WONING EN WINKEL TOTAAL UITGEBRAND Normen van huis vestingsbeleid onder de loep genomen Gewoon' ambtenaar te weinig bij onderzoek betrokken 1 I \A Twaalf sport verenigingen bowlen Musis open Scherpere controle schoonmaken schepen Geen sukses voor badkuipvoarders B/ D Chris van Dijk overleden LI schiédam Alles verbrand Doorlichten afdeling Stadskantoor Voor 1000 gulden glazen gestolen Dr MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA,J SCHIEDAM - Een felle brand heeft in de vroege ochtenduren van de zondagmorgen een bijouterie 'sie- ratiek' handel en de erboven gelegen woning aan de Hoogstraat 132 volkomen in de as gelegd. De bewo ners, de heer en mevrouw van Merwijk en hun twee kinderen, de negen jaar oude Jeanette en de twaalfja rige Ronald, wisten het brandende huis te ontvluchten. Volgens de brandweer is het pand totaal uitgebrand. De schade wordt geschat op een kwart miljoen. De ernaast gelegen panden konden worden behouden. De inboedel van de winkel in slaapkamerinrichting van de heer W. A. Verwaijen heeft naast waterschade vooral veel rookschade opgelopen. Ook het café van Gerrit Stolk bleef niet van rook- en waterschade ge vrijwaard. tii Burgemeester Lems kwam ook zijn bed uit om zich op de hoogte te stellen van het verloop van de brand. Frans t?an Rijsbergen (rechts op de foto) volgt nauw gezet de bouwontwikkelingen van zijn bowlingbaan. Din 'Ik Ikan niet eens m'n tanden poetsen9 „Tegen vier uur schrokken we wakker van twee of drie luide knallen," vertelt de gedupeerde Cor van Merwijk (34). vertegen woordiger in sieraden „Normaal gesproken zijn we wel wat ge wend op de Hoogstraat maar ik schoot meteen mijn spijkerbroek aan en ging kijken. Ik was nog maar net m de gang of ik ont dekte een dikke rookwolk. 'Brand' schreeuwde ik onmid dellijk. Mijn vrouw kwam haar bed uit en haalde de kinderen eruit Dat gebeurde allemaal binnen een paar minuten. Het ging echter zo snel. De hele voorkant stond In lichter laaien en je stak de moord van de rook. Aan de achterkant konden we het huis door de tuin verla ten." Onthutst vol emoties, maar eigenlijk nog niet beseffend wat er precies gebeurd is, vertellen Cor en Marty van Merwijk hun relaas. _Ik rende alleen in mijn onderbroek naar buiten. Van de kinderen heb tk nog een broek van de stoel kunnen grissen "maar verder hebben we hele maal mets meer", aldus de eige naresse van de winkel. Ik kan vanavond niet eens mijn tanden poetsen, vult haar man aan. „Altijd heb ik gedacht dat als er brand uit zou breken ik het eerst mijn trompet zou pakken. Als amateur speel ik m de Jmn Town Jazzband. Dat ik die trompet zou pakken had ik me voorgenomen toen ruim een jaar geleden het pand naast ons in brand stond Mijn trompet pak ken en dan de benen nemen Dat neem je j- voor, maar ais je zelf voor de situatie komt te staan is het enige waar je aan denkt lopen, lopen en nog eens lopen." Mevrouw van Merwijk "Eigenlijk besef ik nog niet helemaal in wat voor toestand we zijn terecht gekomen. We hebben totaal niets meer" "Ik heb dan alieen nog mijn spij kerbroek, waar gelukkig mijn autosleutels in zaten en we heb ben uit de keider later een beet je wasgoed uit de machine kun nen redden Verder vonden we nog wat cheques m de kas en de reparaties van klanten, spul len die wel nat geworden zijn maar verder niet beschadigd Geld, paspoort en rijbewijs van m'n vrouw en van mij, kiedmg, meubilair. Alles is verbrand. Scheren moest ik zondag bij m'n zwager doen Van een vriend heb ik een paar schoenen te leen. van een ander weer wat kleding. In eén klap ben je alles kwijt Goederen dan. want we zijn er gelukkig levend afgeko men." De Brandweer, die twee mi nuten na de meldmg om tien over vier aanwezig was, be streed het vuur met tien stralen lage druk en twee stralen hoge druk. Tegen vijf uur kon het sein "brand meester" worden ge geven. Het nablussen heeft tot circa elf uur geduurd. