Bliksem zet New York in Koningin op de hoogte Ex-opzichter gaf zijn vrouw vergif Van Agt in Tour Sneeuw in Leeuwarden Blussers bij brand in cheiniegebouw niet naar binnen Zeevaartpolitie heeft geen boot Haringvissers mogen naar Ierse wateren Gezonde kinderen naar kliniek Oegandese rechters opgepakt LELDEN WIST BESTEMMING VOOR NIER INFORMATIE OVER BEZORGING: OPHEFFING positiekleding ®Eï?lre Nous® Séxfilms hurerfT** 6 voor-25 g!d." ■stMmssmsmm AMSTERDAm De plotselinge ziekte van een 18-jarige jongen heeft de va kantiereis van een groep van 35 Neder landse toeristen door Rusland ernstig in de war gestuurd. Donderdag 14 juli 1977 32e jaargang no. 9226 hoofdredacteur herman wigboi.d (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De onderhandelingen over de Vermo- gensaanwasdeling zitten muurvast. Formateur Den Uyl dreigt zelfs zijn formatiepoging op te geven. Dat c'cif hij cl 6 frscticvoorzittcrs vsn PvdA» CDA en D*66 te verstaan nadat gistermiddag opnieuw geen overeen stemming werd bereikt over zijn nadere voorstellen over de VAD. WASHINGTON - Noord-Korea heeft vanmorgen een Amerikaanse heli copter neergeschoten. Drie bemanningsleden zijn om gekomen, een vierde inzittende is gevangen genomen. Het Witte Huis in Washington heeft in een eerste re actie laten weten „zeer ongerust té zijn over het inci dent". Men heeft onmiddellijk tekst en uitleg van de Noordkoreanen gevraagd. Van een onzer verslaggevers DELFT - Als er in het scheikundegebouw van de Technische Hogeschool te Delft brand uitbreekt, zal de Delftse brandweer niet naar binnen gaan, en slechts van buitenaf pro beren het vuur te blussen. Reden is, dat de opslag van chemicaliën in de kelder niet voldoet aan de veiligheidsnormen. Passagieren bij kaarslicht was gisteravond een van de gevolgen van het uitvallen van de elektriciteit in New York. Van een onzer verslaggeefsters DEN KAAG - Het gaat goed met de pas geboren baby die gisteren in Den Haag is gevonden. Het meisje moet nog wel in de couveuse blijven, maar er zijn geen complicaties en haar lichaamstempera tuur is weer normaal, al dus de geneesheer-direc teur van het Haaagse Ju- lianakinderziekenhuis, dr. S. Lammerts van Bueren. Bezorg ons een nieuwe van de affiches abonnee en wij bezorgen u Verdien dit fijne kado deze leuke, luxe badhand- met 'n goede daad. Stuur doek als beloning. de bon volledig ingevuld Royaal formaat50 x 100cmop in een open envelop uitgevoerd in Vrolijk rood en zonder postzegel, aan wit, met het bekende HW- Het Vrije Volk, Antwoord- jongetje er op u weet wel, nummer 1579, Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vn je Volk jongetje als beloning bij: Naam afzender: Adres: Plaats: jEaeaoBsaaiaBBBSsBasnnffl Bel 010—147400 spotprijzen - spotprijzen De agenten Arie Jongejan (links) en Piet Stuut bij het een paar uur oude vondelingetje dat nu veilig en warm in de couveuse ligt. - v- •Bill Da» 5». Sch<ed»m.'TeL QJIU2f>7!2ftU Geopend van 10toU8u. Dood. tooswi Ug.'vereisl. Vlak voor vertrek per Transsibcrië Express van Moskou naar Irkoetsk kreeg de jongen, L. Pur- mer uit Norg, last van he vige koorts. In het zieken huis werd een bloedver giftiging geconstateerd. Omdat aanvankelijk ge vreesd werd voor een be smettelijke ziekte kon de groep pas twee dagen Ia- ter de treinreis naar het Siberische Irkoetsk ma ken. Volgens het Amster damse reisbureau Kon- takt, dat de reis in sa menwerking met het Rus sische reisbureau Sputnik organiseert, mag de groep als compensatie twee da gen langer in de Sowjet- unie blijven. Zondag wordt het gezelschap, mensen van 15 tot 35 jaar, op Schiphol terugver wacht. De 18-jarige jongen zal voorlopig nog enige tijd in een ziekenhuis in Moskou moeten blijven. Zijn va der en broer mogen op kosten van het Amster damse reisbureau naar Moskou. formatiep Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 