dus tot een ande re conclusie gekomen dan de twee milieu-actiegroepen. Over het rapportje van Voorkomen is beter en het MAN zegt districts hoofd Janssen: „Ik ben het ze ker niet eens met de manier waarop ze de zaken hebben ge formuleerd. Hun opmerkingen over de milieu-omstandigheden daar sta ik op zichzelf niet ach ter." Wel is F.J. Janssen het met de milieu-actiegroepen eens wat betreft hun opmerkingen over de rommelige en ongeordende indruk die het galvaniseerbe drijf maakt Op zaterdag 28 mei zei het districtshoofd van de Arbeidsin spectie in HW dat wat dit laat ste betreft de situatie bij Bijker zou moeten veranderen. Hij voegde er deze week aan toe: „Zoals we nu tegen Bijker aan kijken is het een ongeordende, rommelige zaak Er moet een aantal verbeteringen worden aangebracht maar wat dat be treft zijn de eisen die we kun nen stellen beperkt Met de wet in de hand kunnen we een aan tal minimumeisen stellen, maar dat moet nog met Bijker wor den besproken. Tot op heden is h,j heel schikkelijk en van goeie wil om verbeteringen aan te brengen. Hoever die wil gaat moet nog blijken." Volgens de heer Janssen is di recteur D. J. Bijker van het ge lijknamige galvaniseerbedrijf al begonnen de nodige verbeterin gen aan te brengen. Zo is hij gestart de productieweg te ver anderen, de inrichtingen van de vloeren m het bedrijf te verbe- teren en de enorme troep die zowel binnen als buiten ligt op te ruimen. Ook al staan wat betreft de milieu-aspecten de conclusies van de twee milieu-actiegroepen lijnrecht tegenover die van de Arbeidsinspectie, toch moet de laatste toegeven dat door het verschijnen van het rapportje Bijker BV versneld m de aan dacht is gekomen. „Het is onte genzeggelijk dat het bedrijfje veel meer aandacht heeft gekre gen, dat kun je gewoon niet ontkennen. We waren er anders met zo snel mee bezig geweest. Ook al ben ik het niet eens met de mamer waarop zij het stel len, ik heb geen problemen met het feit dat ze iets aan de kaak stellen. Alleen hoop ik niet dat ze iedere dag een brief over een bedrijf gaan schrijven, want dan moet ik de dienst gaan ver tienvoudigen," aldus het hoofd van de Arbeidsinspectie. Zowel bij Bijker BV als bij de twee milieu-actiegroepen was er niemand die commentaar op de opmerkingen van F.J. Janssen wilde geven. De oorzaak daar van is de zomervakantie. Ook de voorzitter van de Be leidscommissie Scheepsbouw zal door B en W benaderd worden omtrent de Gustosluiting. Dat is het antwoord van B en W op vragen die CPN-raadslid Aad de Wolf gesteld heeft De Wolf wilde onder meer van het college weten of het op de hoog te is van het voorgenomen be sluit tot sluiting van de werf en of het iets kan doen ter voorko ming daarvan. „Wij zijn van mening dat al les in het werk gesteld moet worden om te trachten een slui ting van I.H.C.Gusto te voorko men, dan wel de gevolgen van sluiting zoveel mogelijk te be perken," aldus B en W m haar antwoord. „Voorshands zijn wij nog niet overtuigd van de dwingende noodzaak tot sluiting van de Scheepswerf LH.C.Gusto. Wij zullen ons dan ook wenden tot diegenen die bij de besluitvor ming inzake de toekomst van deze werf betrokken zijn, ten einde te trachten een oplossing te bereiken welke voor de be trokken werknemers minder ernstige gevolgen heeft dan zich nu laat aanzien," aldus loco burgemeester Scheeres in het antwoord aan De Wolf. Bewoners Zelf jam maken is nu veel eenvoudiger want met van Gilse geleisuiker hoeft u slechts vier minuten te koken.Daardoor bilijven vitamines en smaak veel en veel beter bewaard. De bereiding is simpel: één deel vruchten en één deel van Gilse geleisuiker, even roeren, even koken en u heeft gegarandeerd de meest verrukkelijke jam. *t Lukt iedereen altijd. Op het kilopak vindt u recept-ideeën en u kunt ook 't uitgebreide recepten-boekje aanvragen door f 1.65 over te maken op postrekening 1101939 t.n.v. van Gilse, Roosendaal. f - vereniging wilgeen keiharde acties SCHIEDAM - De bewonersvereniging Woudhoek-Zuidoost is niet van plan harde acties te gaan voeren, wanneer de gemeente weigert om de 200 eengezinshuizen in de wijk aan de bewoners te verkopen. Dit zegt de voorzitter van de bewonersvereniging E. van Asperen. Een onlangs door de vereniging gehouden enquête heeft uitgewezen dat 117 huurders in de Woudhoek hun eengezinswoning van de ge meente zouden willen kopen, wanneer ze daartoe in de gelegenheid werden gesteld. f alweer zo n opmerkelijk Suiker Unie produkt Binnen enkele weken schrijft het bestuur van de bewoners- vereniging een brief naar wet houder Chris Zijdeveld van ruimtelijke ordening (hij is mo menteel tot eind deze maand met vakantie, red.) om hem de uitslag van de enquête mee te delen. Ook zal dan het verzoek worden gedaan om met de wet houder een gesprek over dit on derwerp te hebben. Wethouder Zijderveld zei een aantal weken geleden in HW al dat hij het houden van een der gelijke enquête een zinloze be zigheid vond. De gemeente pie kert er niet over om het eigen woningbezit aan de huurders te verkopen. Op het Stadskantoor heeft men daar twee redenen voor. Ten eerste wordt het aan tal huurwoningen