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. De zondag brachten de heer en mevrouw van Merwijk door bij de zus en zwager van me vrouw, de familie van Egmond, die schum tegenover hen woont. "De opvang door buren, vrien den en kennissen is werkelijk geweldig, maar het is natuurlijk een noodoplossing. We kunnen hier niet blijven zitten totdat het pand. dat trouwens met van ons zelf was, weer is opgeknapt, als het nooit nog opgeknapt kan worden. Het enige wat voor het vuur gespaard is gebleven, is de garage, achter in de tuin. Daar stond mijn speedboot m. Alleen de boot want de motor was ik aan het repareren en die lag in het huis, ook door brand ver woest" "Ik heb niet eens een horloge om," weet zijn vrouw met een flauwe glimlach te vertellen. "Geen eens een horloge, terwijl ik gisteren nog een hele winkel vol had. Ik weet niet wat ik moet beginnen." SCHIEDAM - Langzaam maar zeker begint Schiedam zijn normale dagelijkse ritme terug te knjgen. nu vele zo mervakanties al dan met verregend achter de rug zijn. Ook op gemeenteniveau wordt de draad weer opge pakt die eind juni bleef ha ken achter vakantieafspra ken. De gemeentelijke advies commissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken komt vanavond voor het eerst sinds juni weer in een open bare vergadering bijeen. Gesproken zal onder meer worden over het uitlekken van de gegevens van een uiterst geheimzinnige en be sloten vergadering van de zelfde commissie van ben dagen geleden De op die besloten verga dering besproken plannen om een onderzoeksbureau de gang van zaken op de afde ling Secretarie van het Stadskantoor te laten bestu deren. hebben inmiddels vee! stof doen opwaaien in de ambtenaren- en raadsleden- wereld Daarover zal van avond vermoedelijk een har de noot worden gekraakt. Ook zal het Huisvestings beleid van deze stad ter sprake gebracht worden op de vergadering, die overigens om acht uur in het Stads kantoor begint. De commissie moet zich uitspreken over de normen die aangelegd moe ten worden voor het toewij zen of weigeren van een wo ning aan een Schiedams ge zin of een alleenstaande. De nchtlijr.i - -toe die in '67 zijn <1 door het Openbaa- n Rijn mond worder t hoofd van het Sch Huisves tingsbureau te „tar genoemd Rijnmond heeft namelijk ais nchtiijn dat er pas sprake is van ernstig ruimtegebrek als er een situatie voorkomt waann het aantal bewoners vermeerderd met een gelijk is of groter dan tweemaal het aantal beschikbare woon- en slaapvertrekken. In een notitie aan de com missieleden stelt de chef van het Huisvestingsbureau- a)de huisvesting is onvol doende als er met de be schikking bestaat over een zelfstandige huisvesting, b)een 2-kamerwomng wordt bewoond door meer dan 2 personen, een driekamerwo ning door vier of meer men sen, een vierkamerwoning door zes of meer een vijfka- merwonmg door acht of meer. een zeskamerwoning door tien of meer bewoond wordt en een zevenkamerwo- ning door twaalf of meer. Over normen van het Schiedamse huisvestingsbu reau moeten de leden van genoemde commissie het hoofd breken Als ovenge agendapunten staan opgevoerd het Priori teitenprogramma van de ge meente, de verordening op de Museumcommissie en op de Opnamecommissie voor be jaarden, en kredieten voor het aanschaffen van appara tuur bij brandweer, politie, en Gemeente Ziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Op 84-jarige leeftijd is zondagmiddag geheel onverwacht de nestor van de Partij van de Arbeid m Schie dam de heer Chns van Dijk overleden Tot zijn dood speelde de heer Van Dijk een aktieve en be langrijke rot m de partij Ook m de sportwereld zal het verlies van Chns van Dijk zwaar be- Ifftird worden Jarenlang ts hij penningmeester geweest van de landelijke amateurafdeling van de KNVB Van "zijn" voetbal club Schiedam was hij na jaren voorzitter te zijn geweest nu nc** ""•-voorzitter. "Cbn* van Dijk was een so cialist tn hart en nieren." aldus Pvd A-fractielid Ane