voorstellen over de VAD geen j overeenstemming kon worden j bereikt, is voor mij aanleiding me te beraden op de voortzet ting van mijn formatiewerk zaamheden." Zijn woordvoerder voegde daaraan toe: „Dat betekent dus dat hij vandaag zal bekijken of het zinvol is om door te gaan of dat hij moet zeggen: ik zie er geen gat meer in." Niet alle politici van PvdA en CDA tilden overigens zo zwaar aan het dreigement van de for mateur. Het kan een poging zijn van de formateur om de ge sprekspartners onder maximale druk te zetten, zo dachten eni- j gen. De nadere voorstellen van Den Uyl zijn een cijfermatige uitwerking van de voorsteller die hij al in zijn eerste memo randum aan de fractieleiders heeft gedaan. Het gaat daarbij om de uit breiding van de VAD (meer on dernemingen) de verdeling tus sen werknemers in winstmaken- de bedrijven en de andere werknemers, het maximum dat werknemers in winstgevende bedrijven mogen krijgen en het percentage van de overwinst dat voor de VAD in het begin al moet worden uitgetrokken. Al dez.e voorstellen hebben te maken' met hoeveel geld uitein delijk voor het werknemerscol lectief beschikbaar komt. Het CDA wil de werknemers in winstgevende bedrijven meer bevoordelen. Bovendien heeft men daar bezwaren tegen uit breiding van het aantal bedrij ven dat onder de wet moet val len. Daarnaast is er een stro ming binnen het CDA die de in voering van de VAD opnieuw afhankelijk wil stellen van het lukken van de loonmatiging. De PvdA stelt juist dat de VAD al beloofd was bij de vorige loon matigingen. Zie verder pag. 3 Vanmiddag ontvangt hij om die reden de drie frac tievoorzitters apart. De for mateur heeft de koningin reeds op de hoogste gesteld van de stand van zaken. In een officiële verklaring liet de formateur gisteravond weten: „Het feit dat over de nadere Een onstuimige sprong is de kongoni, een soort antilope, in Blijdorp op een gebroken poot gekomen. Dierenartsen hebben een paar spalken aangebracht, üvarmee het vtildc springertje het zeker een maand zal moeten doen. Zowel de moeder zelf als haar jong moeten er nog aan wennen. nam daarom ontslag. Hij was bang dat zijn vrouw dit zou ontdekken en gaf haar vergif. (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK - Een 36-jari- ge ex-opzichter van de dienst gemeentewerken in Ridderkerk wordt ervan verdacht zijn vrouw te hebben willen vergif tigen. De man, J. W. D„ had misbruik gemaakt van zijn posi tie als gemeenteambtenaar en die onderhoud plegen aan ge meentelijke gebouwen. De politie vermoedt dat deze handelingen hem teveel zijn ge worden en dat hij daarom ont slag nam. Tegenover zijn vrouw vezweeg D. dat hij werkloos was; hij deed net alsof hij nog dagelijks naar zijn werk ging. De poging mislukte, maar kwam wel uit. D. werd gearres teerd en wordt er nu ook van verdacht geld en goederen te hebben gevraagd van bedrijven. neer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG CDA-fractielei- der Van Agt wil zondag een dagje de Tour de France volgen. Hij heeft een uitnodiging op zak van Raleigh-ploegleider Peter Post om een dag mee te rijden in de ploegleiders-auto. Van Agt, zelf een verwoed ..tour"-fietser, wil het spektakel wel eens zien. Vooral de berge tappes vindt de CDA-er interes sant. Wat dat betreft zou hij het zondag treffen, want dan wordt de vijftiende etappe gereden van Thonon les Bains naar Morzine en daar zitten drie ste vige Alpen-cols in. Jody Powell, woordvoerder van het Witte Huis, zei vanmor gen dat de VS iedere schending van het Noordkoreaanse lucht ruim betreuren, maar dat de he licopter vermoedelijk onopzette lijk de demarcatielijntussen Zuid-en Noord-Korea is gepas seerd. Volgéns Powellvervoerde de helicopter cement, en was hij niet bewapend. Het opperbevel van de Ver enigde Naties in