dan te klein en ten tweede zou er een vol strekt versnipperd geheel van huur- en koopwoningen ont staan. Toen we dit alles aan voorzit ter Van Asperen van de bewo nersvereniging voorlegden, zei hij dat hij al deze argumenten persoonlijk uit de mond van de wethouder zelf wilde horen. „Wil de wethouder niet met ons over dit onderwerp praten dan is er niks aan te doen en houdt alles op. Wij hebben dan onze plicht gedaan en verder kunnen we niet gaan. Het is niet de be doeling om onze wil door te drijven. Ook zijn er dan over dit alles geen keiharde acties te verwachten, omdat dat gewoon niet haalbaar is," aldus de voor zitter van de bewonersvereni ging Woudhoek-Zuidoost. Ook bij deze bewonersvereni ging is het vakantietijd en zijn de diverse activiteiten op een laag pitje komen te staan. Het zal nog zeker tot eind volgende maand duren voordat de vereni ging weer volop gaat draaien. In september hoopt men te kunnen starten met een eigen spreekuur voor de bewoners van Woud hoek-Zuidoost. Het spreekuur dat wekelijks door de bewoners- vereniging Schiedam-Zuid wordt gehouden dient hiervoor als voorbeeld. Volgens Van Asperen is het bestuur van de bewonersvereni- gmg ook van plan om na de zo- mervakantie een brief naar de PTT te schnjven. Daann zulten twee wensen worden geuit; een eigen telefooncel voor de bewo ners van de Woudhoek en een tweede brievenbus in de wijk. De enige brievenbus die nu in Woudhoek-Zuidoost staat is te vinden op het Heijermansplem. De vereniging wil dat er een tweede komt die achterin de wijk een plaats knjgt. Deze brievenbus zou dan in de omge ving van de Faassanplein moe ten komen te staan. I SCHIEDAM - Hoewel bijna bee! Schiedam in het zwembad Groenoord ligt sinds de zon is doorgebroken, vinden er toch ook nog op andere plaatsen in deze stad speciale zomerfestivi- teiten plaats. Festiviteiten die echter juist vanwege dat fraaie weer minder bezoekers trekken dan gewenst was door de orga nisatoren. In bet noordelijke stadsdeel kon jong en oud gisteren een bezoek brengen aan het Circus Piste, dat op het Bacbplein haar tenten had opgeslagen. Ook vandaag nog worden cr diverse voorstellingen gegeven. Piste is speciaal bestemd voor de kinderen; de "wilde dieren" zijn bij voorbeeld, tot teleurstel ling van velen, niet wilder dan een pony of een gains kan zijn. Leeuwen, tijgers en olifanten zijn bij dit kindercircus niet te vinden. Wel treden veel jonge kinderen op ais trapezewerker, ponytemmer, ciown, jongleur en wat dies meer zij. Heel vakantievierend Groenoord en Woudhoek, voor zover niet in het zwembad bak kend, kwam gisterochtend al nieuwsgierig naar het Bachplein toegestroomd om het circus van nabij te zien en te helpen bij het opzetten van de grote tent. De vele grasveldjes in deze wij ken werden daarna leeggeplukt; al het "konijnevoer" (weegbree) verdween in de magen van de diverse beestachtige artiesten. De bewonertjes in Schiedam- Oost kunnen de laatste dagen oak uitgebreid vakantiepret ma ken en wel vanwege het feit dat de mensen van Centrum-Oost in de Dr. Zamenhofstraat een va kantieprogramma in elkaar ge draaid hebben dat klinkt als een klok. Deze en ook nog volgende week worden er dagelijks acti viteiten in en rond het buurt centrum georganiseerd. Gisterochtend mochten de kin deren tussen vier en acht jaar zich uitleven in spelletjes als zaklopen, steltlopen, fietsraces, verspringen enzovoorts, 's Mid dags konden de negen tot der tienjarigen hetzelfde doen op het schoolplein. Voor de zonha- ters was er ook een verf-, klei en knutselfeest binnenskamers georganiseerd. Volgende week kan er onder leiding van de Centrum Oost mensen meegedaan worden aan een uitstapje naar Plaswijck ..x x- t f (maandag), volksdansen op het plein (dinsdag), handenarbeid (woensdag), een modeshow (woensdagmiddag) en een ker mis op vrijdag. Na deze twee weken vol zomeractiviteiten gaat Centrum Oost zelf op va kantie. Na de schoolvakanties wordt dan weer met nieuwe moed gestart SCHIEDAM - Dc vijfjarige Danielle van der Moer is giste ren zwaargewond in het Nolet- ziekenhuis opgenomen, nadat een automobilist haar op het voetpad aan de Schiedamseweg had aangereden. De man was over het kind heengereden en er daarna vandoor gegaan. Door aanwijzingen van getui gen kon de automobilist - de negentienjarige C. B. - later in zijn woning in Schiedam aange houden worden. Het meisje liep op het voetpad tussen de Schiedamseweg en het Beatrixpark. Auto's mogen daar in het geheel niet komen. Het kind kwam onder B.'s wagen te recht en liep wonden aan de slaap, het achterhoofd, de rug. het zitvlak, aan schouders en aan beide benen op. Ze is niet levensgevaarlijk verwond. Ook een achtjarig jongetje is op straat dusdanig gewond ge raakt dat hij in het ziekenhuis opgenomen moest worden. Het betreft hier de achtjange Lucas van Beurden uit de Jan van AvennestraaL Hij fietste door de Graaf Flonsstraat en kwam ten val toen hij zijn fietsketting al fietsend inspecteerde. Lucas liep een zware hersenschudding en vermoedelijk een schedelba- sisfractuur op. - i i 1 1

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2