Verl;»"< In hem hebben de Partij va" Arbeid, de Schiedamse gemeen schap. de sportwereld maar vooral zijn vrouw en kinderen een oprechte man verloren. SCHIEDAM - Behalve enkele topambtenaren en leden van de zogeheten Medezeggenschapcom- missae is het merendeel van de ambtenaren van de afdeling se cretarie op het Stadskantoor nog nauwelijks betmJtlccn ïsij het plan van het college van B en W. om deze afdeling door het adviesbureau De Galan te laten doorlichten Dit blijkt uit een extra editie van het maandblad SOS van de personeelsvereni ging van de gemeente Deze extra editie is geschre ven door ambtenaar Bert Steen bergen van de gemeentelijke af deling fmjncsèn en is mede het gevolg van de onthullingen over het genoende onderzoek die af gelopen week in HVV werden gedaan. De "gewone" ambte naren van de afdeling secretarie zijn pas kortgeleden per brief pp de hoogte gesteld van het op handen zijnde onderzoek Leden van de mede zeggenschapcom missie van deze afdeling (enigs zins te vergelijken met een on dernemingsraad, de leden zijn vertegenwoordigers van de ver schillende ambtenarenbonden, de voorzitter is gemeente-secre taris Melis Blok redzijn enke le maanden gelden al "uiterst vertrouwelijk" ingelicht over iiel ondêfzctek vati adviesbureau De Galan Leden van de ledezeggen- sehapseomrrussie zouden met al te gelukkig zijn met deze ver plichte geheimhouding over in grijpende veranderingen in hun werkklimaat en die van hun collega's Ze zouden dit dan ook aan de kaak willen stellen. Ge zien de gang van zaken rond het aantrekken van adviesbu-, reau De Galan koe Steen bergen in de extrntie van SOS tot de conclusie dat de "ge wone" ambtenaar, "wederom het idee heeft dat er zonder hem over hem beslist gaat wor den Met wederom bedoelt Steen bergen de manier waarop het overgrote deel van het Schie damse ambt&ftar&iK&rp* iw.eej- tijd bij Coördinatiegroep Ont wikkeling Organisatie Schiedam (COOS) werd betrokkea die werd opgericht om het hele Stadskantoor door te lichten. Hierover schrijft hij in de extra editie. „Helaas ts in d« praktijk gebleken dat voor t,r afkrij gen van echte informatie over de werkzaamheden van COOS zeer veel moeite moest worden gedaan en van het betrekken van de lagere ambtenaar zelf bij het gehele proces is „bijna geen" sprake geweest" X' - '"J .-ji s VW S VVVlS. ■3m Veel bezoekers bij popconcert HO< Hoo! Op» •v S\ - SCHIEDAM - Bijna vijfhon derd, vooral jongere, Schiedam mers bezochten zaterdagavond het pop-concert dat, in het kader van de Jeugdland aktiviteiten, op de Plantage werd gehouden. Het merendeel kwam voor de topper van de avond: Joe Borne Centre, een Amerikaanse soul zanger met een Schiedamse for matie. Ook de groep die in het voorprogramma optrad, Sum merbreeze, affkomstig uit de Schiedamse wijk Gorzen, oogstte met hun harde rock nummers veel sukses. Het aflossen van de wacht door de twee groepen gaf nogal wat problemen. Ten eerste wilde Summerbreeze nog een toegift geven en ten tweede moest ie geluidsinstallatie opnieuw wor den ingesteld. Summerbreeze ontdekte pas vlak voor het op treden dat enige essentieel on derdelen kapot waren, en mocht toen de apparatuur van Joe Bourne Centre gebruiken De lange pauze was echter op deze zoele zomeravond geen probleem voor de honderden jongeren. SCHIEDAM De verbouwing van het -malige Musis Sa crum pand i rijwel gereed, al thans van binnen. Aan de bui tenkant staat het monumentale pand nog in de stijgers. Over ruim drie weken moet de nieu we eigenaar Frans van Rijsber gen klaar zijn met de verbou wing, want voor die datum is de opening van zijn bowlingbaan gepland. Woensdag 24 apgustus zal Bowling Musis Sacrum geopend worden. Als bowling met de meest moderne apparatuur zal Musis de tweede Schiedamse bowlingbaan zijn, waarop wed strijd-niveau gespeeld kan wor den. Het is dan ook Van Rijs- bergens bedoeling om regelma tig bowlingwedstrijden in zijn centrum te laten