de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoel heeft vanmorgen een spoedbijeen- komst belegd met de militaire bestandscommissie in Panmoen- djon op de demarcatielijn tussen de beide Korea's. Of Noord-Ko- rea zich daar ook zou laten ver tegenwoordigen was nog onbe kend. Het vorige ernstige incident bij de demarcatielijn tussen Zuid- en Noord-Korea gebeurde in augustus 1975, toen twee Amerikaanse militairen met bijlslagen om het leven werden gebracht door Noordkoreaanse grenswachten. Er was een ge schil ontstaan over een boom. die het uizicht van een controle post zou hebben belemmerd. LEEUWARDEN f- - Het sneeuwde vanmorgen in Leeu warden. Rond half negen viel er een buitje fijne .motsneeuw. Dat ras het gevolg van de komst van de koudere lucht in de ho gere niveaus. Sneeuw in de zomer is een grote bijzonderheid. Gemiddeld eenmaal per 25 jaar komt 'sneeuwval in ons land voor ge durende de zomermaanden. DEN HAAG - Ierland moet het verbod om met grotere sche pen te vissen in de buurt van de Ierse kust voorlopig opschor ten Dit heeft het Europese Hof van Justitie te Luxemburg woensdagavond de Ierse rege ring gelast. De voorlopige uitspraak van het Europese Hof betekent, dat Nederlandse haringvissers mo gen uitvaren naar de Ierse 50-mijlszone. Alleen daar valt voor de Nederlandse vissers nog een redelijke hoeveelheid haring te halen, de Noordzee tot „ver boden gebied" is verklaard. Zie verder pagina 17. ANTWERPEN - In Antwer pen is een ziekenhuis bereid volkomen gezonde kinderen op -te 'nemen, wanneer de ouders zonder hen met vakantie willen, de kosten worden betaald door het ziekenfonds. 'Dat heeft de Gazet van Antwerpen vandaag -onthuld. .Verslaggever Ward Hulsemans van de Gazet diende zelf een aanvraag in voor opname van zijn dochterje, terwij! hij met vakantie zóu zijn. Woordvoer ders van de kliniek vertelden hem dat het geen enkel pro- ,m ,?ou zijt. zolang hij de werkelijke redenen maar niet aan het ziekenfonds zou opge ven. De Gazet schrijft dat de kli niek in totaal zeker 30 volledig gezonde kinderen heeft opgeno men. Aan de onderneming wer ken artsen mee die de documen- xten onderteikenen die voor opna- n» noodzakelijk zijn. Dat heeft de plaatselijke brandweercommandant, de heer J. J. van den Hoek. het College van Bestuur van de TH per brief meegedeeld. De gevaarlijke situatie in het gebouw aan de Julianaiaan be staat al jaren. Commandant Van den Hoek zegt: „We hebben al vaker gewaarschuwd, maar het is een kwestie van geld, heb ik begrepen. Je moet nooit chemi caliën in een kelder opslaan. Er liggen verschillende soorten bij elkaar, en je kunt nooit zo gauw vaststellen wat er brandt. Het gaat wel niet om grote hoeveel heden, maar de combinatie is funest." Nieuwbouwplannen voor een scheikundegebouw zijn nog maar in het beginstadium. Et zijn al protesten geuit tegen de plaats van het nieuwe gebouw, namelijk naast net oude. Het luentverkeer op de internationale luchtha vens Kennedy Airport en la Guardia moest wor den stilgelegd. Burgers trachtten op drukke pun ten zelf het verkeer te regelen omdat de stoplich ten niet werkten. Drie treinen strandden in een tunnel. Verscheidene instellingen (radio en tv, de on dergrondse) konden de situatie gedeeltelijk opvan gen door over te schakelen op eigen noodaggrega- ten. New York heeft ook in 1965 een volledig uitval len van elektriciteit beleefd. Daarna werd gezegd dat zoiets nooit meer voor zou komen. In het be wuste gebied wonen tien miljoen mensen. Na bijna viereneenhalf uur was de storing ge deeltelijk verholpen. NEW YORK - Een door blikseminslag veroorzaakte stroomstoring heeft gister avond New York en omgeving in duisternis gehuld. Brandweer en politie moesten dui zenden mensen bevrijden uit liften in wol kenkrabbers en uit treinstellen van de on dergrondse. Plunderaars - er zijn er 300 aangehouden - sloegen hun slag In winkels. De storing was aanvankelijk beperkt van aard - een aantal kleine centrales begaf het. Om streeks half tien plaatselijke tijd viel de hele stroomvoorziening uit. Een radiostation dat bezig was verslag te doen van de gebeurtenissen ver dween plotseling uit de lucht. KAMPALA - De militaire autoriteiten in Oeganda hebben, aldus het Keniase blad The Standard, zeven rechters gear resteerd, die vorige maand in een brief aan president Idi Amin hadden geprotesteerd te gen "het overvloedig misbruik; van het recht" in Oeganda. De zeven juristen zijn volgens The Standard overgebracht naar het hoofdkwartier van de Oegandese inlichtingendienst, die verantwoordelijk is voor de vele politieke moorden in het land. PRAAG - De nier van een dinsdag overleden Amerikaan die een zeldzame bloedgroep had is gisteren overgeplant in een 43-iarige vrouw in Praag. Het transplantatiecentrum in New York had het orgaan aan geboden aan de Europese orga nisatie Eurotransplant in Lei der:, die er direkt een bestem ming voor wist. Eerder deze week is pok al een nier van Eurotransplant in Tsjechoslowa- kije getransplanteerd. politiemensen onmogelijk doeltreffend op te treden te gen drugs- en mensensmok kel, illegaal zandzulgen en het storten van gevaarlijke afvalstoffen., Buitenlandse zandzuigers halen volgens de korpschef grote massa's zand voor de Belgische kust weg, en de' Belgische staat moet daar door voor miljoenen zand aanvoeren om .te.voorkomen dat de stranden langzaam in zee verdwijnen! V De heer Vermeulen meent zéker te weten dat dezelfde firma's die het zand stelen het later ;weer voor- het in stand houden van,dé stran den aan België (verkopen. (Van een onzer verslagge vers) KNOKKE - De Belgische zeevaartpolitie, die belast is met de bewaking van de Belgische kust, kan haar taak niet of nauwelijks ver vullen omdat zij niet be schikt over een eigen zee waardig schip. De comman dant van het 60 man sterke korps, O. Vermeulen, heeft dat verklaard in Knokke. Het ontbreken van een goede boot en van een ra darinstallatie (een andere wens van de commandant) maakt het de voornamelijk in Oostende, Nieuwpoort en Zeebrugge, gestationeerde Toen het kind in het zieken huis aankwam, was haar li chaamstemperatuur ver beneden normaal. „Nog geen 27 graden. Hoeveel het precies was, weten we niet, want onze thermome ters beginnen pas bij 27 gra den," vertelt de geneesheer-di recteur. Nadat agenl Arie Jongejan (22) met zijn schoenveter de na velstreng van de baby had afge bonden, begonnen hij en zijn collega Piet Stuut (25) meteen met het warmwrijven van het kind. Dat was het beste wat ze konden doen. „Als je zo'n kindje vindt, moet je maar net weten wat je ermee aan moet en ik vind dat de agenten het keurig hebben gedaan," zegt dokter Lammerts van Bueren achteraf. Het onderzoek van de politie naar de moeder van de baby heeft na de eerste aanwijzingen van gisteren nog niets opgele verd. Toen is in de omgeving van de vindplaats een meisje gezien dat bebloed was en over stuur. Zij stapte in een groene auto, nadat de bestuurder haar een lift had aangeboden. Binnenkort moet er aangifte gedaan worden van de geboorte bij de Burgelijke Stand. Is de moeder tegen die tijd nog niet gevonden, dan moet de officier van justitie in Den Haag, mr. J. Th. de "Wit, een voor- en achter naam voor het kind bedenken. „Ik heb wel al iets in gedachten, maar dat. vertel ik liever nog niet," aldus mr. De Wit Inmiddels heeft hij de zorg voor het meisje overgedragen aan de Raad voor de Kinderbe scherming. '.X .V' jfr -é j -...v. tl f (gtMoadtrftMUBfr) Vraag naar ét M, atiMii «eeria ■ssndog t/m vrijdag iel ItOOaar tot«dtg lei U.W <rar Zip tak «adat «whauw" ander da Strip» Westersingel 50 Rotterdam

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1