plaatsvinden. Als actieve Schiedamse sporten thousias teling heeft Frans van Rijsbergen het plan opgevat de opening van zijn bowlingcentrum in sportsreer te houden. Van de vele tientallen verschillende sportverenigingen die Schiedam rijk is zullen er twaalf uitverkoren zijn om op 24 augustus Musis open te bow len. Deze twaalf verenigingen moeten elk een team samenstel len van twee dsssss- jin times berensporters. Tijdens de ope- ningsreceptie moeten zij drie games spelen met als beloning een (waarschijnlijk) financiële spekking van de clubkas. De voorzitter van het dage lijks bestuur van de Schiedamse Sportraad Arie Verlinde is aan gezocht om vanavond uit te zoe ken welke de twaalf uitverko ren sportverenigingen zullen zijn. Hij doet dat in de vorm van een loting. Dat zal gebeuren in ht Musis gebouw om acht uur. ROTTERDAM - Het schoon maken van zee- en bmnenvaart- tankers moet scherper gecontro leerd worden. Vooral voor onge wenste lozingen en de verwer king van afvalprodukten na ontvangst op de wal is een slui tend systeem nodig. B. en W. van Rotterdam zijn op zoek naar een proefsysteem Philips Nederland en het studiebureau van Gemeentewerken gaan sa men een zes maanden durende voorstudie verrichten Daarvoor is de gemeenteraad een krediet van 187.000 gevraagd Het schoonmaken van schepen en de verwerking van de vrij komende stoffen is specialistisch werk, dat wordt verricht door particuliere bedrijven. Met het oog op de veiligheid en het mi lieu willen B. en W. dit werk in de toekomst aan vaste walin- stallaties laten doen. Het parti culiere bedrijfsleven moet dan werken onder toezicht van de overheid. Uitgangspunten voor een nieuw controlesysteem zijn on dermeer een vergunning tot het schoonmaken; een voorafgaande melding van het schoon te ma ken vaartuig voor alle categori es detectie, identificatie en re gistratie van ieder vaartuig bij het begin van het schoonmaak- proces; beheersing van het schoonmaken; de registratie van de afvalstoffen en afdoende controle op de verwerking hier van. De voorstudie van Gemeente werken en Philips moet noodza-. kelijke gegevens opleveren voor een gefundeerde kredietaanvra ge voor de bouw van een proef systeem Met de bouw van dat systeem zal ongeveer zes ton ge moeid zijn. I SCHIEDAM - Jan en Theo Roeling hebben met hun bad kuip met veel sukses gehad bij de wedstrijden van de AVRO in Hoorn. Hun oversteek van de haven in Hoorn, die .dinsdag avond op tv. is te zien, was de op een na langzaamste. ..Logisch dat we verloren heb ben," vertelt Schiedammer Theo Roeling „Wij en nog een ander stel. hadden de enige badkuip die met van een buitenboord motor was voorzien In de reglementen stond dat er op of aan de badkuip mets mocht zit ten dat van een boot afkomstig was Daarom hebben wij in de kyip een motor van een oude lelijke eend gemonteerd die een paar schoepen aandreef. De an deren hadden allemaal een bui tenboordmotor Volgens ons hadden die niet mee mogen doen Maar ja, als er van de dertig deelnemers 28 naar huis gestuurd moesten worden, had het hele programma natuurlijk niet doorgegaan." „De snelste overbrugde de at- stand van 125 meter in nog geen 20 seconden Wij deden er bijna drie minuten over. In ieder ge- val hadden we wel een van de origineelste badkuipen en we hebben een hoop lol gehad. Mis schien doen we volgend jaar wel weer mee maar dan moeten »M ze wel eerst de reglementen veranderen," aldus badkuip- vaarder Theo Roeling. SCHIEDAM - Ruim duizend gulden a tin glaswerk was de butt van dieven die tussen 20 en 28 juli het voormalige Atlantic hotel aan het Rubensplein be zochten. Door een deur op de begane grond te forceren, ver schaften zij zich toegang en na men 60 kristallen glazen en twaalf fluitehampagneglazen mee ook meu brie! Gov -12! z (Vai RO in Rc hchti neelsi goed- b v Hij z ben voor arres Op met m he' Zwak renloi mumt grade 3 au®.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2